Cjrom c2wartsJ~exels in het harL, Enorme duinafslag door noordwesterstorm Vragen in de Tweede Kamer over de Eierlandse dijk Waterwinningsgebied gered door zanddijk Op sommige plaatsen dan 25 meter meer Langeveld De Rooij „ALS TREKVOGEL NAAR 'T ZUIDEN" Huishoudschool nam afscheid van directr. mevr. Beijerinck-Kielstra Realistisch cabaret „Morgen" Letterlijke aanhaling uit de Handelingen NSDAG 16 FEBRUARI 1965 78e JAARGANG Ne. 7M9 TEXELSE COURANT Uitgave N.V. v/h Langeveld de Roofl Postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2058 jdaktie: Harry de Graaf, Wilhelminalaan 33, Den Burg, tel. 2058, 's avonds 2382. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Ncderl. Middenstandsbank; Coöp. Boe renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,65 p. kw. 30 ct incasso. Advert: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert 12 ct p. mm. s De storm van zaterdag heeft aanzien lijke schade aan de duinkust van Texel veroorzaakt. Vooral omstreeks vijf uur 's middags toen het natuurgeweld zijn ea grootste kracht had en het water zijn Q hoogste peil bereikte, boekten de aan stormende golven een succes dat ze in jaren niet gekend hadden. Het zand stortte soms met tientallen kubie ke meters tegelijk in het water en in ■weinige uren was de kustlijn op enkele plaatsen meer dan 25 meter landin waarts verplaatst. De grootste schade ontstond tussen Hoornderslag en Wes terslag. Om vijf uur 's middags werd windkracht tien gemeten tijdens hevige hagelbuien. Ongunstiger nog dan deze windkracht was de windrichting, die van zuidwest naar noordwest draaide. Vooral door het effekt dat hiervan uit ging, kon de genoemde hevige afslag ontstaan. Natuurlijk was ook het hoge water peil van betekenis, maar de hoogste stand van 2,20 meter NAP, gemeten om zes uur aan de oostzijde van het eiland, was toch niet uitzonderlijk. Het zelfde peil werd ook in 1964, 1963 en 1961 bereikt. Dat het omvangrijke werk, dat Rijks waterstaat in de afgelopen jaren ten behoeve van de kustverdediging in de duinen heeft verzet, geen ogenblik te vroeg is aangepakt, bleek zaterdag wel heel duidelijk bij paal 12 (Noordvlak), waar in het begin van het vorig jaar 'n grote zanddijk gereed kwam, die was bedoeld om het binnendringen van het zeewater in het waterwinningsgebied te voorkomen. De dijk heeft Texel nu voor een catastrofe behoed, want het zeewater stond er tegenaan! Het is niet moeilijk zich voor te stellen wat er met het leidingwater op Texel zou gebeuren als het winninggebied door zeewater overspoeld zou zijn. Aan de oostkust van het eiland is geen schade van betekenis aangericht. Dat de dijkwachten met angst in het hart vooral de zwakke Eierlandse zee dijk bij De Cocksdorp in de gaten heb ben gehouden, laat zich denken. De si tuatie werd echter niet kritiek en bij het vallen van de avond, toen de wind in kracht minderde en het waterpeil zakte, kon men gerust zijn. Geen last Ondanks alle stormgeweld heeft de TESO-veerboot „Marsdiep" zich uit stekend gehouden. Alle diensten wer den gevaren. Ook tijdens het hoogte punt van de storm slingerde het schip niet noemenswaard en konden de wei nige passsagiers zelf zien hoe het kolos sale schip de fuiken in- en uitvoer en de overtocht maakte met een gemak alsof het een zomerse dag was. Ten einde de stabiliteit zo groot mogelijk te maken, waren de bailasttanks 's morgens met 160 ton water gevuld, waardoor de „Marsdiep" nu 20 cen timeter dieper zo vast lag als een huis. Het ballastwater werd onlangs weggepompt om bij laag water met DIT IS DE „EUMIG MARK S'" 8 mm. GELUIDSP1ROJECTOR 895,— Wij zulllen U dit piachticje apparaat gaarne demonstreren. Bijna 80 jaar in de Parkstraat minder risico de ondiepe haven van Den Helder binnen te kunnen varen. Onfortuinlijk echtpaar Zoals gewoonlijk bij stormvloeden liep het enkele hectaren grote stuk land :;De