Cjroen kwartsJexeU in het VVV-kantoor officieel gebruik AGENDA Zweefvliegcursus gaat door! Koelkasten? Bebr. Schoorll mm Bezorgde burgemeester Accommodatie blijft achter!" <1EEF MIJ MAAR chocclculeehamc Nu reeds een Amco-koelkast voor 278.- BAKKERS IJZERHANDEL Eén week in augustus „Black en Decker" Bakker's Ijzerhandel VRUDAG 21 MEI 1965 TEXELSE 78e JAARGANG Na 7968 COURANT Uitgave N.Y. v/h Lange veld de Rooft Postbus 11 Den Burg, Texel - Tel. 2058 Redaktie: Harry de Graaf, Wilhelminalaan 33, Den Burg, tel. 2058, 's avonds 2382. Verschftnt dinsdags en vrftdags. Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Boe renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,65 p. ktv. 30 ct. incasso. Advert.: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 ct. p. mm. V.V.V.-directeur J. VV. Dekker moest er met een lange plastic stok aan te pas komen om het ceremonieel tot een goed eind te brengen, maar na enig ge- vvurm kon een breed glimlachende burgemeester De Koning dinsdagmiddag het grote doek wegtrekken, waardoor de neonletters „VVV" zichtbaar werden en het nieuwe onderkomen van het hoofdkantoor van de vereniging officieel was geopend. De plechtigheid werd gadegeslagen door vele tientallen genodig den, waaronder een aantal journalisten, die op uitnodiging van TESO aan een persexcursie over het eiland hadden deelgenomen. De natuur wilde deze voor het vreemdelingenverkeer feestelijke dag evenwel niet ontzien; het regende voortdurend en Texel hield zich bijzonder grauw. van recreatieterreinen. Het is van be lang dat het eiland aantrekkelijk blijft en hetzelfde karakter blijft behouden, dat Drijver, Thijsse en Strijbos in ver voering hebben gebracht. De heer De Lugt merkte tenslotte op dat TESO en VW altijd bijzonder prettig hebben samengewerkt. Als blijk van dank hier voor overhandigde hij een geschenk onder couvert, bestemd om een gevel- versiering op het nieuwe kantoor te be kostigen. 9V Of dit ook invloed heeft gehad op de gemoedsstemming van onze burgemees ter, is niet bekend, maar het viel op dat hij tijdens de bijeenkomst in hotel „De Lindeboom-Texel" somberder in de toeristische toekomst keek dan de an dere sprekers. De heer De Koning vroeg zich af of het juist is dat door de bouw van het nieuwe kantoor, de komst van de tweede veerpont en vele andere verbeteringen het vreemdelin genverkeer nog sterker wordt gestimu leerd. De toename van de accommodatie is onvoldoende groot en het is zeer de vraag of in de komende jaren alle gas- en nog kunnen worden opgevangen. De burgemeester zei van mening te zijn, dat vooral het particulier intiatief ten aanzien van sommige sectoren tekort schiet. „Ik reken er niet meer op dat de Texelaars bereid zijn op coöperatieve basis iets van de grond te krijgen, maai in andere vormen van samenwerking zou beslist iets ondernomen kunnen worden!" zo zei hij. Hij sprak de hoop uit dat de VW naast het maken van fusie is voorkomen dat Texel in twee aan de vreemdelingen, het particulier initiatief om tot vergroting van de ac commodatie te komen, meer zou gaan aanmoedigen. De heer C. J. v.d. Kooi, voorzitter van de WV Texel, wees op de 6de mei 1938, toen de VW Texel voortkwam uit de fusie tussen twee tot op dat moment naast elkaar werkende verenigingen, een zeer belangrijke datum is. Door de fusie is oorkomen dat Texel in twee toeristische delen uiteen is gedreven en werd en centraal beleid voor heel Texel mogelijk. De ontwikkeling was voor spoedig en nu is jaarlijks een ton nodig om het VVV-werk te kunnen doen. Een bedrag van slechts ƒ7000,— daarvan is gemeentelijke subsidie De voorzitter zei te hopen, dat het gemeentebestuur verhoging van deze bijdrage zou willen overwegen Rustig strand In de toekomst kijkende sprak de heer v.d. Kooi de verwachting uit. dat het toerisme zich in de komende 15 jaar zal hébben verdubbeld. Op warme zo merdagen bevinden zich ongeveer 1 miljoen mensen op de Nederlandse stranden; in 1980 zullen er dus 2 mil joen zijn. Dit betekent dat per strand- bezoeker een oppervlakte van 10 m2 beschikbaar is; in de concentraties