fro en fwartsjexels in het hart-, Fanfarecorps heeft nu dringend geld nodig AGENDA Bliksem loterij deze zomer A msterdamse scholier omgekomen Hoge kosten door aanschaf instrumenten Professor C. de ruimtevaart en Boeiende verhandeling voor Het Nut Jager sprak over ruimteonderzoek Personenauto botst op vrachtwagen Van Texel afkomstige munitie ontplofte DINSDAG 30 MAAKT 1965 TEXELSE 78e JAARGANG No. 7951 COURANT Uitgare N.V. r/h Langcveld de Roofl Postbus 11 - Den Borg, Texel - Tel. 2058 Redakrïe: Harry de Graaf, Wilhelminalaan 33, Den Burg, tel. 2058, avonds 2382. Verschijnt Hln«riag< en rrQdxgi Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Boe renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,65 kw. 30 ct incasso. Advert: familieberichten 14 ct p. mm.; andere advert 12 ct p. mm. Het Koninklijk Texels Fanfare heeft te kampen met financiële moeilijkhe den. Dit werd duidelijk tijdens de jaar vergadering van het korps, donderdag avond in hotel „Lakeman" te Den Burg, waar o.a. werd besloten over te gaan tot aanschaf van vijftien nieuwe instrumenten voor de drumband. De aankoop is dringend noodzakelijk, want de nu nog in gebruik zijnde trommen verkeren in slechte staat. Met deze vernieuwing van een deel van het in strumentarium is een groot bedrag ge moeid maar de aankoop werd mogelijk dank zij een lening van Provincie en Gemeente, zodat slechts een derde van het totale bedrag van ƒ3000,direct voor rekening van het korps komt. Door het aangaan van deze leningen is de schuld van het korps opgelopen tot 10.000,Enkele leden toonden zich ongerust over deze situatie. Men vroeg zich af of het bestuur de nieuwe aan kopen wel kan verantwoorden. Het be stuur liet echter weten dat in juni een bliksemloterij zal worden georganiseerd om de kosten op te vangen en de le ning op tijd te kunnen aflossen. Voorge steld werd een gedeelte van het aldus binnenkomende geld te bestemmen voor een deskundige instructeur voor de drumband. Uit het financieel overzicht, voorge lezen door de penningmeester, de heer F. J. van Sambeek, bleek dat het batig kassaldo van het korps op het ogenblik slechts ƒ13,67 bedraagt. Tegenover dit niet bijzonder verheugende feit kon worden gesteld, dat het korps zich in een toenemende sympathie van het pu bliek kan verheugen; het aantal dona teurs steeg in het afgelopen vereni gingsjaar van 835 tot 938. Akkoord ging men met het voorstel om donateurs, die zich na 1 januari laten inschrijven in plaats van ƒ1,50 een rijksdaalder te laten betalen De kosten van piaatsbe- spreken voor de beide winteruitvoerin- gen werden gesteld op ƒ0,75. Geringe belangstelling De voorzitter, de heer P. J. Koorn, vond het bijzonder jammer, dat de be langstelling voor de ledenvergadering te wensen over liet. Hij roemde de di recteur, de heer Rijf, die het korps on danks het kleine aantal leden op het vorig jaar op Texel gehouden con cours tot uitstekende prestaties wist te brengen. De onlangs overleden mevr. Schrama werd door de heer Koorn her dacht. Zij heeft de vereniging op veler lei wijzen gesteund. De voorzitter wees erop, dat de winteruitvoeringen dit jaar bijzonder nadelig voor het fanfare waren. Men heeft een tekort van ƒ105,Voorgesteld werd om de do nateurs te verzoeken tot een vrijwillige verhoging van hun bijdrage. De boek houding van de heer Van Sambeek GEVONDEN FIETS WERD GEMONTEERD De politie zal proces verbaal opma ken tegen drie jonge scholieren, die een langs de Pontweg gestalde fiets meena men en er het stuur en de verlichting van afsloopten. De 15-jarige eigenaar van de fiets, een scholier uit De Koog, had het rijwiel in een sloot nabij