(fro en fwartsfpxels in het harL, Tupperware" contra Texelse Courant HONDERDEN TEXELAARS NAAR LISSE Stichting Texels Folklore organiseert Texel - dag" in de Keukenhof Dringend verzoek om financiële steun FRANS ZEGEL VRIJDAG 26 MAART 1965 TEXELSE 78e JAARGANG No. 7950 Uitgave N.V. v/h Langereld de Roofl Postbus 11 - Den Burg, Texel - TeL 2058 Redakde: Harry de Graaf, Wilhelminalaan 33. Den Borg, tel. 2058, 's avonds 2382. COURANT Verschijnt dinsdags en rrjjdagt. Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Boe renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,65 p. kw. 30 ct incasso. Advert: familieberichten 14 ct p. mm.; andere advert 12 ct. p. mm. De Stichting Texels Folklore heeft zich belast met de organisatie van een evenement, dat, als het slaagt, voor Texel van enorme propagandistische waarde zal zijn. Op donderdag 22 april zal een groep van minstens 200 per sonen, waaronder velen in oitd-Texelse klederdracht naar de bloeiende Keu kenhof te Lisse reizen, waar een uitgebreid programma zal worden afgewerkt. Hoogtepunt van de dag zal de aanbieding van een lammetje zijn door de Texelse delegatie aan de voorzitter van het stichtingsbestuur van „Keuken hof'. Van verschillende zijden op Texel is reeds steun aan deze onderneming toegezegd. Zo zal de N.V. TESO alle in Texels costuum gestoken deelnemers gratis naar Den Helder vervoeren en worden voor de rest van de trip twee autobussen beschikbaar gesteld. De organisatoren verwachten minstens vier autobussen nodig te hebben. Het aantal deelnemers is nog niet precies be kend. omdat belangstellenden die de reis willen meemaken, zich hiervoor nog kunnen opgeven. programma te kunnen besluiten. 's Middags om twee uur zal het po diumprogramma worden herhaald, uiteraard zonder de aanbieding van het lam. Om drie uur gaat de groep terug naar Lisse, waar o.a. het "optuigen zal worden gadegeslagen van de wagens, die de daaropvolgende zaterdag deelne men aan het bloemencorso. Omstreeks vijf uur zal de terugtocht naar Texel worden aanvaard. Ook anderen Alleen deelnemers in folklorecos- tuum worden geacht tot de groep te behoren. Voor hen worden de onkosten van de dag door de Stichting gedragen. Ook anderen zijn van harte welkom, maar zij zullen alles zelf moeten ver zorgen en kunnen ook geen gebruik maken van de vervoermiddelen die voor de gecostumeerden zijn bestemd Texe laars. die de tocht graag in costuum Het programma voor de Texel-dag, die onder het motto „Texel groet U" zal worden gehouden, ziet er als volgt uit. Na aankomst te Lisse, 's morgens om ongeveer 9 uur, zal in de Hobaho- vedlingshal een bruiloftsstoet worden opgesteld Het belangrijkste onderdeel van de stoet is de wagen met de Pink sterbruid, voorafgegaan door de uit 70 meisjes bestaande drumband „Marga- retha Sinclair" en gevolgd door de uit leden van het Koninklijk Texels Fan farekorps samengestelde boerenkapel en leden van de Volksdansgroep Texel. Daarop volgen de bruiloftsgasten, „ge wone" burgers in Texels costuum. Speldjes De stoet vertrekt om 10 uur en komt een half uur later in de Keukenhof aan. Daar „zullen grote aantallen foldertjes worden verspreid in drie talen met na dere informatie over de activiteiten van de Stichting Texels Folklore en zullen 5000 speldjes gratis worden uitgereikt. Het speldje stelt een lammetje voor, uitgevoerd in wit plastic met zwarte of groene contouren. Later zullen de speld jes op Texel te koop zijn voor 25 cent per stuk. De groep gaat de