(fro en "kwartsJexels in het hart-, 25 (of 38) woningwetwoningen voor 1965 door Provincie toegestaan t Spoedig bouw van totaal 16 huizen te Oosterend en Oudeschild Texel beleefde een betrekkelijk rustige jaarwisseling Weer boortoren naar Texel voorkwam vernielingen D sen Raad accoord met Gem. Grondbedrijf N fSDAG 5 JANUARI 1965 78e JAARGANG No. 7927 TEXELSEWCOURANT Uitgave N.V. v/h Langeveld de Root) Postbus 11 - Den Bnrg, Texel - Tel. 2058 Klak tie: Harry de Graaf, Wilhelminalaan 33, Den Burg, tel. 2058, 's avonds 2382. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coop. Bot- renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,65 p. kw. 30 ct incasso. Advert.: familiebericht» 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 ct. p. mm. -■» - y V> Sr-:". «Si - afwachting van de onbekende eigenaars, Gebruik VCin gummistok die echter niet zullen gaan zoeken voor- -K dat ze de genoemde artikelen zelf mis- Aan het begin van de woensdagmiddag j.l. in het Polderhuis te Den Burg gehouden vergadering van de gemeenteraad, deelde voorzitter, burgemeester C. De Koning mee, dat het provinciaal bestuur heeft laten weten dat voor Texel in 1965 25 woningwetwoningen zijn toegewezen. 20% daarvan (5 stuks) zullen worden gebouwd als premiewoningen en 30% (8 stuks) als ongesubsidieerde woningen. De kans dat het kwantum voor 1965 tenslotte uit 38 woningen zal blijken te bestaan, is dus tamelijk groot. Burgemeester De Koning toonde zich met deze ruime toewijzing van de provincie bijzonder ingenomen. In tegenstel ling tot vroeger, toen er nooit meer dan enkele woningen per jaar afkonden, mag men de laatste tijd niet ontevreden zijn. Uit het voor 1964 toegestane kwantum zullen dit jaar totaal 16 woningen te Oudeschild en Oosterend kun nen worden gebouwd. Aanvankelijk dreigde dit plan mis te lopen omdat het ministerie van Volkshuisvesting de aanneemsom te hoog vond. Dinsdag j.l. kon de gemeente echter met de aannemer, de fa. J. Drijver te Den Burg, tot een regeling komen, die in overeenstemming is met de eisen van het ministerie. In tegenstelling tot de vorige keer is de jaórwisseling op Texel betrekke lijk rustig verlopen. Met de nadruk op „betrekkelijk"want het afsteken van een hoeveelheid vuurwerk en het ver slepen van vele vuilnisbakken, boe renkarren en kruiwagens is iets dat op een andere avond bepaald bevreem dend zou zijn. Dat de hoeveelheid af gestoken vuurwerk belangrijk kleiner was dan vorig jaar, was te wijten, of te danken aan het nogal voorzichtige inkoopbeleid van de handelaren te Den Burg. Zij hebben er waarschijnlijk geen rekening mee gehouden, dat een van hun collega's, de heer J. P. Stam, zijn zaak onlangs heeft gesloten, waardoor de voorraad van de anderen snel was uitgeput. De Stenenplaats te Den Burg, het pleintje dat sinds jaren het centrum van Oudejaarsactiviteiten is, bood ech ter toch weer een boeiend schouwspel voor de belangstellenden. Zoals gewoonlijk werden een aantal kerstbomen verbrand, voetzoekers afge stoken en, meer dan anders, met rook bommen gewerkt. Vernielingen zoals die zich vorig jaar voordeden, bleven echter uit. Dat was stellig mede te dan ken aan de politie die de situatie voort durend in het oog hield en - toen het nodig was - niet aarzelde hardhandig op te treden. Een vijftal knapen van omstreeks 19 jaar hebben nieuwjaarsdag moeten vie ren met een grotere of kleine buil op het hoofd. Toen zij 's nachts omstreeks half twee aanstalten maakten om de houten pomp op de Stenenplaats te gaan slopen, vielen er enkele flinke klappen, die de lievertjes deden besluiten van hun plannen af te zien. Vermakelijk en toch onschuldig waren de zeer inspannende activifteiten van andere jonge Texelaars die deze keer, op veel grotere schaal dan vorige jaren, allerhande zaken naar de vreemdste plaatsen hebben versleept In Den Hoorn waar dit gebruik ongetwijfeld het langst bestaat, kon men op Nieuw jaarsdag verschillende daken weer ge tooid zien met karren en kruiwagens. Grap Een heel karwei moet ook de stunt van een aantal jongeren