slechts 3 m2. Op Texel zal de situatie nog lang zeer veel gunstiger zijn. Het 26 km. lange strand, dat gemiddeld 85 meter breed is, heeft een oppervlakte van 2 miljoen m2. In het topseizoen zijn er 15.000 gasten op het eiland. Als die allen aan het strand zouden zitten, zou den ze elk 130 m2 ter beschikking heb ben! Over 15 jaar wordt dat dus 65 m2 per bezoeker, hetgeen dan nog veel gun- T5W& Een verrukkelijke chocolodedronk mei slechts 1% vet Fris en pittig van smook Tosti lest de dorst, is lekker luchtig en eerbiedigt de slanke lijn! stiger is dan nu reeds op andere stran den het geval is! Voorlopig dus ruimte genoeg. De VVV-voorzitter wees ook op het achterblijven van de accommodatie, met name in de hotel- en pensionsector. De oorzaken zijn duidelijk. Tegenwoor dig zijn zeer grote investeringen nodig en zelfs als er geld is, duurt het vele jaren voordat kan worden gebouwd. De heer v.d. Kooi hoopte dat de gemeente vooral goedkeuring van de bouwaan- vragen in deze sector zo veel mogelijk zou willen stimuleren. Een probleem vormen ook de grote investeringen die de gemeente zich moet getroosten om voor voldoende par keerterreinen, wegen etc. te zorgen. De uitkering uit het gemeentefonds dient aan het feit, dat een recreatiegemeente tijdelijk veel meer inwoners telt. te zijn aangepast, zodat de nodige voorzienin gen snel kunnen worden verwezenlijkt. Aan het slot van zijn toespraak dankte de heer v.d. Kooi degenen, die aan de bouw van het nieuwe VW-kantoor hebben meegewerkt; de architect C. R. Alkema, de aannemer Fa. Daalder, J. G. Oele (loodgieterswerk en sanitair), J. J. Vonk (schilderwerk), J. Schoo (centrale verwarming), M. Bakker (elektra), Vles- sing (stoffering) en Kortenhoeven (pl antendecoratie) Niet eens De heer C. J. de Lugt, president-com missaris van TESO, was het niet geheel eens met de sombere zienswijze van de heren De Koning en Van der Kooi met betrekking tot het achterblijven van de accommodatie: „Snelle toename van hotels en pensions is niet nodig. Het toerisme krijgt steeds meer het karak ter van sociaal toerisme, waarvoor slechts kampeer- en caravanterreinen nodig zijn. Over de gevolgen van de tweede veerboot behoeft men zich geen ernstige zorgen te maken. Nodig zijn voorlopig meer strandwegen en par keerterreinen!" De heer De Lugt was overigens van mening dat de gemeente een juist beleid volgt bij het aanwijzen BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 12 tot en met 19 mei 1965 Geboren; Angelina Marita, dv Adriaan G. Dekker en Anny Duinker; Rudolf Pieter Johannes, zv. Pieter J. Zoetelief en Maria J. Bakker. Ondertrouwd: Sietse Broersma en Marry van Leeuwen; Nicolaas Vos en Alberdina J. Janssen; Cornelis W. Hin en Annie de Porto. Overleden: Simon de Jager, oud 75 jaar, Grietje Barhorst ev. Witte, oud 78 jaar. Mooiste gebouw De voorzitter van de Federatie van 52 VW's in Noordholland ten noorden van het Noordzeekanaal, Mr. D. Bree- baart, uitte zijn bewondering voor het fraaie kantoorgebouw, waarin de VW Texel nu zetelt. „De WV Texel is onze grootste aangesloten vereniging en heeft stellig ook het mooiste kantoor", aldus de heer Breebaart. die een pas send geschenk van de federatie in het vooruitzicht stelde. Namens de afdeling De Koog van de WV Texel bood de heer W. Visser zijn gelukwensen aan. Hij overhandigde een schilderij, gemaakt door A. Blok v.d. Velden, dat een plaatsje zal krijgen in de kantoorruimte. Vriendelijke woorden van waarde ring en felicitatie sprak ook de heer C. de Jong, voorzitter van de jongste WrV-afdeling Oosterend. De heer J. Dekker, directeur van de VW Texel, ging uitvoerig in op de ge schiedenis van de WV en de gebeurte nissen in het recente verleden, die tot de verbouw en uitbreiding van het woonhuis tot nieuw hoofdkantoor heb ben geleid. Hij gaf tenslotte een beeld van de huidige beschikbare accommo datie en de te verwachten groei daar van in de naaste toekomst. Binnenkort belangrijke verloting GDS NU STERKSTE TEAM IN KOP NOORDHOLLAND Het is het eerste team van GDS ge lukt om dit jaar voor de derde maal