Keukenhof binnen, behalve de drumband, die te- rugmarcheert naar Lisse om daar mee te werken aan een feestdag voor kinde ren, georganiseerd door „Elfesta". De band zal enkele rondgangen maken en onder andere musiceren in de Hobaho- hal, waar de kinderen zijn verzameld en waar ook de bekende TV-ster „Swie- bertje" aanwezig is. Oude ambachten Op verschillende plaatsen in de Keu kenhof zullen de bezoekers kennis kun nen maken met verschillende oude Texelse handwerken. Leden van de Texelse groep, ambachtslieden voorstel lend, zullen demonstraties spinnen ver zorgen, kaartweven. kantklossen, netten boeten en kappen maken. Intussen zal op een podium, dat ergens in de tuin zal worden opgesteld, een programma worden afgewerkt door de Pinkster- bruidgroep, de boerenkapel, de kleine dansgroep en de grote dansgroep, waar na direct door de Pinksterbruid (mej. Gery v.d. Zwaag). de voorzitter van de Stichting Texels Folklore, de heer W. Albers en mevrouw De Lugt het lam wordt overhandigd. Mevrouw De Lugt zal voor deze gelegenheid gekleed zijn als Jacoba van Beieren. Dit in verband met het feit. dat mevrouw De Lugt een aantal jaren geleden als eerste de tra ditie opende, dat een „Jacoba" bij de opening van de Keukenhof aanwezig is. Op 11.45 uur denkt men het morgen- EERSTE TEXELSE KIEVITSEI GEVONDEN Op dezelfde dag dat in de dagbladen melding werd gemaakt van de vondst van het eerste kievitsei in Nederland, vond de heer D. W. Keijser, De Westen, 's middags een nest met twee eitjes op zijn weiland nabij de Dennen. De dochters van de heer Keijser, de 12- jarige Petra en de 15-jarige Chrislian- nc, brachten het eerste eitje dezelfde middag bij burgemeester C. De Koning. willen meemaken en zich dus zullen aansluiten bij de bruiloftsstoet, dienen zich vóór 10 april bij het secretariaat op te geven: Burgwal 22, telefoon 2411 Geld nodig Het laat zich denken, dat voor de uitvoering van deze ongetwijfeld voor heel Texel belangrijke plannen veel geld nodig is. Zonder hulp van anderen kan de Stichting Texels Folklore deze lasten niet dragen. Zeer ingenomen is men daarom met het aanbod van TESO en ook met het bedrag van ƒ200,dat door iemand voor dit doel beschikbaar is gesteld. Dit is echter niet voldoende. Men doet daarom een dringend beroep op particulieren, maar vooral ook be drijven in de toeristische sector om dit belangrijke plan financieel te steunen. Bijdragen voor dit doel kunnen worden werden overgemaakt op giro 17392 t.n.v. do Nederlandse Middenstandsbank te Den Burg. Een beroep wordt voorts ge daan op de bezitters van Texelse cos- tuums, die niet aan de reis deelnemen. Zij worden verzocht hun costuums tij delijk af te staan aan hen die zich bij de bruiloftsstoet in de Keukenhof willen aansluiten. Dat de Texel-dag juist op donderdag 22 april wordt gehouden heeft als re den, dat het bezoek aan de bekende tuin dan meestal het grootst is. Het pro pagandistische belang van het folklore- evencment is er zo het meest mee ge diend. Pers, radio en televisie zijn gis ter op de hoogte gesteld van het Texel se initiatief. Parkstraat Den Burg ,,Noq te vaak worden Texelaars slachtoffer van lieden, die schijnbaar unieke produkten voor veel qeld van de hand doen. Doorqaans is het be trokken artikel qoed, maar de prijs is veel te hoog. Het is meestal een leu- qen, dat het prijsverschil wordt ge rechtvaardigd door een betere kwali teit of bijzondere eiqenschappen. Zo worden goede zaken qedaan met huis houdelijke artikelen van