Dorpshuis De Waal hield jaarvergadering Deze zomer fancy fair BRIGADIER PIET EN DE SEMI-PROF Niet alle mannen zijn egoïsten VOOR TOEKOMST DPINGEJSD GELD NODIG KANTOORMACHINE Misverstand DE WAAL Vorige week maandag kon voorzitter W. Albers een twintig tal aanwezigen welkom heten op de jaarvergadering van het dorpshuis „De Wielewaal". Sedert de vorige jaarver gadering, gehouden in oktober 1964 is er wel het een en ander gebeurd. Er werd een nieuwe kachel aangeschaft, die veel beter voldoet, de verlichting werd lager aangebracht, zodat het nuttig effect van de lampen groter is geworden, met het schilderwerk van het exterieur is intussen aangevangen en opdracht is gegeven om het biljart te reviseren. Er zullen nieuwe banden op worden ge maakt en er komt een nieuw laken. Te vens wordt het tafelbiljart voor de jeugd opgeknapt. Dit alles kost heel wat geld. Van de Stichting Cultureel Werk werd een subsidie van ƒ500,ontvan gen, terwijl een lening werd aangegaan van ƒ1000, Het opknappen van het biljart kan worden betaald uit het potje, dat de biljarters bijeen hebben vergaard. Er blijven nog vele wensen over. zo ver telde de voorzitter. Hij noemde een nieuwe vloer, een tweede ventilator, een tweede biljart, nieuwe toiletten, op knappen van de hal, schilderwerk in de zaal. En dan niet te vergeten: een aan bouw, te gebruiken als vergader- en biljartkamer. Met betrekking tot de toekomstplan nen kon de voorzitter mededelen, dat in overleg met de heer Bakelaar is beslo ten deze zomer het dorpshuis drie avon den in de week open te stellen, ook voor de gasten. Vaak wordt er ge vraagd of er op De Waal geen gelegen heid is om een glaasje bier te drinken, 'biljart te spelen enz. Het bestuur wil deze zomer nagaan of er genoeg animo is. Zo ja. dan kan dit in de nabije toe komst wellicht nog worden uitgebreid. De traditionele bejaardenrit zal dit jaar op verzoek van vele bejaarden vroeger worden gehouden. Was het oor spronkelijk de eerste zondag in oktober, dit jaar wordt de rondrit gemaakt op zondag 13 juni. Texel is dan op zijn mooist. Uitvoerig stond spreker stil bij het begrip „donatie". Hierover bestaat veel misverstand. Waarschijnlijk omdat ver schillende toneelverenigingen op het eiland ook spreken van donateurs, ter wijl men beter zou kunnen spreken van voorverkoop van kaarten. Een donateur is iemand, die een vereniging finan cieel steunt, omdat hij het belang van die vereniging inziet. Hij steunt gelde lijk, méér niet. Aan deze steun is geen enkel recht verbonden. Desondanks or ganiseert het bestuur wel eens avonden, waarvoor de donateurs minder entree betalen dan de niet-donateurs. Dit moet worden beschouwd als een gunst. Het donateursgeld heeft het bestuur van het dorpshuis-hard nodig, om het geheel drijvende te houden. Jaarlijks staat het voor grote vaste lasten en het is dan prettig te weten, dat de Waalder bevol king genegen is een bijdrage te leveren. Het jaarverslag van de secretaresse, mevr. N. Eelman-Mantje, werd onver anderd goedgekeurd. Naar aanleiding van het financieel verslag van mevr. R. de Porto-Kieft werd uitvoerig stilge staan bij de eventuele verhoging van de brandverzekering. Het gebouw is verzekerd voor ƒ40.000,en dit werd door de vergadering te laag geacht. Er zal contact worden opgenomen met de brandverzekeringsmaatschappij Uit hetzelfde verslag bleek tevens, dat, na aftrek van de zeer binnenkort te verrichten betalingen er nog een sal do is van ƒ116,Dit is niet veel. Daarbij komt, dat er nog