Kruisingen grootste gevaar voor bromfietsers De bemesting op grasland BRIGADIER PIET EN DE SEMI-PROF Niet alle mannen zijn egoïsten LANDBOUW en VEETEELT C >mt Groninficii rubriek voor 1 on.i.r «-dukiio Van de heer K. Borst, specialist voor de bemesting te Schagen, ontvingen wij een artikel over de bemesting van grasland We menen, dat het de belang stelling van de Texelse veehouders ver dient. Het is iedereen bekend, dat er thans veel meer stikstof gestrooid wordt op Texel dan een aantal jaren geleden. Dit blijkt duidelijk uit het volgende over zicht, waarbij voor ons eiland gebruik is gemaakt van de gegevens over het gemiddelde stikstofgebruik van plm. 20 bedrijven, waarvoor een bedrijfsecono mische boekhouding wordt bijgehouden. Het stikstofverbruik op grasland is voor het jaar 1957 op 100 gesteld. Het betreft dus geen kilogrammen stikstof, maar verhoudingscijfers. Jaar Nederland Texelse bedr. 1957 100 100 1958 108 95 1959 108 103 1960 109 165 1961 115 165 1962 125 208 1963 151 232 Als we voor Texel de hoeveelheid in kilogrammen stikstof per ha. uitdruk ken, dan is het als volgt: 1957 79 kg. zuivere stikstof per ha. grasland. 1963 183 kg, zuivere stikstof per ha. grasland. Andere voedingsstoffen ook belangrijk Maar naast de stikstofbemesting zijn er andere voedingsstoffen, die ook noodzakelijk zijn om de maximale op brengst te halen. Verder kunnen ze een rol spelen bij de gezondheidstoestand van het vee. 3. De kalktoestand is op enkele percelen meerdere malen aan de hoge kant. Daarom zal men met de kalibemesting voorzichtig moeten zijn en niet meer geven dan geadviseerd wordt. Op de zandgronden ligt het in di verse gevallen anders. Hier komen vrij veel percelen voor met een te lage kalitoestand, omdat er de laatste jaren te weinig kali is gegeven. Bemest ook hier volgens de geadviseerde hoeveel heden. want anders komt U niet aan de hoogste opbrengst. De fosfaattoestand is in verschillende gevallen ook te laag. Hier zijn fosfaat giften nodig van 90 - 140 kg. zuivere 105. „Wat doen die lummels in de ge vangenis van Campanella?" riep de na- maak-generaal uit en hij wist daarbij zo'n verachting in zijn stem te leggen, dat kapitein Cacalobbo wel wilde, dat hij nooit geboren was. „Echt een idee voor een schaapskop als jij!" vervolgde de brigadier, „Wie zet er nu zulke be langrijke gevangenen in het dorps cachot van een nest als Campanella! Die lui moeten onmiddellijk met mij naar het hoofdkwartier te Rome. Haal ze uit de gevangenis, kapitein! En vlug wat!" „I'k zal u een gevolmachtigde officier meegeven, die ze voor u uit de gevan genis van Campanella kan halen", zei 18. Ik had geen enkel plan om opnieuw met Fons in kontakt te treden, integen deel. Die periode achtte ik voor afge sloten. Definitief. En als dit misschien gerust kan stellen, wil ik u wel de ver zekering geven, dat mannen geen rol spelen in mijn leven, Fons niet en een ander niet". De bezoekster trok haar handschoe nen aan. „Het lijkt me toe, dat we een beetje langs elkaar heen praten. In ieder geval weet u nu, dat ik me met zonder meer opzij zal laten duwen door het vroegere liefje van Fons. U kunt er van opaan, dat ik dan ga vechten met wapens, die u nog niet kent. En zelfs al zou ik het verliezen, wat overigens praktisch ondenkbaar is. weet u dan, dat u een berooide man zult overhou den, want toen ik met hem trouwde, was die fabriek van hem geen duizend gulden meer waard Ik heb kapitaal meegebracht, bestaande uit een fabriek, die nu nog zwemt in de orders. Boven dien een behoorlijk kapitaal op de bank. Als hij zo dwaas zou zijn om mij op te offeren voor juffrouw Laan. dan kunt u er alvast op rekenen, dat hij op straat komt te staan met dat, wat hij aan heeft: één stel kleren. Daaruit be staat zijn gehele privé-bezit, verstaat u?" Ze keek het meisje een poosje aan en vervolgde toen op zachtere toon en met een glimlach op haar gezicht: „Maar ik ken Fons en hij zal heus zo dwaas niet zijn om het warme, gesprei de bedje met alle mogelijke comfort, die er in deze moderne tijd bestaat, prijs fosfaat, wat overeenkomt met 450 - 700 kg. superfosfaat 20% per ha. Dit is nodig om de fosfaattoestand van de grond zo gauw mogelijk op het gewen ste niveau te brengen. In de eerste plaats is dit nodig voor de opbrengst, maar op de tweede plaats om een fos faatgehalte in het gras en het ruwvoer te krijgen, dat hoog genoeg is voor een goede gezondheidstoestand van het vee. 3. De kalktoestand is o enkele percelen op oud-Texel nog aan de lage kant. In de polders is de kalktoestand voor gras land echter hoog. Hierdoor komen in het gras en het ruwvoer dikwijls hoge kalkgehalten voor. waardoor er een verkeerde kalk-fosfaatverhouding ont staat. Het is echter moeilijk om het kalkgehalte in gras en ruwvoer te ver lagen. De stikstofbemesting geven als chilisalpeter heeft tot nu toe de beste resultaten gegeven, maar deze stikstof meststof is duur. 4. De magnesiumbemesting. Hieraan is over het algemeen nog weinig aan dacht besteed. Voor een goede gezond heid van het vee is het magnesium gehalte in het gras en ruwvoer zeer belangrijk. Als het hoger is dan 0.35% MgO is de kans op kopziekte zeer ge ring. Op zandgronden is het goed mogelijk het magnesiumgehalte te verhogen door in het voorjaar te bemesten met plm. 400 kg. kieseriet per ha. en daarna de stikstofbemesting te geven als mag- nesamon Dit is een stikstofmeststof met 20% stikstof en 10% magnesium. Op de kleigronden is het nog moeilijk om het magnesiumgehalte te verhogen. Zijn er bedrijven, waar ieder jaar kop ziekte voorkomt, dan kan men op per celen, die vroeg beweid moeten worden 800 - 1000 kg. kieseriet geven. Met het geven van alle stikstof als magnesamon gedurende twee jaar kreeg men in de Wogmeer ook een gunstig resultaat. 5. De koper- en kobalttoestand in de grond is op Texel laag en ook de ge halten in het gras en ruwvoer zijn veel al te laag. Het is van het grootste be lang, dat de koper- en kobalttoestand van de grond op peil wordt gebracht. Dit kan het best gebeuren met 300 - 500 kg. koperslakkenbloem per ha. Deze meststof uitstrooien tijdens de wintermaanden Op veel bedrijven wordt hier te wei nig aandacht aan besteed. Ieder jaar te geven voor een louche avontuurtje met een mislukte emigrante". Marrie kookte, doch stond kalm en wees naar de deur. „Wilt u zo goed zijn te vertrekken?" Mevrouw Hagen kwam met een over- winningslach op haar gezicht overeind. „Laat ik u een goede en welgemeende raad mogen geven, juffrouw Laan. Keert u zo spoedig mogelijk weer terug naar Australië, als die mogelijkheid soms nog bestaat. Het klimaat hier kon anders wel eens heel ongezond voor u worden in Waalwijk" „Is dit een bedreiging?" Marrie stond nu vlak voor het gezicht van de be zoekster. „U bent receptioniste bij de N.V. Exportbedrijf Sprang-Capelle, niet waar? Goed, ik zal u een voorproefje geven van hetgeen ik kan doen. Met een paar dagen merkt u dit wel. En dat is dan alleen nog maar een voorproefje. Goedenavond, juffrouw Laan. Apropos, als u soms reisgeld nodig hebt voor Australië, zegt u het maar. Het is te uwer beschikking". Marrie beheerste zich met ijzeren wilskracht en ze kon ternauwernood zichzelf weerhouden om de voordeur achter de vroudw dicht te smijten Door het raampje zag ze Grada in een auto stappen en achter het stuur plaats ne men. Ze had nog de grijnslach op haar gezicht, toen ze een enkele blik naar het huis wierp, voor ze wegreed. In de kamer terug zocht Marrie naar oom Piet's sigaretten en toen ze die zou men bijv. één derde deel van het bedrijf met koperslakkenbloem kunnen bemesten. Op deze wijze zal de koper en kobalttoestand belangrijk verbeterd worden en kan over drie jaar de grond weer eens onderzocht worden. Koperslakkenbloem kan men niet strooien als er vee wordt geweid. De