kampioen te worden in de eerste klas van de NeVoBo, afdeling Den Helder. Dat betekent dat GDS de sterkste vol- leybalploeg in de kop van Noordholland is. De volgende competitie speelt het eerste team in de overgangsklasse. Er worden clubs uit Haarlem, Amsterdam, Zaandam, Alkmaar en Hoorn bezocht Bovendien vaardigt GDS nog twee teams af, die in de competitie van de eerste en tweede klas van de NeVoBo meedoen. Het is duidelijk, dat de vereniging het komende jaar voor nog hogere kos ten komt te staan dan dit jaar reeds het geval was. Daarom houdt GDS een verloting, waarvan de opbrengst geheel ten bate komt van de kas. Gehoopt wordt op de medewerking van de Texe laars als de verkoopsters aan de deur komen. Vrijdag 21 mei Den Burg. Dorpshuis, fotoclub, spreker de heer Krom voorzitter Amsterdamse Amateur Fotografen Vereniging Dinsdag 25 mei Den Burg, Bejaardentocht. De cursus zweefvliegen voor scholieren op het vliegveld „Texel", waarvoor havenmeester J. de Bruijn lange tijd heeft geijverd, gaat definitief door. De cursus wordt gehouden van zaterdag 14 tot zaterdag 21 augustus. De lessen zullen worden gegeven door een team van drie instructeurs van de zweefvlieg- club AKU te Arnhem. Zowel het theorie- als praktijkgedeelte zal op het Texelse veld worden onderricht. Deze cursus van cén week leidt op voor het B-brevet. Om dat te behalen moet de candidaat aan het eind van de lesperiode vijf solo-vluchten hebben gemaakt. Het lesprogramma is bijzonder druk. Waarschijnlijk zal dagelijks al om zeven uur worden begonnen en mede af hankelijk van het weer tot het in vallen van de duisternis worden door gegaan. De leerlingen blijven ook ge durende de middagpauze op het veld en dienen daarom voor lunchpakket en drinken te zorgen. Deelname aan de cursus staat open voor scholieren van veertien jaar en ouder; zij mogen brildragend zijn. Er heeft zich reeds een tiental leerlingen gemeld. Deelgenomen kan worden door maximaal twintig personen. Zij, die voor de cursus belangstelling hebben, dienen zich op te geven bij havenmees ter J. de Bruijn, vliegveld, telefoon (02225; 267 of bij zijn „vertegenwoordi gers". Eddy de Bruijn in de ULO-school en Ronald Handgraaf in de RHBS te Den Burg. Keuring Leerlingen moeten zich voor de aan vang van de cursus onderwerpen aan een medische keuring, waarvoor ƒ10, per persoon is verschuldigd De keuring zal waarschijnlijk te Den Helder in de GGD moeten plaatsvinden, maar als de groep voldoende groot is, kan het in het Gebouw van het Witte Kruis te Den Burg gebeuren. Voor de gehele cursus moet per persoon ƒ125,worden be taald. Men is dan automatisch lid van de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart (KNVvL) en tegen on gevallen verzekerd. Belangstellenden wordt aangeraden nu reeds het boekje „Eerst weten... dan vliegen" aan te schaffen, waaruit veel theoretische ken nis kan worden opgedaan. Het kan be steld worden via de havenmeester en zijn vertegenwoordigers. Kosten ƒ5, Reorganisatie vuilnisophaaldienst WOENSDAG EMMERS VROEG OP STRAAT Met ingang van de komende week zal de route van de woensdagse vuilnisop haaldienst in Den Burg worden gewij zigd. De maatregel wordt genomen, om dat in de tijd, dat op de Groeneplaats de folkloreactiviteiten werden gehou den, steeds de vuilniswagen arriveerde en door het luidruchtige omkiepen van de emmers veel ergernis en storing ver oorzaakte Proefondervindelijk zal nu worden vastgesteld hoe het beste kan worden gereden om te bereiken dat de Groeneplaats op een andere tijd van de dag wordt bediend. Dit betekent dat de wagen ook in de andere straten van Den Burg op een andere nu nog niet bekende tijd zal arriveren. Om stag natie te voorkomen, worden de inwo ners van Den Burg dringend verzocht met ingang van a.s. woensdag hun vuil nisemmers al om zeven uur 's morgens gereed te zetten. Wanneer de nieuwe route enkele weken is gereden, heeft men zelf kunnen vaststellen, omstreeks welke tijd de wagen in de straat aan komt, zodat daarna de emmers niet vroeger dan nodig is, buiten kunnen worden gezet. 