Boeiende politieke gespreksavond voor leerlingen RHBS-Texel Neü£ DISCUSSIE OVER ACTUELE PROBLEMEN Zeer openhartige uitspraken van uitgenodigde kamerleden Niet alle mannen zijn egoïsten Öroncti sletten BRIGADIER PIET EN DE SEMI-PROF DAM PO verkouden (van een medewerker) De heer O. Feitsma, leraar aan de RH BS Texel, was de organisator van de politieke avond, die in het schoolgebouw te Den Burg werd gehouden. De be doeling van deze avond was, de eindexamenklas in de gelegenheid te stellen op directe wijze kennis te nemen van de gezichtspunten van de politieke par tijen naar aanleiding van door de leerlingen gestelde vragen. Daarvoor was de heer Portheine, tweede kamerlid voor de WD naar Texel gekomen, als mede het tweede kamerlid Laan (KVP) en de directeur van de Dr. Wiardi Beckmanstichting De Galan (PvdA). Hoewel het de oorspronkelijke bedoeling was de leerlingen actief bij do discussies te betrekken, moet worden gezegd, dat zij hiervoor nauwelijks in de gelegenheid zijn gesteld. Dit was stellig te wijten aan de uitvoerige beantwoording der vragen; er waren veel problemen en er was weinig tijd. Niettemin kan worden teruggezien op een geslaagde avond. Na een openingswoord door de heer Feitsma en een verwelkoming door de heer C. v.d. Eijk, werd de eerste vraag gesteld Reclame-TV Hoe staan de politieke partijen tegen over commerciële tv, reclame-tv en welke rol denkt men in dit verband toe te kennen aan de zg. omroepzuilen? De heer Portheine merkte op, dat hier terecht een onderscheid werd gemaakt tussen commerciële en reclame-tv. Met het eerste bedoelt men de korte recla mespots en -programma's tussen de ge wone programma's door. De WD is hiervan tegenstander. Haar voornaam ste motief is, dat het hele televisie- bestel op een laag peil zou komen te staan Wèl is de WD voor reclame-tv, d.w.z. een geheel nieuw systeem voor reclame, naast de bestaande program ma's. De partij stelt hierbij duidelijk, dat dit geen aantasting mag inhouden van de zuilen, terwijl, wat het aantal zenduren betreft, de reclame een reële kans moet krijgen. Tegen dit standpunt ageerden de heren Laan en De Galan, die (evenals uit de standpunten van de KVP en de PvdA bij de recente kabi netscrisis is gebleken) beide van mening waren, dat dit een discriminatie in zou houden tegenover de omroepzuilen. Het was dan ook de verdeling van de zend tijden, die aanleiding werd van de cri sis. Merkwaardig was het, dat de heer Portheine aan het slot van de discussie over dit eerste probleem de opmerking plaatste, dat een oplossing ervan zeker niet had hoeven uit te blijven. Een cri sis was derhalve overbodig. Hulpverlening Voorts werd gevraagd hoe de poli tieke partijen staan tegenover, a. de hulpverlening aan landen waar geen democratisch regeringsstelsel heerst, zo als bijvoorbeeld Tunesië en Spanje, en b. de samenwerking met dergelijke lan den, waarbij o.a, Portugal werd be doeld, dat in NAVO-verband is opge nomen. De heer Laan stelde zich op het standpunt (dat overigens, zoals hij zei, niet persé behoefde overeen te stemmen met het meerderheidsstandpunt van de KVP)-, dat het bij de hulpverlening in de eerste plaats gaat om de mensen in een land en niet om de regeringsvorm. Direkt daarop kwam de vraag: Als men de mensen helpt, helpt men dan ook niet indirect de regeringsvorm? In dit verband merkte de heer De Galan op: Wat betekent in een land, dat econo mische hulp nodig heeft, democratie? Wij verstaan onder een democratie een regeringsvorm met sterke invloed van het volk. Wanneer dat volk niet kan lezen of schrijven, komt daar het begrip democratie niet in aanmerking en is de dictatuur de enige oplossing. Een