AGENDA Het drijfmestsysteem in veestallen l LANDBOUW en VEETEELTC. van Groningen I BRIGADIER PIET EN DE SEMI-PROF Niet alle mannen zijn egoïsten Natuurzuivere rubriek voor l °nder redaktu- Pracht handen Onrustige Zenuwen? TWEEDE BLAD TEXELSE COURANT Vrijdag 15 januari De Cocksdorp, De Hoop, Holl. Mij. van Landbouw afd. Eierland, vergadering, spreker de heer Schroevers, inspecteur landbouw onderwijs. Zaterdag 16 januari Den Burg, Troephuis „De Zwalkers", afd. Kabouters begint weer. Den Burg, Ruilbeurs in de Paardcstal vanaf 3 uur Midden-Eierland, Schooltoneelvereniging Md- Eierland „Moeders wil is wet". De Koog, De Toekomst, toneelgroep Zuid- Eierland, met „Zwijgen uit angst" Dinsdag 19 januari Den Burg, De Graaf, Postzegelruilbeurs Den Burg, Jeugdherberg Panorama, Platte landsvrouwen afd. Texel, jaarvergadering en broodmaaltijd, aanvang 7 uur. Woensdag 20 januari Den Burg, De Zwaan, R.K. Vrouwengilde. Mevr. v. Langen-Klaveren uit Hcerhugowaard. „Is onze beweging een wereldorganisatie". Den Burg, Mij. tot Nut van 't Algemeen, le zing door J Boom over visserij. Alleen voor leden. Den Burg, Hotel Texel, bridgecompetitie. Donderdag 21 januari Den Burg, De Zwaan, Jaarvergadering NKV Vrjjdag 22 januari Den Burg, Hotel De Graaf, Jubileum-viertal- lcnwedstrijd. aanvang 20.00 uur. Den Hoorn, jubileumrevue Lg.v. 40 jaar be staan van D.E.K. Zaterdag 23 januari Den Burg, Hotel De Graaf, Jubileum-vicrtal- lenwedstrijd, aanvang 9.00 en 14.30 uur. Den Hoorn, jubileumrevue t.g.v. 40 jaar be staan van D.E.K. Den Burg. Hotel Texel, Paardensportavond TONEEL VAN OUD-LEERLINGEN „Boemelende Bedriegers" is de titel van het toneelstuk dat de Vereniging van Oud-leerlingen van de Lagere Landbouwschool op 30 januari en 6 fe bruari zullen opvoeren Het is een blij spel in vier bedrijven, geschreven door Gerard van Dijk. Zoals reeds eerder werd gemeld is het een bijzonder ge- noegelijk stuk, dat de oud-leerlingen ongetwijfeld met succes op de planken zullen weten te brengen. Kaarten voor deze toneelavonden zijn nu reeds ver krijgbaar bij de heer C. P Laan, Ko- gerstraat 21. Ook zullen maandagoch tend in hotel „De Lindeboom-Texel" kaarten worden verkocht. Voor de eer ste avond, zaterdag 30 januari, dienen plaatsen besproken te worden. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN Gevonden te Den Burg: zilverkleurige broche met steentjes; 1 wollen grijs en rode want; 1 wollen donkergroene want; zwarte dames glacé handschoen rechter; wollen rode want rechter; linker dameshandschoen; 1 paar grijze herenhandschoenen; 1 blauwe kinder- want; zeehondeportemonnee inh. ƒ2,75; witte fietspomp; 1 paar wollen wanten; beide da meshandschoen linker; sleutelring (verm, met autosleutels) met hangertje 2 paardekoppen; 1 paar blauwe kinderwanten met witte streep; bruine herenhandschoen linker met gebreide zijkanten; autosleutel aan sleutelring, waaraan geel Michel in mannetje; briefje van ƒ10, kinderwant kl. groen aan pols en duim; tafel kleed rond gehaakt; schroevendraaier groot; schoolétui, groen, inh. potloden etc.; wollen gele kinderhandschoen rechter; doublé speldje anker, hart en kruis; zegelring met zwarte steen; gebreide blauwe wollen sjaal; zwarte ijsmuts met rode en witte strepen aan voor kant. Verloren te Den Burg: damespolshorloge vierkant, goud, met uitrekbandje; 1 paar don kerblauwe wollen wanten; 1 paar donkerrode nappa dameshandschoenen, wit tricot gevoerd, aan de pols elastiekje doorheen; groen