IV. V. Gehag boekte op Texel weinig succes AGENDA C.A.V. niet ontevreden over afgelopen boekjaar SPAAR ME! Maar toch enkele pannen verkocht Bestuur streeft naar verbetering eigen vermogen Dc bank waar u zich thuis voelt! TWEEDE BLAD TEXELSE COURANT VRIJDAG 5 MAART 1965 Hoewel het succes van de N.V. Gehag op Texel belangrijk kleiner is geweest dan in andere plattelandsgemeenten het aantal belangstellenden in „De Oranjeboom" te Den Burg bedroeg vrij dagmiddag slechts veertig a vijftig hebben enkele Texelse dames zich toch door de bedriegelijke verkoopmethoden van de N.V. laten overdonderen. On danks de waarschuwingen van de Ne derlandse Consumentenbond in de vo rige editie van ons blad, zijn enkelen voor de verleiding bezweken en hebben hun handtekening gezet. Zij zullen bin nenkort een pan krijgen toegestuurd, die afhankelijk van het type der tig tot zestig gulden te duur is. Toch denken de betrokkenen, dat zij gébruik hebben gemaakt van een bui tenkans en iets zeer bijzonders hebben bemachtigd. Dat is begrijpelijk voor de genen, die de reclame-actie van nabij hebben gadegeslagen. Zoals wij aankon digden. bevatte het Gehag-programma o.a. een film. Aanvankelijk leek dit een reclamefilm van de gewone soort. Men ziet een kraakheldere keuken met ec.n beeldschone huisvrouw, die met het grootste gemak in de „Cornet" snel kookpan de heerlijkste maaltijden be reidt. Een al even knappe vader en kindertjes kijken verrukt toe en ver klaren, dat het eten uit deze snelkook pan beslist véél lekkerder smaakt en dat men zich veel gezonder voelt. Op geraffineerde wijze wordt aangetoond, dat bij de bereidingswijze alle vitami nen in het voedsel bewaard blijven. Onfatsoenlijk Maar in een bepaald deel van de film gaat men alle fatsoensnormen te buiten: opnamen van kinderen, die aan nachtblindheid lijden, door lepra be smette negers en diverse andere vrese lijke verschijnselen, die mede door ge brek aan bepaalde vitaminen veroor zaakt kunnen worden. De (Duitse) com mentator vertelt erbij, dat deze ziekten ontstaan omdat het voedsel verkeerd is toebereid. Bij gebruik van de „Comet"- pan blijven de vitaminen bewaard en is de gezondheid gewaarborgd. De toe schouwers. die dit verhaaltje geloofden, hebben het tenslotte als een morele plicht gevoeld de aankoop van een „Cornet"- pan geen ogenblik uit te stellen. Naar schatting acht vrouwen lieten zich in „De Oranjeboom" overhalen en vier in Jatry te Oosterend, waar Gehag ook 'n propaganda-avond organiseerde. „Consumentenbond eenzijdig" De bijeenkomsten werden geleid door de heer A. Flierman, in dienst van het reclamebureau H. G. Rohde te Bussum, die de uit Duitsland afkomstige pannen voor de Gehag-Holland te Weesp aan de man brengt. Met de Texelse Courant in de hand vertelde de heer Flierman, dat de Consumentenbond nooit heeft ge zegd, waarom zij de Cornet-pannen te duur vindt. De heer Flierman hechtte echter weinig waarde aan het oordeel van de Consumentenbond en durfde het oordeel van deze algemeen als onaf hankelijk en objectief beschouwde in stelling eenzijdig te noemen. „De Comet-pan is terecht iets duurder dan een bekend Nederlands merk, aldus de spreker, die dit aantoonde met enkele indrukwekkende technische details. De heer Flierman vertelde verder, dat de Cornet-fabrieken te Kirn in West- Vrydag 5 maart Den Burg, Dorpshuis, fotoclub. Den Burg, City-Theater, filmavond N.V.S.H., „Cleo tussen 5 en 7". Den Burg, Casino, jaarvergadering Woning bouwvereniging. Den Burg, Geref. Kerk, 8 uur, Vrouwen- wereldgebedsdag. Oudeschild, Herv. pastorie, 8 uur, Vrouwen- wereldgebedsdag. De Cocksdorp-Eierland, R K. Kerk, 8 uur, Vrouwenwereldgebedsdag Den Hoorn-P H Polder, Herv. kerk, 8 uur, Vrouwenwereldgcbcdsdag. Oosterend, Geref. Kerk, 8 uur, Vrouwen wereldgebedsdag. De Koog, R.K. kerk, 8 uur. Vrouwen-wereld gebedsdag. De Waal, Hevr kerk (kerkekamer), 8 uur. Vrouwenwereldgebedsdag