Hoge en lage inkomens BRIGADIER PIET EN DE SEMI-PROF Niet alle mannen zijn egoïsten Bronchi letten Natuurzuivere LANDBOUW en VEETEELT C >«n ilronlngrn Snuif en wrijf SPORTPROGRAMMA tweede blad TEXELSE COURANT VRIJDAG 12 MAART 1965 rubriek voor I on.i.-r n-dahiu- De vraag naar de oorzaak van het grote verschil in inkomen op de diverse landbouwbedrijven blijft een voorlich ter bezig houden. Als het goed is, komt hij daar niet los van. Dat is alleszins verklaarbaar. In de eerste plaats al, omdat deze verschillen zeer groot zijn. We hebben het al meer gezegd, maar willen het nog wel eens herhalen. In de vrij kleine groep be drijven, waarvoor een bedrijfseconomi sche boekhouding wordt bijgehouden, bedraagt dit verschil in netto-winst per ha. wel zo'n ƒ800,Voor een bedrijf van plm. 18 ha., waarvan er heel veel op Texel voorkomen betekent dit een verschil van meer dan ƒ12.000,De ene boer weet dus uit een zelfde bedrijf ƒ12.000,meer inkomen te halen dan een collega-boer. Het is dus werkelijk de moeite wel om over de oorzaken van dit verschijnsel na te denken. In de tweede plaats is er dit. De taak van een voorlichter is kort gezegd het verhogen van de welvaart op de be drijven. Hij moet de boeren helpen het inikomen te verhogen. Dat voorlichters hun taak ook inderdaad zo zien blijkt uit het verwijt, dat we de afgelopen winter op een bijeenkomst van land bouwers eens kregen te horen. De be treffende landbouwer zie het nl. zo: ..Wanneer je als boer nog eens tevreden bent over je inkomen, komt een voor lichter je vertellen, dat het hoger moet zijn. En dan zou je weer ontevreden worden". Eerlijk gezegd benauwt zo'n uit spraak me wel eens. Zo bekeken ligt ons werk toch wel heel erg in het mate riële vlak. Maar nu de oorzaken Het blijkt telkens weer, dat diverse landbouwers van oordeel zijn dat een voorlichter, die regelmatig op de be drijven komt toch vrij gemakkelijk de oorzaken moet kunnen aangeven waar om boer A van een zelfde soort bedrij1" een veel hoger inkomen weet te beha len dan boer B. Uw verkoudheid van neus, keel of borst weg met Daarnaast kom je nog al eens de in zekere zin vererende opmerking tegen, dat een voorlichter door regelmatig be zoek op bedrijven, die wat aan het on dereind zitten toch de mogelijkheid heeft deze bedrijven omhoog te bren gen. Beide meningen moet ik bestrijden. Het is in bepaalde gevallen ontzettend moeilijk om er achter te komen wat de oorzaak is, dat het inkomen achter blijft bij dat van soortgelijke bedrijven. Zelfs met het belangrijke hulpmiddel van een bedrijfseconomische boekhou ding kom je er nog niet altijd uit. En zonder dit hulpmiddel zeker niet. Het is in ieder geval zo. dat je er met het bekijken van de buitenkant niet komt. Het is beslist ook niet waar, dat een voorlichter door regelmatig bezoek aan bedrijven, waar het niet helemaal goed zit de zaak recht kan breien. De meeste voorlichters hebben genoeg eigenwaar de om te menen, dat hun werk wel iets betekent, maar ze hebben zeker niet de pretentie, dat ze in staat zijn alle be drijven met minder goede uitkomsten op hoger peil te brengen. Ik durf het in dit verband wel als volgt te zeggen: „Een vakman, die het goed in z'n vin gers heeft, brengt het zonder voorlich ter veel verder dan iemand, die er geen kijk op heeft met de dagelijkse hulp van een voorlichter". „Je moet geluk hebben" Er zijn