Vers vlees Vlessing's warenhuis O Mosk Zn City Theater neem een gast aan tafel gesloten De inspecteur GESLOTEN 2 JANUARI De bakkers van Texel delen U mede gesloten zijn. sloophout BEKENDMAKING „VERONICA" Casselerrib 0,75 Ham 0,49 Cervelaat 0,45 Pork 0,39 CHEMISCH REINIGEN STOOMWASSERIJ „TEXEL" Landbouwers, veehouders Assurantiekantoor Ger Dros Bz Alle Texelse slagers zijn op zaterdag 0p oudejaarsavond heeft u trek in een hartige beet. TOPSLAGERIJ D. C. VISSER deze week extra goedkoop Mals braadvlees, iets doorregen 500 gram 2,80 Saucijsjes 500 gram 2,00 Vleeswaren van Homburg Zaterdag 2 januari geen aanvoer van vers vlees. TOON UW GOEDE WiL anti honger actie Coöperatieve Boerenleenbank te Texel GESLOTEN Gooiland-kwartet" Hotel De Oranjeboom VERSCHIL Wanneer we van een mooie droge nazomer ineens overstappen in een natte herfst en winter, dan merken we het verschil. Verschil in het weer, maar ook verschil in de wijze, waarop de banden van onze auto zich vastgrijpen aan het wegdek. Een natte weg, waarop misschien ook nog bladeren liggen, is glad. Een opgevroren weg is nog glad der, maar niet levensgevaarlijk glad, indien we onze snelheid aan de toe stand van de weg aanpassen, indien onze banden in goede staat verkeren. Onder een goede band verstaan we een band, die ten minste over het gehele loopvlak van een behoorlijk zichtbaar profiel is voorzien. Rijden met banden met nauwelijks enig of geheel zonder profiel, betekent een verhoging van de kans op een flinke schuiver. Van groot belang is verder, dat we onze banden op de juiste spanning hou den. Een te hoge of te lage banden spanning is gevaarlijk en schadelijk. Ook moet u uw auto niet zwaarder be lasten dan is voorgeschreven. Moet U een rit maken met drie of vier passa giers, die ook nog de nodige bagage bij zich hebben, laat dan de spanning van Uw banden iets verhogen. Banden vor men bij een moderne auto een essen- tiëel onderdeel. Zij moeten net als rem men en stuurinrichting in een goede staat verkeren. Vooral nu ZONDER COMMENTAAR De 18-jarige student Larry Denham uit Kentucky heeft het gepresteerd om een geheel etmaal onder de douche te blijven staan. Het oude record was slechts 18 uur. Rood als een kreeft, maar schoon en gelukkig kwam Den ham na zijn geslaagde poging onder de douche vandaan. Studenten aan de universiteit van Zuid-Californië hebben als nieuwste vorm van sport uitgevonden het dragen van een auto over een afstand van 100 yards. Wanneer men het eindpunt heeft bereikt, stapt men zo snel mogelijk weer in de auto. om dan in volle vaart naar het startpunt te rijden. Een papierverwerkende industrie in Tsjecho Slowakije heeft de machines door laten draaien, alhoewel er niets werd geproduceerd. Dit gebeurde om het toegewezen kwantum electriciteit op te maken, aldus een mededeling van Radio Praag. MAANDAGENDA VAN DE STICHTING CULTUREEL WERK TEXEL JANUARI 1965 Zaterdag 2 januari Den Burg. Ruilbeurs Paardestal vanaf 3 uur. Woensdag 6 januari Den Burg, Hotel Texel, bridgecompetitie. Den Hoorn, Fiancicringscursus Streekontwik- keling. Donderdag 7 januari Oosterend, Financieringscursus Streekontwik- keling. Dinsdag 12 januari Den Burg, fa. Keijser Co., „Veevoeding',' met filmvertoning Woensdag 13 januari Den Burg, Hotel Texel, bridgecompetitie. Dinsdag 19 januari Den Burg, De Graaf, Postzegelruilbeurs Woensdag 20 januari Den Burg, De Zwaan, R.K. Vrouwengilde. Mevr. v. Langen-Klaveren uit Hcerhugowaard. „Is onze beweging een wereldorganisatie". Den Burg, Hotel Texel, bridgecompetitie. Den Burg, Mij tot Nut van 't Algemeen, le zing door J. Boom over visserij. Alleen voor leden. Donderdag 21 januari Den Burg, De