ge ruite boodschappentas, langwerpig model, inh. papieren zakje waarin bovenstuk van jurk; doos met badhanddoek en washandje; rode kinderportcmonnee inh. ƒ0,40; gemelecrde blauwe kinderwant, rode W geborduurd; bruin jongensjack met capuchon; wit lederen riempje met gesp (metaal) én haakje; ongeverfde frik- slee; bruine lederen heren glacé handschoen rechter; wieldop Opel; nylon zweepje; bruine lederen motorwant met bruine voering (linker); zwarte pel kunstleder en zwart bont, vrij nieuw; rode jongensfiets, dikke velgen, terug traprem, lamp op voorspatbord. Gevonden te Oosterend een paar gevoerde bruine handschoenen. Verloren te Oosterend: rood portemonneetje inh. 4 kwartjes; groen gemeleerde gebreide kinderwant Het bureau der rijkspolitie te Den Burg is voor het aangeven van gevonden en/of verlo ren voorwerpen geopend op werkdagen van 16.00 tot 18.00 uur. ZON, MAAN EN HOOG WATER De 2on komt 17 januari op om 8.39 uur en gaat onder 17.01 uur; 20 januari op om 8.37 uur en onder om 17.06 uur. Maan: 17 jan. V.M.; 24 jan. L.K. Hoog water ter rede van Oudeschild 15 jan. 5.54 en 18.29; 16 jan. 7.08 en 19.39; 17 jan 8.14 en 20.40; 18 jan. 9.16 en 21.37; 19 jan. 10.09 en 22.26; 20 jan. 10.58 en 23.09; 21 jan 11.40 en 23.43; 22 jan. 12.12 en 23 jan. 0.14 en 12.42 Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. Vorig jaar maart vertelden we in deze rubriek iets over een nieuw sys teem van het uitmesten van de stal. Op dat moment werd dit systeem op ons eiland nog niet toegepast, maar we vertelden, dat enkele veehouders van plan waren om het ook te gaan doen. We hebben hier het oog op de zgn. drij fontmes ting. Bij deze inrichting van de stal drijft de mest nl. zonder enig ingrijpen van de veehouder naar de mestkelder. Inrichting van de grap Het eerste wat bij gebruik van de drijfontmesting opvalt is de zeer grote grup. In het algemeen is deze wel 75 - 80 cm. breed en ongeveer even diep. Het zal de lezer duidelijk zijn, dat een dergelijke grup niet onbedekt kan worden gebruikt. Bij het systeem van de drijfontmesting is deze grup afge dekt met een ijzeren rooster. Dit roos ter is zo stevig geconstrueerd, dat de dieren er over kunnen lopen en er op kunnen staan. Dit is ook nodig, want de stallengte is in dit geval iets korter, zodat de dieren regelmatig de ijzeren spijlen aan de stalzijde van de grup als standplaats voor de achterpoten ge bruiken. Deze spijlen zijn van zodanige vorm, dat het staan daarop geen moei lijkheden geeft. In de meeste gevallen hebben de ijzeren staven, die verder van de stal liggen een andere vorm, die minder geschikt is om er op te gaan staan. Hoe het werkt Het zal duidelijk zijn, dat bij de bovenbedoelde inrichting de mest en gier op het rooster terecht komt. Of juister gezegd komt de gier direct door het rooster in de grup terecht. Met de mest is dit voor een groot deel ook het geval, vooral als deze niet al te stevig is. We kunnen wel zeggen, dat bij een normale samenstelling van de mest deze voor verreweg het grootste deel direct in de grup belandt Het gedeelte, dat blijft liggen wordt één- of twee maal daags met de bezem eveneens in de grup geveegd. Als het goed is, is hiermee het werk van het uitmesten van de stal gebeurd. 