Cjrom <2wartsJexeU in het harL, AGENDA Hartelijk bedanktTexelaars! Alarm bij J. C. Rab N.V. Vrachtschip zat vier dagen vast op het „Vogelzand" Goede opbrengst fancy fair VBIJDAG 9 APRIL 1965 TEXELSE 78e JAARGANG No. 7954 Uitgave N.V. v/h Langeveld de Roofl Postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2058 Redaktie: Harry de Graaf, Wilhelminalaan 33, Den Burg, tel. 2058, 's avonds 2382. COURANT OUDESCHILD Het vrachtschip „Vliestroom" van de J. C. Rab N.V. te Den Burg heeft van zaterdagochtend tot woensdagmiddag vastgezeten op de zandplaat het „Vogelzand" in de Wad denzee ter hoogte .van Oudeschild. Het heeft geruime tijd geduurd, voordat het schip werd vermist. Door hulp van de Rijkspolitic te Water en een vracht boot van de Texelse Beurtdiensten kon de schuit tenslotte worden vrijgetrok- ken. Zaterdagochtend was schipper R. Witjes met 130 ton bouwstenen uit Har- lmgen vertrokken, op weg naar Oude schild. Op korte afstand van de thuis haven ontstond een defekt aan de mo tor. Om afdrijven te voorkomen, werd het anker uitgeworpen, maar dit pakte niet. Het schip werd door de sterke stroom weer in oostelijke richting ge stuwd en liep tenslotte vast op de zandplaat. Vooralsnog was men bij Rab niet ongerust. Verondersteld werd, dat de schipper het weekend in Harlingen zou overblijven en eerst maandag de oversteek naar Texel zou maken. Het weekend ging voorbij en ook de maan dag. Al die tijd zat de schipper een zaam hoog op de plaat, door niemand opgemerkt, want het was vrijwel voort durend mistig. Omdat de „Vliestroom" geen radio aan boord heeft, lukte het niet de aandacht te trekken. Ontdekt Dinsdagochtend belde Rab N V. naar de havenmeester van Harlingen en kreeg daar te horen, dat de „Vlie stroom" zaterdag al was vertrokken. Direkt, dinsdagochtend om half tien, werd alarm geslagen. De Rijkspolitie te Water begon een zoekactie, die drie uur later resultaat had: de onfortuinlijke vrachtvaarder was gezien. De schipper en zijn vrouw raakten intussen door INTERIEUR HOTEL „CALIFORNIË" INGRIJPEND VERNIEUWD DE KOOG De heer Th. Scholte, die sinds 21/? jaar eigenaar is van hotel „Califomië", heeft de grote conversa tiezaal van het gebouw inwendig ge heel laten vernieuwen. Van een nogal sombere en weinig gezellige ruimte is de zaal nu veranderd in een vertrek, waar het voor de gasten en passanten ongetwijfeld aangenaam toeven zal zijn. Op listige wijze heeft de heer Scholte in de zaal een ruimte in het midden af geschermd, waarin men ongestoord kan lezen of naar de televisie kijken. Buiten deze wand is aldus een omloop ver kregen, waar aan de ene zijde zitjes zijn aangebracht voor de passanten en aan de andere kant eettafels zijn ge plaatst. De heer Scholte heeft de be timmering zelf ontworpen. Alles is uit gevoerd in donker matbruin taekhout. Van hetzelfde materiaal is ook het nieuwe meubilair gemaakt. Het is af komstig uit de fabriek van de fa. P. van Leuven te Oirschot. In combinatie met de bonte kussens en tapijten maakt het geheel een uiterst sfeervolle huiselijke indruk. De betimmering werd uitge voerd door de heer Moeies, onderaan nemer van de fa. Gebr. Bruin. Voor de stoffering zorgde de firma Moerbeek. Al eerder werden in het hotel alle ka mers vernieuwd, zodat nu alleen nog de keuken modernisering behoeft. Maar ook dat zal niet lang op zich laten wachten. Nu reeds kan gezegd worden, dat hotel Californië zijn plaats in de rij van Texelse vooraanstaande hotels weer heeft ingenomen. En dat is voor de ontwikkeling van het toerisme op ons eiland belangrijk. COLLECTE VOOR KONINGINNEDAG EN BEJAARDENTOCHT De Dorpscommissie Den Burg ver zocht ons te wijzen op de collecte, die in de week van 12 tot 17 april wordt gehouden. De opbrengst van de collecte dient ter bestrijding van de kosten, ver bonden aan de festiviteiten op 30 april te Den Burg en de bejaardentocht Den Burg op 25 mei. Gehoopt wordt op grote