Cjroen Twartsjexels in het harL, M.A.B.-club krijgt een skelterafdeling Skelteren 9 is boeiend vermaak voor gasten en Texelaars ft Logiescapaciteit V.V.V. steeg in 1964 aanmerkelijk N.V. Karting Texel exploiteert circuit bij Akenbuurt FRANS ZEGEL Een nieuw seizoen VRIJDAG 19 MAART 1985 TEXELSE 78e JAARGANG No. 7948 COURANT Uitgare N.V. v/h Langere ld de Roofl Postbus 11 - Den Borg, Texel - TeL 2058 Redaktie: Harry de Graaf, Wilhelminalaau 33, Deo Burg, tel. 2058, 's avonds 2382. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Nederl. Middenstands bank; Coöp. Boe renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,65 p. kw. 30 cL incasso. Advert.: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert 12 ct p. mm. Texel krijgt er een vorm van recreatie bij. Vrijdagavond zal tijdens een speciale bijeenkomst officieel een skelterafdeling worden verbonden aan de Motor-, auto- en bromfietsclub „Texel". De oprichting is het resultaat van langdurige voorbereidingen en onderhandelingen, waarbij het er meerdere malen naar heeft uitgezien dat dit stoute plan schipbreuk zou lijden. De orga nisatie is nu echter „rond" en reeds dit seizoen kan er gereden worden. De oprichting van de skelterafdeling hing af van de aanwezigheid van een geschikte baan. Er was een terrein no dig met een oppervlakte van meer dan één hectare, waarop enkele honderden meters verharde baan moesten worden uitgezet. De kosten van aankoop en in richting van een dergelijk circuit zou den zeker ƒ90.000,belopen, zodat daaraan zelfs niet kon worden gedècht. Op „NAM"-terrein Een oplossing werd gevonden toen de initiatiefnemers het oog lieten vallen op een terrein, dat met weinig extra voorzieningen vrijwel direct voor de skeltersport geschikt was: het met bitumen verharde stuk land tegenover „Akenbuurt", waar de Nederlandse Aardoliemaatschappij vorig jaar een boortoren wilde plaatsen. Zoals bekend zag de NAM indertijd van haar boor- plannen af en moest, ingevolge het huurcontract, zorgen dat het land weer in de oude staat werd gebracht. Van deze verplichting heeft de maatschappij zich na overleg met de eigenaar, de heer J. Roeper, ontdaan, door een af koopsom te betalen. Dit feit maakte de oprichting van de skelterafdeling mogelijk. N.V. in oprichting Na langdurige onderhandelingen ver klaarde de eigenaar zich akkoord en overeengekomen werd, dat het 1,63 hectare grote terrein voor drie jaar zou worden gehuurd. Niet door de motorclub, maar door een daar van losstaande commerciële onderne ming: de N.V. Karting Texel i.o. Deze opzet werd gekozen, daar duidelijk was geworden, dat alleen op deze wijze de toch nog tamelijk grote financiële pro blemen konden worden overwonnen. De N.V. Karting Texel i.o. is met de ex ploitatie van de skelterbaan belast en verhuurt deze twee dagen per week aan de skelterafdeling van de motorclub. 10 skelters De N.V. Karting heeft tien skelters besteld van een zwaar type, vooral ge schikt om te kunnen verhuren aan Texelaars en vakantiegangers. De kar retjes worden gemaakt in de „Landia" fabrieken in De Meren bij Utrecht en zullen medio april worden afgeleverd De tien skelters betekenen voor de N.V. een forse investering, want ze kosten bijna ƒ1600,per stuk. Deze skelters zijn dus in beginsel bestemd voor ver huur aan belangstellenden, die daarvoor geen lid van de skelterafdeling van de motorclub behoeven te zijn. De N.V. Karting Texel is voornemens het cir cuit van half mei tot half september geopend te houden. De initiatiefnemers hebben