Cjroen 'wartsjexels in het harL, Folklore zorgde voor kleurrijke propaganda in de Keukenhof Texelse pluimveetelers hebben nog reden tot klagen Koelkasten? Gebr.Schoorl! r Geeostumeerde Texelaars kregen groots onthaal Kippenhouderij niet langer lonend Samenvattend programma 30 april 1965 .J Hartelijk dank V_ HET BESTUUR STICHTING TEXELS FOLKLORE -J Echtpaar Commandeur-Bakker was 55 jaar getrouwd DINSDAG 27 APRIL 1965 TEXELSE 78e JAARGANG No. 795« Uitgave N.V. v/h Langeveld de Rooft Postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2058 Redaktie: Harry de Graaf, Wilhclminalaan 33, Den Burg, tel. 2058, 's avonds 2382. COURANT Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Bae- renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,65 p. kw. 30 ct. incasso. Advert: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert 12 ct. p. nun. De door de Stichting Texels Folklore georganiseerde „Texel-dag" in de Keu kenhof te Lisse is een groot succes ge worden. Begunstigd door buitengewoon fraai voorjaarsweer hebben duizenden bezoekers van de nationale bloementen toonstelling met grote belangstelling en interesse de voor een groot deel in oud- Texels costuum gestoken Texelaars be keken. Het fraaie weer en het feit dat de bezoekers van de Keukenhof zich doorgaans met een camera wapenen, bracht mee dat in de loop van de dag duizenden foto's werden gemaakt. Vooral de dames in het gezelschap hebben bijna voortdurend gevolg gege ven aan het in alle mogelijke talen ge stelde verzoek om even te poseren, veel al samen met familieleden en kennissen van de betrokken fotograaf. Er waren zeer veel Amerikanen, die de grootste belangstelling aan de dag legden voor de kostbare klederdracht en zij infor meerden naastig naar de plaats van herkomst. Op die ogenblikken deed zich het nut voelen van een uitvoerige, in de En gelse taal gestelde folder, waarin de vele facetten van Texel Holland in a nutshell worden opgesomd. Ameri kanen, die er naar streven een land als Nederland in een paar dagen te „doen", slagen daarin niet, tenzij ze die dagen op Texel doorbrengen, waar welhaast alle zaken die het Hollandse landschap kenmerken, op een klein grondgebied bijeen te vinden zijn. Voor zover de deelnemers aan de meer dan 200 perso nen tellende delegatie de taal machtig waren, werd dit mondeling herhaalde lijk naar voren gebracht. Gezien de en thousiaste reacties mag worden ver wacht, dat het nu nog zeer kleine per centage Amerikanen onder onze gasten mede daardoor zal stijgen. Dat deze in teressante categorie zich nog weinig op ons eiland laat zien, is o.a. het gevolg van onwetendheid; bijna niemand heeft ooit van Texel gehoord. Het waren uiteraard niet de Amerikanen alléén, die de Texelse propaganda met folder tjes en speldjes ondergingen. Ook Fran sen, Belgen. Engelsen, Zwitsers en '(uiteraard) Duitsers, namen gretig de beknopte informatie in de vier-talige folder waarvan er 4000 werden uit gereikt ter harte. Het propaganda- effëkt is dus stellig enorm geweest, al wordt het betreurd dat de NTS. die zich uitvoerig over de Texel-dag had laten voorlichten en te kennen had gegeven gaarne met camera's aanwezig te zijn, toch niet is verschenen Mét enkele kleine organisatiefouten was dit echter het enige, dat niet volkomen naar wens verliep. Mevrouw De Lugt-Parlevliet overhandigt het Texels lam aan burgemeester Mr. De Graaf van Lisse. Op de achtergrond rechts de voor zitter van de stichting Texels Folklore, de heer W. Albers, geheel links de heer L. Sok. Reis 's Morgens was het gezelschap op TESO-kosten met de boot van zeven uur van