Cjroen 2,'warts-Jexels in het harL, J. L. Kikkert ontstak de Eierlandse het licht van vuurtoren E GENDA Woningbouwvereniging neemt 124 woningen over van gemeente Belangrijke gebeurtenis ruim 100 jaar geleden Nog steeds 200 wonin gzoehenden DINSDAG 9 MAART 1965 78e JAARGANG No 7945 Uitgave N.V. v/b Langeveld de RooU Postbus 11 - Den Burg, Texel Tel- 2058 Rcdaktie: Harry dc Graaf, Wllbelminalnan 33. Den Burg, tel. 2058, 's avonds 2382. TEKELE RIJNSZ ZWAAL, geboren in 1800, bevoer zeven jaren lang de wereldzeeën en werd in 1833 „door goedgunstige beschikking van het Gemeentebestuur" onderwijzer der jeugd te Den Hoorn op Texel. Tot qenoegen van ouders en kinderen was hij daar vijf jaar een zeer gewaardeer de kracht. Toen het hoofdschap van de school in Oude Schild vacant kwam, werd hij daar benoemd en vervulde in het steeds meer vervallende dorp op voorbeeldige wijze zijn taak. In zijn vrije uren, na schooltijd, gaf hij aan ve)e jonge mannen zeevaartkundig on derricht. Toen hij in 1857 Oude Schild verliet om dat dorp te verwisselen voor West-Terschelling, hadden 11 van zijn leerlingen het tot kapitein ge bracht, 31 waren eerste, 45 tweede en acht derde stuurman geworden. Bo vendien had hij enkele tientallen Texelse jonge.lui, die op het eiland maar moeilijk aan de kost konden ko men, opgeleid voor het loodsexamen. Met zijn vriend, schipper Dalmeijer, schreef hij in 1852 enkele artikelen in een nautisch tijdschrift, waarvan één tot titel had „Iets over de noodzakelijk heid van een kustlicht op het eiland Texel". In zijn autobiografie vertelt Zwaai over dat artikel het volgende: „Ons schrijven over de noodzake lijkheid van een kustlicht op Texel mocht veler aandacht tot zich trek ken En ofschoon het gewenste kustlicht toen, om financiële rede nen niet dadelijk geplaatst kon worden, werd daarin toch eniger mate tegemoet gekomen door het plaatsen van een scherm bij het dorp de KoogIk trad ook in briefwisseling over een ander niet minder belangrijk punt voor handel en zeevaart, namelijk over de Eier landse Gronden, die gevaarlijke en gevreesde plek voor de zeeman. Duizenden mensenlevens en mil- lioenen schats waren daar reeds verloren geraakt door gemis van duidelijke aanwijzing dier gronden -op de kaartenEen jaar later werden op last van Z.Exc. de Mi nister van Marine de Eierlandse Gronden door HH Zeeofficieren nauwkeurig opgemeten, en in kaart gebracht". J. L. Kikkert Tot de belangrijkste figuren, die Texel in de negentiende eeuw heeft voortgebracht, behoort zeker Johannes JLudovicus Kikkert, over wie wij on langs nog een artikeltje in dit blad publiceerden. Hij was op het eiland o a. Johannes Ludovicus Kikkert Dinsdag 9 maart Den Hoorn. Ons Huis, Verkoopmiddag en -avond voor restauratie muren van de Ncd. Herv. kerk te Den Hoorn. Oosterend, Herv. Centrum, 8 uur, vergadering Herv. Mannenverenigmg Oosterend. Woensdag 10 maart Den Burg, De Zwaan, jaarvergadering Coop. Boerenleenbank. Vrijdag 12 maart Den Burg, Toneeluitvoering R.H.B.S. „Er zijn altijd 2 mogelijkheden" en „De gouden pantoffel". De Koog. Jeugdhuis, Gemcenteavond Herv. gemeente. Zaterdag 13 maart Den Burg, Toneeluitvoering R.H.B S. „Fr zijn altijd 2 mogelijkheden" en ..De gouden pantoffel". Den Burg, Dc Graaf, Damwedstrijd, Noorder kwartier, West-Friesland, Zaanstreek Zondag 14 maart Eierland, Vliegveld, Balmasqué The Rockets. notaris, griffier bij het kantongerecht (Waalderstraat) en ook nog consul van het koninkrijk Sardinië. Tenslotte be kleedde hij met ere de functie van lid van Provinciale Staten. Begaan met het lot van honderden zeevarenden, die op de kusten van Texel bij stormweer hun graf in de golven vonden, tekende hij een voortreffelijke kaart van het eiland en gaf daarop alle strandingen aan ge durende een tijdvak van 12 jaar Ón danks de tegenwerking van strand- schuimende eilandgenoten, bleef hij evenals meester Zwaai voor het oprich ten van een vuurtoren ijveren. Beider moeite zou wel beloond worden, want op de eerste november 1864 was het ogenblik aangebroken, dat op de juist voltooide toren, het licht werd ontsto ken. Brief van minister J. L. Kikkert werd tot het ontsteken uitgenodigd door de Minister van Marine in een brief, die wij curiositeits- halve, hier in zijn geheel laten volgen. 