Zeehonden genieten betere bescherming Cjroen 2rwartsjexels in het harL, voortaan veel AGENDA ZAKKEN Kajuitvlet Phocaofficieel in gebruik genomen Jaarvergadering V.V.V.-Texel had weinig schokkend verloop Rommel en rumoer weer gespreksonderwerpen DINSDAG 2 MAART 1965 TEXELSE 78e JAARGANG No. 794S Uitgave N.V. v/h Laagereld de Root) Postbus 11 - Den Burg, Teiel TeL 2058 Redaktie: Harry de Graat. Wllhelminalaan 33. Den Burg. tel. 2058, 's avonds 2382. COURANT PHOCA V1TULINA": voortbestaan verzekerd In aanwezigheid van tal van belangstellenden uit kringen van Staatsbosbeheer, Gemeente, Rivon, Itbon, Rijkspolitie te water en Rijkswaterstaat, is donderdagmiddag de kajuitvlct „Phoca" te Oudeschild officieel gedoopt. De plechtigheid werd verricht door Baron J. A. van Oldeneel tot Oldcnzeel, adjunct-directeur van de afdeling Faunabeheer van het Ministerie van Landbouw. Zoals eerder gemeld zal „Phoca" worden gebruikt om de bewaking van het zeehondenreservaat Eicrlanclse Gat te intensiveren. Voorts gaat het schip een belangrijke rol spelen bij tal van biologische waarne mingen. Een en ander werd op interessante wijze duidelijk gemaakt tijdens een bijeenkomst in hotel „De Lindcboom-Texel". Hoe onrustbarend de zeehondenstand in de loop der jaren is achteruit gegaan, bleek wel uit het betoog van Ir. F. W. Rappard van Staatsbosbeheer. Door "fr tellingen, verricht door het Dienstvak Natuur- en Landsohapsbescherming van het Staatsbosbeheer, het Rivon en het Itbon bleek, dat in 1930 nog 500 zee honden in het Eierlandse Gat aanwezig waren, in 1954 waren dit er nog maar 300, in 1958 150, in 1960 100 en in 1961 minder dan 100 exemplaren. Om deze teruggang te stoppen, was bewaking noodzakelijk. De Rijkspolitie te Water werd verzocht toezicht te houden op het nakomen van de bepalingen van de jachtwet en tevens te zorgen dat in de beschermde gebieden niet werd ge jaagd. Vooral op de plaatsen, waar de zeehonden hun jongen werpen, werd niet voldoende rust verkregen. Tevens werd het verkrijgen van meer weten schappelijke gegevens ten behoeve van het faunabeheer urgent. Een bewa kingsvaartuig. dat het gehele jaar voor deze doeleinden beschikbaar zou zijn, was de enige oplossing. Na veel moei lijkheden kon opdracht tot de bouw van de nu ingebruikgenomen vlet worden gegeven. Vele taken Het vaartuig zal vele taken in het be lang van de natuurbescherming moeten vervullen. Om er slechts enkele te noe men: Waterwildtellingen, medewerking aan het vraagstuk eidereenden-mossel- perselen. de invloed van de verstorin gen van de militaire oefeningen op de aanwezige fauna, het verzamelen van gegevens betreffende de belangrijkheid als .pleisterplaats voor doortrekkende en overwinterende steltlopers, eenden en ganzen, mede in verband met de plan nen tot inpoldering van de Waddenzee. Met een gehuurde boot werden in de afgelopen zomer reeds dergelijke werk zaamheden verricht. Zo werden door ziekte omgekomen en met deze boot ge vonden jonge zeehonden in het Texels Museum ingevroren, en vervolgens naar wetenschappelijke instituten op gezonden om meer te weten te komen over de aard van de ziekten, waaraan de zeehonden zijn blootgesteld. De heer Rappard meende, dat de „Phoca" zéker aan zijn doel zou kunnen voldoen. Wreed verleden In het verleden is de jacht op de zee honden gestimuleerd door het uitloven van premies. Zeehonden werden door de overheid zeer schadelijk geacht voor de visstand. Zo werd in 1823 reeds vast gesteld, dat voor een gedode zeehond 'n premie zou worden betaald. In 1825 werd dit besluit weer ingetrokken, maar in perioden waarin geen premiestelsel bestond, kwamen regelmatig klachten binnen van de visserij. Op 21 mei 1900 werd het premiestelsel weer ingevoerd. Toen in 1914 