Belangrijk voor schapenhouders Niet alle mannen zijn egoïsten Centrum van Den Burg deze zomer voor gemotoriseerd verkeer afgesloten BRIGADIER PIET EN DE SEMI-PROF I 7 LANDBOUW en VEETEELT>an Gvonlntfeti Vergadering Texels Schapenstamboek 9 rubriek voor j °"',or l|>$fv De heer P. A. Bakker, hulpassistent van de Streekontwikkeling, heeft een artikeltje geschreven over het verband tussen de voeding van schapen tijdens de drachtigheidsperiode en de voeding na het lammen en de melkproduktie van de dieren. Uit dit artikel zijn be langrijke conclusies te trekken. We be velen dit artikel in de belangstelling van de schapenhouders aan. Nieuwe gezichtspunten in de schapenvoeding De laatste jaren zijn er vele proeven gehouden met schapen. Eerst op het ge bied van de gezondheidstoestand, nu echter ook over de voeding. Van dit laatste wilde ik de belangrijkste behan delen. Er is gebleken dat 5°/o groei in de eerste 3 maanden van de dracht vol doende is. De laatste 6-8 weken zijn zeer belangrijk. Een betere voeding is dan gewenst i.v.m, de versnelde groei van de baarmoeder met inhoud. Tevens kan een onvoldoende voeding in die tijd tot slepende melkziekte leiden. Slecht gevoede schapen werpen lichtere en minder krachtige lammeren, terwijl de melkproduktie minder snel op gang komt en op een lager niveau blijft. De voeding is afhankelijk van he* aantal ongeboren lammeren Het is hierbij nodig te weten dat schapen die 3 lammeren zullen werpen minder droge stof opnemen als die er twee brengen Schapen die 3 lammeren zullen bren gen, moeten dus geconcentreerd voer hebben. 2,4 kg. Na het lammen werden de lam meren afgenomen en de ooien met de machine gemolken. De ooien werden in 4 gelijke groepen verdeeld en op een verschillend rantsoen gesteld Ze kre gen weer uitsluitend grasbrokjes. De opname aan droge stof uit de grasbrok jes en de melkproduktie van deze ooien was als volgt fresp. droge stof-opname en gemiddelde melkproduktie per dag per schaap ge durende de eerste 12 weken): Groep 1 2,6 kg 1,56 ltr. Groep 2 2,4 kg. 0,88 ltr. Groep 3 2,1 kg. 1,10 ltr. Groep 4 1,5 kg. 1,18 ltr. In groep 4 zat zowel de ooi met het hoogste aantal liters als de ooi met het laagste aantal. We mogen dus aanne men dat er weinig verband bestaat tus sen de voeding en de melkgift. Wel zat er verschil in gewichtsverlies van de ooien. De invloed van de voeding tijdens de dracht op de melkproduktie Om dit aan te tonen werden 3 groe pen ooien tijdens de dracht op een ver schillend rantsoen gezet: Groep I kreeg een rantsoen waarvan ze 20% groeiden, groep II 10% en groep III 0%. Als de groei 20% bedraagt, wil dat zeggen, dat als een ooi bij de dekking 80 kg. weegt deze dan na het lammen 96 'kg. zal wegen. (20% van 80 kg. 16 kg.) Na het lammen kregen de 3 groepen het zelfde rantsoen. De schapen werden weer met de machine gemolken. De melkproduktie was als volgt: Groei tijdens de dracht 20% groep I 10% groep II 0% groep III Gemiddelde melkproduktie per schaap per dag: lc week 1,55 1,25 0,80 2e week 1,66 1,20 0,73 3e week 1,50 1,05 0,65 4e week 1,30 0,93 0,58 5e week 1,10 0,78 0,50 6e week 1,00 0,60 0,45 Het verband tussen de voeding tijdens de lactatie en de melkproduktie Om dit verband aan te tonen, werd een proef opgezet met 24 Dorset Horn ooien. Deze schapen werden de 15e week van de dracht doorgelicht om te zien hoeveel lammeren er geboren zou den worden. Vervolgens kregen ze gras- brokjes naar behoefte, de schapen met 1 ongeboren lam namen 2,6 grasbrokjes op en die met 2 ongeboren lammeren Uit deze cijfers blijkt dai de melk produktie sterk afhankelijk is van de voeding en de voedingstoestand