Cjrocn <2warLrJexels in het harL, Twaalf leerlingen ontvingen diploma landbouwschool m Genade Voordrachten bij eindles I Hf Koelkasten?Gebr Schoor!! Nationale herdenking op dinsdag 4 mei a.s. 55 jaar in de huwelijks boot PIJNLIJK MISVERSTAND VJ MEDEDELING Bakkers Ijzerhandel CANDY voor automatisch wassen f 698 v.a Bakker s Ijzerhandel Bakker's ijzerhandel - Den Burg - Texel VRIJDAG 30 APRIL 1965 TEXELSE 78e JAARGANG No. 7960 COURANT Uitgave N.Y. v/h Langereld de Roofl Postbus 11 - Deo Burg, Texel - Tel. 2058 Rednktie: Harry de Graaf, Wilhelmlnalaan 33, Deo Burg, tel. 2058, 's avonds 2382. De traditionele eindles van de hoog ste klasse van de Lagere Landbouw school, die woensdagmiddag v/erd ge houden, had deze keer een ander ka rakter dan gewoonlijk. In aanwezig heid van lerarenkorps, ouders en schoolbestuur hielden drie der geslaag de leerlingen een korte inleiding over een onderwerp dat hun bijzondere in teresse had. De toeluisterende mede leerlingen hadden na iedere voordracht gelegenheid om over het behandelde onderwerp vragen te stellen, waarbij naar voren kwam of de spreker zijn stof al dan niet serieus had bestudeerd. De eerste spreker was Cor Westdorp, die een boeiende verhandeling gaf over tractor techniek. Hierbij demon streerde hij een indrukwekkende hoe veelheid kennis, die de aanwezigen eens te meer het besef gaf dat de moderne boer heel wat meer moet we ten dan zijn collega van enkele tien tallen jaren geleden. Bij één keer leren en onthouden mag het niet blijven. De techniek maakt dagelijks vorderingen en de boer, die zijn bedrijf steeds meer mechaniseert dient zich op de hoogte te houden. Het klassieke trekdier, het paard, trekt echter nog steeds belangstelling en is voor bepaald werk niet misbaar. Zeer in opkomst is op het ogenblik het fjordenpaard. Over de eigenschappen en de fokkerij van dit ras vertelde J. Oosterhof uit Oosterend. Het uit Noor wegen en Denemarken afkomstige fjor denpaard geeft de voorkeur aan een zeer sobere leefwijze en gaat bij een „luxe" behandeling zelfs in gezondheid In het kader van de nationale her denking zullen op dinsdag 4 mei a.s. op Texel de navolgende plechtigheden worden gehouden: Den Burg Klokluiden vanaf 19.35 uur. De stoet stelt zich tegen 19.30 uur op op de Groeneplaats en vertrekt om 19.30 urn- naar de Algemene begraafplaats. Na een rondgang over het oorlogskerkhof en de algemene begraafplaats zullen 2 minuten stilte worden betracht. Hierna speelt het Kon. Texels Fanfarekorps, waarna krans- en bloemlegging volgt. Na afloop van de plechtigheid op de begraafplaats wordt opnieuw een stoet gevormd. In aansluiting op de stille tocht zal een korte interkerkelijke herdenkings samenkomst in de Ned. Herv. Kerk gehouden worden. Het dameskoor Den Burg zal aan deze dienst haar mede werking verlenen. De Cocksdorp Klokluiden van 19.15-19.30 uur. Om 19.30 uur vindt in de Ned. Herv. kerk aldaar een gezamenlijke herdenkings bijeenkomst plaats. De Koog Klokluiden om 19.05 uur. Op 19.30 uur vindt een interkerkelijke herden kingsbijeenkomst plaats in „De Kleine Vermaning". De Waal Om 19.30 uur vindt een interkerke lijke herdenkingsbijeenkomst plaats in de Ned Herv. kerk. Oudeschild Klokluiden om 19.45 uur. Om 20.00 uur een gezamenlijke herdenkingsdienst in de R.K. kerk. Den Hoorn Klokluiden om 19.20 uur. Van beide uiteinden van het dorp vertrekt de stille stoet om 19.40 uur naar de be graafplaats, waar om 20.00 uur twee minuten stilte zal worden betracht. Oosterend Klokluiden om 19.40 uur. Om 19.45 uur vertrekt de stille stoet van het ge bouw voor Chr. Belangen. Om 20.00 uur zullen twee minuten stilte