mensen, die met de vraag naar de oorzaken van goede of minder goede bedrijfsuitkomsten heel gauw klaar zijn. „Het is een kwestie van ge luk of ongeluk", beweren deze mensen „De ene mens vliegen de gebraden vo gels zo in de mond, terwijl een ander met een goed jachtgeweer ze niet eens te pakken kan krijgen". Ik ben geneigd de factoren geluk en ongeluk als oorzaak van goede en slechte bedrijfsuitkomsten „een hard nekkig misverstand" te noemen. Na- turlijk zijn er wel eens zaken, waarbij je de woorden „geluk" en „ongeluk" in de mond mag nemen. Als op het ene veebedrijf de koeien in een bepaald jaar allen een kuikalf brengen, terwijl op een ander bedrijf geen kui geteeld wordt, dan is er aanleiding van geluk en ongeluk te spreken. Maar ik zou het dan ook alleen tot dit soort zaken wil len beperken. Voor het overige voel ik veel meer voor de uitspraak van een professor, van wie ik kort geleden het volgende las: „Als ik een visser zie, die een paar keer achter elkaar beet heeft, zeg ik; Die man heeft geluk. Maar als ik hem een paar dagen achter elkaar „geluk" zie hebben ga ik geloven, dat het behendigheid is en dat het de moeite waard moet zijn om hem te bestuderen". Tenslotte Misschien is het zaak, dat onderne mers van bedrijven, waar het minder goed zit en voorlichters, die tot taak hebben dergelijke bedrijven vooruit te brengen de raad van bedoelde profes sor opvolgen en er werk van maken om „de behendigheid" van de „goede vis sers" onder de boeren te gaan bestu deren. HERINENTINGEN Deze maand zullen de kinderen ge boren in 1963, 1954, 1957 en 1958 wor den heringeënt tegen difterie-tetanus- kinderverlamming. Alle kinderen ont vangen hiervoor een aparte oproep. De meeste kinderen van deze leef tijdsgroepen bezoeken een lagere school. Behalve in Den Burg vindt de inen ting op de scholen plaats. De kinderen, die een school in Den Burg bezoeken gaan in klasseverband en onder leiding van het onderwijzend personeel naar de entingsplaats (Witte Kruisgebouw). De ouders van de kinderen, geboren in 1958, die nog geen lagere schoal bezoeken, wordt dringend verzocht zich stipt te houden aan het tijdstip en de entingsplaats, vermeld op de oproe- pingskaart. Voor nadere inlichtingen kunt U zich wenden tot de gemeente secretarie. Aan de inentingen zijn geen kosten verbonden Geeft U de kinderen, indien aanwe zig, de inentingskaart mee Schema inenting School datum tijdstip O.l. school De Cocksdorp 15 maart 14.00 uur Idem M.-Eierland 15 maart 14.45 uur Idem Z.-Eierland 15 maart 15.15 uur Idem Oosterend 16 maart 13.30 uur Chr. school Oosterend 16 maart 14.15 uur O.l. school De Waal 16 maart 15.00 uur Idem Oudeschild 18 maart 13.30 uur Idem Den Hoorn 18 maart 14.15 uur Idem De Koog 18 maart 15.00 uur Binnenkort volgt ook een belangrijke mededeling over de herinenting van kinderen geboren in 1960 en 1961 110. Toevalligerwijze was ook inspec teur Von Donnerwetter in de zaal aan wezig en deze keek met stomme verba zing naar de vier mannen, die zojuist in hun négligé'tje naar binnen gekomen waren en die er uitzagen alsof ze re clame maakten voor dat bekende was middel met de slagzin: nog éénmaal onze zeep en uw lijfgoed wordt nóóit meer wit! Zijn verbazing maakte echter plaats voor een zekere ontsteltenis, toen hij bemerkte, dat zijn opperwachtmeester Zwiebelmann pok tot de pover geklede heerschappen