van het dier ten tijde van het lammen. De En gelse onderzoekers zijn van mening, dat de voeding van het drachtige schaap en de voedingstoestand op het einde van de drachtigheid bepalend zijn voor de melkgift na het lammen. Bij geiten bijvoorbeeld gaat dit ver haal niet op, bij deze bestaat een nauwe relatie tussen voeding en melkgift tij dens de lactatie. In aansluiting op een eerdei geplaatst artikel over de op 19 februari te Alk maar gehouden algemene vergadering van het Texelsch Schapenstamboek publiceren wij van een medewerker het volgende; Voor de algemene vergadering be stond grote belangstelling. De voorzit ter, de heer H. Hoogetoorn, kon een op timistisch geluid laten horen over de behaalde resultaten in de schapenhou derij. Vooral de fokkers maakten zeer goede prijzen. De export was verder belangrijk en de resultaten op de lande lijke tentoonsteling waren verblijdend. Alleen ziekte onder de dieren, waaron der de leverbot heeft diverse schapen houders grote verliezen gebracht. Voorts zijn de wolprijzen de afgelopen maan den laag geweest. Aan de leden, die meegewerkt heb ben om de Noordhollandse collectie voor de Nationale tentoonstelling zo goed voor te brengen, bracht de voor zitter hulde. In het jaarverslag werd het overlijden van het adviserend lid Ir. L. de Vries gememoreerd. Uit het jaarverslag bleek dat er voor het eerst meer dan 10.000 ooien en rammen in het fokregister onder controle staan. Hier van zijn op Texel 3434 ooien en 192 rammen en op het vasteland van Noord holland resp. 6135 en 425; 556 hiervan zijn 1-jarige ooien en 262 stuks zijn hulpregisterooien. Het aantal met ab en b+ voor algemeen voorkomen opge nomen rammen was groter dan ooit te voren. De schapenstapel is toegenomen, in Noordholland met 9% tot 93.788 per december 1964. Voor export zijn in 1964 2620 geregistreerde schapen over de grens gegaan, waarvan uit Noordhol land rond 1600 stuks. Aan schapenvlees is er ongeveer 1 milj. kg. minder ge ëxporteerd. Het geboortecijfer is iets ge daald en bedraagt 1,84. Hiervan werden grootgebracht 1,67. (de 1-jarigen zijn hierbij gerekend). Voor de 1-jar. ooien is als gemiddeld wolgewicht 4,63 kg. berekend, bij de 1-jar. rammen is dit 5.36 kg. Ongeveer 3500 vachten van geregistreerde scha pen en rammen werden gekeurd. Op de tentoonstellingen waren veel inzendin gen met gemiddeld beste klnsse dieren. Op de Nationale tentoonstelling zijn met 31 inzendingen 27 eerste prijzen be haald, waarvan 7 x IA van de 10 Aan 15 rammen kon een voorlopige premie worden toegekend, terwijl aan 45 ooien de benaming sterooi" kon worden ge- 109. „Geen wonder", antwoordde iemand uit het schilderachtige groepje Iedereen hier in Ottoburg zit natuurlijk vol spanning op ons te wachten. Zullen we even de gelagkamer van het hotel binnenlopen?" „In deze onfatsoenlijke 'kleding ze ker". merkte de dikke Zwiebelman en- gerust op. „Kom nou, Zwiebeltje", plaagde kapi tein Fritzl von Köpenick. „Doe nou eens een beetje vlot' Je bent toch geen plat- telandsveldwachter9 Je vertegenwoor digt toch zeker de hoofdstedelijke oo- litie!" „Loop naar de pomp mei je politie er bij!" mopperde de d'kke Zwiebelman Een fijne politieman ben ik. zo maar in mijn borstrokje!" „Het is beslist een keurig borstrokje" lachte Fritzl en voordat Zwiebelmann nog wat in het midden kon brengen, was Fritzl al door de draaideur naar binnen gewipt. Zwiebelmann 'kon toen al niets anders doen dan hem op losse en ongedwongen wijze volgen, daarbij net doende alsof hij er dagelijks in zijn borstrokje bijliep. Het spreekt overigens wel vanzelf, dat deze onverwachte binnenkomst van vier min of meer