eerste 4-6 weken na het strooien moet alle vee van het land worden gehouden. Indien U nog geen maatregelen hebt genomen, dan is het nog niet te laat. Tot eind februari kunt U een gedeelte van Uw land bemesten. Stel het niet uit. want koper en kobalt te weinig in grond en gras, en hierdoor ook bij het vee, kan meer schade doen dan men verwacht. VOORLICHTINGSBIJEENKOMST Belanghebbenden wijzen wij op de advertentie betreffende de voorlich tingsbijeenkomst voor aardappelen- en bietentelers, die a.s vrijdag wordt ge houden in Hotel „De Zwaan". De orga nisatoren hopen op een echte praat middag. STIERENKEURING 1965 Dinsdag 30 maart wordt op het K.I.- station de jaarlijkse stierenkeuring ge houden. Aangifte dient te geschieden voor 15 februari bij het Landbouwhuis te Alkmaar. Formulieren en nadere in lichtingen zijn te verkrijgen bij de heer B. Oostra, Schilderweg S 26b tel. (02220) 2688 BOOTDIENSTREGELING N.V. TESO Texel - Den Helder v.v. geldig tot 30 mei 1965 Werkdagen: V. Texel 6.00 7.00 8.00 9.00 10.00 12.00 14.00 15.00 16.00 17.00 18.00 20.00 V. Den Helder- 6.30 7.30 8.30 9.30 10.30 12.30 14.30 15.30 16.30 17.30 19.00 20.30 Zon- en alg. erkende chr. feestdagen: V. Texel: 8.00 9 00 10.00 12.00 15.00 16.00 17.00 18.00 20.00 V. Den Helder: 8.30 9.30 10.30 12.30 15.30 16.30 17.30 18.30 20.30 HANDELSREGISTER In „Handelsbelangen" van donderdag 28 januari 1965 lezen wij onder wijzi gingen in het Handelsregister: Kleinhandelaren: Fa. Mets, Texel, De Koog, Dorps straat 12 Kleinh. in parfumerieën enz. V.o.f. ontb. door u. vennoot C. M. Ver steeg. Bedr. w.v.d. W. Mets onder naam Parfumerie W. Mets. vond, stak ze er een op. Langzaam kal meerde ze. Alleen om dat wijf dwars te zitten, zou je Fons aan het lijntje houden, maar als ik het niet d^e, is het niet, omdat ik bang ben voor' dreige menten. Ik heb maling aan haar en aan Fons, Ik beklaag hem met zo'n Kenau. Hoewel.hij heeft het toch zelf ge wild? Hij heeft een fabriek getrouwd en een vrouw erbij op de koop toe ge nomen. Tenminste, dat veronderstelde hij misschien. Grada lijkt me niet de vrouw te zijn om genoegen te nemen met een toeziende plaats op het schel linkje. Ze wil de hoofdrol spelen op het toneel en daar zal ze wel in geslaagd zijn. Fons is het knechtje van zijn eigen vrouvy, die bij gratie directeur mag spelen en in een mooie auto rijden. Met een zoentje en een omhelzing. Wel be kome het je, Fons Hagen. Hoewel ze het plan had gehad om de volgende dag naar Tiel te gaan, 'besloot ze thuis te blijven. Toen ze na een slechte nacht zich zaterdagsmorgens aankleedde, dacht ze; „Ik ben daar gek ik laat me wegjagen.ik denk er niet aan. Ik blijf in Waalwijk en ik blijf bij meneer Tjeu. Ik laat me door niemand meer op de kop zitten en als •hij het voor de derde keer probeert me te overrompelen, gil ik heel Waalwijk bij elkaar, Grada incluis". Ze ging die morgen gewoon naar het zwembad, vast besloten zich niet meer door Fons te laten intimideren, genoot een paar uur van het heerlijke water, lag een poosje te zonnebaden en was ruimschoots voor etenstijd weer thuis, 's Middags stapte ze op de bus en reed naar Den Bosch, waar ze enige tijd winkelde en zichzelf tenslotte op een Nederland telt in de loop van dit jaar de lVs miljoenste bromfietser. Volgens cijfers van de Nederlandse Maat schappij voor Handel en Nijverheid wordt dit aantal voor 1970 op 1,9 mil joen geschat. De introductie van de bromfiets in 1948 luidde een nieuwe, stormachtige ontwikkeling in van het leef- en verkeerspatroon in Nederland. Betekent het bezit van een bromfiets voor een grote bevolkingsgroep een duidelijke sociale vooruitgang, waar door men zich bijvoorbeeld sneller dan met een openbaar vervoermiddel naar werk of school kan begeven (een recent onderzoek toont aan dat de bromfiets door 58% van de eigenaars als zodanig wordt gebruikt), er is ook een schaduw zijde. Met de verschijning