's-Graven hage 10 October 186J Ten volle erkennend de onver moeide pogingen welke door U Edelgtboren zijn in het werk ge steld om .een vuurtoren op Eijer- land te zien stichten, aan welke pogingen het moet worden toege schreven dat de Regeering en de Volksvertegenwoordigers er tpe be sloten, den thans opgerigten toren te bouwen, wenschte ik daarvan reeds bij de eerste steenlegging een bewijs te geven, door U te verzoe ken zulks met eenige plegtigheid te 'willen doen. Ik begreep echter, dat het eigenaardiger zoude zijn U te verzoeken het eepste licht op den Vuurtoren te willen ontsteken, en daar van door een kort opschrift melding te maken voor de nakome lingschap. Mijn plan is het licht op 1 No vember aanstaande te ontsteken. Ik zoude dan U Edelgestrenge willen uitnoodigen tot dat einde aan den toren te begeyen en in tegenwoor digheid van het aanwezige pperso- neel en vergezeld van een Ambte naar van mijn departement, de lamp te ontsteken en wenschte ik het tegenwoordige opschrift bij te voegen: „Dit licht is op de 1 November J 864 ontstoken door Johannes 1/udovicus Kikkert", hetgeen v#n veel betekenis is dunkt mij en ten volle uitdrukt, wat ik bedoelde bij den aaphef dezes. Hoogachtend w.g. W C. Huissen van Kattendijke Minister van Marine Het licht in dc nacht Op de bewuste novemberdag was het prachtig, helder weer en velen waren te voet, te paard of met wagens naar de noordelijkste punt van het eiland ge gaan om van hun belangstelling blijk te geven. Van alle openbare gebouwen en van veel huizen waaide de vlag. Het gemeentebestuur, de dijk- en polderbe sturen, de geestelijkheid en andere vooraanstaanden waren onder de aan wezigen Nadat Kikkert met zijn fami lie en genodigden op het Eierlandse Huis waren aangekomen toen nog een bekende herberg ging het uitge breide gezelschap naar de toren, waar de Inspecteur van het Loodswezen uit Nieuwediep, een toepasselijke rede hield, waaraan wij het volgende ont lenen Onder de regering van Zijne Majesteit Koning Willem III is, en wordt er zeker, in het goede land dat wij bewonen, veel ten algemene nutte tot stand gebracht. Onder alle grote werken is er naar mijn mening niets dat wedijveren kan met de vuurtoren van Eierland, dit prachtige gedenkstuk ten dienste van alle zeevarenden. Voor de wereldmaatschappij kan men gerust spreken van het non plus ultra. Het licht worde thans ontstoken. O, wat al goeds ligt in deze weinige woorden op gesloten. Licht voor alle natiën der we reld, die met hunne bodems de Noord- Atlantische Oceaan doorkruisen, een lichtbaak bij storm en onweder, een vast punt aangewezen, dat hun ten gids zal zijn. Gods liefde, die wij allen be hoeven, bestrale het licht met zijnen zegen. Leve de Koning, Leven de Mi nister van Marine Feest op het Eierlandse Huis Nadat Kikkert de lamp had aange stoken, gingen allen terug naar het Eierlandse Huis, waar een maaltijd ge serveerd werd en waar het vanzelf sprekend niet ontbrak aan de nodige toespraken; de meeste werden naar de gewoonte van die tijd op rijm gehou den. Hoewel het meeste van wat gezegd werd, ons mensen van déze tijd, te ro de oude vuurtoren mantisch en te hoogdravend in de oren