het merk „Tupperware". Ook hier wordt qebruik qemaakt van een merkwaaraiqe en bedenkelijke wijze van verkopen. Pro fiterend van het qebrek aan natuur- kundiqe kennis van de huisvrouw, wordt met succes beweerd, dat een plastic bakje of ander stuk vaatwerk door een simpele druk op het deksel „vacuum'kan worden qemaakt, zodat de inhoud niet kan bederven. Dezelfde bakjes van een ander merk kan men voor de helft bij de plaatselijke handel betrekken". Aldus schreven wij in de krant van vrijdag 5 maart aan het slot van een ar tikel, waarin gewag werd gemaakt van het geringe succes dat een N.V. met haar door ons als zeer bedenkelijk ge signaleerde verkoop van snelkookpan nen had geboekt. YVat kon worden ver wacht gebeurde: de op Texel voor Tupperware aangestelde demonstra- trices waren het met deze passage in het artikel niet eens en meenden dat zij door deze anti-reclame ernstig nadeel zouden lijden. Ons oordeel werd on juist genoemd en men liet ons weten dat met de Nederlandse directie van Tup perware tegenmaatregelen zouden wor den overwogen. Dit gebeurde en enkele dagen later werden wij opgebeld door de directeur die een afspraak wilde maken voor een gesprek, waarbij Tupperware zou aan tonen. dat haar werkwijze volkomen aanvaardbaar was en de prijzen van het materiaal beslist niet te hoog. Eenvou diger leek het ons dat Tupperware een ingezonden stuk zou schrijven, waarin de door ons geuite beweringen zouden worden gelogenstraft. Wij wilden daar voor gaarne plaatsruimte beschikbaar stellen. De directeur toonde zich hier over verheugd en liet weten, dat we spoedig een schriftelijke reactie zouden ontvangen. Die reactie bleef uit. Wel werden wij meer dan een week later weer opgebeld, nu door de man die be last is met de bevoorrading van Noord- holland, de heer Zonjee uit Beverwijk. Hij zei weinig heil te zien in een inge zonden stuk en gaf de voorkeur aan een gesprek, naar aanleiding waarvan wij konden schrijven wat we wilaen. De heer Zonjee kwam dus naar Texel en uitte zijn bezwaren tijdens een onder houd met de redacteur in hotel „De Lindeboom-Texel". Onjuiste bron? Allereerst dient te worden vastge steld, dat wij ons oordeel over Tupper ware en de wijze waarop het verkocht wordt, hadden gebaseerd op publikaties en mondelinge mededelingen van de Nederlandse Consumentenbond In het aprilnummer 1964 van de Consumen tengids toonde men zich over de ver koopmethode niet enthousiast: „Na tuurlijk zijn er wel vrouwen, die het aardig vinden een demonstratie bij te wonen en er vrij nuchter tegenover blij ven staan, maar de meesten zullen niet ongevoelig blijven voor het vlotte „ver- koopsgesprek" en het ook tegenover hun gastvrouw niet aardig vinden hele maal niets te bestellen. Bovendien is kopen aanstekelijk, vooral in klein ge zelschap. Dit alles maakt dat men vlot koopt, te vlot misschien met het gevolg dat men er achteraf spijt van kan krij gen". De Consumentenbond geeft toe dat de afsluiting van Tupperware in derdaad ideaal is, maar dat allerlei le vensmiddelen in Tupperware ook lan ger vers en houdbaar blijven wil men niet onderschrijven: „Op de demonstra ties doet men het voorkomen alsof het vers blijven verband houdt met de spe ciale wijze van sluiten. Het bijna ge sloten deksel moet namelijk in het mid den worden ingedrukt, waardoor lucht ontsnapt. Inderdaad ontsnapt er wel enige lucht, maar lang niet alle Er ontstaat wel een zekere onderdruk, waardoor het deksel beter sluit, maar zeker geen