Waag", het restant van de polder Eierlandse Huis, nabij de Eier landse vuurtoren, onder water. Dat had een nogal onaangenaam gevolg voor een overkants echtpaar, dat met een luxueuze Talbot personenwagen in het begin van de middag naar Texels noordpunt was gereden om daar het stormgeweld gade te slaan. Toen zij enkele uren later wilden terugkeren, bleek de laaggelegen weg langs „De Robbenjager" gedeeltelijk onder water te staan. Het zeewater was omstreeks half vijf door de smalle duinrichel ge broken en had het hele terrein in een binnenzee veranderd. Omdat de chauf feur dacht dat het water ondiep was, gaf hij flink gas enbleef in een diep gedeelte steken. De motor slurpte zeewater op en viel uit. De pogingen om de wagen met eigen kracht op te duwen hadden geen resultaat en de situatie werd wel zeer hachelijk toen het water sneller begon te stijgen. Ge lukkig werd de wanhopige worsteling van het in paniek verkerende echtpaar gezien, zodat spoedig hulp ter plaatse was. Met man en macht werd de wagen hogerop gedrukt en op de dijk getrok ken met behulp van de auto van de heer C. Koom. Wonderlijk genoeg startte de motor weer onmiddellijk, na dat het zeewater uit de knalpij p was gestroomd. De onderwatertractor „Zee wolf" van de KNZHRM, die voor het geval de eerste bergpogingen zouden mislukken, eveneens was gewaar schuwd, behoefde niet in actie te ko men. Donderdagavond heeft mevrouw H. H. Beijerinck-Kielstra officieel afscheid genomen als directrice van de Land- bouwhuishoudschool te Den Burg. Zoals bekend is zij per 1 maart benoemd als directrice van een huishoudschool te Rotterdam. Dat mevrouw Beijcrinck zich in de afgelopen jaren op Texel een grote populariteit heeft verworven, kwam donderdag duidelijk naar voren. Nadat 's middags de leerlingen hun scheidende directrice in de bloemetjes hadden gezet, waren 's avonds ouders en genodigden present in het dubbele lokaal in de school. Onder de aanwezi gen zagen wij burgemeester C. De Ko ning, wethouder C. H. Roeper, de heer T. v.d. Heerik, ds. P. Oskamp en adju dant J. Gulmans, hoofd van het vor mingsinstituut voor meisjes. Namens het schoolbestuur sprak me vrouw J. G. de Wolf-Kikkert dank en bewondering uit voor het vele werk dat mevrouw Beijerinck tijdens haar dienst- periode op Texel voor de school heeft gedaan. Spreekster zei het zeer ver heugend te vinden, dat zowel het schoolbestuur als het docentenkorps steeds op bijzonder aangename wijze met de directrice had samengewerkt en dat dit zeker had bijgedragen tot het 'bereiken van het huidige goede peil van de school. Mevrouw De Wolf wees erop, dat het vooral menselijke contac ten waren geweest, die mevrouw Beije- rinck tussen docenten en leerlingen had weten te leggen, waardoor op de school een uiterst prettige sfeer kon ontstaan. Mevrouw De Wolf sprak ten slotte de hoop uit. dat mevrouw Beije- rinck een succesvolle loopbaan in Rot terdam zou mogen hebben, waarna zij de scheidende directrice een fraai bloemstuk aanbood. Mevrouw Beije- rinck dankte mevrouw De Wolf harte lijk voor haar lovende woorden, maar ze voegde er aan toe: „Als de school een zeker beter niveau heeft bereikt, dan is dit vooral ook te danken aan de docenten en de anderen, die mij in mijn werk hebben bijgestaan". Zij voegde er Big verrast toonde mevrouw H. H. Begerinck- Kielstra zich met de cadeatix, die zg o.a. kreeg aangeboden uit handen van de leerlingen Janny Kikkert en Anja Jellcma. Na de beantwoording van de vragen over de verzwaring van de dijk bij d« Eierlandse polder, viel niet te verwachten dat er bij de behandeling van „Ver keer en Waterstaat" in de Tweede Kamer nog belangrijke aspecten naar voren zouden komen. Van het resultaat hebben wij onlangs al melding ge maakt. Het komt ons evenwel nuttig voor de aan de Handelingen ontleende tekst van het gesprokene hier te laten volgen. Iedereen