Cjrom Twartrjexels in het karL, Texel krijgt een jeugdgemeenteraad GROOT ENTHOUSIASME ONDER JONGEREN Beslissing viel tijdens forumavond Lezing over onteigening door de heer W. J. van Kampen nuiiiiiiiiiuuiiiiiiuiiiiiiiiiiiiuu het Bevordering van politiek besef FRANS ZEGEL r Wat gaat het ons aan VRIJDAG 5 MAART 1965 TEXELSE 78e JAARGANG No. 79M COURANT Uitgave N.V. v/h Langeveld de RooQ Postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2058 Redaktie: Harry de Graaf, Wilheltninalaan 33. Den Burg, tel. 2058, 's avonds 2382. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Boe renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,65 p. kw. 30 ct incasso. Advert.: farallieberklktaa 14 ct. p. mm; andere advert 12 ct p. mm. Texel zal binnenkort een tweede gemeenteraad rijk zijn. Het wordt een jeugdgemeenteraad, die zich gaat bezig houden met actuele problemen van zowel plaatselijke als landelijke aard. In principe is hiertoe besloten tijdens de politieke voorlichtingsbijeenkomst, die woensdagavond onder auspiciën van het gemeentebestuur in het bioscooptheater werd georganiseerd. Voor deze jeugdgemeenteraad bleek zeer groot enthousiasme te bestaan. Het liefst zou men dit lichaam het karakter geven van een „schaduwraad", die met dezelfde problemen en voorstellen wordt geconfronteerd als de „echte" Texelse laad. Hoewel nog geen gedetailleerde plannen zijn uitgewerkt, mag worden aangenomen, dat minstens vijftien jongeren in do raad zitting zullen hebben. Zij zullen een afspiegeling zijn van de politieke verhoudingen in de groep Texelaars van 20 tot 25 jaar. Dat de partijverhoudingen anders zullen liggen dan bij de normale gemeenteraad, is zeer waarschijnlijk. Tijdens de bijeenkomst bleek onder de meest enthousiaste voorstanders van de jeugd gemeenteraad, het idee te leven, dat slechts een drietal fracties zullen worden geformeerd. Zo zouden de vertegenwoordigers van de confessionele partijen kunnen samengaan in een conservatieve vleugel, waar tegenover liberale en progressieve vleugels staan. Tot een definitieve organisatie zal zeer binnen kort worden besloten. Met nadruk zij vermeld, dat de jeugdgemeenteraad geen enkele bestuurlijke bevoegdheid krijgt. Hoofdzaak is dat de jongeren politiek beter bewust worden en in staat worden gesteld over actuele zaken een mening te geven van de KVP, mej. A. G. Luijsterburg, fractievoorzitster van de CHU, de heer S. Keijser. fractievoorzitter van de VVD en de heer J. Daalder, fractie voorzitter van de A.R.P. Aan de orde werd gesteld of de wen selijkheid bestaat in Nederland het twee- of drie-partijenstelsel in te voe ren, zoals dat in Engeland en Duitsland functioneert. Mej. .Luijsterburg, die als eerste deze vraag beantwoordde, meen de dat men Nederland in dit opzicht met met het buitenland mag vergelij ken. De verschillen traden hier duide lijker aan de dag en men zou waar schijnlijk weinig voelen voor een op gaan in een groter geheel. Naast nade len heeft het huidige systeem als voor deel dat de kiezers hun keus nauw keurig kunnen bepalen en bijna steeds een partij kunnen vinden, waarmee zij zich geheel kunjien verenigen. Ook de heer J. Daalder vond dat het samen gaan van de conventionele partijen in Nederland nog niet mogelijk is. De heer Westdorp echter zei het twee- of drie- partijenstelsel toe te juichen. De PvdA bepleit dit systeem van harte, omdat dan zonder compromissen kan worden gewerkt en een veel duidelijker politiek beeld ontstaat. Maar de heer Westdorp dacht, dat voor de realisering van dit systeem in Nederland nog te veel ver deeldheid bestaat. Belangrijkste doel Gezien dit resultaat en het gebleken enthousiasme kan worden gezegd, dat het initiatief van Burgemeester en Wet houders om deze bijeenkomst te organi seren, een succes is geworden. Aan het 'begin van de avond zag het daar met naar uit. Dat politiek nog lang met de belangstelling van de grote jeugdmassa heeft, bleek wel uit de zeer povere op komst. Van de 350 uitgenodigde 22- en 23-jarigen gaven slechts een veertigtal jongens en meisjes acte de presence. Burgemeester C. De Koning, die de avond opende, toonde