klinkt, wallen wij onze lezers een enkel couplet uit een lange toespraak niet onthouden: Zo zwelt thans Uw boezem van zalige vreugd Zo is thans Uw harte meer dan verheugd Nu Kikkert, hetgeen wat door U werd bedacht Voor zeeliêns behoud, hier tot stand heeft gebracht. In een bedankbrief aan de minister geeft Kikkert een uitvoerig verslag van hetgeen voorgevallen is. „Het was een belangrijk ogenblik de lamp was juist aangestoken toen het geruis der koepel om de lamp, met het geruis der golven naar het strand één werd. Na een ogenblik toevens, begaven wij ons weder naar beneden, en daar geko men zijnde, werd het gehele terrein met Bengaals vuur verlicht. Leve de Heer Kikkert, weergalmde het door de lucht. Onderscheidene vuurpijlen werden daarop opgelaten toen de stoet zich in beweging stelde naar het Eijerlandse Huis. Aldaar zijn wij verbleven tot cir ca half twaalf ure. Het was een feest bij uitnemendheid en het is zo ordelijk en geregeld geëindigd als een dergelijk feest waardig is". De gedenkplaat Wij hebben gemeend bij het eeuw feest van de alle Texelaars zo ver trouwde toren, enkele regels ter her denking te moeten schrijven. Er worde nog vastgesteld, dat bij de herbouw nè de opstand van de Georgiërs, de ge denkplaat, waarop Kikkert's verdienste „voor de nakomelingschap" werd vast gelegd, verdwenen is Zeker in eerste aanleg de schuld van de Marine, afd. Loodswezen, maar ook een nalatigheid van de Texelse nakomelingschap in wie een eeuw geleden blijkbaar vergeefs vertrouwen is gesteld. VI Verschtfnt dinsdags en vrijdags. Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coop. Boe renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,66 p. kw. -f- 30 ct. incasso. Advert.: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 ct. p. mm. VERLEENDE BOUWVERGUNNINGEN Burgemeester en wethouders ver leenden aan de navolgende personen, ondernemingen en instellingen de daar bij omschreven bouwvergunningen De heer F. J Kaczor te De Koog voor uitbreiding van een cafetaria aan de Boodtlaan, mevrouw H. M. Koorn-Ver- meulen voor de bouw van een woning aan de Burgerhoutstraat te Den Burg; de heer S. Bakker te Den Burg voor de bouw van een woning aan de Koger- veldweg; de heer G. Witte te Oosterend (O 33) voor de bouw van een woning aan de Nesweg; de heer J. Huizinga te Den Burg voor de bouw van een gara ge-bergplaats aan de Binnenburg; de heer W. Verhagen te De Koog K 47 voor de bouw van een bijkeuken; de heer G. Bakker te Den Burg voor de verbouw van een woon- en winkelhuis aan de Groeneplaats; de fa. gebr. Schoorl te Den Burg voor de bouw van een woning aan de Postweg; dokter R. R. Siebenga te De Cocksdorp, voor de uitbreiding van een praktijkruimte; de heer J Drijver te Den Burg. voor de verandering en uitbreiding van een wo ning aan de Kotterstraat te Oosterend; de heer J. A. Por te Groningen voor de bouw van een woning aan het Mien- terglop; de heer Mr. L Roelofs te Ha ren (Gr.) voor de uitbreiding van een kamphuisje aan de Califormëweg; de heer D Koorn voor de verplaatsing van een schuur aan de Hemmerweg; de heer S Rentenaar te Oosterend voor de uitbreiding van zijn woning aldaar; de heer J Vissei te Den Burg voor de bouw van een zomerwoning aan de Wilhelminalaan, en de heer W Smit te Den Burg (H 99) voor de verandering en verbetering van een woning aan de Smitsweg De leden van de woningbouwvereniging Texel gaan ermee akkoord, dat de gebeente Texel al haar woningwetwoningen in eigendom, beheer en exploita tie overdraagt aan de woningbouwvereniging. Het gaat om 90 z.g houtrijke woningen en een klein aantal andere huizen, waaronder bejaardenwoningen, verspreid over heel Texel. Dit betekent dat de woningbouwvereniging zich ook