van dit massa vervoermiddel deed een nieuwe groep weggebruikers z'n intrede in het ver keer, hetgeen echter naast een nieuw type ongevallen tevens een stijging van het aantal verkeersongelukken tot ge volg had. Enige cijfers: In 1962 waren bijna 46.000 bromfiets bestuurders betrokken bij een ongeval; in hetzelfde jaar kwamen 412 brom fietsers om het leven. De indexcijfers van de toename van het aantal brom fietsbestuurders dat betrokken is ge weest bij verkeersongevallen, bedroeg voor de jaren 1958 Urn 1962 respectie velijk 100, 114, 142, 162 en 165. Het Centraal Bureau voor de Statis tiek becijferde verder dat 46,5% van de VERTROKKEN PERSONEN Cecilia A M. van der Jagt, van B 38 naar Amsterdam, Amstelveenseweg 184; Johannes H. Oude Weemink, van Den Burg, Willem van Beierenstraat 42 naar Beverwijk, Laan van Kanaan 52; Agnes J. Kager, van De Waal. Polder weg 3 naar Egmond aan Zee, P. Schot- manstr. 1; Johanna Koorn ev Slot, van Den Burg, Schilderend 113 naar Heerhugowaard, Rembrandtstraat 5; Ernst O. Briicher, van Den Burg, War moesstraat 44 naar Utrecht, Lauwe- rechtestraat 44bis; Margaretha J. L. van der Kooi, van Den Burg, Binnen- burg 15 naar Frankrijk. HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild 2 febr. 8.51 en 21.18; 3 febr. 9.31 en 21.55; 4 febr. 10.04 en 22 27; 5 febr. 10.35 en 22.58; 6 febr. 11.06 en 23.30. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. ijscoupe trakteerde. Tegen de avond reed ze terug en na het broodeten hielp ze tante Ans met de afwas en bracht de kleintjes naar bed. Waarna ze rustig een boek nam en ging lezen. Om half zeven constateerde ze, dat Fons nu wel aan het begin van de nieuwe weg op haar stond te wachten. Wacht jij maar, tot je een ons weegt, waarde heer. Mij zul je niet zien. Half en half verwacht te ze. dat hij wel zou aankomen en elk ogenlblik kon de bel weerklinken. Maar het bleef rustig en toen oom Piet om acht uur vroeg, of ze meedeed met een spelletje kaart, stemde ze onmiddellijk toe. Om elf uur ging ze naar bed. Tot haar spiegelbeeld fluisterde ze: „Je hebt een overwinning op jezelf behaald, Marrie Hij heeft vanavond tevergeefs op je gewacht. Hij zal in de toekomst immer voor niets komen. Niet om Gra da, want haar dreigementen doen me niets, ik lach om haar. Maar om mezelf. Ik durf nu tenminste weer naar m'n eigen beeld in de spiegel te kijken. Lk zal er voor zorgen, dat bij mij de mo raal wél sterker is dan de natuur". HOOFDSTUK 12 Twee dagen reilde en zeilde in het bedrijf van Matthieu Verdugt alles, zo als het altijd ging, maar woensdags ver zocht hij Marrie om even op het privé- kantoor te komen. Marrie waarschuwde Elsje, haar plaatsvervangster, bekeek zichzelf even voor ze aanklopte en ging naar binnen. Een pébui, was haar eerste conclusie, toen ze zijn gezicht gezien had. Zeker gisteravond aan de boemel geweest. „Juffrouw Laan, gaat u zitten. Mag Ridderlijkheid past bij de berjjders van vurige paardjes. Ook als die paardjes bromfietsen zijn. In liet kader van zijn le kernthema actie 1965 doet het Verbond een beroep op de ridderlijkheid van de bromfietser jegens over stekende voetgangers. „KALM AAN GOED ZO"! dodelijke ongelukken bij bromfietsers plaats vindt met kruisend verkeer. ,.Twee punten", aldus het C.B.S., „spe len hierbij een rol: de bromfietser, die met bravour een kruising neemt en/of over onvoldoende rij-ervaring beschikt" Op grond van bovenstaande punten en naar aanleiding van een aantal veel voorkomende fouten op kruisingen, lanceert het Verbond voor Veilig Ver keer onder het motto „Kalm aan Goed zo" een actie voor correct weg gebruik door bromfietsers, vooral waar 'het het oversteken van kruisingen be treft. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN Gevonden te Den Burg blauwe alpinomuts en zwarte linker damesglacé; 1 gebreide zwar te muts en 1 fluwelen bruine muts; 1 zak kolen; 1 paar donkergroene dameshandschoe nen en witte linker basketbalschoen; grijze stretch meisjespantalon; 2-wielig sleekwagentje op luchtbanden; 1 paar donkerrode wollen dameshandschocnen met kettinkjes aan de pols; 1 groene hoofddoek; 1 kindcrwant; 1 mariniersvcldpet groen no. 08286; wollen gele sjaal; overheersend groen broodtasje; donker bruine wildlcderen rechter herenhandschoen; bruin zeildoek, vrij groot (dekzeil); zwart he renrijwiel, roestig, Verloren te Den Burg: zwart/bruine motor- want, leder met gebreid polsstuk; boodschap pentas, waterdicht linnen kleur blauw met wit te streepjes; kentekenplaat TZ 0068; don kerbruine lederen portemonnee met ritsslui ting en drukknop, inh. ƒ0,40; rechter rode wollen handschoen, kindermaat, met witte motieven, zwarte wollen ijsmuts, voorkant met rode en witte strepen; briefje van ƒ2s, blauw met witte jongensfiets; gouden ring met blauwe steen, rechter bruine herenhandschoen; donkergroene wollen muls; donkergrijs kinder jasje met capuchon; grijze elanca meisjesbroek; zwarte rechter daineshandschocn; rode rechter kinderhandschoen wol; 1 paar bruinledcren herenhandschocnen, gouden zegelring met zwarte steen waaruit klein hoekje; blauw jongensfietsje met lamp. Het bureau der rijkspolitie te Den Burg is voor het aangeven van gevonden en/of verlo ren voorwerpen geopend op werkdagen van 16.00 tot 18.00 uur. i.k van u weten, hoe op het ogenblik uw verhouding is met meneer Hagen?" „Pardon? Hebt u mij geroepen om me te beledigen, meneer?" Hij keek haar opmerkelijk aan. „Vindt u dit een belediging?" „Inderdaad Temeer, omdat ik geen verhouding heb met meneer Hagen, met niemand namelijk. Ik heb hem vorige week zeer behoorlijk aan het verstand gebracht, dat ik er niet aan denk oude banden, die definietief verbroken zijn, opnieuw aan te knopen". „Is daardoor soms een.laten we zeggen. ruzie ontstaan?" „Dat niet bepaald.... nee. Maar waarom vraagt u dit allemaal?" „Ik zal het u vertellen, juffrouw Laan. Misschien herinnert u zich, dat meneer Hagen enkele dagen geleden 'hier is geweest? Het ging over een vrij belangrijke leverantie van schoenfour- nituren, wat, zoals u weet, onze specia liteit is. Hoewel we nog geen definitief kontrakt getekend hebben, stond het wel vast. dat de order door zou gaan". Marrie begon plotseling een vermoe den te krijgen. Zou Grada haar dreige menten uitgevoerd hebben? Zou ze het werkelijk op deze manier proberen haar hier weg te werken? „En vanmorgen heeft mevrouw Ha gen gebeld en meegedeeld, dat de order geannuleerd werd, is het niet, meneer?" Hij keek haar verrast aan. „Ja, dat klopt precies. Wist u er dan van? Dat is toch zeker niet uw werk geweest?" (Wordt vervolgd) kapitein Cacalobbo en hij dacht: Ha! Goed zo! Laat die generaal ze maar meenemen. Dan ben ik tenminste van die verantwoordelijkheid af! En zo geschiedde het, dat zich bin nen enkele tellen reeds een gevolmach tigde kwam melden onder geestdriftig geklap van hakken. „Naar mijn orders luisteren en mee rijden naar Campanella". beval briga dier Piet. „Tot uw orders, generaal", zei de officier en hij meende, dat hij wel een goed figuur zou slaan, als hij belang stellend informeerde naar de verdere plannen van de ferme generaal. Doch deze uitsloverige dienstklopper kwam van 'n koude kermis thuis, want een maal in de auto snauwde de generaal: „Niet zoveel praten! Mond houden! Mijn orders uitvoeren!" En eventjes later, aangekomen in Campanella, zei „generaal" Piet: „Maak nou die suffe schildwacht maar wak ker! Die staat daar ook maar niks te doen bij de gevangenis!" Nu, hoe vaardig de gevolmachtigde officier zich van dit wekken 'kweet, blijkt wel uit het plaatje. Enige ferme oorvijgen werden door de offi cier uitgedeeld en het klonk alsof er een héél bataljon schooljongens tegelijk een pak voor de broek kreeg, zo kletste het! FEUILLETON DOOR DE VRIES

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 4