dit premiestelsel 13 jaar in werking was geweest, kwam men tot de conclusie dat per jaar 1200 zeehon den waren gedood. De wijze waarop zeehonden werden gevangen, was buitengewoon wreed. Men plaatste tijdens laagwater op de ligplaats van een groep zeehonden een aantal pennen stevig in de grond. Over deze kromme pennen, met de scherpe zijde naar de landzijde gericht, zwom men de zeehonden met hoog water. Zodra de pennen echter met het volgen de tijd weer droog vielen, dreven de jagers de zeehoüden in paniek te water, waarbij meerdere dieren aan de pennen bleven hangen, terwijl andere met opengereten lichamen wisten te ont komen. Het was een waar bloedbad. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp, Boe renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,65 p. kw. 4- 30 ct incasso. Advert.: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert 12 ct. p. mm. jonge zeehond In de dertiger jaren, toen het toe risme op Texel een bron van inkom sten begon te worden, kwam men op het idee Robbentochten te organiseren voor toeristen. Niet zoals tegenwoordig met kijker en fototoestel, maar met een jachtgeweer, meestal van grove hagel- patronen voorzien. Sommige dames vonden het buitengewoon interessant om zeehonden te schieten. Een aange schoten zeehond moest vlug benaderd worden om te voorkomen, dat het dier doodging en zonk. Schijnbaar was het genoeg om het stervende dier uit het door bloed roodgekleurde water bin nenboord te hijsen. Premiestelsels en een eeuwenlange jacht op de meest on barmhartige manier door de kustbevol king, hadden de zeehonden in de ogen van velen tot een uiterst schadelijk dier gemaakt, waar men niet de minste ge voelens voor kon hebben. Zelfs na de tweede wereldoorlog heeft men nog wel enkele zeehonden- jachten georganiseerd voor toeristen De bontindustrie kreeg n.l. grote be langstelling voor jonge zeehondenvel len. Vooral de pasgeboren dieren wer den hiervan het slachtoffer: deze wer den doodgeslagen om het vel onbescha digd in handen te krijgen. Bescherming Bezien we al deze vervolgingen, die door de overheid werden gestimuleerd, dan is het niet verwonderlijk, dat de bescherming van de zeehonden een niet makkelijk te verwezenlijke opgave was. Reeds in 1928 drong dr. G. A. Brouwer aan op een gereglementeerde jacht op zeehonden, zoals een bepaald afschot per vergunning. Een algemene bescher ming achtte hij toen niet noodzakelijk. Hij stelde ook voor de jacht uitsluitend toe te staan door de kogel; indien men met hagel schoot, werden de dieren ver wond en stierven later aan hun ver wondingen, waardoor men geen controle had op de uitwerking van een bepaald aantal afgegeven vergunningen. Tevens stelde hij, dat het jaarlijks uitbetaalde bedrag aan premien nutteloos werd uit gegeven, aangezien er ook zonder dit premiestelsel door jachtliefhebbers en beroepsjagers reeds voldoende jacht op zeehonden werd gemaakt. Hij had even eens bezwaren uit ethische overwegin gen. Het premiestelsel diende afge keurd te worden, immers het schieten op drachtige wijfjes leverde een tweede premie op voor het ongeboren jong. Het zou tot 1947 duren voordat men overging tot wat dr. Brouwer reeds in 1928 voorstelde. Vanaf dit jaar was de zeehond jachtwild en was bescher ming mogelijk. Er werden zelfs twee reservaten aangewezen: nl. één in het gebied tussen Texel en Vlieland en één bij Schiermonnikoog. Mede door deze gereglementeerde jacht, was het moge lijk te trachten een zeehondenpopulatie in stand te houden. Drs. J. L. van Haaften, hoofd van de afdeling jacht van het Itbon te Arnhem, hield daarop een causerie over de le venswijze van zeehonden. Zeehonden zijn zoogdieren, die hun gehele leven in het zeewater en op de zandbanken