ontklede leden van de Slavonische strijdmacht de nodige op schudding teweeg bracht in de nette gelagkamer van het hotel „De Gulden Druyff". „O foei! Ontzettend!" kirde 'n dikke dame uit Amerika, „Ik ben niet FEUILLETON DOOR J. DE VRIES 25. „En als ik nu zeg, dat ik je liefheb?" „Dan voel ik me hogelijk vereerd, maar ik geloof er niets van. Dat komt door de stemming: een paar borreltjes, mooie muziek en prettig dansen. Dan wordt een mens sentimenteel. Houd je mond over liefde en laten we het leuk houden. Afgesproken?" „Goed, Marrie, je zult wel gelijk heb ben Vooruit, we gaan nog eens twis ten. Eens zien wie het 't langste vol houdt". Half vier reden ze Den Bosch uit, doch nauwelijks buiten de stad, beval ze: „Stop eens even. Hij trapte op de rem en keek haar verbaasd aan Ge decideerd besliste ze: „Ga jij maar op mijn plaats zitten, anders zie ik er van komen, dat we binnen een uur in een ziekenhuis liggen. Dat is toch geen rij den meer. Aanvankelijk protesteerde hij nog even, doch Marrie was al rond gelopen, schoof hem zonder meer opzij en nam plaats achter het stuur. Hoewel ze ook een licht hoofd had. was ze door de buitenlucht al zoveel ontnuchterd, dat ze behoorlijk kon rijden. Ze bracht hem netjes naar huis, hielp hem de stoep op en opende voor hem de deur. „Morgen breng ik je wagen wel terug. Welte rusten". Matthieu leunde tegen de deurpost en keek haar met lodderige ogen aan. „Krijg ik niet eens een afscheidszoentje van je, Marrie? Dat is toch niet aardig". Ze wuifde vrolijk en lachte. „Mis schien een andere keer. Kruip maar gauw in bed, dat is het beste. En be dankt voor de prettige avond. Maf ze". HOOFDSTUK 16 Zaterdagsmorgens werd Marrie wak ker met een raar gevoel in haar hoofd en een beroerde smaak in haar mond. Pas na enige tijd realiseerde ze zich, dat ze daverend feest gevierd had met haar baas. En natuurlijk teveel gedron ken, constateerde ze met ergernis. Dus draaide ze zich om en probeerde weer te gaan slapen, maar beneden klonk het geschetter van de kinderen en na tien minuten zat ze weer overeind, haar hoofd in de handen. Was dat even een feest. Haar voeten brandden nog van al dat dansen. Ze verlangde naar een heerlijk bad, maar was vooralsnog te beroerd om het bed uit te stappen. Hoe was het op het laatst ook weer ge gaan? Hoe was ze eigenlijk thuisgeko men? Ze herinnerde er zich niets meer van. Had hij haar gezoend bij de deur? Hoe zit dat nu? Maar ze waren toch ook naar zijn huis gereden? Wat moest ze daar doen? Midden in de nacht? Ja. hoe was dat gegaan? Ze had hem thuis gebracht en toen met de auto hier heen. Met een sprong was ze uit bed en liep naar het raam. Ze knipperde tegen het felle zonlicht, maar zag toch buiten de grote, donkerblauwe Ford staan. Nu wist ze het weer. Matthieu was aan het slingeren gegaan, waarna ze het stuur overgenomen had. Hem had ze naar huis gebracht, vervolgens naar huis gereden, maar verder wist ze niets meer. Had ze de portieren wel gesloten? Ze wist het niet meer. In ieder geval stond de wagen nog voor de deur. Ze nam badhanddoek en zeep en ging douchen, waarna ze een paar hoofdpijn tabletten innam. Maar het leek nog steeds, of er twintig hamers op haar slapen timmerden. Als een slaapwan delaarster kwam ze beneden, waar ze met een waar gejuich door de kinderen werd begroet. „Kalm aan, jongens, Marrie heeft een beetje hoofdpijn" zei ze, haar ogen slui tend en op een stoel zakkend. „Het zullen er wel twee beetjes zijn, veronderstel ik", lachte tante Ans. „Je had vannacht, denk ik, een aardig slok je op. Hoe laat was het9 Of liever: hoe vroeg? Half vijf, geloof ik. En heb jij die mooie