reden om aan te nemen dat de belangstelling voor de skelterverhuur zeer groot zal zijn. Een soortgelijke skelterbaan in andere plaatsen, w.o. Westkapelle, is een groot succes. Het tarief, dat de huurders moeten betalen, is nog niet officieel vastgesteld, maar verwacht kan worden dat dit ongeveer ƒ3,50 voor tien ronden zal bedragen. De baan is 350 meter lang en rijkelijk voorzien van bochten. Ongevaarlijk Zoals bekend is het rijden van skel ters bijzonder ongevaarlijk. Dit is te danken aan de wielen, die ver uiteen staan en het feit, dat de bestuurder slechts enkele centimeters boven de grond zit, waardoor het zwaartepunt De inrichting van een skelter-circuit bij „Akenbuurt" heeft de instemming van gemeente en politie. Men is van mening, dat op deze wijze een aantrek kelijke recreatiemogelijkheid ontstaat, waarbij steeds veel publiek zal zijn be trokken. De initiatiefnemers zullen in de komende weken het terrein in orde maken. De baan zal worden uitgezet en de putten en gaten, die voor de boor toren moesten dienen, zullen worden gedempt. Ook wordt een onderdak ge maakt om de skelters te stallen en het gehele terrein wordt van een afraste ring voorzien. CANDY voor automatisch wassen BAKKER S IJZERHANDEL van de machine laag ligt. Omslaan met een skelter is vrijwel onmogelijk. Met de huurskelters kunnen bovendien geen bijzonder hoge snelheden worden ge haald. Desondanks zijn veiligheidsmaat regelen getroffen. Zo moeten de rijders een valhelm dragen en ook handschoe nen, attributen waarvoor de N.V. zorgt. Storend voor de landelijke rust in de omgeving zal het skelteren ook niet zijn. De huurskelters maken slechts weinig lawaai door een speciaal uitlaat systeem. De skelterafdeling zal (hopelijk) ui' een snelgroeiend aantal skelterbezitters bestaan, dat tweemaal per week ondei gunstige voorwaarden van de baan ge bruik mag maken. Zij kunnen iedere woensdagavond en zaterdagochtend rij den. Op deze tijden is de baan voor anderen gesloten. Mogelijke adspirant-skelterkopers on der onze lezers behoeven zich door de ƒ1600,die een nieuwe skelter moe: kosten, niet af te laten schrikken, wam er komen regelmatig goede tweede hands modellen aan de markt, waar voor men slechts enkele honderden guldens neertelt. Op Texel zijn al een aantal skelterbezitters, waarvan er twee. de heren S. Kooi en J. Agter jr.. zich als lid van de afdeling hebben aan gemeld. Initiatief Het initiatief tot de oprichting van de skelterafdeling en de N.V. Karting Texel is genomen door de heer J. C. Stolk te Den Burg. Zijn plan om op Texel de skeltersport populair te ma ken dateert van 12 juli vorig jaar, toen op het Wezenland te Den Burg een nationale skelterrace werd gehouden in het kader van de stadsfeesten. Hedenavond zal in hotel „De Linde boom-Texel" een propaganda-avond worden gehouden, geheel gewijd aau de skeltersport. De bijeenkomst is vrij toegankelijk voor ieder. Er zullen o.a. enkele films worden getoond, waaron der een over de Europese kartingkam- piocnschappen. In de zaal zullen twee skelters te zien zijn. TONEELUITVOERING IN ,,'T SKILTJE" OUDESCHILD Onder leiding van de heer P. Haker wordt in Oudeschild sinds enige weken intensief gerepeteerd voor het blijspel in drie bedrijven „De nieuwe veearts" van de schrijver P. L. van Prooyen Boogaerds. Het is de bedoeling dit stuk op zaterdag 27 maart in het dorpshuis ,,'t Skiltje" op te voe ren. Nadere bijzonderheden zullen nog bekend worden gemaakt. HUURAUTO BOTSTE TEGEN PAAL Rijden met te hoge snelheid was er oorzaak