Zwaan, Jaarvergadering NKV Vrijdag 22 januari Den Hoorn, jubileumrcvue Lg.v. 40 jaar be staan van D.E.K. Den Burg. Vicrtalwedstrijd damclub Zaterdag 23 januari Den Hoorn, jubileumrevue t.g.v. 40 jaar be staan van D.E.K. Den Burg, Viertalwedstrijd damclub Vrijdag 29 januari De Cocksdorp-Eierland, Vliegveld, Platte landsvrouwen, Jaarvergadering. Zaterdag 30 januari De Koog, Buteriggcl. FEBRUARI Zaterdag 20 februari Den Burg, Winteruitvoering Kon. Texels Fan farekorps. Dinsdag 23 februari Den Burg, postzegelruilbeurs. Woensdag 24 februari Den Burg, R.K. Vrouwengilde, spreker over verzekeringswezen, toegelicht met kleuren films. Leden. Donderdag 25 februari De Cocksdorp, Plattelandsvrouwen, Discussie avond. Den Burg, Filmavond NKV. Zaterdag 27 februari Oudeachild, Winteruitvoering Kon. Texels Fanfarekorps. Den Burg, Mij. tot Nut van het Algemeen. Lezing over ruimtevaart en ruimteonderzoek door Prof. Dr. C. de Jager uit Utrecht. DE ZEE IS RIJKER DAN MEN DENKT Maar hoe krijgt men iets er uit? NNP De zee is altijd een rijke bron van voedsel voor de mens ge weest. De visvangst is even oud als de mens zelf. En de soorten vis zijn even afwisselend als alle andere voedings middelen gezamenlijk. Men kan kreeft eten en' oesters, inktvis en mosselen en kiezen uit duizenden verschillende vissen. Toch is dit nog maar een heel klein deel van wat de zee voor ons kan betekenen, menen Amerikaanse deskundigen. Bij de miljoenen verschil lende vormen, die het leven in zee heeft aangenomen, zijn er vele, die voor de mens bijzonder waardevol kunnen zijn. De dode stof blijft daarbij niet achter. De zee is rijk aan allerlei metalen en delfstoffen, die de mens maar al te hard nodig heeft. Ze worden alleen niet ontgonnen. De Amerikaanse oceano- graaf dr. John Mero heeft hierover weer eens een klaaglied laten horen. „De industriële kringen weten niet wel ke rijkdommen zij laten liggen", meent hij. Men exploiteert wel de bodemrijk- dommen langs de kust, zoals kalksteen, olie en gas, maar men vergeet de mil joenen tonnen metaal, die op de diepere plaatsen van bijvoorbeeld de Stille Oceaan liggen te wachten. Als voor beelden noemt hij: kobalt, nikkel, ko per, mangaan, fosfaten en goud. Zijn klacht is niet nieuw en eigenlijk bedoeld als stimulans om er eindelijk eens wat aan te gaan doen. Wel zoeken geleerden naar alle mogelijk manieren om de mens middelen te geven de bo dem van de zee ook als een tweede domein te beschouwen en zij hebben ook resultaten, maar de weerklank hiervan bij de mannen die het moeten doen, de grote industriëlen of de staatslieden, ontbreekt eigenlijk. Wel investeren de oliemaatschappijen miljoenen in hun speurtocht naar olie en gas kijk maar naar ons eigen land maar de rest wordt eigenlijk vergeten. En die rest is heel wat groter dan op het eerste gezicht lijkt. Amerikaanse geleerden hebben erop gewezen, dat bij de vele raadsels, die de zee nog heeft, wel eens heel goed de oplossingen kun nen worden gevonden voor een groot aantal kwalen waaronder de mens nog gebukt gaat. In de zee leven miljoenen soorten planten, microben en andere levensvormen. Deze levende organis men bevatten vaak stoffen, die bijzon der bruikbaar zullen zij voor de pro ductie van geneesmiddelen. Enkele voorbeelden zijn al gevonden. In de vijftiger jaren ontdekte men al in Ame rika dat een soort zeewier een ver nietigende werking had op ziekte-ver wekkende virussen. Zelfs een bepaalde stof, die voorkomt in onze dagelijkse oester, bleek in staat bij proefnemingen op muizen virussen te vernietigen, die griep en kinderverlamming veroor zaken. Een uitgebreid onderzoek van deze materie moet volgens de Amerikaan prof. Paul