Zaterdag 6 maart De Koog, Buteriggel. De Waal, De Wielewaal, Toneeluitvoering door het Amateurtje. „In de Vergulde Os". Dinsdag 9 maart Den Hoorn, Ons Huis, Verkoopmiddag en -avond voor restauratie muren van de Ned. Herv. kerk te Den Hoorn. Oosterend, Herv. Centrum, 8 uur, vergadering Herv. Mannenvereniging Oosterend. Woensdag 10 maart Den Burg, De Zwaan, jaarvergadering Coöp. Boerenleenbank. Vrijdag 12 maart Den Burg, Toneeluitvoering R H B.S. „Er zijn altijd 2 mogelijkheden" en „De gouden pantoffel". De Koog, Jeugdhuis, Gemeenteavond Herv gemeente. Zaterdag 13 maart Den Burg, Toneeluitvoering R.H.B.S. „Er zijn altijd 2 mogelijkheden" en „De gouden pantoffel". Den Burg, De Graaf, Damwedstrijd, Noorder kwartier, West-Friesland, Zaanstreek. Zondag 14 maart Eierland, Vliegveld, Balmasqué The Rockets. Duitsland zijn gevestigd en dat de on derneming zaken doet in heel Europa, altijd rechtstreeks met de consument. Daarom worden deze propagandamid- dagen georganiseerd, waarbij ieder een prijsje krijgt en zo kennis maakt met de snelkookpan. „Cornet" en „Vitavit" Naar aanleiding van het beweerde van de heer Flierman. als zou de Con sumentenbond niet hebben willen zeg gen, waarom zij de „Comet"-pan 30, tot 60,te duur vindt, vroegen wij de Consumentenbond om commentaar. Men verklaarde ons dat een vergelij king was gemaakt tussen „Cornet" en een andere volkomen identieke snel kookpan van het merk „Vitavit". Zowel „Cornet" als „Vitavit" worden door de zelfde Duitse fabriek vervaardigd. Een pan van een bepaald type, die onder de naam „Vitavit" ƒ70,40 kost, wordt dooi de N.V. Gehag onder de naam „Cornet" voor ƒ98,verkocht. Ook de Neder landse Vereniging voor Huisvrouwen heeft vorig jaar laten aantonen, dat de beide pannen volkomen gelijk zijn. De „Vitavit" pan is echter normaal in de winkels verkrijgbaar. Het pleit voor de overtuigingskracht van de verkopers, dat men ook in de kleinere plattelands gemeenten de mensen zover krijgt, dat zij de plaatselijke handel passeren en meer geld willen neertellen voor een pan van precies dezefde kwaliteit en met dezelfde mogelijkheden. Moeilijk bereikbaar Om onduidelijke redenen waren de telefoonnummers van de N.V. Gehag, Spoorlaan 1 te Wesp en van het recla mebureau H. G. Rohde. Zwaluwlaan 140 te Bussum niet in de augustus- uitgave van de telefoongids opgenomen. Hoewel nauwkeurige gegevens niet bekend zijn, mag worden aangenomen dat de Gehag-actie op Texel in vergelijking met andere plaat sen weinig heeft opgeleverd. In Den Burg waren 1750 lootjes verspreid, alle maal goed voor één „prijs", waarvan er dus 1700 overbleven. Ook de heer Flierman gaf toe, dat dit niet zeer ge weldige resultaat het gevolg was van de waarschuwing in de Texelse Cou rant. Waarmee bewezen is dat bestrijding van praktijken zoals die door de N.V. Gehag worden bedreven, voorlopig slechts door waarschuwingen in de kranten op effektieve wijze mogelijk is. Nog te vaak worden Texelaars slachtoffer van lieden, die schijnbaar unieke produkten voor veel geld van de hand doen. Doorgaans is het betrokken artikel goed, maar de prijs is veel te hoog. Het is meestal een leugen dat het prijsverschil wordt gerechtvaardigd door een betere kwaliteit of bijzondere eigenschappen. Zo worden goede zaken gedaan met huishoudelijke artikelen van het merk „Tupperware". Ook hier wordt gebruik gemaakt van een merk waardige en bedenkelijke wijze van verkopen. Profiterend van het gebrek aan natuurkundige kennis van de huis vrouw wordt met succes beweerd, dat een plastic bakje of ander stuk vaat werk door een simpele druk op het deksel „vacuum" kan worden gemaakt, zodat de inhoud niet kan bederven. De zelfde bakjes van een ander merk kan men voor de helft bij de plaatselijke handel betrekken. ZON, MAAN EN HOOG WATER Dc zon komt 7 maart op om 7.13 uur en gaat onder om 18.30 uur; 10 maart op om 7.06 uur en onder om 18.35 uur Maan: 10 maart E.K.; 17 maart V.M. Hoog water ter rede van Oudeschild: 5 mrt. 9.49 cn 22.10; 6 mrt. 10.20 en 22.43; 7 mrt. 10 54 en 23.15; 8 mrt. 11.25 en 23.46; 9 mrt. 7.34 en 19.47; 10 mrt. 0 17 cn 12.33; 11 mrt. 0.52 en 13.15; 12 mrt. 1.51 en 14.30; 13 mrt. 3.27 cn 16.18. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. WONINGBOUW Voor het jaar 1964 (1963) werden voor de gemeente Texel goedkeuringen ver leend voor de bouw van 72 (13) woning wetwoningen, 18 premie-huurwo ningen; 4 (2) premie-koopwoningen; 9 (8) woningen uit de ongesubsidieerde sector, 13 woningen van ƒ16.000, en 10 woningen van zelfbouwers. ALGEMENE VERKEERSCURSUS EIERLAND Aan de cursisten van de algemene verkeerscursus te Eierland wordt mede gedeeld, dat de 6e lesavond hedenavond doorgaat. Vereniging voor Veilig Verkeer Afd. Texel P Vrijdag hield de Coöperatieve Aan koopvereniging „Texel" haar jaarverga dering. Uit het door de secretaris uitge brachte jaarverslag bleek dat de eind resultaten over 1963-'64 ongeveer gelijk zijn aan die van het jaar ervoor. Het bestuur had deze graag beter gezien. Wel is de bruto-winst aanzienlijk hoger, maar deze wordt goeddeels teniet ge daan door voortgaande kostenstijgingen. Toch blijft het bestuur van de vereni ging streven naar geleidelijke verbete ring van het eigen vermogen. De con currerende positie van de vereniging is in de laatste jaren duidelijk verbeterd. De debiteurenrekening gaf in het boekjaar 1963/'64 een kleine stijging te zien, maar is nadien aanzienlijk verbe terd. Er is geen enkele reden voor on gerustheid op dit punt. Een nieuwe ac tiviteit is de verkoop van vloeibare brandstoffen. Het bestuur ziet hierin voor de toekomst perspectieven. De graanontvangst is in het seizoen 1964 zeer goed verlopen. Er behoefde zeer weinig graan gedroogd te worden. Tevredenheid werd uitgesproken over de trouw van de leden en de werklust van het personeel. Het aantal klachten is zeer klein. Matige opkomst De opkomst voor deze vergadering was matig. Er waren plm. 40 personen aanwezig. De voorzitter, de heer A. Dros Bzn. weet de matige opkomst aan het zeer grote aantal vergaderingen van de afgelopen weken. Spr. was van oor deel, dat het aanbeveling zou verdienen de vergaderingen van de diverse coöpe raties op het eiland te combineren Het late tijdstip, waarop deze bijeen komst werd gehouden, was te wijten aan ziekte van administratief personeel. STICHTING TEXELS FOLKLORE GIRONUMMER 1 7 39 2 ten name van N.M.B. Den Burg Door de heer Dros werd het overlijden van de heer Melissen gememoreerd. Dc vereniging heeft in hem een zeer goede kracht verloren. Verder memoreerde de voorzitter de grote oogst van het jaar 1964, die dank zij de goede outillage bij de ontvangsi geen moeilijkheden heeft gegeven. Ook op deze vergadering zullen de leden weer moeten beslissen over nieuwe plannen, die echter nog slechts een ge deeltelijke verwezenlijking van de wen sen betekenen. De notulen van de vorige vergade ring, gelezen door de heer KI. Mantje, werden ongewijzigd vastgesteld. Bij het punt Mededelingen werd ver slag gegeven van een bespreking met de besturen van een aantal verenigin gen in Noord-Holland boven het Noord zeekanaal om op bepaalde punten tot meer samenwerking te komen. Hierbij werd speciaal gedacht aan het maken van voedermiddelen. Fusie zou hier een belangrijke besparing kunnen geven. De vergadering machtigde het bestuur deze besprekingen voort te zetten. Door het bestuur werd voorgesteld een drietal personen als lid toe te laten. De vergadering ging hiermee akkoord. De vereniging telt thans 144 leden. Balans en Verlies- cn Winstrekening De post gebouw bleef door uitbrei ding en een ongeveer gelijke afschrij ving op een vrijwel gelijk niveau. Ook door de directeur werd er op gewezen, dat de stand van de debiteurenrekening op 1 februari j.l. een aanmerkelijk gun stiger beeld vertoonde dan op 