Cjrocn Twartsjexelsin het AGENDA Openbare bibliotheek-leeszaal start op 1 september Kamerlid Th. Laan (KVP) heeft bezwaren tegen verslaggeving Voorlopig in noodgebouw Kamerlid Harmsen: NEDERLAND STAAT VOOR CHAOS! Te wijten aan socialisme, onrecht en ambtenarij &WA TIK Uitgave N.V. v/h Laafereld de Rood Postbus 11 Den Burg, Texel - TeL 2058 tdakde: Harry de Graaf, Wnhelminalaan 33, Den Borg, tel. 205», 'i avonds 2382. IINSDAG 13 APRIL 1965 TEXELSE 78e JAARGANG No. 7955 COURANT Verschijnt dinsdags en ii|Jd«ji Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coëp. Boe* rcnleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,65 p. kw. 30 ct. incasso. Adrert.: familie berichte* 14 cL p. nun.; andere adrert 12 ct p. nun De „Stichting Openbare Bibliotheek Texel" zal haar bibliotheek-leeszaal per 1 september a.s. openen in een noodge bouw op de Hollebol ten noord-westen van het postkantoor te Den Burg. Op verzoek van het stichtingsbestuur heb ben B. en W. er in toegestemd een tijde lijke afwijking van het uitbreidings- plan-ln-onderdelen Den Burg toe te staan. De Dienst Gemeentewerken heeft een bouwplan opgesteld voor dit tijde lijke gebouw, waarbij elementen wor den gebruikt. De kosten hiervan (inclu sief elektra, schilderwerk, centrale ver warming, linoleum, terreinwerk en aan sluitkosten, opslagkosten, gemeente werken, architects- en toezichtskosten, en leges) worden geraamd op ƒ44.000, B. en W. geven er de voorkeur aan de bibliotheek zelf te bouwen en het ver volgens aan de stichting te verhuren te gen kostprijs. Het voordeel hiervan is, dat de gemeente het tijdstip waarop de verhuur dient te worden beëindigd, in eigen hand houdt. Anderzijds heeft de gemeente ook meer mogelijkheden het tijdelijke gebouw, wanneer een defini tieve huisvesting kan worden gevon den, een andere geëigende bestemming te geven. In de financiering van de bouw kosten kan de gemeente voorzien, daar toe in staat gesteld door de lening van ƒ500.000,die onlangs met de Bank voor Nederlandse Gemeenten werd aan gegaan. Later definitief Op dit ogenblik kan nog moeilijk worden beslist over de definitieve huis vesting van de bibliotheek-leeszaal. De suggestie van de zijde van het stich tingsbestuur om de bibliotheek te huis vesten in de onder het nieuwe raadhuis geprojecteerde raadskelder, is nog in overweging. Prof. W. Bruin heeft on langs laten weten dat hij een tegenstan der is van dit voornemen. Hij is van mening, dat de huisvesting in een der gelijke kelderruimte onvoldoende aan trekkelijk is. Een andere indertijd gedane sugges tie is, de bibliotheek-leeszaal onder te brengen aan de doorbraak Groene- plaats-Warmoesstraat. B. en W. menen evenwel dat de beslissing omtrent de definitieve huisvesting naar later moet worden verschoven. Dit omdat een be slissing hieromtrent toch niets afdoet aan de noodzaak om op korte termijn in een voorlopige huisvesting te voor zien. Van belang is het daarbij dat het werk van de Nutsbilbliotheek en de :entrale vereniging voor Reizende bi bliotheken een dergelijke expansie heeft laten zien, dat een voortzetting hiervan naar de mening van het bestuur van de stichting op de huidige voet, niet joed meer mogelijk is. Subsidiëring In de begroting 1965 werd voor de subsidiëring van de bibliotheek reeds ;en krediet uitgetrokken, gebaseerd op en exploitatie gedurende een half jaar Vt x ƒ10.500— 5.250,—). De aan lacht van het gemeentebestuur is er •chter op gevestigd, dat de rijkssubsi- lieregeling voor openbare bibliotheken •r vanuit gaat, dat direkt een volledige aarsubsidie beschikbaar wordt gesteld. Us voorwaarde voor het verkrijgen van en rijkssubsidie over 1965 stelt het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en