goed voorbeeld hiervan is het Turkije van Kemal Ataturk. Ook de heer De Galan vond dat het om de mens gaan. De heer Laan maakte onderscheid tussen multi laterale en bilaterale hulpverlening. De eerste is georganiseerd in wereldorga nisaties, bv. het Rode Kruis en de Ver enigde Naties. Het kenmerk van deze organisaties is het humanitaire karak ter. Anders is dat bij de bilaterale hulp: de hulp van het ene land aan het andere, buiten andere landen of inter nationale organisaties om. Deze hulp bestaat vooral uit de z.g. Technical Assistance. Een voorbeeld van deze bi laterale hulp. het uitzenden van Neder landse technici naar Indonesië. Neder land zou echter nooit leningen moeten sluiten met Indonesië, omdat dit in de hand zou werken, dat voor het geld wapens worden gekocht in communis tische landen. Een duidelijk onder scheid werd gemaakt tussen hulpverle ning en samenwerking. Alle afgevaar digden waren vóór hulpverlening. De heer De Galan was tegen samenwer king met een dictatoriale staat. De heer Portheine tekende bezwaar aan tegen deze stelling; hij vroeg zich af of hulp verlening niet automatisch samenwer king betekende. Hierover bleken de meningen verdeeld. De heer De Galan toonde zich zeer teleurgesteld over de samenwerking van ons land in NAVO-verband met de dictatuur van Portugal. Dat zoiets is ontstaan, is het gevolg van een wat al te oogluikende zienswijze van de demo cratische staten. Geboorteregeling Het derde en laatste probleem voor de pauze werd aan de orde gesteld toen de mening van de politieke partijen werd gevraagd over geboorteregeling, in verband met de mogelijke overbevol king, de middelen die men hiervoor toe laatbaar acht en de noodzaak van een meer gelijkmatige spreiding van de be volking om plaatselijke overbevolking te voorkomen. De heer De Galan zei, evenals de twee andere afgevaardigden, dat geboorte regeling een zaak van de ouders is en dat de politieke partijen zich daarmee niet graag zouden bemoeien. Wel zou de overheid mogelijkheden moeten ge ven voor geboorteregeling. De heer De Galan vond dat geboorteregeling te lang een zaak is geweest, waarover men zich stilhield. Vooral de PvdA heeft zich hieraan schuldig gemaakt. De reden daarvan was, dat zij niet kwetsend wil de zijn voor Godsdienstige groeperin gen in de partij. De heer Laan vond, dat tegenwoordig van kwetsen geen sprake meer is. Hij pleitte voor een verantwoorde sexuele voorlichting en afschaffing van de be paling in het wetboek van strafrecht, die het etaleren (bevorderen van de verkoop) van voorbehoedsmiddelen ver biedt. Wel waarschuwde de heer Laan tegen een te snelle overgang naar een „nieuwe tijd" op dit gebied. In Amerika gaf dit aanleiding tot ongewenste ne venverschijnselen. De heer Portheine was het daarmee eens. Hjj pleitte voor meer openheid op het gebied van het sexuele leven, maar legde de nadruk op de noodzaak dat de bepalingen van de overheid ter bevordering van deze openheid, vooral geleidelijk worden in gevoerd. Het pleidooi van de heer De Galan voor het toestaan van abortus in het kader van sociale maatregelen bracht algemene beroering onder de toehoorders teweeg. Jammer was het, dat kennelijk niemand hier verder op in durfde te gaan. Naar aaleiding van het gesprek over geboorteregeling was de vraag van Kees Gieze interessant. Hij vroeg zich af of de gezinsplanning niet voor een belangrijk deel wordt beïnvloed door de kinderbijslag en de kinderaftrek van belastingen. Voorts wilde hij weten of de afschaffing van deze regelingen niet een beter resultaat zou hebben dan het propageren van voorbehoedsmiddelen. De heer De Galan was van mening, dat de betrekking