AGENDA Zorg voor een goed milieu Brom (zelf)verzekerd BRIGADIER PIET EN DE SEMI-PROF HWat tn moom wou :.s Niet alle mannen zijn egoïsten LANDBOUW en VEETEELT rubriek voor I In de inleiding, die de heer J. Koop man van het Provinciaal Onderzoek Centrum vorige week hield voor een aantal verenigingen, viel een paar maal het woord „milieu-factoren". Het ging in bedoelde inleiding nl. over steriliteit bij het rundvee en de oorzaken daarvan. Naast een aantal andere oorzaken werd ook gesproken over het milieu, waarin de dieren leefden. De inleider liet er geen twijfel over bestaan, dat een goede evenwichtige voeding van groot belang is. Dat geldt in de eerste plaats voor de hoeveelheid eiwit en de zetmeelwaarde in het rant soen. Als deze onvoldoende is, of als de verhoudingen verkeerd liggen, kan dit van grote invloed zijn op het vlot of minder vlot drachtig krijgen van de dieren. Gewaarschuwd werd voor een al te goede conditie, speciaal bij de op fok van het jongvee. Voor dieren, die in productie zijn, kan een goede conditie geen kwaad en het is zelfs zeer ge wenst, dat goede productiedieren aan het eind van de drachtigheidsperiode flink in het vlees zitten. Een onvol doende voeding kan ook oorzaak zijn van moeilijkheden bij het drachtig krij gen. Speciaal mineralen en sporenelementen van belang Het staat wel vast, dat gebrek aan één of meer mineralen of sporenele menten grote moeilijkheden kan geven bij het drachtig krijgen van het vee. Door de inleider werd in de eerste plaats gesproken over het belang van een goede kalk- en fosfaatvoorziening. Van deze mineralen moet er voldoende in het lichaam van het dier aanwezig zijn voor de opbouw van de vrucht. Verder is het van zeer groot belang, dat er tussen deze twee mineralen een goede verhouding bestaat. In het ruw- voer, dat de dieren opnemen, is een kalk-fosfaatverhouding van IV2 tot maximaal 2 gewenst. D.w.z., dat op IV2 tot 2 delen kalk 1 deel fosfaat moet voorkomen. Wordt deze verhouding ruimer, dus naar verhouding meer kalk in het ruwvoer, dan kunnen allerlei moeilijkheden naar voren komen. Uit het onderzoek van diverse ruw- voedermonsters is gebleken, dat op Texel de kalk-fosfaatverhouding dik wijls aanzienlijk ruimer is en in enkele gevallen zelfs op 6 ligt. Dit is speciaal het geval op de kalkrijke gronden in de nieuwere polders. Verder is voldoende bekend, dat over het algemeen de kopertoestand van de grond op Texel aan de lage tot zeer lage kant is. Dit zal zeer zeker gepaard gaan met een te laag kopergehalte van het ruwvoer, zoals intussen uit het on derzoek van een aantal gewasmonsters ook gebleken is. In veel gevallen gaat kopergebrek samen met cobaltgebrek. De heer Koopman was van mening, dat bij extreem lage kopergehalten van het ruwvoer met als gevolg een laag kopergehalte van het blped eveneens stagnatie bij het drachtig krijgen van de dieren kan optreden. Inleider was van oordeel, dat moei lijkheden als gevolg van een tekort aan natrium en jodium op Texel minder voor de hand liggen. De eilandpositie brengt mee. dat bij iedere windrichting kleine hoeveelheden van deze elemen ten worden meegevoerd. Welke maatregelen in verband met het voorgaande a. Zorg voor een voldoende voorraad van goed ruwvoer op het bedrijf. Nog een paar maanden en de zorg voor de wintervoorraad van