offervaardigheid, opdat beide evenementen volgens plan kunnen sla gen. Vrydag 9 april Den Burg, Hotel Texel, Kamerlid Harmsen spreekt Zaterdag 10 april Oosterend, Jeugduitvoering Gymvereniging Oosterend. Oosterend, Jatry, Jubileum 30-jarig bestaan S.V. Oosterend. Den Burg, De Oranjeboom, Muziekuitvoering Accordeonorkest „De Dageraad" o.l.v. Peter Kok. Dinsdag 13 april Den Burg, Klaverjasdrivc Woensdag 14 april Den Burg, Hotel De Lindeboom-Texel, bndgen hun mondvoorraad heen, zodat aller eerst voor proviand werd gezorgd, van uit Oudeschild. Daarop werd te Den Burg door Rab vergaderd, over de stap pen, die ondernomen moesten worden om het schip vlot te krijgen. De directie van de VTB verklaarde zich bereid te helpen en stuurde een van haar vracht schepen, de „Fr. Balhuizen" 's avonds naar het Vogelzand. Daar werd contact gemaakt met de schipper van de „Vlie stroom", wat zeer eenvoudig was, want deze kon met laarzen over de plaat naar het VTB-schip wandelen. De VTB vrachtvaarder ging voor anker, in af wachting van de ochtend. De nacht ging voorbij en woensdagochtend werd begonnen met het overzetten van een deel van de lading van de Vliestroom naar het VTB-schip. In enkele uren tijds werd 26 ton stenen overgeladen. Deze maatregel had succes, want om tien uur slaagde de VTB-er erin de Vliestroom bij hoog water los te trek ken. Om twaalf uur liepen beide sche pen de haven van Oudeschild binnen. LENTEUITGAVE WV-KRANT VAN DE PERS De lenteuitgave van de VW-perio- diek „Voor Vrienden van Texel" kregen wij gisteren op ons bureau ter inzage Zoals gewoonlijk munt de inhoud weer uit door overzichtelijkheid en typogra fische vormgeving. Opmerkelijk in dit nummer zijn de illustraties, penteke ningen van de jonge kunstenaar Niek Welboren uit Den Hoorn. De eveneens jonge cartoonist Jan Bruin uit De Koog heeft voor enkele aardige cartoons ge zorgd. Voorts bevat het nummer de bekende vaste informaties, wordt iets verteld over het nieuwe VW-kantoor en is een uitvoerig artikel geweid aan de mogelijkheid om ook aan Texels Oostkust strandgenoegens te beleven. Tenslotte kan men iets lezen over het draaiorgel „De Tiet" van de heer J. K. P. Zwan. GEMEENSCHAPPELIJKE LIJDENSSAMENKOMST DE COCKSDORP Zondagavond a.s. zal in de Rooms-Katholiekc kerk te De Cocksdorp een gezamenlijke lijdens- samenkomst worden gehouden onder leiding van Ds. YV. A. Soesan en Pas toor P. Th. Brinkman. Meegewerkt wordt door een koor van De Cocksdorp onder leiding van de heer Smccnk. De samenkomst is voor ieder toegankelijk en begint om half acht. ONTWIKKELING VAN DE KOTTERVLOOT Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Neder). Middenstandsbank; Coöp. Boe* renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,65 p. kw. 30 ct incasso. Advert: familieberichten 14 ct p. mm.; andere advert. 12 ct p. mm OVERDENKING Op bovenstaande foto ziet men pater Th. Bandsma, Banko, Philippjjnen, met zgn jeep, waarvoor ƒ1500,door lezers van de Texelse Courant werd bijeengebracht. De jeep draagt de naam „De Texelaar" en zal van onschat baar nut zijn bü het missiewerk in dit berg achtige gebied. Pater Bandsma verzocht ons nogmaals alle gevers en geefsters, die voort kwamen uit alle gezindten, zeer hartelijk na mens hem te danken. Hij biedt te>ens zijn excuses aan voor de slechte kwaliteit van de opname: „Het is de derde poging en zelfs deze foto is nog maar zo-zo, maar ik hoop dat U hem toch wilt afdrukken!" WV TEXEL BETREKT NIEUW HOOFDKANTOOR Na een ingrijpende verbouwing van het pand aan de Groeneplaats zal de WV Texel eindelijk dit nieuwe kan toor op woensdag 14 april in gebruik nemen. Dit betekent nog niet dat op die datum de officiële opening plaats vindt. Deze plechtigheid zal medio mei worden gehouden. Het nieuwe VW-kantoor betekent het einde van een langdurige misère. Vooral de laatste jaren hebben de di recteur en zijn informatrices zich zeer moeten behelpen in een gebouw, dat