zich hierover te leurgesteld, maar sprak de hoop uit dat de kwaliteit het gebrek aan kwantiteit zou goedmaken. Burgemeester De Ko ning ging uitvoerig in op de betekenis van de democratie en het feit, dat er ieder jaar een groot aantal personen bijkomt, dat stemgerechtigd is en dus direct zijn partij kan meeblazen. Alles wat in een democratie wordt beslist, is het gevolg van onderlinge samenspraak. Tenslotte heeft de wil van de meerder heid het overwicht, echter met waar dering van het standpunt van de min derheid. Dat vrije discussie over aller hande zaken mogelijk is, toonde de heer De Koning aan, aan de hand van een aantal berichten in een landelijke dag blad. In breder verband gezien, is het politiek besef onder de jongeren ook van belang voor de eenwording van Europa. Dat het bereiken van de Euro pese eenheid geen eenvoudige zaak is, illustreerde de burgemeester met een plaatselijk voorbeeld. In De Koog blijkt het voor de inwoners al moeilijk te zijn, het persoonlijk belang ondergeschikt te zien aan het algemeen belang. Dat is zeer begrijpelijk en menselijk, maar dat dit in een.werelddeel met zoveel méér verschillende ideeën en opvattingen, niet eenvoudig is, laat zich denken. Vervolgens werden enkele films ver toond. Dit gebeurde nogal gebrekkig, waardoor het voor de aanwezigen moei lijk was te ontdekken, dat ze dienden ter illustratie van de democratische ge dachte. De kwaliteit van het geluid was zo slecht, dat vrijwel niemand het com mentaar bij de beelden heeft kunnen volgen. Na een film over het thema „Hebt uw naasten lief" volgde een reportage over de bouw van nieuwe dorpen in de Noordoostpolder en een film over de eenwording van Europa. Forum Eerst uit de vragen, die werden voor gelegd aan een forum bleek dat de aan wezigen een levendige interesse aan de dag leggen voor de politiek. Er werden diverse, veelal intelligente vragen naar voren gebracht. Het forum stond onder voorzitterschap van de heer J. M. de Vries en bestond uit de heer J. J. West dorp, fractievoorzitter van de PvdA, de heer F. L. de Grave, fractievoorzitter Parkstraat Den Burg Zo werd gediscussiëerd over de woning situatie. Het forum kon in dit verband meedelen, dat de woningen die vrij komen nadat de bewoners naar het be jaardenhuis zijn verhuisd, niet door niet-Texelaars kunnen worden betrok ken. De aanwezigen waren het niet allen eens met de keuze van de plaats, waarop het nieuwe raadhuis wordt ge bouwd. Ook kwam de verminderende werkgelegenheid op Texel ter sprake. Gevraagd werd wat de gemeente doet aan de stijgende werkloosheid. De beer Daalder deelde mee, dat aan verschillende objecten wordt gedacht, w.o. een scheepswerf te Oudeschild, waar ook een deel van de afgestudeerde LTS-lcerlingen kunnen worden opge vangen. Voorts wordt uitbreiding van de tuinbouw en bloembollenteelt be studeerd. Hierover worden al inlichtin gen ingewonnen. Men wacht op het ogenblik op een rapport, waarin de mo gelijkheden voor Texel zullen zijn uit eengezet. De heer Westdorp wees op de moge lijkheden, die zullen ontstaan door de aanwijzing van Den Helder tot kern gemeente en de daarmee gepaard gaan de aanwijzing van Texel tot stimule ringsgebied. Mogelijk zullen kleine in dustrieën kunnen worden aangetrok ken, waarin emplooi kan worden ge vonden Stemming Daarop werd gestemd over de wense lijkheid van een jeugdgemeenteraad. De aanwezigen toonden zich enthou siaste voorstanders, al hadden enkelen op hun stembriefje geschreven, dat zij beslist niet in zo'n lichaam gekozen wil den worden. Burgemeester De Koning toonde zich in zijn slotwoord blij ver rast over de belangstelling. Hij wenste de te vormen gemeenteraad alvast vee1 succes en bood namens het gemeente bestuur alle medewerking aan bij het verstrekken van vergaderruimte, mate riaal enz. De heer De Koning zei van mening te zijn, dat de jeugdgemeente raad belangrijk en nuttig werk kan ver richten. „OPGERUIMD STAAT NETJES" Onder bovenstaand motto is vorig jaar door verschillende gemeenten be gonnen met een schonmaakaktie naar aanleiding van de verregaande veront reiniging van wegen, straten en pleinen in