weet dan precies wat er wel en niet besproken is op 26 januari jl. De heer Posthumus (PvdA): dit tempo wordt doorgegaan. Vier jaar Wij zijn bezorgd over het feit, dat zou in dit verband te lang kunnen zijn. het tempo van de uitvoering van de De heer Tolman (CHU); Deltawerken is vertraagd. Wij achten de gebeurtenissen op Texel een symp tomatisch verschijnsel en wij vragen ons af, of het inderdaad nodig is, dat het bedrag van 4 min. over vier jaar wordt uitgestreken en of er echt niet een mogelijkheid is, het in veel kortere tijd tot zekerheid van de betrokkenen voor elkaar te krijgen. De heer Zegering Hadders (WD): Op vragen van ons medelid mejuf frouw Schilthuis inzake de verzwaring van de zeedijk bij de Eierlandse polder op Texel heeft de Minister meegedeeld, dat in 1965 met de verzwaring zal wor den begonnen en dat 1 miljoen voor dit jaar is uitgetrokken. Ik ben blij met dit besluit, maar vraag me toch af of de veiligheid in deze polder wel vol doende gewaarborgd wordt, wanneer in aan toe, dat zij Texel ging verlaten als een trekvogel, die elders zijn nest wil opbouwen. Zij zei er van overtuigd te zijn, dat de warmte en het vertrouwen, dat zij steeds van de Texelse bevolking heeft mogen ondervinden, haar zeker in haar nieuwe werkkring tot steun zou den zijn. Voorts werd mejuffrouw T. Brand, die momenteel nog als lerares aan de Landbouwhuishoudschool te Schagen is verbonden, aan de aanwezigen voorge steld. Mej. Brand zei te hopen, dat zij een waardig opvolgster van mevrouw Beijerinck zal zijn. Vormingsinstituut De voorzitter van het bestuur van het Vormingsinstituut voor Meisjes, de heer J. Gulmans, toonde zich erkente lijk voor het vele werk dat mevrouw Beijerinck voor dit jonge instituut heeft gedaan. De heer Gulmans meende, dat het totstandkomen van deze instelling mede door haar stimulerende invloed mogelijk was geworden. Spreker vond echter dat de naam van het Instituut eigenlijk gewijzigd zou moeten worden in: Vormingsinstituut voor jonge vrou wen. De heer Gulmans meende, dat mevrouw Beijerinck de cursisten altijd op de juiste wijze heeft bijgestaan op hun weg naar de volwassenheid. Na mens het bestuur overhandigde de heer Gulmans als afscheidscadeau een boek over Texel. Ook leerlingen Een soortgelijke huldiging had zich 's middags afgespeeld. Toen waren het de leerlingen van de school, die hun directrice vaarwel zegden. Ook hiei voerde mevrouw De Wolf het woord. Zij wees erop, dat de school indertijd dringend een persoonlijkheid nodig had, die de organisatie aankon. Mevrouw Beijerinck bleek uit het goede hout te zijn gesneden. Er werden diverse ver anderingen doorgevoerd, die door de leerlingen aanvankelijk zeer kritisch werden beschouwd, maar later werden gewaardeerd. Twee meisjes, Janny Kikkert en Anja Jellema, overhandig den namens de leerlingen enkele ca- deaux: een snelkookpan, elektrische koffiemolen en bloemen. Namens de docenten en het andere personeel van de school sprak de heer Broeder. Hij verraste de directrice met een fraaie ingelijste foto van Texel. Cabaret „Morgen" Zowel 's middags als 's avonds werd door de leerkrachten van de school een cabaret voor het voetlicht gebracht. Dat onder onderwijzers en onderwijze ressen duidelijk talent zit. werd duide lijk bewezen, al kunnen wij meevoelen met degenen, die het gebodene wat al te veel in de stijl van „Zo is het toe vallig vonden. Enkele malen ging men, althans voor het jeugdige pu bliek 's middags, iets te ver. De vele liedjes en sketches hadden betrekking op nationale, internationale en vooral ook plaatselijke toestanden en gebeur tenissen. Aardig was de „raadsvergade ring" waar het besluit werd genomen de Pontvegnummering door een zekere Miss Mok te laten aangeven. Iets min der geslaagd vonden we het commen taar op de aanwezigheid van Franse olieboorders op Texel. Suggereren dat na drie