Cjroen Twartsjexeh in het harL, Oud-redacteur van „De gaf verrassende visie BETALEN I PER GIRO AGENDA Briljante modeshow van de fa. J. M. Moerbeek 1 Hoe ziet (le wereld er vanuit het Kremlin uit?" NUTSSPAARBANK TEXEL Maar wat de veel van het goede VREEMDE „VANGSTEN" UIT NOORDZEE VRIJDAG 2 APRIL 1985 TEXELSE 78e JAARGANG No. 7952 Uitgave N.V. »/h Langeveld de RooQ Postbus 11 Den Burg, Teiel - TeL 2058 Redaktte: Harry de Graal, WUbelminalaau 33. Deo Burg, tel. 2058, 't avonds 2382. 11 COURANT De 150 jongeren, die dinsdagavond in de jeugdherberg „Panorama" de catechisantcnavond bezochten, zullen, zeker niet teleurgesteld zijn geweest over hetgeen hun daar werd geboden. In plaats van het gebruikelijke geloofsonder richt, werd nu aandacht gschonken aan het communisme. Onder het motto „Hoe ziet de wereld vanuit het Kremlin eruit" gaf de heer A. J. Koejemans, oud-hoofdredacteur van „De Waarheid", een originele voordracht over deze wereldbeschouwing. Aangezien bekend was dat de her Koejemans enkele jaren geleden het communisme de rug heeft toegekeerd en sindsdien als overtuigd Christen door het leven gaat, verwachtte het publiek, dat deze man, die door communisten waarschijnlijk als een afvallige wordt beschouwd, de praktijk van het marxisme-leninisme op overtuigende wijze zou „kraken". Maar dit ge beurde niet. In tegendeel; de heer Koejemans gaf zijn toehoorders op indrin gende wijze een totaal andere visie op deze ideologie. Ook tijdens de vragen, die door de merendeels jeugdige aanwezigen na afloop werden gesteld, be lichtte de spreker met nadruk de positieve kanten van de leer. waarvan hij indertijd een der belangrijkste verbreiders was. De heer Koejemans slaagde erin zijn maar als ze naar andere landen kijken, publiek hej communisme door de ogen van een Rus te laten zien. „Stelt U zich voor", zo begon hij zijn betoog, „dat een Russische regeringsambtenaar 's avonds vanuit een der vensters van een rege ringsbureau in het Kremlin over Mos kou kijkt en peinzend overweegt, wat zich hier sinds de tijd der Tsaren heeft afgespeeld. De tijd waarin Rusland arm en onwetend is, waar de lijfeigenschap nog bestaat en waar het volk kruipt voor de oppermachtige Tsaar, de adel en de kerk. Dan breekt in november 1917 de revolutie uit De arbeiders be stormen in Petrograd het winterpaleis en in Moskou brandt een bittere strijd los tussen de opstandelingen en de re geringstroepen, die tenslotte in het voordeel van de arbeiders wordt be slecht. De communisten onder Lenin verklaren zich bereid het land te leiden en de opbouw ter hand te nemen vol gens de regels van Marx en Engels, neergelegd in het Communistisch Mani fest. Lenin preekt de klassenstrijd. De produktiemiddelen moeten in handen komen van het volk. De macht van de Bourgeoisie moet worden gebroken. Na veel strijd stabiliseert de revolutie zich. De communisten staan voor de enorme taak het achtergebleven en agrarische Rusland te veranderen in een industrie staat, wgiar tenslotte zonder concurren tie in vrede alles kan worden geprodu ceerd wat het volk nodig heeft zonder geld. Een staat, die gegrond is op de macht van de arbeid; niet op de macht van het kapitaal. Geen kapitalistische staat dus. waar de niet-bezittende klas se zijn arbeid moet verkopen om in le ven te blijven. Het zal lang duren voor dit ideaal zal zijn bereikt. Niet steeds wordt de juiste weg gevolgd. Er ont staan vreselijke dwalingen. Stalin komt met zijn terreur en concentratiekam pen. De communisten