van dat de 20-jarige J. A. v.d. Slikke uit Den Burg in de nacht van zaterdag op zondag omstreeks 1 uur met zijn gehuurde personenwagen tegen een paal met verkeersbord reed. De chauffeur kwam uit de Parkstraat en wilde linksaf de Weverstraat inslaan. Hij schoot uit de bocht en ramde de paal, die tegenover het winkelpand van J. Nauta staat. De paal werd tegen de grond gedrukt en de auto, een nieuwe Ford Cortina van het verhuurbedrijf Geus, werd beschadigd. De chauffeur kwam met de schrik vrij. Een opname, gemaakt tijdens de interna tionale skelter-races op bet circuit „Sportlaan" te Bodegraven op 24 september 1962. Op de foto de rijders Klusser (nummer 1) die wiu- naar werd, en Boshuis (nummer 5) in de 100 cc. klasse. De oprichting van een skelterafde ling op ons eiland betekent dat ook de Texe laars van tijd tot tijd in de gelegenheid zullen zijn om dicht bü huis een dergelijke spannen de race gade te slaan of er aan deel te nemen. NATIONALE RHEUMACOLLECTE In de week van 22 tot en met 27 maart zal ook op Texel een collecte plaats vinden t.b.v. het „Nationaal Rheumafonds", een alle groeperingen omvattend orgaan. De rheumabestrijding is eerst dc laatste jaren in een behoorlijke omvang op gang gekomen, mede dank zij het wetenschappelijk onderzoek, waardoor meer over de oorzaken en de therapie van deze ziekte bekend werd. Ieder, die in zijn omgeving wel eens met deze ziekte in aanraking is gekomen, wett hoe ernstig en langdurig de gevolgen kunnen zijn. De „Stichting Het Natio naal Rheumafonds" stelt zich ten doel de financiële middelen te verschaffen in Nederland. In 1963 beleefde het fonds een hoog tepunt, toen het mogelijk was dat H.K.H Prinses Beatrix een Rheuma- vakantiecentrum in Bussum kon ope nen. In dit centrum zullen rheumapa- tiënten een verantwoord vakantiever blijf kunnen hebben. Eventuele gega digden voor opname gedurende 12 da gen in dit vak.antiecentrum kunnen aan de Provinciale Rheumadienst in Noord- Holland, Kleverparkweg 152 te Haar lem worden opgegeven. De vrouwenverenigingen hebben spontaan hun medewerking aan deze collecte toegezegd; beantwoord u deze reactie even spontaan door mild en blij moedig te geven bij de komende bus collecte. Uw getroffen medemens zal er u dankbaar voor zijn. Vorig jaar be reikte de collecte een opbrengst van ƒ923,24. Dit jaar moet het mogelijk zijn de ƒ1000,te passeren. Helpt u mee dit resultaat te bereiken? ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 21 maart op om 6 41 uur en gaat onder om 18.55 uur; 24 maart optorn 6 34 uur en onder om 19.00 uur. Maan: 25 maart L.K,; 2 april N.M. Hoog water ter rede van Oudeschild: 19 mrt. 10.20 en 22.33; 20 mrt. 10.49 en 22.59; 21 mrt. 11.11 en 23.18; 22 mrt. 11.31 en 23.29, 23 mrt. 11.49 en 23.53; 24 mrt. 12.12 en 25 mrt. 0.26 en 12.50; 26 mrt. 1.13 en 13.53, 27 mrt. 2.26 en 15.16. Aan het 9trand ongeveer een uur eerder hoog water De bij de WV Texel ingeschreven logiescapaciteit heeft in 1964 een aan merkelijke uitbreiding ondergaan. En kele grote bedrijven, die zich tot dus verre afzijdig hielden van het werk van de VVV nemen daaraan thans wel deel. De bij VVV ingeschreven capaciteit steeg daardoor van 8600 slaapplaatsen op 1 januari 1964 tot 15.000 op 1 januari 1965. Dit blijkt bij bestudering van de on langs verschenen VW-krant no. 1 van jaargang 16. Spreiding De spreiding van de logiesaccommo- datie over de door de VVV onderschei den gebieden op Texel is thans de volgende: Gebied Aantal Logies- bednjven capaciteit abs °/o abs °/o De Koog 459 44,0 8960 60.0 Dennen, Gerritsl. 