Cjrocn '/wartsJexels in het harL, Paasdrukte was groter dan ooit op Texel Morgen komen de oud-gemobiliseerden Teso vervoerde 47 petauto's meer! Koelkasten?Gebr Schoorl! Zomervakantie een week eerder CANDY Bakker's Ijzerhandel Bakker's Ijzerhandel - Den Burg - Texel Shell verkeersschool kwam derde maal voor automatisch wassen v.a. f 698.- rRIJDAG 23 APRIL 1965 78e JAARGANG No. 79W Uitgave N.V. v/b Lange veld de RooQ Postbus II - Den Borg, Texel - TeL 2058 edakde: Harry de Graaf, WUhelminalaan 33. Den Burg. tel. 2058, 's avonds 2382. Verschijnt dinsdags en vrfldagL Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Boe renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,65 p. kw. 30 ct. incasso. Advert.: familieberichten 14 ct p. mm.; andere advert. 12 ct. p. mm Morgenochend zullen enkele honderden oud-militairen, die tijdens de mobi lisatie 1939-1940 op Texel waren gelegerd, opnieuw voet op Texels bodem zet ten om deel te nemen aan een reünie. Zoals wij eerder uitvoerig meldden, is het initiatief hiertoe uitgegaan van' de oou-reserve-kapitein P. v.d. Linden uit Rotterdam, die hiervoor van Texelse zijde veel medewerking en enthousiasme heeft ondervonden. In het erecomité namen diverse Texelaars zitting en de heer P. v.d. Linden meldde ons gisteren, dat nu ook Ds. D. J. Froentjes en pas toor C. P. G. Persoon er deel van uitmaken. De oud-gemobiliseerden zullen om streeks 11.45 uur in Den Burg aanko men op de parkeerplaats aan de Ver lengde Keesomlaan (bij Kaczor). Daar zal door een Texelaar een welkomst woord worden gesproken, waarna men te voet naar de Groeneplaats gaat, het plein, waar de oud-militairen zich in 1939 voor het eerst moesten melden. Daar zal de jeugddansgroep van de Folklorestichting een demonstratie ge ven en zal worden gemusiceerd. Vervol gens zal een welkom worden uitgespro ken door burgemeester C. De Koning en zal door kapitein P. v.d. Linden een ge schenk worden overhandigd. Rondrit 's Middags om twee uur begint de rondrit over Texel. Gereden zal worden via de Dennen, De Koog, de vuurtoren, De Cocksdorp, Oosterend en Oude- schild. Te De Cocksdorp wordt gepau zeerd. Om vier uur hoopt men weer in Den Burg te arriveren, waar dan een INGEKOMEN PERSONEN Leonard E. Nederlof, van Katwijk, Wassenaarseweg 75 naar H131; Abra ham van de Vijver, van Katwijk, Koe koeklaan 1 naar H 131; Hendrik J. de Ruiter met echtgenote, van Enschede, Kalanderstraat 6a naar De Cocksdorp, Kikkertstraat 8; Johanna M. Swart, van België, naar Den Burg. Molenstraat 4. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 25 april op om 5.23 uur cn gaat onder om 19.54 uur; 28 april op om 5.17 uur en onder om 19.59 uur. Maan 24 april L.K.; 1 mei N.M. Hoog water ter rede van Oudeschild. 23 apr. 12.24 en 24 apr. 0.41 en 13.17; 25 apr. 1.42 en 14.31; 26 apr. 3.08 en 16.01; 27 apr. 4.35 en 17.21; 28 apr. 5.52 en 18.28; 29 apr. 6 54 en 19.24; 30 apr. 7.47 en 20.14; 1 mei 8.37 en 20.57. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. Naar wij vernemen heeft het ge meentebestuur op dringend verzoek van de Minister van Onderwijs, zulks met het oog op de bevordering van de vakantiespreiding, besloten de a.s. zo mervakantie van de openbare scholen één week eerder te doen ingaan. Voor de openbare lagere scholen zal de va kantie derhalve zijn van zaterdag 3 juli tot en met maandag 16 augustus 1965. Het gemeentebesuur heeft aan de hoofden en besturen van de bijzondere lagere scholen en ook van de kleuter scholen gevraagd aan de vakantiesprei ding mee te werken en de vakanties van hun scholen eveneens op bovenge noemde periode vast te stellen. Ook in het belang van een zekere uniformiteit verdient het aanbeveling de vakanties van alle scholen zoveel als mogelijk is gelijk te doen lopen. De zomervakantie voor de ulo-school is door het gemeentebestuur vastge steld op zaterdag 3 juli tot en met maandag 30 augustus 1965. eenvoudige maaltijd zal worden ge bruikt. 's Avonds zal UDI in „De Oranjeboom" een toneelstuk opvoeren; na afloop bal. Zondagmiddag zal de drumband „Margaretha Sinclair" voor de reünis ten defileren op de Groeneplaats. De gidsendrum'band zal vervolgens naar de Wezentuin marcheren, gevolgd door de oud-militairen en daar enkele nummers ten afscheid spelen. Een uit 1940 daterende foto met een groot aantal gemobiliseerden. Onder hen berinden zich stellig diverse personen, die morgen op Texel deelnemen aan de reünie. CAMERA EN RADIO UIT AUTO GESTOLEN DE KOOG Uit de auto van de heer G. A. de Jong uit Heiloo werd in de nacht van zaterdag op zondag een film camera en een transistor-radiotoestel gestolen. De wagen, die niet was afge sloten. stond geparkeerd voor „Het Witte Huis". De politie is er nog niet in geslaagd de daders te achterhalen. TEXELSE MARKT Dinsdag werden 3 koeien aangevoerd, die ƒ950,tot ƒ1100,opbrachten. Texel heeft tgdens de paasdagen een voorproefje van een zeer druk zomer seizoen te zien gekregen. Het aantal vreemdelingen, dat in enkele dagen tyds het eiland overstroomde, was tij dens een paasweekend nooit eerder zo groot. Ondanks het gure weer waren reeds voor zaterdag alle hotels volge boekt en was zelfs menig bungalow terrein geheel bezet. Zoals altijd was het aantal buitenlan ders weer bijzonder groot. Opvallend was een belangrijke stijging van het aandeel Belgen en Fransen. In tegen stelling tot de rest van Nederland viel er gedurende de paasdagen vrijwel geen regen op Texel. Het hemelwater dat toch neerkwam, viel vooral 's nachts. Bij de VW heeft men heel wat aan loop gehad. Mede door de nieuwe kan tooraccommodatie was de toestand ech ter geen ogenblik chaotisch. Zeer veel toeristen waren enkele dagen vóór Pa sen aangekomen en een nog groter aan tal heeft aan het .paasweekend een lan gere of korte voorjaarsvakantie ver bonden. Hoe groot de paasdrukte op Texel is geweest, blijkt het meest duidelijk uit de vervoerscijfers van TESO, die wij gisteren ontvingen. Van donderdag voor Pasen tot en met dinsdag na Pasen wer den in beide richtingen 3392 auto's ver voerd tegen 2309 stuks in dezelfde pe riode in 1964. Dat is dus een toename van 1083 oftewel 47°/o. Zelfs wanneer wordt bedacht, dat de Paasperiode vorig jaar vroeger was, is dit een indrukwek kende groei. BONTE AVOND IN „BETHEL" ZU1D-EIERLAND Hedenavond zal in het gebouw „Bethel" te Zuid-Eier- land een bonte avond worden georga niseerd, uitgaande van de Herv. jon gens- en meisjesverenigingen. Op het programma staat o.a. een reeks toneel stukjes. De ongetwijfeld boeiende uit voering is voor ieder toegankelijk tegen ƒ0,75 iper persoon. De baten zijn voor de kerk. De bijeenkomst begint om acht De cijfers van vorige jaren vergelij