een schuld is aan de Stichting Cultureel Werk Texel van ƒ825,Het bestuur hoopt deze zomer een grote fancy fair te organi seren. De bevolking van De Waal is dan verdubbeld en mogelijk kan deze schuld dan in een keer worden afgelost. Me dewerking wordt gevraagd van de Waalders, die vaardig zijn met de hand. Er zouden bijvoorbeeld enige grote werkstukken kunnen worden gemaakt, bestemd voor een grote verloting. Het bestuur stelt zich voor de materiaal kosten te vergoeden. Wie hiervoor gele genheid heeft, wordt verzocht zich met het bestuur in verbinding te stellen. Het dorpshuis is tenslotte van het ge hele dorp en met van het bestuur al leen. Billijk dus. dat de Waalders ge zamenlijk hieronder de schouders zet ten. De kascontrolecommissie, de heren P. Keijser en J. J. Oudes hebben de boe ken in orde bevonden. De nieuwe com missie bestaat uit de heren M. Bakker en P. Keijser. Het verslag van de heer J. Lok, betreffende het financiële ver loop van de laatstgehouden bejaarden- tocht werd goedgekeurd. Tijdens de bestuursverkiezing werden de dames N. Eelman-Mantje en N. Plaatsman-van der Slikke bij acclamatie herkozen. 550 jaar stad Vervolgens overhandigde voorzit ter Albers de hamer aan de voorzitter van de Waalder feestcommissie, de heer J. Lok. Aan de orde kwam n.l. het fi nanciële verslag van de vorig jaar ge houden festiviteiten in verband met de viering van het 550-jarig stadsrecht van Texel. De penningmeester, de heer A. Keijser, las dit verslag voor en tot veler opluchting bleek, dat een en ander rond was, dank zij de medewerking van de Stichting Festival Texel, die begrip had voor de moeilijkheden en tegenslagen van het Waalder feestcomité. Voorzitter Lok dankte de aanwezige voorzitter van de Stichting Festival Texel voorde lo yale medewerking. Vervolgens kreeg de heer Albers weer de hamer in handen voor de rond vraag. De heer W. Sweere wees op de slechte toestand van het olievat, waar na de heer L. Witte direct toezegde dit te zullen verhelpen. De heer H. van der Meer vroeg om meer tafeltjes om kla ver jasdrives in het dorpshuis te kunnen organiseren. Besloten werd te zijner tijd contact op te nemen met een der andere dorpshuizen om enige tafeltjes te huren voor zo'n avond. Meierblis Voorts bleek, dat het door de ruilver kaveling wel erg moeilijk is geworden een plaatsje te vinden voor de Meier blis. De voorzitter betreurde het, dat bij de plannen voor de ruilverkaveling geen rekening is gehouden met dit folk loristische gebruik, dat beslist niet ver loren mag gaan. Mevr. C. Sweere wees op het feit, dat donateurskaarten voor het dorpshuis en „donateurskaarten" voor het „Ama teurtje" veelal vlak na elkaar worden aangeboden, wat voor de donateurs vaak bezwaarlijk is. Getracht zal wor den tot een betere verdeling te komen. POLITIEKE VOORLICHTINGSAVOND Wij herinneren de Texelaars van 22 en 23 jaar, die daarvoor een uitnodi ging hebben ontvangen, eraan dat mor genavond in het bioscooptheater te Den Burg een politieke voorlichtingsavond wordt gehouden. Tijdens deze avond, die wordt georganiseerd door het ge meentebestuur, zullen o.a. vragen kun nen worden gesteld aan een forum, waann de voorzitters van de ver schillende Texelse raadsfracties zitting hebben. 