kwartalen boren op Texel geen olie was gevonden, maar wel kinderen waren geboren, zou door sommigen kunnen worden opgevat als een beves tiging van een inderdaad bestaand, maar beslist onjuist gerucht op Texel. Aardig was de uitbeelding van de brugklas en de Duitse vakantieganger, hoewel van dit laatste door de kinderen 's middags waarschijnlijk niets is be grepen. Een prestatie kan het genoemd worden, dat de zelfgeschreven toch wel zeer puntige teksten in zeer korte tijd werden geproduceerd en dat de gehele organisatie slechts enkele we ken in beslag heeft genomen. Het ge hele cabaret werd voor een fraai décor gepresenteerd. Ondanks de genoemde bedenkingen, heeft het publiek zich twee uur lang kostelijk geamuseerd. Het cabaret is vrijdagavond opge voerd voor de ouders van de leerlingen en gisteren voor de bejaarden van Den Burg. Het is de bedoeling, dat het cabaret op zaterdagavond a.s. zal wor den opgevoerd na de uitvoering van het Kon. Texels Fanfarecorps te ,.De Oranjeboom". In dit verband wil ik toch nog de aandacht vestigen op Texel, waar enige onrust onder de bevolking heeft be staan, die geleid heeft tot een protest bijeenkomst Een bevredigende toezeg ging is gedaan om tot uitvoering van de werken over te gaan. Wel wil ik met klem ervoor pleiten, dat de werken op Texel op een snellere wijze moeten worden aangepakt, aangezien er meer vergelijkbare situaties ontstaan, ook buiten de Eierlandse polder. Waarom het mij echter in het bijzonder gaat, is het volgende; Primair dus stellende de veiligheid van de bevolking, zou ik graag een inzicht hebben in het ruimte- perspectief. Ik denk bijvoorbeeld aan het noorden van het land bij een gehele of gedeeltelijke inpoldering van de Waddenzee en ook aan het Balgzand bij Den Helder, een uitermate belangrijke zaak. In deze gevallen is er sprake van een keuzemogelijkheid: of verhoging van de bestaande zeeweringen op Del tahoogte, wat veel zal kosten, of hst aanleggen van nieuwe dijken, wat nog meer financiële offers zal vragen, maar waar tegenover staat het winnen van grote oppervlakten grond, geschikt voor velerlei doeleinden. De heer Aantjes (ARP): Tenslotte sluit ik mij aan bij datgene, wat de heer Tolman heeft opgemerkt over de dijken in het noorden van het land en bij de pleidooien, die in het al gemeen zijn gehouden voor een versnel ling van de verbetering van de situatie in de Eierlandse polder op Texel. De heer Harmsen (BP): Ik wil met veel zeggen omdat ver schillende sprekers die mij zijn vooraf gegaan, dit reeds hebben gedaan over hetgeen zich op Texel heeft afgespeeld, maar ik zou toch willen vragen; waar blijft eigenlijk de verantwoordelijkheid van de overheid, wanneer eerst van de zijde van de bevolking enorme bezwa ren en protesten naar voren moeten worden gebracht voor hun bescherming alvorens de overheid ertoe overgaat daar iets te verrichten en dan nog in een tijdsperiode, die mijns inziens te lang is. Minister Van Aartsen Nu ik het heb over de versterking van de dijken, kom ik op de Eierlandse polder op Texel, waarover de heer Tol man heeft gesproken. Wij hebben het plan, en het zal worden gerealiseerd, om aan de versterking van de dijken van de Eierlandse polder te gaan wer ken. Dat is niet over vier, maar over drie jaar verdeeld. Als ik het goed be grijp, vindt de Kamer die drie jaar nog aan de lange kant. Ik wil wel nagaan, of wij het werk nog wat kunnen be spoedigen en het b.v. over twee jaar kunnen spreiden. Ik heb nu niet ze gauw de gelegenheid gehad, dat precie* te bezien. Ik wil er alleen aandacht voor vragen, dat wij in elk geval be sloten hebben de zeedijk van die polder te versterken en daaraan werkzaamhe den te verrichten. Slotscène uit de revue „Morgen", waar alle leerkrachten en liet overige personeel van dt school aan meewerkten.

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 1