Moeder van 3 kinderen bij De Waal omgekomen fA Auto slipte op gladde weg Openbare bibliotheek-leeszaal start per 1 september 1965 ZELDZAME VIS AANGESPOELD Moderne bestrijding van winters ongemak BRIGADIER PIET EN DE SEMI-PROF mmwmiiiin Bij de f^kwiD is het goed sparen. U krijgt daar het beste persoonlijke spaaradvies en...een goede rente. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK de bank waar u zich thuis voelt! DE WAAL Op de avond voor Kerstmis heeft zich op de Sommcltjes- weg te De Waal een vreselijk verkeers ongeluk afgespeeld, waarbij de 25- jarige mevrouw Bregje (Bep) Vlaming van Dijk uit Oosterend om het leven kwam. Het ongeval gebeurde toen de auto, waarin zij zat en die bestuurd werd door haar man, de 29-jarige kot- tervisser P. Vlaming P. Czn., op een glad weggedeelte slipte. De wagen kwam in de rechtcrberm terecht en sloeg enkele malen zijdelings over de kop. Mevrouw Vlaming werd door een der portieren naar buiten geslingerd en werd op slag gedood, waarschijnlijk doordat ze onder de rollende wagen terecht kwam. Het ongeval gebeurde om kwart over zes donderdagavond. Het echtpaar Vla ming had in Den Burg nog enkele in kopen gedaan voor Kerstmis en was in de auto, een Opel 1700 personenwagen, op weg naar Oosterend. Ter hoogte van De Waal, op de plaats waar de Bomen- dijk uitkomt op de Sommeltjesweg, moest de heer Vlaming even naar links uitwijken om een wielrijdster in te kunnen halen. In tegenstelling tot het afgelegde traject was de weg op die plaats over enkele tientallen meters spiegelglad. De auto begon na de in haalmanoeuvre te slippen en schoot in de rechterberm. De chauffeur heeft waarschijnlijk door abrupte stuurbewe- gingen getracht zijn wagen weer op de weg te brengen, hetgeen mislukte De auto sloeg enkele malen zijdelings over de kop en kwam zeer zwaar gehavend in de bermsloot terecht. De heer Vla ming, die zelf geen ernstig letsel had opgelopen, merkte dat zijn vrouw uit de auto was geslingerd en begon in de duisternis op de tast in het met ijs bedekte water te zoeken. Hij werd daarbij geholpen door de 18-jarige Loes Zoetelief, de wielrijdster, die hij een ogenblik tevoren had ingehaald en die dus, voor zover dat in de duisternis mogelijk was. de enige getuige van het ongeluk was. Het wanhopig zoeken le verde niets op, totdat enkele automo bilisten konden worden aangehouden, die de plaats van het ongeval met hun koplampen verlichtten. Toen vond men WELKE BOON? DE COCKSDORP In het verslag van de protestvergadering, die onlangs door de bewoners van Eierland in de zaal van „De Sluftervallei" werd ge houden. werd. zoals bekend, o.a. het woord gevoerd door de heer A. Boon. Op felle wijze bekritiseerde bij het mi- nistrieel beleid en pleitte met nadruk voor spoedige verhoging van de Eier- landse dijk. Er wonen echter meerdere mensen in De Cocksdorp, die A. Boon heten. Eén hunner, de heer A. Boon Jzn. verzocht ons alsnog te melden, dat de bedoelde spreker de heer A. Boon van „De Robbenjager" was. Boon Jzn. heeft namelijk ernstige bezwaren tegen de wijze waarop de actie voor de dijk verhoging is gevoerd en wil er zich vol komen van distantiëren het levenloze slachtoffer, dat een grote hoofdwond vertoonde, in het gras van de berm. Zij moet op slag dood zijn geweest, een treurig feit, dat even later door dokter Elias moest worden beves tigd. Mevrouw Vlaming was moeder van drie kinderen. De auto werd onherstelbaar bescha digd en werd twee uur na het gebeu ren met een takelwagen van de fa. J. Reij op de wal getrokken. De politie, die de uit 1960 daterende wagen aan een onderzoek onderwierp, heeft, onder andere geconstateerd, dat de banden van alle wielen volkomen glad waren afgesleten. Proces verbaal zal worden opgemaakt. De auto was bezit van de vader van de heer Vlaming. Het tra gische gebeuren aan de vooravond van Kerstmis heeft op heel Texel en vooral in Oosterend diepe indruk gemaakt. Gistermiddag is in de Gereformeerde Kerk te Oosterend een rouwdienst ge houden, waarna onder grote