hoorde. Toen werd hij kwaad en nadrukkelijk wandelde hij op het gedecolleteerde kwartet af. „Wat betekent die vreemde tenue, Zwiebel mann?" vroeg hij streng, „Waar is je jas en hoe komt je helm zo gedeukt?" Zwiebelmann sprong ferm in de hou ding en antwoordde: „Ik heb een klap met een geweerkolf gehad, inspecteur Met uw welnemen, mag ik wel zeggen We hebben namelijk gevochten met de Italiaanders, maar we hébben ze stevig op d'r lui kop gegeven. We hebben met zijn vieren een héél regiment bergja- gers oo de vluchi gedreven met tanks en kanonnen en al!" „Grote goedheid", steunde de joviale Amerikaan en van pure ontsteltenis vie't hij van zijn stoel. „Vier operettesolda ten uit Slavonië jagen een héél leger Italianen op de vlucht. En nou hebben wij die Italianen nog wel zoveel gewe ren en tanks gegeven vanwege de mili taire hulpprogramma's! Hoe bestéét het! Met klappertjespistooltjes en speelgoed tankjes hadden we blijkbaar evenveel FEUILLETON DOOR J. DE VRIES 26. Meteen liep ze verder, doch Fons reed haar achterop en draaide de wa gen zo naar de kant, dat ze onmoge lijk verder kon. Opnieuw opende hij het portier. „Zeur niet, Marrie. en stap in. Of wou je helemaal lopen naar Waalwijk? Ik breng je wel thuis" „Ik zal van je aanbod geen gebruik maken. Heb ik dat al niet eerder ge zegd? Schiet op, ik kan er niet door". Hij stapte grimmig lachend uit en liep om de wagen heen naar haar toe. „Dat is ook juist de bedoeling. Kom doe niet zo gek. Je houdt nog steeds van mij en van mij alleen. Dat zul je nooit kunnen ontkennen". Marrie leunde tegen een boom, haar handen voor zich uit houdende in een afweerhouding. „Als je het waagt me aan te raken, zal ik je toch een op lawaai geven", waarschuwde ze en keek hem met dreigende blik aan. „Ik ben er juist voor in stemming". „Kom dan maar gauw bij me in de wagen", antwoordde hij, waarschijn lijk wel even geschrokken door haar besliste toort, want 'hij bleef op een meter afstand van haar staan en keek belangstellend toe. „Schiet op, jij. Ik wens niet langev door jou lastig gevallen te worden". Fons begon te grinniken. Hij hield zijn hoofd even scheef, terwijl hij ant woordde: „Zo, zo. dus baas Tjeu is tegenwoordig de favoriet, he?" Hij wenkte met zijn hoofd in de richting, vanwaar ze gekomen was. „Heeft-ie je vannacht mee naar huis genomen? En? Heb je het bij hem naar je zin gehad?" Een bloedgolf schoot Marrie naar het gezicht. „Jij schooier....", siste ze met ingehouden woede, „om zoiets gemeens van mij te denken". Ze keek hem glimlachend aan, maar plotseling viel haar iets in. Langzaam kwam er een glimlach om haar mond en liefjes vervolgde ze: „En gestel eens, dat het zo was meneer Hagenwat zou u er dan mee te maken hebben? Nou!" Nu was het de beurt aan de man om röod aan te lopen. „Als ik 'm in m'n knuisten krijg, breek ik hem door midden. gromde hij, haar kwaad aardig aankijkend. Hij hapt, dacht ze en ze voelde iets van triomf over zich komen. „Flinke kerel, die Fons Hagen. Pas jij maar op met hem. Na gisteravond kan hij ie bloed wel drinken. Bovendien.... nu ja, dat weet jij natuurlijk ook. Hij doet aan Judo. dus blijf maar een beetje bij hem uit de buurt". Een auto passeerde m snelle vaart. De bestuurder keek lachend naar het tweetal. Marrie kreeg opnieuw de smoor in en draaide zich om met de bedoeling terug te lopen naar het dorp en daar op een