Cjrom cZwarts Jexels in het harL, Oud-leerlingen boekten groot toneelsucces AGENDA W Berlijn: een „vogel-eiland' Veel gelach om „Boemelende Bedriegers" Texelse kotter had gevaarlijke vangst DINSDAG 2 FEBRUARI 1965 TEXELSE 78e JAARGANG No. 7936 COURANT Uitgave N.V. v/b Langeveld de Root) Postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2058 Rcdaktie: Harry de Graaf, Wühelmiiialaan 33, Den Burg, tel. 2058, 's avonds 2382. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Boe renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,65 p. kw. -f 30 ct. incasso. Advert.: familieberichteo 14 ct p. mm.; andere advert. 12 ct. p.'mm. Zaterdagavond voerde de Vereni ging van oud-leerlingen van de Lagere Landbouwschool in de zaal van hotel De Oranjeboom" te Den Burg het to neelstuk in vier bedrijven „Boemelen de Bedriegers" op van de schrijver Gerard van Dijk. De leden van de vereniging smaken het genoegen de volledig bezette zaal tot op het laatste moment te hebben geboeid op zoda nige wijze, dat de lachspieren het zwaar te verduren kregen. De opvoe ring was een onbetwist succes, waar menige „echte" amateurtoneelvereni ging jaloers op kan zijn. Acht oud leerlingen hadden de tien rollen voor hun rekening genomen en er op en thousiaste wijze van gemaakt wat er van te maken was. En dat was heel wat! Met een voor deze doorgaans enigs zins schuchter spelende vereniging op merkelijke vrijheid, werden de vier bedrijven van het stuk in razend vlot tempo voor het voetlicht gebracht. Duidelijk kwam naar voren dat niet alleen het publiek, maar ook de spelers zelf het grootste plezier hadden. Er werd echter geen potje van gemaakt en men hield zich nauwgezet aan de tekst van de schrijver. De rolkennis liet vrij wel niets te wensen over. Wij hebben de indruk dat het gezelschap zich lange tijd serieus op de première van zater dag heeft voorbereid. In „Boemelende Bedriegers" maken we kennis met het goedige mannetje Theodoor de Wit, die in huis weinig te vertellen heeft, want zijn vrouw, Anne- lies, is heerszuchtig en bovendien uit de kluiten gewassen. Theodoor heeft buiten medeweten van zijn vrouw een lot gekocht, samen met zijn boezem vriend Wim van Doorn. Het tweetal wint een prijs van ƒ10.000,maar voorlopig weet Annelies van niets De verwikkelingen beginnen als beide mannen onder een voorwendsel het huis verlaten om ergens 's nachts hun geluk te vieren Annelies is echter niet zo bazig dat ze alleen in huis durft te blijven en vindt haar zuster Gerda van Zanten (tevens de liefde van Wim van Doorn) bereid om 's nachts bij haar te blijven. Midden in de nacht komen de twee mannen echter terug, door de drank in uiterst goede stemming en vergezeld van de voor het feestvieren geboren Martien de Wit. Er zitten dus vijf mensen in het nachtelijke huis wat bijzonder ongelegen komt voor de in breker Smit, die het op de juwelen van Annelies heeft voorzien. En alsof dit alles niet genoeg is om de meest dwaze situaties te doen ontstaan, is er ook nog de bemoeizieke en nieuwsgierige buur vrouw Schregardus en de van dank baarheid hysterische Kitty Hartemink, die door optreden van Theodoor gered is uit de handen van een nozem. De vader van de nozem denkt daar anders over, wat blijkt als hij komt om met Theodoor af te rekenen. Wij zouden stellig veel van de verrassende elemen ten in deze klucht wegnemen als we uitvoerig zouden verhalen wat zich zaterdagavond allemaal op het toneel van „De Oranjeboom" heeft afgespeeld en wat zaterdag a.s. zal worden her haald. We volstaan met te melden, dat alles tenslotte op zijn pootjes terecht komt. Het einde is zelfs bijzonder ge- Dinsdag 2 februari Den Burg, De Lindeboom-Texel, Holl. Mij. van Landbouw, afd. Texel. Lezing met film en dia's „De Deltawerken" door de heer H. J. Stuvee. Alleen voor leden standsorganisaties, personeelsleden waterschappen en Waterstaat en hun