Kampioenschap Texel driebanden DAGELIJKS INGAANDE RENTE De telefoon wordt ouderwets! Wettelijke status van Uw 50 cc. VER WARRENDE WEGWIJZER e. Wanneer planten we pootaardappelen? NUTSSPAARBANK TEXEL De uitslag bij het kampioenschap driebanden is als volgt 1. W. Vendel 7 7 175 420 4 0,417 2. P. de Graaf 7 6 1 170 315 5 0,540 3. J. Venneman 7 4 3 165 396 5 0,417 4. J. Daalder 7 4 3 138 570 5 0,251 5. S. Rijk 7 3 4 136 445 5 0,306 6. C, de Graaf 7 3 4 146 516 4 0,283 7. A. v.d. Slikke 7 1 6 133 476 4 0,279 J. Bosch 7 7 87 492 3 0,177 Deze week wordt in hotel „De Graaf" te Den Burg gestreden om het kam pioenschap bandstoten. PLATTELANDSVROUWEN DISCUSSIEERDEN OVER RECLAME Tijdens de bijeenkomst van maandag avond in de landbouwschool te Den Burg hadden de Plattelandsvrouwen afdeling Texel mevrouw Broekman- Vriesman uit Bergen in hun midden. Mevrouw Broekman is voor de afdeling geen onbekende, want al eens eerder hield zij een interessante lezing. Deze avond stond in het teken van de recla me, waarover door de zestig aanwezi gen kon worden gediscussiëerd. Het on derwerp sprak kennelijk aan, want er werd heel veel gepraat. Begonnen werd met een creatief spelletje door enige dames. Uitgebeeld werd hoe in een gezin met teenagers gereageerd wordt op de aanlokkelijke postorder aanbie dingen: Hoe meer men koopt, hoe voor deliger. Bij het beoordelen van reclame kwam naar voren dat de meeste dames de reclame als noodzaak beschouwden. Het is echter zaak dat het nuchter wordt bekeken Men dient kritisch te zijn. Door de Amerikaan Vance Packard werd het boek „Verborgen verleiders" geschreven, waarin de reclame weten schappelijk belicht wordt. Amerika is hèt land van de reclame. Door de dis cussiegroepjes, elk bestaande uit tien dames, werden de diverse aspecten van de reclame geanimeerd besproken. Na derhand bleek o.a. dat men de verpak king van levensmiddelen belangrijk acht en dat het kopen in een super markt door de meerderheid prettig wordt gevonden. Toch geven vele da mes nog de voorkeur aan de meer per soonlijke sfeer in de kleine meer ge specialiseerde zaak. Daar kan men door vakkennis en service de klant binden. De teenager reclame werd algemeen als gevaarlijk beschouwd, het cadeau-stel sel afgekeurd en het plakken van ze gels als een goed spaarsysteem be schouwd. Ook speelt de sex een grote rol in de moderne reclame. Als wij te gen al deze verborgen verleiders nuch ter blijven staan, kunnen ze ons alleen maar prijsbewust maken. Dat was stel lig de belangrijkste conclusie, die de dames op deze avond hebben getrokken. Mevrouw v.d. Eijk, de voorzitster, dankte de discussieleidster hartelijk voor het gebodene, waarna zij de bij eenkomst besloot. De eerstvolgende avond van de plattelandsvrouwen af deling Texel staat in het teken van het paasfeest op 8 april. JAARVERGADERING ,,'T AMATEURTJE" DE WAAL De toneelvereniging ,,'t Amateurtje" houdt op maandag avond, 29 maart, haar jaarvergadering in het dorpshuis „De Wielewaal". De agenda vermeldt o.a. een be stuursverkiezing. Aftredend zijn mevr. J. Plaatsman-Voigt (niet herkiesbaar) en mevr. A. Keijser-Zegel, die zich wel herkiesbaar heeft gesteld. FUIKHAVEN DEN HELDER NU WEER VOLLEDIG BRUIKBAAR Woensdag heeft Rijkswaterstaat de laatste hand gelegd aan het op diepte brengen van de fuikhaven van Den Helder. Men deelde ons mee, dat de „Marsdiep" ook bij bijzonder lage wa terstand weer zonder gevaar uit en in kan varen. Men wil echter rekening houden met ongunstige omstandigheden zoals sterke zijwind, waardoor de die sel-elektrische veerboot enigszins uit de koers raakt en daardoor toch in een minder diep gedeelte van de haven vastloopt. Daarom is men nu doende om ook de havenbodem buiten de vaargeul van overtollige stenen en zand te out- doen. Het gerucht, als zou de havenfuik van Den Helder over enige tijd van nieuwe, langere damwanden moeten worden voorzien, omdat de huidige con structie ondeugdelijk zou zijn, wordt door de heer A. Steketee, opzichter van de havenwerken te Den Helder, onge grond en onjuist genoemd. Er is