Cjroen TwarL-Jexels in het harL, Ruilverkaveling „Texel" op de grens van twee jaren In 1964 88 verkeersongelukken Veehouders attentie! 57 minder dan in63 Echtpaar Hemel rijk-Krijn en 50 jaar getrouwd praat- en filmavond Ekcoware DINSDAG 12 JANUARI 1965 TEXELSE 78e JAARGANG Uitgave N.V. r/h Langere ld de RooQ Postbus 11 Den Burg, Texel Tel. 2058 Redaktie: Harry de Graaf, Wilhelminalaan 33, Den Burg, tel. 2058, 's avonds 2382. COURANT Verschtfnt dinsdags en vrijdags. Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coop. Boe renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,65 p. kw. 30 cL incasso. Advert: familieberichten 14 ct p. mm.; andere advert. 12 et. p. nun. Nog stents enkele weken en de Ruilverkaveling „Texel" herdenkt haar twaalfde „verjaardag". Als U tenminste de ruilverkaveling wilt laten aanvan gen op die gedenkwaardige dag, 30 januari 1963, toen werd gestemd op Pa- dang" in Eierland. In die tijd is meermalen gezegd, dat voor het afwerken "van de ruilverkaveling op ons eiland een periode van 10 - 12 jaar moest worden gesteld. Als je er voor staat, kan je niet hegrijpen, dat er inderdaad zoveel iare." en zlJn voor de landbouwkundige ingreep, die ruilverkaveling heet Waarbij het wel goed is te bedenken, dat „landbouwkundig" in dit ver- band wel heel ruim moet worden gezien. Op bepaalde momenten heb je wel eens het verlangen om bepaalde punten van het ruilverkavelingsblok nog eens te zien in de toestand van 12 jaar gele den. En als deze wens vervuld werd, zou je ontdekken, dat de ruilverkave- jing „Texel" niet alleen maar iets bete kent voor de agrariërs, maar voor vrij wel iedere bewoner van ons eiland plus de vele toeristen, die ons eiland jaar lijks bezoeken. Daarbij denk ik in de eerste plaats aan de mogelijkheid om vrijwel iedere boerderij of woonhuis langs goede wegen te bereiken. Weet U, dat er bepaalde door de ruilverkave ling aangelegde wegen zijn. die op dit moment praktisch voor de landbouw geen rol meer spelen? Ik noem met name de zgn. Bosrandweg, die loopt van Pelikaan weg naar de Kogerweg. De bebouwing bestaat hier vrijwel uitslui tend uit bungalows. Zo zouden er nog wel een aantal zaken te noemen zijn, die bewijzen, dat een moderne ruilver kaveling veel meer omvat dan een landbouwkundige hergroepering en vormverbetering van de kavels. Wat gebeurde er in 1964? Iedere Texelaar weet, dat het afge lopen jaar in zekere zin een „pechjaar" is geweest voor de ruilverkaveling. Het plan om de werkzaamheden op het veld voor een groot deel te beëindigen, kon door gebrek aan crediet niet worden verwezenlijkt. Het werk moest zich voor het grootste deel bepalen tot het afwerken van gebieden, die al het jaar daarvoor waren aangepakt. Voor het gebied, waarover de N.V. Grontmij de directie voert (nl. het zuidelijke deel van het eiland) was dit voor 100% het geval. In het deel van het blok, waarin de Ned. Heidemij. de staf zwaait, kon den enkele kleinere stukken ten oosten van Den Burg in bewerking worden ge nomen. In de laatste maanden van het jaar toen onverwachts toch nog een be drag beschikbaar kwam, werd een be gin gemaakt met het werk tussen Den Burg en De Koog. Intussen betekent dit niet, dat je bij wijze van spreken niet kunt zien, dat er in 1964 gewerkt is. Vooral als we den ken aan het gebied rond Den Hoorn, dan blijkt dit wel degelijk het geval te zijn. Vorig jaar omstreeks deze tijd bo den de landerijen daar een buitenge woon troosteloos beeld. Kleinere en grotere „eilanden" grasland tussen zeer grote oppervlakten „zwarte" grond, waar het water nauwelijks weg kwam. Toen ik één dezer dagen deze zelfde omgeving nog eens doorkruiste, viel het me op wat een enorme