(from kwartsJexeh in het harL, Raad wil nadere inlichtingen over fluoridering van leidingwater Is fluoridering van het leidingwater gevaarlijk voor de gezondheid? StatenLid tl. de JMie waarschuwt gaan met de gezondheid van arbeiders voor mogelijke vergiftiging Uitbreidingsplan De Koog vastgesteld Langeveld De Rooij VRIJDAG 12 FEBRUARI 1965 78e JAARGANG No. 7938 Uitgave N.V. v/h Langcveld de Roofl Postbus 11 Den Borg, Texel - TeL 2058 Redaktie: Harry de Graaf, Wilhelminalaan 33, Den Burg, tel. 2058, 's avonds 2382. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Ncderl. Middenstandsbank; Coöp. Boe* renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,65 p. kw. 30 ct incasso. Advert.: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 ct. p. mm. De vergadering van de gemeente raad, woensdagmiddag in het Polder huis, had een opmerkelijk vlot verloop. In weinig meer dan één uur waren de besprekingen ten einde. Een der be langrijkste agendapunten, de vaststel ling van het uitbreidingsplan De Koog „Noord-Oost", leverde weinig discussie op. Zoals eerder gemeld was het in dertijd door de raad vastgestelde uit breidingsplan door G.S. niet goedge keurd. Het noord-oostelijke gedeelte van het plan diende er buiten te wor den gehouden. Dit gedeelte heeft nu een zodanige bestemming gekregen, dat een latere realisering van woon bebouwing niet bemoeilijkt kan wor den door intussen op te richten andere soorten van bebouwing. G.S. hadden n.l. aangemerkt dat de uitbreiding van het dorp voorlopig in zuidelijke rich ting moet worden gezocht. De heer J. Daalder CAR) liet zich aan het begin van de vergadering ongerust uit over de mogelijk op handen zijnde fluoridering van het Texelse drinkwa ter. Dit naar aanleiding van een schrij ven aan de raadsleden van het Staten lid H. de Nie, waarin deze een aantal bezwaren tegen de fluoridering opsomt. (Zie artikel elders in dit nummer). De heer Daalder wees erop. dat hij en de andere raadsleden enkele malen hebben laten blijken positief tegenover deze maatregel te staan, maar dat het schrij ven van het Statenlid wijst op enkele ernstige bezwaren. Het is zaak dat vóór en tegen van de fluoridering nog eens terdege bestudeerd worden, want het is een belangrijke zaak, zo meende hij. De voorzitter, burgemeester C. De Koning, vond dat de argumenten van de heer De Nie tegen de fluoridering inderdaad indrukwekkend waren, maar dat er minstens zo overtuigende argumenten vóór het fluorideringsplan zijn aan te voeren. De heer N. van Schoonhoven (KVP), die in een vorige raadsvergade ring al eens op de realisering van het fluor-plan had aangedrongen, vertelde dat hij naar aanleiding van het schrij ven van het Statenlid contact had op genomen met een deskundige, die vóór fluoridering is. Deze deskundige, en een collega van hem verklaarden zich be reid voor de raad hun stand punt toe te lichten, zodat men niet alléén de afbre kende kritiek heeft gehoord en daarom misschien gaat twijfelen aan het nut van het tandbederf-voorkomende fluor. De heer Van Schoonhoven was van me ning dat zeker de helft van hetgeen de heer De Nie beweert, door deze deskun digen zou kunnen worden ontzenuwd. De raadsleden zijn niet voldoende des kundig om over de aspecten van de fluoridering te oordelen. Dit dient door vakmensen te worden gedaan, zo meen de de heer Van Schoonhoven. Met dit laatste was burgemeester De Koning het eens. maar juist daarom is het niet juist dat de raad op eigen initiatief laat uitzoeken of fluoridering al dan niet gewenst of geoorloofd is. Provinciale Staten hebben dit reeds laten doen door een ongetwijfeld deskundige commissie. Pro zowel als contra zijn terdege be studeerd en tegen elkaar afgewogen. Het resultaat daarvan was dat deze commissie zich vóór het plan uitsprak. De voorzitter vond dat de raad daar DIT IS DE „EUMIG MARK S" 8 mm. GELUIDSPROJECTOR ƒ895,— Wij zullen U dit prachtige apparaat gaarne demonstreren. Bijna 80 jaar in de Parkstraat vrede mee moet hebben en de brief van de heer De Nie voor kennisgeving moet aannemen. Mej. A. G. Luijsterburg