ons land. Met de aanstaande grote schoonmaak in het verschiet, verzoekt men ons de lezers erop attent te maken, dat het volgens de bepalingen vervat in verschillende wetten, verboden is vuilnis, afval-, snoeisel-, land- en tuin- bouwprodukten op de wegen, waartoe gerekend moeten worden de bermen en bermsloten, neer te werpen. Door de onderhoudsplichtigen van wegen en sloten wordt het nodige ge daan om deze schoon en zuiver te hou den, waarmee belangrijke kosten ge paard gaan. Van gemeentewege wordt een ieder in de gelegenheid gesteld alle afval etc. naar de vuilnisbelt ,,de Rode Zee" te brengen, laat men dii ook doen. In vele brochures over Texel, die door de V.V.V. en diverse reisbureaus in groten getale worden verspreid treft men vaak de naam „Mooi Texel" aan, wat blijft van deze naam over, wanneer wij overal vuilnisbelten gaan maken. Verder wordt een ernstige waarschu wing gericht tot de overtreders, daar zonder meer bij het constateren van het feit proces-verbaal zal worden opge maakt. DRUMBAND TE DE KOOG OPGERICHT DE KOOG Het eerste begin van de Koger Drumband is er! Dinsdag avond meldde zich in het Jeugdhuis een twintigtal jongens en meisjes van 12 tot 16 jaar van alle gezindten, die met toestemming van de ouders willen meedoen. Het spreekt vanzelf, dat er nog heel wat werk zal moeten worden verzet, voordat de eerste mars door het dorp kan worden gemaakt. In de eerste plaats is er nogal veel geld nodig. Maar de Interkerkelijke Jeugdraad, onder auspeciën waarvan een en ander staat, rekent niet alleen op de morele, maar ook op de financiële steun van heel De Koog. Het ligt in de bedoeling om in september, als de voorbereidingen ge reed zijn, onder leiding van de heer J. Dijkstra met de repetities te beginnen Districtenstelsel De WD is voorstander van een districtenstelsel en werkt daar al ge ruime tijd aan, zo bleek uit de woorden van de heer S. Keijser. Het districten stelsel is alleen al verkieslijk, omdat de politieke candidaten veel beter contact hebben met de kiezers. Politiek wordt daardoor meer boeiend en trekt ook de belangstelling van de jongeren. Dat is nu bepaald niet het geval. Naar aanlei ding van de vraag, welke verschillen zich in de praktijk in de gemeenteraad openbaren, vertelde de heer De Grave iets over kwesties, waarbij de politieke standpunten een rol speelden. Verschil in politiek inzicht komt o.a. naar voren bij de aanwijzing en uitgifte van recrea- tiegronden op Texel. De heer Daalder betoogde, dat men er bij zijn partij van uitging, dat het standpunt moet zijn gegrond op het woord van God, dat in de Bijbel kan worden gevonden. Een vraag, die de forumleden in dui delijke verlegenheid bracht, omdat zij kennelijk niet voldoende op de hoogte waren, was het verzoek om de mening te geven over de wenselijkheid van het referendum. Dit naar aanleiding van het plan van een Nederlandse advocaat om een referendumpartij op te richten. Nadat door enige aanvullende inlichtin gen vanuit de zaal duidelijk was gewor den, wat precies werd bedoeld, deelde de heer Westdorp mee, dat hij er weinig heil in ziet als het volk van tijd tot tijd over belangrijke kwesties met Ja of Nee moet beslissen. Men neemt dan het be sluit zonder deskundig onderzoek en handelt emotioneel. De heer Daalder meende dat het volk voldoende invloed heeft. Het stelt bij de verxiezing ver trouwen in een bepaalde partij en moet daarbij niet tussentijds willen ingrijpen. Recreatie Gevraagd werd of de gemeente er naar streeft de recreatie aan de Oost kust van Texel te bevorderen. Alle fo rumleden konden dit bevestigen. Het initiatief moet echter van de bevolking uitgaan. Men heeft hierop meerdere maien gewezen in Oosterend en Oude schild, maar tot op heden zijn er geen plannen. Men moet in dit verband niet denken aan een enkele bungalow, maar aan een meer omvattend, goed opgezet recreatieplan, eventueel op coöpera tieve basis. Meer vragen van plaatselijk belang werden bij het forum ingediend. DE KOOG De lezing, die de heer YV. J. van Kampen dinsdagavond in „Het Witte Huis" over het onderwerp „Stadsuitbreiding en onteigeningspro blemen" hield, vond