het ,,Keetmansplein" (de hoek Akenbuurts- weg-Pontweg) gelegd, omdat hij, op weg naar Den Burg, verder met de bus kon meerijden, 's Middags bleek zijn karretje te zijn verdwenen. Van de vermissing werd aangifte gegaan bij de politie. Ongeveer negen dagen later meldde zich aan het bureau een 13- jarige knaap met de fiets, waar echter het stuur en de verlichting van waren afgehaald. De jongen vertelde het voer tuig in deze staat te hebben aangetrof fen bij Keetmansplein. Een onderzoek wees echter uit dat de knaap met twee vriendjes de fiets had meegenomen. Zijn kornuiten haalden het stuur en de lamp er af en hij hield de rest. Zijn vader had hem bevolen het ding bij de politie te brengen, waardoor de juiste toe- Dinsdag 30 maart Den Burg, De Graaf, Postzegelruilbeurs. Woensdag 31 maart Den Burg. De Lindeboom-Texel, bridge- competitie „Groot Slem". Vrydag 2 april Den Burg, Dorpshuis, fotoclub. Zaterdag 3 april De Koog, Dc Toekomst, toneeluitvoering door De Duinkanters met het stuk „Drijfzand". dracht van dit kwajongenswerk ten slotte duidelijk werd. werd door de rekeningnazieners, de he ren J. Wieten en A. Broekman, in orde bevonden. De heer Wieten zei te hopen, dat de financiële positie van het korps niet nog meer zou verslechteren. Met algemene stemmen werd beslo ten de leerlingen van de hoogste klas sen van de scholen voor middelbaar en voor voortgezet lager onderwijs met hun leerkrachten uit te nodigen tot het bijwonen van de generale repetitie voor de uitvoeringen. Een en ander waar schijnlijk in samenwerking met de Stichting Cultureel Werk. „Ver" concours Het Koninklijk Texels Fanfarekorps zal dit jaar deelnemen aan het con cours dat op zaterdag 29 mei te Breda wordt gehouden. Hoev/el sommige le den lieten weten dat de lange reis voor hen nogal bezwaarlijk is, was het me rendeel der aanwezigen toch wel inge nomen met het idee, dat nu eens een concours buiten Noordholland wordt bezocht De solisten van het korps zul len waarschijnlijk vertegenwoordigd zijn op het concours te Schagen op 23 en 24 oktober, dat daar door de plaat selijke kapel wordt georganiseerd. Uit het voorlopig programma voor het komende jaar bleek dat op 11 april waarschijnlijk zal worden meegewerkt aan de Palmpaasoptocht. Op 22 april verleent de „Boerenkapel" van het korps medewerking aan de Texel-dag van de Stichting Folklore in de Keu kenhof te Lisse. Op Koninginnedag zal een rondgang worden gemaakt: 4 mei: herdenking van de gevallenen; 5 mei: bevrijdingsfeesten; 29 juni: rondgang ten bate van het Anjerfonds. In juli en augustus worden diverse rondgangen gehouden te Den Burg. De Waal, Oude- schild en De Koog. In december is men vertegenwoordigd bij de intocht van Sint Nicolaas en bij de kerstsamen komst in de N.H. Kerk te Den Burg. De winteruitvoeringen zullen waarschijn lijk worden gehouden op 29 januari 1966 te Den Burg en op 5 februari te Oudeschild. Verwacht wordt dat op de ochtend van Koninginnedag gemusi ceerd zal worden te Oudeschild. Goed verenigingsjaar Uit het uitvoerige jaarverslag van de secretaris, de heer F. Zegel, bleek dat het verenigingsjaar een bevredigend verloop heeft gehad. Helaas bleef de bezetting van het korps klein, maar het vereiste minimumaantal werd ge handhaafd. Hoogtepunt was ongetwij feld de organisatie van het concours in verband met de Stadsfeesten en de twee eerste en tweede prijs, die de ver eniging ,,op eigen terrein" veroverde. Verder werd onder meer medewerking verleend aan de Avondvierdaagse, Paardesportdag en de kerstzangsamen komst. Een groot succes was ook de deelname van de Boerenkapel aan de bejaardentocht met de „Marsdiep". Er