1 febr. 1964. Bij de onderdelen krachtvoer, meststoffen, granen, landbouwwerktui gen, bestrijdingsmiddelen en diverse ar tikelen kan gesproken worden van een toename van de omzet. Het tegengestel de is het geval voor de artikelen aard appelen en ruwvoer. Op een vraag uit de vergadering om trent vermindering van personeel kon worden geantwoord, dat door de betere inrichting van de pakhuizen inderdaad tot inkrimping kon worden overgegaan. Hierop volgde goedkeuring van de Balans en de Verlies- en Winstrekening. De besteding van de winst geschiedde op de door het bestuur voorgestelde wijze. Mededelingen directeur De voorverkoop van krachtvoer is voor de betreffende leden zeer gunstig geweest. In vergelijking met de thans geldende prijzen is het voordeel ƒ3, tot &.50 per 100 kg. De afzet van krachtvoer is tot nu toe deze winter la ger dan het vorige jaar door het gun stige weer. Ook de betere kwaliteit van het ruwvoer speelt een rol. Dc voorraad meststoffen is op het moment zeer goed. Gerekend wordt met een verdere toe name van het gebruik van mengmes.- stoffen. Hierbij nemen de Kormix mest stoffen een grote plaats in, omdat in deze meststoffen het fosfaat voor 100°/o oplosbaar is. De resultaten met de Overslagvereni ging zijn zeer goed. Het materiaal is af geschreven tot de oudijzerprijs. Door het zeer gunstige vochtgehalte van de ingenomen granen was er geen nood zaak tot het ruimen van partijen. Dit is gunstig geweest, omdat de prijzen flinke zijn opgelopen. Met de zaaigranen loopt het minder goed. Ook de omzet van pootgoed is gezakt. De directeur meent, dat wat het laatste artikel betreft weer meer naar afzet op coöperatieve basis moet worden overgegaan. De verkoop van landbouwwerktuigen is overgedragen aan het Cebeco en het ziet er naar uit, dat dit een belangrijk artikel wordt, waarvan ook de vereni ging nog enig voordeel plukt. De graan oogst kwam in 1964 door het gunstige weer in één maand binnen. Hoewel dit van het personeel in het pakhuis de uiterste inspanning vroeg, kon worden voorkomen, dat er moeilijkheden op traden. Dank zij het feit, dat de ont vangstinstallatie zeer goed werkte, kon op bepaalde dagen meer dan 200 ton worden ingenomen. De 'heer Stoepker zag in het bezit van de graankisten een zeer reële kans om de omzet te ver groten. De in het verslag genoemde stijging van de graaninname is in wer kelijkheid groter, omdat het vochtge halte aanzienlijk lager was. Als een nieuwe activiteit noemde de directeur de verkoop van olie. de teelt van gele erwten en het contracteren van graszaad teelt. Verder werd nog genoemd de proef met verbouw van 40 ha. Zephyr zomergerst. Dit ras heeft goede brouwkwaliteiten. Bestuursverkiezing De heer A. Dros Bzn werd met alge mene stemmen als voorzitter herkozen. Als lid van de Raad van Toezicht werd in de plaats van de heer N. Dros, die niet herkiesbaar was, de heer K. Zui- dewind gekozen. Bestuursvoorstellen Door de directeur werd een toelich ting gegeven op het plan om over te gaan tot het stichten van siloruimte met mogelijkheid van beluchting voor plm. 240 ton zaaigraan, verdeeld over 10 cellen. Daar de benodigde ruimte in het pakhuis aanwezig is, zijn de kosten be trekkelijk laag. Naar aanleiding van een vraag van één der leden werd uiteen gezet, dat de kosten voor ontvangst en bewaring van granen ook werkelijk voor rekening van de graanverbouwen- de leden komen. Hierna volgde goedkeuring van het bestuursvoorstel. Ook het voorstel om over te gaan tot aankoop van bouw terrein op het nieuwe industrieterrein aan de noordzijde van Den Burg werd na een toelichting van de directeur goedgekeurd. De aanwezige leden hechtten verder hun goedkeuring aan de voorgestelde geldleningen, die nood zakelijk worden voor verwezenlijking van voornoemde .plannen. In zijn sluitingswoord bracht de heer Dros de aanwezige leden dank voor de zeer vlotte behandeling van het