kVeten&chappen, dat ook de gemeente lirekt het volledige jaarbedrag van de ninimaal voorgeschreven gemeente- ubsidie voteert. De gemeente is niet 'erplicht ook in de kosten van een eugdafdeling bij te dragen, maar B. en V. vinden het gewenst dit toch te doen. >mdat bij alle bibliotheken het aantal eugdlezers tot meer dan de helft van iet totale aantal lezers oploopt Inclusief een ook over 1964 verleende lubsidietoeslag van 9°/o (waarvan de 'oortzetting in 1965 waarschijnlijk is), •edraagt de minimaal door het rijk 'oorgeschreven exploitatiesubsidie voor 'en openbare bibliotheek-leeszaal 11.282,De voor de jeugdafdeling an rijkswege geadviseerde gemeente- ijke bijdrage beloopt, eveneens inclu- ief de 9°/o toeslag, ƒ2984,In totaal ou de exploitatie-subsidie over 1965 'ldus belopen een bedrag van 14.266,waarvan reeds werd ge- aamd een bedrag van ƒ5250, en W. stellen conform het boven- taande voor om tot de stichting van en tijdelijk gebouw voor bibliotheek- eszaal en. de verlening van een exploi- atie-subsidie aan de Stichting Open- bare Bibliotheek Texel te besluiten en legt bij de raad tevens de hieruit voort vloeiende begrotingswijziging voor. B. en W. delen tenslotte mee, dat is geble ken, dat de aanwijzing van Texel als stimuleringsgebied voor de nieuwe bi bliotheek aantrekkelijke perspectieven biedt. Door deze aanwijzing wordt een ruimere subsidiëring van Rijkswege van de filiaal voorziening van de buiten dorpen mogelijk. Voorspel Zoals bekend werd in de raadsver gadering van 11 december 1963 reeds in principe besloten tot de stichting van een openbare Bibliotheek-leeszaal op Texel. Tevens werd de voorgeschreven minimum-subsidie toegekend. De raads leden besloten in die vergadering dat het niet gewenst is de bibliotheek in het in aanbouw zijnde Cultureel cen trum van de LTS onder te brengen, maar in een gebouw in het centrum van Den Burg. De stichting werd gefor meerd op 23 december 1964. Er werd een bestuur benoemd, o.a. bestaande uit de volgende personen: voorzitter, de heer R W. Koolhaas; vice-voorzitster, mevrouw E. C. van Wolferen-van der Worp; secretaris, de heer H. Veldhuis, en penningmeester, de heer P. Th. Luyckx. De administrateur van de Stichting Cultureel Werk Texel, de heer G. A. Oskam, zal althans tot op het moment van de opening van de leeszaal administratieve bijstand aan de stichting verlenen. Dinsdag 13 april Den Burg, Klaverjasdrive. Woensdag 14 april Den Burg, Hotel De Lindeboom-Texel, bridgen HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild: 1 apr. 6 44 en 19.17; 14 apr. 7.50 en 20.14; apr 8.40 en 20.59; 16 apr. 9.17 en 21.32; apr. 9 46 en 22.00. Aan het strand ongeveer een uur eerder °og water. Iri.t.n van l.i.n bu.tan van iralakU.-Jj Geachte redactie, Vandaag ontving ik uw verslag van de politieke gespreksavond voor leer lingen van de RK. H.B.S.-Texcl. Vooral tegen hetgeen is weergegeven over geboorteregeling moet ik u mede delen dat ik bezwaar heb tegen deze weergave. Nadat de heren Galan en Portheine hun mening hadden gegeven over ge boorteregeling en overbevolking, heb ik bezwaar gemaakt tegen de koppeling van beide, alsof er altijd een onderlinge relatie zou moeten bestaan. Ik heb na drukkelijk gesteld, in tegenstelling tot de beide andere heren dat men over geboorteregeling zou spreken zonder dit in verband te brengen met overbevol king. Ik heb gesteld dat dit primair geen zaak van de. overheid maar van de ouders is. Uiteraard is het daarvoor no dig dat er sexuele voorlichting wordt gegeven en dat dit onderwerp in discus sie komt. Deze discussie is in tegenstel ling met vroeger ook in katholieke kring volledig op gang, onze kerk