gedaanteverwis seling de omgeving van Den Hoorn heeft ondergaan. Voor mijn gevoel is „de moeilijke bevalling" toch wel ge zegend met een voor Texelse begrippen zeer gaaf kind. Ik denk daarbij niet alleen aan de vermindering van het aantal kavels en de betere vorm van die kavels, maar vooral ook aan de egale ligging van de percelen en de verbete ring van de grasmat. Het laatste is te danken aan het feit, dat op zeer veel plaatsen vrijwel al het grasland „zwart" werd. Boerderij bouw ten einde In de eerste maanden van het jaar kon het gezin van de heer J. Witte Yzn v/h „Agnes" de nieuwe boerderij in het Burger-Nieuwland betrekken. Halver wege het jaar was dit het geval met het gezin van de heer Fr. Bakker W. Tzn. Zij verhuisden naar de nieuwe boerde rij in het Hoornder-Nieuwland. Op dit moment wordt nog gewerkt aan het nieuwe bedrijfsgebouw voor de heer Th. WIJZIGING UITBREIDINGSPLAN DE KOOG Van 11 januari t/m 6 februari ligt op het bureau gemeentewerken ter inzage een ontwerp tot wijziging van het uit- breidingsplan-in-onderdelen „De Koog" Deze wijziging houdt verband met het feit, dat Gedeputeerde Staten bij de be handeling van het laatst-vastgestelde uitbreidingsplan geen goedkeuring heb ben verleend aan het noord-oostelijke gedeelte van dit plan. Aan deze gronden wordt nu de be stemming „Woongebied" gegeven, een bestemming, die later nader dient te worden gedetailleerd, doch waarmee toch aan de beslissing van Gedeputeer de Staten worden tegemoet gekomen. Deze bestemming dient dus als een voorlopige te worden gezien en zal on getwijfeld binnen afzienbare tijd weer door een meer definitieve bestemming worden vervangen. Zie de advertentie elders in dit blad. Smit Jzn., die nu nog aan de Schilder- weg nabij Den Burg woont Hiermee is dan het bouwprogramma van de ruil verkaveling afgewerkt. Zoals al eerder werd vermeld, omvatte het programma 47 boerderijen en deze zijn er ook alle gekomen. We zijn nog altijd van mening, dat de boerderij bouwers de groep vormen, die het meeste profijt van de ruilverkave ling trekt. Naast een modern gebouw, hebben ze in vrijwel alle gevallen een zeer goede ligging van de kavels ten opzichte van het bedrijfsgebouw. Wat gaat in 1965 gebeuren? Zoals het er nu voorstaat, is het pro gramma voor 1965 zeer uitgebreid. Als de gemaakte plannen uitgevoerd kun nen worden en het crediet is daar voor beschikbaar zal vrijwel al het „veldwerk" dit jaar beëindigd worden. Voor het noordelijk gedeelte van het blok is het resttrende deel reeds ge gund aan de Fa. De Vries v.d. Wiel en het ziet er naar uit, dat dit binnen kort ook het geval zal zijn voor het zuidelijk gedeelte. Vooral het program ma voor dit laatste deel is nog zeer uit gebreid. Het omvat nog een gedeelte van de Hemmer, omgeving Driehuizen en Hollewalsweg, een gedeelte van de Westen, een blok tussen Pontweg en Kogerweg en een flink stuk van de Hogeberg. Hier zijn gedeelten bij, die een zeer intensieve bewerking vragen Met name is dit het geval voor de Hemmer, Drie huizen en het deel van de Westen, dat nog niet gereed is. Op de Hogeberg is het werk veel minder omvangrijk. Hier wordt de laatste maanden al gewerkt aan het plaatsen van tuinwallen. Ook „administratief" werk Nu de werkzaamheden voor het toe delingsplan beëindigd zijn, kan de Plaatselijke Commissie zich bezig gaan houden met het „nawerk". Daartoe be hoort in de eerste plaats het officiële plan van toedeling. Zodra dit plan ge reed is, moet de ter visielegging van dit plan volgen. In de loop der jaren hebben een aantal belanghebbenden be zwaar gemaakt tegen het toedelings plan voor hun bedrijf. Daar het werk voortgang moest hebben, werd in deze gevallen aan de