werden o.a. opvouwbare lessenaars aan geschaft en het terrein rond het vereni gingsgebouw werd opgeknapt. De heren F. Zegel en D. Haker wer den in het bestuur herkozen. In zijn slotwoord zei de voorzitter, dat hem van de zijde van Gemeentewerken was verklaard dat het fanfaregebouw voor lopig niet behoeft te verdwijnen. In verband met de uitvoering van het uitbreidingsplan Den Burg Noord-Oost bestond hierover enige twijfel. Voor het Departement Texel van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen hield professor Dr. C. de Jager van de Utrechtse sterrenwacht zaterdagavond een lezing over ruimtevaart en ruimte onderzoek. De heer De Jager, die zoals bekend, van geboorte Texelaar is en wiens astronomische kennis en ervaring ook buiten Nederland wordt gerespec teerd, slaagde erin het publiek in de zaal van hotel „De Lindeboom-Texel" een boeiende en interessante avond te bezorgen. Dit moge vanzelfsprekend klinken voor een man die dagelijks met de sterrenkunde en de ruimtevaart heeft te maken, maar een feit is toch dat het slechts weinig geleerden gege ven is, een „gewoon" publiek werkelijk te boeien. Het gevaar bestaat dat de spreker zeer diep ingaat op bepaalde, voor hem interessante, onderdelen van zijn werk en daardoor te hoog grijpt. Professor De Jager slaagde er in popu- lair-wetcnschappelijk te zijn in do beste zin van het woord. Weliswaar betekende dit, dat alles slechts oppervlakkig kon worden besproken en dat aan veel aspecten van het onderwerp slechts weinig aan dacht kon worden besteed, maar men kon er iets van opsteken. Dat het pu bliek iets meer van ruimtevaart en ruimteonderzoek te weten komt is stel lig nuttig, want deze achtergrondinfor matie doet de bijzondere „stunts" op ruimtevaartgebied door Russen en Amerikanen beter begrijpen en waarde ren. Professor De Jager haakte in op een actueel feit; de geslaagde Russische Woschod vlucht, waarbij een ruimte vaarder zijn satelliet uitstapte en de niet minder fraai geslaagde Gemini- vlucht en Ranger-9 proef van de Ame rikanen. Spreker legde uit hoe het mo gelijk is. dat een kunstmaan rond de aarde blijft cirkelen zonder neer te vallen. „Het gaat er om een satelliet om hoog te brengen en hem een snelheid te geven van VN kilometer per secon de. Alleen dan zal het voorwerp gaan vallen met een boog, die evenwijdig is aan het aardoppervlak en dus niet op de grond terecht komen", aldus de pro fessor. Het is de bedoeling dat men te zijner tijd met raketten onderdelen naar boven gaat brengen voor een zeer grote kunstmaan, die als tussenstation moet dienen voor raketten op weg naar de maan. Uitvoerig ging spreker in op de toe stand van de dampkring rond de aarde. Gebleken is dat de luchtlaag zeer veel dikker is dan men vermoedde. Sporen gas zijn tot op een afstand van 80.000 km. van de aarde aangetoond. Ook de enkele jaren geleden gelanceerde kunst maan „Echo" (een ballon van gering gewicht maar met een doorsnede van 30 meter) onderging de invloed van het op grote hoogte voorkomende gas. Voor de aanwezigen was het verrassend te vernemen, dat het opblazen van de enorme ballon zeer eenvoudig is ge weest. De zeer kleine hoeveelheid lucht tussen de plooien van de aanvankelijk compact opgeborgen ballon, was door de zeer lage druk in de ruimte meer dan voldoende om het gevaarte een strak- rond vorm te geven. Zelfs moest het plastic worden geperforeerd om exploi- deren te voorkomen. Natriumspoor Nauw betrokken is professor De Ja ger bij het onderzoek der luchtbewe ging in de hoogste lagen van de damp kring. Hij vertelde dat ook Nederland een belangrijke rol gaat spelen bij het bepalen van