een groot en aan dachtig gehoor. Zijn betoog was con creet en zakelijk en maakte de indruk zeer deskundig te zijn. Degene, die naar deze bijeenkomst ging in de verwach ting sensatie te beleven, is dan ook be drogen uitgekomen. Het is, aldus de heer Van Kampen, begrijpelijk dat men zich verzet als men de grond, waarop men leeft en werkt, moet afstaan, omdat deze voor stads uitbreiding wordt gevorderd. De gevoe lens van de betrokkenen worden vaak voorbijgezien, toch speelt niet alleen geld een rol Voordat een uitbreidingsplan ter vi sie wordt gelegd, zijn hierin vele in stanties gemoeid geweest en het is dan ook vrijwel altijd weloverwogen. Wij zigingen wordt slechts in zeldzame ge vallen aangebracht. Voor wat de prijsbepaling betreft, liggen er bij de toepassing van de ont eigeningswet vele voetangels en klem men, hetgeen de heer Van Kampen met voorbeelden uit de praktijk toelichtte. Van groot belang is, dat aan beide zij den de eerlijke wens aanwezig is, tot een verantwoorde prijsvorming te ko men. Een van de grootste vraagstukken hierbij is de waardevermindering van het geld. Men dient wel heel snel te werk te gaan, als men voor het ontvan gen bedrag iets gelijkwaardigs wil terugkopen. Met de geldontwaarding wordt te weinig rekening gehouden, zo dat degenen, die een ofier voor de ge meenschap brengen, bij de prijsbepaling nogal eens het loodje leggen, ook door dat op uitbetaling soms lange tijd moet worden gewacht. Een wetswijziging, die het mogelijk maakt een eenmaal toege stane vergoeding te verhogen is dan ook dringend nodig De pachters worden door de pachtwet behoorlijk beschermd. Dit in tegenstel ling tot de middenstanders, die nog al tijd geen kans hebben gezien om hun belangen door middel van een huurwet te regelen. De middenstander-huurder staat volledig onbeschermd, zodat de ontvangen schadevergoeding zelden in verhouding staat tot de werkelijk gele den bedrijfsschade. Een ernstige waar schuwing, aldus spreker, is hier op zijn plaats. Zorg dat Uw zaken goed gere geld zijn. Door onwetendheid kan men niet alleen zichzelf benadelen, maar ook anderen duperen! Van de gelegenheid om vragen te stellen, maakte alleen de heer W. A. Visser gebruik. Hem was de bedoeling van het aktie-comité, bestaande uit de heren Arn. Daalder, J. Rommel en C. Eelman, niet duidelijk. Is deze vergade ring bijeengeroepen om met het oog op de komende realisatie van het uitbrei dingsplan De Koog de belanghebbenden wakker te schudden? Rekent men op een redelijke behandeling? Doordat het comité zich in volledig stilzwijgen hul de kwamen opzet noch bedoelingen aan het licht, hetgeen weinig bevredigend is te noemen. Overigens was deze lezing bijzonder leerzaam BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 24 febr. t/m 3 maart 1965 Geboren: Martin Robert, zv. Aris Trap en Pietje Bremer; Johanna Petr> nella, dv Jan Zijm en Emma M. Witte; Roel, zv. Bareld van der Heide en Maria W. van Wijk; Jan Willem, zv. Jan Beekman en Maria A. van Rossum; Carla Maria Agatha, dv. Klaas van der Veen en Cornelia G. C. Wiite; Lillian Jeanet. dv. Adriaan M. van Liere en Hendrika J. Barends; Klasina Hiske, dv. Gerard Bakker en Roelofje N. de Boer; Greta, dv. Pieter Kuiper en Dingena P. Biersteker; Christina Jacoba, dv. An- thonie D. Jansen en Wilhelmma C. Beu- ving; Anja, dv. Simon Bakker en Rens- ke Krotje. Ondertrouwd: Adriaan Pieter Zegers en Jannie Maria Bakker; Frederik Hen drik Agter en Geertruida Theresia Vendel; Aalbertus Elsendoorn en En geltje Hiltje Stam. Overleden: Marinus van Harn, oud 67 jaar; Cornelia Witte, oud 75 jaar. CANDY voor automatisch wassen BAKKER S IJZERHANDEL OVERDENKING Als je erg moe bent, dan kan je de heleboel niet veel meer schelen. Dat kan in deze tijd wel eens het geval zijn: voorjaarsmoeheid, zegt men. Terwijl juist het opnieuw ontwaken van de natuur in de lucht kan zitten en de mensen nieuwe levenslust geeft. Merk waardig. die combinatie van ervaringen De Kerk „viert" de zg. Lijdenstijd, waarin tot Pasen gedacht wordt over het lijden van Jezus Christus. Wat gaat dat ons mensen aan onder de bedrijven van onze drukke