tussen kinderbijslag/ kinderaftrek en gezinsplanning zeer twijfelachtig is. Het belang van de kin derbijslag ligt, volgens de heer De Ga lan, in een betere verdeling van het nationale inkomen, juist omdat kinder bijslag verbonden is aan een inkomens grens. De heer Portheine zag niet in dat de kinderbijslag werkt als herverdeler van het nationale inkomen. Hij was niet voor afschaffing en wilde de geboorte regeling uitsluitend bewerkstelligen met de andere hiervoor genoemde mid delen. Prijsbeleid Na de pauze kwam allereerst de vraag van Bob Dros aan de orde, die informeerde hoe de PvdA en de WD tegenover het prijsmechanisme staan, zoals het in Nederland wordt toegepast. Het viel op dat de liberale en de socia listische meningen niet zo ver uit elkaar lagen. De heer Portheine sprak zich uit tegen individuele prijsvorming en {hoe kon het ook anders?) voor een zuiver prijsmechanisme. Toch had hij er geen bezwaar tegen, dat verschillende voor STICHTING TEXELS FOLKLORE GIRONUMMER 1 7 3 9 2 ten name van N.M B. Den Burg onze economie belangrijke bedrijven in overheidshanden zijn. Als liberaal pleit te hij voor vrije kartelvorming, iets waartegen de de heer De Galan zich als socialist kantte. Deze was van mening, dat de overheid gematigd moet zijn ten aanzien van de prijsbeheersing. In som mige gevallen, zo zei hij, zal de prijsbe heersing als prijsstop gaan functione ren. Naar aanleiding daarvan werd de vraag gesteld of dit niet een nadelige invloed heeft op de consumentensouve- reiniteit. De heer De Galan zei dat deze invloed van gering belang is, omdat zo'n prijsstop meestal geldt voor produkten die een primaire levensbehoefte vor men. Deze produkten moeten worden gekocht. De consumentensouvereiniteit komt eerst in gevaar, wanneer de vraag naar luxe artikelen wordt beïnvloed door een prijsstop, doch deze artikelen vertonen een zeer grote prijselasticiteit, zodat ook hier de gerichtheid van de vraag niet gauw zal veranderen. Vrouwen geen interesse? Op de vraag van Ineke Marinus, die wilde weten wat er de oorzaak van is dat de vrouw in het maatschappelijk leven en vooral in de regering zo wei nig is vertegenwoordigd, antwoordde de heer Laan, dat dit te wijten is aan de vrouw zelf, die weinig interesse toont. Het is mede verklaarbaar, omdat de po litiek vroeger min of meer een oorlogs bedrijf was. Wat de WD betreft, kon de heer Portheine de mededeling doen, dat er in zijn partij zeer vele vrouwen een belangrijke post bekleden en volko men gelijkberechtigd zijn ten opzichte van de mannen. Alle afgevaardigden spraken zich tenslotte uit voor gelijke financiële beloning van man en vrouw. Dit is echter nog lang geen feit. De heer De Galan vond dit „een kwestie van historie en slapheid in de politiek". De werkgevers zijn op dit punt bijzonder conservatief. Het zou volgens hem wrij ving geven als de onlangs toegekende loonsverhoging van 5% alleen voor de vrouw zou hebben gegolden. De heer Portheine sprak zich uit voor een ge leidelijke gang van zaken. Hij zei, dat reeds 90°/o van de Kamer voor gelijk stelling van beloning van man en vrouw is en dat het er naar uitziet, dat dit ten slotte 100% zal worden. De heer Laan liet zich hierover kort uit en vertelde, dat dit probleem de tweede kamer niet aanging Kees v.d. Eijk wilde graag weten hoe het te verklaren is, dat onder het volk slechts geringe interesse bestaat voor politiek. Is dit misschien te wijten aan gebrek aan populariteit van de politici, zo vroeg hij zich af. De heer Laan meende, dat, met „politici" voorname- ïjk wel de leden van de Tweede Kamer bedoeld zouden zijn en wel naar aanlei ding van de onlangs gehouden