deze hoge windsnelheden op honderden kilometers hoogte. Daar voor worden raketten afgeschoten, die een natriumspoor achterlaten. De baan van de raket wordt aldus getekend en kan worden gefotografeerd. Reeds na enkele minuten blijkt het spoor in gril lige vormen te zijn uiteengewaaid. Dit onderzoek wordt verricht in samenwer king met het KNMI. Binnenkort zullen dergelijke raketten in een verlaten streek in Suriname worden afgeschoten. Professor De Jager vertelde ook iets over de wisselende activiteit van de zon. Hierdoor wordt o.a. veroorzaakt, dat de temperatuur in de bovenste dampkringlagen met honderden graden stijgt en daalt. Het is de sterk wisse lende röntgenstraling van de zon die in warmte wordt omgezet. Van de zon is ook het weinig gelijkmatige „bombar dement" van deeltjes afkomstig. Het merendeel van de deeltjes wordt in het magnetische veld van de aarde „gevan gen" en aldus ontstaan de Van Allen- gordels rond onze planeet. Kunstmanen hebben de „boeggolf" aangetoond, die ontstaat doordat de aarde door deze deeltjes wordt omspoeld. Planeten Ook de planeten van ons zonnestelsel werden onder de loep genomen. Interes sant voor de wetenschap zijn Venus en Mars, de dichtst bij de aarde staande hemellichamen na de maan. Op Venus komt geen leven voor: de temperatuur bedraagt er gemiddeld 200 graden Cel- cius. Op Mars echter groeien planten. Op dit ogenblik zijn twee ruimtesche pen naar Mars op weg, een Rus en een Amerikaan. Het doel van de negen maanden durende reis wordt ii) juli be reikt. Dan zullen de ruimteschepen van de op miljoenen kilometers afstand lig gende aarde het bevel krijgen een aan tal foto's te maken. Deze foto's worden opgenomen, ontwikkeld en radiogra fisch naar de aarde gezonden. In ver band met de enorme afstand is per foto een half uur nodig. Het laat zich den ken, dat voor deze ruimtevaartproeven enorme sommen geld nodig zijn. Hier voor wordt dan ook alle beschikbare wetenschappelijke kennis en ervaring gemobiliseerd. Hoe sommige instrumen ten in raketten en kunstmanen er uit zien, toonde professor De Jager door er enkele door te geven. Het gaat erom in de kleine kunstmanen zoveel mogelijk instrumenten onder te brengen. Men CATECHISANTENAVOND Zoals reeds eerder werd gemeld, zal hedenavond in de jeugdherberg „Pano rama" een catechisantenavond worden gehouden. Spreker is de heer A. J. Koe- jemans over „Hoe ziet de wereld van uit het Kremlin eruit?" De avond begint om 7.45 uur en in toegankelijk voor Gereformeerde, Doopsgezinde en Her vormde jongeren vanaf 15 jaar. HUISHOUDELIJKE VOORLICHTING MEJ. M. GEERTSEMA HIELD INTERESSANTE LEZING OVER INDIA Donderdagmiddag hield mej. M. Geertsema. cursusleidster aan de Volks hogeschool te Bergen, in de jeugdher berg „Panorama" een bijzonder boeien de voordracht over haar reis naar India. Mevrouw Visser, voorzitster van de werkgroep Huishoudelijke Voorlichting Texel kon in haar openingswoord vele vertegenwoordigers van diverse vrou wenorganisaties verwelkomen. Mej Geertsema vertelde, dat zij een studie reis van drie maanden naar India heeft gemaakt. Zij heeft daar vooral kennis gemaakt met het opbouwwerk en de ontwikkeling in dit land. India is zeer dicht bevolkt. Per dag worden er maar liefst 25.000 kinderen geboren. Er heerst grote armoede en een voortdu rende hongersnood. Het aantal analfa beten is nog zeer groot. De belangrijk ste problemen waar India zich tegen over gesteld ziet, zijn dan ook de over bevolking, de voedselvoorziening en het analfabetisme. In het kort vertelde mej. Geertsema iets over de wijze waarop men deze problemen te lijf gaat India heeft ook een grote behoefte