doorbrengen. Het voedsel bestaat uit platvis. Het is een misverstand te den ken dat zeehonden van tijd tot tijd op de banken moeten uitrusten. Ze kunnen dagenlang in zee doorbrengen en kun nen zelfs drijvende slapen. Eind sep tember is de paartijd; de werptijd om streeks 21 juni. Het werpen gebeurt op of tegen de zandbanken, evenals het zogen. De zoogtijd duurt 3-5 weken, waarna de jonge zeehond zelf zijn voed sel moet vangen. Dit is een kritieke FRAAIE MEUBELSHOW VAN DE N.V. VLESSING In de ruime toonzalen van de N.V. Fh. Vlessing aan de Hollewalsweg te Den Burg werd donderdag, vrijdag en zaterdag een interessante meubelshow gehouden, die door een groot aantal be langstellenden werd bezocht. Opvallend waren de fraaie modellen, die door de N.V. Vlessing in haar fabriek te Dok- kum worden vervaardigd. De collectie meubels, slaapkamerameublementen, dekens enz. was zodanig samengesteld, dat een ieder iets naar zijn gading kon vinden. De grootste vraag gaat nog steeds uit naar teakhout en ook meu bels met kunstlederen bekleding zijn de laatste tijd bijzonder in trek. Omdat het accent van de tentoon stelling voor een groot gedeelte op de Horecasector lag, was op de eerste ver dieping eveneens een stand voor Hom- burgs Vleeswaren ingericht. Gedurende de show werden de bezoekers door twee deskundigen van beide ondernemingen voorgelicht. De toonzaal blijft echter ook na de expositie geopend VROU WEN-WERELDGEBEDSDAG VRIJDAG 5 MAART 1965 Op de eerste vrijdag in de lijdens weken, 5 maart, wordt de Vrouwen- wereldgebedsdag weer over de gehele wereld gehouden. De liturgie is samen gesteld door mevrouw McNeil, echt genote van een negerpredikant in Noord-Amerika. Het onderwerp van de liturgie luidt: ,,Wat verlangt God van de mens? „Eén van de dingen, die God zeker van ons verlangt is de voorbede voor el kaar. De samenkomsten van de vrou wen-wereldgebedsdag staan ook in dit teken. Op deze gebedsdag willen wij onze harten in stil gebed verenigd tot God opheffen, in het voortdurend besef van onze verbondenheid met allen op aarde, die trachten te leven, in over eenstemming met hun roeping als Christenen". De bijeenkomsten worden gehouden: Den Burg; in de Geref. Kerk. Oudeschild: in de Hervormde pastorie; De Cocksdorp en Eierland: in de R.K. Kerk; Den Hoorn en Prins Hendrikpolder: in de Herv. Kerk; Oosterend: in de Geref. Kerk, De Koog: waarschijnlijk in R.K. Kerk. De Waal: in Herv. Kerk (kerkekamer,1. periode en velen slagen er niet in zich in leven te houden. De bevolkingspyra- mide van een zeehondengemeenschap heeft een zeer brede basis. Heel veel jongen komen om voordat de geslacht- rijpe leeftijd (4 jaar) is bereikt. Maar ook daarna is de sterfte onder zeehon den in vergelijking met andere dier soorten vrij sterk. Hoewel ze weinig na tuurlijke vijanden hebben, hebben zee honden te kampen met tal van ziekten en aandoeningen van parasieten. Be rucht is de longworm. Op de geprojec teerde dia's en films kon men in de opengesneden longen van doodgevon- den zeehonden de kluwens tientallen centimeter lange wormen zien zitten. Tal van ziekten hébben nog een ge heimzinnig karakter. Hoewel de sterfte door bovengenoemde oorzaken geheel natuurlijk is, brengt deze situatie wel met zich mee, dat een geringe extra be dreiging, b.v. van de mensen, voldoende is om een zeehondenpopulatie snel ach teruit te doen gaan. Bewaking van het reservaat moet dus zeker een gunstig resultaat opleveren. Uitbreiding van de kolonie kan eerst na vier jaar worden opgemerkt, want eerst dan zijn de nu geboren zeehonden geslachtsrijp. De zeehondenkolonies worden nauwkeurig geteld: van de wal. vanuit boten en vanuit vliegtuigen. Trek Tot het onderzoek van Itbon behoort ook het bestuderen van de trek