het volgend seizoen begint al weer. b. Naast de „normale" meststoffen moet in diverse gevallen ook gedacht worden aan de koperbemesting. Op percelen, die pas begin april in de beweiding komen, kan koperslakken- bloem worden gestrooid tot eind februari. Een koperbemesting kan ook worden gegeven in de vorm van kopersulfaat, maar in verband met het feit. dat koperslakkenbloem ook cobalt bevat, verdient deze meststof de voorkeur. U kunt hiervan 400 kg. per ha. gebruiken. c. Als bekend is, dat de kalkfosfaat- verhouding op Uw bedrijf te ruim is, kan het aanbeveling verdienen de stikstof in de vorm van chilisalpeter te geven. Het is de enige stikstof meststof, waardoor het mogelijk is een te ruime kalkfosfaatverhouding in het gewas (dus niet in de grond) in gunstige zin te wijzigen. Uiteraard verdient het aanbeveling om als de grond een onvoldoende fosfaattoe stand heeft, deze door een royale fos faatbemesting in de goede richting te brengen. Als U met het feit zit, dat de kalk- fosfaatverhouding in het ruwvoeder- rantsoen te ruim is. zult U dit in ieder geval tijdelijk recht moeten trekken door verstrekking van mine ralen. Al jaren wordt op bedrijven in Zeeland, waar in het algemeen de kalkfosfaatverhouding ruim is het zgn. Zeeuwse mineralenmengsel ge bruikt, dat ook op Texel te verkrij gen is. Voor uitzonderlijk ruime ver houdingen is een speciale mineralen- koek verkrijgbaar. Eventueel kunt U hierover advies vragen aan de assis tenten van de Voorlichtingsdienst. Dinsdag 9 februari Oosterend, Herv. Centrum, Herv. Mannenver. vergadering voor leden en belangstellenden. Woensdag 10 februari Den Burg, bridgecompetitie Groot Slem. Den Burg, Lokaal bij Geref. Kerk, Verkoop middag vanaf 2 uur. Zaterdag 13 februari Den Burg, Oranjeboom, uitvoering Gymna stiekvereniging Texel. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 10 februari worden de moeders van Oudeschild en Den Burg verwacht: Oudeschild van 1.30 - 2 uur; Den Burg van 2-4 uur. BAZAR TE OOSTEREND OOSTEREND Na de rondgang behoeve van de binnenkort te houden door Oosterend en wijk O, waarbij ten bazar vele waardevolle artikelen in ontvangst werden genomen, is gebleken dat er méér mensen zijn die iets willen afstaan voor het aflossen van de nog op de muzieknis rustende schuld. Het bazar-comité verzoekt degenen, die iets beschikbaar willen stellen, dit voor za terdag 13 februari op te geven bij de heer Jn. Drijver Jaczn., tel. 371. Desge wenst wordt het dan van huis afge haald. BOOTDIENSTREGELING N.V. TESO Texel - Den Helder v.v. geldig tot 30 mei 1965 Werkdagen: v. Texel 6.00 7.00 8.00 9.00 10.00 12.00 14.00 15.00 16.00 17.00 18.00 20.00 v. Den Helder- 6.30 7.30 8.30 9.30 10.30 12.30 14.30 15.30 16.30 17.30 19.00 20.30 Zon- en alg. erkende chr. feestdagen: v Texel: 8.00 9.00 10.00 12.00 15.00 16.00 17.00 18.00 20.00 v. Den Helder: 8.30 9.30 10.30 12.30 15.30 16.30 17.30 18.30 20 30 106. Er was blijkbaar écht niet meer nodig om de suffe veldwachter uit zijn slaap te doen ontwaken. „Hè!? Wat mot dat!?" gromde hij onvriendelijk en dat verbaast ons niet. want een aantal lom pe oorvijgen zijn nu niet bepaald een middel om iemand vriendelijk te stem men. „Wat dat mot, dat zul je gauw genoeg zien, amico", zei de uitsloverige officier en hij ontrolde een zéér gewichtig do cument, ,,Ik heb