101. Intussen had Buberl von Köpenick een werkelijk vorstelijke maaltijd voor generaal Mesjocco uit de keuken ge haald en de generaal zei: „Zet mijn eten maar bij het eten van mijn nieuwe vriend neer. Als we samen gezellig eten, kunnen we ook samen gezellig praten en dat is altijd beter dan vech ten, nietwaar7" „Heel juist", zei brigadier Piet, „In elk geval niet vechten tijdens het eten. Stel je voor, dat er een botje in je ver keerde keelgat schoot. Ik moet er niet aan denken!" „Niet bang zijn voor de botjes...., daar zorg ik wel voor...." mompelde de artistiekerige zanger toen en wij za gen nog juist hoe zijn grijpgrage hand langs de brede borst van generaal Mes jocco glijdt om het lekkere karbonaadje van diens brood te pakken. De generaal had zich intussen een glas wijn inge schonken en daar nipte hij nu verliefd aan, hetgeen hem kennelijk weer moed gaf. Hij begon tenminste een wild ver haal te vertellen, dat vrijwel alleen over de dapperheid van zijn eigen door luchtige persoon handelde. „Ja ja...., er is bonje aan de grens", deelde hij voor de zoveelste maal mede, „Grote hordes van woeste barbaren zijn ons land binnengevallen. Er wordt zwaar gevochten en volgens de laatste geruch ten schijnen de bergjagers van Caca- lobbo de zaak niet meer te kunnen hou den. Ja en nou hebben ze mij ge stuurd om de rommel even op te knap pen FEUILLETON DOOR J. DE VRIES 13. „Twee eenzame mensen zoeken el- kaars gezelschap", antwoordde *ze, en er klonk een beetje spot in haar stem. „Vindt u dat gek?" Ze schudde haar hoofd. „Integendeel. Waarschijnlijk ga ik om dezelfde reden wel eens naar Tiel". „U bent dus ook eenzaam?" „Niet in die zin, als de meeste men sen verstaan. In mijn baan ga ik evenals u met publiek om. Ik ben bij familie in de kost, met leuke kin deren en verder stel ik geen eisen meer aan het leven. Misschien verlang ik niet anders". De man aan haar zijde dacht een poosje na en zei toen op voorzichtige toon: „Uw emigratiejaren zijn waar schijnlijk een teleurstelling geworden?" „Ik was nauwelijks achttien jaar, toen het leven voor mij al één grote te leurstelling vormde. Het feit bijvoor beeld, dat ik niet zelf mocht beslissen, waar ik wilde wonen en werken, maar gedwongen werd. in letterlijke zin van het woord, om ver weg te gaan van de omgeving, die mij lief was, maakte me verbitterd. En dat werd daarginds er niet beter op. U weet het, nietwaar? Dat ik enige dagen zogenaamd onder gedoken was. Samen met mijn vriend. Ik werd met geweld van hem vandaan gesleurd en in het vliegtuig gezet. Kunt u .begrijpen, dat ik dat land al haatte, voor ik het gezien had?" „Daar kan ik inkomen. En dat is zo gebleven, gedurende de jaren, dat u daar woonde?" „Meneer Van Ewijk, reeds op de reis erheen, voor ik voet, aan land gezet had, zwoer ik bij mezelf, dat ik zou weer keren, zodra ik meerderjarig was ge worden. En iedere morgen, voor de dag begon, troostte mij de gedachte: eens ga ik toch weer naar Nederland terug. Terwijl ik 's avonds met vol doening constateerde: alweer een dag minder in dit land". Hij dacht een poosje na en vroeg: „En bent u nu tevreden? Weer hele maal voldaan? Uw wens is in vervul ling gegaan. Ongetwijfeld hebt u een goede functie met een aantrekkelijke honorering, een vijfdaagse werkweek en de nodige vakantiedagen Precies datgene, wat ginds uw ideaal was. zo dra u weer terug zou zijn in Nederland, is het niet?" Ze knikte. „Zo ongeveer". Hij keek haar van terzijde onderzoe kend aan. „Weest u dan blij. omdat u dit alles bereikt hebt en zet de rest van u af. Een mens wil altijd meer in het leven, maar realiseer u, dat er altijd iets te wensen overblijft, dat doorgaans niet