Plaatselijke Commissie door de Centrale Cultuurtechnische Commissie toestemming gegeven het werk toch volgens de plannen uit te voeren. De betreffende landeigenaren hebben echter het recht behouden bij de ter visielegging hun bezwaren in te dienen. Deze worden dan volgens de daarvoor geldende procedure behandeld. Het aantal bezwaren is de eerste jaren zeer klein gebleven. Helaas is dit in het af gelopen jaar met een aantal gevallen toegenomen. Verder zal een begin moeten worden gemaakt met het vaststellen van het aandeel van iedere eigenaar in de kos ten. Een zeer omvangrijke en kwetsbare taak. Een taak, die zeker niet in het ko mende jaar zal worden beëindigd. Wij stellen ons dan ook voor, dat er nog enkele jaarwisselingen zullen passeren voordat de laatste hand kan worden gelegd aan de ruilverkaveling „Texel", nl het zgn. passeren van de ruilverka velingsakte. Voor die tijd zullen zij, die dit werk moeten doen nog wel enkele haren verliezen. C. v. Gr. niet aan te pas kwam en er dus geen gegevens over beschikbaar zijn. Veel meer dan honderd ongelukken hebben zich in het totaal echter beslist niet voorgedaan. Het aantal zwaargewonden bij ver keersongelukken bedroeg in het afgelo pen jaar 14 tegen 24 in het jaar ervoor. Er waren 14 lichtgewonden tegen 36 in 1963. Ook het aantal verkeersonge vallen, waarbij alleen materiële schade ontstond liep behoorlijk terug; in 1964 45 tegen 73 in 1963. In het afgelopen jaar deden zich to taal 88 verkeersongelukken voor op Texel. Dat is aanzienlijk minder dan in 1963 toen de politie 145 ongelukken re gistreerde. Dit is stellig te danken aan do maximum toegestane snelheid van 80 km. per uur, die in de afgelopen zo mer voor het eerst van kracht werd. Opvallend was dat het aantal ongeluk ken met zwaar lichamelijk letsel in de zomermaanden zeer veel kleiner was dan in de zomer van 1963. Anders is het gesteld met het aantal doden in het verkeer. Er deden zich in 1964 drie ongelukken voor waarbij in totaal vier doden werden betreurd. In 1963 bedroeg het dodental slechts één. In januari van het afgelopen jaar kwam een bejaard echtpaar om het leven. In september werd de 82-jarige J. Witte bij het oversteken van de Pontweg ge dood en op de avond voor Kerstmis kwam de 25-jarige mevrouw Vlaming bij De Waal om. Hierbij dient bedacht te worden, dat men slechts één van deze tragische ongelukken tot de „seizoen ongevallen" kan rekenen; de andere hadden in de wintermaanden plaats. Men heeft niet alle verkeersongevallen geregistreerd. Aangenomen wordt, dat de afloop van een twintigtal ongeluk ken zodanig was, dat de betrokkenen de meestal geringe schade onderling konden regelen, waardoor de politie er 9 leerlingen muziekschool geslaagd HEDENAVOND UITREIKING DIPLOMA'S Op 24 december deden 13 leerlingen van de muziekschool Texel na een 5- jange opleiding Algemeen Vormend Muziekonderwijs eindexamen. Van de candidaten slaagden de volgende negen leerlingen: Dieuwertje Dros te Ooster end, Jannetje Dros te Oosterend. Elisa beth Eelman te Den Burg, Willem Hoo- gewoning te Den Burg, Nansje Joustra te Den Burg. Trijntje Plas te Eierland, Feijtje Timmer te Oosterend, Maria Visser te Eierland en Marianne West- dorp te Den Burg. De officiële uitreiking van de ge tuigschriften zal vanavond plaatsvinden in hotel „De Graaf" té Den Burg. Bij deze gebeurtenis zijn tal van personen uitgenodigd, waaronder de ouders van de geslaagde leerlingen. RIJKSSTUDIETOELAGEN Belanghebbenden wordt er op gewe zen, dat een aanvrage om Rijksstudie toelage vóór 1 februari behoort te zijn ingediend bij het Ministerie van O., K. en W., afdeling Rijksstudietoelagen, Nieuwe Uitleg 1, 's Gravenhage. Inlichtingen