bus te wachten. Maar met twee passen had Fons haar ingehaald en greep haar bij de schou ders. Marrie rukte zich los.Zich om draaiende keek ze hem woedend aan „Blijf van me af jij". Doch Fons greep haar opnieuw vast en probeerde het meisje naar zich toe te trekken. „Toe, Marrie, doe niet zo kinderachtig. Ik weet, dat je toch van mij houdt en. Ze had hem met haar vrije hand een klap op zijn wang gegeven en daardoor was hij even geschrokken. Ze maakte van dit ogenblik gebruik om hard weg te lopen in de richting van het dorp. Ze hoorde Fons vloeken en naar zijn wagen lopen. Terwijl ze voortrende. keek ze achterom en zag. dat hij zijn wagen draaide. Hij komt toch weer achterop, dacht ze wanho pig. Wat moet ik doen? Ik durf het bos niet in te lopen, want hij gaat me zeker achterna. Dat er nu ook net nie mand langs komt Ze hoorde de motor van zijn wagen razen, de banden gieren over de weg en in snelle vaart haalde hij het meis je binnen enkele ogenblikken in. Mar rie week zoveel mogelijk naar de kant van de weg en zag geen andere moge lijkheid meer dan achter een boom te gaan staan. Terwijl hij de rem in trapte, waardoor de wielen opnieuw blokkeerden, zag zeineens door de bocht een snelbrommer aankomen. Terwijl Fons bij haar uitstapte, kreeg Marrie nieuwe moed. Opnieuw rende ze de weg op, ditmaal met haar armen zwaaiend. „Help!" riep ze in haar angst, en nog eens „Help!" Fons had enkele stappen in haar rich ting gedaan, doch toen hij de bromfiets zag naderen en Marrie hoorde schreeu wen, bleef hij besluiteloos staan. Per slot van rekening moest hij ook aan zijn naam denken. ZATERDAG 13 MAART: Adspiranten Texelse Boys-Texel. 4 uur ZDH-SVC, 4 uur SVO-De Koog, 4 uur Pupillen Tex. Boys b-Texel, 3 uur ZDH-Texel b, 3 uur SVO a-SVO b, 3 uur. ZONDAG 14 MAART - 4e klas A KNVB VZV-Texel Afdeling Noordholland SVC-Kaagvogels, 2 uur Texel 2-HRC 6, 2 uur Helder 6-De Koog 2, 2 uur Tex. Boys 2-JVC 3, 2 uur. Junioren Texel-Oudesluis, 9.30 uur Tex. Boys-WGW 2, 12 uur. Adspiranten Helder d-Texel b. 12 uur. MEDEDELINGEN S.V. Texel: Texel 1 zal het niet gemakkelijk krij gen bij VZV, dat er wel alles aan zal doen om de punten te behouden. Se rieus aanpakken Texel, met volle over gave, dat zal nodig zijn. Texel 2 moet trachten niet verder achterop te geraken en dus.winnen De junioren zullen van Oudesluis stellig meer tegenstand ondervinden Adspiranten Tex. Boys-Texel a zal gaan spannen en opk Texel b zal in Den Hel der wel een heel goede partij moeten spelen. Alzo afgesproken! D.D. Texelse Boys: De junioren hebben zondag koploper Helder 2 goed partij gegeven. Het werd wel een nederlaag van 2 0, doch met even meer geluk had het minstens ge- lijik kunnen zijn. Zondag tegen WGW 2, weer een sterke tegenstander, weer zo en het vizier even scherper, dan komt het wel goed. Het tweede speelt ook thuis, om 2 uur tegen JVC 3. Met een beetje meer over leg spelen dan vorige week, anders vrezen we het ergste. Het eerste is vrij en ontvangt volgen de week Cocksdorp. Terreindienst: J. Zoetelief Gzn. en J Kager. We. BOYS 2 IN LAATSTE KWARTIER NAAR WINST Boys 2 kon op het nippertje de winst grijpen tegen SVO 2. Hoewel de voor hoede van de Boys voortdurend in het doelgebied van de Oosterenders was te vinden, bleven doelpunten uit. Keeper Keijzer hield zijn doel gesloten. De voorhoede van SVO zag kans om doel man Kager éénmaal