ver wachtte, dat het publiek zeker huiverig zal zijn als de fluoridering op Texel een feit is. Er zal in ieder geval voor voor lichting gezorgd moeten worden. De voorzitter kon hier in meegaan en be loofde G.S. te zullen vragen om feiten en gegevens die door de genoemde stu diecommissie zijn verzameld. Aan de heer S. van Heeringen werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend als directeur van de Sociale Dienst Texel. Met de N.V. Bank voor Neder landse Gemeenten werd een geldlening aangegaan van ƒ500.000,Akkoord ging men ook met de verstrekking van een hypothcair bouwcrediet aan de heer C. van Trigt te Den Burg en met de aankoop van een woning van de heer R. Schaap te Oosterend. Met dit laatste ging ook de heer J. Daalder akkoord, doch hij betreurde de consequentie van het besluit, nl. dat straks drie gezinnen gehuisvest zullen moeten worden. Van de heren D. v.d. Werf, W. v.d. Werf en Th. L. Scholte, allen te Everstekoog, werd grond gekocht voor verbreding en doortrekking van de Californiëweg, de Pelikaansweg en de Ruysweg. Akkoord gingen de raadsleden ook met de aankoop van een stuk grond na bij het industrieterrein „Wezenland". De grond zal voorshands dienen als vervangende grond voor de huurders volkstuintjes elders, die deze moeten verlaten in verband met de uitvoering van het uitbreidingsplan. Voorts werd besloten de aankoop van een perceeltje grond in het Noorden voor een TEM- transformatorhuisje,,te steunen. Landbouwschool blijft Daarop werden enkele begrotingswij zigingen goedgekeurd. O.a. werd ƒ23.648,49 uitgetrokken voor de uitbrei ding van de Landbouwschool te Den Burg. Het is de bedoeling, dat aan de school een melklokaal wordt toege voegd. De heer Westerlaken (CHU) vroeg zich af of het dalende leerlingen aantal van de school wel rechtvaardigt, dat een dergelijke uitbreiding wordt ge realiseerd. De voorzitter gaf toe, dat het leerlingenverloop niet bijzonder gunstig is, maar hij verwachtte toch dat de school zich zal kunnen handhaven. Wethouder C. H. Roeper wees erop, dat het er met de Texelse landbouwschool zelfs gunstig voorstaat in vergelijking met scholen op de vastewal, wat o.a. te danken is aan de tuinbouwcursus, die er aan is verbonden. De heer Daalder meende, dat de melkveehouderij de neiging heeft terug te lopen, waardoor een melklokaal wellicht ook minder noodzakelijk is. De heer Roeper be streed dit. De melkproduktie op Texel beweegt zich nog steeds in stijgende lijn, al moet toegegeven worden dat sprake is van een tijdelijke verschui ving, doordat enkele boeren zich meer op de landbouw hebben geconcentreerd. De heer J. J. Westdorp (PvdA) vond de verhoging van de huur met 50°/'o voor een gedeelte van het Polderhuis nogal drastisch. De voorzitter ant woordde, dat het Polderbestuur had la ten weten, dat de gemeente veel langer over het Polderhuis bleek te moeten be schikken dan aanvankelijk was ge raamd. Op grond daarvan achtte men deze huurverhoging gerechtvaardigd, hetgeen door B. en W. niet onredelijk werd geacht. Zakgeld voor bejaarden Met een bedrag van ƒ4753,wordt de subsidie van de gemeente Texel ver hoogd in verband met de verhoogde raming van zakgelden aan de in ver pleeghuizen verblijvende bejaarden. De uitkering bedraagt nu 35% van de AOW uitkering voor echtparen en 30% van de AOW-uitkering voor alleen staanden. De heer Daalder achtte deze bedragen rijkelijk hoog. Hij had erva^ ren, dat er mensen zijn, die met deze bedragen nauwelijks raad weten. De burgemeester meende, dat dit een inci denteel geval moest zijn. De mensen staan voor aanzienlijk hogere kosten (o.a. voor kleding) dan wel eens wordt gedacht. Tenslotte verklaarde de raad zich ak koord met de overdracht van een stuk grond van de heer S. W. Bruin te De Koog aan de gemeente. De heer Bruin verplicht zich voor 75% bij te dragen in de kosten, terwijl de gemeen te de doortrekking van de Epelaan voor haar rekening neemt. De resteren de kosten zullen door de Stichting Va kantieverblijven te Amsterdam worden gedragen. Genoemde stichting is