in vervulling gaat". Voor het eerst draaide Marrie zich naar hem toe en hun blikken ontmoette elkaar „Ik zou haast vaststellen, dat u uit ondervinding spreekt?" „Misschien is dit wel het geval". „Bent u tevreden?" Ze bemerkte, dat hij nadacht en wachtte geduldig zijn antwoord af. „Ik had kunnen verwachten, dat u op uw beurt deze vraag zou stellen. Laat ik er Het mengsel van mest en gier gaat zich in de grup ophopen tot het niveau verschil tussen de mest in de grup en de afvoer naar de mestkelder zo groot wordt, dat de mest gaat glijden. Dit ge beurt evenwel pas als er een flinke voorraad mest in de grup aanwezig is. Vooral aan het eind van de stal (het verst van de mestkelder) hoopt zich de mest flink op. In bepaalde gevallen tot vrij dicht onder het rooster. Speciaal is dit het geval als de mest aan de stijve kant is. U moet zich niet voorstellen, dat 'het proces van het glijden yan de mest duidelijk te zien is. Dit gaat on gemerkt. Het hele mesbpakket schijnt per dag slechts één of twee meter op te schuiven. Het „klimaat" in de stal We zouden ons heel goed kunnen voorstellen, dat veehouders bij het le zen van het voorgaande de geur van mest en ammoniak al in hun neus heb ben gekregen. Dit moet toch wel een zeer onaangenaam „klimaat" veroorza ken. Het merkwaardige is, dat dit nu niet het geval is. Zonder te beweren, dat o.g. een „fijne neus" heeft, meent hij toch wel in staat te zijn een erge ammoniakgeur waar te nemen. Bij het bezoek aan een aantal bedrijven met dit mestsysteem vorig jaaf- februari hebben we kunnen vaststellen, dat in deze stallen geen opvallende ammo niakgeur aanwezig was. En nu ook op ons eiland twee stallen van drijfont mesting zijn voorzien, hebben we en kele malen hetzelfde kunnen consta teren. Reinheid van de dieren Een punt, dat bij goede veehouders zeer zwaar weegt is het schoon houden van de dieren. Hoe gaat dit op een stal, waar in 't geheel geen stro mag worden gebruikt? Want stro is op deze stallen taboe. Als vervanging worden meestal rub- bermatten gebruikt. We kunnen heel goed begrijpen, dat goede veehouders een verandering van een warm stro bed naar rubber matten een achteruit gang vinden. Toch is deze verandering voor de reinheid van de dieren geen groot be zwaar. De praktijk bewijst, dat de die ren op stallen met het drijf mestsysteem goed schoon zijn te houden. In ieder geval zijn er heel wat gevallen, waarbij de dieren in een normale stal er minder aanvaardbaar uitzien dan op een goed gebruikte drijfmeststal. Toch kunnen we er heel goed in komen, dat veel veehouders de verandering van een stro-bed in rubbermatten een bezwaar vinden Voordelen Een van de meest sprekende voor delen van het drijfmestsysteem is wel, dat het dagelijkse uitmesten van de stal vervalt. Geen geringe vooruitgang Verder worden ook de overige werk zaamheden in de stal gemakkelijker. De achtergang (mestgang) ligt op de zelfde hoogte als de stand van de die ren. Daar de grup bedekt is, is de loop van mestgang naar de stand van de dieren dus zeer gemakkelijk. Dit speelt vooral een rol bij het melken. Ook de verdere verwerking van de mest biedt mogelijkheden voor ar beidsbesparing. De „mengmest" kan nl. geheel mechanisch worden verwerkt met behulp van een tank, die ingericht is met een apparaat, dat de mest uit kelder haalt en eveneens voorzien is van een „sproeisysteem" om de mest goed over het land te brengen. Dat dit zeer goed loopt, hebben we op ons eiland