Jan Agter Sr treedt uit het bestuur van folklorevereniging Pockeft)- GAAT U TROUWEN? Autobedrijf A. KIEVIT Burgemeester installeerde de Commissie van Bijstand Taak te zwaar door gebrek aan medewerking Tóch folklore deze zomer PANKLAAR Fa. P. v. Etten ELECTROHUIS Op grond van nieuwe wet Het is altijd weer Voorlopige aankondiging. Huishoudelijke Voorlichting „De Duinkanters" De sprookjesncicht van Jojo de clown Leer nu autorijden in de nieuwe Volkswagen. AUTORIJSCHOOL „BEKA" OOK IN UW HUIS EEN VENTILATOR Vrijdagavond heeft burgemeester C. De Koning in de vergaderzaal van het TEM-kantoor te Den Burg de Commis sie van Bijstand geïnstalleerd. Zoals bekend diende deze commissie te wor den gevormd naar aanleiding van de Algemene Bijstandwet, die per 1 januari j.l. in werking is getreden. Op grond van deze wet is de organisatie van de Sociale Dienst Texel ingrijpend gewijzigd. Het bestuur van deze dienst heeft o.a. plaats moeten maken voor de commissie van bijstand. Zoals reeds eerder werd gemeld, werden door de Texelse gemeenteraad de volgende per sonen in de commissie benoemd: me juffrouw A. G. Luysterburg, mevrouw M. H. Eelman-IIoogenbosch, mevrouw J. Koning-Bruin en de heren B, v.d. Beek, J. J. Westdorp, A. Welboren, J. Trap en P. Smit. Voorzitter van de commissie is burgemeester C. De Ko ning. De commissie van bijstand heeft tot taak de directeur van de Sociale Dienst bij te staan bij de behandeling van aanvragen om steun. Hoewel het oude bestuur van de Sociale Dienst ook een dergelijke taak had, was men toch van mening, dat het juist en gezond is een geheel nieuw lichaam te benoemen, waarin dus geen der leden van het oude bestuur zitting heeft. Tijdens de installatiebijeenkomst werd afscheid genomen van het voor malige bestuur, dat tot 1 januari actief is geweest en bestond uit mevrouw A. A. M. Verberne-Ran, mevrouw A. Stiggelbout-Huisman, mevrouw M. Grisnigt-de Kooker en de heren A. Boon. W. H Bakker, C. de Jong, K. Hoogerheide en P. Vermeulen. Burgemeester De Koning noemde de bijeenkomst een belangrijke gebeurte nis. Het toepassen van de nieuwe bij standwet is een grote stap op weg naar de algehele sociale rechtvaardigheid. De burgemeester wees op het funda mentele verschil tussen de tot op 1 januari toegepaste Armenwet 1912 en de nieuwe bijstandwet. Van gunst naar recht Van een gunst is bijstand nu recht geworden. Iemand, die hulp nodig heeft, hoeft niet te smeken en evenmin te bedanken. Hij heeft eenvoudig recht op hulp en de overheid heeft de plicht die hulp te verstrekken. Als de betrok kene van mening is dat hij onbillijk wordt behandeld, kan hij bovendien in beroep gaan. „Wij hebben nog meege maakt", zo vertelde de heer De Koning, dat iemand die om bijstand verzocht, eerst naar de kerk of andere instelling werd gestuurd om het daar te probe ren. Het kwam zelfs voor dat zakelijke onderhandelingen tussen de Sociale Dienst en de betreffende kerk werden gevoerd om het bij te dragen aandeel vast te stellen. Die tijd is echter lang voorbij. Op Texel werd geleidelijk al naar een toestand gewerkt, zoals die nu officieel door de wet dwingend is geworden. Van letterlijke uitvoering van de Armenwet is al sinds jaren geen sprake meer. Aan deze voor het menselijk welzijn zeer belangrijke ont wikkeling hebben de heren Westdorp en Van Heeringen als hoofd van de Sociale Dienst op lofwaardige wijze bijgedragen. Ook het bestuur heeft steeds progressief .willen handelen en is met haar tijd meegegaan. Dit in te genstelling tot Sociale diensten