door zijn onpraktische inrichting en slechte staat eigenlijk onbruikbaar was en bovendien weinig representatief. Een kijkje in het nieuwe kantoor, dat zijn voltooiing nadert, levert een wel sterk contrasterend beeld. De ruimte in het nieuwe gebouw is nog aanzienlijk gro ter dan de betrekkelijk smalle voorge vel van het voormalige woonhuis zou doen vermoeden. Zoals bekend is het gebouw aan de achterzijde zowel in de lengte, breedte als diepte uitgebreid. Het resultaat is een oppervlakte van 200 m2, wat een enorme verbetering betekent bij de 80 m2 die het personeel voordien ten dienste stond. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 31 maart t/m 7 april 1965 Geboren: Eduarudus Bernardus, zv. Comelis J. Hin en Barbera Witte; Fran- ciscus Joannes, zv. Joannes Franciscus Riteco en Theodora Th. Barhorst; Michael, zv. Inse Bonne en Doris Hilde- brand. Ondertrouwd: Leendert J. Vlugt en Maria J. A. Keijsers; Ronald H. C. Vlugt en Garda A. de Gorter; Cornelis Dros en Jantje Goenga; Jan Uitgeest en Elsje A. Oostra. Overleden: Thomas Buisman, oud 71 jaar; Areke Maria Catharina Lammerse, ev. F. L. Faber, oud 67 jaar; Dingenis Gilles Toolens. oud 58 jaar; Geertje Braaksma, oud 58 jaar, ev. L. Kampstra. N.V. TESO VERKOCHT M.S. „ZEEMEEUW" De N.V. TESO heeft het motorschip „Zeemeeuw", dat jarenlang de dienst op Vlieland heeft onderhouden en waar mee in het zomerseizoen de befaamde Robbcntochten werden gehouden, ver kocht. Een makelaar in Duitsland heeft het vaartuig overgenomen en het vorige week via Harlingen naar Leer in Duits land overgebracht. Het 20 ton metende schip, dat plaats- bood aan 95 passagiers, toonde duidelijk de kenmerken van zijn hoge ouderdom. De motor was evenwel nog zeer goed. Het is twijfelachtig of TESO in het ko mend seizoen de Robbentochten kan voortzetten. Dit zou dan moeten gebeu ren met het m.s. „Voorwaarts", maar dit schip heeft wellicht een te grote diepgang. PENSION „TATENHOVE" VERKOCHT De fa. Eijgelaar te De Koog heeft met de heer H. J. Kanis te De Cocksdorp overeenstemming bereikt over de ver koop van pension „Tatenhove" te De Koog. Het pension wordt per 1 mei aan de heer Kanis overgedragen. STREEKONTWIKKELING TEXEL WIE GAAT ER MEE NAAR DRENTE? Voor de jongerenexcursie, die in het weekend van 24/25 april naar Grollo (nabij Rolde in Drente) zal worden ge houden en waarover wij reeds eerder uitvoerig schreven, zijn nog enkele plaatsen vrij. Door de Drentse jongeren wordt op het ogenblik hard gewerkt aan de voorbereiding van het program ma, waarin een ontvangst ten raadhuize door de burgemeester is opgenomen, een rondrit door de fraaie omgeving en een bonte avond. De excursie staat open voor alle Texelse jongeren van 18 tot 30 jaar. De kosten bedragen, gerekend vanaf Den Helder, ongeveer ƒ5, Daarin zijn de reiskosten en de maaltij den inbegrepen. De nacht wordt doorge bracht bij de verschillende Drentse jongeren. Men kan zich voor deze ex cursie nog opgeven bij mej. R. C. Bas- tiaans, Postbus 34, Den Burg, tel. (02222) 273, of bij de heer C. P. Laan, Kogerstraat 21, Den Burg, tel. (02220) 2126. (Zie ook advertentie in dit num mer). De Directie van de Visseryen heeft Vinden - onlangs een overzicht samengesteld van de zeevisserijvloot per 1 januari 1965. j Daaruit blijkt dat de spectaculaire geVOlKieil WOrdeJl groei van de Nederlandse kottervloot van de laatste jaren enigermate is afge remd. In 1963 bedroeg de toeneming nog 46 of 10%, in 1964 daarentegen 19 of slechts 3,6%. Op 1 januari 1965 telde Nederland 542 motorkotters. De Texelse kottervloot breidde zich in 1964 uit van 30 tot 32 vaartuigen. Hieronder laten wij de cijfers volgen voor de jaren 1961-1965 voor Texel, Den Helder, Wieringen, Urk en Volen- dam. TX HD WR UK VD 1961 23 22 35 87 7 1962 29 27 37 99 8 1963 31 29 43 106 11 1964 30 33 49 112 16 1965 32 35 49 117 20 De kottervloten van Den Helder en Texel ontlopen elkaar niet veel. T.a.v. de