MOERBEEK City Theater s, Onderzoek naar de invloed van het weer op de mens The great escape Fa J. J. Vonk Co BOELHUIS Balmasqué Schilderwerk ZANGKOOR Bent u een moderne a.s. moeder? Biologisch werkzame prikkel nog niet verklaard Slootwerk Grondtransport Egaliseren klaverjasdrive Komt u vandaag ook naar ,,'t Skiltje" Komt u woensdag ook in het Geb. v. Chr. belangen? Dokter Coutinho afwezig Voorjaar in 't land het oude behang van de wand. Uw modehuis Er zijn veel mensen, die gevoelig zijn voor bepaalde weerstoestandcn of ver anderingen in het weer. Dikwijls rea geren ze daarop met onaangename re- akties, zoals neurologische klachten, stofwisselingsstoornissen, aanvallen van epilepsie of migraine, ontstekingen van de ademhalingsorganen of andere op vallende storingen in de gezondheid. Psychische invloeden kunnen daarmee parallel lopen, zoals het op de meest ongelegen ogenblikken overweldigd worden door een niet te ovenvinnen vermoeidheidsgevoel, zenuwachtigheid en een gevoel van totale verslagenheid en onmacht, maar soms ook een opge wondenheid, die aan agressiviteit kan grenzen, alsmede een verhoogde nei ging tot misdadigheid. De verschijnse len als gevolg van weersgevoeliglieid zijn algemeen bekend, doch de weten schap tast tot op heden in het duister, waar het gaat om de samenhang tussen meteorologische en fysiologische pro cessen. Nog steeds kent men de weg niet, die de biologisch werkzame prikkels, die bij verschillende weersomstandigheden aan het organisme worden toegevoerd, vol gen. Men weet slechts, dat ze aan het eind van die weg bemerkbaar zijn in het Vagus - Sympathicus - zenuwstelsel, dat niet door de menselijke wil kan worden beïnvloed. Volgens de onder zoeker Hellpach, is weersgevoeligheid geen ziekte, maar een volkomen nor maal fysiologisch verschijnsel, dat slechts de verbondenheid tussen mens en natuur onderstreept. Wanneer men een en ander zo bekijkt, wordt de vraag naar de diepere oorzaken niet minder interessant, maar de zaak verliest wel zijn verontrustende kant. die veelal aan een onopgelost medisch probleem kleeft. Calorieën Vrijwel alle mensen, die weersge- voelig zijn hebben een labiel vegetatief zenuwstelsel De gevolgtrekking, dat de gevoeligheid voor meteorologische in vloeden slechts hierdoor zou worden veroorzaakt, is niet juist, want nieuwe waarnemingen bij gezonde, jonge, niet weersgevoelige proefpersonen toonden HERZIENE LIJST VAN NATUURGEBIEDEN Met verwijzing naar de elders in dit blad opgenomen publikatie inzake de tervisielegging van de ontwerp-herzie- ning van de lijst van natuurgebieden in de provincie Noord-Holland dient het navolgende ter toelichtmg. De ontwerplijst vermeldt die natuur gebieden op Texel, die in de eerste Dlaats voor bescherming in aanmerking komen. De lijst werd opgesteld door de Rijksdienst voor het Nationale Plan aan de hand van de wensen van de Voor lopige Natuurbeschermingsraad. Nadat de lijst zal zijn vastgesteld, dient van alle voorgenomen werken op of aan gronden, gelegen binnen de op de lijst vermelde natuurgebieden, medede ling gedaan te worden aan de direkteur van de Rijksdienst voor het Nationaal Plan te 's-Gravenhage, zulks op grond van het bepaalde in artikel 29, 1ste lid, van de Wet van 28 sept. 1950, stbl. K 415. De Minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid komt ingevolge art. 29, 3e lid, van deze wet dan de bevoegd heid toe tegen het uitvoeren van voor genomen werken bezwaar te maken, in dien het werk in strijd zou zijn met de handhaving van het natuurgebied. De Minister heeft deze bevoegdheid onge acht of al of niet een melding is bin nengekomen. De navolgende Texelse natuurgebie den komen op de lijst voor: 1. de Krimduinen, de