in an dere, meer conservatieve gemeenten, waar tot op het laatste ogenblik de oude Armenwet naar de letter werd INTRODUCTIEAVOND „SPORT EN SPEL" Hedenavond wordt in 't Skiltje te Oudeschild een introductiebijeenkomst gehouden over de cursus voor jeugd leiders, die binnenkort door de stichting ..Sport en Spel in het jeugdwerk" wordt gehouden. Het cursusprogramma omvat een cursus voor kampbeheerders, voor leiding van voetbalverenigingen en voor de leiding van jeugdverenigin gen. Vanavond zal over deze cursussen het een en ander worden verteld. Ieder, die zich bij het jeugdwerk betrokken voelt, wordt dringend aangeraden deze bijeenkomst te bezoeken. LEZING OVER VISSERIJ VOOR 'T NUT Morgenavond, woensdag, zal de heer J. Th. Boom uit Oudeschild voor het departement Texel van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen een lezing houden over de visserij. De heer Boom, die faam geniet als vlot en onderhou dend causeur, zal er stellig in slagen voor een leerzame en boeiende avond te zorgen. Over het onderwerp visserij werd door Harry de Graaf een korte kleurenfilm met geluid vervaardigd. Deze film zal ter illustratie van het gesprokene worden vertoond. De avond wordt gehouden in hotel „De Linde- boom-Texel" en is ook voor niet-leden gratis toegankelijk. HET YVAALWIJKS CABARET De Vereniging voor Vrienden van het Paard" houdt op zaterdag 23 janu ari haai traditionele „Paardensport feestavond" in hotel ,,De Lindeboom- Texel" te Den Burg. Het programma zal worden verzorgd door het Waal- wijks Cabaret, dat met haar typisch Brabantse humor garant staat voor een bijzonder genoeglijke avond. Er is nog een beperkt aantal kaarten verkrijg baar. toegepast en de overgang naar het nieuwe stelsel dus niet eenvoudig zal zijn. Aan de leden van het scheidende bestuur reikte de heer De Koning als afscheidscadeau boekenbonnen uit. Verantwoordelijke taak Tot de nieuwe Commissie van Bij stand wendde hij zich met de oproep deze niet eenvoudige taak naar beste kunnen uit te voeren. Het verantwoor delijke werk zal veelal moeilijk blijken te zijn, maar de leden zullen toch ook kunnen profiteren van het vele voorbe reidende werk van het oude bestuur, waardoor ze het makkelijker zullen hebben dan hun collega's in vele an dere gemeenten. Aan het slot van zijn toespraak verklaarde hij de Commissie van Bijstand voor geïnstalleerd. Ver volgens werd het woord gevoerd door de directeur van de Sociale Dienst, de heer S. van Heeringen, die een korte toelichting gaf op de taakomschrijving van de commissie en door mevrouw Verberne-Ran, een der leden van het aftredende bestuur, die gewaagde van de voortreffelijke samenwerking, die er steeds is geweest. GESLAAGDE LEZING OVER VEEVOEDING Is het mogelijk om door krachtvoer het vetgehalte van de melk te verho gen? Over dit onderwerp werd door de heer Eikelenboom van Wessanen's Ko ninklijke Fabrieken N.V. gesproken op de door N.V. v/h C. R. Keyser Co. georganiseerde avond in hotel „De Lin- dcboom-Texel". Er was voor deze bij eenkomst tamelijk veel belangstelling en de bezoekers zullen zeker allen te vreden huiswaarts zijn gegaan. De heer Eikelenboom hield een zeer interessant betoog en menige aanwezige rundvee houder heeft er iets van kunnen opste ken. Nederland heeft mogelijkheden om in E.E.G.