enquête. Hij toonde zich over het feit dat uit deze enquête naar voren kwam, dat politici niet populair zijn, bijzonder gebelgd. Stellig wordt deze houding onder het publiek mede veroorzaakt door de een zijdigheid van de televisie, zo meende hij. „De mensen moeten bedenken dat het soms de vijfde keer is dat een be paald stuk je wordt getoond en dat je dan eindelijk wel eens weet. waar het over gaat. Juist op die momenten komt de NTS opnamen maken en de mensen vinden je dan een ongeïnteresseerde politicus!" Nadat de stemplicht en het distric tenverkiezingsstelsel ter sprake waren gebracht als mogelijkheid om de poli tieke interesse te vergroten, kreeg de heer Portheine het woord. Hij was voor stander van een vergroting van het con tact tussen kiezers en gekozenen, maar meende toch dat dit contact al behoor lijk goed was. De zekere verslapping van de interesse, die hij toch ook wel bespeurde, lag volgens hem aan de steeds grote wordende noodzaak van deskundigheid, waardoor men „er te weinig van afweet" om er zijn mening over te kunnen zeggen. De Gaulle dictator? Hans Slot stelde de laatste vraag en informeerde naar de mening van de politici over de huidige Franse politiek. De hevige protesten van de leraar Frans ten spijt, kwamen de afgevaardigden tot de conclusie, dat de politiek van De Gaulle afkeurenswaardig is. De heer Laan zei wel bewondering te hebben voor hetgeen De Gaulle in eigen land heeft gepresteerd, maar hij vond dat de „generaal" de Europese eenwording ka pot maakt. De heer Portheine noemde De Gaulle zelfs een dictator. Hiertegen tekende Kees v.d. Eijk protest aan. Hij was van mening, dat in Frankrijk de kenmerken der democratie zeker aan wezig zijn (vrije partijvorming en vrij heid van drukpers). De heer Portheine toonde echter aan, dat het in Frankrijk Ho»»tdronk in tabt<tvorm. 95cr treurig is gesteld met de vrije menings uiting Ook voor De Gaulle's monetaire politiek had de heer Portheine geen goed woord en evenmin voor het Franse nationalisme. Niettegenstaande het nog grote aantal vragen dat onbeantwoord bleef, werd deze leerzame avond op een gevorderd tijdstip met woorden van dank namens de leerlingen door Ineke Marinus en namens de ouderen door de heer C. v.d. Eijk. besloten. B. D. TEXELSE MARKT Maandag werden aangevoerd: 2 koeien ƒ900,- ƒ1150,12 nuchtere kalveren ƒ40,tot ƒ160,12 schapen en 7 biggen (prijzen onbekend) VERTROKKEN PERSONEN Marco Koopman; van De Koog, Brink 32 naar Zaandam, Cort. v.d. Lindenstr. 5; Al win Kresmer, van Den Burg, Ko- gerstraat 59 naar Capelle a.d. IJsel, Banckerstraat 7. 114. In het stadje Alfaromeo stond de bus naar Faustocoppi al klaar. De chauffeur had al staan mopperen, want hoewel hij al meer dan tien jaar chauf feur op deze bus was, wist hij nóg niet wanneer hij nu wel en niet op de post koets uit Campanella kon rekenen. En als hij het er dan eens op waagde en wegreed, dan kon hij er zeker van zijn. ontstond dan later altijd een massa her rie omdat de een of andere reiziger d* aansluiting naar Faustocoppi had gr mist. Zo ziet men alweer, dat het 'e~ slist gefi gemakkelijk baantje was chauffeer te zijn op de bus van Alfa- romeonaar Faustocoppi. Tr'uwens het was ook beslist geen nieiwe bus, die van Alfaromeo naar Fa*stcoppi reed. Het vehikel deed er zó l;:ig over. dat alle straatlantaarns al 'randden, toen hij eindelijk op de plaats zijner bestemming aankwam. Gelukkig voor brigadier Piet had de bus zijn eindpunt bij het station, zodat onze bri gadier in staat was onmiddellijk de trein te nemen naar Fiorenza Snel kocht hij een kaartje en enkele tellen later stapte hij een coupé binnen, waar al een zeer dik en weldoorvoed