geen aanleiding om te vermoeden dat de haven na de werkzaamheden, die op het ogenblik worden afgerond, niet bruikbaar zou blijven. Bij het bekijken van deze foto zal men niet direct iets bijzonders merker- Wanneer men ech ter de achtergrond herkent, „Buiten- lust" aan de Koger- straat te Den Burg, is duidelijk dat het ANWB-richting- bord niet deugt. Ondanks het feit, dat we al binnen de dorpskom zitten en het centrum van Den Burg op nau welijks 900 meter ligt, werd op hec bord rustig 6 kilometer gezet. Twee weken geleden werd het bord geplaatst en slechts weinigen hebben het foutje opgemerkt. In het seizoen zouden de vakantiegangers er echter door van de wijs kunnen raken. Daarom heeft Ge meentewerken de betrokken fabriek, die de fout heeft gemaakt (voor Den Burg had „Den Hoorn" moeten staan) opdracht gegeven, zo spoedig mogelijk een nieuw bord te plaatsen. Als voor lopige maatregel is het foutieve op schrift gisteren onherkenbaar gemaakt. 0 CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 24 maart a.s. worden de moeders van de buitendorpen verwacht op de volgende uren: Den Hoorn: 13.3014.00 uur; Oostcrend en De Waal: 14.0014.45 uur; De Cocksdorp en Eicrland: 14.4515.30 uur; De Koog: 15.30—16.00 uur. In verband met de naderende plant- tijd van de pootaardappelen willen we nog op enkele punten wijzen. 1. Topspruiten nu nog verwijderen? 2. Pootgoed nu naar buiten? 3. Pootgoed dat pas ontsmet is. 4. Het aantal planten per ha. bij de maat 25/28, 28/35. Topspruiten nu nog verwijderen? Tijdens bezoeken aan verschillende poterbewaarplaatsen is het mij opgeval len, dat gelukkig een klein aantal po ters nog niet is afgesproten. Wanneer men de bedoeling heeft om aardappelen te planten voor pootgoed is het bekend dat één hoofdspruit op een aardappel minder afleverbaar pootgoed geeft. Het afspruiten van pootgoed omstreeks half maart is laat, maar niet te laat wanneer dit pootgoed extra goed wordt voorge- kiemd met bijv. het geven van een warmtestoot. Het is echter af te raden dit pootgoed in de eerste week van april praktisch ongekiemd te poten. Voor dergelijk pootgoed is het absoluut noodzakelijk dat de spruiten goed ont wikkeld 1 cm. lang) en afgehard zijn. Pootgoed nu naar buiten? Over het buiten zetten van pootgoed en niet half-maandelijks, zoal3 maar al tevaak verzuimd wordt duidelijk als zodanig te om schrijven. De rente wordt be rekend vanaf de eerste werk dag volgende op die van de inleg en houdt op op de laatste vóór die der terugbetaling. Elk bedrag is rentegevend bij de Binnenburg 9 Den Burg zijn nogal wat vragen gesteld. Indien de vorstkansen praktisch verdwenen zijn, kan het pootgoed buiten gezet worden op wagens of aan de westkant van de boerderij. In het laatste geval moet wel rekening worden gehouden met het eventueel optreden van nachtvorst, zo dat afdekkingsmateriaal of een kachel met ventilator aanwezig is. Pootgoed dat pas ontsmet is Ook dit jaar is eigen pootgoed soms pas begin maart ontsmet. We kunnen er niet genoeg op wijzen dat deze poters eerst goedgekeurd moeten zijn, alvorens ze geplant worden. Ook al plant iedereen misschien in de eerste week van april dan is dit voor pas ontsmette aardappelen absoluut nog te vroeg en kan beter nog één of twee weken worden gewacht. Het aantal planten per ha bij de maat 25/28, 28/35 Reeds meerdere keren hebben we ge wezen op het grote voordeel van het planten van poters in de maten 40-45, 45-50 mm. Grote poters geven nl. een groter aantal afleverbare knollen. Toch zullen ook dit jaar weer een klein aan tal mensen 28-35 en zelfs 25-28 planten. Van deze poter-maten is geen maxi maal aantal leverbare knollen te ver wachten en daarom is het planten hier van voor pootgoed af te raden. Zijdewind. DE KOOG GAAT KONINGINNEDAG VIEREN DE KOOG De Oranjevereniging De Koog heeft ook dit jaar plannen voor de viering van Koninginnedag, 's Morgens van 10 tot 11 uur is er een optocht met versierde fietsen, karretjes en alles wat versierd in de optocht kan worden meegevoerd. Vertrouwd wordt op de medewerking, zoals