-verband de kansen tegenover zijn partners op het gebied van de rundveehouderij te verdedigen, De gun stige klimatologische omstandigheden en het vakmanschap van de Nederland se boeren helpen dit bevorderen. Om economisch te voederen: is ruwvoeder- onderzoek onontbeerlijk. Na analystisch onderzoek hiervan kan men een rant soen bepalen. Ook komt men er op deze manier achter, of er in een kuilhoop een te hoog percentage van het schade lijke boterzuur aanwezig is. De spreker wees op het grote belang van voldoen de zetmeelwaarde in een rantsoen en toonde met cijfers aan. dat men des noods gerust iets onder de eiwitnorm mag blijven, als de zetmeelwaarde maar minstens gehaald wordt. Mineralen De mineralenvoorziening is eveneens een punt wat nogal eens verwaarloosd wordt. Volgens de laatste gegevens be hoort men het rundvee vooral in de periode vóór en in de droogstal vol doende mineralen 'ter beschikking te stellen. In deze periode is het lichaam in staat om ze op te nemen, terwijl dit later in de tijd, als de koe fris is, min der gemakkelijk gaat. Er wordt echter in deze vaak andersom gedacht en ge daan. Over de samenstelling van de krachtvoeders in verband met melk vetverhoging toonde de spreker met voorbeelden aan. dat sommige koek- soorten wel en andere weer niet vet- verhogend werken. Door deskundige samenstelling en na langdurige proeven is men erin geslaagd een rundveekoek te fabriceren, die beslist een vetverho- gende werking heeft. Bij de huidige prijs van een kilogram botervet is het voor iedere boer zeker aantrekkelijk en rendabel om op door spreker aange geven wijze zijn rundvee deze vetver- hogende koek te geven. Uit de vele vragen door mensen van landbouwvoorlichtingsdienst en vee houders gesteld, bleek wel dat men met aandacht had geluisterd Een kleurenfilm „The Rumen Story" besloot deze bijzonder geslaagde avond. VOETBALUITSLAGEN Afdeling Noordholland ZDH 2-Helder 7 3—0 De Koog 2-WGW 4 6—2 Alle andere wedstrijden werden afge last. Pupillencompetitie: Programma voor zaterdag a.s.: Oosterend b-Tex. Boys b, 2.15 uur Texel b-ZDH. 2,15 uur Tex. Boys a-Texel a, 2.15 uur. DE KOOG 2-WGW 4 6—2 Voor de rust was de strijd nog volko-: men gelijkopgaand. Door het stugge verdedigen van de Koger achterhoede, leverden de aanvallen van WGW slechts weinig gevaar op. De gastheren hadden met het ingaan van de rust reeds een 20 voorsprong opgebouwd. In het begin van de tweede helft bracht de WGW-midvoor de stand op 21. De Koog kwam terug en door P. v.d, Slikke werd het 31. Via een strafschop werd de score door E. Bonne tot 41 opgevoerd. Vele opgelegde kansen werden door WGW gemist. Al leen de linksbuiten van de bezoekers wist nog een tegenpunt te scoren. Via P. Douma en J. Veldman werd het een ruime 62 zege voor De Koog. ZDH 2-HELDER 7: 3—0 Met een felle wind in de rug werd de bal door Helder afgetrapt. Na het eerste doelpunt van ZDH in de 10de minuut vocht Helder dapper terug, maar de vele schoten troffen geen doel. De „Zwaluwen" roerden zich echter heftig tegen de strakke wind en binnen korte tijd was het 20. Door het trage spel van de Helder-voorhoede, kon de ZDH-defensie de situatie steeds mees ter blijven. Kort voor rust vergrootten de Hoornders de voorsprong tot 30. Ook in de tweede helft waren de gast heren voortdurend in de aanval. De Helderse keeper verrichtte vele fraaie reddingen. De heer Jan Agter Sr., die de afge lopen drie jaar in zeer belangrijke mate heeft meegewerkt aan de organisatie en uitvoering van de wekelijkse folkloris tische festiviteiten tijdens de zomer maanden, heeft zich uit het bestuur van de folklorevereniging teruggetrok ken. Vrijdagavond deelde hij dit mee tijdens een drukbezochte bijeenkomst van de leden van de vereniging in hotel „De