108. Verbaasd keken de vier vrijgelaten mannen de generaal aan, doch wederom <vas 'net opperwachtmeester Zwiebel- mann, die een en ander zei. Blijkbaar was hij als kundig politieman gewend snel en geslepen zijn conclusie te trek ken. Hij viel kapitein Von Köpenick tenminste juichend om de hals, stak 'n dikke wijsvinger in de lucht en riep: „As-je-me-nou! Da's brigadier Piet!" „Verroest! Je hebt gelijk!" gilde Fritzl. „Da's Piet in een generaalsver- momming! Ha, die Piet! Heb jij ons uit de klink gepeuterd, jong?" „Toe nou, lui! Niet te geestdriftig!" zei Piet berispend tegen de luidruchtige schare, die elkaar al maar juichend om de hais viel. „Grijp nou je kans en ga er gauw vandoor. Hier, pak aan! Er ligt toevallig nog een mooie zaklantaarn in de auto. Die zullen jullie wel kunnen gebruiken!" Piet reikte het edele viertal de zak lantaarn over en daar gingen ze. zin gend en juichend in de stille nacht. De opperwachtmeester liep met de zaklan taarn voorop en lichtte bij. „Mannen", zei hij, „Al komen we dan in lichtelijk gehavende staat terug in ons dierbare vaderland, laten we nooit vergeten, dat BLOEMBOLLENTEELT OP TEXEL Dat er op Texel heel wat bollen de grond zijn ingegaan, wordt U duidelijk uit onderstaand overzicht, verstrekt door de controleurs van de Bloembol lenkeuringsdienst. Narcissen op Texel in 1965 De met narcissen beplante oppervlak te in R.R. met de voornaamste soorten, die op Texel worden gekweekt: 1964 1965 Gele Trompetten 28.104 32.555 Bicolor Trompetten 1.326 1.928 Witte Trompetten 604 776 Grootkronige 15.483 17.231 Kleinkronige 256 342 Dubbele Variëtieten 12.734 13.893 Triandus Variëteiten 118 42 Poetaz Variëteiten 423 488 Poëticus 13 12 Totaal 59.061 67.267 Enkele belangrijkste soorten: Golden Harvest 10.719 13.033 King Alfred 869 441 Rembrandt 12.932 14.434 Unsurpassable 1.667 1.134 Dutch Master 1.431 2.206 Carlton 13.145 14.965 Von Sion 11.317 12.598 Texas 1.088 786 Dit jaar is ook de hoeveelheid hya- cinten van betekenis: Hyacintenstatistiek Anne Marie Bismarck Jan Bos L'Innocence Ostara Pink Pearl Totaal 225 21 60 41 144 127 618 Krokussenstatistiek 1964 1965 Blauw: Early Perfection 215 163 Purpereus Grandiflorus 104 120 Remembrance 2.448 1.607 Sky Blue 33 94 The Bisshop 25 23 Queen of the Blues 28 Diverse blauw 77 27 Bont: Glory ol Sassenheim 106 65 Pick Wick 392 326 Diverse bont 10 29 Wit: Jeanne d'Arc 1.233 1.293 Peter Pan 188 205 Geel: 31.729 29.327 Totaal 36.560 33.307 we onze vrijheid te danken hebben aan onze buitenlandse vriend, brigadier Piet!" Zoveel woorden had de dikke Zwie- belmann nog nóóit achter elkaar gezegd en het verbaast ons dan ook niet, dat zijn makkers hem in stille bewondering achterna liepen. Ja, en zo kwamen zij ten langen leste vermoeid, maar blij, weer in Ottoburg aan. Wij zien daar juist de markante figuur van kapitein Fritzl von Köpe nick door de oude stadspoort naar bin nen lopen. „Het licht in het hotel en het politiebureau brandt nog!" zei hij. WADDENZEEVISSERIJ Garnalen De visserij op garnalen, die gekookt werden afgeleverd, werd in oktober jl. door 80 vaartuigen uitgeoefend. Door dat er in deze maand zeer grote hoe veelheden consumptiegarnalen werden aangevoerd, lagen de prijzen meesten tijds aan de lage kant. Vooral te Har- lingen moesten veel garnalen, die de vastgestelde minimumprijs niet konden opbrengen, aan de drogerijen worden afgeleverd. Aldus het jongste nummer van Visserij-nieuws, maandblad van de Directie der Visserijen. De garnalen werden vnl. gevist onder De Cocksdorp, in de Texelstroom, het Boschgat, het Malzwin en nabij de eilanden Vlieland, Terschelling en Ameland. In de tweede helft van de maand werd de garnalenvisserij in de Noordzee uitgeoefend. De garnalen wa ren hier