geweest zijn die onze gemeentesecretaris, de heer P. Beemsterboer, een vreemde verras sing bezorgden. Toen hij ontwaakte, zag hij dat de tuin voor zijn huis aan de Keesomlaan te Den Burg stampvol stond met landbouwwerktuigen, land- bouwwagens, een trap. een zestal krui wagens, enz. Een uurtje later kon men zien hoe de heer Beemsterboer, geassi steerd door zijn zoon, het materiaal wegrolde. Het spul werd voorlopig op een parkeerplaats in de buurt gezet, in „ZWIJGEN UIT ANGST" DE KOOG/OOSTEREND - Het to neelstuk „Zwijgen uit angst" dat door de toneelclub Zuid-Eierland met veel succes werd opgevoerd, zal nog twee maal voor 't voetlicht worden gebracht. Op zaterdag 9 januari zal een voorstel ling worden gegeven te Oosterend in het Gebouw voor Chr Belangen en op zaterdag 16 januari in „De Toekomst" te De Koog. Vuilnisemmers Origineel was de grap die een clubje jongens uit het oostelijk deel van Den Burg uithaalde. Van alle huizen uit de omgeving werd de vuilnisbak heimelijk weggehaald. Het waren er meer dan honderd die, keurig netjes en onbescha digd, bijeen werden gezet op het terrein van Bakker's Ijzerhandel N.V. Het was voor de initiatiefnemers boeiend om ge durende de nieuwjaarsdag telkens men sen uit de omgeving zoekend tussen de bakken te zien lopen. Zij, die zich het nummer niet herinnerden, zagen zich gedwongen alle deksels op te lichten om te zien of de inhoud hun bekend voor kwam. Voor de avond viel, waren alle emmers weer in handen van de eige naars. Er is dus beslist geen reden om onte vreden te zijn over het gedrag van on ze jeugd ter gelegenheid van de jaar wisseling. Adjudant J. Gulmans, com mandant Rijkspolitie groep Texel, is hierover bijzonder verheugd. Men had er op gerekend dat heel wat baldadig heden zouden worden gepleegd en dat de politie daardoor druk werk zou heb ben. Iets dat de heer Gulmans wel bij zonder betreurenswaardig vond, was het aandeel van de opmerkelijk veel 13 en 14-jarigen in het Oudejaarsfestijn. „Dat men ter gelegenheid van Oudejaar tot 12 uur opblijft en daarna een kijkje in het dorp neemt is te billijken. Maar dat de ouders goedkeuren, dat hun jon ge spruiten zich omstreeks twee uur nog op straat bevinden, vind ik onbe grijpelijk!", aidus de adjudant Boven Deze foto maakten wij op Nieuw jaarsmorgen. Het is de tuin van onze ge meentesecretaris F. Beemsterboer. Onbeken den hadden het hele terrein 's nachts volgczet met karren en landbouwwerktuigen Onder: Bewoners van de Wilhelminalaan en de Weverstraat, die de eerste .januari hun vuilnisemmer misten, kondeu deze terugvinden op het terrein van Bakker's Ijzerhandel N.V. aan het Achterom. Omdat niet leder het nummer van zijn emmer kende, moest aan de inhoud worden beoordeeld of men de eigenaar was of niet. Op de desbetreffende vraag van de heer J. Daalder, antwoordde de voor zitter, dat de plannen om in 1964 in Den Hoorn, De Koog en Oudeschild en kele bejaardenwoningen te bouwen, voorlopig van de baan zijn. De gemeente zal echter aan dit denkbeeld vast hou den en pogingen blijven ondernemen om de bejaardenwoningen in de dorpen te realiseren. Dit zal echter vóór 1966 be slist niet lukken Afremmen Tijdens de rondvraag bracht de heer J. Daalder naar voren, dat hij het be treurde, dat de 25 woningen van het bouwvolume 1964 alle in Den Burg zul len worden gebouwd Graag zou hij van het college van B en W door middel van een schriftelijk overzicht de over wegingen vernemen, die tot deze beslis sing hebben geleid. De heer Daalder was van mening dat Den Burg zich wat al te fors uitbreidt in vergelijking met de buitendorpen. Afremmen van de groei van Den Burg, ten gunste van de andere dorpen, zou zeker gewenst zijn, zo meende hij. Burgemeester De Koning wees deze suggestie van de hand. „Wij deden en doen alles om in de buiten dorpen woningen gerealiseerd te krijgen maar we hebben er daar geen grond voor. Vooral in De Koog is de grondsi tuatie bijzonder nijpend". De voorzitter vond dat de heer Daalder niet onte vreden hoeft te zijn. De 16 woningen die nu in de