voorafgaande jaren, van de Margaretha Sinclair Band. Na afloop is er taptoe. Op de Speelweide worden van 2 tot 6 uur kinderspelen gehouden. Voor de jeugd van 13 tot 15 jaar wordt een puzzelrit georganiseerd. Van 4 tot 5 uur zullen gecostumeerde dames hun beste beentje voorzetten tijdens de voetbal wedstrijd. die op het terrein van de Sportvereniging De Koog wordt ge houden. Voor de meest originele cos- tuums worden speciale prijzen beschik baar gesteld. Traditiegetrouw is er 's avonds na tuurlijk de Meierblis. Bovendien zullen ouderen hun krachten meten met het touwtrekken, waar stellig veel belang stelling voor zal bestaan. Terwijl de Nederlandse PTT de grootste moeite heeft om de vraag naar te lefoonaansluitingen bij te houden, begint men in Amerika de telefoon zoals wij die kennen al weer als een heel oud communicatiemiddel te beschouwen. Amerika is het Mekka van de communicatiewereld. Daar worden allerlei nieu we vindingen toegepast, waaraan men in Europa nog lang niet toe is. Onlangs is zelfs in de VS de eerste „picturephone" in gebruik genomen, een combinatie van televisie en telefoon, waarbij men niet alleen elkaar kan spreken, maar ook zien. Het eerste net is in september in gebruik gesteld tussen Washington New York en Chicago. In Nederland is het principe ook bekend. Het kan ech ter niet worden toegepast doordat het hier veel te duur zou worden. Andere moderne Amerikaanse ver- minuut duizenden woorden met elkaar beteringen van de oude telefoon zijn: afwisselen. Als een man in een minuut DAMESKOOR DEN BURG BRACHT AVOND VOOR DONATEURS Voor donateurs en belangstellenden bracht het Dameskoor Den Burg o.l.v. de heer J. Visser woensdagavond in hotel „De Lindeboom-Texel" een ge varieerd en aantrekkelijk programma. De voorzitster, mevrouw Langeveld, vond het bijzonder verheugend een zo groot aantal aanwezigen te mogen be groeten. Het programma werd geopend met het goed gezongen „Laudate Pueri" van Mendelsohn. Helaas is de akoestiek van de zaal niet geschikt voor het brengen van dergelijke liederen, zodat het ge heel soms nogal „iel" klonk. Acht dames- van het koor dansten met piano-bege leiding van mevrouw A. Bakker-Visser de schaatsenrijderswals, waarbij men voor stemmige costuums had gezorgd. Ook de aanwezigen kregen de gelegen heid een dansje mee te doen. Mej. A. G. Luysterburg zong o.a. „Schlafe mein Prinzchen" van Mozart, waarbij ze zich zelf op de piano begeleidde. Het duet, gezongen door mevrouw Broere en mevrouw Koopman, maakte grote in druk bij het publiek. Mevrouw Welbo- ren-Schreuder zorgde voor een vrolijke noot met de voordracht van een sketch van Carmiggelt. Het laatste nummer voor de pauze was het bekende spel „Trek aan de bel", waarbij de dames over een grotere kennis bleken te be schikken dan de heren. Het eerste lied na de pauze was „Pueri Hebraeorum", van Palestrina, waarmee vorig jaar op het concours een hoge onderscheiding werd behaald. Een viertal dames bewees door viool-, cello- en pianospel, dat zij ook op in strumentaal gebied tot goede prestaties kunnen komen Het hoogtepunt van de avond was „Catootje". In fraaie cos tuums werden de dominee, de wafel vrouw, de lichtmatroos enz. in levenden lijve ten tonele gevoerd. De avond werd besloten met de negro-spiritual „Where you there" en het vreugdevolle „Steek de Trompet". De voorzitster hoopte, dat zij alle donateurs zou mogen begroeten op het concours, dat binnenkort op Texel door het Dameskoor Den Burg wordt geor ganiseerd. JUDOVERENIGING BESTOND EEN JAAR Ter gelegenheid van het éénjarig be staan heeft de Texelse Judo- en Jiu- Jitsu-vereniging in Casino te Den Burg voor judoka's en familieleden een aan trekkelijk programma verzorgd. Jeug dige leden van de Eerste Helderse Judo-vereniging bonden 's middags dc strijd aan met hun Texelse collega's. Hoewel de resultaten van de training van de heer Bais bij de Texelse judoka's al duidelijk te zien zijn, waren zij ech ter nog niet opgewassen tegen de ge routineerde Nieuwediepers. Na afloop van de wedstrijden werden enkele filmpjes vertoond. De