Lindeboom-Texcl". De heer Agter motiveerde zijn besluit op zeer open hartige wijze: door ernstig gebrek aan medewerking, dat zich vooral in het afgelopen seizoen liet gelden, is hij niet langer in staat dit werk voor te zetten. Ondanks de teleurgestelde reacties van de aanwezigen, die het heengaan van hun leider-organisator duidelijk be treurden, bleef de heer Agter bij zijn besluit. Hij riep de korte geschiedenis van de folklorevereniging in herinnering en toonde aan hoe men van aanvankelijk enthousiasme dit jaar afzakte tot een bijna demonstratief niet mee willen doen. Weliswaar bleken de leden bereid om hun aanzienlijke financiële bijdrage te voldoen, maar voor het inrichten van stalletjes voor de winkels en het zich kleden in oude Texelse dracht, voelt men steeds minder. Ook bij het inrich ten van het marktplein op de zomerse woensdagen en het na afloop opruimen van de diverse attributen, werd weinig hulp ondervonden, zodat steeds dezelf de mensen voor het werk opdraaiden. Texelaars houden niet vol „Toen wij in juni 1962 startten, had den we een heel grote bruiloftsstoet", aldus de heer Agter, „Nu is het in el kaar gezakt. De doorsnee Texelaar be gint overal met groot enthousiasme aan en is bereid zich volledig in te zetten, maar hij houdt niet vol!" De heer Agter noemde de argumenlten van de winke liers, die opgaven, dat ze voor het folk- lorewerk in het drukke seizoen onmo gelijk tijd over hadden, smoesjes. De heer F. Kassenaar, die met de heer Agter aan de folkloreactiviteiten heeft meegewerkt, voegde er aan toe, dat bij het opruimen van de Groeneplaats zelfs herhaaldelijk een beroep op kin deren is gedaan, omdat de groten er voor bedankten. „We hebben zelfs de hopen van het plein moeten opvegen!" Gewaardeerde ontspanning De heer Agter zei van mening te zijn, dat de folkloristische activiteiten een TEXELSE MARKT Op de Texelse markt werden giste ren aangevoerd; 4 nuchtere kalveren van ƒ125,ƒ200,6 schapen van ƒ110,ƒ145,een aantal lammeren van 80,ƒ140,3 rammen van ƒ140,220,— en 11 biggen van ƒ45,— - 60,—. Schapenscheren en >volknopen op het podium op de Groeneplaats. Ondanks de organisato rische moeilijkheden, waarmee de folklore vereniging kampt, mag worden verwacht dat het ook in de komende zomer zal lukken de woensdagse activiteiten voort te zetten, (foto: Ronald Handgraaf) gewaardeerde en interessante ontspan ning vormen voor de gasten, die mede daarom naar Texel komen. Men dient te beseffen, dat dit vooral op den duur van groot belang is. Er zijn reeds pen sionhouders, die het van deze kant be kijken en ondanks het feit dat ze ver buiten Den Burg wonen aan het werk financieel bijdragen. De 'heer J. van Wijk wees voor de zoveelste maal op de kennelijke noodzaak, dat voor de organisatie van het folklorewerk een vaste betaalde kracht wordt benoemd, die er zich he lemaal voor inzet. De heer Agter twij felde er aan of de financiële middelen daarvoor toereikend zijn. Op een vraag van de heer Veldwisch, die naar het programma 1965 informeerde, moest de heer Agter antwoorden, dat dit nog niet beschikbaar was, omdat de commissie het nog moet samenstellen. De heer L. Sok raadde daarop aan dit zo spoedig mogelijk te doen om het daarna met de leden te bespreken tijdens een nieuw uit te schrijven vergadering. De heer J. van der Meer vond dat men het ko mend jaar het programma van 1964 moet herhalen en dat direct een com missie moest worden gekozen, die zich met de uitvoering zou bezig houden. Na enig heen en weer gepraat werd het oude