staat daar voor volledig open. Hoewel ik in Texel niet gesproken heb van een geschreven tekst, heb ik over dit onderwerp een citaat gebruikt van staatssecretaris Bartels (KVP) in de ver gadering van de vaste commissie voor Volksgezondheid van 11 november '64. Dit luidt: ,,Wat de kwestie van de wetgeving betreft, deze zaak is onlangs ook aanhangig geweest in de openbare commissievergadering van Justitie. Toen is onder meer artikel 451-ter van het Wetboek van Strafrecht aan de orde gekomen, dat, ruwweg uitgedrukt, het etaleren van en reclame maken voor voorbehoedsmiddelen verbiedt. De Mi nister van Justitie heeft bij deze gele genheid verklaard, dat zijns inziens thans voor de Regering geen aanleiding bestaat, wijziging of intrekking van de ze bepalingen te entameren. Hij achtte het wenselijk, de ontwikkeling, die zich in de opvattingen omtrent het geboor- teregelingsvraagstuk voordoet, niet te forceren. Bij deze opvatting wil ik mij volledig uitsluiten, met name omdat on der grote groepen van ons volk - men behoeft daarbij niet alleen de bisschop pen naar voren te brengen - zich een belangrijke evolutie in het denken over deze problematiek ontwikkelt. Ik dacht, dat wij mochten zeggen, dat een be paald eindpunt in deze evolutie nog niet is bereikt. Bovendien is het niet alleen een medisch vraagstuk: het is ook een vraagstuk van cultuur, om het niet alleen in de sfeer van de religie te bren gen, het is zelfs een uitermate belang rijk vraagstuk van cultuur. In dit verband is ook gedacht en ge sproken over de bepalingen betreffen de voorbehoedsmiddelen in de plaatse lijke politie-verordening. Het is bekend, dat op dit punt grote verschillen bestaan. Veel verordenin gen in Noord-Brabant en Limburg met name verbieden in het algemeen het verstrekken van voorbehoedsmiddelen. Maar onlangs - ik daoht, dat de heer Lamberts hierop doelde - is een bepa ling van deze inhoud in de algemene politieverordening van Bergen op Zoom door de Hoge Raad onverbindend ver klaard Dit betekent derhalve, dat de strafrechtelijke handhaving van gelijk luidende bepalingen in andere gemeen ten onzeker is geworden. Minder ver gaat de polititeverordening van Utrecht, die strafbaar stelt het uit winstbejag verkopen van anticonceptiemiddelen. Hoe het zij, er bestaat verschil in de plaatselijke wetgeving op dit gebied, maar het arrest van de Hoge Raad heeft dit plaatselijke verschil, dunkt mij. in belangrijke mate verzachf. Staatssecretaris Bartels: Mijnheer de Voorzitter! Er zijn door dit arrest be langrijke verbeteringen ontstaan. Ik dacht, dat het verstandig zou zijn om ook in dit opzicht de ontwikkeling niet te forceren, maar ook rekening te hou den met de gevaren van een te snel forceren van zaken, die wij onvoldoen de overzien. In andere landen, waar men van overheidswege gemeend heeft wèl snel te mogen ingrijpen en te moeten ingrij pen, zit men nu met de nog grotere pro blematiek van de nevenverschijnselen, die de kant van sexsualiteit en jeugd raken. Daar zien wij de gevolgen van een te snelle ontwildceling voor ogen. Ik geloof, dat wij, met deze voorbeel den aan de ene kant, en aan de andere kant de grote evolutie in Nederland en de noodzaak van verder denken, de openheid ten opzichte van standpunten, wanneer de vraagstelling duidelijk op - tafel ligt. daar veel meer mee gebaat zijn dan met nu te forceren en voort durend het vraagstuk te veel en te gro te aandacht te geven. Er is gevraagd om de voorlichting mogelijk te maken. Ja, dat gebeurt in alle opzichten". Na dit citaat te hebben voorgelezen heb ik gezegd dat ik het hiermee ge heel eens was. Hiermee werd de dis cussie gesloten omdat bleek dat we het niet eens waren zoals