hier een verklaring van kapitein Cacalobbo, waarin hij mij machtigt de krijgsgevangenen uit de cel te halen en ze over te geven aan de generalissimo Mesjocco, die hier bij mij staat. Neem dus snel de nodige maat regelen!" „Goed. goed, goed, ik ga ze al halen gromde de veldwachter, en hij slofte al weg. Bij zichzelve overwoog hij toen, dat een paar oorvijgen en een enkel scheldwoord je ruimschoots opwo gen tegen het feit, dat hij nu bevrijd werd van de zorg voor zijn gevangenen en dat hij nu dus fijn naar huis en naar bed kon gaan. Het duurde dan ook niet lang of hij was alweer terug met het in lichte staat van ontkleding verkerende vier tal. „Hier zijn ze al, hoge ome", zei hij vergenoegd, „Neem ze maar gauw mee. Waar hun andere kleren zijn, dat weet ik niet en het kan me geen zier schelen óók!" „Hm.een zielig stelletje", zei de gevolmachtigde officier minachtend, „Vooruit! Volg mij naar de auto! En wee je gebeente, als je minne grapjes durft te maken tegen de generalissimo Mesjocco, die jullie zal overnemen" „Och, och, och, wat zal ons nu weer boven het hoofd hangen", jammerde opperwachtmeester Zwiebelmann. Doch niemand gaf hem antwoord op deze vraag, Want de officier was al vooruit gelopen. „Daar komen de schurken aan, generaal", zei hij en hij bracht stram het saluut. -V - iLiv" Bromfietsers r(jden sinds 1 januari j.l. allemaal verzekerd. Maar zelfverzekerd rijden is nog iets anders. Dat betekent: rjjdcn met kennis van zaken. Tot die keunis behoort het inaclit- nemen van de regel, waar het Verbond in het kader van zijn le kernthema-actie 1965 spe ciaal de aandacht op vestigt: bij afslaan naar links tegemoetkomend verkeer vóór laten gaan. Ook zoals op deze foto de fietser. En vóór alles: „KALM AAN". Sedert 1 januari j.l. behoort Neder land in één opzicht méér niet langer tot de onderontwikkelde gebieden en heb ben wij het aan de Hottcntotten en nog enkele minder beschaafde volken over gelaten om bestuurders van auto's, bromfietsen en wat-dies-meer-zij te laten rondtoeren zonder dat zij zich be hoorlijk tegen wettelijke aansprakelijk heid hebben verzekerd. Het is dus zo ver. Iedere bromfietser in Nederland rijdt n" verzekerd. Dat is goed. Maar het is niet alleswant verzekerd brommen wil nog niet zeggen: veilig brommen. Verzekerd brommen wil evenmin zeggen dat na een welover wogen koop van een vurig raspaardje of een bedaarde toerbrommer ook het succes verzekerd is. Dagelijks verande ren glanzende chroompaardjes in zielige hoopjes verwrongen staal. Verzekerd of niet verzekerd. Daarom doet het Verbond voor Veilig Verkeer juist nu een beroep op alle bromfietsende jongeren en ouderen om vóór alles zeker-van-zichzelf te rijden. Dat wil zeggen: beheerst en kalm-aan, vooral op die punten waar helaas altijd weer de duur betaalde brokken vallen: op kruispunten. Uit onderzoe kingen van het Centraal Bureau voor de Statistiek is gebleken, dat van 100 botsingen tussen bromfietsen en auto's er 42 kruisingen van een gewone met een voorrangsweg, gebeuren en dat daarbij in 41 gevallen de bromfietser bezig was de voorrangsweg op te rijden of loodrecht over te steken. Het C.B.S. is tot de conclusie gekomen, dat 46,5°/o van de dodelijke ongelukken bij brom fietsers plaatsvindt met kruisend ver keer. Daarbij zal de bromfietser niet altijd, maar wel