grote aantal agendapunten. Plattelandvrouwen afd. De Cocksdorp-Eierland LEZING OVER HET REDDINGWEZEN DE COCKSDORP De laatstgehou den bijeenkomst van de afdeling De Cocksdorp/Eierland van de Nederland se Bond van Plattelandsvrouwen was gewijd aan het reddingwezen van de KNZHRM. De heer Van Peil uit Eg- mond voerde over dit interessante on derwerp het woord. Hij lichtte zijn be toog toe met dia's. De heer Van Peil was in staat zeer veel interessante bij zonderheden te vertellen, aangezien hij zelf als schipper op de reddingboot van Egmond aan Zee werkzaam is. Ook uit de dia's en foto's kwam naar voren, dat het redden van schipbreukelingen geen eenvoudig karwei is. Er is ondanks de vele moderne hulpmiddelen nog veel moed en opofferingsgezindheid nodig om bij nacht en ontij een in nood ver kerend schip tegemoet te gaan. Aan het begin van de avond, na het officiële gedeelte, vertelde mej. Coby Laan uit De Cocksdorp iets over haar ervaringen als deelneemster aan de cur sus „Plattelandsjongeren zoeken nieuwe wegen" in de volkshogeschool „De Zandhoeve" te Bergen. Mej. Laan had een keurig verslag gemaakt van haar belevenissen aan de school en van de vele excursies. Bijeenkomst plattelandsvrouwen INTERESSANTE LEZING OVER TUNESIË Dat de laatstgehouden bijeenkomst van de plattelandsvrouwen afdeling Texel volgens het oorspronkelijke plan verliep, kan bepaald niet worden ge zegd. Desondanks kon van een geslaag de avond worden gesproken. De aange kondigde spreker, de heer Jac. de Bruin uit Utreaht, die over „Buitenplaatsen aan de Vecht" zou spreken, moest we gens ziekte van zijn bezoek aan Texel afzien. De heer en mevrouw Schroevers uit Alkmaar waren evenwel bereid om de aanwezigen een prettige en leerzame avond te bezorgen. Het echtpaar Schroevers heeft een jaar gewerkt in Tunesië en kon over dit land veel we tenswaardigheden vertellen. De heer Schroevers had tot taak het landbouw onderwijs in Tunesië te helpen organi seren. Dat dit een bijzonder moeilijk en veelomvattend werk betekende, kwam uit hetgeen de spreker naar voren bracht, duidelijk tot uiting. Dat nog veel moet worden opgebouwd, blijkt wel uit het feit, dat degene die in dat land een jaar op een landbouwschool internaat is geweest zélfs als leraar aan het werk wordt gezet. De leden van de afdeling kregen een aantal dia's te zien van het land en de behuizing van de inwoners. Na de pauze vertelde de heer Schroevers hoe de vrouwen daar od het platteland werken of beter gezegd „zwoegen". Voor de vrouwen van onze welvaartstaat was het nuttig dit alles eens te zien: stellig zullen de aanwezi gen hun bevoorrechte positie dankbaar hebben beseft. In de pauze konden de dames de prachtige handwerken be wonderen, die de heer Schroevers mee gebracht had: kameelharen dekens en kleden, bonte tapijtjes, natuurzijden sjaals, alles voorzien van fraaie mo tieven, meestal aan de moskeeën ont leend. Door de overheid van Tunesië wordt veel gedaan om de ontwikkeling in het land te bevorderen. In een ander gedeelte van de zaal hadden de Texelse dames een tentoon stellinkje ingericht van handwerken, die zijzelf onder leiding van de dames Tiessen en Munters hadden vervaar digd. Ook deze handwerken dwingen respect af. De presidente, mevrouw v.d. Eijck- Bierens, toonde zich aan het slot van de avond zeer dankbaar jegens het echt paar Schroevers voor het gebodene. De eerstvolgende bijeenkomst van de afde ling is vastgesteld op 15 maart. Als u mij ziet hebt u een duizendje in handen. En bezit u me in meervoud, dan is het de hoogste tijd om over me te gaan praten bij de N.M.B. Daar doen ze een boekje over me open (een bank- of termijnboekje bijvoorbeeld). Of ze adviseren u hoe u me in effecten kunt beleggen I NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Den Borg: BInnenburg 11. Den Helder: Koningstraat 7 '/'7.

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 3