belangstel ling de begrafenis heeft plaatsgehad TEXELSE MARKT Op de Texelse markt werden gisteren aangevoerd: 22 schapen ƒ130,ƒ165, 2 nuchtere kalveren ƒ150,ƒ225,en één pink. mwTJ' v Op korte afstand van beruchte plaats AUTO DOOR GLADHEID IN DE SLOOT Even voorbij de kruising van de Langwaalderweg en de Oosterenderweg kwam de heer M. J. C. van Driessel (55) uit Amsterdam zaterdagavond om negen uur wegens gladheid van het wegdek met zijn personenauto in de bermsloot terecht. De Ford-Taunus belandde zijdelings in de sloot en werd licht beschadigd. De echtgenote van de bestuurder liep geen letsel op, de heer Van Driessel had echter een lichte shock. De wagen werd door de fa. J. Reij te Den Burg uit de sloot getrokken. Zoals bekend deed zich op korte afstand van deze plaats op donderdagavond een soortgelijk onge luk voor, waarvan de afloop echter bij zonder tragisch was. DEN HOORN Zondag vonden twee strandwandelaars, de heren P. Parlevliet cn K. Kikkert, op de uiterste punt van De Hors een aangespoelde vis van een zeer bijzondere soort. Het was een Maanvis met een doorsnede van anderhalve meter en een gewicht van 80 kilogram. De vondst werd ge meld aan de heer H. E. Peeters te Den Burg, die er zich nog dezelfde avond over ontfermde. Het wegslepen van de zware vis bleek geen eenvoudig karwei. Het dier werd op een stuk zeildoek gelegd en door vier man met touwen over kilometers voortgesleept naar de auto, die bij de Mokbaai stond geparkeerd. Daarop werd de vondst overgebracht naar de werkplaats van de heer Peeters aan de Duinweg. Het is de bedoeling dat van de Maanvis een gipsafgietsel wordt ge maakt en dat het kraakbeenskelet wordt behouden om in de verzameling te worden geplaatst. De Maanvis (Mola Mola) staat onder vissers bekend als „zwemmende kop" of „klompvis''. Het discusvormige platte lichaam heeft namelijk geen duidelijk achterlijf en zelfs in het geheel geen staart. Het aanspoelen van een Maanvis is een zeldzame gebeurtenis. Sinds 1836 zijn slechts 57 vondsten aan de Neder landse kust bekend. Het dier hoort thuis in de warmere gedeelten van de Atlantische Oceaan en de Middellandse Zee. Het grootste ooit gevonden exem plaar werd in december 1918 in de nabijheid van De Cocksdorp levend gevangen. Dat dier had een doorsnee van 2.30 meter. In een volgend num mer hopen wij een foto van deze merk waardige vis te plaatsen. Woensdag werd ten kantore van no taris J. R. van Wijland de stichtings- acte gepasseerd van de stichting „Open bare Bibliotheek Texel". Zoals bekend, streeft de stichting ernaar op Texel een openbare bibliotheek-leeszaal op te richten. Men hoopt dat per 1 septem ber van het volgend jaar zal kunnen worden gestart in een nieuw te bouwen houten onderkomen in het centrum van Den Burg. Het bestuur van de stichting bestaat uit de volgende personen: de heer R. W. Koolhaas te Den Burg voor het De partement Texel van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, kapelaan J. J. J. de Boer en de heer P. Th. Luyckx te Den Burg voor de R.K. groepering, de heer G. C. Halsema te Den Burg voor de Gereformeerde groepering, de heer H. Veldhuis te Den Burg voor de Ned. Hervormde groepering, de heer A. Welboren te Den Hoorn voor de bui tenkerkelijke groepering en mevrouw E. C. van Wolferen-van der Worp te Den Hoorn als representante van de geïnteresseerde lezerskring. De functies in het bestuur zullen onderl;ng worden verdeeld. Zoals uit de bestuurssamenstelling blijkt, is het mogelijk geweest alle groeperingen bij dit belangrijke werk te betrekken. In de statuten zijn waar borgen geschapen, dat opvolgers van de huidige bestuursleden worden aan getrokken uit dezelfde kring of groepe ring, waartoe het aftredende bestuurs lid behoorde. Het is de bedoeling, dat de bestaande Nutsbibliotheek in de nieuw op te rich ten bibliotheek zal ondergaan. Verder is men voornemens om nauw te gaan samenwerken met de Stichting Platte landsbibliotheek voor Noordholland. De directrice van deze stichting zal ook directrice van de bibliotheek op Texel worden. Gehoopt wordt, dat het moge lijk zal zijn plaatselijk bevoegde assis tenten aan te werven. Over dagen en uren van openstelling kan in het hui dige stadium nog niets worden gezegd. Wel staat vast, dat de bibliotheek ook in de seizoenmaanden zal worden open gesteld, waardoor de toeristen er ook van kunnen profiteren. Voor de buitendorpen zullen de be staande depóts van de Reizende Biblio theek voorlopig worden gehandhaafd. Het is echter de bedoeling te zijner tijd ook bapaalde voorzieningen in de dor pen aan te brengen. V.V.V.