door dr. de Galan werd opgemerkt. Uw verslag is met deze uitspraken niet in overeenstemming. Onder de kop „Vrouwen geen interes se?" stelde u .,de heer Laan riet zich hierover kort uit en vertelde dat dit probleem de tweede kamer niet aan ging. Zo is het door mij niet gesteld, wel heb ik erop gewezen dat in de loonon derhandelingen eerst werkgevers en werknemers in een C.A.O. tot een ac- coord moeten komen, en dat daar de Tweede Kamer buiten staat. De Kamer bepaalt niet het loon, maar de partners in het bedrijfsleven die hun C.A.O. moe ten laten goedkeuren door de Stichting van de Arbeid. De Kamer komt er daar niet aan te pas. Wel is in het algemeen door de Ka mer ook door de KVP over gelijkstel ling van beloning van man en vrouw gesproken. Waar in uw verslag de heer Portheine mededeelt dat 90% van de Kamer voor gelijkstelling is, dan moet dat wel inclusief de KVP zijn die meer dan 20% uitmaakt. w.g. Th. Laan NASCHRIFT REDACTIE Wij kunnen ons voorstellendat de heer Laan zich niet gelukkiq heeft ge voeld met het verslag van de politieke avond in de RijksHBS (Een R.K. H.B.S. hebben we niet!) Als KV P-man moet hij bij vele Texelse partijgenoten een te revolutionaire indruk hebben gemaakt. Hoewel we onmiddellijk geloven, dat de heer Laan het niet zo heeft bedoeld, heeft hij zich toch uitgedrukt op de wijze als uit het verslag bleek. We hebben geen reden om aan te nemen, dat onze verslaggever, een bijzondere medewerker, die bewezen heelt zijn taak goed te verstaan, in gebreke is gebleven. Het verhaal is ook door an deren, die de avond hebben bijge woond, gecontroleerd. Zelfs heeft Uw redacteur, toen hij het verslag op zijn bureau kreeg en óók even met de ogen knipperde, navraag gedaan, waarbij vast kwam te staan, dat zijn medewer ker niet heeft gelaaid. Zeilt heelt deze zich zeer uitvoerig uitgelaten, om be paalde woorden niet uit hun verband te rukken. Wij vrezen, dat de heer Laan zich tijdens de politieke avond niet vol doende nauwkeurig heeft uitgedrukt, hetgeen, vooral als een persvertegen woordiger zich onder zijn gehoor be vindt, zeer gevaarlijk is. Overigens danken wij de heer Laan voor zijn schrijven, dat mogelijk gerezen mis verstanden omtrent de bedoelingen van de KVP uit de weg ruimt. Red. Voor een goede bezette zaal hield het kamerlid E. J. Harmsen van de Boe renpartij vrijdagavond in hotel „De Lindeboom-Texel" een toespraak, waar in hij felle kritiek leverde op de huidige gang van zaken in het Nederlandse staatsbestel. Volgens de heer Harmsen gaat ons land een zeer donkere toekomst tegemoet, hetgeen in de eerste plaats te wijten is aan de toenemende macht en invloed van het socialisme, dat onder andere enorme aantallen overbodige ambtenaren in dienst houdt. Zo wordt het mogelijk, dat de meest dwaze din gen in de economie worden uitgehaald en dat onder andere het woningtekort groter is dan ooit tevoren. De kleine middenstand en de boeren zijn het slachtoffer van het voortrekken van de industrie en het grootwinkelbedrijf, waarvan de industrie niet eens met het buitenland kan concurreren. De heer Harmsen durfde met stellige zekerheid te beweren, dat de regering er moedwil lig naar streeft de boeren en kleine middenstanders uit te schakelen. Uiter aard ageerde hij ook fel tegen de PBO en de schappen, waarvan hij het Land bouwschap het beruchtste noemde. „Het zijn ondemocratische instellingen, die uit de oorlogstijd stammen en nooit hebben kunnen aantonen, dat ze van enig nut zijn. Toch blijven ze bestaan en richten nameloos leed aan", aldus de heer Harmsen. Het kamerlid werd ingeleid door de heer J. Pluyster uit Barsingerhorn, die als voorzitter fungeerde. Hij wees aan het begin van de avond