voorzitter van de vereniging, de heer W. Brugmans, ontving 's avonds uit handen van oefenmeester Bais een fraaie voorzittershamer. De heer Brug mans zei in zijn openingswoord, dat het de club bijzonder goed gaat. Het leden tal is vanaf de oprichting slechts weinig teruggelopen. Daarna traden de junio ren- en senioren-judoka's van Texel en Den Helder op de mat. Ook hier bleek dat het de Texelaars nog aan wedstrijd- routine ontbreekt. Na de pauze gaf de heer Bais met een collega een demon stratie van enkele andere Japanse ge- vechtssporten. Het spectaculaire zwaardvechten en kata maakte grote indruk op het publiek. Voor deze avond had men beslag kunnen leggen op twee interessante films over judo: een de monstratiefilm en een verslag van de wereldkampioenschappen in Parijs. een toestel waarbij de kiesschijf geheel is verdwenen, een zelf luisterende tele foon en een telefoon die zichzelf be schermt tegen afluisteren. Het draaien van een nummer kost te veel tijd, me nen de Amerikanen en omdat seconden dollars zijn, moet de kiesschijf maar verdwijnen. De eerste oplossing is een toestel met drukknoppen. Sensationeler is het apparaat, dat met behulp van ponskaarten werkt. Ieder groot bedrijf met veel vaste telefoonrelaties kan zo'n toestel voorzien van maximum drie honderd kaartjes. De telefoniste be hoeft alleen maar de kaart in een gleuf te stoppen en het apparaat zorgt dan zelf voor de verbinding. Maar het eind van alles is toch wel de telefoon waarin men alleen maar het gewenste nummer behoeft te lispelen en voor de rest kan afwachten. Trage centrales Deze telefoons zijn in Nederland niet in gebruik. Het kan ook niet. Zij eisen een elektronische centrale. Nederland heeft nog centrales, die werken volgens mechanische systemen. De centrales zijn te langzaam om de supersnelle elektronische telefoons bij te benen. De Nederlandse PTT wil wel graag om schakelen, maar voorlopig ontbreekt daarvoor nog het geld. Wel wordt in Utrecht een eerste proef genomen met een kleine elektronische centrale. Hoe snel de telefoon ook een verbin ding tot stand brengt, in ons jachtige leven blijft het toestel toch te lang zaam. Het is namelijk afhankelijk van onze eigen stem. Vooral het grote be drijfsleven vraagt snellere methoden om gegevens uit te wisselen. Dat kan, zeiden de Amerikaanse telefoonmaat schappijen. Zij vonden een methode om computers met elkaar te laten praten. En bij die snelheid is een mens even snel als een slak vergeleken bij een straaljager. De computors kunnen per een paar honderd woorden kan uitbren gen is hij een waar recordhouder. Pratende computor De pratende computers (die overigens geen geluid, maar elektronische impul sen met elkaar uitwisselen) vormen een geheel nieuwe tak van de telecommuni catie. Er is al een naam voor ook: data transmissie. Enkele duizenden bedrij ven in de Verenigde Staten maken er al gebruik van. In Europa zal de in voering heel wat moeilijker zijn. De data-transmissie vraagt namelijk een groot aantal verbindingsmogelijkheden. Die kan Europa nog niet leveren. Het bestaande kabelnet is maar nauwelijks voldoende voor de nodige telefoonver bindingen. Een uitbreiding kost mil joenen guldens. Geld dat doodeenvou dig niet aanwezig is. Het grote pro bleem is, dat de PTT-bedrijven in Euro pa vrijwel allemaal door de staat wor den beheerd en daardoor op het punt van investeringen afhankelijk zijn van de rijksbegrotingen. Amerika staat er wat dit betreft heel gunstig voor. De maatschappijen daar zijn in particuliere handen en kunnen vrijelijk een beroep doen op de kapi taalmarkt. Hoeveel dit uitmaakt, blijkt uit de investeringscijfers van de groot ste Amerikaanse maatschappij, de Ame rican Telegraph and Telephone Com pany. Deze gaf sinds het eind van de oorlog 30 miljard gulden uit voor nieuwe communicatieprojecten. Dat is meer dan de totale uitgaven van de ge hele Nederlandse staat sinds de oorlog. En daar kun je echt wel wat mee doen. HEDENAVOND UITVOERING REDMER IJSKA-SCHOOL DE WAAL De uitvoering van de leerlingen der Redmer IJska-school