dames. Oosterend. Jatry, bejaardenbijeenkomst, aan vang 2.30 uur, met o.a. diavertoning. Woensdag 3 februari Den Burg, Hotel Texel, TBC-ver. Texel. Rundveefokver. Yexel, Coöp. Ver. voor K.I. Texel: „Veehouderiidag". Inleiding door J. J Koopman, dierenarts bij de Prov. Gezond heidsdienst over: Steriliteit. Aanvang 10 uur. Den Burg, hotel Texel, bridgecompetitie. Donderdag 4 februari Den Hoorn, o.l. school, Ouderavond, spreker de heer E. G. Bouman. directeur L.T.S. Vrüdag 5 februari Den Burg, hotel Texel, Jaarvergadering MAB- club Texel. Den Burg, Dorpshuis, fotoclub. Den Burg, De Zwaan, Suikerbieten- en aard appelmiddag, aanvang 13.30 uur. Sprekers: Zijdewind en Kruizinga. De Cocksdorp, De Hoop, afd Eierland van de Holl. Mij. van Landbouw, afdelingsvergade- ring. De heer Volriet spreekt over „Bedrijfs opvolging". Zaterdag 6 februari Den Burg, De Oranjeboom, toneeluitvoering Ver. Oudleerlingen van Landbouwschool met „Boemelende bedriegers". Bal na. lukkig. Het lot, dat door de inbreker was weggestopt, wordt teruggevonden, zodat Wirn van Doorn ƒ5000,rijker wordt en de hand durft te vragen van Gerda van Zanten. Rolverdeling Op het gevaar af eentonig te worden, willen we graag iets over het spel van de verschillende medewerkenden op merken. De rol van Theodoor was in zeer goede handen van de heer C. Witte, die we al eens eerder in een niet al te serieuze rol triomfen hebben zien vieren. Ook deze keer stelde hij bepaald niet teleur. Hoewel het voor haar niet vleiend klinkt, mag worden gezegd dat ook mej. A. Kuip volkomen in staat was de bazige, maar tenslotte toch terugkrabbelde echtgenote te spe len. Uitstekend deed de heer P. Eelman het als Wim van Doorn. Hij was ge weldig op dreef en beschikte over een voorbeeldige rolkennis. De heer K. Hin had twee rollen voor zijn rekening ge nomen n.l. die van de inbreker Smit en de verbolgen vader Anton Wouterse. Beide creaties kwamen best naar voren. Vooral de heer G. Jimmink, als het fuifnummer Martien de Wit, had de lachers op zijn hand. Met C. Witte en P. Eelman vormde hij het trio dat het stuk „droeg". Veel hilariteit ontstond ook toen Jimmink door een van zijn tegenspelers in het vuur van het spel werd aangesproken met zijn eigen voornaam Sjors, welk foutje wel door niemand zal zijn kwalijk genomen. Mej. B. Bakker deed het best als Gerda van Zanten. Hetzelfde kan worden gezegd van mej. R. Bremer, die ook een dub belrol had. Zij beeldde zeer bevredi gend de nieuwsgierige buurvrouw uit en het door Theodoor geredde meisje Kitty Hartemink. Minder gelegenheid om haar dramatische talenten te tonen had mej. B. Beukers in de kleinere rol van mevrouw Hartemink. De regie van „Boemelende Bedriegers" berustte bij de heer C. Koorn. Voor de grimage zorgde mevrouw Beumkes-Radder en K. van Heerwaarden was souffleur. Goede keus Behalve het talent en de routine van de spelers, droeg de zeer gelukkige keuze van deze vrolijke klucht in be langrijke mate bij tot het succes. Nog te vaak grijpen Texelse verenigingen te hoog, waardoor er in het gezelschap altijd enkele personen zijn die hun rol len niet aankunnen, hetgeen de presta ties van de anderen drukt. Dat was in „Boemelende Bedriegers" bepaald niet het geval. Wij zouden er niet graag op aan willen dringen dat alle Texelse verenigingen voortaan uitsluitend kluchts opvoeren. Maar zo af en toe Hoofddoel van de meeste amateur toneelverenigingen is toch het op aan gename wijze bezig houden van publiek, waardoor het niet uit traditie, beleefd heid of om het bal-na-afloop alléén komt. Van onze abonnée, dr. R. Maue uit Berlijn, ontvingen wij het volgende schrijven: Dat Berlijn, politiek gezien, een kunstmatig eiland is, is intussen in Europa wel bekend. Maar dat Berlijn een vogelparadijs, een „vogeleiland" is, weten slechts weinig mensen buiten deze stad. De Texelaars zal dit zeker interesseren. De laatste jaren kwam het voor, dat de vele