mans persoon gezeten was, die gelukzalig zat te knabbelen van een worst, die min stens drie kilo woog. „Aha, bona sera!" zei de man met een stem, die minstens even vet was als zijn buik en zijn vest, „Presento una parta salami di cervel- lata!" „Alle mensen hij biedt me een stuk worst aan", dacht Piet, „Daar heb ik best zin in!" FEUILLETON DOOR J. DE VRIES 32 De deur werd geopend en tante Duuk kwam binnen. Marrie stond met een op en ging thee inschenken. ,,Zo, binders, ik heb me, geloof ik, een beetje verslapen, he?" „We hebben heel gezellig met elkaar gebabbeld, tante", verklaarde Barend. „En eigenlijk niet eens gemerkt, dat u over uw klokje heen was", voegde Marrie er aan toe. „Wel foei.kijk eens? Al bijna vijf uur. Vanavond kan ik natuurlijk weer geen oog dicht doen' Met een stevige handdruk nam Mar rie die avond afscheid van Barend van Ewijk. „Misschien kom ik in de loop van de week nog een paar uurtjes op een avond", stelde ze in het vooruit zicht. „Ik zal me er op verheugen, Marrie". Tante Duuk kreeg een hartelijke kus en even later was ze op weg naar het station. Bij de ingang bleef ze plotse ling met een schok staan. Ze blikte in het verlegen lachende gezicht van Jan Wouterse, die haar een tijdschrift en een plak chocolade aanbood. ,Ik dacht.voor onderweg, Marrie. Ik hoop, dat je me niet brutaal vind. Ze zag de smekende blik in zijn ge zicht en kon onmogelijk kwaad op hem worden, dus nam ze tijdschrift en cho colade aan en lachte hem vriendelijk toe. „Dat is reuze attent van je. Jan. Alles wat ik verwacht had, maar dit. Hij keek haar dankbaar-blij aan. „Dus je wilt het wel hebben van me?" „Bij wijze van uitzondering. Het is erg lief van je, Jan". „Ik zou veel meer voor je willen doen", bekende hij eerlijk. „En.... Marrie. als je weer eens hulp nodig hebt, het doet er niet toe op welke ma niet. op mij kun je altijd rekenen, hoor? Ik. ik wil alles voor je doen, echt". Ze was diep getroffen door zoveel hartelijkheid en zijn eerlijke onbevan genheid ontroerde haar. Met haar vrije hand trok ze zijn hoofd naar zich toe en kuste hem op de wang. „Je bent erg lief voor me, Jan. Ik zal er aan denken. Maar nu moet ik toch echt gaan, want ik zie het dieseltje al aankomen" „Dag, Marrie.je kunt altijd op me rekenen, hoor? Al is het in de nacht". Ze knikte nog eens vriendelijk, zwaai de en liep toen door de controle naar het perron, waar juist de trein binnen reed. In de trein keek ze verstrooid in de donkere nacht, met het tijdschrift en de plak chocolade op haar schoot. Hij is een aardige jongen, ja. Ik vind hem aardig. Maar dat is toch niet voldoende? HOOFDSTUK 20 Hoewel ze vast besloten was in geva7 Fons haar opnieuw zou proberen last* te vallen de politie in de arm te nem*1» gebeurde er drie dagen niets. Woëf" dagsavonds ging ze naar Tiel, vertrfde een paar uurtjes bij tante Duuk eJ^aa£ tijdelijke kostganger en verheug*; zicl1 in de vooruitgang van Barencldie f1.11 dagelijks een paar keer een h? uurtje op mocht, hetgeen hem uitsteken* be viel. Maar op de terugreis naar buis herinnerde ze zich nog zijn eienaar~ dige blik, waarmee Barend h**r bad aangekeken. Ze kende die Ook Fons had vroeger dikwijls 7 gekeken. Ze wist dan wat dat betekede: verlan gen naar de vrouw. Fons. onstuimige minnaar, die altijd gewen was geweest te nemen en weinig te even. moest ze dan afremmen, omdat ze ergens een grens wist en onder ieen voorwaarde die grens wenste te verschrijden. Het geen ze vroeger mfrma^en tegen hem gezegd had. En nu-iad ze dezelfde blik gelezen in de ug'1 van Barend van Ewijk. Betekend'dit> dat bij bezig was verliefd op haa te worden? In dat ge val zou ze haa bezoeken aan Tiel moe ten minderen Natuurlijk vond ze Ba rend een ge«hikte jongen, waarmee ze prettig geb°beld had en met wie ze tamelijk ^rtrouwelijk was geworden. Hij wist an baar wederwaardigheden in haar jnêe leven en zijn van de zijne. Een b<*e jongen, was haar oordeel, en misse1 en veel te goed geweest voor zijn Emrr- Maar ze hield niet van Barend. 