meegebracht?" Marrie knikte „Heb je koffie?" „Melk staat al op. Dat je nog veilig thuisgekomen bent. „Rijden kan ik wel slapende, als het moet. Maar ik was toch echt fris van nacht, eerlijk". Tante Ans gierde het uit. „Dat zal best, ja. Het was anders vast geen fris liedje, dat je vannacht zong, toen je de trap opging. Zelfs Piet werd er wakker van, en dat wil wat zeggen. We hebben het uitgeproest in bed". Marrie keek haar schaapachtig aan. „Wat zong ik dan? Ga weg, je neemt me in de maling". „Vraag het straks maar aan Piet, als je mij niet gelooft. Weet je wat je zong9 „Matthieu, die wou een zoentje hebben, hi-ha-hoOpnieuw schaterde ze het uit. „Die Marrie! En? Kon-ie het?" „Wat bedoel je?" „Nou, zoenen natuurlijk. Zeg, jij kunt geven op grond van gunstige fokresul- taten. In de plaats van het aftredende be stuurslid, de heer Jb. Reyne werd de heer A. Koopmans te Barsingerhorn gekozen. Het bestuursvoorstel om op advies van het C.B.S. de minimum-gewichts- grens van de wolvacht te laten verval len werd aangenomen, echter niet de minimum-lammerenproductie Bij de wolkeuring worden ontypische vachten voortaan als onvoldoende aangerperkt. Ramlammeren van moeders met een onvoldoende lammerenproduktie wor den dus niet erkend. Besloten werd de inleggelden op de fokdagen te Texel en te Alkmaar voor enkele verkooprubrieken te verhogen, omdat het aantal te groot wordt om te plaatsen. De fokdag te Texel is vastge steld op maandag 6 september en die te Alkmaar op woensdag 22 september. Door Ir. J. Wietsma, R.V.C., werd een leerzame en interessante causerie ge houden, toegelicht met dia's over een studiereis naar Engeland, over de scha penhouderij aldaar. Hoewel de omstan digheden daar geheel anders zijn, dan bij ons. bleek dat men veel onderzoe kingen verricht om meer te weten te komen omtrent de juiste wijze van sdhapenhouden, de voeding, het worm- vrij maken, grootbrengen van lamme ren met kunstmelk en de teelt van meer lammeren door hormooninspuitin gen. Getracht wordt een beter vlees- lam te fokken met snelle groei, dat af gezet kan worden op een gunstig tijd stip. Het grote aantal rassen (30 - 40) en de vele kruisingen werken echter be lemmerend bij de verbetering van de gemiddelde kwaliteit. De aanwezigen kwamen echter onder de indruk van deze onoerzoekingen, die men dus ook elders verricht op het gebied van de schapenhouderij. C. R naar Europa gekomen om een paar boerenjongens in hun boezeroentje te zien! Als ze dat maar weten!" „Kom nou, Emma!" grijnsde haai man breed, „Wat geeft dat? Europa is toch immers de bakermat van alle cul tuur? Welnu, misschien hoort het juist wel tot de goeie manieren om er zo bij te lopen. Misschien is het wel de laatste herenmode, want mogen wij misschien óók iets hebben* naast die ridicule A- en H-lijnen van jullie? Weet je wat? Ik nodig ze uit voor een glaasje. Kom op, jongens! Schuif bij!" En deze vriendelijke uitnodiging sloegen de vier zojuist gearriveerden natuurlijk niet af De voorzitter vna de afdeling Den Burg van de VVV Texel, de heer M. Bakker, kon donderdagavond in hotel „De Graaf' te Den Burg slechts zes van de ruim tweehonderd leden welkom heten. Hij meende hieruit te mogen concluderen, dat het de leden van de afdeling bijzender goed gaat en dat zich in het afgelopen jaar geen verontrus tende problemen hebben opgeworpen. Spreker zei dat de huidige ontwikke ling het mogelijk heeft gemaakt, dat ook de mensen met een lager inkomen tot een zekere welvaart zijn gekomen door activiteiten op toeristisch gebied, zonder dat grote investeringen noodza kelijk waren. De heer Bakker sprak zijn verheu ging uit over het