-KRANT WEER VAN DE PERS Het bekende orgaan van de VVV- Texel „Voor Vrienden van Texel" is weer uit. Gisteren kregen wij twee exemplaren ter inzage op ons bureau: een Duitse en een Nederlandse uitgave. Zoals gewoonlijk maakt het blad weer een uitstekende indruk. Naast de lijs ten van gemeubileerde huizen, bunga lows, vakantiehuisjes, kampeerschuren en kampeerterreinen is een schat aan algemene informaties over Texel bij eengebracht. Het geheel is verlucht met foto's en maakt mede daardoor een aantrekkelijke indruk. Betere aansluiting voor scholieren WIJZIGING BUSDIENSTREGELING Op verzoek van verschillende scholen te Den Burg heeft de N.V. TESO een wijziging aangebracht in de autobus dienstregeling. Ten behoeve van de leerlingen van de scholen, die eerst na half vier 's middags uitkomen, zal een extra dienst worden ingelast die een betere aansluiting geeft dan voorheen het geval was. Deze extra-bus vertrekt dagelijks om 5.15 uur 's middags van Den Burg en stopt in alle dorpen. De reeds bestaande schoolbusdienst van 4.20 uur blijft gehandhaafd. De busdienst van 6.15 uur uit Den Burg zal enigszins worden gewijzigd. Eén bus zal nl. alle dorpen aandoen, maar de tweede die op dezelfde tijd uit Den Burg vertrekt zal alleen De Koog- Den Burg v.v. rijden. Voor leerlingen van de HBS. ULO en LTS betekent de extra busdienst een prettige tegemoetkoming. De lessen aan deze scholen eindigen om kwart voor vijf of vijf uur, zodat de aanslui ting op de bus van 5.15 uur bijzonder gunstig is. MEVROUW VRIJDAG VERKOOPT GROND Mevrouw G. Vrijdag-Keijser te Den Burg heeft met de gemeente Texel overeenstemming bereikt over de ver koop van enige percelen en perceelsge- deelten grond, gelegen achter de Wil- helminalaan te Den Burg. De grond is voor de gemeente van groot belang aan gezien deze in het uitbreidingsplan voor Den Burg is bestemd voor woning bouw. Overeengekomen is dat het ongeveer 26.385 m2 grote stuk voor 63.948,75 aan de gemeente wordt overgedaan. In dit bedrag zijn vergoedingen begrepen o.a. voor hogere vermogenswaarde, in- komenschade, tegemoetkoming in kos ten van afheining van de na de verkoop resterende gedeelten van enkele perce len. Verwacht wordt dat de raad de aankoop in de vergadering van morgen middag zal goedkeuren. De dienst gemeentewerken Texel heeft 21.000,gestoken in belang rijke apparatuur, om het door de vorst veroorzaakte ongemak op de Texelse wegen sneller en effektiever te kunnen bestrijden. Woensdagmiddag heeft het gemeentebestuur een demonstratie bij gewoond op het terrein aan de R. P. Keijserweg, waarbij duidelijk naar vo ren kwam hoe groot de verbetering is. Aangeschaft is een nieuwe sneeuwploeg en twee automatische zandstrooiinrich- tingen, die op bestaande vrachtwagens worden gemonteerd. Om de twee wagens, die elk 4,5 ku bieke meter zand-zoutmengsel kunnen bevatten, snel te kunnen laden, is bo vendien een zelfladende transportband gekocht, die een wagen in slechts vijf minuten tijd kan vulien. De afgelopen dagen heeft men de wagens herhaalde lijk in actie kunnen zien. Het zand- zoutmengsel wordt gestrooid met grote snelheid, ca. 40 kilometer per uur, met een centrifugaalstrooier, die nauwkeu rig op de breedte van de weg kan wor den afgesteld De installatie is zodanig, dat slechts één man in de cabine alles kan bedienen. Dat geldt ook voor de laadinrichting. In de praktijk zal de bemanning van een wagen uit twee personen bestaan om mogelijke storin