kend, kunnen we de verwachting uit spreken, dat ook het zomerseizoen 1965 weer een belangrijke groei te zien zal geven, misschien zelfs omstreeks 25%. De remmende factor, die zich nu steeds sterker doet gelden, is het gebrek aan accommodatie gedurende de topmaan- den. Van voortgaande gróei kan dan ook alleen maar sprake blijven, als de drukte in voor- en naseizoen toeneemt en de accommodatie belangrijk sneller wordt uitgebreid dan nu het geval is. De grootste toeloop constateerde TESO op vrijdag, toen in totaal 774 auto's werden vervoerd. Moeilijkheden tijdens het vervoer deden zich niet voor. Tijdens de Paasdagen bleek onder de toeristen veel belangstelling te bestaan voor de vogelbroedplaatsen. Hoewel in deze natuurgebieden nog geen bijzonder grote activiteit valt waar te nemen, wa ren alle excursies van Staatsbosbeheer volgeboekt, zodat menigeen moest wor den teleurgesteld. GR ASM A AIMACHINES Texels enige koeltechn. bureau telefoon 2550 - Den Burg CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 28 april a.s. worden de moeders van Oudeschild en Den Burg verwacht: Oudeschild van 1.30 - 2 uur; Den Burg van 2-4 uur EMIGRATIE VAN NEDERLANDERS BEDUIDEND LAGER De emigratie van Nederlanders naar de overzeese emigratiegebieden lag in 1961-1962 beduidend lager dan in de voorafgaande jaren 1959-1960, hetgeen vnl. het gevolg is van een verminderde emigratie naar Canada, Australië en de Republiek van Zuid-Afrika. Voor Texel is in de jaren 1961-1962, blijkens de publikatie van het C.B.S. over de emigratie, het vertrek naar het buitenland niet veel lager dan in 1959 en 1960. Het was ook in die jaren al laag. In 1961 en 1962 emigreerden 41 Texelaars, in 1959 en 1960 48. In het topjaar 1952 emigreerden 117 personen van Texel. In 1961 en 1962 was de immigratie op Texel vrij hoog: 51 personen, tegen in 1959 en 1960 slechts de helft: 25. Het binnenlandse vertrekoverschot bedroeg in 1961 en 1962 160, waar dus het immigratieoverschot van 10 tegenover stond. Aldus liep de bevolking van Texel met 150 zielen terug. Het geboorteoverschot (geboorte mi nus sterfte) bedroeg 283, zodat tenslotte de toeneming van de bevolking nog 133 personen bedroeg. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 14 tot en met 21 april 1965 Geboren; Karin Annelize. dv. Dirk A. Zegel en Annelize van Egmond; Dirk Hendrik, zv. Hendrik Stammes en Eli sabeth van Arom; Robert Albert, zv. Romke de Vries en Afina Dros; Koen- raad Martinus Pieter, zv. Johan W. B. van der Meer en Betsy Elisabeth Lan- geveld; Karin, dv. Jacob Vermeulen en Reina P. Smit. Ondertrouwd: Hendrik W. van Ta- tenhove en Anna K. Eelman; Mattheus J. Bakker en Paulina H. M. Bakker. Overleden: Dieuwertje Smit. oud 82 jaar; Eleonore Isabelle Jeanne de Crooij wv. Roessel, oud 78 jaar; Neeltje Bruin, wv. Lap, oud 88 jaar; Trijntje Zijlstra, ev. C. Helsloot, oud 86 jaar; Gerrit Dij ker, oud 71 jaar; Anita v.d. Veen, wv. Broekman, oud 70 jaar. HOBBYCLUB VIERT EERSTE LUSTRUM OUDESCHILD In verband met het 5-jarig bestaan van de Handwerk- en Hobbyclub „Athena" wordt op zaterdag 24 april feest gevierd in 't Ski)tje. Op deze speciaal voor de kleintjes georga niseerde middag zal een gratis versna pering worden verstrekt en zullen en kele prijzen worden verloot, 's Avonds is er feest voor de groten. De tieners zullen een revue voor het voetlicht brengen. Er zal ook dan een verloting worden gehouden. Na afloop bal. Tijdens het avondprogramma zal de Griekse godin Athena aan het publiek worden voorgesteld, waarnaar de hand werk- en hobbyclub is genoemd. De kindermiddag begint om half drie; de avond voor de groteren om acht uur. (Zie verder advertentie). PROGRAMMA KONINGINNEDAG TE OUDESCHILD OUDESCHILD Van het feest comité te Oudeschild ontvingen wij het volgende feestprogramma voor 30 april. 