aan geld om mensen op te kunnen leiden en aan mensen zelf, die bereid zijn enkele ja ren aan een der vele ontwikkelingspro jecten in het land te werken. Mej. Geertsema deelde mee, dat. zo er op Texel jongeren zijn die bereid zijn zich hiervoor in te zetten, zij graag de no dige inlichtingen wilde verstrekken. Na de pauze werd, met behulp van dia's het een en ander verteld over het leven van de Indiase vrouw, de kleding, de hygiëne, de voorlichting, het onderwijs en de volkscultuur. Het was half vijf geworden toen mej. Geertsema haar voordracht beëindigde. Mej. Bastiaans dankte haar voor het gebodene en bood een boeket bloemen aan. werkt met de allerkleinste maar toch allerbeste materialen, die uiterst klein bijeen worden gepropt en in plastic ge goten. Niet alle instrumenten zijn be trouwbaar. Gebleken is dat bijvoorbeeld bandrecorders het maar korte tijd uit houden. zodat men voor langere vluch ten het moet hebben van direct door seinen. Röntgenlieht Dat ook Nederland een gewaardeer de rol speelt bij het ruimtevaartonder zoek, bliikt uil de prestatie van de technische hogeschool, waar een „meta len lens" werd vervaardigd waarmee foto's van de zon in „röntgenlieht" kun nen worden gemaakt. Een camera, die van een dergelijke lens is voorzien, zal in een Amerikaanse gestabiliseerde raket worden geplaatst, zodat vanuit de met hoge snelheid vootijlende raket haarscherpe tijdopnamen kunnen wor den gemaakt. Nog tal van andere aspecten van het ruimteonderzoek werden door prof. De Jager belicht. Het zou ons echter te ver voeren er hier nader op in te gaan. Veel van het gesprokene werd ge ïllustreerd met diaprojectie. De heer Wieringa, voorzitter van 't Nut, toonde zich aan het slot van de avond zeer erkentelijk voor het gebode ne Professor De Jager, die deze voor dracht belangeloos had gehouden, werd verblijd met een boekenbon. Vier gewonden - Taunus vernield Vrijdagavond om half zeven deed zich op de Pontweg, op de kruising met de Gerritslanderdijk en de oude Koger- weg een botsing voor, waarbij een Taunus personenauto onherstelbaar werd vernield en vier personen ge wond. De aanrijding ontstond toen de chauffeur van een met melkbussen ge laden vrachtauto, verzuimde de op de voorrangsweg rijdende personenwagen voorrang te verlenen. De melkwagen, die bestuurd werd door de 41-jarige heer J. Kooi uit Ou deschild, kwam van de Gerritslander dijk en wilde de Pontweg kruisen om de oude Kogerweg op te rijden. Uit de richting Den Burg naderde op de Pontweg de heer A. G. van den Berg (38) in een Ford-Taunus personenwa gen, die hij had gehuurd van het be drijf A. Smidt te Den Burg. Ondanks hevig remmen slaagde hij er niet in een aanrijding met de plotseling van links overstekende wagen te vermijden. De Taunus reed met nog vrij hoge snel heid tegen het rechter achterwiel. De schade aan de vrachtwagen was gering, maar de Taunus werd veranderd in een wrak: de voorzijde werd in elkaar ge drukt Toch kan het een gelukkige om standigheid worden genoemd, dat het wiel geraakt werd en dat de personen wagen dus niet onder de vrachtauto schoof. Stellig zouden de gevolgen voor de inzittenden dan belangrijk ernstiger zijn geweest De heer A. G. van den Berg liep een„ hevig bloedende hoofd wond op en inwendige kneuzingen. Zijn naast hem zittende logé J. H. A. Seve- rijn liep verwondingen op aan gezicht en ledematen. De blessures van me vrouw Severijn en mevrouw Van den Berg, die achterin zaten, waren niet bij zonder ernstig. Eerste hulp werd ver leend door dokter A. van Loon. Deze achtte het niet noodzakelijk een der ge wonden naar het ziekenhuis te doen vervoeren. De chauffeur