kanalen, die onze stad doorkruisen, wemelden van vele soor ten watervogels. Ze hebben hier in zulke grote groepen gebroed, dat ze bijna een plaag maar dan een zeer aangename zijn geworden. Groot en klein zijn dagelijks bezig de vogels te voeren. Het is voor de dieren helemaal niet meer nodig om moeizaam naar vis en mosselen te duiken: ze hoe ven alleen maar de voorbijgangers na te lopen om van een broodkorst of een andere delicatesse verzekerd te zijn. Ik heb zelfs gezien, dat een kind in zijn „dierenliefde" een zwaan chocolade voerde. Misschien zult U dit onverstan dig vinden, maar op de een of andere manier zoekt de van de natuur ver vreemde bewoner van de grote stad naar kontakt met de dieren. Vooral het aantal zwanen en wilde eenden is toe genomen. Ze hebben bij ons in Span- dau, dat zeer waterrijk is, de haven als hun jachtgebied verkozen. Ze liepen de mensen zelfs tot op de pier na, ondanks tram, bus, auto's en duizenden mensen. Ze worden een zo groot gevaar voor het verkeer, dat men ze door middel van rollen prikkeldraad van de straten moet weren. De hierbij afgebeelde foto heeft mijn dochter gemaakt, toen zij langs een drukke verkeersweg naar school ging. Het plaatje is van korte afstand „geknipt". Zo ziet het er aan de meeste oevers van onze waterwegen uit. Meeuwen, waterhoentjes en zwer men wilde duiven vervolmaken het beeld. Berlijns propagandaleuze: „Berlijn is een reis waard", schijnt dus bij de meeste van de Europese vogels bekend te zijn. Misschien kunnen wij in de toekomst ook enkele van Texels be roemde lepelaars hier begroeten. Dr. R. Maue - Berlin. „MARSDIEP" GAAT VOLGENDE MAAND IN DOK In het begin van de volgende maand zal de diesel-elektrische veerboot „Marsdiep" een dokbeurt moeten on dergaan. Om toch de verbinding met de vaste wal op redelijk goede wijze te onderhouden, worden gedurende deze periode (van 1 maart tot en met 10 maart) de motorschepen „De Dageraad" en de „Koningin Wilhelmina" ingezet. Omdat deze schepen niet in staat zijn zich aan de dienstregeling van de „Marsdiep" te houden, is een speciale dienstregeling ontworpen. Gedurende de dokperiode is het plaatsbespreken van vrachtauto's (max. lengte 9,50 me ter) weer van kracht. Trucks met op legger en vrachtauto's met aanhanger e.d. kunnen van 1 maart tot en met 10 maart NIET worden overgezet. Voor de dienstregeling verwijzen wij naar de advertentie in dit nummer, die in de edities van 19 en 26 februari zal wor den herplaatst. LEZING OVER DELTAWERKEN Voor de leden van de Hollandse Maatschappij van Landbouw afd. Texel houdt de heer H. J. Stuvel, deskundige op het gebied van waterstaatwerken, een lezing over de Deltawerken. Hij zal zijn betoog illustreren met dia's. De lezing is toegankelijk voor leden van de standsorganisaties met hun dames, waterschapsbesturen, mensen van wa terstaat en anderen, die door de aard van hun werk belangstelling hebben voor dit onderwerp. BOMENDIEK VERLIEST ZIJN BOMEN DE WAAL Een dezer dagen is een begin gemaakt met het rooien van de bomen op de bekende bomendiek nabij De Waal. Door de fa. L. Wtte zijn reeds tientallen exemplaren geveld. Het is de bedoeling, dat er nieuwe boompjes voor in de plaats komen. Om deze boompjes zo spoedig mogelijk te laten groeien, wil men het rooien van de oude exem plaren over enkele jaren uitstrekken, waardoor de jonge aanplant profiteert van de bestaande beschutting. Met de nieuwe aanplant heeft Staatsbosbeheer zich belast. De polder Waalenburg. die de Bomendiek beheert, bekostigt het rooien. Zoals wellicht bekend is de Bomen diek te De Waal Texels oudste dijk. Vroeger werd de dijk, die eerst met de drooglegging van Waalfenburg in 1436 zeewering werd, Waaldam genoemd. Het was de dam die het water belette door het ondiepe zeegat benoorden De Koog langs De Waal in zuid-oostelijke richting via de Langwaal naar de Wad denzee te stromen, aldus het boek „Texel" van J. A. van der Vlis. JAAP LEMSTRA WON TEKENWEDSTRIJD De twaalfjarige Jaap Lemstra uit Den Burg heeft een dezer dagen de hoofd prijs, een fiets, in een landelijke teken wedstrijd. uitgeschreven door de con- servenfabriek H. J. Heinz te Eist ge wonnen. Uit een lijst van twaalf teke ningetjes moesten de deelnemers er drie kiezen en die verwerken in een plaat naar eigen ontwerp. Pas op de laatste dag van de inzendtermijn heeft Jaap zijn werk ingezonden. Kort daar op ontving hij bericht, dat hij de eerste prijs had gewonnen. OPRICHTING GEMENGD ZANGKOOR Zoals wij reeds eerder meldden, is het de bedoeling, dat op Texel binnen kort een gemengd zangkoor wordt op gericht De heer J. Hooij heeft zich bereid verklaard de leiding op zich te nemen. Men wil zo spoedig mogelijk met de repetities beginnen om nog deze zomer te kunnen deelnemen aan het zangconcours, dat op Texel wordt ge houden. De organisatoren verzochten ons bekend te maken dat op donderdag 4 februari in hotel „Lakeman" te Den Burg een oprichtingsvergadering zal worden gehouden,, waarbij alle adspi- rantzangers en belangstellenden wel kom zijn. BOETE VOOR TEXELAAR DEN HELDER De 57-jarige Texe laar M. W. werd vrijdag door de politie rechter te Den Helder veroordeeld tot een boete van ƒ60,of 12 dagen Hij was indertijd na een aanrijding in de Gravenstraat te Den Burg doorgereden. Bij 'het achteruitrijden raakte hij een geparkeerde motor, die daarna tegen een erachter staande auto viel. W. had toen de motor overeind gezet, om zich heen gekeken en toen er niemand kwam was hij weggereden wachtend tot er een oproep in de krant zou komen, zo deelde hij vrijdag de politierechter mee. De officier van justitie hechtte aan dit laatste geen geloof, waarna W. conform de eis werd veroordeeld. LIJK VAN TEXELAAR OPGEHAALD Vrijdag is uit het Dortmund-Eems- kanaal in Duitsland het lijk opgehaald van de 21-jarige Wim Dijker uit Er- melo, vroeger woonachtig te Den Hoorn. Hij was op 23 december van het vorig jaar overboord geslagen van een Rotterdams vrachtschip, waarop hij zijn eerste reis maakte. Het slachtoffer is gistermiddag op de Begraafplaats te Den Hoorn ter aarde besteld. TRUCK MET OPLEGGER SLOEG DUBBEL FRANKFORT Vorige week deed zich nabij de Duitse stad Frankfort een ongelukje voor, waarbij een truck met oplegger van de Verenigde Texelse Beurtdiensten was betrokken. De com binatie, die werd bestuurd door de chauffeur P. Dam uit Den Burg, begon op een gladde plaats op de weg te „scharen", waarbij het geheel dubbel sloeg en dus onbestuurbaar naar de zijkant van de weg schoof. De schade bleef beperkt, zodat de chauffeur zijn tocht op eigen kracht kon vervolgen. De oplegger was nog niet geladen. SCHIETOEFENINGEN Op donderdag 4 februari a.s. van 10.00 - 17.00 uur zal worden geschoten met de 25-ponder, richting 200-230° Den Oever. Op vrijdag 5 februari a.s. wordt ge schoten te Oude Zeug van 11.00 - 17.00 uur, met de 155 houwitser, richting 335 - 250°; plaats vuurmond Wieringen. PASPOORTEN Zij, die in de loop van dit jaar of de volgende jaren voor een reis naar het buitenland, een paspoort nodig hebben, dienen dit reisdocument tijdig, d.w.z. tenminste 14 dagen voor hun vertrek, aan te vragen ter gemeente-secretarie, alhier. Minderjarigen dienen een ver klaring van geen bezwaar van hun ouders over te leggen. Blanco exempla ren hiervoor zijn ter secretarie ver krijgbaar. Donderdagavond omstreeks 10 uur haalde de TX 22 „Benjamin Jan" op de Noordzee tijdens het vissen een magne tische mijn op. De vangst werd gedaan in „geveegd" gebied 10 mijl ten noord westen van dc Pit-boei (ongeveer 200 kilometer ten noorden van het Molen gat). Het was een behoorlijk zwaar exemplaar van langwerpige vorm, af komstig uit de tweede wereldoorlog. De lengte bedroeg ongeveer twee meter en de dikte lVs meter. Het gevaarte was blijkbaar klokgaaf en aan boord van de TX 22 ging