Eierlandse dui nen. de Slufter, de Muy, de Neder landen en de eendenkooi nabij de Ruigedijksweg; 2. de Roggesloot en ten Z.O. hiervan gelegen bosje; 3. het dijklichaam door Waalenburg met Waswaal en Weegeswaal en de Bomend iek; 4 het natuurgebied in Waalenburg met Molenkil, Wester- en Ooster- kolk; 5 diverse verspreide eendenkooien en loofhoutbosjes ten westen en ten noorden van Oudeschild; 6. Thijsse's Fienweid en het natuur gebied Dijkmanshuizen; 7. de Hogeberg en de zandkuil met naaste omgeving; 8. diverse wielen nabij de Waddenzee dijk tussen Oudeschild en Oosterend 9. Westermient. De Dennen, de Ble- kersvallei, De Geul, De Hors en Onrust; 10. gorzen en slikken langs de Een- drachtpolder (De Schorren); 11. het Molenstuk in de Prins Hendrik polder, ,,De Bol" met aansluitende kreken in de polder het Noorden en de Hemmerkooi. De meldingsplicht zoals deze zal gel den voor de op de lijst voorkomende gebieden, nadat deze zal zijn vastge steld, houdt geen uitspraak in omtrent de bestemming van de grond en even min betekent deze meldingsplicht, dat tegen alle werken, die in het betrokken gebied worden gemeld, bezwaar zal worden gemaakt. Voor gronden, die reeds op de zgn. voorlopige lijst van natuurgebieden voorkwamen of die waarvoor i.v.m. de bescherming van het waterwingebied indertijd al een meldingsplicht werd opgelegd, blijft de bestaande meldings plicht tijdens de voorbereiding van de herziening van de lijst onveranderd van kracht. weersinvloeden aan, die tot nu toe on opgemerkt waren gebleven. Dr. Karlheinz Kesseler van het Phy- siologisch Instituut van de universiteit van Bonn is van mening, dat het hier gaat om invloeden op het zogenaamde R.N.U. (Ruhe-Nüchtern-Umsatz) een proces van omzetting van energie in ca lorieën in het organisme. Deze invloeden zijn bij proeven con stateerbaar in stijgingen en dalingen van het R.N.U., die tijdelijk samenval len met het veranderen van de lucht druk. Tevens zijn er aanwijzingen, dat deze invloeden mede afhankelijk zijn van de meteorologische uitgangssituatie voor de weersverandering. De luchtdruk De samenhang tussen R.N.U. en at mosferische omstandigheden, die overi gens niet alleen voor de algemene me dische praktijk, doch ook voor de ar- beidsfysiologen interessant is, werd in zekere zin toevallig ontdekt. Het viel de onderzoekers namelijk op, dat bij veelvoudige R.N.U.-controles er soms waarden werden gemeten, die ver buiten de normen vielen en die niet verklaarbaar waren uit toestand van de proefpersonen, noch uit de gevolgde methode of de apparatuur. De eerste maal dat dit de onderzoe kers opviel, ging het om vier personen, waarvan het R.N.U. in een tijdsbestek van vier dagen, deels tot op het diepste punt van de individuele normschaal terugviel, deels deze grens duidelijk overschreed. Deze periode van vier dagen viel meteorologisch samen met een bijzonder krachtige luchtdrukstij-- ging in het gehele midden-Europese ge- bied. Men ging nu letten op een mogelijk verband tussen deze beide zaken. En zie, plotseling trad 'bij de controle een extreme verhoging van het R.N.U. op, wederom samenvallend met een krach tige stijging van de luchtdruk. Twee uitersten Beide ervaringen schijnen aanvanke lijk met elkaar in tegenspraak, want in het ene geval zakte de R.N.U-norm extreem bij toeneming van de lucht druk en in het andere geval steeg hij opvallend. Men heeft echter ontdekt, dat de luchtdruk op zich niet van invloed is op het organisme, doch wel in samen hang met diep ingrijpende atmosferi sche ontwikkelingen, zoals bijvoorbeeld met het optreden van overtrekkende fronten, stormen e.d. Indien men voorts bedenkt, dat de invloed van het weer een ingrijpen is in een uitgebreid sys teem