Texel vertrokken in gezelschap van de 70 meisjes tellende gidsendrum- band „Margaretha Sinclair". Met vijf autobussen, waarvan er twee door TESO gratis beschikbaar waren gesteld, ging het op Lisse aan, waar men omstreeks negen uur arriveerde Het aanvankelijk sombere, zelfs enigszins regenachtige weer had zich snel verbeterd, zodat geen der Lissenaren er tegenop zag het huis te verlaten om de indrukwekkende Pinksterbruidoptocht door de stad gade te slaan. Voorafgegaan door de in top vorm marcherende en musicerende gid- sendrumband liet Pinksterbruid Gery v.d. Zwaag zich door de winkelstraten rijden, staande op een boerenwagen en links en rechts geflankeerd door haar vriendinnen. De boerenwagens waren door de VTB in onderdelen naar Lisse verzonden, waar ze in de bloembollen hallen werden gemonteerd o.a. met hulp van de heren Kiljan jr., Lange veld, Zijm, Ipenburg en Keesom. De paarden, waarvan er één zich nogal schichtig gedroeg, waren afkomstig uit Lisse. Er kon over worden beschikt door goede samenwerking met de plaatse lijke rij vereniging. Het rijendik langs de wegen staande publiek kende de folkloristische betekenis van de pink sterbruidstoet niet en het was voor de deelnemers amusant de diverse uitroe pen te horen, die getuigden van menig merkwaardig misverstand. Doordat in verband met een tekort aan man nelijke deelnemers de in de brui loftstoet meelopende heren ieder twee charmante dames aan de arm hadden, werd menigmaal verondersteld, dat dit op Texel een normale gang van zaken is. Dit werd nog bevorderd door het geestdriftig knikken van de vrouwen op de vraag of op dat bijzondere eiland het haremwezen floreerde. De categorie die zich door deze „reclame" deze zomer naar Texel laat lokken, zal hope lijk niet al te groot zijn. Op het podium in het centrum van de Keukenhof trok de volksdansgroep Texel bij de uitvoering van een afwis selend dansprogramma grote belang stelling. Ook de jeugddansgroep deed uitstekend haar best en kreeg na ieder programmapunt een enthousiast ap plaus te horen. Voor de muzikale bege leiding zorgden Rudy v.d. Wulp (accor deon), Tonny Barhorst (viool) en Rita v.d. Slikke (accordeon). We mogen de boerenkapel beslist niet vergeten, die met een reportoire van uiterst moderne en zeer oude nummers veel indruk maakte. Handwerk Op verschillende plaatsen in de uitge strekte Keukenhof kon men kennis maken met diverse oude beroepen. De heer D. v.d. Werf en echtgenote demon streerden het spinnewiel en toonden hoe het kaartweven in zijn werk ging. Jan Th. Boom uit Oudeschild was druk be zig netten te boeten en bracht een aan dachtig luisterende schare op de hoogte van de problemen van de Noordzee visserij. Kantklossen was het werk van mevrouw Laan en mevrouw Munters. Mevrouw D. van Sambeek-Schrama dwong respect af met kappen maken. Wanten stroppen tenslotte was het be roep, dat mevrouw M. Roeper-Nauta in de nationale bloementuin liet zien. Geschenk Bijzonder hartelijk was de ontmoe ting op het podium van het folklore- bestuur en burgemeester Mr. Th. M. J. de Graaf, tevens voorzitter van de stichting „Nationale Bloemententoon- (Zie vervolg pagina 4) Het staat er met de Texelse pluim veehouders evenmin als met hun collega's elders in het land nog niet best voor. Het jaar 1964 was bijzonder ongunstig. „De gemiddelde door de Coöp. Pluimveeteeltvereniging G.A. te Den Burg uitbetaalde prijs bedroeg ƒ10,72 per 100 stuks. Dat is dus weinig beter dan de laagste naoorlogse prijs van ƒ10,22 per 100 stuks, die in 1962 werd betaald. Op deze wjjze is de pluim veehouderij niet lonend. Zo de kostprijs