9 uur: Muziek van de toren door het Kon. Texels Fanfarekorps; 9.30 uur Start optocht van kinderen met versierde voertuigen met medewer king van het Kon. Texels Fanfarekorps. Deelnemen kunnen groepen, paren en enkelingen. Opstellen op schoolplein. Daarna: bijeenkomst in 't Skiltje, waar een goochelaar zal optreden en waar de kinderen zullen worden getracteerd. 's Middags: 2 uur: Kinderspelen op het schoolplein. Daarna; Strijd om de man en de vrouw voor de ouderen. 's Avonds zal na de Meierblis om acht uur het bal beginnen in 't Skiltje. Mu ziek zal worden verzorgd door de Ty phoons. Met nadruk wijzen we erop, dat dit bal speciaal voor teeners is georga niseerd; de muziek is aan hun leeftijd aangepast. Ouderen zullen zich op dit specifieke teener-bal beslist vervelen. Zij kunnen zich dan ook veel prettiger uitleven op vijf mei, want dan zal spe ciaal voor hen een bal worden georga niseerd. De entree voor het teenerbal bedraagt voor danslustigen vanaf 14 jaar van buiten Oudeschild ƒ1,Be woners van Oudeschild hebben gratis toegang. De feestcommissie vraagt de bevol king dringend op Koninginnedag de vlag uit te steken ter verhoging van de feestvreugde. Vijf mei Zoals bekend zal te Den Burg op 5 mei o.a een touwtrekwedstrijd worden gehouden, waarbij alle dorpen eikaars krachten zullen meten. Öok de ploeg voor Oudeschild dient spoedig te wor den samengesteld. Opgave van deelne mers zowel mannen als vrouwen bij de heer Frans Zegel. Ook voor de telefoonquiz, die evenals in de andere dorpen op 5 mei in het dorpshuis zal worden gehouden, is belangstelling van de bevolking onontbeerlijk. De feest commissie verzoekt derhalve alle Oude schilders in de zaal aanwezig te zijn, om te helpen bij de beantwoording van de vragen en het uitvoeren van de op drachten die vanuit Den Burg worden gegeven Na afloop van de telefoonquiz wordt het reeds genoemde bal gehouden voor ouderen. De muziek wordt verzorgd door de Rhythmische Eilanders. Toe gang boven veertien jaar. Voor dit bal betalen Texelaars van buiten Oude schild ƒ1,50. Oudeschilders hebben gra tis toegang. ZONDAGSDIENST DOKTOREN van zaterdagmorgen 8 uur Wt maandagmorgen 8 uur: Dokter VAN LOON. tel. (02220) 2016 (voor praktijken doktoren Goutinho, Elias en Van Loon) Dokter BARNARD, tel. (02223) 234 (voor praktijken doktoren Barnard en Siebinga) DIERENARTSEN ingaande zaterdagmiddag 12 uur J. BEEKMAN, tel. (02220) 2936 WITTE KRUIS ingaande vrijdag 24 uur tot en met maandag 13 uur Zr. FORTGENS, Oosterend. tel. (02223) 250 of 367. Vorige week heeft de Shell verkeers school Texel verlaten Het was voor de derde achtereenvolgende maal dat de ?chool een bezoek aan Texel bracht en dit is stellig een unicum. Vierhonderd leerlingen van de twee hoogste klassen van de lagere scholen hebben allen twee keer een lesmiddag meegemaakt. Daar voor was ruim 2% week nodig. In