van zeehonden. Dit gebeurt als bij vogels: de dieren worden gemerkt. Op de film werd getoond hoe jonge zeehonden worden gevangen en van een klein plastic plaatje aan de staart worden voorzien. Gebleken is dat een aantal zeehonden naar het Duitse en Deense waddengebied trekt. Het zwerven hangt samen met de aanwezigheid van het voedsel. In de winter zit de vis diep en zijn de zeehonden ver buiten de banken (Zie vervolg pagina 4) CONSULTATIEBUREAU VOOIi ZUIGELINGEN Woensdag 3 maart a.s. worden de moeders van Oudeschild en Den Burg verwacht: Oudeschild van 1 30 - 2 uur; Den Burg van 2-4 uur. Woensdag 3 maart Den Burg, Hotel Texel, bridgecompetitie. Den Burg, City Theater, Voorlichtingsavond voor 22- en 23-jarigen i.v.m. de verlaging van de kiesgerechtigde leeftijd. Donderdag 4 maart Den Burg, WV-vergadering Den Burg. Vrijdag 5 maart Den Burg, Dorpshuis, fotoclub. Den Burg, City-Theater, filmavond N.V.S.H., „Cleo tussen 5 en 7". Den Burg, Casino, jaarvergadering Woning bouwvereniging. Den Burg, Geref. Kerk, 8 uur, Vrouwen wereldgebedsdag. Oudeschild, Herv. pastorie, 8 uur, Vrouwen- wereldgebedsdag. De Cocksdorp-Eierland, R.K. Kerk, 8 uur, Vrouwenwereldgebedsdag Den Hoorn-P.H. Polder, Herv kerk, 8 uur, Vrouwenwereldgebedsdag. Oosterend, Geref. Kerk, 8 uur, Vrouwen- wereldgebedsdag. De Koog, R.K. kerk, 8 uur, Vrouwen-wereld gebedsdag. 0 Dc Waal, Hevr. kerk (kerkekamer), 8 uur. Vrouwen we rel dgebedsdag Zaterdag 6 maart De Koog, Buteriggel. De Waal, De Wielewaal, Toneeluitvoering door het Amateurtje, „In de Vergulde O»". „Het ziet er voor het kusttoerisme in het algemeen en voor dat op Texel in het bijzonder, zeer gunstig uit. Het af gelopen seizoen 1964 was een topseizoen en het lijkt er op dat alle records in 1965 gebroken zullen worden". Aldus de heer C. J. van der Kooi, voorzitter van de VW Texel aan het begin van de jaarvergadering, die donderdagavond in hotel „De Oranjeboom" werd ge houden. De heer Van der Kooi ver zuimde echter niet het bekende waar schuwende geluid naast deze prettige mededelingen te laten horen. Dit naar aanleiding van een gepubliceerde uit eenzetting van de planoloog N. P. Oos terkamp, waarin naar voren kwam, dat binnen twintig jaar het aantal va kantiegangers dat naar de kust trekt, zal verdubbelen. Dit betekent, dat de accommodatie ook verdubbeld moet worden. Het is een nare zaak. dat zich nu reeds de situatie aandient, dat de accommodatie hopeloos achterblijft bij de groei van het vreemdelingenverkeer. Als de prognose van Oosterkamp juist is. zal het aantal slaapplaatsen in de kuststreek moeten worden vergroot met 200.000 stuks, waarin 70% in de secto ren kamperen, caravans en zomerhuis jes en 30% m hotels en pensions. Dit geldt voor het vaste land van Holland, maar voor Texel in minstens zo sterke mate, zo meende de VW-voorzitter. De mogelijkheden om Texel snel en gerie felijk te bereiken worden nog steeds uitgebreid. De nieuwe bootverbinding werd een feit en bij de toekomstige in gebruikneming van een tweede veer boot, zal een half-uur-dienst gevaren kunnen worden. Iets meer optimistisch is men nu gestemd, ten aanzien van de dringend noodzakelijke vakantiesprei- ding. De spreiding wordt dit jaar bevor derd door de middelbare scholen één wéék eerder vakantie te geven. Spre kende over de accommodatieverbetering noemde de heer Van der Kooi het strandhotel Juliana te De Koog, dat een geweldige aanwinst betekent in een sector, die overigens maar weinig groei vertoont. Bij de verdere ontwikkeling van het toerisme op Texel zal aan het VW-apparaat steeds hogere eisen wor den gesteld. De belanghebbenden zullen bereid moeten blijven de groei van de vereniging mogelijk te maken. Aansluitend hierop deelde de heer Van der Kooi