worden door vij anden omringd, vijanden waar ze soms mee moeten samenwerken. Gestreden wordt ook tegen de kerk, de grootste grondbezitter. Met succes: de scheiding tussen kerk en staat wordt een feit. Nu, in 1965 heeft de kerk haar nieuwe positie begrepen en is niet langer een machtsinstrument. Het land is bedekt met fabrieken, nieuwe steden en collec tieve boerderijen. Geestelijke vrijheid is er sinds Stalins dood. Maar het uitein delijke doel van het communisme: de wereldrevolutie, blijft nog uit. Moeilijk heden zijn er als steeds, maar ook suc cessen- in tal van Europese en Azia tische landen wordt het socialistische systeem overgenomen. De Russen weten dat het communisme nog geen feit is, Op Uw verzoek doen wij beta lingen per giro, ter voldoening van rekeningen etc., ten laste van Uw tegoed bij de spaar bank. Ook verrichten wij perio dieke giro-opdrachten, echter uitsluitend aan het einde van elke kalendermaand, elk ka lenderkwartaal, kalenderhalf jaar of kalenderjaar. i Binnenburg 9 Den Burg waar naast enorme rijkdom nog moede heerst, dan hebben zij reden om tevreden te zijn. Hun land is zich. meer dan China, van zijn verantwoordelijk heid bewust. De welvaart is nog niet zeer hoog, maar veel stabieler dan het Westen. Er wordt gestreefd naar een nieuwe mens, die leeft met een nieuwe moraal. Een mens, die voor zijn soort genoten geen wolf is, maar een broe der". Vragen Ongeveer zo schetste de heer Koeje mans de wijze waarop de hedendaagse idealistisch gezinde Sowjet-mens denkt en terugziet. Deze voordracht bleek bij het publiek echter diverse vraagtekens te hebben opgeroepen. De heer Wiebe Laan had uit de lezing begrepen, dat de verhouding tussen kerk en staat tame lijk goed is. De kranten geven echter een andere indruk. Men leest nog steeds over acties, tegen de kerk en hoort van vervolgingen. Hoe zit dat? De heer Koejemans vertelde dat de vrijheid van godsdienst in de grondwet van de Sow- jet-Unie is vastgelegd. Men is vrij zijn geloof te belijden, maar daar tegenover staat, dat de niet-gelovigen vrij zijn, propaganda voor het atheïsme te ma ken. De kerk is vrij, in zoverre dat zij de mogelijkheid heeft voor de mensen de uitoefening van hun geloof mogelijk te maken. Daar blijft het bij. Evangeli satie mag dus niet worden uitgeoefend. Wij zijn geneigd van „vervolging" te spreken als de staat over deze zaak met de kerk in conflict komt. Dit is onjuist Een feit is, dat de kerk nog moeite heef! zich in de nieuwe situatie te schikken Maar heeft Christus het zo niet zelf gewild? De Russisch-orthodoxe Kerk heeft moeten leren dat zij een dienende functie heeft. De heer Bob Dros had de spreker in plaats van over communisme vaak over socialisme horen praten. Hij vroeg of deze begrippen door de heer Koejemans over een kam geschoren worden. De heer Koejemans antwoordde dat socia lisme en communisme zeker niet dezelf de begrippen zijn. De Unie van Socia listische Sowjetrepublieken beschouwt het socialisme als een ontwikkeling naar het ideaal: het communisme. Zo lang men nog in de socialistische fase is, worden de produktiemiddelen tot volkseigendom gemaakt, ieder werkt naar bekwaamheid en wordt naar pres tatie betaald. Als het communisme ver wezenlijkt is, is de productiviteit zo gestegen, dat geld overbodig is gewor den en de mensen zonder betaling alles kunnen krijgen, wat ze nodig hebben. Jeugd opstandig? Mej. Imme Keijser kon zich moeilijk voorstellen, dat de jeugd de communis tische leer maar voor zoete