luchtledig. Bovendien, al was dat zo, dan zou daarmee het bederf nog niet worden tegengehouden. De le vensmiddelen worden immers niet ge conserveerd en bevatten dus bacteriën, waarvan bepaalde zich, luchtledig of niet, verder zullen vermenigvuldigen. Het materiaal zelf is zacht plastic, dat, zoals dit eigen is. gemakkelijk geuren aanneemt. Sterk ruikende zaken, zoals uien, Indische kruiden e.d. moet men er bij voorkeur niet in wegzetten. Boven dien kan dergelijk plastic niet tegen temperaturen boven 85 graden. Uitko ken is dus niet mogelijk. Het voordeel van Tupperware is dus bepaald niet ge legen in de mogelijkheid er levensmid delen en klaargemaakte gerechten lan ger in goed te houden. Wèl krijgt men met Tupperware prima afsluitende bussen, bekers etc. Een afsluiting, die overigens betaalt moet worden, want Tupperware is aanmerkelijk duurder dan vergelijkbare artikelen van zacht plastic materiaal. Die extra uitgave heeft dan ook alleen zin als de extra goede afsluiting nodig is, b.v. voor het bewaren van zaken, die door aanraking met vocht gemakkelijk slap worden, of voor het meegeven van dranken In an dere gevallen b.v. voor koelkastdozen zijn we met gewoon plastic aanmerke lijk goedkoper uit". JEUGDGEMEENTERAAD WORDT SAMENGESTELD Op maandagavond 29 maart wordt in het dorpshuis te Den Burg een bijeen komst gehouden, waar nadere stappen zullen worden genomen om te komen tot de oprichting van een jeugdge- meenteraad. Zoals bekend viel reeds op 3 maart tijdens een bijeenkomst in het bioscooptheater de beslissing dat deze tweede raad er moest komen. Voor de samenkomst van maandag zijn degenen, die op de eerste bijeenkomst het vragen formulier hebben ingevuld, uitgenodigd. Ook jongelui van 20, 21 en 24 jaar zijn welkom. Zij zullen evenwel geen spe ciale uitnodiging ontvangen. De genodigden hebben inmiddels de suggestie ontvangen om een bestuur van vijf man te kiezen, dat zal worden belast met de samenstelling van de raad. Op de tijdens de eerste bijeen komst gestelde vraag welke onderwer pen in de jeugdgemeenteraad behan deld zouden moeten worden, waren der tien van de vierentwintig personen die het formulier inleverden van mening dat een gemengd programma zou moe ten worden nagestreefd. Dus zowel pro blemen van plaatselijke, landelijke en Europese aard. Verwacht wordt dat men hiertoe in beginsel zal besluiten. De bijeenkomst van maandag wordt ge leid door de heer J. M. de Vries. TEXELS OUDSTE WERD 95 Na het overlijden van de heer Jan Roeper Czn. vorige week, ging de titel „oudste ingezetene van Texel" over naar mevrouw J. M. Kievit-Kuiper. Ko- gerstraat 39 te Den Burg. Gisteren vier de zij in goede gezondheid haar 95e verjaardag Zoals men ziet is veel van hetgeen door ons in de betrokken krant werd gepubliceerd, overgenomen uit de Con sumentengids al gebruikten wij wat krachtiger termen en werd er aan toe gevoegd dat dezelfde bakjes van een ander merk voor de helft van de -prijs bij de normale handel kunnen worden betrokken. Maar ook dit laatste weten wij van de Consumentenbond, die er bovendien zeker van is dat het door ons bedoelde „Eckoware" beslist niet in kwaliteit verschilt van Tupperware. Wij menen, dat De Nederlandse Consumen tenbond een onafhankelijke strikt ob jectieve organisatie is, die over deskun dige medewerkers beschikt, in staat om een juist oordeel te geven over een bepaald produkt. Dictatoriale instelling Tupperware Nederland is het daar niet mee eens. De heer Zonjee vertelde ons, dat