in heel veel gevallen, schuld of medeschuld hebben aan de aanrijding. In de „KALM AAN - GOED ZO"- actie doet Veilig Verkeer daarom een beroep op de bromfietser om te tonen, dat hij zijn met trots bereden aanwinst óók met beheersing berijdt. Zelfverze kerd brommen betekent vooral bij kruisingen beheerst brommen. Met een kalm tempo over de kruising en zonodig tijdig stoppend voor de ander die voorrang heeft. Dat laatste is een punt, waarop elke rechtgeaarde zelf verzekerde bromfietser prat gaat. Terecht. Hij ként de voorrangsregels. Ook dat is te zien aan zijn zelfverzeker de rijstijl. GOED ZO Brie,leien belle. ,e,.n!.co,d,61b>~i i. r.d.lll. WERELDDIAKONAAT Kijkt U wel eens naar de televisie of luistert U wel eens naar de radio? Wat is er toch een ellende in de wereld en wat leven er toch een massa mensen nog minder dan beesten! Wat hebben wij veel en zij niets. Is dat niet ver schrikkelijk en wat doen wij er aan? Ja. ik weet het wel, er wordt al gauw gezegd, dan komen ze daarvoor en dan voor wat anders; het houdt niet op. En daar is veel voor te zeggen. Maar deze mensen moeten geholpen worden, de arme stakkers, dat geldt voor ons alle maal. Wij hebben een circulaire rond gestuurd aan verschillende adressen; aan mensen, die niet of weinig in de kerk komen. Zij kunnen ook hun bij dragen storten bij onderstaande adres sen. Ook zij, die geen circulaire hebben ontvangen, kunnen ook offeren. Ds. W. A. Soesan, pastorie, De Cocks- dorp, en de diakenen: B. Lagerveld, Postweg, Eierland; Jac. Postma, Vuurtoren; W. Z. Stolk, Duinweg nabij De Cocksdorp. VROUWENWERELDGEBEDSDAG Op vrijdag 5 maart a.s. wordt de Vrouwenwereldgebedsdag wederom over de gehele wereld gehouden. Het onderwerp van de liturgie is: „Wat vraagt God van de mens". Ook de jeugd zal zich op die dag in woord, gebed en vertelling met hetzelfde onderwerp be zighouden. Graag willen wij nu reeds de aandacht daarop vestigen. Indien mogelijk, wilt U dan geen bindende afspraken maken voor bijeenkomsten of vergaderingen en derg., maar werkt allen mede aan het vormen op 5 maart van één keten van gebed, die zich uit strekt over de gehele aarde. De jeugdliturgie behandelt de vraag die God ons stelt aan de hand van de woorden uit Mich a 6 en geeft in 3 ver halen weer, hoe men rechtvaardig kan zijn, liefde kan geven en ootmoedig met God kan wandelen. Deze verhalen zijn delen van de li turgie die men kan bestellen bij Mevr. A. H. Touwen-de Boer. Vechtstraat 107 II, Amsterdam-Z., a ƒ0,20 per stuk. Nadere gegevens worden U met de li turgie toegezonden. Organisatie V rouwenwereldgebedsdag BILJARTDEMONSTRATIE TE OOSTEREND OOSTEREND In de grote zaal van „Jatry" zal zaterdag een biljartdemon stratie worden gehouden. Het belooft een spannende avond te worden, want Texels beste spelers zullen hun krach ten meten. De heren Grootjen (Texels kampioen). Dekker, De Graaf en Brou wer zijn bereid gevonden tegen elkaar uit te komen. De toegang tot de zaal is voor personen van 16 jaar en ouder gratis. FEUILLETON DOOR J. DE VRIES 20. Ze kon zich haar beweegredenen best voorstellen. Fons was nu misschien nog knapper als vier jaar geleden en was het dan gek, dat de blonde Grada verliefd op hem was geworden? Zo'n prettig huwelijk had ze ook niet gehad met haar eerste man. Bovendien bracht ze een goed lopende fabriek