van de melk- auto kwam met de schrik vrij. Zijn wagen werd aan de as en de veren be schadigd en moest door de fa. J. Reij worden weggesleept. De firma J. Kac- zor nam de vernielde Taunus voor zijn rekening Laatstgenoemde maakte voor het eerst gebruik van een nieuwe ge deeltelijk automatisch werkende kraan wagen. Bij de botsing ontstond op het kruispunt een geweldige ravage. Door het geweld van de aanrijding werd het merendeel van de gevulde melkbussen van de vrachtauto geslingerd. Enkele deksels kwamen tientallen meters ver der in het weiland terecht De meeste bussen bleven echter dicht, zodat wei nig melk verloren ging. De politie heeft proces verbaal opgemaakt AFHALEN PRIJZEN VERLOTING DEN HOORN Van de verloting die enkele weken geleden werd gehouden ten bate van het onderhoud van de muren van de Hervormde kerk van Den Hoorn, zijn enkele winnende num mers nog niet voor prijzen ingewisseld. Het gaat om de volgende nummers: geel 627, blauw 253, 568 en 612; groen 550 en 822. De prijzen kunnen worden 196; oranje 360 en 923, rose 111, 336, afgehaald aan het adres Herenstraat 37 te Den Hoorn. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 31 maart a.s. worden de moeders van Oudeschild en Den Burg verwacht: Oudeschild van 1.30 - 2 uur; Den Burg van 2-4 uur. AMSTERDAM Donderdagmiddag is de 15-jarige scholier Niels de Gooyer in de Joh. van der Waalstraat in Am sterdam-Oost gedood, toen hij probeer de een 20 mm mitrailleurspatroon te demonteren. Zijn vriendje, de 13-jarige Hendrik Arends, werd licht gewond. Gebleken is dat de patroon deel uit maakte van een grote hoeveelheid mu nitie, die het slachtoffer twee jaar ge leden tijdens zijn vakantie op Texel heeft gevonden. De ontploffing van het projectiel richtte in de kamer van de jongen ge ringe schade aan. Niels de Gooyer was bezig met een stoffeerdersnaald in de granaat te krassen, toen het oorlogstuig ontplofte. Daar de jongen de granaat vlak voor zijn gezicht had, werd hij zo zwaar gewond, dat hij vrijwel onmid dellijk overleed. Hendrik, die op bed een boek aan het lezen was, liep slechts lichte verwondingen op door kleinere scherven, die ook een ruit in het ver trek deden sneuvelen. De vader van het slachtoffer verklaarde tegenover de po litie, dat de jongens de granaatjes had den gevonden op Texel en er een koffer vol van op hun kamer hadden. In de woning van een andere jongen, de 15- jarige Nico Haring, in de Finsenstraat in Amsterdam-Oost, die ook met het slachtoffer bevriend was. vond de po litie een doos vol patronen. Vermoedelijk hebben de jongens ruilhandel gedreven en zijn er in de om geving van het slachtoffer en in heel Amsterdam-Oost nog meer knapen, die het gevaarlijke oorlogstuig in huis heb ben. Van de zijde van de gemeentepolitie te Amsterdam vernamen wij, dat nog niet vast staai, waar precies de vind plaats van de munitie was. Aangeno men kan worden, dat het oorlogstuig afkomstig was uit de tweede wereld oorlog, want het was zwaar verroest. Mogelijk werd de vondst gedaan in een verlaten bunker aan of bij het strand. Gisteren vernamen wij van de be heerder van het kampeer- en bunga lowterrein „Loodsmansduin", dat de familie De Gooyer in 1963 en ook in 1964 op zijn terrein de vakantie had doorgebracht. Wellicht werd de munitie in de omgeving van de woonbunkers gevonden, wat gezien het feit, dat daar in de oorlogsjaren grote munitievoorra- den lagen opgeslagen, niet onmogelijk is. Zoals bekend was nabij Loods mansduin de Duitse sterkte „Zuidbat terij". De omgekomen knaap was het enige kind van het echtpaar De Gooyer.

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 1