belast met het onderhoud, maar hiervoor verwacht het bestuur voldoende rijkssteun te kunnen ontvangen. De overdracht van 124 woningen van de ge meente naar de vereniging betekent dat de bewoners niet meer in staat zijn de huizen te kopen. Zoals bekend, werd met name door gemeenteambtenaren veel van de mogelijkheid gebruik gemaakt om een door hen bewoonde wo ningwetwoning van de gemeente over te nemen, temeer daar zij aanspraak konden maken op een hypothecair crediet van de gemeente. Deze mogelijkheid verdwijnt nu, omdat de woningbouwvereniging in principe geen huizen ver koopt. Weliswaar kan onder bepaalde omstandigheden van deze regel worden afgeweken, maar hierop mag men' niet zonder meer rekenen. ris, de heer P Smit, zich verheugd over de extra contingenten woningen, die aan Texel zijn toegewezen. Uit het financieel verslag van de penningmees ter, de heer G. Halsema, bleek dat de waarde van het totale woningenbezit van de vereniging ƒ2.658.013,70 be draagt, gemiddeld ƒ13.290,per wo ning. Voorts werd meegedeeld, dat de huurachterstand van de bewoners in het algemeen zeer klein is, dank zij de activiteit van de incasseerder, de heer J. Borgman. De woningen aan de Bea- trixlaan zijn vrijwel gereed en op vier stuks na bewoond. Bij een één dezer dagen gehouden controle was gebleken, dat de woningen van de vereniging er goed onderhouden bijstaan. Voor de autoboxen blijkt grote belangstelling te bestaan De twintig boxen die werden gebouwd, worden allen gebruikt. De vereniging zal. als de financiën het toe laten, in de naaste toekomst meer boxen bouwen. Als de gemeente Texel en de provin cie akkoord gaan met de overdracht, betekent dit, dat ihet huizenbezit van de woningbouwvereniging enorm toe neemt. Op dit ogenblik wordt beschikt over 226 woningen. Met de 124 gemeen telijke woningen erbij wordt dit 350. De ca. 100 woningen meegerekerd, die op het ogenblik op papier staan of in aan bouw zijn, kan worden gezegd, dat de woningbouwvereniging binnenkort over 450 woningen beschikt. Een en ander werd naar voren gebracht tijdens de jaarvergadering van de woningbouw vereniging Texel in Casino, vrijdag avond j 1. Zoals gewoonlijk werd de vergade ring slechts door een klein deel van de vierhonderd leden bezocht. De voorzit ter, de heer M. Bosma, sprak over dit kennelijk gebrek aan belangstelling zijn teleurstelling uit. Hij was van mening, dat deze situatie weinig stimulerend is voor het bestuur. Bouwvakkers tekort Een andere teleurstellende omstan digheid waarover 'het bestuur van de woningbouwvereniging zich zorgen maakt, is het vrij grote aantal bouw vakarbeiders, dat op het vasteland werkt. De heer Bosma redeneerde, dat loonverschil de oorzaak van deze werk lust buiten Texel niet kan zijn, aange zien aangenomen mag worden, dat men zich in de bouw aan de CAO houdt. Op Texel bestaat een groot tekort aan bouwvakarbeiders. De voorzitter zei te hopen dat de bouwvakkers toch zullen trachten op Texel emplooi te vinden. Bij welke aannemer doet weinig terzake, aangezien vrijwel alle aannemers direct of indirect met de woningbouwvereni ging te maken hebben. De heer Bosma toonde zich niet ontevreden over de activiteiten van het afgelopen jaar. Er is veel gebouwd en er zijn vele plannen in uitvoering. Woningen werden o.a. gebouwd aan de Beatrixlaan en bij 't Horntje. Dat de activiteiten met veel energie dienen te worden voortgezet, 'komt naar voren in het teleurstellende feit, dat de woningnood op Texel nog onverminderd voortduurt Het aantal woningzoekenden bedraagt evenals vorig jaar 200. In zijn jaarverslag toonde de secreta- Nood spoedig minder Opdracht is gegeven voor de bouw van 66 woningen. Ongetwijfeld zal bij het gereedkomen hiervan een