mee, ter wijl Fons toch in ieder geval beschikte over de nodige vakkennis. Dat zijn eigen fabriek niet zo goed meer ging. was ook zijn schuld niet. Toen hij de zaak na het overlijden van zijn vader overgenomen had, was er niet veel geld, waren de machines verouderd en de fabriek zelf eveneens. Voor verbetering zou een groot kapitaal nodig zijn geweest en dat bezat hij niet. Was het voor hem geen uitkomst geweest, dat Grada hem haar hand, hart en geld aanbood? Hij zou wel een dwaas geweest zijn, als hij dit niet had geaccepteerd. Enkele dagen gingen voorbij, zonder dat Marrie ook maar een glimp van Fons of zijn wagen zag en ze begon zich weer geruster te gevoelen. Misschien had Grada hem aan het verstand weten te brengen, dat hij zich op gevaarlijk terrein bevond, als hij wilde proberen laakbare connecties met zijn vroegere geliefde aan te knopen. Of had hij zelf ingezien, dat het toch allemaal niet in de haak was, dat hij als getrouwde man Marrie lastig viel. Hoe het ook zij, ze kreeg weer moed en durfde zaterdags naar het zwembad te wandelen. Augustus verstreek, september deed zijn intrede. En op een maandagmiddag hoorde Marrie, terwijl ze de telefoon opnam en zich meldde, plotseling de stem van tante Duuk uit Tiel. HOOFDSTUK 13. Marrie schrok. „Ja, ik ben het, Mar rie. Is er wat met u? Is er wat aan de hand?" „Nee, kind, met mij is alles best in orde. Maar de kwestie is. Barend heeft vanmorgen een aanrijding gehad met een vrachtwagen. Het is tamelijk ernstig gewond naar het ziekenhuis in Utrecht gebracht En die jongen staat zo ongeveer moederziel alleen in de we reld. Ik kan die lange reis naar Utrecht niet meer maken, Marrie, daar ben ik te oud voor. Maar als jij eens een avondje naar hem toe zou kunnen gaan.hij ligt daar zo helemaal in zijn eentje en ik vind het zo zielig voor hem, als hij geen bezoek krijgt Marrie had met alle aandacht ge luisterd en was geschrokken van deze mededeling. Tante Duuk, vanavond meteen hoor, ga ik hem bezoeken. Daar kunt u van opaan. Is het erg? Hoe is het gebeurd?" „Ik weet het ook niet precieshet was vanmorgen nogal mistigmis schien was dat de oorzaak „Ik ben vanavond bij hem, tante Duuk en ik zal de hartelijke groeten van u overbrengen. Reken maar". „Ja, doe dat, Marrie. En neem wat fruit voor hem mee, wil je? Je krijgt het geld wel van me terug". Voor sluitingstijd belde Marrie het ziekenhuis op en vroeg naar het be zoekuur. Ze rekende uit, dat ze zich net thuis zou kunnen verkleden en dan met de bus naar Den Bosch. Die avond stond ze om zeven uur in de hal van het ziekenhuis, beladen met fruit en bloemen en vroeg naar de heer B. van Ewijk uit Geldermalsen. Men wees haar de weg en een paar minuten later betrad ze de zaal, waar ze hem, ondanks zijn door windsels half verbor gen gezicht, herkende. Aan zijn ogen zag ze, dat hij blij was met haar komst. Ze probeerde zo opge wekt mogelijk te spreken, toen ze hem begroette: „Zo, pechvogel, ik kom eens kijken, hoe je het maakt. Dat is me ook wat, he?" „Juffrouw Laan", zei hij zacht, „wat vind ik dat aardig van u. Hoe bent u het te weten gekomen?" „Onze dierbare tante Duuk heeft me ingelicht en ik heb me natuurlijk ge haast naar Utrecht. En daar ben ik dus. Hoe voel je je?" „Och, het gaat al weer een beetje. Ik moet plat blijven liggen. Hersenschud ding, denk ik. Eningepakt. Hier en daar wat geraakt, denk ik. 