2e leld van niemand in het bijzonder. Oc niet van Jan en evenmin van haar bas. Ach ja, baas Tjeu. Ze had wel een jeetje tegen maandag opgezien en ter wijl ze in haar hoekje haar werk deed, keek ze iedere keer naar de ingang, want hij zou die morgen wel op de ge wone tijd verschijnen. Doch tot haar verwondering kwam Matthieu Verdugt die morgen niet en 's middags evenmin. Zodat ze bezoekers aankondigde bij de procuratiehouder en telefonische bood schappen zo goed mogelijk zelf afhan delde. Dinsdagsmorgens was hij onverwacht vroeg present en liet Marrie reeds tien minuten later bij hem komen. Nadat ze de deur van zijn kantoor achter zich gesloten had. bleef ze staan en gelijk tijdig begonnen ze te lachen. Hij wenkte met zijn hand. „Ga zitten, Marrie. Geen nadelige gevolgen gehad van de boemelavond?" „Een beetje haarpijn zaterdagmorgen, maar dat is natuurlijk al over. En u?" „O, best. En bedankt voor het terug brengen van de wagen. En eh.... als het nodig is, kan ik zeker wel weer een beroep op je doen?" Marrie dacht een ogenblik na. „Ik verkeerde in de veronderstelling, dat het jaarlijkse industriële feest ook werkelijk eens per jaar wordt gehou den". De man grinnikte. „Ik heb wel eens meer fuifjes. Onnodig te zeggen, dat ik verschillende complimentjes gekregen heb over mijn tafeldame van vrijdag avond". Ze boog spottend. „Veel dank Ik heb in die kringen geen kennissen, anders had ik dergelijke complimentjes onge twijfeld gekregen over mijn tafelheer". „Dus je was wel tevreden over me?" „U was in ieder opzicht een heer. Ik had overigens niet anders verwacht". Nu boog hij. „Dank je, Marrie. In ieder geval heb ik eer met je ingelegd. Je danst perfect en rijden kun je ook. Er zit geen schrammetje aan de wagen. Maar daarvoor heb ik je niet laten komen. Weet je nog, wat ik vrijdag avond aan je gevraagd heb?" Natuurlijk wist ze het nog, maar ze had hem geen ogenblik serieus geno men. Ze haalde haar schouders op. „U hebt me heel wat gevraagd. Bijvoor- beeld: wil je met me dansen. En.hoe vind je het diner? Envind je die wijn nu werkelijk lekker? En.... ja, wat al niet meer". Hij keek haar enige tijd lachend aan, maar geleidelijk aan verdween die lach en werd zijn gezicht ernstig. „Ik zal wel het een en ander op gehad hebben, maar ik weet me toch heel goed te herinne ren, dat ik je ten huwelijk vroeg". „O ja.dat weet ik ook nog", ant woordde ze luchtig. „Het hindert niet. Als we wat te veel gedronken hebben, zeggen we wel vaker gekke dingen". „Ik zie niet bepaald in, dat een huwe lijksaanzoek een gek ding is. Marrie". „Het behoort tenminste niet zo. Ik heb het maar met een korreltje zout genomen", jhntwoordde Marrie, nog steeds nonchalant. En toen hij haar bleef aankijken, zonder te spreken, ver volgde ze: „Hoeveel meisjes heb je al ten huwelijk gevraagd aan het einde van zo'n feestje?" „Geen enkele, Marrie. Jij bent de eerste". Ze ging rech^ opzitten. „Wil je me gaan vertellen, dat je het echt meent?" Hij knikte lanzaam. „Heel oprecht". Ze was een beetje in de war geraakt, doch probeerde zich zoveel mogelijk te beheersen. „Waar heb ik die eer aan te danken?" „Alsjeblieft, Marrie, ik ben heel ern stig. En als ik op die vraag moet ant woorden, dan zeg ik: omdat ik van je houd". (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 6