Wieringer vloot kan opgemerkt wor den dat een groot deel de haven van Den Oever nooit ziet. Deze schepen zijn trouwens grotendeels bemand met Kat wijk ers. Indrukwekkend is het aantal Urker kotters, doch ook de snelle opkomst van de Volendammers op het terrein van de kottervisserij is opmerkelijk. T.z.t. hopen wij in de gelegenheid te zijn na dere gegevens te publiceren omtrent verschuivingen binnen de Texelse kot tervloot wat betreft het motorvermo gen. GOEDE OPBRENGST RHEUMACOLLECTE De Rheumacollecte op Texel, georga niseerd door het Mevrouw De Koning- Hulpcomité. bracht dit jaar ƒ1002,31 op, tegenover 923,24 in 1964. Gespecifi ceerd was het bedrag afkomstig van de volgende dorpen: Den Burg: ƒ408,32; De Waal: ƒ20,31. Den Hoorn: ƒ73,81; De Cocksdorp en Eierland: ƒ122,33; Zuid-Eierland: ƒ35,17; Oudeschild: ƒ109,07; De Koog: ƒ103,24 en vreemd geld ƒ2,40; Ooster end: ƒ106,21 en P.H. Polder; ƒ21,45. Voor negen verenigingen De fancy-fair, die vrijdag, zaterdag en zondag werd gehouden in „De Oran jeboom" heeft een bruto-opbrengst van ongeveer ƒ2500,opgeleverd. Dit is voor de negen katholieke verenigingen, die dit bedrag na aftrek van kosten mogen delen, een resultaat dat voldoe ning schenkt. Het was niet de eerste keer, dat op deze wijze het dringend noodzakelijke geld werd ingezameld. Op initiatief van de heer C. J. Witte Dzn., voorzitter van de Contactraad, werd jaren geleden de eerste fancy fair gehouden in de oude Sint Josefschool, later gymna stieklokaal, op de plaats waar nu het Rusthuis „Sint Jan" staat. Een tweede fancy fair werd gehouden in „Casino" en vijf jaar geleden werd voorlopig de laatste gehouden in „De Vergulde Kik kert". De fancy-fair was ook nu weer een groot succes. Honderden belang stellenden hebben er zich op kostelijke wijze vermaakt met koekhakken, spij keren, dubbeltjes gooien, speldjes hen gelen, ballen gooien, platen draaien, speertjes werpen en schieten. Natuur lijk ontbrak ook het rad van avontuur niet. Een zenuwslopend vermaak was het „IJzeren gordijn" waarbij men moest trachten door de half-duims ma zen van een stuk gaas met een stangetje een prijs aan te raken. Raakte het stan getje het metaal van het gaas. dan rin kelde de elektrische bel en mocht men na betaling opnieuw proberen. In de schietstand mocht men probe ren de aantrekkelijke hoofdprijs, een fiets, te winnen. Tenslotte bleven 12 candidaten over, die moesten schieten om de le, 2e en 3e prijs. De uitslag werd: 1. Kees Bakker, „Sunrise" (fiets), 2. Dirk Eelman, „Nieuw Leven" (teddy beer), 3. Ben Roest, Oosterend (taart). De heer C. J. Witte Dzn. vertelde ons bijzonder tevreden te zijn over het ver loop van deze fancy-fair; „Grote vol doening geeft het, op deze wijze geld bijeen te brengen. Veel prettiger dan het accepteren van overigens zeer welkome subsidies en giften, is het bieden van deze ontspanning tegen be taling. Niemand van de bezoekers heeft het idee gehad, dat hem geld uit de zak geklopt is. Men kwam om eens een gokje te wagen en om plezier te heb ben. Daar staat uiteraard heel wat werk tegenover. Daarvoor hebben alle profi terende verenigingen de handen ineen moeten slaan. Ook deze keer werd het een voortreffelijk staaltje van samen werking en zelfwerkzaamheid". Een goed voorbeeld voor heel wat andere noodlijdende Texelse verenigingen, vinden wj*. Zouden we ook mogen spreken van de gevonden penning en het gevonden schaap en de gevonden zoon, als we daarmee de gelijkenissen van het en de verloren penning en schaap en zoon be doelen. Ze eindigen toch alle drie met de blijdschap over het gevonden wor den! Deze week zijn ze er de velen die be lijdenis doen, gedoopt worden, aange nomen worden, toetreden. Hoe is het met hen? Hebben zij God gevonden, gevonden in hun geloof, hebben zij God zo, dat zij Hem als het ware konden vastleggen m hun belijdenis? Het kan zo lijken, wij hebben God gevonden, Hij neemt een plaats