koek ver orbert. Zijn de jongeren het er wel mee eens en komt er nooit eens reactie? De heer Koejemans antwoordde hierop met verrassende zekerheid: „De jongeren hebben het socialisme volkomen aan vaard. Men is overtuigd en bevestigt dat, zodra een mogelijkheid zich voor doet. Ze zijn wel anders dan de oudere communisten, omdat zij de revolutie niet hebben meegemaakt en tegenover alles heel nuchter staan. Men is critisch maar aanvaardt de nieuwe normen in principe. Ds. Beerthuis wilde weten hoe de heer Koejemans ^r toe gekomen is, het com munisme de rug toe te keren en Chris ten te worden. De spreker wilde op deze vraag niet al te uitvoerig ingaan en verwees voor zijn levensgeschiedenis naar zijn boek „Van ja tot Amen". Dit voor een deel samenvattend zei hij: „Alle streven, voor welke maatschappe lijke orde dan ook. is zinloos als het niet gezien wordt vanuit de opdracht, die Jezus Christus ons heeft gegeven. Dan ontstaat een onmenselijke staat, waarin de mens niet méér is, dan een radertje en waarin zijn individualiteit tegenover de Schepper verloren gaat. Daarom brak ik ermee, al wil dat niet zeggen, dat ik het communisme geheel afwijs". Op de vraag van Kees van Mounk, die wilde weten wie de grondleggers van het communisme zijn geweest, ging de heer Koejemans uitvoeriger in op hetgeen hij al in zijn lezing naar voren had gebracht. Censuur? De heer Piet Troost wilde weten, hoe het met de persvrijheid was in de Sow- jet-Unie en hoe het nieuws uit het Wes ten het Russische volk bereikt. De heer Koejemans gaf toe. dat er in de Sowjet- Unie iets bestaat, dat wij censuur zou den noemen. Berichten in kranten en tijdschriften, die het egoïsme zouden kunnen aanwakkeren, of die de zuiver heid van geest zouden kunnen aantas ten. worden gewoonlijk geweerd. Een boek als „Ik, Jan Cremer" zou zeker niet in de Sowjet-Ume worden uitgege ven. Overigens is het Russische volk behoorlijk op de hoogte van hetgeen in de wereld gebeurt. Elly Bremer vroeg of het mogelijk is, overtuigd communist t.e zijn en toch in God te geloven. De heer Koejemans antwoordde, dat het communisme het Godsbestaan niet erkent en derhalve moet op de vraag „neen" worden ge antwoord. Toch heeft het voor een Christen zin. om aan een dergelijke staatsvorm mee te werken, maar vanuit een ander denkbeeld. Dan kan men het met de Synode van de Tjechische Evan gelische K^rk eens zijn. die zegt: Het geloof is geen hinderpaal maar een steun bij de aanvaarding van de socia listische normen. Overigens; het com munisme behoeft het Christendom niet te overweldigen. Ook de Patriarch van Moskou, Alexei. is daar van overtuigd. Hij zei eens de zekerheid te hebben, dat de poorten der hel de gemeente van Christus met zullen overweldigen, zéker' niet in de Sowjet-Unie. Aan het slot van de avond toonde ds. A. W. ,F. Waardenburg zich bijzonder dankbaar voor hetgeen de heer Koeje mans ten gehore had gebracht. Ds. Waardenburg zei van mening te zijn, dat de heer Koejemans de communisten ziet op de wijze, waarop ook Christus ze zou hebben gezien: als broeders. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 24 tot en met 31 maart 1965 Geboren Aafje Martine, dv., en Willem Maarten, zv. Maarten Bruijn en Trijntje G. van Wijk; Esther Raïna, dv. André F. Reitsma en Hendrina C. Bak ker; Jolanda, dv. Everardus J. Eelman en Grietje van der Zee. Ondertrouwd: Everardus Johan Com- bé en Maartje Zegers; Jan Willem Geus en Maria Dorothea Beckermann; Jannes de Vries en Gerda Anna Michels; Edo Spoelstra en Reinoutje Lap; Johan Dirk Roeper en Agnieta Hillegina Désirée Mathijssen. Overleden Arie Simon Kikkert, oud 89 jaar; Jacob de Boer, oud 86 jaar; Johannes Matheas Bakker, oud 74 jaar; Naantje Bakker, oud 89 jaar; Trijntje Eelman, oud 71 jaar. INGEKOMEN PERSONEN Othmar C. J. ten Cate, van Bever wijk, Relweg 51 naar Den Burg, R. P. Keijserstraat 6. Verschoot dinsdags en vrijdags. Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Boe renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,65 p. kw. 30 ct. incasso. Advert: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert 12 ct p. mm. MILJOEN LITER GASOLIE VOOR T.E.S.O. De N.V. TESO heeft de levering van één miljoen liter gasolie voor haar veer schepen in het komende jaar gegund aan de N.V. Texelse Oliecombinatie te Den Burg. De TOC had voor het laag ste bedrag ingeschreven. WITTE SCHOLEKSTER WEER GESIGNALEERD Zondag werd in de Mokbaai een witte scholekster gesignaleerd. De opvallen de vogel hield zich op temidden van een troep normaal gekleurde soortgenoten. De albino-scholekster wordt reeds ge durende enkele jaren regelmatig op Texel waargenomen. Voor het eerst ge beurde dit tijdens de winter 1962-'63. Meestal houdt het dier zich op in de omgeving van Den Hoorn. Ook in Weegeswaal is eens een albino-schol ekster waargenomen Het staat uiter aard niet vast of het steeds dezelfde vogel is geweest. De voorjaarsmodeshow van de firma J. M. Moerbeek, die dinsdagavond in „Casino" te Den Burg werd gehouden, had stellig een groots karakter. Twaalf manequins, zowel van Texelse als niet- Texelse orgine, showden twaalf keer, wat betekent dat hel geheel uit dames bestaande veelkoppige pu bliek maar liefst 144 modellen kreeg te zien! Dit was te veel van het goede. Het pleit echter voor de wijze waarop alles werd gepresenteerd, dat slechts weinig dames de zaal voor het einde een kwartier voor middernacht ver lieten. Een modeshow heeft op vrouwelijk publiek een enorme aantrekkings kracht. Honderden waren present, niet tegenstaande de schrik die een vorige keer werd beleefd, toen in de zaal brand Uitbrak. De heer L. Sok zin speelde daar in zijn openingswoord op De Texelse Noorzeevissers hebben in de afgelopen weken diverse merk waardige voorwerpen in hun netten gehad. Vorige week haalde de TX 8, schipper M. Bremer te Oosterend, op 33 mijl ten westen van Petten een klein scheepskanon op. Het voorwerp was haast onherkenbaar, doordat het cen timeters dik was begroeid met schelp dieren en planten. Het kanon werd naar het Texels Museum gebracht, waar de ergste rommel er werd afge haald. Er is nog weinig over de her komst van het wapen te zeggen. Waar schijnlijk dateert het uit de zeventiende eeuw. Het gietijzeren kanon is beves tigd op een houten onderstel, voorzien van kleine houten wielen. Om barsten van het met zeewater verzadigde ma teriaal te voorkomen, moet het geheel onder water worden bewaard. Interessant was ook de slagtand van een mammoet, die enkele dagen later door de TX 16 van C. Boekei uit Oude- schild werd opgevist op 60 mijl wzw van het Molengat. Dit voorwerp is nog belangrijk ouder dan het scheepska non, want mammoeten zijn sinds vier- a vijfduizend jaar uitgestorven. Jaren geleden werden andere overblijfselen van deze kolossale olifanten opge haald. In het Texels Museum bevinden zich enkele kiezen en dijbeenderen. Op de foto ziet men de directeur van het Texels Museum, de heer G. J. de Haan met links de slagtand en rechts het