gen te voorkomen en op te heffen. Voor twee wagens zijn dus vier man beno digd, wat een heel verschil is met de ca. 15 personen, die men nodig had bij de nogal primitieve methode, die tot voor kort werd gevolgd. Men wil het belangrijkste deel van de 100 kilometer wegen, die de gemeente Texel onder Een beeld >an de demonstratie op het terrein van gemeentewerken aan de R. P. Ke(jserweg. De foto werd genomen vanaf een grote voor raad zand gemengd met zout. Men ziet hoe het mengsel door de transportband in een der auto's wordt geladen. De nieuwe voorzienin gen betekenen niet alleen betere wapens tegen de winterse ongemakken op de Texelse wegen, maar voor de gemeente Texel ook een be langrijke besparing van personeel. Als de vorst doorzet, mag worden aangenomen, dat de gemaakte kosten ruimschoots zullen wor den teruggewonnen. haar beheer heeft, deze winter regel matig ijs- en sneeuwvrij houden. Zo vroeg zal dagelijks worden begonnen, dat nog voor het vertrek van de boot van 7 uur de Pontweg van Den Burg naar 't Horntje zal zijn bestrooid. TEXELAAR IN DUITSLAND VERDRONKEN Aangenomen kan worden, dat de 21- jarige YV. Dijker te Ermelo, vroeger woonachtig te Den Burg, donderdag ochtend in het Dortmund-Eemskanaal ter hoogte van het plaatsje Datteln in Duitsland is verdronken. YVim Dijker, die zijn tweede reis met het binnen vaartuig van schipper J. Vermeren uit Rotterdam maakte, moet in de vroege ochtend over boord geslagen zijn. Toen men hem miste, waarschuwde Verme ren onmiddellijk de Waterpolitie te Datteln, die acht uren lang vergeefs naar het slachtoffer heeft gedregd. Men neemt echter aan dat het lichaam te recht is gekomen in één van de diepe putten in het kanaal. Over de toedracht van het ongeval is niets bekend. 99. Het duurde niet lang of Buberl von Köpenick, de ijverige hotelhouder kwam alweer aanlopen met een groot dienblad, waarop een keur van heer lijke spijzen stond uitgestald. „Eet smakelijk, mijne heren", zei Buberl, doch Piet en Pepi vonden die wens be slist een beetje overbodig, want zon der dat hadden ze beslist ook wel een stormaanval op het eten gedaan. Er was kip, er was rijst, er waren vruchten, er was wijn, kortom er was alles, waar mee een lekkerbek zijn maag vullen kan. Dat bleek tenminste wel duidelijk uit de houding van de artistiekerige persoon. Die schoof namelijk brutaal weg bij, brak doodgemoedereerd een vette kippebout en sprak: „U neemt me zeker niet kwalijk, hè. dat ik een héél klein hapje meeëet? Ik ben operazan ger, ziet u en operazangers zijn dol op kip. Dat is goed voor de stem. Maar omdat er tegenwoordig in de zingerij ook al geen droog brood meer te ver dienen valt, komt er bij mij niet meer zo vaak een kippetje op tafel. Mmm. lekker zeg, deze kip! Zelf ben ik tegen woordig genoodzaakt alleen nog maar genoegen te nemen met zo af en toe een doodgewoon knakworstje. Maar eh. ik gun u deze kip wel, hoor. Daar niet van. Maar toch weet ik zeker, dat gij lieden een arme zanger een héél klein hapje van uw rijkvoorziene dis niet misgunt. „Een heel klein hapje zou nog gaan", gromde brigadier Piet, toen de vreemde snoeshaan alweer een boutje afbrak. „Maar dat hele kleine hapje is zo lang zamerhand al een hele kip geworden!" „Kom, kom, wat geeft dat?" lachte de kunstenaar en ten derde male nam hij een kluif kip tot zich, „Kom, kom! Zijn er soms geen kippen genoeg op de wereld? En hebt gij soms geen geld ge noeg in de zak? Welaan, bestelt dan rustig een nieuwe kip en niemand zal er u zwart om aankijken. Ik zelf zal de laatste zijn, die dat doet". Op dat moment ging de deur van het restaurant alwéér open en trad er een kloek gebouwd manspersoon binnen, die gehuld was in een militaire uniform van uitstekende snit en die vol zat met vele onderscheidingen en andere opval lende zaken. „Herbergier! Waar zit je?" brulde die persoon zo hard hij kon. „Lieve help, dat is generaal Mesjocco! Wat zou die hier moeten?" stamelde Buberl van Köpenick.

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 2