te De Waal, hedenavond, zal aanvangen om kwart voor acht. Men wordt ver zocht op tijd aanwezig te zijn. Ruim zestien jaar geleden kwamen de eerste bromfietsen in Nederland, toen nog deftig aangeduid als „rijwielen met hulpmotor". Nu rijden er bijna 1,5 mil joen brommers op onze wegen en hun aantal groeit nog dagelijks. Wij weten het allemaal: dc bromfiets is in het Wegenverkeersreglement gelijkgesteld met de van ouds bekende fietsen. Dat is de reden, dat men van de bestuurder geen rijbewijs of andere paperassen verlangt. Anderzijds eist de wetgever, dat de bromfietser zich op dc weg ge draagt als een gewone fietser, d.w.z. dat hij deel uitmaakt van het langzaam verkeer. Met alle consequenties van het rijden op fietspaden, de voorrangsregels op kruisingen etc. Het is zo gezien ook logisch, dat de bromfiets wettelijk moet voldoen aan een aantal technische eisen van de fiets. In het Wegenverkeersreglement zijn de zgn. fietseigenschappen, waaraan een brommer moet voldoen, vermeld: een fietsbel, pedalen, een goedgekeurd achterlicht en een wit achterspatbord (tenminste 30 cm. lang) en twee onaf hankelijk van elkaar werkende rem men. De wetgever heeft vervolgens be paald, dat alle brommers moeten zijn uitgerust met een goed herkenbare gele plaat (van 6 x 16 cm.) en een in richting tot het ontkoppelen van de huLpmotor, zodanig dat de bromfiets desnoods ook trappend kan worden voortbewogen. Steeds sneller In de jaren vijftig bleek echter dat de bromfietsevolutie een ongewenste kant opging. Met name de mogelijkheid om uit een motortje van ten hoogste 50 cc een steeds grotere snelheid te halen, gaf te denken. De fabrikanten en im porteurs kwamen reeds na enkele jaren tot de conclusie, dat het onbeperkt op voeren van de snelheid op den duur zou leiden tot de ondergang van deze populaire tweewieler. Vandaar hun streven, eerst op vrijwillige basis en later onder toezicht van de overheid, te komen tot een beperking van de snelheid tot 40 km. per uur van fa- briekswege. Keuringsvoorschriften Sedert 1958 is de bepaling van kracht, dat alle in de handel te brengen bromfietsen moeten behoren tot een door de minister van Verkeer en Wa terstaat goedgekeurde soort. Tot dit doel werden door het ministerie in overleg met het bedrijfsleven keurings voorschriften opgesteld, welke resul teerden in een Rijksgoedkeuringsnum- mer voor elk goedgekeurd type brom mer. Bij de strenge inspectie van de nieu we bromfietsmodellen wordt niet alleen gelet op de snelheidsbeperking tot 40 km/uur, maar ook op andere wettelijke eisen, waaraan de bromfiets moet vol doen (bijv. de toegestane geluidssterk te). Bij de beoordeling bekijken de technici de combinatie van de inge bouwde motor met de daarbij behoren de overbrengingsverhoudingen en het uitlaatsysteem. Want alleen deze van fabriekswege toegepaste combinatie waarborgt de wettelijke status van de bromfiets. Zodoende is de hedendaagse brom fiets en nauwkeurig afgestemd vervoer middel. Elke wijziging aan een van de essentiële delen brengt mede. dat de motortweewieler niet langer valt onder de door de overheid goedgekeurde soort, met alle gevolgen van dien voor de berijder. Om een concreet voorbeeld te noemen, vervangt men de originele carburateur of uitlaat door eenzelfde onderdeel van een andere soort of merk, dan berijdt men in feite niet lan ger een bromfiets maar een ongedefi nieerd vervoermiddel. Hetzelfde is eveneens van toepassing op bijv. zui gers en cilinders. Het is ook goed te weten dat elke ge constateerde verandering aan een uit laatsysteem voor de politie aanleiding kan zijn de bromfiets in beslag te ne men, zelfs in het geval de geluid- en snelheidsvoorschriften nog niet zijn overtreden. Degene, die dus bewust of onbewust wijzigingen brengt in de constructie van zijn brommer, brengt naast de ver keersveiligheid de „status" van de bromfiets en de positie fan de brom fietsberijder in gevaar. En daarmede het plezierig en rijbewijs-vrij rijden van 1,5 miljoen Nederlanders.

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 2