reeds kunnen vaststellen. Niet alleen voordelen In vergelijking met de „normale" manier van uitmesten werkt dit sys teem kostenverhogend. Met „normaal" bedoelen we dan het verwijderen van de mest met vork, schop en kruiwagen. Gaan we een vergelijking maken met andere systemen van mechanische mestafvoer, dan komt de zaak anders te liggen Wil men bij drijfontmesting de mest over een periode van vier tot vijf maanden bewaren, dan is een zeer grote kelder nodig en komt deze me thode niet voordeliger uit dan het volautomatische kettingsysteem. Meest al gaat men zo ver niet en wordt de mestkelder eenmaal in de yier tot zes weken leeg gereden. In hoeverre dit voor het tot waarde brengen van de mest een nadeel is staat nog niet vast. We wezen reeds op het niet kunnen ge bruiken van stro op de stal Uit het oogpunt* van een warme ligging is dit vrij zeker een achteruitgang. Voor be drijven met een grote behoefte aan or ganische meststoffen, waarbij we met name denken aan de lichte gronden van polder Eierland, het Noorden en de P.H. Polder, kan de vermindering van de hoeveelheid mest ook een nadeel be tekenen. Het overwegen waard Rekening houdend met het boven staande menen wij, dat bij het maken van plannen tot verandering in de be staande stal of bij de nieuwbouw in ieder geval ook aan het drijfmestsys teem moet worden gedacht. Het zal dan zeker aanbeveling verdienen eerst een kijkje te gaan nemen op de bedrijven van de heren C. Vlaming Czn., „Uto pia", 't Noorden, en de heer H. W. Stark, Vuurtorenweg, De Cocksdorp. Genoemde collega's zullen zeker bereid zijn belangstellende veehouders te ont vangen en hun ervaringen mee te delen. Ook zonder dat U direct plannen tot verbouw of nieuwbouw hebt. Een tele fonische afspraak is dan wel gewenst. En nu rijpte er bliksemsnel een ge slepen plannetje in Piet's slimme brein. „Het zal u niks meevallen de zaakjes daar te klaren, generaal", zuchtte hij, terwijl een tegelijk ernstige en naden kende trek op zijn gelaat verscheen. „Ik heb al horen zeggen, dat de indrin gers iedereen, die een rang heeft, hoger dan soldaat eerste klas, zonder aanzien des persoons neerschieten. „Wa wa .wat!?" riep generaal Mesjocco uit en met een smak viel hij voorover in zijn bord met eten, dat luchtigjes om hoog wipte. „Ma....maar dat kunnen ze mij toch niet doen! Ik ben toch ge neraal. Ik verdien toch een andere be handeling dan die doodgewone sol daten!" frisse King Pepermunt, het beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking. zo op mogen antwoorden: Ik heb werk, dat mij ligt. Verder ben ik gezond en vraag niet veel meer Bij tante Duuk ben ik altijd welkom. En als ik me ver veel, stap ik op mijn brommer en ga een eindje toeren. Zoals ik al zei. blijft er altijd wel iets, wat je diep in je hart verlangt, maar waarvan je vooruit weet, dat het wel niet bereikt zal worden. Dit alles in aanmerking ge nomen, kan ik antwoorden op uw vraag: Ja, ik ben tevreden". en nimmer ruw of schraal T"b'160-,s" Hameq-Gclei Marrie dacht aan hetgeen tante Duuk over zijn leven had verteld: vroeger eigen baas. een knappe vrouw en wel licht wat geld, comfort, geluk. Nu alles kwijt en knecht. En toch tevreden. Meende hij het? Was ze zelf wel zo tevreden, als ze zich voorhield? Of leefde er diep in haar binnenste toch een brandend verlangen? Een hunke ring naar genegenheid? Liefde? Een paar kussende lippen en stevige armen, waarin ze zich kon nestelen? Was dat hetgene. wat