doorgaans groter van stuk dan binnen de eilanden. Kokhanen De visserij op kokhanen werd door 4 vaartuigen voortgezet. Er konden meer kokhanen worden bemachtigd dan in september. De kokhanen waren over het algemeen klein van stuk doch goed van vis. Wulken In begin oktober werd door een 4-tal wulkenvisserij; er werd gevist in de vaartuigen een begin gemaakt met de Texelstroom en in de omgeving van de Vlieter. De geldelijke resultaten waren niet bevredigend. KAJUITVLET „PHOCA" OFFICIEEL IN GEBRUIK GENOMEN (Vervolg van pagina 1) Nog tal van andere interessante bij zonderheden over de zeehond werden door drs. Van Haaf ten naar voren ge bracht. Na afloop werd de lunch ge bruikt waarbij o.a burgemeester C. De Koning het woord voerde. Deze zei de verbetering van de bescherming van de zeehond zeer te waarderen. Voor de recreatie hébben de natuurreservaten veel zin, aldus de burgemeester. „De natuur met zijn levende have is onont beerlijk". Ook werd het woord gevoerd door VW-directeur J. W. Dekker, baron van Oldeneel tot Oldenzeel, de heer C. de Wijn uit Oudeschild, die de bouwer is van „Phoca", prof. dr. M. F. Mörzer-Bruijns van het Rivon, dt hoofdinspecteur der domeinen Ir. A. L. Bakker, de heer Heeze namens de afde ling Vervoer van het departement vaii Landbouw en Visserij en namens de Rijkspolitie te water, de heer Van Veen. Na de lunch vertrok het gezelschap naar Oudeschild om de doopplechtig heid bij te wonen. Zoals bekend staat de „Phoca", die 8Vj meter lang, 3 meter breed en een diepgang heeft van 75 centimeter, on der commando van de heer Jac. Boon te De Cocksdorp. V.V.V.-VERGADERING (Vervolg van pagina 1) handhaven, dit wel op de best moge lijke wijze doet. „Ik heb een keer vijf politiemannen op een rijtje zien liggen zonnebaden", aldus de heer Rijk. „Plot seling stond er een op en die zei: Kom laat ik eens vijftig gulden gaan incas seren voor mijn baas. Hij noteerde wat iprocessen-verhaal en ging toen weer liggen". De heer Rijk noemde het ge drag van de politie ongedisciplineerd. Van een hunner vertelde hij na afloop van het seizoen te hebben gehoord: ,,'t Is me hier best bevallen. Zo bruin als een nikker en 8 pond aangekomen!" De heer Rijk vond dat de hulppolitie in geschakeld moet worden, als de gewone politie niet in staat is de naleving van de regels te controleren. Het parkeer verbod in De Koog en de andere dorpen stelt niets voor, want niemand houdt zich eraan. Hetzelfde geldt voor het bromfietsverbod. De heer Van der Kooi zei er niet aan te twijfelen, dat de naar voren gebrachte problemen de aandacht van de politie hebben. Mevrouw Ha merslag drong aan op het plaatsen van meer vuilnisbakken in De Koog, o.a. in de nabijheid van haar pension. De heer J. Agter verzocht de directeur de aan nemers te vragen lid van de VVV te worden. De heer Dekker kon meedelen, dat enkele aannemers reeds lid waren. Overigens heeft men over de ontwikkeling van het ledental niet te klagen. Dit jaar kwam er liefst 10% bij, waardoor het ledental de 900 na dert. Wij zullen het op prijs stellen als U ons TIJDIG laat weten wanneer Uw reparatie behoelt. U bewandelt natuurlijk de veilig ste weg als U een ONDERHOUDS- ABONNEMENT neemt, maar ook daarzonder bent U - vanzelfsprekend - welkom. VERKOOP EN ONDERHOUD VAN SCHRIJFMACHINES TELMACHINES REKENMACHINES VLOEISTOFDUPLICATORS STENCILMACHINES KASREGISTERS etc. etc. LANGEVELD DE R00IJ Bijna 80 jaar in de Parkstraat FEUILLETON DOOR J. DE VRIES 23. „Wat deed u dan?" vroeg Marrie ge