te verschalken. Tot een kwartier voor het einde bleef deze stand gehandhaafd. Na driemaal schie ten bracht achterspeler Th. Witte de score in evenwicht. Jan Zoetelief be zorgde de Boys de leiding. Een penalty wegens hands werd door Keeper Keijzer gekeerd, maar door dezelfde speler in het net geknald. Tot ieders verbazing, en later ook van de zeer jeugdige scheidsrechter zelf werd dit doelpunt afgekeurd VEEL DOELPUNTEN BU DIRKSHORN-TEX. BOYS Tot de rust had de strijd tussen Tex. Boys en Dirkshom een weinig schok kend verloop. De gastheren hadden reeds na korte tijd een 10 voorsprong, die door C. Maas werd weggewerkt. Door P. Hopman werd het daarna 12. Uit een sterk offensief bereikte Dirks- horn na 10 min. spelen in de tweede helft een 32 voorsprong. Toen bleek dat de conditie en de techniek van de Boys aanmerkelijk beter waren. Door T. van Heerwaarden. J. Witte, A Boo gaard en C Maas werd het tenslotte een gemakkelijke 37 zege voor de Texe laars. SVC VERLOOR IN TWEEDE HELFT Voor de rust was de strijd nog volko men open. Beide partijen waren aan el kaar gewaagd en de aanavllen gingen over en weer, maar doelpunten kwamen er niet uit. Toch had SVC een scorings kans: een penalty werd precies in han den van de keeper geschoten. De rust ging in met een blanco stand. Na de rust speelde Koedijk aanmerkelijk beter dan SVC en wist binnen korte tijd twee goals te maken. Opvallend was, evenals bij de wed strijd tussen SVC 2 en Oudesluis 2, dat er zeer vaak onnodig gesproken werd. RUIME OVERWINNING VOOR SVO WGW 3 en SVO speelden onder uit stekende weersomstandigheden een aantrekkelijke wedstrijd. Direct na de aanvang had WGW een klein overwicht, maar kon dit niet in doelpunten omzet ten. Langzamerhand namen de Ooster enders echter het heft in handen. De voorhoede draaide op volle toeren en de defensie liet geen bal meer door. Bij de rust had SVO reeds een 20 voor sprong bereikt. In de tweede helft druk te SVO de gastheren volkomen in d^ verdediging en vooral door een betere conditie was de 60 stand snel bereikt. Het hoge tempo van SVO was voor de Nieuwediepers te machtig. Door deze overwinning is SVO weer een stapje dichter bij het kampioenschap. De doel punten werden gemaakt door Piet Kooi man. Wim Bakker en Frits Roodlieb. HARDE STRIJD TUSSEN 7DH 2 EN JVC 4 ZDH 2 heeft na een harde strijd een 21 overwinning op JVC 4 behaald. Voor de rust hadden de „Zwaluwen" reeds een 20 voorsprong via Piet Schuil en Jan Commandeur bereikt. Halverwege de tweede helft sgoorde Witte in eigen doel en dat was voor JVC aanleiding om harder te gaan spe len. De stand bleef echter ongewijzigd. H.H. VEEHOUDERS OOSTEREND Sinds een paar maanden spaart de gymnastiekvereni ging van Oosterend ook zelfbindertouw. Veehouders, die hun touw op willen ruimen, worden vriendelijk verzocht een seintje te willen geven aan een van de bekende adressen. Het touw zal dan worden afgehaald, wat ook gebeurd met eventueel beschikbare papieren zakken. De adressen: J. Daalder, Vliestraat, G. de Jong of Rentenaar, tel. (02223) 227. bereikt en het had een sloot minder geld gekost!" „Wat mompel je daar allemaal, lieve?" vroeg mevrouw de Amerikaan se, die zich zorgzaam over haar geval len echtgenoot heenbopg Wij zijn ech ter niet in staat het gesprek tussen deze twee echtelieden verder te volgen, om dat de inspecteur inmiddels gehoord had, dat