eige naresse van de ten zuiden van de weg gelegen gronden. Ruïne Tijdens de rondvraag wees de heer J. K. P. Zwan op de bouwvallige toe stand van een huis aan de Wilhelmina laan. Sinds de oorlog staat daar een ruïne, die bepaald geen verfraaiing van het dorpsbeeld betekent. De voorzitter antwbordde, dat jaren geleden getracht is met de eigenaresse van het pand een regeling te treffen. Ondanks het feit, dat dit indertijd onder zeer gunstige voorwaarden kon gebeuren, lukte het niet tot overeenstemming te komen. Er is dus niets aan te doen. Mevr. J. Koning-Bruin vroeg of er al plannen waren om het Doolhof op de Hogeberg op te knappen. De voorzitter antwoordde, dat over herstel van de begroeiing wordt onderhandeld met Staatsbosbeheer. De heer Daalder informeerde naar de brandbeveiliging van de Texelse scho len. Dit naar aanleiding van een on langs verschenen publikatie, waarin het grote aantal schoolbranden in Neder land aan de orde kwam. Hij vroeg of in alle schoolgebouwen brandblusappara- ten aanwezig zijn en of deze regelmatig worden gecontroleerd. De voorzitter kon dit bevestigen, maar voegde er aan toe, dat de halfjaarlijkse controle helaas niet betekent dat de apparaten altijd direct gebruihsgereed zijn. Onlangs bleek dit in het kantoor van Gemeente werken, waar brand uitbrak, die ten slotte met andere middelen moest worden geblust. Huurschuld De heer Westdorp had gehoord, dat er een tamelijk grote achterstand is bij de betaling van de huur van verschil lende gemeentewoningen. Hij vroeg wat daar aan wordt gedaan. De voorzitter vertelde, dat de gemeente hier inder daad voor een moeilijke situatie staat. Overwogen wordt de gemeentelijke wo ningwetwoningen aan de woningbouw vereniging over te dragen, die over gunstiger middelen beschikt om de huur tijdig binnen te krijgen. Overigens is de situatie niet bijzonder alarmerend. De heer P. Smit (KVP) vroeg aan dacht voor een hoeveelheid grond, die enkele jaren geleden door gemeente werken op de hoek Beatrixlaan-Molen- dwarsstraat is gestort De afrastering er voor is naar achteren geplaatst en het geheel levert een bijzonder chao tisch beeld. Nu men er binnenkort toch gaat bouwen, zag de heer Smit deze rommel graag opgeruimd. Er is lang zamerhand een complete vuilnisbelt ontstaan, doordat mensen uit de omge ving geneigd zijn hier allerhande afge dankte zaken neer te gooien. Mevr. J. Koning-Bruin wilde graag bomen geplant zien aan de achterzijde van Oudeschild om de rommelige ach tererfjes aan het oog te onttrekken. Misschien is het mogelijk dat met de bewoners wordt onderhandeld, waar door de schuttingen en hekken verdwij nen om plaats te maken voor beplan- (Zie vervolg pagina 2) GESLAAGD VOOR DOCTORAAL EXAMEN Aan de Universiteit van Amsterdam slaagde een dezer dagen de heer G. van der Kooi uit Den Burg voor het Docto raal Examen Theologie. BEJAARDENSOOS DEN BURG BESTAAT 10 JAAR Dinsdag 16 februari bestaat de be- jaardensoos Den Burg 10 jaar. Men wil dit beslist niet onopgemerkt voorbij laten gaan en het tweede lustrum fees telijk herdenken. Alle leden van de sociëteit met hun echtgenoten worden om acht uur 's avonds in „De Oranje boom" te Den Burg verwacht, waar hen een onderhoudend programma zal wor den aangeboden. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 3 tot en met 10 februari 1965 Geboren: Koert Jurjen, zv. Jelle Kuurstra en Thérèse Olga Goesiel; Anita Adriana Petronella, dv. Hendrik Witte en Anna Adriana van de Wete ring; Maartje Jacoba, dv. Luit Burg man en Klaaske Eelman; Robertus Jo- sephus, zv. Jacob van Heerwaarden en Elisabeth Agatha Schoenmaker; Eduard zv. Cornelis J. Barhorst en Theodora Bakker; Henk Paul, zv. Johannes R. Stapersma en Sylvia G. Alkema. Ondertrouwd: Frans Willem Witte, en Agatha Godefrida Johanna Bakker. TEXELSE MARKT Op de Texelse markt werden maan dag aangevoerd: 12 rammen van ƒ160 tot ƒ220 en een geit van ƒ45. -ê ff 1\T 1 Weer aan2eIenSd worden. Maar nog be- De heer H. de Nie, lid van Provinciale Staten van Noordholland, heeft aan de Raad van de gemeente Texel laten weten, dat waarschijnlijk al in de Staten vergadering van 4 mei a.s. door G.S. een voorstel zal worden gedaan om tot fluoridering van het P.W.N.