hij bedoelde, toen hij zei, dat er altijd wel iets te wensen over blijft? Leefde bij hem soms dezelfde verlangens? Tante Duuk had haar verteld over het verleden van Barend van Ewijk. Had ze Barend ook ingelicht omtrent het hare? Welke rol Fons Hagen in haar leven gespeeld had? Wist hij net zoveel van haar als zij van hem? Tante Duuk was best in staat om zich geroe pen te voelen voor koppelaarster. Aarzelend begon ze: „Meneer van Ewijk, ik weet niet, wat mijn tante u verteld heeft over mij, over onze fami lie, maar ik heb indertijd veel van een man gehouden. En hij van mij. Door verschillende omstandigheden, geheel onafhankelijk van onze wil, zijn we van elkaar vervreemd. U begrijpt het: hij was het, met wie ik die dagen, toen ze mij zochten, door België en Neder land zwierf. Ik hield ontzettend veel van hem. Hij was volgens mij de ideale man. Maar ik kwam vier jaar later precies zo terug als ik was vertrokken. Hij is intussen getrouwd. Dat schud je niet zo van je af, al probeer je je inner lijke gevoelens zoveel mogelijk het zwijgen op te leggen. En laat je er an deren niets van merken, het is een wonde, die af en toe nog pijn doet, de ene keer wat meer als de andere. Van daar misschien, dat ik me af en toe pantser. Dat ik gereserveerd ben. Een mens is spoedig geneigd om te gaan generaliseren. Wat is dan je eerste reactie? Deze: alle mannen zullen wel zo zijn. Natuurlijk is dit niet het geval, maar toch suggereer je jezelf deze ge dachte. Waarschijnlijk zijn er ook wel mannen, die dergelijke ervaringen heb ben ten opzichte van vrouwen. En daar na dezelfde fout gaan maken, als ik. Het zal wel slijten". De man naast haar stak een sigaret op en rookte enige tijd. alvorens haar te antwoorden. „Ja, het zijn allemaal waarheden, die u vertelde. Onze tante kennende, zult u ook wel het een en ander over mij vernomen hebben. Ik had eens een eigen zaak. Overgenomen van mijn vader. Ik ga steeds meer over hellen tot de conclusie, dat ik niet de capaciteiten bezat om zelf een bedrijf te leiden en winstgevend te exploiteren. In zaken moet je hard zijn en dat was ik niet Misschien weet u ook, dat ik getrouwd ben geweest. Ik ben een ge scheiden man. Wat u zei over dat gene raliseren is juist. Zo heb ik er ook over gedacht. Soms denk ik er nog zo over. In verschillende opzichten hebben wij dezelfde gevolgtrekkingen gemaakt. Ik zeg met. dat ze juist zijn, maar door de omstandigheden ga je onzuiver zien. Toen Emmy zo heette mijn vrouw voorgoed vertrokken was en mijn zaak verkocht werd, zocht ik mijn troost bij tante Duuk en zei toen: Vrou wen zullen nooit meer een rol spelen in mijn leven. Ze antwoordde toen ik weet het nog heel goed Je bedoeld natuurlijk een bepaalde categorie vrou wen. Er zijn ook anderen. Je bent nu bevooroordeeld, maar dat hindert niet. Mjjnhardt'^j^^^ibUrWj^ Je inzichten veranderen bij het klim men der jaren, omdat je steeds milder gaat oordelen, naar gelang je ouder wordt. Dat zei ze. Ze zal wel gelijk hebben. Inderdaad zie ik het nu al iets anders. Ik ga dagelijks met allerlei slag mensen om: mijn passagiers. Je hoort zo vaak wat over hun leven. Je ziet ze soms dagelijks twee keer. Je leert de mensen beter kennen, mannen zowel als vrouwen. Er zullen altijd mannen blijven, die geen en die wel karakter be zitten. Hetzelfde geldt voor vrouwen". „Wie zou u karakterloos willen noe men? Uw Emmy? Mijn Fons?" (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 3