't Zal wel weer in orde komen". Ze trok een stoel bij en ging zitten. Voorzichtig nam ze de hand, die niet in verband was, in de hare, en drukte die zacht. „Heb je nog pijn?" „Het gaat. Ik denk, dat ze me spuit jes gegeven hebben, want af en toe ben ik een beetje suf. Dan is het net, of alles om me heen draait. Het was mijn schuld echt niet, juffrouw Laan". „Zeg maar Marrie, dat is gemakke lijker, Barend. En ik weet, dat het jouw schuld niet was. Ik heb een krant ge kocht en daarin stond het. Een tegen ligger. die op de andere weghelft pas seerde, he? Vanmorgen in de mist. Dat was natuurlijk erg stom van die chauf feur. Enfin, het is gebeurd. Hou jij maar rustig je gemak, het zal allemaal weer best in orde komen. Ik heb wat fruit voor je meegebracht.ik weet niet, of je het al kunt eten. „Helpt de zuster me wel. Dank je wel, Marrie, het is erg vriendelijk van je, alleen al dat je gekomen bent". Ze lachte. „Ja, tante Duuk comman deerde me: jij gaat er vanavond heen, Marrie, heb je dat begrepen? O ja, je moet de hartelijke groeten van haar hebben en ze wenst je een spoedig her stel toe. Waarbij ik tevens mijn welge meende wensen voeg". „Dank je wel, Marrie. Ach ja, die lieve tante Duuk". „En een bloemetje heb ik ook mee gebracht. Nu je hier een poosje moet blijven, kunnen we net zo goed het een beetje opvrolijken, nietwaar? De zuster snort straks wel een vaas op". „Alles had ik verwacht, Marrie, maar dit niet. Dat je meteen al gekomen bent. „Kom, kom, ik had vannacht toch niets te doen Omgekeerd 'zou jij toch net zo gedaan hebben, of niet?" „Vast wel, Marrie. Ik vind het ont zettend lief van je". „Hou nu maar op. Barend, anders ga ik nog blozen Zeg, kan ik wat voor je doen? Thuis, in Geldermalsen of zo? Je zegt het maar, ik ben geheel tot je dienst". „Misschien over een paar dagen, Mar rie, ik kan m'n gedachten nog niet zo goed bij elkaar houden. Misschien is het door de schrik. als ik m'n ogen dicht doe, zie ik aldoor die vrachtwagen uit de mist voor me opdoemen en dan krijg ik het benauwd Ze drukte zacht zijn hand. „Het is voorbij, Barend, zet het maar van je af. Je bent er nog vrij goed afgekomen en met enkele dagen ben je misschien weer grotendeels opgeknapt. Beschouw het maar als een, zij het onvrijwillige, vakantie. Ik kom je af en toe eens op zoeken, hoor! Maar voornamelijk 's avonds natuurlijk". „Ach Marrie, dat is allemaal veel te erg „Welnee, voor mij meteen een mooi uitstapje. Toen het bezoekuur afgelopen was, knikte ze hem vriendelijk toe, streelde zijn hand en zei: „Ik kom gauw weer, hoor. En misschien neem ik tante Duuk dan wel met. Sterkte, niet piekeren, je komt er weer helemaal boven op". In de gang vroeg ze een verpleegster naar zijn toestand, doch ze kreeg een bevredigend antwoord. „Wat vleeswon den en een hersenschudding. Maar hij heeft een shock, en daar moet hij na tuurlijk van af. Er is helemaal geen levensgevaar. Maakt u zich werkelijk geen zorg". (Wordt vervolgd). HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild 9 febr. 0.45 en 13.00; 10 febr. 1.12 en 13.31; 11 febr. 2.15 en 14.55; 12 febr 3.44 en 16.29; 13 febr. 5.22 en 18.06. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water.

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 4