omtrent deze studietoe lagen worden verstrekt door het hoofd van de school die door de leerling thans wordt bezocht. Br...er. ,tn Ie tor i bullen «er •nl-oordel.Wvald een de red.llle V~C" Niet zonder enige verbazing las ik in uw blad het ingezonden artikel van de heer J. de Waard, onder de rubriek „wat ik zeggen wou". Daar ik zeer nauw bij het Helderse judoleven be trokken ben, was ik zeer verrast te vernemen, dat de heer De Waard kam pioen van Den Helder zou zijn. Naar mijn beste weten zijn er nooit judokam pioenschappen in Den Helder gehou den, zodat er ook geen kampioen kan zijn. Het enige openbare toernooi, dat in Den Helder wordt gehouden is het „Van Wijk-toernooi" dat wordt georga niseerd door de judoclub Dun Hong. Hiervan was in 1962 de heer J. Bais kampioen, in 1963 niet gehouden en in 1964 was de uitslag: 1. N. Krook van Dun Hong, 2. B. v. Lunteren yan Dun Hong en 3. J. Bais van de EjH.J.V. Hieruit blijkt, dat de heer De Waard een pertinente leugen in uw blad lan ceert. Ik zou graag willen weten welke graad judoka De Waard heeft en van welke club of school hij komt. Het is een sportman onwaardig om zich met valse voorwendselen populair te willen maken. Hij kan beter lid worden van de Texelse judoclub, dan krijgt hij volgend jaar zeker zijn kans om te be wijzen wat hij waard is. Maarten Post 3e dan, Achterbinnenhaven 49, Den Helder !(trainer judoclub Dun Hong) OUDESCHILD Donderdag vierde het echtpaar Hemelrijk-Krijnen het gouden huwelijksjubileum. Het was de bedoeling, dat dit in alle stilte zou ge beuren, want vooral mevrouw N. He- melnjk-Knjnen (74) voelde weinig voor drukte en publiciteit. Dat we toch nog een plaatje in de krant hebben was te danken aan een „tip" van een van de familieleden, die vond, dat niet de min ste reden bestond, om te doen alsof er niets aan de hand was. Dat werd ook ons duidelijk toen we het huis van het echtpaar aan de De Ruyterstraat in Oudesdhild binnenstapten. We stonden oog in oog met een van gezondheid blakend stel, dat geen enkele reden tot klagen heeft en kan terugzien van een welbesteed leven. De heer Hemelrijk (77) was transportarbeider en maakte indertijd deel uit van de roemruchte „Gouden Ploeg", waarover burgemees ter Kamp in zijn boek over Texel nog eens gewag heeft gemaakt. Met zijn medearbeiders, w.o. Jak, Bruin, nam Hemelrijk deel aan de strijd om betere arbeidsvoorwaarden. Hij was mede oprichter van de Transportarbeiders- bond. Als hij over deze periode vertelt, kan hij niet nalaten met misprijzen neer te zien op arbeiders van vandaag, die niet half weten wat werken is. „We hebben het grind, de steenkool en het cement uit honderden schepen geladen met als enig gereedschap een schop. Te genwoordig doen ze het met een kraan GOUDEN HUWELIJKSFEEST IN „IRENE" Zaterdag werd op feestelijke wijze in huize „Irene" te Den Burg het feit her dacht, dat het echtpaar Nauta-dc Ridder vijftig jaar geleden in het huwelijk trad. De direfktie en de bewoners van het huis hebben het jubilerende paar 's morgens met een welkomstlied en an dere activiteiten op hartelijk wijze ge huldigd. De kinderen van de heer en mevrouw Nauta waren eveneens op deze bijeenkomst aanwezig. De heer Nauta, die sedert twee jaar met zijn echtgenote in „Irene" ver blijft, heeft het grootste gedeelte van zijn tachtigjarige leven gewoond in Eierland, waar hij werkzaam was als landarbeider. Zowel Nauta als zijn 71- jarige echtgenote Johanna de Ridder kunnen zich over een bijzonder goede gezondheid verheugen. Voordat het echtpaar een kamer in het huis betrok, hebben zij enige jaren in de Wever straat te Den Burg gewoond. Pogingen om de jubilerende echtelieden op de plaat te krijgen, zijn