flinke bres in het aantal woningzoekenden worden geslagen. Vorig jaar kon dat niet het geval zijn. omdat de mensen, die de bungalows aan de Vogelmient te De Koog hebben verlaten, het contin gent hebben „opgesnoept". Toch mag de vereniging dankbaar zijn voor de 46 wo ningen, die werden toegewezen in ver band met de verkoop van Vogelmient- bungalows. De heer Bosma toonde zich voorts verstoord over het gedrag^ van de pers ten aanzien van de activiteiten van de woningbouwvereniging. De re dacteur van de Texelse Courant werd verweten, dat hij geen melding had ge maakt van het feit, dat vorig jaar okto ber in een huis bij het Horntje een her inneringssteen werd geplaatst. De re dacteur van de Helderse Courant had dit wel gedaan, maar hij had in een an der artikel een verkeerde voorstelling van zaken gegeven omtrent de gevolgen van de overdracht van ww-woningen door de gemeente aan de vereniging. Statuten verouderd De Statuten van de Woningbouw vereniging Texel dienen aan de nieuwe tijdsomstandigheden te worden aange past. O.a zal de zeer lage contributie (15 cent per week) dienen te worden verhoogd. Binnenkort zal een extra vergadering worden belegd, waarbij nieuwe statuten ter goedkeuring aan de leden zullen worden aangeboden Bij deze vergadering dient tenminste dc helft van het aantal leden aanwezig te zijn. Als dat niet lukt, wordt een tweede vergadering belegd, waarbij de helft moet vóórstemmen om de wijzi ging erdoor te krijgen. Gezien de door gaans geringe belangstelling van de leden wordt aangenomen, dat twee ver gaderingen nodig zullen zijn Volgens rooster traden de heren H. Veenbaas (Texelse Bestuurdersbond), G. B J Snik (Kath. Middenstandsbond) en G. Halsema (C.N.V.) uit het bestuur Zij werden piet ruime meerderheid van stemmen herkozen. Verder verklaarde de vergadering zich akkoord met de aankoop van grond en de bouw van woningen en auto boxen Rondvraag De heer P. Boom verzocht het bestuur de jaarstukken enige tijd voor de ver gadering aan de leden toe te zenden Hierdooi zou men zich meer bij het werk van de vereniging betrokken voe len en stellig in grotere getale naar de vergadering komen, zo meende hij. Het bestuur beloofde het idee te onderzoe ken. Later op de avond werd met de Texelse Courant overeengekomen dat de cijfers voortaan in dat blad zullen worden gepubliceerd, zoals dat ook met de jaarstukken van TESO en VVV ge beurt. Door enkele bewoners van het Jan Dirkszoord werd gewezen op de door kinderen veroorzaakte onrust in deze straat. De kinderen, die er veelal ko men om te rolschaatsen, zouden o.a. door de tuintjes lopen en veel last ver oorzaken. Een der leden uitte zijn verontwaar diging over het feit, dat bewoners van woningen van hetzelfde type toch ver schillende huursommen betalen. Het verschil zou in sommige gevallen ƒ7, bedragen Daardoor wordt afgunst in de hand gewerkt, zo meende de vragen steller. 'Het bestuur liet weten dat daar weinig aan te doen is. De huursom is hoger, omdat de (nieuwere) huizen meer gekost hebben. Het „uitsmeren" van het huurbedrag over alle leden is onmoge- lij'k. HANDELSREGISTER In „Handelsbelangen" van 4 maart lezen wij onder nieuwe schrijvingen: C. H. J. van Kleef (e.), Texel. De Koog, Brink 13. Ambulante handel in melk. (Overn. van J. P. Eelman). En onder „wijzigingen" Pension „Erica", Texel, De Koog, Boodtlaan 24 Uittredend eigenaar N C. Rijk. Bedrijf w.v.d. M. Kooger-Bakker (h.v.) onder dezelfde naam Fa. C. de Wijn Co., Texel, Oude- schild, Heemskerckstraat 32. Bouw en rep. van schepen enz. Vennootschap onder firma ontbonden. Bedrijf wordt voortgezet als twee afzonderlijke één manszaken door A Hemelrijk en C. de Wijn.

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 1