werkzaamheden en onze voorjaarsmoeiheid en -verwachtin gen? Bovendien is er allang een slui pende moeheid juist aangaande Jezus Christus, zoals men over Hem wordt voorgelicht en zoals men met Hem aan komt vanwege de Kerk of op straat. Misschien is er ook allang een zekere verwachting onder de mensen. De vorderingen der wetenschap lijken het denken en de werkelijkheid steeds ingewikkelder te maken, ook aangaan de het geloof. Maar als de wetenschap steeds meer blootlegt, wat in waarheid blijkt heel ingewikkeld te zijn, zouden we om die waarheid toch blij kunnen zijn, ook in geloof en toch vooral in ge loof. De waarheid gaat ons aan. Hoewel we voorzichtig moeten zijn met dat be grip, als we ons niet tot God wenden. Moeheid en een gevoel of houding van „wat gaat het ons ook aan!" is we tenschappelijk ontrafeld, een samenloop van vele, ingewikkelde draden in ons leven en onze natuur. Als we ons tot God wenden in een simpel, kinderlijk geloof, simplisme en simplificatie ver wijderd als eigen verdichtsel, zien we onze Heer Jezus Christus. Hij heeft ge leden in deze wereld en ook ommis schien voor ons nog onontwarbaar vele redenen, maar om voor ons „de wereld te overwinnen". Hoe dan ook, Jezus heeft de over winning behaald en juist door Zijn sterven voor ons. Hij heeft ook aan Zijn gelovigen onthuld, dat zij een gemeen schap met Zijn lijden in de wereld, hoe dan ook, zullen ervaren en dit met veel moeheid en verdriet samen om zo met Hem te komen tot de opstanding in het eeuwige leven en dat is de merkwaardige combinatie met de nieu we levenskracht en levenslust. Als dat, in deze eenvoud samengevat, werkelijk de waarheid is. zou het ons dan niet aangaan onder en met de be drijven van onze dagelijkse zaken en hun ervaringen om op Hem, Jezus de Christus te letten en Hem te zoeken, in Hem te geloven?! A. W. F. W. jr. GEMODERNISEERDE KAPSALON HEROPEND Onder grote belangstelling heeft dins dagmiddag de heropening plaats gehad van de geheel gemoderniseerde kap salon van de fa. H. C. Prins Zn. aan de Parkstraat te Den Burg. De verbou wing volgens ontwerp van de heren Prins en de heer Jellema uit De Koog werd geheel eigenhandig uitgevoerd. Oorspronkelijk bedroeg de oppervlakte van de bedrijfsruimte slechts 12 m2. Na de verbouwing is het 28 m2. De vroe gere woonkamer is aan de kapsalon toe gevoegd, wat mogelijk was omdat de familie Prins in De Koog ging wonen. Voor één wand, die geheel met suèdine is bekleed, is een fraaie bank geplaatst, waarboven zeven nieuwe droogkappen zijn aangebracht. De inventaris is uitge breid met vijf kapstoelen en vijf toilet tafels, aangesloten op een geyser met elektrische ontsteking. Het geheel is ge plaatst tegen een donkere notenhouten wand. Het is nu mogelijk om 13 dames tegelijk te helpen. De verbouwing van het pand aan de Parkstraat viel samen met een ander heugelijk feit voor de familie: de heer Prins was veertig jaar in het vak werkzaam. De wandbekleding is geleverd door de fa. P. Moerbeek en fa. P. Eelman uit De Koog, terwijl de vloerbedekking werd gelegd door de N.V. Vlessing. Het loodgieterswerk is verzorgd door het bedrijf van J. Veldkamp. Voor de sfeer volle elektrische uitrusting tekent de fa. J. Agter. ZUSTERVERENIGINGEN HOUDEN FANCY FAIR DEN HOORN Ten bate van de be pleistering van de muren van de Hoorn- der kerk, wordt op dinsdag 9 maart een fancy fair in „Ons Huis" gehouden. De Hervormde zusterverenigingen van Den Hoorn en de Prins Hendrikpolder, die deze fancy fair organiseren, hebben voor vele aantrekkelijke artikelen ge zorgd. Het evenement begint 's middags om drie uur. Voor de jeugd zijn er di verse attracties, w.o. grabbelton, draai schijf. sjoelen en enveloppentrekken. Na acht uur 's avonds kunnen de oude ren hun hart ophalen met schieten, ballen gooien enz. Voor de winnaars zijn vele prijzen beschikbaar. Door ae leden van de zusterverenigingen wor den op het ogenblik loten verkocht. De trekking van deze verloting heeft dins dagavond om tien uur plaats. Het is nog mogelijk om prijzen voor het goede doei beschikbaar te stellen.

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 1