van functies, dat elk weer anders kan reageren, dan wordt deze schijn bare tegenstrijdigheid wel te begrijpen. Het is duidelijk, dat men hier niet met een eenvoudige zaak te maken heeft. Het is mogelijk, dat deze ver schillen hun oorzaak vinden in het feit, dat de uitgangswaarden van de eerste onderzoekingen alle boven de normaal- waarde hebben gelegen, terwijl die van de tweede te laag waren. Het gehele onderzoek naar het hoe- en-waarom van de invloed van het weer op het menselijke organisme is nog in het beginstadium. De onderzoe kers staan voor een groot aantal vra ger! en problemen, die maar niet in een handomdraai op te lossen zijn, aange zien het hier een combinatie van facto ren is, die inwerken op een geheel sys teem van functies. Het is niet eenvou dig om in een dergelijk labyrinth een weg te vinden. Men heeft echter een begiry en het ziet er naar uit, dat de wetenschap na verloop van tijd een antwoord zal kunnen geven op deze in teressante vraag. Dr. E. W. OUDERAVOND VAN DE „JAN DRIJVERSCHOOL" DEN HOORN Negenentwintig ouders hebben donderdag de ouder avond van de ,,Jan Drijverschool" te Den Hoorn bijgewoond. In zijn ope ningswoord herdacht de voorzitter, de heer G. Kiljan, de onlangs overleden L. Goënga, die jarenlang deel heeft uit gemaakt van de oudercommissie. Voor de pauze hield de directeur van de LTS te Den Burg. de heer Bouwman, een inleiding over de ontwikkeling, in richting en mogelijkheden van de LTS. Tijdens de koffiepauze was er gelegen heid tot vragen stellen, die door de heer Bouwman op prettige en deskundige wijze werden beantwoord. De verslagen van de penningmeester, de heer Jac. Kok, en de secretaresse, mevrouw A. Boon-Haker, werden door de aanwezi gen zonder op- of aanmerkingen aan vaard. Mevrouw M. B. Timmerman- Truyens werd in de plaats van de heer H. G. Timmer in het bestuur gekozen. De voorzitter bedankte de heer Timmer voor het vele werk, dat hij als lid van de oudercommissie heeft gedaan. Het hoofd van de „Jan Drijverschool", de heer Van Wolferen, vertelde het een en ander over het gemeenschappelijke schoolreisje. Het ligt in de bedoeling dit jaar met enkele andere lagere scholen van het eiland een jeugdherberg te Arn hem te betrekken. TEXELAAR DE SLOOT IN SCHAGEN De heer C. van Etten uit Den Burg reed zondagavond met zijn Taunus bestelwagen in de omge ving van Schagen de sloot in. Hij raakte de macht over het stuur kwijt, nadat hij was verblind door een tegenligger. De wagen werd vernield en de heer Van Etten moest zich onder medische be handeling stellen. VOETBALUITSLAGEN ZATERDAG 6 FEBRUARI Adspiranten SVC-SVO 1—3 ZDH-De Koog 1—9 Pupillen Cocksdorp-Oosterend b 40 Tex. Boys a-Texel a 01 ZDH-Tex. Boys b 2—0 ZONDAG 7 FEBRUARI: Afdeling Noordholland ZDH-AGSV 1-^ De Koog-Geel Zwart 3 23 Texel 2-SVC 2 9—1 SVO 2-Helder 8 1—3 Texel 3-Watervogels 6 11 Helder 7-De Koog 2 25 Junioren: Texel-SRC 10—1 Programma pupillen zaterdag 13 febr.' Oosterend b-Oosterend a, 3 uur Cocksdorp-ZDH, 3 uur Tex. Boys b-Texel b, 3 uur SPORTVERENIGING TEXEL Zondag 21 februari: in Hotel „Texel". „ACHTEROM" WORDT GEASFALTEERD In opdracht van Gemeentewerken zal de firma De Vries en Van der Wiel binnenokrt het „Achterom" te Den Burg van een fundering voorzien. Pas in april of mei zal op het wegdek een asfaltlaag worden aangebracht. Door deze maatregel hoopt men dit veel ge bruikte weggetje voor de resterende wintermaanden berijdbaar te maken. Gelijktijdig met het „Achterom" zullen de „Slingerweg" en de „Vogelenzang" worden geasfalteerd. Er is bij ons plaats voor een AANKOMENDE KANTOORBEDIENDE (ml. of vrl.). Leeftijd 16 a 17 jaar. Bij voorkeur enkele jaren ULO. P. Spanjer's Groothandel, Weverstr. 