-drinkwater te kincn. In verband hiermee is door de heer De Nie in de statenvergadering van 19 januari j.l. een betoog gehou den en is 'n motie ingediend waarin er bij G.S. op wordt aangedrongen alvorens het voorstel tot fluoridering te doen, na te gaan in hoeverre de op het P.W.N.- net aangesloten gemeenten (waaronder Texel) fluoridering van het drinkwater al dan niet wenselijk achten. Deze motie was mede ondertekend door de heren Mr. A. Wensing, H. Tromp, dr. O. Noordenbos en P. Hoogerwerf, doch werd op voorstel van de voorzitter van de vergadering aangehouden tot dat het fluori- deringsvoorstel in behandeling komt. De heerDe Nie wees er op, dat bij ver werping van de motie een fluorideringsvoorstel in behandeling komt en even tueel wordt aangenomen, zonder dat de gemeenteraad gelegenheid heeft gehad haar visie over de al dan niet wrcnsclijk geachte fluoridering van het drink water kenbaar te maken. wordt fluoridering wel geheel onver antwoord De heer De Nie citeerde uit deze brief: „Nadat ik gedurende de afgelopen jaren zorgvuldig de resultaten van de fluoridering hier in Rhode Island gade geslagen heb, ben ik tot de conclusie ge komen, dat het cumulatieve effect van het toevoegen van fluoride aan het lei dingwater op den duur een chronische fluoridevergiftiging veroorzaakt, enigs zins gelijkend op de loodvergiftiging. Het staat voor mij vast, dat volwasse nen niet bloot gesteld mogen worden aan de gevaren, die gepaard gaan met de toevoeging van Natriumfluoride aan het leidingwater, waarbij geen indivi duele dosering mogelijk is. Omdat er behoorlijke alternatieven zijn, geloof ik niet, dat de gehele bevolking verplicht moet worden de gevaren te lopen, die de kunstmatige fluoridering meebrengt. Ik betreur het ten zeerste, dat mij niet het complete feitenmateriaal verstrekt werd voordat ik in 1952 mijn goedkeu ring gaf als „Director of the State De partement of Health" van Rode Island. Sedertdien ben ik mij zeer duidelijk de grote gevaren bewust geworden, die meer dan opwegen tegen de mogelijke voordelen die eruit verkregen zouden moeten worden". Tot zover het citaat. Onverantwoord Ook van technische medische zijde wordt de werkwijze van de meerge noemde commissie scherp afgewezen, zoals o.a. naar voren kwam in een arti kel in het Haarlems Dagblad van 5 juni 1964, waarin staat dat de leider van een researchafdeling van een grote farma ceutische industrie gezegd heeft, dat in dien de industrie op grond van dit be perkte onderzoek in deze, een genees middel op de markt zou brengen, dit onverantwoord zou moeten worden ge acht. Dat er ondanks goede research in de farmaceutische industrie toch nog fouten worden gemaakt, bewijzen o.a. de Plantaziekte en de Softenonbaby's. Het geeft voorts te denken, dat in Amerika waar overigens maar een ge ring percentage van het leidingwater wordt gefluorideerd, in warme streken de fluor concentratie in de zomer lager gesteld wordt, omdat er anders vergif tigingsverschijnselen optreden, aldus de pro-fluoride Prof. Winkler. De vraag rijst hoe of het dan zit met ingedampte voedingsmiddelen, die later De heer De Nie voerde in zijn betoog in de statenvergadering van 19 januari aan, dat geen der statenleden door ge degen studie uit eigen ervaring weten schappelijk kan oordelen over de fluo ridering van drinkwater. Het oordeel is gegrond op hetgeen via rapporten en publikaties is bekend geworden. (Zoals bekend gaat fluoride in het leiding water in sterke mate tandbederf tegen Red.) Medische bezwaren Dit neemt niet weg dat onmiddellijk na de verschijning van genoemd rap port tot op heden van medisch weten schappelijke zijde, ernstige bezwaren tegen de werkwijze en conclusie van deze commissie: „Voorlichting Fluoride ring Drinkwater" zijn uitgebracht o.a. door de Heren medici: De Vries, Ern- sting, Jansma. Idema en voorts door verschillende Drinkwaterleidingdirec teuren. Hoewel het in juli 1963 