1 JUNI BEJAARDENTOCHT OOSTEREND Op dinsdag 1 juni zal de bejaardentocht van Oosterend worden gehouden. Deelnemers uit Oos terend en wijk O kunnen zich nog op geven bij de heer H. Wierenga. tel. (02223) 364. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 26 mei aa worden de moeders van de buitendorpen verwacht op de volgende uren Den Hoorn: 13.30—14.60 uur; Oosterend en De Waal: 14.00—14.45 uur; De Cocksdorp en Eierland: 14.4515.30 nor; De Koog: 15.30—16.00 uur. electr. heggeschaar f 98.- OVERDENKING DE SPELENDE MENS Sinds ik over één van mijn vroegere hoogleraren toevallig eens heb verno men, dat hij een ochtend doende kon zijn om zijn planten te verpotten, is de man nog meer in mijn achting gestegen. Ondanks de ernst van zijn wetenschap bleek hij te kunnen spelen. Spelen is een hoge kunst. Schijnbaar doelloos bezig zijn; niet nuttig, niet pro- duktief zijn; iets doen enkel om de vreugde van het doen, zoals taartjes bakken in een zandbak, achter een bal aan hollen; een vlieger oplaten, een puzzel oplossen; muziek maken, met je kind stoeien; knutselen, sporten, dan sen; zondag vieren, vakantie houden. Het voorrecht van onze eeuw is dat nooit tevoren zoveel mensen zoveel tijd en kansen hebben gehad om te spelen. En tezelfdertijd lijkt het wel, of velen zich niet aan het spel durven overge ven; zij hebben er een slecht geweten bij; zij gelóven niet aan het spel. Ik laat in het midden hoe dat kómt, die onmacht tot spelen. Ik meen wel, dat men om te kunnen spelen innerlijk vrij moet zijn En velen weten uit erva ring. dat het bij uitstek het werk van God is, de mens innerlijk en dus ook uiterlijk vrij te maken. Het christelijk geloof is allerminst een dorre leer (al kan men dat er wel van maken), maar het is wezenlijk, bevrijding. Wij mógen er van God om ons zelfs wil zijn, en dat spelende vieren. a^ dat is een viering en beleving van de aarde en haar schoonheid, van de we reld en zijn bontheid (reizen en trek ken!); een spelend omgaan met de din gen (b.v. tuinieren en knutselen). b) dat is een beleven en tot op zekere hoogte uitleven van je zelf, in alle mo gelijke beweging van lichaam en geest, zoals sport en hobbies, kunst en lectuur. c) de spelende mens beleeft in zijn spel ook de ander, de medemens, vrouw en vriend, kind en buur. Het spelen neemt dan de vormen aan van de ontmoeting, de vriendschap, de gezelligheid, het feest, de dans, de verliefdheid en de liefde. Wel is men samen spelend geen moment ontslagen van de verantwoor delijkheid voor en de dienst aan elkaar. d) Het is voor misverstand vatbaar, te zeggen, dat pas de mens die kan spelen God echt beleeft. Immers God wil ook aktief gediend en gehoorzaamd worden. En toch is daar het wezenlijke van het geloof niet mee gezegd. Geloven is ten dienste geen kwestie van moeten, doch van mogen. Het geloof is geen plichten stelsel. Wij geloven in God niet omdat het nuttig is, maar omdat God Gód is. Omdat niets heerlijker is Omdat wij het niet kunnen laten Wij zouden in dit licht de christelijke eredienst nog eens met nieuwe ogen moeten bezien, name lijk als een heilig spel, menselijk ge sproken een overtollig werk, een spelen voor Gods aangezicht. Het is verrassend te zien met welk een eenstemmigheid de grote theologen de uiteindelijke bestemming van de mens in het spélen zien. Calvijn be schrijft de verlossing in de eeuwigheid als een „fruor dei": een genieten van God (door ons) Prof. van der Leeuw heeft een boekje geschreven, dat de veelzeggende titel draagt: „In de hemel in enen dans". En Karl Barth zegt: wij moeten ons niet inbeelden, collega's van God te zijn; wij zijn kinderen die spelen voor zijn Aangezicht. Het zij verre dat hier de beruchte stichtelijke aap uit de mouw komt De zomer staat voor de deur. Laten wij als tublieft het bovenstaande in klinkende munt omwisselen: spelen met de golven, zitten op een terrasje, niet te verge ten de humor en zo enigszins de spelende mens wezen waartoe wij van Godswege bestemd zijn. Osk. Texels enige koeltechn. bureau telefoon 2550 - Den Burg

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 1