worden be tracht. Woensdagmorgen 5 mei om 9.30 uur zal een kerkdienst worden gehouden. Russenbegraafplaats Kranslegging om 14.30 uur. Deelnemers aan de stille tochten worden verzocht de tocht mee te maken vanaf het begin tot het eindpunt en niet tussentijds aan te sluiten en af te vallen. Voorts wordt een beroep gedaan op hen, die niet aan de stille tochten deelnemen in huis te blijven en zich niet als „kijker" langs de weg op te stellen. Moge velen zich gedrongen gevoelen een bloemenhulde te brengen. Aan particulieren en instellingen wordt verzocht om 18.00 uur de vlag halfstok uit te steken tot zonsonder gang. achteruit. Fjordenpaarden leven zomer en winter onder de open hemel en stel len zich met het meest eenvoudige voedsel tevreden. Voor lichte werk zaamheden in de landbouw zijn ze uit stekend bruikbaar. Henk P. Hin uit Den Hoorn gaf een uitvoerige verhandeling over de teelt van narcissen. Hij ging in op de eisen betreffende plant diep te, kunstmest, dekstro en bestrijding van ziekten. De aanwezigen luisterden geboeid naar de voordracht, evenals naar de aardige discussie, die ontstond tijdens het stel len van vragen. Kennis noodzakelijk Wethouder C. H. Roeper ging daarop over tot de uitreiking van de eind diploma's aan twaalf geslaagden. De heer Roeper, die mede sprak namens de verhinderde Inspecteur en het gemeen tebestuur. bood zijn felicitaties aan, maar wees op het feit, dat men er met het diploma alléén niet is. „In deze tijd worden hoge eisen gesteld aan vakman schap en beleid van de boer. Velen ver laten het vak en er zijn in de naaste toekomst ingrijpende veranderingen no dig om het agrarisch beroep aantrekke lijk te houden", aldus de heer Roeper, die voorts wees op de belangrijkste taak van de landbouwvoorlichting in deze. Toch raadde de heer Roeper aan niet op ieder voorlichtingsadvies over haast in te gaan. Onlangs werd uitge maakt dat de teelt van graan tegen woordig het meest aantrekkelijk is, maar nog niet lang geleden kon men iets anders horen. Met nadruk ver klaarde de heer Roeper, dat hij daarmee niet wilde zeggen, dat de landbouw voorlichting faalde, maar dat het nodig is dat de boer ook zijn hersenen ge bruikt. In ieder geval moet het niet bij de schoolopleiding blijven. Verder stu deren is het beste en als dat niet moge lijk is. dient men de vakliteratuur ter dege bij te houden. Geslaagden Bij het uitreiken van de diploma's mocht Cor Westdorp uit De Cocksdorp een extra pluim in ontvangst nemen. Hij was geslaagd met de hoogste cij fers. De andere geslaagden zijn: M. Bakker te Den Burg. H. Barendregt te De Cocksdorp, A. Blom te Den Burg, H. P. Hin te Den Hoorn, J. Hin te De Waal, G. Jansen te Zuid-Eieriand, P. Kooger te Zevenhuizen, J. Oosterhof te Oosterend, C. Westdorp te De Cocks dorp, F. A. Witte, het Noorden. H. C. Witte, het Noorden, en P. Witvliet te Oudeschild. De heren M. Bakker, H. P. Hin, J. Oosterhof, H. C. Witte en P. Wit vliet hadden bovendien hij hun diploma de aantekening voor bloembollenteelt gekregen. Na de uitreiking werd het woord ge voerd door de voorzitter van het school bestuur, de heer J. Beumkes. Hij bracht dank aan de leraren en wees op het vol gend jaar in te voeren landeljjke uni forme examen. Gebléken is intussen, dat dit maar weinig zal verschillen van de examens, zoals die tot nu toe door het onderwijzerskorps van de school werden samengesteld. Alleen hieruit blijkt reeds dat de heren zeer voor hun taak zijn berekend De voorzitter van de oud-leerlingen- vereniging. de heer G. Jimmink, wekte de geslaagden op om lid te worden van de oud-leerlingenvereniging. De vereni ging organiseert diverse