afgesloten en in 1964 verschenen advies van een com missie samengesteld door de „Centrale Raad voor de Volksgezondheid" ge tracht heeft de geopperde bezwaren te weerleggen, zijn nadien de bezwaren eer toe dan afgenomen. Toch zijn er bij voor- en tegenstan ders van drinkwaterfluoridering enkele punten waar men het over eens is en wel allereerst het zeer belangrijke feit, dat niemand kan garanderen dat fluo ridering van drinkwater absoluut on schadelijk is voor ieders gezondheid, terwijl voorts wordt erkend dat het ontbreken van fluor in drinkwater geen tandbederf veroorzaakt, doch dat tand bederf voornamelijk door foutieve voe dingsgewoonten als teveel suiker etc. ontstaat. Uitgebreide proeven met sui- kerarm dieet, bij kinderen gedaan door dr. Egyedi te Amsterdam, hebben on omstotelijk bewezen, dat een suikcrarm dieet tandbederf voorkomt in een mate waarbij het resultaat van gefluorideerd drinkwater volkomen in het niet zinkt. Bij suikerarm gevoede kinderen hadden 9 op de 10 een goed gebit tegen 1 op 8 bij een suikerrijk dieet. Heeft men echter ook nog kennis ge nomen van de „open brief" aan de be volking van Marblehead, geschreven door de oud-directeur van de gezond heidsdienst van de Staat Rhode Island (U.S.A.) dr. Edward Laughlin, dan gaan met de gezondheid van arbeiders in bepaalde Hoogoven-afdelingen, die door de hitte waarin ze werken, liters water per dag drinken en dus een zo veel maal grotere hoeveelheid fluor binnenkrijgen. Dit geldt ook voor be paalde zieken (meestal ouderen) die veel water moeten drinken. Vooral in het buitenland zijn in me dische tijdschriften veel publicaties ver schenen van onderzoekers die bewijzen, dat het drinken van kunstmatig gefluo rideerd water, levensgevaarlijk kan zijn. Frankrijk en de Sowjet Unie pas sen geen fluoridering toe, terwijl het bekend kan worden geacht, dat in Ame rika meer steden fluoridering weer on gedaan maken, dan dat er andere ste den tot toepassing hiervan overgaan. In Amerika hebben in 1962 61 waterbe drijven op medische gronden de fluori dering ongedaan gemaakt Onrecht In Zweden heeft de rechter begrepen, dat gedwongen consumptie van een me dicijn (i.e. fluoride) in strijd is met de rechten van de mens en daarom het fluorideringsbesluit van de raad van Nörnkopping ongeldig verklaard. Het vonnis was gebaseerd op medische en juridische aspecten. Wel probeert men in Nederland de schijn van vrije keuze te redden door aan Waterbedrijven de mogelijkheid te openen niet-gefluorideerd water af te halen, doch ieder weldenkend mens zal moeten toegeven, dat dit practisch geen waarde heeft, vooral als men aan oude en gebrekkige mensen denkt en voor het PWN aan de afstand! Distributie per Tankwagen zou door de kosten practisch ook al onuitvoerbaar worden, zodat in de praktijk een gedwongen medicijnconsumptie wordt. Na deze argumentatie waarvan de heer De Nie zegt de bewijzen te kunnen overleggen, besluit hij met een 9-tal punten, die op zichzelf voldoende reden zouden moeten geven om met geen voorstel tot fluoridering van het koste lijke drinkwater te komen: 1. Onder deskundigen van alle landen zijn de meningen omtrent het al of niet fluorideren van drinkwater ver deeld. 2. De onschadelijkheid staat weten schappelijk niet vast. 3. Met een zeer kleine marge verschil in dosering is fluoride voor iedereen gevaarlijk en vraagt dus bij toepas sing voortdurende uiterste precisie en oplettendheid. 4. Ondanks alle voorzorgen kan er in iedere automaat een fout optreden, die niet was voorzien. Bij fluoride ring kan dit massa-vergiftiging be tekenen, temeer daar het niet zoals bij chloor, direct wordt geproefd of geroken. 5. Ondanks de algemeen geldende me dische stelregel dat verwerking en toediening van gevaarlijke medicij nen uitsluitend in handen van ter zake deskundigen wordt gelegd, wordt bij fluoridering van drinkwa ter deze toediening in die van leken gegeven. 6. Het gunstige resultaat dat men van fluoridering verwacht, kan ook op (Zie vervolg pagina 2)

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 1