men dan ook bij zonder voorzichtig te werk. De mijn werd aan boord gezet en onmiddellijk waarschuwde schipper S. van dei- Knaap per radio de mijnopruimings- dienst van de Marine te Den Helder. De Kon. Marine liet weten, dat men maatregelen zou treffen, maar dat de kotter onder geen voorwaarde de haven van Den Helder mocht binnenlopen. De „Benjamin Jan" zette daarop koers naar de Marinestad en wachtte op korte afstand van de haven de sleepboot „Wambrauw" af. Deze kwam vrijdag ochtend langszij waarna deskundigen overstapten, die de helse machine in korte tijd onschadelijk maakten. De marinemannen verklaarden dat de mijn inderdaad nog in tact was, maar dat het magnetische ontstekingsmecha nisme nog maar gebrekkig functio neerde ARCHEOLOGISCHE VONDSTEN Bij het afgraven van een natuurlijke heuvel aan de noordzijde van de Holle- walsweg, tussen Den Burg en Driehui zen, zijn talrijke aardewerkscherven van een tot dusverre op Texel niet on derkende soort aangetroffen Het ver moeden bestaat dat deze tot een cultuur behoren, die aan de Romeinse Keizer tijd vooraf ging, doch daarmede wel een raakvlak zal hebben gehad. Inmiddels is een regeling getroffen, dank zij de medewerking van de ge meente. waardoor brede vlakken kun nen worden afgeschaafd en opgemeten, alvorens men het zand komt weghalen. Er tekenden zich reeds de sporen van een drieschepig fors gebouwd houten huis af, alsmede enige diep stekende, in doorsnede bij benadering ronde in gravingen, die misschien als waterput ten verklaard kunnen worden, maar ons, evenals bij de opgravingen te Ze geleden, voor raadselen stelden. De opgravingen duren voort. Door de goede zorgen van de heer G. J. de Haan. conservator der beide Texelse musea, werd een grote hoeveel heid grotere en kleinere zwerfkeien verzameld, bechikbaar gekomen bij de verbetering van een reeks akkers op de welbekende Hogeberg, Texels hoog ste diluviale opduiking. Onder deze keien bevond zich een bijl van een ta melijk onbeholpen vormgeving, ver moedelijk herhaalde malen van een nieuw snijvlak voorzien, geslepen uit aet zeer harde gabbro-gesteente. De grootste lengte bedraagt 9 cm. de groot ste hoogte 6,5 cm., de dikte bijna 3 cm. Deze bijl maakt een oudere indruk dan de uit diabaas vervaardigde hamerbijl, waarvan een doorboorde helft in 1939 werd gevonden, eveneens op de Hoge berg. Men is geneigd de vraag te stel len of beide bijlen daar ook uit zwerf stenen gemaakt kunnen zijn dan wel verloren raakten bij het kappen van hout. Het thans gevonden exemplaar vertoont het karakter van een enigszins gedegenereerde laat-neolithische vorm, doch is wellicht van jongere datum dan aanvankelijk scheen. In dit verband wijzen wij op de zo verbasterde vormen der stenen bijlen, die uit de diepste la gen van de oudste Friese terpen te voorschijn zijn gekomen. (Uit Nieuws bulletin Kon. Ned. Oudheidkundige Bond, 6e s., Jrg. 17 (1964) Afl. 11. Kol. 293-328, 15 november). BE.TAARDENSOOS OOSTEREND OOSTEREND In het vorig num mer meldden wij dat dinsdagmiddag voor de bejaarden een speciale bijeen komst zal worden gehouden in Jatry, waarbij o.a. zal worden nagegaan of er belangstelling bestaat voor de binnen kort op te richten Oosterender bejaar- densoos. Ook zou gesproken worden over een binnenkort te organiseren ge zellige avond voor de bejaarden. Dit laatste is echter niet juist. Het gaat dus alléén om de bejaardensoos. Zoals bekend belooft het vanmiddag bijzon der gezellig te worden. De toegang is gratis voor personen uit Oosterend en omgeving (wijk O), die geboren zijn in of vóór 1900. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 3 februari worden de moeders van de buitendorpen venvacht op de volgende uren: Deu Hoorn: 13.30—14.00 uur; Oostcrend en De Waal: 14.0014.45 uur; De Cocksdorp en Eierland: 14.4515.30 uur; De Koog: 15.30—16.00 uur.

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 1