149 14,3 1633 10,9 Den Hoorn 58 5,6 1684 11,3 P.H. Polder 6 0,6 36 0,2 De Waal 28 2,7 137 0,9 De Cocksdorp 105 10,1 643 4,3 Eierland 68 6,5 519 3,5 Den Burg 136 12,9 1144 7,7 Oudeschild 9 0,9 56 0,4 Oosterend 25 2,4 125 0,8 Totaal 1042 100,0 14937 100,0 De overheersende positie, die De Koog inneemt bij het verstrekken van logiesaecommodatie komt in voren staande tabel duidelijk tot uitdrukking De toegenomen logiescapaciteit op Texel sedert 1950 heelt weinig of niets bijgedragen tot een grotere spreiding over het eiland. In absolute zin is de concentratie alleen maar groter ge worden Indien er behoefte zou bestaan aan een grotere spreiding, dan zouden wel zeer ingrijpende maatregelen geno men moeten worden om deze te berei ken. Men kan zich echter afvragen of een naar verhouding grotere spreiding gegeven de huidige concentratie wel ooit te bereiken zal zijn. De accommodatie heeft zich in de eerste plaats gericht op de meest aan trekkelijke gebieden. De uitbreiding is er ter plaatse of in de naaste omgeving vanzelfsprekend ook gekomen. Met de huidige hoge graad van motorisering van de vakantiegangers zou echter een grotere spreiding over het eiland wel mogelijk geweest zijn. De grote concentratie in bepaalde de len betekent tevens, dat andere grote delen uiterst dun bevolkt met vakantie gangers zijn gebleven. Het ziet er naar uit dat juist deze delen in de toekomst mede voor een belangrijk deel de aan trekkelijkheid van Texel zullen gaan uitmaken, zolang er geen accommodatie wordt gecreëerd. Logiesvormen Van de bij WV bekende logiescapa citeit bestaat bijna de helft uit plaatsen op kampeerterreinen. De hotels en pen sions, die aanvankelijk het merendeel van het aantal slaapplaatsen herberg den, nemen thans kwantitatief gezien een bescheiden plaats in. Logies- Logiescapaciteit vormen 1964 1965 abs °/o abs 0/o Hotels 744 8,7 683 4 6 Pensions 598 7,0 623 4,2 Logi es-ontbijt 324 3,8 456 3 0 Gem. huizen 1621 18,8 1643 11,0 Bungalows 1409 16,4 1911 12,8 Jeugdhotels 753 8,8 854 5,7 Kampeer- huisjes 848 9,9 1104 7,4 Kampeer- sahuren 544 6,3 557 3,7 Kampeer terreinen 1745 20,3 7105 47,6 Totaal 8586 100,0 14937 100,0 Het aantal slaapplaatsen in hotels is met 61 bedden teruggelopen, vnl. als gevolg van de afvoering van hotel De Koger Hoop. Een belangrijke uitbrei ding onderging de categorie logies met ontbijt. Het aantal bij de WV in deze categorie ingeschreven bedden nam toe met 41°/o. De enorme uitbreiding van het aan tal slaapplaatsen in bungalows en op kampeerterreinen, wordt het werd reeds opgemerkt veroorzaakt door het toetreden van bedrijven, die reeds jaren bestonden, maar merkwaardiger wijs niet eerder dan nadat een speciale regeling was getroffen, lid van WV werden. Het betreft hier o.a. Sociaal Toerisme - Kogerstrand 3300 pers, Den Burg OVERDENKING: We kunnen weer spreken van een nieuwe lente en een nieuw geluid. Op het moment, dat ik dit schrijf is het werkelijk prachtig weer. Een mooie dag voor de bekendmaking van de verlo ving van Prinses Margriet! Deze week worden ook allerwege bidstonden ge houden voor het naderende seizoen op het land en voor alle arbeid. Misschien dat er zijn die denken: bidstonden? Maar alles gaat toch prima. Zelfs de loonsverhogingen van verleden jaar hebben onze concurrentiepositie niet verzwakt En de economische vooruit zichten voor dit jaar zijn goed. Het aantal aanvragen voor gastverblijf op Texel slaat alle records. Bidstonden? In de laatste oorlog met de