28 VOLKSWAGEN KWAM IN BOTSING MET BROMFIETS Zaterdagochtend omstreeks elf uur deed zich op het rijwielpad langs de Pontweg, ter hoogte van het Esso-sta- tion, een aanrijding voor tussen een personenauto, bestuurd door de 72- jarige G. N. Blom uit Oudeschild en de bromfiets van de 18-jarige J. van Dijk uit Oosterend. De heer Blom verliet met zijn Volks wagen de uitrit van zijn in de Prins Hendrikpolder gelegen bollenland. Van links, uit de richting van 't Horntje, kwam Van Dijk met zijn bromfiets, zon der dat hij door de heer Blom werd op gemerkt. Op het fietspad kwamen zij met elkaar in botsing, waarbij lichte materiële schade ontstond. Persoonlijk letsel deed zich niet voor. Door de po litie wordt proces verbaal opgemaakt. OPRICHTING VVV-AFDELING TE OOSTEREND OOSTEREND Maandagavond 15 februari zal in „Jatry" te Oosterend een bijeenkomst worden gehouden, waar alle belangstellende Oosterenders wel kom zijn. Het is de bedoeling te komen tot de oprichting van een plaatselijke VW-afdeling. Gezien het toenemende toerisme in Oosterend en de gunstige toekomst van het vreemdelingenver keer in het dorp en omgeving, wordt 'n afdeling wenselijk geacht. Overigens is de beslissing aan de Oosterenders zelf. Men rekent op grote belangstelling. Drukbezochte ouderavond WAARSCHUWING TEGEN ROKEN DOOR SCHOLIEREN OOSTEREND Tijdens de vrijdag avond gehouden vergadering, tevens ouderavond, van de o 1. school te Oos terend, heeft het hoofd der school, de heer H. Wieringa, gewezen op de geva ren van het roken door de leerlingen. Bij een vertrouwelijk gesprek met de leerlingen was hem gebleken, dat ver schillende leerlingen wel eens rookten. De meësten weliswaar in geringe mate, maar een deel rookte toch één twee sigaretten per dag. De heer Wierenga spoorde de ouders aan er op te willen toezien, dat de kinderen het roken voorlopig laten of zich matigen. Vooral voor de jeugdige leerlingen houdt de rookgewoonte een werkelijk gevaar in. De ouderavond werd door een groot aantal ouders bezocht, een feit waar over de voorzitster, mevr. D. Brans- Mantje zich zeer verheugde. De jaar overzichten van secretaresse en pen ningmeester werden onveranderd goed gekeurd. De penningmeester, de heer H. Schraag, bleek ondanks de grotere uit gaven, een batig saldo te kunnen aan tonen. Mevr. D. Timmer-Blokker had zich als secretaresse niet herkiesbaar willen stellen. In haar plaats werd mevr. A. Heerschap-Berkenbosch ge kozen. De heer H. Schraag werd als penningmeester herbenoemd. Voor de schoolreisjes blijft het oude spaarbe- drag gehandhaafd. De klassen 1 en 2 maken weer een rondgang over Texel. De klassen 3 en 4 gaan naar Amster dam en de klassen 5 en 6 doen mee aan de schoolreisjes in samenwerking met de andere Texelse scholen, die door de gemeente worden gesteund. Dit jaar is het doel Arnhem en omgeving, waar drie dagen worden doorgebracht. De avond werd besloten met twee interes sante kleurenfilms over Hawaii en Amerika. TEXELAARTJES Nog steeds volop hand en moesappels. M. Huis man, „De Veen", tel. 2203 Te koop een frisse koe. P. Plaatsman, Hogereind 18, De Waal Te k. z.g.a.n. wasmachi ne met verwarming en wringer Tevens wandel wagentje. A. Barhorst, Warmoesstraat 55 Voor prima tuinier. Aangeb. grote tuin achter Schilderend 46. G. Roe- per-Eelman, tel. 2522 Te koop goed onderh kinderwagen en ronde tafel. C. Vonk. 0 112, tel. 376 Te koop kinderwagen z.g.a.n. wit. Telef. 02226- 214 Weggelopen cypers ka tertje met wit puntje aan zijn staart. Luistert naar de naam Mopsie. M. v. d. Kerkhof, Vogelenzang 2 Te koop jonge haantjes geheel panklaar. Worden thuis bezorgd. Wiersma, Burgwal 45 en Halsema, tel. 2390, Den Burg Met blijdschap en dank baarheid geven wij u ken nis van de geboorte van onze zoon en broertje Rob Bij het H. Doopsel ont ving hij de namen Robertus Josephus E. A v. Heerwaarden- Schoenmaker J. v. Heerwaarden Hans en Marjo Texel. 