op het beroep, dat vlak na de oorlog door minister Mansholt op de boeren was gedaan, om hun produkten tegen een zo laag moge lijke prijs af te leveren, teneinde op deze manier te helpen bij het herstel van de economie. Daaraan gaven de boeren gevolg de prijzen bleven laag en de produktie werd tot het uiterste opgevoerd. Het merkwaardige is dat nu in deze toestand nog steeds geen veran dering is gekomen, de boeren hebben het zeer slecht. Het geld, dat ze hebben opgebracht, is in de industrie gestoken. Om de welvaart te kunnen handhaven, moesten de industrieprodukten in het buitenland worden afgezet, wat echter alleen kon als agrarische produkten werden teruggekocht. De staat begon dus zijn ïegen boeren te beconcurreren. Gesteld kan worden dat de industrie' door de boeren draaiend wordt gehouden Bedenkend dat volgens CBS- cijfers 60% van de beroepsbevolking moet eten van hetgeen de 40% produc tieven voortbrengt, kan de verwachting worden uitgesproken dat de tijd van chaos en inflatie snel naderbij komt. Een ideale voedingsbodem voor het communisme wordt geschapen als steeds meer zelfstandigen verbitterd het veld moeten ruimen. Fel van leer trok de heer Pluyster tegen het plan van de ANWB en Staatsbosbeheer om een aan tal Nederlandse polders weer onder wa ter te zetten voor de recreatie. Het zijn deze wantoestanden, waartegen de boe rijpartij opkomt en met alle mogelijke middelen het Nederlandse volk tracht wakker te schudden. Misverstanden De heer Harmsen begon met, zoals hij zei. het uit de weg ruimen van enkele misverstanden. De boerenpartij streeft niet naar wilde vrijheid en wil niet alle ambtenaren naar huis sturen. Er is ook geen reden om de boerenpartij met de NSB van voor de oorlog te ver gelijken Wel stelt de boerenpartij zich ten doel de zeer vele ambtenaren in ons land, waarvan niet kan worden aangetoond, dat ze iets goed uitrichten, uit hun functie te ontheffen. Op een vraag uit het .publiek, wat men dan met deze werkloze ambtenaren zou moeten aanvangen, antwoordde de heer Harm sen: „Laat ze het tekort aan bouwvak arbeiders maar aanvullen; daar zijn ze niet te goed voor!" Recht op eigendom In tegenstelling tot het socialisme erkent de Boerenpartij het recht op eigendom en zelfstandigheid, aldus de heer Harmsen. Weliswaar zijn er ook andere partijen, die dit in hun beginsel programma hebben opgenomen, maar een feit is dat deze partijen toch steeds meer in links vaarwater terecht zijn gekomen, waarschijnlijk uit angst om voor niet-sociaal te worden aangezien. De jongste kabinetscrises weet de heer Harmsen niet aan het omroepbestel al leen, maar ook aan het onbehagen dat is ontstaan naar aanleiding van ge noemde situatie. Het gebrek aan vrij heid, veroorzaakt door het socialistische streven om alles aan banden te leggen, is de rechtstreekse oorzaak van de wo ningnood. Vergelijkt men Nederland met België, waar het er belangrijk vrijer toegaat, dan blijkt dat daar geen sprake is van woningnood. Natuurlijk ontstaan er moeilijkheden als op dit moment alles zou worden vrijgegeven, maar dat zou zeer tijdelijk zijn. Spoe dig zouden de mogelijk snel opgelopen prijzen weer dalen en de zaak zou tot rust komen. Ieder die geld heeft, moet kunnen bouwen Op dit ogenblik lopen alle plannen om de woningnood te leni gen dood op een muur van ambtenarij. Ook minister Bogaers heeft dit moeten ervaren. In Nederland betaalt men de hoogste belastingen ter wereld, aldus spr. Dit blijft zo en men moet zich niet laten imponeren door de per 1 juli aangekon digde belastingverlaging. Deze wordt mogelijk nadat in de afgelopen tijd tal van heffingen en belastingen zijn ver hoogd. Nog geen bevrijding „Het Nederlandse