helaas op weer stand gestuit, wat ons echter niet ver hindert de heer en mevrouw Nauta nog veel gezonde en gelukkige jaren toe te wensen. Bezoekt hedenavond de in hotel „De Lindeboom-Texel", aanvang 8 uur. Spreker de heer G. Eikelenboom van Wessanen's Koninklijke Fabrieken N.V te Wormerveer, over het onderwerp „Is verhoging van het vetgehalte van de melk via het krachtvoer mogelijk". Na afloop wordt vertoond de prachtige kleurenfilm „The Rumen Story" Wij wekken U op deze interessante avond bij te wonen. N.V. DE TEXELSE GRAAN- EN KUNSTMESTHANDEL V/H C. R. KEIJSER CO. makkelijker. Ik ben eigenlijk veel te vroeg geboren!" Behalve transport arbeider was Hemelrijk ook lantaarn opsteker (opvolger van Meiert Vlas), maar toen de elektriciteit kwam. was dat natuurlijk niet meer nodig. Ook het oogsten van wier, samen met zijn broers, bleek een goede bijverdienste en zelfs is Hemelrijk een jaar of zes veld wachter geweest. Vier jaar lang maakte hij ook deel uit van de kerkeraad. Zijn politieke instelling bracht „automa tisch" mee, dat hij lid werd van de Stem des Volks. „Die zangvereniging is nu opgedoekt, maar ik heb de gouden tijd nog meegemaakt. We waren met meer dan zestig man!" Hemelrijk ver telt trots, dat hij nog net zo sterk is als vroeger: „Ik werk nog tegen een jonge kerel op". Zijn huis heeft hij in de loop der jaren zelf verbouwd en ge moderniseerd. Stilzitten is er ook nu nog niet bij. Mevrouw Hemelrijk is in die vijftig jaar steeds een grote steun voor haar man geweest. Ook zij leefde intensief mee met de uiteenlopende bezigheden van haar actieve echtgenoot, waar ze nog steeds zielsveel van houdt OPGEVIST HOUT IN BESLAG GENOMEN Vrijdag kregen enkele Texelse kot- tervissers in de haven van Oudeschild bezoek van twee ambtenaren van Ac cijnzen en Invoerrechten en de Strand vonderij. Zij hadden vernomen, dat zich aan boord van de TX 44 (schipper- eigenaar D. Hutjes te Oudeschild) en de TX 15 (Gebr. Vlas te Oudeschild) een partij opgevist hout bevond. Bij een on derzoek bleken de informaties van de twee heren juist te zijn. Aan boord van de TX 15 waren ongeveer 70 mijn- stutten opgeslagen en op de TX 44 werd een partijtje planken en baddings ge vonden. De schipper van de TX 44 verklaarde dat het hout de dag tevoren was opge vist op de Waddenzee. Hij was bereid alles aan de Strandvonderij over te dragen. Tegen de Gebr. Vlas, die ken nelijk langer over de stutten beschik ten. werd echter proces-verbaal opge maakt. De strandvonderij is de laatste we ken bijzonder actief op het eiland. De vorige week werd tegen een inwoner van De Cocksdorp proces-verbaal opge maakt wegens het zich ongeoorloofd toeëigenen van aangespoelde scheetps- balken. Het hout was afkomstig van een scheepslading, die korte tijd tevo ren ter hoogte van Terschelling over boord was gezet. Strandvonderij en be lastingsdienst hebben een uitgebreid onderzoek laten instellen, maar op an dere plaatsen langs de kust werd niets gevonden. Enkele weken geleden spoel de grote hoeveelheden mijnhout aan bij De Cocksdorp en aan de Oostkust van Texel. Een groot deel van deze duizen den één meter lange paaltjes werd door inwoners van Oosterend, Oost en Oude schild op de kant gehaald en mee naar huis genomen. Het hout bij De Cocks dorp kon door de strandvonderij tijdig worden afgevoerd. Ook hier bleek de strandvonderij over inlichtingen te beschikken, want de meeste mensen, die mijnhout in huis hadden, kregen la ter bezoek en moesten hun voorraadje afgeven. luchtdichte plastic artikelen voorraaddozen, beker», schal» 30 tot 50°/o goedkoper. Volledig gegarandeerd. B A K K E R 'S IJZERHANDEL

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 1