buitendorpen kunnen wor den gebouwd, zijn een flinke sprong in de goede richting. Dat het hele bouw volume 1965 te Den Burg wordt gerea liseerd is eenvoudig onvermijdelijk, om dat alleen dóar, en dan nog sinds zeer korte tijd, de benodigde grond beschik baar is. Dat de gemeente de buitendor pen beslist niet achterstelt wat betref', de woningbouw, blijkt onder meer uit de hardnekkige, helaas tot op heden mislukte pogingen, om Den Hoorn, Ou deschild en De Koog elk aan vier be jaardenwoningen te helpen. Een ander belangrijk argument, dat pleit voor de realisering van het bouwvolume op één plaats, werd door wethouder Th R. Hin genoemd. Als de woningen verspreid over het hele eiland worden gebouwd, wordt de bouwsom zo hoog, dat men er geen goedkeuring voor zal krijgen. De woningen moeten in massa worden gebouwd, daar is geen ontkomen aan. En dat kan alléén te Den Burg. De voorzitter zei met betrekking tot deze aangelegenheid nog enkele mededelin gen te hebben, die hij echter voor het f(besloten) „koffiepraatje" na de verga dering wilde bewaren Benoemingen De agenda van deze laatste raads vergadering in 1964 werd overigens in bijzonder vlot tempo afgewerkt. Als bestuursleden van de Stichting Texels Museum werden de heren P. Beemster boer en C. De Koning met algemene stemmen herkozen. Voor de heer E. Noordijk, die zich niet herkiesbaar had gesteld, werd de heer J. Sikkens, leraar aan de R.H.B.S. Texel, benoemd. Bur gemeester De Koning wees erop, dat de heer Noordijk in het belang van het Texels Museum veel werk op voortref felijke wijze heeft verricht. Mej. A. G. Luijsterburg en mevrouw G. Bakker- Zuidewind werden benoemd tot leden van het centraal bestuur van de Stich ting Cultureel Werk Texel, wegens pe riodieke aftreding. Eveneens in ver band met periodieke aftreding per 1 januari werden de heren C. De Koning en W. Albers gekozen als leden van het dagelijks bestuur van de Stichting Cul tureel Werk Texel. Als onderwijzeres aan de Openbare Lagere School te De Koog werd mejuffrouw W. M. Veen- kamp benoemd. Mej. Luysterburg en de heer J. K. P. Zwan informeerden of de gemeente mej. Veenkamp al aan een woning kan helpen. Zij wacht daar al maanden op en het ziet er naar uit, dat zij binnenkort gedwongen zal zijn, er gens anders te solliciteren. De voorzit ter Verzekerde dat de gemeente al het mogelijke onderneemt om deze onder wijzeres aan woonruimte te helpen Hij kon echter weinig hoopvols vertellen. Niet geoorloofd „Er zijn grenzen, die we niet kunnen overschrijden. Wij zijn gebonden aan begrotingen, systemen van salariëring en ambtenarenregeling. Het is een voudig niet geoorloofd, dat de gemeente op dit ogenblik een paar duizend gul den voor een huis neertelt". Omdat de betrokken juffrouw beslist zelfstandig wil wonen, wordt de zaak er niet een voudiger op. Burgemeester De Koning vroeg zich af of de Koger gemeenschap zelf misschien een oplossing weet. „Men stelt kennelijk prijs op deze onderwijze res en men zou daar best iets voor over kunnen hebben". Aan de Openbare Lagere School te Oosterend werd mej. A. Brouwer be noemd. Voorts verklaarde de raad zich akkoord met de balans en verlies- en winstrekening van de N.V. TEM. Bij zonder verheugd toonden de raadsleden zich met het akkoord tussen de ge meente en mevrouw G Vrijdag-Keijser, over de aankoop van belangrijke stuk ken grond achter de Wilhelminalaan te Den Burg. De grond is dringend nodig voor woningbouw. Nu mevrouw G. Vrijdag-Keijser bereid is de gronden over te dragen, kan het besluit van 24 april 1964, waarin tot onteigening was besloten, worden gewijzigd. Grondbedrijf Akkoord gingen de raadsleden ook met de instelling van een gemeentelijk grondbedrijf Mevrouw Vrijdag-Keijser vond dat de raadsleden de stukken over deze belangrijke aangelegenheid nogal laat hebben gekregen, waardoor het volgens haar niet mogelijk was geweest ze behoorlijk te bestuderen. Haar frac tiegenoot, de heer S. Keijser, meende dat B. en W. in de stukken niet steeds even duidelijk waren geweest Met name was hem niet duidelijk