6 februari 1965, De Koog K 25 a. Met grote blijdschap ge ven wij u kennis van de geboorte van onze doch ter Maartjc Jacoba Wij noemen haar Mar ja K. Borgman-Eelman L. Borgman De Koog, 7 februari 1965, „De Bungalow", terrein A. Daalder Cees Schoorl en Adry van Walsum hebben het genoegen U kennis te geven van hun voorgenomen huwelijk, waarvan de voltrekking zal plaats vinden op vrij dag 19 februari 1965, n.m. 2 uur in het Polderhuis te Den Burg, Texel. Weverstraat 71, Den Burg, Texel. Mienterglop K 20, De Koog, Texel. Receptie: van 3.30 - 4.30 uur in hotel „Het Witte Huis", De Koog, Texel. Voorlopig toek. adres: Weverstraat 71. Den Burg, Texel. H. C. Bakker en H. S. Bakker-Zeinstra zeggen u hartelijk dank voor de vele blijken van belangstelling bij hun 25- jarig huwelijksfeest on dervonden. Texel, februari 1965, Huize „Sunrise", Duin weg B 152 b, Den Burg. Frans Witte en Agatha Bakker geven u, mede namens wederzijdse ouders ken^ nis van hun voorgenomen huwelijk, waarvan de voltrekking zal plaats vinden op vrijdag 26 fe bruari 1965 om 9.30 uur in het gemeentehuis te Den Burg, waarna zij om 10.00 uur in de .parochie kerk van de H. Joannes de Doper te Den Burg el kaar het H. Sacrament van het huwelijk zullen toedienen. Burgernieuwland B 178, De Koog „Sunrise", Duinweg B 152 b, Den Burg. Gelegenheid tot felicite ren van 3.00 tot 4.30 uur in huize „Sunrise". Toekomstig adres Koger- weg B 187, Den Burg. iet de meest moderne machines. Loonwerkbedrijf „Texel" n.v. Telefoon (02220) 2450 Donderdag 11 februari in hotel „De Toekomst' De Koog, aanvang 8 uur van 10 - 17 uur Zie advertentie van vrij dag ji. (Donkere kleding) van 10 - 17 uur Zie advertentie van vrij dag j.l. (Donkere kleding) GEVRAAGD binnen en buiten. Lage prijs VAN DER HEIDE, Waddenzeestraat 66, Den Helder 11-12-13 februari Doktoren Elias en Van Loon nemen waar. Apotheek 's ochtends geopend Telefoon 2027 Dinsdag S uur Nog één voorstelling van (De grote ontsnapping) Naar het wereldberoemde boek geschre ven door Paul Brickhill. Verhoogde prijzen TOEGANG BOVEN 14 JAAR. Het nieuw opgerichte gemengde zangkoor begint met haar repetities op MAANDAG 15 FEBRUARI a.s. in het Fanfaregebouw. Aanvang 8 uur. Nieuwe leden zijn van harte welkom Wij hebben weer een mooie en gro tere keuze dan voorheen. Ook in verf zijn wij ruim gesorteerd. Desgewenst vakkundige voorlichting. De speciaalzaak voor zelfdoeners Den Burg, Weverstraat 40 - Kogerstraat 43 De Koog, Plevierstraat 10 Den Hoorn. Naalrand 3 Notaris J. R. van Wijland zal op donderdag 18 fe bruari a.s. om 10.30 uur v.m. ten verzoeke en op het bedrijf van de heer Joh. A. Barhorst, aan de Slufterweg E 132 te Eierland op Texel, (wit be drijf) publiek en a contant verkopen 2 melkkoeien, 1 gelde vaars, 2 pinken, wagen op luchtbanden, 1 hakselmachine, bietensnijder, brandhoutzaag, slijpsteen met 3/-i pk elec. motor, 2 melkwagentjes. schrikdraadapparaat voor net met 2 schakelklokken, schrik- en puntdraad, elec. snoer, elec. kunstmoeder met automatische water leiding en lampen, 1 lange en 2 korte ladders, 1 kruiwagen, wateremmers, kampeertafel op schra gen, banken, stoelen, aanrecht met gootsteen, 2 watersilangen 60 a 70 meter, partij hooipakken. 2 kippenhokken, 1 varkenshok, 2 houten W.C.'s, wa tertank 1750 liter, brand- en geriefhout, partij ge- galv. platen besch., stalgereedschap, hakkers, wie ders, enz., enz. „Modart" maakt voor u elk seizoen 35 modellen, bijzonder om te zien, bijzonder om te dragen. Zie onze speciale etalage

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 2