het verleden is duidelijk gebleken dat de practisohe verkeerslessen aan de school van zeer grote betekenis zijn Bij de schoolverkeersexamens werden na dit onderricht belangrijk minder fouten ge maakt dan voorheen. De heren M. de Laater en A. Bronk uit Bilthoven, die het instructieteam van de school vor men, vertelden ons bijzonder tevreden te zijn over de wijze, waarop men hen ieder jaar weer ten dienste staat. Van gemeentewege worden alle mogelijke benodigdheden en accommodatie ver sohaft en de samenwerking met de po litie laat evenmin iets te wensen over. Dat is op andere plaatsen wel eens an ders. In het bijzijn van de heer J. Veldstra, adjudant J. Gulmans en opperwacht meester W. F. Stomp werd dit derde lesseizoen op Texel officieel besloten tijdens een bijeenkomst in het gebouw van Gemeentewerken aan de R. P. Keij- serweg. De heer Veldstra overhandigde bij die gelegenheid een stoffelijk blijk van waardering aan de beide instruc teurs. Of de school volgend jaar Texel weer zal bezoeken? „Dat is nog niet zeker", zei de heer De Laatef „Maar aan ons zal het niet liggen. Wij komen heel graag terug!" DE VAKBEWEGING OP TEXEL Volgens de statistiek van het C.B.S. „Omvang der vakbeweging in Neder land", bedroeg op 1 januari 1964 op Texel het gezamenlijk ledental van het N.V.V., het C.N.V. en de N.K.V. 894. Van deze 894 leden was 60,6% (1961: 59,5%) aangesloten bij het N.V.V., 18,7% 1(20,1%) bij het C.N.V. en 20,7% (20,4%) bij het N.K.V Zoals bekend heeft de Nederlandse Katholieke Arbeidersbeweging (K.A.B.) m.i.v. 1 januari 1964 haar naam gewij zigd in Nederlands Katholiek Vakver bond (N.K.V.) Onder een vakvereni ging of vakorganisatie verstaat het C.B.S. een vereniging van werknemers, die zich geheel of ten dele tot doel stelt de economische en sociale belangen van de aangesloten werknemers te beharti gen, speciaal betreffende de aibeids- voorwaarden. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN tot 21 april 1965 Gevonden te Den Burg: 1 bruinlcderen pad- vindersriem; gele autoped op luchtbanden, nieuwe achterband; 1 zwarte dameshandschoen linker; witte metalen aansteker (klein); 1 huis sleutel; vrij nieuwe rode autoped op luchtban den; wollen rode sjaal; zwarte rechter dames handschoen; rode rechter meisjeshandschoen, bovenkant leder; rood truitje; lederen voetbal; roodachtige zijde shawl; grijze herenhand schoen rechter, kunstleer, met katoen; loon zakje met inhoud, opschrift Gré; bruine lederen portemonnee inh. ƒ2,48 plus waardebonnen; veldkijker merk Steiner in étui; zijden sjaal crème met bruin-groen motief. Verloren te Den Burg: zwart nylon gym- pakje en wit vest Tirol; geel metalen of gouden halsketting, waaraan hartvormig met paarse steen medaillon; meisjeskniekousen; wieldop met ring van Neckar; super Defnarax lenz no. 6158510; zilverkleurig damespolshorloge rond, beige lederen bandje met zilv. gesp; 20 ritten- kaart boot; wieldop VW; goudkleurige poe derdoos. half gevuld; zwart herenrijwiel, merk onbekend, los zadeldek; blauw rijwiel Batavus sport met knijpremmen. Het bureau der rijkspolitie te Den Burg k voor het aangeven van gevonden en/of verle ren voorwerpen geopend op werkdagen van 16.00 tot 18.00 nur ïanmaim/mtmniiimniTiiireniniinniTTTi Den Burg - Texel iDiniiiiiiiiiiiiiaDm

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 1