geworden, hoe de bestemming zal worden vastge steld van de eventuele reserves. De voorzitter wees erop, dat de toegezon den stukken slechts een toelichting zijn op de dingen die gaan komen. De raad zal echter steeds bij deze zaak betrok ken blijven. Ten aanzien van haar mo gelijkheden tot ingrijpen verandert met de instelling van het grondbedrijf niets. Voor de raad kan het alleen maar gun stig zijn, want zij heeft voortaan een veel beter inzicht in de grondsituatie van de gemeente Texel. Dit werd be vestigd door de heer P. Smit, die ver telde dat hem in het verleden bijna on mogelijk was om uit de begroting de resultaten van het grondbedrijf te ha len. Men krijgt nu een gespecificeerd overzicht. De heer J. J. Westdorp meen de dat de heer Keijser niet ongerust behoeft te zijn. „Laten we van start gaan. Zodra er iets besloten moet wor den, kan de raad zijn oordeel vellen. Wanneer zou blijken dat de verorde ning op het beheer van het grondbe drijf een wijziging behoeft, kan dat dus altijd gebeuren." Meer containers De raad keurde vervolgens de jaar stukken goed van de Stichting Bejaar denzorg Texel. Ook ging men accoord met het verlenen van een garantie in zake de betaling van rente en aflossing van een door de stichting „Dorpshuis 't Skiltje" te Oudeschild uit te geven obligatielening ad maximaal ƒ25.000, Vervolgens werden enkele begrotings wijzigingen goedgekeurd Eén van deze wijzigingen voorziet in de aankoop van 6186 m2 teeltrecht voor de Sociale Werktuin. Ten behoeve van de reini gingsdienst worden 10 containers aan gekocht De proef met eerder gekochte containers is uitstekend geslaagd. De heer J K. P Zwan stelde voor betere bekendheid aan het containersysteem te geven. Stellig zou er dan nog meer be langstelling voor ontstaan. Hij stelde voor, de mogelijk in aanmerking komende bedrijven een brief te sturen waarin op het nut van de containers wordt gewezen. Aan de stinkende vloeiweide te De Koog zal iets worden gedaan De be staande pompinstallatie zal o.a. worden verbeterd. Fluor Tijdens de rondvraag informeerde de heer N. van Schoonhoven naar de stand van zaken rond de fluorisering van het Texelse drinkwater. Indertijd is beslo ten fluor in het water te brengen maar men hoort er al sinds jaren niets meer van. Burgemeester De Koning ant woordde dat de reden van het uitblij ven hem onbekend was Raad en Pro vinciale staten hebben hun fiat gegeven aan het fluoriseringsplan. nadat geble ken was dat de resultaten van een der gelijke maatregel bijzonder gunstig zijn. (Fluor in het leidingwater gaat. tandbe derf tegen). De voorzitter beloofde bij het P.W.N. om opheldering te vragen. Wethouder Th. R. Hin bracht ook de noodzakelijke ontharding in herinne ring. Op Texel ontstaat aan boilers veel schade door de grote hardheid van het water De burgemeester deelde mee daT door middel van een uit elkaar geno men boiler aan het P.W.N. zal worden aangetoond, hoe schadelijk deze eigen schap van het water is. Aan de hand van de resultaten van deze proef kun nen verdere stapen worden onderno- In voorjaar of zomer: In de Harlinger Courant wordt ge meld, dat de N.V. Petroland. die op het ogenblik boringen uitvoert te Kimswerd in Friesland en Slootdorp in de YVierin- gormeer, op Texel weer een boortoren zal plaatsen. Volgens het blad zal dit de komende zomer gebeuren. Verwacht wordt, dat deze derde boring van de maatschappij nabij De Cocksdorp zal worden uitgevoerd. De redactie van het blad verzekerde ons, dat deze gegevens uit zeer betrouwbare bron waren ver kregen. De Harlinger Courant berichtte ook, dat de N.V. Petroland in een be langengemeenschap werkt met de NAM. Dit laatste lijkt ons onwaarschijnlijk; men zou dan op wel zeer kostbare wijze bet concurrent cnspel hebben gespeeld. Pctroland heeft een boorprogranima van twee jaar. Na de Texelse boringen en de boringen bij Kimswerd zal de toren worden verplaatst naar het Friese Her- bayum en zal ook in de Waddenzee na bij' Harlingcn een proef worden geno-

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 1