Burkholder verrassende re sultaten opleveren. Zijn universiteit (in Columbia) heeft al zelfstandig een ex peditievaartuig aangekocht en van alle denkbare instrumenten voorzien om onderzoekingen uit te voeren bij ko raalriffen en kleine eilanden in de Grote Oceaan. Maar een grotere in spanning is nodig, wil de mens op niet ai te lange termijn zijn voordeel kun nen doen met de enorme schatten die de oceanen nog verbergen, meent Burkholder. De zee zal mogelijk ook een oplossing kunnen bieden voor de voedselnood, waarin een groot deel van de mensheid al verkeert. Talrijke algen- en wier- soorten blijken onmisbare voedingstof fen in zeer rijke hoeveelheden te bezit ten. Het moet niet moeilijk zijn, me nen de geleerden, deze soorten ook nog een aangename smaak te geven. Prak tijkvoorbeelden zijn hier ook al te vin den. In Japan is een bepaalde, zeer voedzame algensoort al een zeer ge liefde lekkernij geworden. Het gaat hier nog om een specialiteit, wel wat ai te duur voor dagelijks gebruik. Maar een zeer goedkope exploitatie op grote schaal, ten bate van de hongerige me demens, is beslist niet onmogelijk, me nen de geleerden. Wij kijken te veel naar de ruimte; zeggen zij, met enige jaloersheid op hun collega's die in deze tak van de weten schap werken. Grote sommen worden besteed aan de sprong in de ruimte, die de komende decennia geen practische voordelen voor de mensheid kan ople veren. Veel te weinig aandacht wordt geschonken aan het terrein waar we nog even weinig van afweten, de rijk dommen van de zee. Het zou meer nut hebben als wij wegen gingen zoeken om deze rijkdommen sneller te kunnen exploiteren, zeggen de oceanografen. (Nadruk verboden). TEXELAARTJES 3 regels ƒ1,—; elke regel méér 0,25. Onder adres te bevr. (niet eerder dan 11 u. in Boekh.) en onder nummer 0,25 meer. Nog steeds volop hand en moesappels. M. Huis man, „De Veen", tel. 2203 Te koop korte trouwja pon mi 38 halve prijs. Adr bur. v d. bl Met dankbaarheid aan God en grote blijdschap geven wij u kennis van de geboorte van ons zoon tje en broertje Jacob We noemen hem Jaap M. Kreeft-Bremer A. Kreeft Thea Texel, 27 december 1964 Nieuweweg S 21, Oudeschild. Met grote blijdschap ge ven wij u kennis van de geboorte van onze dochter Hendrica Wij noemen haar Dink2 C W Hummel-Daalder M Hummel De Ruyterstraat 136, Oudeschild 23 december 1964 Tijdelijk adres: St Lidwi- iaziekenhuis, zaal 206, Den Helder. Met grote blijdschap ge ven wij u kennis van de geboorte van onze zoon Abraham Johannes Jacobus (Ab Jan) F. J. Witte GAM Witte Wortel fexei. Ie kerstdag 1964, De Veen B 14, Den Burg Met blijdschap geven wij kennis van de geboorte van onze zoon en broertje Pieter Anthonie H J. van der Vis-Dijker P. A van der Vis Annie Ina 26 december 1964, Oosterend 0 67 Heden overleed in het rusthuis „St Jan" onze lieve zorgzame moeder, behuwd-, groot- en overgrootmoeder Antje Koorn wed van Pieter Roeper in de ouderdom van 73 jaar De Westen P Roeper M Roeper-Remmers Oudeschild M Schagen Roeper K. Schagen Dirksland M W Roeper C J. Roeper-'t Hart Den Burg, Texel, 28 de cember 1964 Rusthuis ,,St Jan". Debegrafeniszal plaats vinden woensdag 30 dec n m 2 uur vanaf het Rusthuis „St. Jan", op de Ned Herv begraaf plaats te De Waal Gelegenheid tot condo leren dinsdag 29 dec van 7 tot 8 30 uur in Rusthuis „St Jan" Heden behaagde het de Here in Zijn ondoor grondelijke wijsheid tot Zich te nemen in Zijn eeuwige heerlijkheid, mijn innig geliefde vrouw en onze kinde ren zorgzame moeder Bregje van Dijk echtgenote van Pieter Vlaming in de leeftijd var. 25 jr Onze enige troost is, dat zij voor eeuwig het kerstfeest bij Hem Bo ven vieren mag P. Vlaming