de Consumentenbond in het verleden bewezen heeft ernstige fouten te kunnen maken, waarbij hij doelde op het geruchtmakende onderzoek naar de samenstelling van de tabak van ver schillende sigarettenmerken. „Tegen het oordeel van de Consumentenbond is geen beroep mogelijk. Ingezonden stuk ken worden in de Consumentengids niet geplaatst. Men gaat op dictatoriale wij ze tewerk. Ook het oordeel van de Con sumentenbond over Tupperware is fout. Het betrokken artikel werd geschreven door iemand, die zelfs nooit een demon stratie heeft meegemaakt. Hij heeft al les van horen zeggen, wat blijkt uit het feit, dat in het stukje enkele aperte on juistheden worden gelanceerd". De heer Zonjee verklaarde voorts niet te kunnen begrijpen hoe iemand de verkoopmethode van Tupperware be denkelijk kan vinden. „Het verkoop systeem is gebaseerd op demonstratie en uitleg aan kleine groepjes huisvrou wen bij een van hen, die als gastvrouw optreedt. Dat gebeurt doorgaans 's mid dags bij de thee. Dit systeem moest men wel toepassen omdat Tupperware een commerciële mislukking zou zijn, als het normaal in de winkels te koop werd aangeboden. Dat bleek al spoedig, zo'n 15 jaar geleden, toen het in de waren huizen kwam. Het ging eenvoudig niet. De mensen liepen er langs, bekeken de nogal dure schaaltjes en waren weinig onder de indruk, omdat eerst bij de monstratie de unieke eigenschappen van het hermetisch sluitende deksel naar voren komen. Tupperware werd uit de handel genomen en men pro beerde het met het home-party systeem. Dat ging uitstekend en nu worden er in zo'n twintig landen jaarlijks een mil joen van dergelijke bijeenkomsten ge houden, waarbij het produkt grif van de hand gaat. In Nederland staat Tup perware bij de Kamer van Koophandel ingeschreven onder de naam „Rexall Nederland". Er zijn 15 distributeurs, die de goederen in depót hebben en een aantal hoofddemonstratrices, die belast zijn met de werving en opleiding van demonstratrices. De demonstratrices komen aan huis bij groepjes van tien tot twaalf huisvrouwen". Sneeuwbaleffekt „Uit zo'n groep huisvrouwen komen weer nieuwe gastvrouwen voort, die op hun beurt een demonstratrice laten ko men en een bijeenkomst organiseren. Dit sneeuwbalsysteem werkt uitste kend. Men is bij het aanwijzen van de monstratrices echter kieskeurig. Wie meewerkt moet voldoende omzet maken OVERDENKING Nog enkele weken scheiden ons van Pasen en wij zijn al ongeveer in het midden van de vastentijd aangekomen. Misschien is het goed, om ons weer eens te bezinnen op het vasten. Wat komt er terecht van onze persoonlijke beleving van het vasten, en van onze eigen ver antwoordelijkheid in deze? Wij ver langen een eigentijdse vorm van boete, die uitgaat van een volwassen levens houding. In een sneetje brood meer of minder, kunnen we niet direct meer de volle zin zien. Moeten we niet naar een nieuwe vormgeving zoeken? In deze sfeer is de Vastenactie opgezet. Deze staat niet op één lijn met alle andere overigens mooie hulpacties. Deze actie wil de onthechting aan onszelf tot een vernieuwde aanhankelijkheid aan de Vader. Als wij aan de oproep uit het Evan gelie gehoor geven, dan geeft dit een vernieuwde houding tot onze medemen sen. Hen schuift de Vader naar voren, als wij vragen aan Hem, hoe wij Hem lief kunnen hebben. En zo staat in de Vastentijd niet het negatieve voorop, maar juist het positieve. Niet het vas ten, het jezelf iets ontzeggen, dat je kunt missen, is het doel, maar dat wij betere