amuseerd. „Ging u me schaken?" „Zoiets zeker. Maar u hebt gelijk. Ge niet van uw jeugd, schone jonkvrouw, en laat oude mensen, zoals ik, me er in koesteren". Voor Marrie had kunnen antwoor den. werd het heertje op zijn schouders getikt en liet hij haar met een hoofdse buiging los. „Het genoegen was geheel aan mijn kant, juffrouw". Ze knikte hem vriendelijk lachend toe en 'keek naar haar nieuwe partner. Hetzelfde ogenblik kreeg ze een schok en voor ze goed en wel realiseerde, wie hij was, danste ze automatisch al ver der in de armen van Fons Hagen. „Ik was even verstomd, Marrie, toen ik je aan het diner zag zitten. Je ziet er uit om te stelen". „Diefstal wordt in dit land streng ge straft, meneer Hagen", antwoordde Marrie op afgemeten toon. „Overigens verbaas ik me over uw brutaliteit". „Wel, welbaas Tjeu heeft het goed bekeken", zei hij. zonder in te gaan op haar antwoord. „Hij is waar schijnlijk al tot over zijn oren verliefd op zijn bijzonder knappe receptioniste. Of.zijn jullie soms al in het geheim verloofd?" „Meneer Hagen, als u nu graag in deze zaal een draai om uw oren wilt hebben, dan moet u zo doorgaan". „Houd je mond, jij, want je meent er toch niets van. En luister goed we dansen opgemerkt naar de tuindeur en gaan naar buiten. Ik moet met je praten". „Meneer Hagen, we blijven in de zaal en praten met u heeft geen zin. Begaat u geen dwaze dingen, want dan laat ik u hier staan voor wat u bent; een kwajongen". Hij keek haar grimmig-lachend aan, en zijn greep om haar verstevigde. „Als ik eerst maar weer eens mijn mond op de jouwe heb, dan doe je precies, wat ik wil". Marrie begon bang te worden, want ze was zich terdege bewust van de invloed, die hij nog steeds op haar had. Vertwij feld keek ze in het rond en plotseling ontdekte ze Matthieu, die met een don kere blik haar observeerde. In stilte zond ze een noodkreet uit en hoopte, dat hij in haar ogen de bede om hulp zou kunnen lezen. Gelukkig tikte een andere heer op Fons' schouders. Marrie slaakte een diepe zucht van verlichting, ontwrong zich aan zijn greep en legde meteen haar hand op de schouder van de volgende partner. Verstrooid luis terde ze naar zijn complimentjes, een flauwe glimlach op haar bleke gezicht. Toen de muziek eindelijk zweeg, was ze aan het einde van haar krachten geko men. Als in trance liet ze zich terug voeren naar haar tafel, waar Matthieu met een onweersgezicht op haar zat te wachten. Terwijl ze tegenover hem ging zitten, dronk hij zijn glas leeg en keek haar aan. Marrie wiste zich het gezicht af en loosde opnieuw een diepe zucht. „Dus daarom wilde je plotseling mee naar ons feest", zei hij op snijdende toon. Ze hield halverwege op en keek hem verschrikt aan. Onmiddellijk begreep ze, wat hij bedoelde. Natuurlijk had hij haar van het begin af aan met Fons zien dansen en gezien, dat ze samen spraken. Het bloed trok weg uit haar gezicht en met een ruk kwam ze over eind. Terwijl ze met verachting op hem neerkeek, zei ze zacht, doch beslist: „Wilt u zo vriendelijk zijn om me thuis te brengen? Deze belediging neem ik niet Onmiddellijk had hij spijt van zijn woorden. „Sorry, Marrie, dat was ge meen van me. Natuurlijk, je hebt vol komen gelijk. Alsjeblieft.ik bied je mijn verontschuldiging aan. Ik was waarschijnlijk mezelf niet. Alsjeblieft, Marrie.ga weer zitten. Ze keek hem enige ogenblikken aan en zakte aarzelend op haar stoel. Voor haar was de aardigheid er meteen af. „Dat je zoiets denkt.terwijl ik. ik kan hem nu wel in