P. C.zn Piet Hans Jonnie Oosterend, 24 dec '64, Oranjestraat 29 De begrafenis heeft inmiddels plaats gehad Plotseling heeft de He- re uit ons midden weg genomen onze innig geliefde dochter, schoondochter, zuster, schoonzuster, klein dochter en tante Bregje van Dijk echtgenote van Pieter Vlaming Gez. 54 vers 3 J J van Dijk M. G. van Dijk- de Visser P. C. Vlaming J Vlaming van der Slikke H. van Dijk R. van Dijk-Riteco J. H. Vlaming van Dijk B. Vlaming A. Vlaming van Dijk B Vlaming A. van Dijk D. van Dijk-Hoogstra C van Dijk' A van Dijk-de Wolf P Coster-Vlaming C. W. F Coster en kinderen Jan van Dijk Opoe de Visser Opa Pol Opoe Pol Tot onze diepe droef heid nam God plotse ling van ons weg onze innig geliefde nicht en vriendin: Bep I. Bremer C Dros-Bremer S Dros Oosterend 24 dec. 1964 Heden is uit ons mid den weggenomen onze lieve man, vader, broer, zwager en oom Joh. D. Bakker echtgenoot van A van Sijp in de ouderdom van 63 jaar A Bakker-van Sijp Dirk Bakker Den Burg, Texel, 25 december 1964 Weverstraat 104. Rouwdienst vanuit de Doopsgezinde Kerk op dinsdag 29decembera s n m. 1,30 uur, waarna de teraardebestelling op de Algemene Begraaf plaats Liever geen bezoek Gelegenheid tot condo leren na de begrafenis in de consistoriekamer van de Doopsgezinde Kerk te Der. Burg. dat op zaterdag 2 januari hun zaken Wij zijn daardoor in de gelegenheid, het personeel eenmaal een vrije zaterdag te geven. Wij vertrouwen op Uw medewerkirg; en wensen U allen een zeer voorspoedig 1965. EEN HARTIGE HAP VOOR OUD EN NIEUW JAAR BIJ Haring - zure hariug - gerookte paling enz. Voor uw blijken van be langstelling die wij bij ons huwelijk hebben on dervonden, betuigen wij onze hartelijke dank. F. Krijnen N E Krijnen Keyser Oudeschild, Ruyterstraat 100 Te koop een partij w.o deuren, kozijnen etc VVV-Texel De REM is uit de lucht, maar VERONICA draait Oudejaarsavond volop, met haar panklare kalfsvleescroquetten. Wij bezorgen Oudejaars avord over geheel Texel Patates frites wagen Oudeschild, tel. 2667 Bestelt U vroegtijdigl 100 gram 100 gram 100 gram 100 gram Op 31 december a s. is ons kantoor om 17 00 uur V.V V-Texel Telefoon 2027 Dinsdag 8 uur Naar de roman van Jan de Hartog. Opgenomen in vele Nederlandse havens en steden, Londen en Tanger. TOEGANG BOVEN 14 JAAR. Telefoon 02220 - 2634 Oudeschild Maandags gehaald, vrijdags klaar en verdere agrariërs wordt in hun eigen belang aangeraden kennis te nemen van premies en verzekerings- voorwaarden van „De Onderlinge Brandverz. v. d. Hollandse Mij van Landbouw. Dit geldt nu speciaal voor Uw mo torrijtuigen. Agent voor Texel: De Koog - Texel, telefoon (02228) 351. Maandags in hotel „Texel" Wij hebben voot u blikje cornedbeaf 1,25 en 1,98 blikje lunchworst voor een hapje 1,40 knakworst 1,10 een fijne metworst 2,50 per 5C0 gram paardeworst 2,00 per 500 gram met speldje Verder: mosterd - uitjes - augurken heerlijke vleessalade 1,28 Hoofdkaas 79 per bakje van 250 gram. Hoogersjraat 16 Wij wensen iedereen een gelukkig 1965. Voor f6 - kunt u een hongerend kind een maand voeden. Voor f36- kunt u een hongerend kind een half jaar voeden Voor f72- kunt u een hongerend kind een jaar voeden Meldt u als gastvrouw/heer bij de NOVIB, van Blankenburgstraat 6. Den Haag Stort uw bi|- drage op giro 645300 t.n v NOVIB, met ver melding van 'een gast aan tafel', of stort fen feestgave voor deze ANTI HONGER ACTIE. donderdag 31 december (Oudejaa sdag) is ons kanttor na 12 uur Geen zitting in Den Hoorn 1 januari presenteren wij u 'n N'euwjaartbal met medewerking van het bekende Radio- en TV orkest met een zeer groot instrumentarium A. G. v d. Berg

Texelsche Courant | 1964 | | pagina 3