mee, dat de vooruitzich ten voor het seizoen 1965 zeer goed zijn: Er kwamen reeds 3800 schriftelijke aanvragen om inlichtingen binnen en 1000 telefonische. Op hetzelfde moment in 1964 waren 2560 aanvragen binnen gekomen. Belangrijk zijn ook de vrijwel dagelijkse verzoeken om inlichtingen Alle courante maten POLYTHYLENE tegen grossiersprijzen bij LANGEVELD DE ROOIJ telef. (02220) 2058, Den Burg door reisbureaus. Zóveel belangstelling blijkt er voor Texel te zijn, dat de hoe veelheid propagandamateriaal zeer 'be gint te slinken, zodat een nieuwe voor raad met spoed moet worden aange maakt. Na het jaarverslag dat wij reeds uit voerig in een vorig nummer publiceer den volgde de bestuursverkiezing en werd de heer H. P. Houwing met 36 van de 55 stemmen herkozen. Voor de heer N. Schoo werd na drie stemmingen de heer J. v.d. Vliet benoemd. Voorts deelde de voorzitter mee, dat bij de bouw van het nieuwe VW-kan- toor een strookje grond van 7 m2 over bleef, waaraan de WV niets heeft, maar dat de heer Neijens gaarne wilde overnemen. De vergadering ging ermee akkoord dat het stuk voor ƒ50,aan de heer Neijens wordt overgedragen. Tijdens de rondvraag drong de heer C. Wonder uit De Koog erop aan in de Duitse bioscopen propaganda voor Texel te maken door middel van geprojec teerde reclamespots. Het bestuur be loofde de mogelijkheden te zullen na gaan. Verder bracht de heer Wonder naar voren., dat hij het per 15 maart in dienst treden van een informatrice te De Koog veel te laat vindt. Reeds vanaf half januari, de zondagen meege rekend, is een informatrice nodig, zo meende hij. Een informatrice moet dag en nacht bereikbaar zijn. Die service moet de VW minstens geven. De heer J W. Dekker, directeur van de VW, zei dat dit niet mogelijk is. De VW be- sohikt niet over voldoende personeel. De heer Wonder raadde aan er dan maar een meisje bij te nemen. De kos ten daarvan willen de VW-leden zeker dragen. De heer Dekker: Die extra in formatrice komt er tóch wel, maar al leen in verband met het stijgend aantal aanvragen, waardoor extra werk ont staat; niet voor dag-en-nacht-bezetting in De Koog. Politie in gebreke? De heei Wonder klaagde voorts over de nachtelijke onrust in De Koog. Tus sen twee en drie uur is het lawaai ver schrikkelijk en juist op dat moment laat de politie verstek gaan. Als er moeilijkheden zijn omstreeks die tijd kun je de politie waarschuwen, maar dat geeft weinig, want er is eenvoudig niemand beschikbaar, zo vertelde hij. De politie zal zeker alles doen wat mo gelijk is, maar dan moeten er méér zijn. De heer Wonder zou graag zien, dat de WV hierover eens overleg zou plegen. De heer P. Beemsterboer antwoordde, dat de overheid van de toestand in nachtelijk De Koog op de hoogte is. Het is niet de taak van de VW om maat regelen te nemen. De heer G. Coevert vond, dat de Texelse folklore meer steun verdient van de afdeling De Koog nu deze stich ting een algemeen Texels belang is ge worden. De heer W. Visser antwoordde, dat de gehele VW de folklore steunt en dus automatisch ook de afdeling De Koog. Meer steun is niet mogelijk. De Koog heeft overigens duidelijk getoond dat het achter de folklore staat. Ook de heer J- C. Rijk maakte zich ernstige zorgen om de rommel op de straten in de dorpen en de verstoring van de nachtelijke rust. Hij wees erop, dat de heer Dekker tijdens de Wadden conferentie dringende maatregelen heeft bepleit om hier een eind aan te maken. Het blijft echter bij woorden. Hij pleitte voor een contactcommissie, uit VW-leden samengesteld, die deze moeilijkheden met de politie moet be spreken. Hij twijfelde eraan of de poli tie, die m het seizoen de orde moet (Zie vervolg pagina 4)

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 1