bestuur (behalve de heer J. Agter) en de groep medewerkers van het afgelopen jaar bereid gevonden de or ganisatie op zich te nemen. Er zullen dus eerst binnenkort spijkers met kop pen worden geslagen, zodat nog niets gemeld kan worden over de wijze waarop de folklorevereniging zich deze zomer zal manifesteren. Aan het slot van de bijeenkomst werden bloemen en foto's uitgereikt aan degenen, die zich door hun medewerking in 1964 onderscheidden. Gunstige financiën Tijdens de vergadering werd het financieel verslag voorgelezen door de heer J. Zegel. O.a. bleek dat de vereni ging de boeken sluit met een nadelig saldo van ƒ1087,83. hetgeen gunstiger is dan het seizoen 1963 Met de nog resterende betaalde schulden ad ƒ1192,13 over 1963 meegerekerid, werd ten behoeve van het folklorewerk in het afgelopen seizoen ƒ7800,18 uitgege ven Belangrijke kosten gingen gepaard met de verlichting van de Groeneplaats en de huur van de versterkerinstallatie 660,05), drukwerk 63,78), podium- huur (ƒ400,boerenkapel (ƒ480, dansgroep (ƒ315,verlichting van de waag (ƒ365,14) en nieuw aangekochte kindercostuums (ƒ260,Tegenover deze uitgaven staan echter belangrijke inkomsten Zo werd aan bijdragen van de leden een totaal bedrag van ƒ4975, ontvangen, werd van de deelnemers van de gastendag ƒ540,geïncasseerd en betekende de exploitatie van de weeg schaal en het schandblok een voordeel van ƒ430,95. Voorts werd ƒ162,40 ont vangen uit de opbrengsten van ver kochte folklorekaarten en betaalde de jeugddansgroep ƒ214,55 contributie. Onze collectie is zeer groot. LANGEVELD DE BOOU N.V. Zendt vroegtijdig Uw advertenties in TEXELAARTJES 3 regels ƒ1,—; elke regel méér ƒ0,25. Onder adres te bevr. (niet eerder dan 11 u. in Boekh.) en onder nummer ƒ0,25 meer. Nog steeds volop hand en moesappels. M. Huis man, „De Veen", tel. 2203 Staat ter dekking z.z.g. Hollander Gouwenaar. Ram. S. H. Witte, Molen straat 67. Den Burg Wie heeft mijn grijze- cyperse poes gezien? Luistert naar de naam Loekie. Kogerstraat 40, Den Burg Te k. aangeb. V.W. '60 Te bevragen G. P. Eel- man, 's-Hertogenbosch- weg E 120 D Te k. dressoir, 4 clubs en kloostertafel. De Wit, Wezenland 7, Den Burg Met dank aan God en grote blijdschap geven wij kennis van de voor spoedige geboorte van ons dochtertje en zusje Klasina Mariene (Karin) T. J. Eveleens-Eelman J. D. Eveleens René Bart Texel, 15 januari 1965, Boogerd 4, Den Burg. Notaris J. R. van Wijland te Texel zal op nog nader te bepalen datum, ten verzoeke van de heer P. Plaatsman te Den Burg - Texel, publick verkopen het woonhuis met bergplaats of garage en tuin aan de Zwaanstraat 8 hoek Gravenstraat te Den Burg, groot 2 aren 33 centiaren. Vraag dan eerst prijsopgave voor uw trouw- auto en volgwagens bij Telefoon 02220-2525 De cursus Beter Bewegen begint dinsdag 26 januari voor De Cocks- dorp 1 30-2 45 uur in de OL school. Voor Den Burg 3 15-4.30 uur in het Kode Kruis-gebouw. Opgave is nog mogelijk bij de commissie-leden. Dinsdag: 750 gram hutspot 30 ct. Woensdag: 750 gram groene kool 25 ct. Donderdag: 750 gram zuurkool 30 ct. DEN BURG DE KOOG brengen op zaterdagmiddag 23 janu ari in hotel „De Toekomst" te De Koog Spel voor de jeugd in 3 bedrijven. Entree 0,75 Aanvang 14,30 uur. Kaarten in voorverkoop in „De Toekomst", telefoon 236 en voor aanvang aan de zaal. Donatcurskaarten NIET geldig voor deze uit voering. Wilhelminastraat 61, Den Helder. Per les f 7,50, théorie gratis. opklapbaar, vlug schoon to maken

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 2