in in oi\s leven. Het kan lijken op de bekroning van veel zoeken, nadenken, naar catechisa tie gaan. Is het de beloning voor hen. die de moed opbrengen om in tegen stelling met zoveel en zo velen nu de naam Christen te willen gaan dragen, als Christen zich te gaan gedragen? Maar het is niet zo. De ketting met de penningen was er, de schapen waren er en de vader had twee zonen. Er miste alleen op een gegeven moment telkens één. En daar werd naar gezocht. Net zolang tot het verlorene gevonden werd. God zoekt en God zoekt. En Hij vindt, en is dan blij. De penning is maar een ding, wat van zijn waarde geen weet heeft. Wie kan hel geloof meten, dat God hem schenkt, onmoge lijk is dat immers! Het schaap zal van nood geblaat hebben, maar kon alleen de weg niet terug vinden. Kan An mens God vinden, als hij niet weet, dat God al op zoek naar hem is? De zoon wilde het zelf doen, zijn eigen gedacht leven leven, maar op het gegeven ogenblik stond hij op en liep naar huis. Hij wist er zijn vader en zou hem vragen het op te dragen werk te mogen doen, alstu blieft Het tevoorschijn komen, hoe aarze lend en met woorden, die misschien maar moeilijk geformuleerd worden, dat wordt van een mens gevraagd. Dat moet hij zelf doen en dat kan hij: hij is geen ding, hij wordt niet geleefd, hij leidt zijn eigen redelijk leven. De le vende God wacht daar op, Hij ziet zo naar de mens uit, roept hem, steekt Zijn handen naar hem uit. Wie daarop komt, zelf komt, niet anders kan dan belijden gevonden te zijn, zal daarop het zicht bare teken, de doop, ontvangen. Het zal voor hem betekenen, dat het oude ik-zoek-het-zelf-leven voor hem voor bijgegaan is en hij zich tot nieuw leven geroepen weet. Een leven in gemeen schap met God en Zijn andere kinderen. In Zijn dienst en in de dienst aan de ander komt hij dan te staan. Het ja woord voor God temidden van de ge meente is op zich nemen van de ver antwoordelijkheid die hij dan weet te dragen te krijgen in de wereld. Een verantwoordelijkheid die hij alleen maar dragen kan in het geloof, dat God mee draagt. De penning werd bevestigd op de plaats waar hij hoorde te zitten, het schaap werd verlost uit zijn verloren gaan, de zoon mocht thuis komen en kon aan het werk gaan. Wat werd hem opgedragen te gaan doen, die volgende dag en de dagen van zijn verder leven? Het staat er niet, wij weten het niet. Weten wij het van onszelf? Wij weten dat het zoeken er blijft, maar dat het een gericht zoeken is geworden. Dat God er de richting aan geeft, de zin aan ons leven geeft. Ons laat verstaan waarheen we onderweg zijn. Naar Zijn toekomst. Zijn Koninkrijk, Dat is op komst, komt op ons toe en daac zullen wij dan eens de Vader mogen ontmoe ten, zoals de verloren zoon toen hij thuis kwam. Daar zullen we tenslotte be-leven dat vinden en gevonden wor den. beide Gods gave aan ons is. G. v. Z. KONINGINNEDAG TE OUDESCHILD OUDESCHILD Ook in Oudeschild wordt op het ogenblik hard gewerkt aan een gezellig dorpsfeest op 30 april. Het volledige programma zal binnen kort bekend worden gemaakt, maar en kele onderdelen kunnen reeds worden gepubliceerd, 's Morgens zal het feest geopend worden met muziek van de toren door leden van het Koninklijk Texels Fanfarekorps. Verder staat een optocht van kinderen met versierde voertuigen op het programma (waaraan ook door het Fanfarekorps wordt mee gewerkt), een goocheluitvoering en kinderspelen. Ieder zal het duidelijk zijn, dat voor het doen slagen van een dergelijk feest veel geld nodig is. De inwoners van Oudeschild krijgen daar om in de loop van de volgende week be zoek van een van de leden van de feest commissie met een lijst. Men wordt vriendelijk verzocht met mild.e hand te geven, opdat het feest volledig kan slagen. Ook voor bevrijdingsdag staan diver se activiteiten op het programma. Na dere inlichtingen worden tijdig gepubli ceerd.

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 1