christenen, medemensen voor elkaar worden. Dat wij ons allen als kinderen voelen van één Vader, en zo ook een hart hebben voor onze mede mensen, als broers en zusters. Laten wij ons bekeren, omkeren van onszelf naar de medemens, die onze hulp. onze aandacht nodig heeft. Een medemens, die niet zo gelukkig is als wij, en die wij kunnen opmonteren door daadwerkelijke hulp of een doodge woon blijk van hartelijke belangstel ling. Wat kan een enkel woord uitrich ten. Ieder kan dit op een hem eigen manier. Een ander heeft daarmee niets te maken. Laten we hopen, dat de profetie van Ezechiël in ons in vervulling mag gaan: „Een nieuw hart zal Ik u geven en een nieuwe geest in uw binnenste; het hart van steen zal ik uit uw lichaam verwij deren en ik zal u een hart van vlees geven J. de Boer BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 17 tot en met 24 maart 1965 Geboren: Linda Majorie, dv. Adriaan Heerschap en Thea Dros; Fernanda Hu- bertha, dv. Johannes H. van Benthum en Elisabeth W. M. Martens; Engelber- tha Geertruida Maria, dv. Antonius Boogaard en Johanna A. Bekker; Rinskje Anna Nanette, dv. Dirk J. Bruin en Akke Bangma, Judith Sy- mone, dv Simon Trap en Dirkje Grif fioen; Helena, dv. Jacob S. Vlaming en Alida Keijser. Ondertrouwd: Pieter Douma en Eleonora Schijff; Everardus Johan Combé en Maartje Zegers. Overleden: Jan Roeper, oud 96 jaar. INGEKOMEN PERSONEN Leonardus C. M. Maas, van Den Hel der, Buitenhaven 5 naar H 131; Helena Vijfschaft, van Amsterdam, Heim. Rob berstraat 8 II naar C 35; Antoon M. de Bruijn, van Amsterdam, Nic. Beetsstr. 61 II naar W 3; Hendrikje Grit ev. Buscop. van Den Helder, J. van Spil bergenstraat 27 naar De Cocksdorp, Kikkertstraat 31. om gehandhaafd te worden. De betaling van de demonstratrices en ook de belo ning van de gastvrouw wordt gecalcu leerd volgens een vaststaand systeem van provisie van de omzet. Er wordt ook met cadeaux gewerkt. Alleen op deze wijze is het mogelijk de unieke eigenschappen van het produkt te to nen. Er is niet de minste dwang. Nie mand van de koopsters heeft zich ach teraf ooit benadeeld gevoeld. Men is zeer tevreden met Tupperware en vindt dat het produkt de hoge prijs best waard is De demonstratrices spreken de waarheid. Als dat niet zo was, zou het nooit zo'n opgang hebben gemaakt. Op het ogenblik werken in Nederland 1200 demonstratrices, waarvan drie op Texel. Het Engelse „Eckoware" is een imitatie, die Tupperware niet in kwa liteit benadert. Bovendien is Tupper ware volledig gegarandeerd. Er is slechts één andere fabriek, die erin is geslaagd plastic te maken, dat even goed is als Tupperware, maar.... dit is veel duurder. In Amerika heeft de organisatie Good House Keeping zich gunstig uitgelaten over Tupperware. In Nederland heeft de Ned. Bond van Huisvrouwen dit nog niet gedaan, maar verwacht wordt, dat dit niet lang meer zal duren". Aldus de essentie van hetgeen ons door de distributeur werd meegedeeld. Wij menen, dat tegenover onze uitlatin gen, voldoende duidelijk het standpunt van Tupperware naar voren is geko men. Van de Consumentenbond vernamen wij, dat op het ogenblik wordt gewerkt aan een artikel waarin Tupperware nogmaals aan een beschouwing wordt onderworpen en zal worden vergeleken met Eckoware. Het stuk zal in mei worden gepubliceerd. Mogelijk komt de Consumentenbond terug op haar oor spronkelijke beweringen, al ziet het. daar niet naar uit. Wij zijn benieuwd.

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 1