nog wordt teruggewonnen, blijft toch niets meer over voor ondernemersrisico en arbeid". Deze sombere woorden werden vrijdagavond geuit door direc teur G. VVolse van de PTV tijdens de jaarvergadering, die in hotel „De Lin- deboom-Texel" werd gehouden. Toch zag de heer Wolse een enkel lichtpun tje: De laatste weken is de prijs minder slecht, zelfs zeer behoorlijk. Hij sprak de hoop uit, dat deze ontwikkeling door zet, maar het is beslist onmogelijk om voor de toekomst een voorspelling te doen. In 1964 werden 3.270.744 eieren aan gevoerd tegen 2 988.188 in 1963. Een toename dus van 282.556 stuks. Het aan- tal leveranciers liep sterk terug: van 229 tot 164 De gemiddelde aanvoer per le verancier bedroeg in 1964 19.943 eieren tegen 13.048 eieren in 1963. Dit is dus een grotere aanvoer van minder leve ranciers. De grootste leverancier lever de in 1964 1.014.520 stuks; de kleinste 21 stuks. De heer Wolse vertelde, dat de Rijksvoorlichtingsdienst van mening is, dat bedrijven van 20 tot 100 legkip pen beslist onrendabel zijn. Daarbij komt dat deze bedrijven marktversto rend en kwaliteitsverslechterend kun nen werken. De balans per 31 december 1964 ver meldt een bruto-winst van ƒ1394,97, een bedrag dat met goedkeuring van de vergadering werd bestemd voor af schrijving. In 1964 werden geen inves teringen gedaan in verband met de slechte prijzen. Het kistenmateriaal van de PTV is dringend aan vervanging toe. In gevolge een overeenkomst met Purmerend moet men zorgen voor kis ten van 360 stuks, maar ook daar laten De Cocksdorp en Eierland 9.30 u. Kinderspelen op de weide van P. Zoetelief 14.00 u. Voorselectie-wedstrijden touwtrekken dames en heren (entree ƒ0,25) 15.30 u. Knöbbeltooht voor wandelaars (entree ƒ0,25), fietsers (entree ƒ0,25), bromfietsers (entree ƒ0,75) en automobilisten (entree ƒ1, 20 U0 u. Meierblis 21 00 u. Hotel Kikkert, Oranjebal (entree 1,75) Bij slecht weer vinden de kinderspelen plaats op 5 mei a.s. Oosterend 9.30 u. Start kinderoptocht bij de kleuterschool, voorafgegaan door drumband Excelsior 10.00 u. Terrein muzieknis. kinderspelen (bij slecht weer gaan de kinder spelen door in verschillende gebouwen) 14 00 u. Terrein muzieknis. Veldloop voor jongens van 14 t/m 16 jaar, Veldloop voor personen van 17 jaar en ouder. Voor dames van 14 t/m 16 jaar en vanaf 17 jaar en ouder estafettespelen. 15.00 u. Touwtrekwedstrijden voor dames en heren. 16.00 u Olifantenrace voor koppels van 3 personen (2 heren 1 dame) Ringsteken op bromfietsen in de Oranjestraat. 19.30 u. Rondgang „Excelsior", waarna concert in de muzieknis 20.30 u. Meierblis 21.30 u. Terrein muzieknis, blaasvechten en strijd om de man en de vrouw. De Waal 10.00 u. Kinderspelen op het sportveld 11.30 u Veldloop, start sportterrein. 14 00 u. Vossenjacht door het dorp. 15.00 u. Touwtrekken en kussengevecht op het sportveld 16.00 - 17.00 u. Voetbalwedstrijd 20 u. Meierblis 21.00 u. Gecostumeerd bal in het dorpshuis. De Koog 10 00 - 11.00 u. Optocht voor versierde karren, fietsen etc., voorafgegaan door de drumband Marg, Sinclair. 31.00 u. Taptoe drumband Marg. Sinclair 14.00 - 16.00 u. Speelweide, kinderspelen, waaronder een puzzelrit voor de jeugd van 13 t/m 15 jaar. 16.00 - 17.00 u. Gecostumeerde voetbalwedstrijd voor dames met prijzen voor de meest originele costuums. 20.00 u. Meierblis. 21.00 u. Touwtrekken door de ouderen. Oudeschild 9.00 u. Muziek van de toren door Kon Texels Fanfarekorps 9.30 u. Start kinderoptocht met versierde voertuigen met medewerking van het Kon. Texels Fanfarekorps vanaf schoolplein 10.30 u. Optreden van een goochelaar voor de jeugd. 