suikerbie tenrantsoenen was dat wat anders. Maar nu in 1965? Daar hebben we God niet bij nodig. Onze organisaties en bonden, onze eigen handen en hersenen. Maar Hij? Overbodig! Ik denk aan een mooi bijbels verhaal in dit verband. Het staat in Exodus 17. Daar wordt Israël, pas uit Egypte, overvallen door de woestijnstam Amalek, een woest en roofzuchtig volkje. Er zal gevochten moeten worden. Aanvoerder Jozua trekt met zijn mannen ten strijde. En onder bloed en zweet en stof wordt er slag geleverd. Je zou zo zeggen: als die Jozua het nu maar goed doet en zijn mannen maar dapper en flink zijn. Nu daar ontbreekt het niet aan Maar het beslissende element is het niet in deze veldslag. Dat is de biddende Mozes daarginds op de heuveltop! Wanneer zijn handen zijn opgeheven naar de hemel wint Israël. Zakken ze naar be neden, dan wint Amalek. En beste men sen, het is in wezen nu niet anders. Er moet natuurlijk gewerkt worden, ge ploeterd en gezweten, vanzelf. De ge braden duiven vliegen ons zo maar niet in de mond. De handen uit de mouwen en het voorhoofd gefronst. Maar er is een nauw verband tussen de vechtende Jozua en de biddende Mozes. Even nauw als tussen onze werkende en onze gevouwen handen. Even nauw als tus sen ons werk hier op aarde en de bid dende Heiland en de hemel. Ik wens u een heel mooi en voordelig seizoen toe. Maar dan op deze manier. Zó wordt u gezegend P. Uidam. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 10 tot en met 17 maart 1965 Geboren: Lambertus Comelis, zv. Willem Jan Smit en Lucia M. G. van Sambeek; Robert Marco, zv. Jan Zuide- wind en Maatje J. Keijser; Catharina Anna Maria, dv. Hendricus J. Bakker en Maria C. D Lemmens; Nicolaas Cornelis, zv. Arend Heerschap en Irene A. P Kool; Robertus Bernardus, zv Henricus J. Maas en Guurtruida C. A. Paagman; Robert Paul. zv Teunis Dek ker en Maria C. G. Peters; Bafina Greta dv. Jan N Bakker en Guurtje J. van der Vis. Overleden: Aris Plaatsman, oud 81 jaar, Bregje Stark, oud 85 jaar, wv. Pieter Kok; Cornelia Catharina Zoete lief, oud 69 jaar, ev. J. Schrama. Turkse Tent 400 pers.. Sociaal Toerisme - Loodsmansduin 1100 pers. Bovendien zijn enkele bedrijven sterk uitgebreid. De sterke (administratieve) toene ming in de sector bungalows en kam peerterreinen is er bovendien de oor zaak van dat het relatieve aandeel van de onderscheidene logiesvormen in 1965 t.o.v. 1964 drastisch is gewijzigd. De WV-cijfers voor 1965 geven een beeld van de werkelijke verhoudingen. Voorzieningen De aanwezigheid van warm stromend water en douche mag zeker als een maatstaf gelden voor de kwaliteit van de aangeboden accommodatie. Ondanks de hiervoor reeds genoemde bezwaren van vergelijking van 1965 met 1964 laten wij hier toch de verhoudings- cijfers volgen. De conclusie kan luiden dat steeds meer bedrijven de voor deze tijd als zeer vanzelfsprekende voorzie ningen treffen. Warm water Douche 1964 1965 1964 1965 (In procenten): Hotels 80,0 76,2 100,0 100,0 Pensions 39,2 43,1 72.5 72,5 Logies-ontbijt 54,7 59,0 56,6 65,4 Gem. huizen 55,4 60,1 63,9 68,3 Bungalows 75,6 82,1 72,9 80,6 Jeugdhotels 11,1 85,7 88,9 Kampeerhuisjes 3,5 1,8 2,9 11,4 Kampeerschuren 5,7 Kampeerterreinen 90,9 85,7 Gemiddeld 47,1 51,0 53,5 58,7 Centrale verwarming Tot slot nog een opmerking over centrale verwarming. In 1965 hebben 18 bedrijven centrale verwarming: 14 van de 21 hotels, 3 van de 51 pensions, en één van de adressen waar men voor logeis en ontbijt terecht kan.

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 1