scheepskanon. VERTROKKEN PERSONEN Dirk Broer met echtgenote, van Den Burg, Gasthuisstraat 21 naar Andijk, Kleingouw 30; Margaretha Geijer, van Den Burg. Molenstraat 4 naar Bever wijk, Wilgenhoflaan 2. en verklaarde, dat hij die avond zou fungeren als brandweercommandant. Vervolgens nam mevrouw I. Sok-Moer beek het woord Zij blééf bijna voort durend achter de microfoon, 31/* uur lang, zonder een spoor van vermoeid heid. Mevrouw Sok vertelde, dat het marineblauw-met-wit van vorig jaar dit voorjaar een beetje wordt verdrongen door de kleuren zwart-wit, rose, bleu, beige en een heel lichte tint lila. het zg. flieder. Uit de modebladen zou men kunnen opmaken, dat het wijde model tegenwoordig veel gevraagd is. Beslist onjuist, vertelde mevrouw Sok. De voorkeur geeft zestig procent van de vrouwen aan het strakke model. Een en ander bleek duidelijk uit de show, die begon nadat de manequins aan het pu bliek waren voogesteld en een pauze, waarin men zich de koffie en het gebak goed liet smaken. Later zou de show nog eens onderbroken worden door een pauze waarin een slaatje werd geser veerd en de nodige verfrissingen. Ook ondergoed kon men bewonderen. Zo werd een onderjurk getoond, waar in een bh was verwerkt. De collectie badpakken van Helanca was uitgebreid. Ook de aanstaande moeder kon haar keus maken. De stoffen, waaruit het merendeel der modellen was gemaakt, waren trevira. terlenka en diolen. Ruim vertegenwoordigd waren de tweedjas sen, jumpers, lange broeken, jacks, mantelpakken, ultra-lichte regenjassen. Ook de collectie kinderkleding bleek zeer uitgebreid te zijn en werd geshowd door de jonge manequins Trix Sok en Marja Eelman. We zagen truitjes, jacks, overgooiers, jurkjes, badpakjes. Het popline jasje, dat door Trix werd geshowd, werd enthousiast ontvangen. Duidelijk kwam naar voren, dat het suède het dit jaar ook weer bijzonder goed doet. De hoeden, die bij de ver schillende creaties werden gedragen, waren ook afkomstig van de fa Moer beek. De tassen waren van Dros' Maga zijn. Een feit, dat naast het enthou siasme van de toeschouwers, ook be zorgdheid verwekte, waren de prijzen, die gemiddeld vrij hoog waren. Dit neemt echter niet weg dat de show een goede indruk achterliet. ZDII VERGADERDE DEN HOORN De Sportvereniging Zwaluwen Den Hoorn hield maandag avond haar ledenvergadering in „Loods manswelvaren" Aan het begin van de bijeenkomst werd een minuut stilte in acht genomen ter nagedachtenis aan het onlangs overleden bestuurslid, de heer L. Goënga. Tijdens de bestuurs verkiezing werd in zijn plaats de heer C. Slechtenhorst gekozen. De heer C. Kok werd in het bestuur herbenoemd. Voor de heer J. Huisman, die zich niet herkiesbaar had gesteld, werd de heer W. du Porto gekozen. Veel belangrijke zaken werden tijdens de jaarvergade ring niet ter tafel gebracht. Over de financiën heeft het bestuur niet te kla gen, want dank zij de toto wordt ruim schoots over voldoende middelen be schikt. Besloten werd de contributie voor senioren te verhogen van ƒ1,tot ƒ1,25 per maand. Vrijdag 2 april Den Burg, Dorpshuis, fotoclub. Zaterdag 3 april De Koog, Dc Toekomst, toneeluitvoering door De Duinkanters met het stuk „Drijfzand". Donderdag 8 april Den Burg, Landbouwschool, Plattelandsvrou wen. Lezing door mevr. M. v. Sluijs-Bijl, „Paasbouquet" Vrijdag 9 april Den Burg, Hotel Texel, Kamerlid Harmsen spreekt. Zaterdag 10 april Oosterend, Jeugduitvoering Gymvereniging Oosterend.

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 1