initiatief van de VW tot nummering van de zijwegen van de Pontweg. De voorzitter kon ook een en ander meedelen over een plan tot af sluiting gedurende de zomermaanden van het centrum van Den Burg voor alle gemotoriseerde verkeer. De plan nen verkeren nog in een zeer pril sta dium, maar de heer Bakker kon zeggen, dat het de bedoeling is de hoofdstraten van Den Burg tussen tien uur 's mor gens en een uur 's nachts af te sluiten. Onder de leden waren stemmen op gegaan om het afdelingsbestuur uit te breiden tot vijf personen. De voorzitter meende echter, dat 'het huidige bestuur bestaande uit drie mensen, beslist effec tief genoeg was. Inleiding WV-directeur De directeur van de VW, de heer J. W. Dekker, memoreerde het aarzelende begin van het vreemdelingenverkeer op Texel in 1947 en wees op de stormach tige ontwikkeling van de laatste 5 jaar. Het aantal gasten en overnachtingen kan echter verdubbeld worden zonder dat daardoor het karakter van Texel verandert. Vooral de bezetting op de kampeerterreinen, die niet in de direkte omgeving van De Koog liggen, kan aan zienlijk worden verhoogd. De directeur vertelde, dat het aantal bungalows de laatste jaren nauwelijks is toegenomen. Hij wees, evenals op vergaderingen in de andere dorpen, op de noodzaak van vakantiespreiding. Hij stelde Duitsland hierbij als voorbeeld. Ook achtte hij het van belang, dat meer aandacht wordt besteed aan verhuur in de maanden mei, juni en september. Grondprijzen De stijgende grondprijzen zijn vol gens de heer Dekker mede de oorzaak van de stagnatie in de uitbreiding van het aantal bungalows en hotels. Het aantal bedden is in De Koog zelfs iets teruggelopen, maar de ingebruikname van het nieuwe badhotel zal een verbe tering brengen. Het streven naar meer, aldus de WV-directeur, brengt onaan gename gevolgen met zich mee, maar met de rust in de recreatiegebieden zal het zeker niet zijn gedaan Hij achtte het noodzakelijk, dat spoedig een op lossing wordt gevonden voor het strapdverontreinigingsprobletm. Op het strand verdienen wij onze „toeristische boterham", meende de directeur Ook de wegen naar het strand, parkeer plaatsen enz. zullen moeten worden aangepast. Zoals bekend wordt gespro ken over „logeerbelasting" cm deze za ken te kunnen bekostigen. De heer J C. Rijk merkte op, dat ook de straten meer en meer dreigen te ver vuilen. Hij wees op de noodzaak van vuilnismanden en een goed functione rende reinigingsdienst. De heer Rijk vroeg de voorzitter of de VVV de moge lijkheid tot bouw van een rijwielstal ling aan het Westerslag kan onderzoe ken De heer Rijk zei, dat sinds enkele jaren brommers en fietsen in de duinen worden geplaatst, waardoor grote scha de ontstaat. De heer Bakker beloofde hierover contact te zullen opnemen met de bevoegde instanties. Tijdens de rondvraag deed de heer J. Witte het voorstel een actie te organi seren om te komen tot duizend VW- leden. Men verwacht nu dat dit aantal, mede door de oprichting van een afde ling te Oosterend, binnen twee jaar zal zijn bereikt. De VVV Texel telt op het ogenblik 900 leden. Aan 'het eind van deze bijzonder rus tig Iverlopen bijeenkomst dankte de 'heer Bakker de aanwezigen, onder wie afgevaardigden van het hoofdbestuur, voor de getoonde belangstelling. Hij zei het te betreuren, dat de meeste leden uit Den Burg zo weinig interesse heb ben. Het dorp is vooral toch het cen trum van toeristische activiteiten. De heer Bakker sprak de beste wensen uit voor de secretaris, de heer D. G. Too- lens, die wegens ziekte niet aanwezig kon zijn. Zijn functie werd waargeno men door de heer C. Bakker. BAZAR IN „HUIZE IRENE" Morgen wordt in de conversatiezaal van huize „Irene" te Den Burg een ba zar gehouden, georganiseerd door de be woners van het huis. De bezoekers zul len ongetwijfeld enige tijd op aange name wijze kunnen doorbrengen. Er worden diverse zelfgemaakte artikelen aangeboden, er wordt een verloting ge houden, er kan gespeeld worden aan de sjoelbak enz. De opbrengst van de ba zar komt ten goede aan de bejaarden trip. De bazar is 's middags van drie tot zes uur en 's avonds van half acht tot tien uur. De toegang is voor ieder vrij. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 10 maart a.s. worden de moeders van de buitendorpen verwacht op de volgende urea: Den Hoorn: 13.3014.00 uur; Oosterend en De Waal: 14.0014.45 uur; De Cocksdorp en Eierland: 14.4515.30 uur; De Koog: 15.30—16.00 uur. meedoen, hoor, als je naar een feest gaat. Vertel eens, was het leuk? En was je baas aardig?" Marrie zuchtte en steunde met haar hoofd onder haar armen op de tafel. „Het was moorddadig leuk. zie je het niet aan me?" „Maar goed dat je vandaag niet hoeft te werken Hoe heb je die wagen mee gekregen?" „Matthieu had teveel gedronken, daarom reed ik Ik bracht hem thuis en nam toen de wagen mee hierheen, ik moest toch naar huis?" Tante Ans gniffelde. „Wees blij, dat je veilig thuis gekomen bent, dat ik de hoofdzaak. Zo, hier is je koffie. Goed st^rk, daar knap je wel van op. Wil je brood?" Marrie trok een lelijk gezicht. „Hou op. weet je niks leukers? Wie denkt er nu aan eten? Ik heb alleèn maar dorst". Om twaalf uur kwam oom Piet thuis en begon de pret opnieuw. Marrie schaamde zich een beetje, maar at toch mee en na het eten voelde ze zich een stuk beter. Onmiddellijk na het eten reed ze weg naar Sprang. Onderweg dacht ze: Ik krijg vast op m'n kop, om dat ik de wagen niet eerder terugge bracht heb. Doch dat viel mee, want toen ze de wagen voor het bordes ge plaatst had en aanbelde, deelde de huis knecht mee, dat meneer nog niet bij de hand was. Marrie begreep, dat hij waarschijnlijk nog steeds in bed lag. „Zeg maar tegen meneer, dat de wa gen terug is. Ik ga wel met de bus naar huis". Ze liep naar het dorp. op zoek naar een haltebord, want ze had er geen idee van, hoe laat er een bus naar Waalwijk ging In het dorp werd ze niet veel wijzer, want de een zei: over een kwar tier en de ander beweerde hij hoog en laag, dat hij net weg was en over een uur de volgende bus ging. Dan maar een eindje wandelen, dacht ze, dan knap ik misschien weer hele maal op. Ze sloeg de weg naar Waal wijk in en wandelde op haar gemak aan de kant. In ieder geval had ze een leuk feest gehad met haar baas en dat was wel een paar uurtjes hoofdpijn waard. Tenslotte had ze er nog een mooie avondjapon aan overgehouden, en schoenen Terwijl ze mijmerend over de stille straatweg liep, had ze er geen erg in, dat een auto haar achterop kwam en vaart minderde. Op een gegeven ogen blik schrok Marrie op van een stem, die haar bekend voorkwam en haar beval: „Zo, nou ontmoeten we elkaar zonder teveel dak op het huis. Stap in, want ik moet met je praten" Ze draaide zich om en blikte in het gezicht van Fons Hagen, die haar drei gend aankeek en kennelijk nog niet over zijn kater heen was. Doch meteen beheerste ze zich weer, keek hem min achtend aan en zei: „Jij bestaat niet meer voor me. Laat me met rust, an ders maak ik er werk van". {Wordt vervolgd) HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeichild: 9 mrt. 7.34 en 19.47; 10 mrt. 0.17 en 12.33; 11 mrt. 0.52 en 13.15; 12 mrt. 1.51 en 14 30, 13 mrt. 3.27 en 16.18. Aan het strand ongeveer «w umr eerder hoog water.

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 4