cursussen (waaronder aardappelselectie, motor- techniek en spreken in het openbaar). Op deze foto ziet men het echtpaar A. de Ridder-Bakelaar, wonende aan de Post weg in Eierland, dat gisteren het 55-jarig huwelijksjubileum heeft herdacht Vader A. de Ridder is 75 jaar en geniet van een ge zondheid. waar menige jonge kerel naar zou verlangen. Hij werkt nog dagelijks en is in het bedrijf van zijn zoons, de Gebr. de Rid der, „Nieuw Duin oord", eigenlijk onmis baar. Mevrouw J. B. de Ridder-Bakelaar is 74 en is de laatste tijd wat minder fit dan haar echtgenoot. Maar ziek wil ze zich beslist niet noemen, want ze ligt niet op bed en kan normaal haar werk doen. Er was dus re den om het jubileum feestelijk te herden ken en dat is gisteren in familiekring dan ook gebeurd. Het gebeurde vorige week in Den Helder dat een Texelse jon geman vergezeld van zijn 13-jarig zusje te voet op weg was van de haven naar het station. Toen zij bij de werf over de brug liepen, trokken zij de aandacht van twee oplettende inwoners van de Ma- rinestad, die de avond tevoren voor de televisie een foto hadden gezien van een meisje dat van huis was weggelopen. Het Texelse meisje, dat gearmd met haar broer voorbijwandelde, deed de twee Heldernaren onmiddellijk aan de tv-foto denken. Terwijl de een het stel in de gaten hield, waarschuwde de ander de politie. Zo kon het gebeuren, dat beiden even later werden meegevoerd naar het politiebureau voor een verhoor. De wakkere politieman nen meenden werkelijk het ver miste meisje met haar ontvoerder te hebben aangehouden, vooral toen door een vergissing de opgegeven reisbestemming niet precies klopte. Maar alle misver standen verdwenen toen men de personen in Den Burg opbelde, die het tweetal als ouders had op-% gegeven. Vrij van elke verdenking konden broer en zus hun reis vervolgen VEERTIG JAAR BIJ RAB N.V. Zaterdag a.s. herdenkt de heer J Gieles het feit, dat hij veertig jaar ge leden bij de bouwmaterialen- en brand- stoffenhandel J. C. Rab N.V. in dienst kwam. In besloten sfeer zal de jubilaris zaterdagmiddag tijdens een receptie van 4-6 uur in hotel „De Graaf" te Den Burg worden gehuldigd. Daarbij zal o.a. het personeel aanwezig zijn. VERTROKKEN PERSONEN Lubbert Oldenburger met gezin, van Den Burg, Binnenburg 12 naar Hooge- zand-Sappemeer. Gerard Terborgstr. 75 Wij zijn op 30 april 's middags en op 5 mei de gehele dag gesloten. Ook de jaarlijkse ploeg wedstrijd en de toneeluitvoering gaan uit van deze ver eniging. Dankwoorden Namens de leerlingen sprak Cor Westdorp woorden van dank. Hij meen de dat de leraren het niet gemakkelijk hadden gehad, maar bewezen hadden hun taak goed te verstaan. Vooral het hoofd der school, de heer C. P. Laan en zijn echtgenote, kregen veel lof toege zwaaid voor hun inspanningen voor de leerlingen. Cor Westdorp overhandigde mevrouw Laan een boeket bloemen en verraste de leraren met boekenbonnen. De bijeenkomst werd besloten door de heer Laan, die hetgeen de heren Roeper en Beumkes naar voren hadden ge bracht, nog eens bevestigde en de 12 jongemannen op het hart drukte zoveel mogelijk kennis te vergaren om dat wat zij zouden gaan doen, goed te kunnen doen. Na dit officiële gedeelte bleef het gezelschap nog geruime tijd in gezellige sfeer bijeen. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Nederl. Mlddenstandsbank; Coöp. Boe* renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,65 p. kw. 30 ct Incasso. Advert.: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert 12 ct p. mm. In belang van beplanting BOMENDIJK NIET LANGER SPEELPLAATS DE WAAL Zoals bekend worden de bomen van de bekende Bomendijk van De Waal vernieuwd. Een gedeelte van de oude bomen is gekapt en er zijn jonge exemplaren voor in de plaats ge komen. Op den duur zal al het oude hout zijn verdwenen en geleidelijk heb ben plaatsgemaakt voor jong bos. De vernieuwing kost heel wat geld, maar Ruilverkaveling, Staatsbosbeheer en het polderbestuur van Waalenburg achten het zeker verantwoord om het dorp De Waal zijn fraaie entree te laten behou den. Om te voorkomen, dat de jonge aanplant wordt beschadigd, kan beslist niet meer worden toegestaan, dat de Bomendijk als speelplaats door de jeugd wordt gebruikt. Stellig zullen vooral de ouders voor deze maatregel begrip to- nenen op hen wordt dan ook een beroep gedaan hun kinderen op het verbod te wijzen en zo mogelijk een oogje in het zeil te houden. Het zou bijzonder naar zijn als men zich gedwongen zou zien de jonge aanplant met prikkeldraad te beschermen. RINGSTEKEN OP VUF MEI In het kader van de festiviteiten op vijf mei, organiseert de vereniging van oud-leerlingen Lagere Landbouwschool een wedstrijd ringsteken met trekkers op het industrieterrein te Den Burg. Deelname staat voor iedereen open. Zeer op prijs wordt het gesteld als de deelnemende trekkers feestelijk zijn versierd. Ook daarmee zijn prijzen te verdienen Op de trekker moet een dame meerijden, die met het steken van de ring is belast. Deelnemers betalen ƒ1,mleggeld. Men dient precies om éen uur 's middags aanwezig te zijn. Dit in verband met de rondgang door Den Burg, die vóór de aanvang van de wed strijd wordt gemaakt. De oud-leerlin gen rekenen op grote deelname WEINIG INTERESSE VOOR CADEAUS DE KOOG Dinsdagavond wilde de onderneming Good-Luck Import uit Hengelo in het jeugdhuis te De Koog een demonstratieavond houden, ten einde een bepaald type stapelpan aan de man te brengen. Om publiek te trek ken werd de avond te voren huis-aan- huis een folder bezorgd, dat een verras sende overeenkomst vertoonde met het pamflet, dat onlangs de veelbeschreven snelkookpannen-firma „Gehag" ge- oruikte. Ook hier werd de indruk ge geven dat men een geschenk had „ge wonnen" dat men bij het bezoeken van de avond in ontvangst kon nemen. De Koger huisvrouwen hadden kennelijk weinig behoefte aan de beloofde koek- koeksklok, elektrische kookplaat, came ra, schemerlamp en straalkachel, want om kwart over acht hadden zich slechts een zeven personen gemeld. De demon- strateurs van de firma vonden dat bar tegenvallen en besloten de aangekon digde „show" niet door te laten gaan. Daarmee verviel voor de weinige be langstellenden tevens het recht op de geschenken, zodat zij onverrichterzake naar huis terugkeerden HUISHOUDELIJKE VOORLICHTING OUD-CURSISTENDAG OP ZES MEI De werkgroep huishoudelijke voor lichting gaat op donderdag 6 mei een dag organiseren, speciaal bestemd voor oud-deelnemers aan de cursussen van de huishoudelijke voorlichting in 1964 en 1965. De bijeenkomst wordt gehou den in de jeugdherberg „Panorama" en belooft bijzonder boeiend te worden. Het programma vermeldt om tien uur de opening, waarbij koffie zal worden geschonken. De dag zal in het teken staan van de reclame en het prijsbe- wustzijn van de Nederlandse vrouw. Er zal een inleiding over reclame worden gehouden door mej. G. de Lange, ge volgd door een quiz, waarbij de deelne mers verschillende produkten moeten herkennen. Na een lunchpauze zal een rollenspel worden gehouden. In dit spel zullen verschillende verkoopmethoden worden gedemonstreerd en de reacties van huisvrouwen hierop. Tenslotte ver meldt het programma om ongeveer half vier een samenzang onder leiding van de heer Wout Meier van de Volkshoge school