brigadier Piet en Pepi Zugent- apperl zich nog steeds in Italië bevon den. „Zo!" riep hij bars uit. „En jullie zijn dus smadelijk teruggevlucht! Bah' Dat zou ik nóóit gedaan hébben! En nu, in mijn kwaliteit als hoofd van de poli tie, gelast ik jullie onverwijld deze zaak te verlaten en er niet weer binnen te komen voordat je fatsoenlijk gekleed bent!" (Wordt vervolgd) De brommer stopte bij het meisje, dal hijgend van opwinding vroeg: „Meneer, mag ik alstublieft bij u achterop mee rijden? Die man valt me lastig!" Ze wees naar Fons, die enkele meters van zijn wagen stond toe te kijken „Maakt u zich maar geen zorgen meer. juffrouw, ik zal die vent wel even.Hij schakelde in en reed naar Fons toe, die op dit ogenblik langzaam terugliep naar zijn wagen Doch voor hij die bereikt had, was de bromfietser al bij hem, zette zijn machine tegen een boom en greep de man zo onverwacht beet, dat Fons wankelde en op de grond viel. De bromfietser gaf hem een paar trappen en boog zich over de man, waarna hij hem met zijn vuist begon te bewerken. „Flinke kerel, he? Met je auto. Zal ik je dat eens afleren? Een vrouw lastig te vallen op een eenzame weg. Hier. dat is voor jou, en die ook. Dit alles speelde zich in slechts en kele seconden af en Marrie, die tegen een boom leunde om bij te komen van alle emoties, zag, dat de bromfietser niet ophield de fabrikant te slaan. Ze begon opnieuw te rennen, ditmaal weer terug en riep: „Niet doen.niet doen zo is het wel genoeg! Houd u toch op.u slaat hem nog dood. Toen Marrie het tweetal bijna be reikt had, kwam de bromfietser over eind en keek nog eens naar de man op de grond. „Schiet op en kruip in die wagen van je en smeer 'm. Of wil je nog een portie?" Fons Hagen, die het bloed op zijn neus begon te voelen, probeerde over eind te komen, doch viel opnieuw te rug. Marrie boog zich over hem en greep hem onder de armen, waarna ze Ho»»tdronk in tabletvorm. 95ct probeerde hem overeind te helpen. „Heb je nu je zin? Kijk nu eens hoe je er uit ziet? Waarom doe je ook zo idioot?" Opnieuw stelde ze pogingen in het werk om hem overeind te krijgen, maar het lukte haar niet. Fons lag volkomen apathisch in haar armen. Het meisje keek de andere man aan. „Blijft u daar niet staan. Waarom helpt u mij niet?" Aarzelend kwam de aangesprokene naderbij en duwde het meisje weg. „Laat mij maar, hoewel er is niets aan hem verloren, als hij hier een poos je blijft liggen. Vooruit, ga op je benen staan". Langzaam kwam Fons Hagen over eind. Hij schudde zijn 'hoofd, toen Mar rie met haar zakdoek het bloed uit zijn gezicht probeerde weg te vegen. „Don der op jijjij bent de schuld van alles. Laat me los, ellendeling. ik kan zelf we naar m'n wagen En dat gezicht van je zal ik onthouden. Reken maar. Ik kom je nog wel eens tegen. Marrie en de bromfietser stonden min of meer verbluft te kijken naar de op zijn benen wankelende man. die nu het portier opende en zwaar neerviel op de plaats achter het stuur. Hij trok de deur dicht, schakelde in en reed langzaam de weg op. Bij het passeren van het tweetal draaide hij het raampje open. Razend van woede keek hij naar de man, die inmiddels zijn bromfiets weer gepakt had en zei nogmaals: „Jou kom ik nog wel eens tegen" frisse King Pepermunt, het beste dagelijkse middel ter opwekking en verkwikking

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 3