volk krijgt de in druk dat de boeren het niet zo slecht hebben. Ze worden immers gesteund door subsidie en toeslagen van het Rijk? „Laat men erbij bedenken dat de potten, waaruit die steun komt, eerst door de boeren zelf zijn gevuld". „We leven 20 jaar na de oorlog, maar de bevrijding is nog niet gekomen", al dus de heer Harmsen. De diverse schap pen, instelllingen uit oorlogstijd, be staan nog steeds. Geheel zonder nut, wat ze zelf ook moeten toegeven, maar de uitwassen zijn erbarmelijk. Men hoeft slechts te denken aan de onver kwikkelijke gebeurtenissen in Holland- seveld Ook de loonsverhogingen zijn op on verantwoorde wijze doorgevoerd, ver telde Harmsen Loon moet gedekt wor den door arbeid, evenals de gulden ge dekt moet zijn door goud. Iemand mag veel verdienen, maar dan moet hij ook een prestatie leveren. De loonexplosie van het afgelopen jaar heeft geen eco nomische verbetering gebracht, omdat het geen werkelijke verhogingen zijn. Van een verhoging kan eerst worden gesproken als de koopkracht stijgt. Geen zuiveloverschot Een schandelijke misleiding noemde de heer Harmsen de bewering, dat Ne derland een overschot aan zuivelpro- dukten zou hebben. Bewezen is dat bo ter en kaas juist moeten worden inge voerd. Het past echter in de merkwaar dige regeringspolitiek om de goede zuivelprodukten uit te voeren en er minder goede voor binnen te brengen. De chaos kan alleen nog worden af gewend, wanneer snel wordt begonnen met het werkelijk stimuleren en bevor deren van de scheepvaart, handel en landbouw inplaats van de industrie, die toch niet met die van het buiten land kan concurreren. Na de pauze maakten velen van de mogelijkheid gebruik om vragen te stel len. Daarbij bleek duidelijk, dat lang niet ieder in de zaal de woorden van de heer Harmsen zonder meer onder schreef. De vragen konden voor het me rendeel echter naar genoegen worden beantwoord W. LANGE VELD 25 JAAR BIJ FA. OELE Donderdag herdacht de heer W. J. Langeveld het feit, dat hij 25 jaar gele den bij het loodgietersbedrijf van de fa. P Oele werd aangenomen. Donderdag middag werd hij in „Bos en Duin" ge huldigd. De jubilaris kreeg namens zijn firma een radiotoestel aangeboden en namens zijn collega's een waardebon. Mevrouw Langeveld werd verrast met bloemen. TEXELSE SCHAPENHOUDER VOOR RADIO-MICROFOON Hedenmiddag zal voor de zender Hil versum I van 12.30 tot 12.40 uur in een overheidsuitzending voor de landbouw, aandacht worden besteed aan het be drijf van de heer J. Commandeur, „De Stolp" te Den Hoorn. Onder auspiciën van de Streekont- wikkeling werd op het bedrijf van de heer Commandeur in de afgelopen win termaanden met een loopstal voor scha pen geëxperimenteerd. De heer Com mandeur gebruikte dus de enige in Ne derland bestaande schapenloopstel en de resultaten hiervan zijn zeer interes sant. Onder meer is vast komen te staan dat het Texelse schaap, dat welliswaar winterhard is en bij het meest slechte weer onder de open hemel kan verblij ven, toch een betere conditie kriigt wan neer het tegen harde wind bescherming kan zoeken. Met name neemt de groei tegen het voorjaar toe. De heer Com mandeur werd vrijdagmiddag geinter- vieuwd door Mr. P. Oosting, die ver bonden is aan de hoofdafdeling Voor lichting van het Ministerie van Land bouw. Voorts was de Schapenziekten- commissie van het TNO vertegenwoor digd. Met het loopstal-experiment heb ben de Rijkslandbouwvoorlichtings- djienst en de Gezondheidsdienst voor dieren bemoeienis. In het programma kan men ook de stem horen van de heer P. Bakker. Voor belangstellenden is het ongetwijfeld de moeite waard om de uitzending te be luisteren.

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 1