te Bergen. De deelnemers aan deze oud-cursis tendag dienen zelf voor een lunchpak ket te zorgen. De kosten voor deelne ming bedragen ƒ1,25 per persoon. De organisatie hoopt dat vele Texelse da mes de bijeenkomst zullen bezoeken. Men dient zich van tevoren op te geven bij de Huishoudelijke Voorlichting, postbus 34, te Den Burg, of telefonisch bij de voorzitster van de werkgroep, mevrouw Visser, tel. (02222) 273. OVERDENKING Genade is een zaak, waar wij mensen allemaal maar heel moeilijk beter nog: in het geheel niet mee overweg kunnen; niet om ze aan anderen te be wijzen, veel minder om ze door anderen ons te laten bewijzen. „Recht" lijkt ons beter te liggen. De „slogan ieder het zijne" doet wel opgeld. Maar wat is de inhoud hoe groot de omvang hiervan? Er is niets tegen doch alles vóór te zeggen, dat de discussie hierover tussen de mensen onderling nimmer een einde heeft. Echter onder één voorwaarde, name lijk deze, dat bij voorbaat wordt ge steld en erkend, dat toch genade de ba sis van ons bestaan uitmaakt. Hiermede nu is het. dat wij het zo moeilijk hebben, al maar moeilijker, naarmate wij de beschikking verkrijgen over in aantal en uitgebreidheid toene mende mogelijkheden om ons bestaan leefbaar zelfs als het ware méér dan leefbaar te maken. Dat bestaan en die mogelijkheden zijn er zo maar. Wij hebben ze slechts te aanvaarden en aan te wenden. Heel de (onbezieldeschep ping ligt aan onze voeten. Wat zijn wij, dat de grote Schepper zó aan ons denkt! Hij is niet gehouden, dit te doen. Intussen weten wij niet, hoe het ons vergaan zou als Hij ook maar een ondeelbaar ogenblik geen aandacht aan ons schonk Dat Hij dit wel en on ophoudelijk doet; dat nu is genade. En het is wéér genade als wij dit gelovig erkennen; zomede eveneens in geloof de genade ons laten bewijzen. Die van ogenblik tot ogenblik in het vertikale vlak ons bewezen genade de monstreert zich in het horizontale vlak van ons bestaan hier en nu. Het is de genade, die met de verschijning in deze wereld van de Zoon van God is open baar geworden; optimaal op Golgotha, waar Jezus Christus stierf, opdat wij nu en voor eeuwig zullen leven in Hem. Daarom is genade de basis van ons be staan. Bij al mijn deugd, bij al mijn werken, vind ik geen troost, die mij kan sterken, geen hoop, dan die ik op U bouw. Op Uw genade zal ik leven, op Uw gena den doodssnik geven, o Heer. aan Wien ik mij vertrouw! O B Men leze- Psalm 8. Dringend geld nodig EHBO-AFDELING HOUDT VERLOTING OUDESCHILD De sinds enige tijd te Oudeschild bestaande EHBO-afde- ling bereid zich op het ogenblik ernstig voor op het examen. Als de leden sla gen zal Oudeschild over enkele maan den een aantal gediplomeerde EHBO- ers rijk zijn. Voor Oudeschild, dat geen „eigen" dokter heeft, kan dit van on schatbare betekenis zijn. Maar de jonge vereniging kampt met een ernstig probleem: een lege kas. Er is dringend geld nodig, want er moet ma teriaal worden aangeschaft om een be scheiden EHBO-post in te kunnen rich ten. De vereniging organiseert daarom een verloting om het hoognodige te kunnen aanschaffen. Binnenkort zullen de loten worden aangeboden. Men re kent op aller medewerking. Men kan de vereniging ook steunen door zich als donateur op te geven. iiiiiiiiHiiiuintiiniiiniii niiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiinuiiuiiu^iiniiiiiiiiiiiuiinTniiiiiininnm Den Burg - Texel fliiuiiiiiiiiiiiiHiiiniunsiiiliiimillili'iiiimmiim'iiunmiiuu.'umnniniiiiimimnniu Texels enige koeltechn. bureau telefoon 2550 - Den Burg rsrsr&I vanaf t'-jpGR ASM A Al MACHINES ÈWF.34. nanana

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 1