14.00 u. Kinderspelen op het schoolplein 15.30 u. Strijd om de man en de vrouw. 20.00 u. Meierblis 20.30 u. Teenagerbal in het dorpshuis m.m.v „The Typhoons' Den Burg 8 00 u Muziek van de toren door het Kon. Texels Fanfare. 8 30 u. Opstellen voor de kinderoptocht op de Groeneplaats; daarna rondgang met medewerking van Marg. Sinclair-band. 10.00 u. Asfalt-tekenwedstrijd voor kinderen van de lagere school van 9 jaar en ouder, op de Emmalaan. Rolschaatswedstrijd voor kinderen van de lagere school van 9 jaar en ouder op de Haffelderweg. 10.30 u. Voorstelling voor de kinderen van de kleuterscholen in hotel „De Oranjeboom" 11.30 u. Voorstelling voor de kinderen van de lagere school, jonger dan 9 jaar in „De Oranjeboom" 14.00 u. Knobbeltocht voor de oudere kinderen van de lagere school. Start in de Wezentuin. Opgeven bij de start. Puzzelrit voor scholieren van het voortgezet onderwijs. Start op het plein bij de ULO. Opgeven bij de start. 15.00 u. Muzikale rondgang met als eindpunt het speelterrein, waar om 15.30 u. de volksspelen zullen beginnen. Op het programma staan o.a. mastklimmen. kussenvechten, bandrijden enz. Verdere mededelingen zijn te vinden in de etalages van Weverstraat 46, waar ook de prijzen liggen, die er op 30 april te wmnen zullen zijn. de tijdsomstandigheden zich voelen, zo dat dit nog wordt uitgesteld. Men hoopt echter spoedig tot gedeeltelijke vervan ging over te gaan. In de drie zomermaanden kan de PTV niet aan de vraag naar eieren vol doen en moet van de overkant worden bijgekocht. Dit gaat met minder winst en meer kosten gepaard. Mede door de zeer slechte prijzen werden in het sei zoen zeer veel eieren aan huis verkocht. Hoewel dit voor de PTV een strop is, kan men het de leden moeilijk kwalijk De belangstelling voor de jaarverga dering was gering. Voorzitter J. Keijser kon slechts 12 van de 400 leden welkom heten. Tijdens de bestuursverkiezing werden de heer G. P. Plaatsman en C. Bakker Dzn. met algemene stemmen herkozen. In de financiële commissie werd de heer S. H. Wuis benoemd voor de heer G. P. Koorn, die zich niet her kiesbaar had gesteld. Texels enige koeltechn. bureau telefoon 2550 - Den Burg aan allen die hebben meegewerkt aan het slagen van de l exel-dag in Keukenhof. Zij hebben er aan bijgedragen dat I exel (nog) meer internatio nale bekendheid kreeg! In de best denkbare omstandigheden heeft het echtpaar A. Commandeur- Bakker gisteren het 55-jarig huwelijks jubileum herdacht. Zowel de heer A. Commandeur als zijn vrouw M Com mandeur-Bakker (beide 80 jaar) zijn uitstekend gezond en smaken het ge noegen te beleven dat het ook hun tien kinderen en 76 kleinkinderen heel goed gaat Van de kinderen zijn de meeste op Texel gebleven. Drie gingen naar de vastewal, waarvan één naar het klooster. Vader Commandeur stapt nog dagelijks bij goed weer op de fiets, om telkens weer te ontdekken hoe veel er tegenwoordig op Texel verandert. Commandeur, die in Ooster-Blokker is geboden, kwam al in 1912 naar Den Hoorn, waar hij 47 jaar lang het boe renbedrijf uitoefende. Bekendheid ver wierf hij zich als veehouder en als fa brikant van uitstekende schapenkaas. Geen wonder, dat hij nog nauwlettend de gang van zaken op het gebied van de schapenteelt in het oog houdt. Zijn prognose voor de komende lammeren- markten; gemiddeld ƒ90,tot ƒ100, Over hun verblijf (sinds zes jaar) in het rusthuis „Sint Jan" zijn de heer en mevrouw Commandeur vol lof. „Nee, we hebben echt nergens over te kla gen", zeggen ze. „Genoeg reden om dankbaar te zijn!"

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 1