zijn gezicht spu gen. de ellendeling. „Wat was er dan. Marrie?" Hij 'keek haar verschrikt aan. „Zei hij iets, dat. dat. „Hij wilde, dat we ongemerkt naar de tuinkamer zouden dansen, daar wil de hij met me praten, zei hij. Ik ken dat.gelukkig tikte een ander op zijn schouders en was ik hem kwijt. Als er weer zo'n dans is, doe ik niet mee". Hij knikte en was al lang blij, dat ze niet meer sprak over naar huis gaan. „Je hebt groot gelijk. Als je liever niet meer danst. „Ik heb het alleen warm. Het zweet brak me aan alle kanten uit, toen Fons met me ging dansen". „Als je liever een poosje naar buiten wilt, haal ik je mantel wel". Ze was nog steeds kwaad en dat liet ze goed merken, toen ze antwoordde: „Begin jij ook al? En dan zeker praten, he? Ik ken dat. In dit opzicht zijn jullie mannen allemaal hetzelfde". Hij reageerde niet op haar woede aanval, dronk zijn glas leeg en hield haar zijn sigarettenkoker voor. Toen ze weigerde, zei hij: „Je beoordeelt me verkeerd, Marrie. Ik had alleen maar jouw belang op het oog, toen ik dit zei. En er was geen enkele nevenbedoeling bij. Misschien ben je nu wat verbitterd en dat kan ik me voorstellen. Misschien kom je nog wel eens tot de ontdekking, dat er ook fatsoenlijke mannen in het leven zijn". Er was een kalmte in zijn stem, die haar goed deed. Ze keek even naar hem en de man lachte haar vriendelijk toe. „Ik wil graag dansen". Hij haastte zich op te staan en even later zweefden ze op de tonen van de muziek door de zaal. Een paar maal zag Marrie Fons met zijn vrouw dansen, doch ze deed of het paar lucht voor haar was. Op een gegeven ogenblik bleef Fons in haar nabijheid rond draaien. Marrie bemerkte het. Ik krijg je wel, mannetje, dacht ze en meteen begon ze hevig met Matthieu te flirten. Toen de wals afgelopen was, klapte men in de handen en de muziek zette een langzame foxtrot in. Marrie legde haar hoofd tegen zijn schouder, vlak bij zijn gezicht. Heel even keek ze naar Fons en zag dat hij rood was'van jaloezie. Terwijl ze zat.en uit te blazen, vroeg hij: „Hoe ken je de moderne dansen zo goed?" „O. die leerden we in Australië, 's Avonds dansten we op de muziek van de radio. Er was verder niets in onze streek. We woonden met vier gezinnen betrekkelijk dicht bij elkaar. Het dichtstbijzijnde dorp was dertig mijl bij ons vandaan. Je moest je wel verma ken. Dus leerden we elkaar de boogie- boogie, rock and roll en de twist". „Nou je kan het hoor", bekende hij en wiste zich het zweet af. „En jij? Hoe heb jij ze zo geleerd? Ik dacht altijd, dat je alleen maar voor je fabriek leefde en dat bijvoorbeeld vrou wen je niet interesseerde". „Zaken en ontspanning heb ik altijd streng gescheiden gehouden", antwoord de hij. „Dat heeft m'n vader me ge leerd. Doch daarom ben ik vast geen mummie". „Dat heb ik vanavond gemerkt". Na het middernachtelijk uur gingen de oudere paren langzamerhand weg Tegen enen zag Marrie tot haar schrik, dat Fons teveel gedronken had en ter nauwernood nog op zijn benen kon staan. Een paar mannen namen hem on der de arm en loodsten hem met een zacht lijntje de zaal uit. Grada was nergens oneer te zien. 'Waarschijnlijk had ze er al eerder genoeg van gekre gen. (Wordt vervolgd) HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild: 2 mrt. 7.49 en 20.18; 3 mrt. 8.36 en 20.59; 4 mrt. 9.15 en 21.34; 5 mrt. 9.49 en 22.10; 6 mrt. 10.20 en 22.43. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water.

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 4