SPAREN NAAR MAAT De brief aan de minister H ONTDEK Nfipp'if, Waardevolle evenementen van Stichting Kunstkring Texel Niet alle mannen zijn egoïsten Klercq LANDBOUW en VEETEELT Drijfmest tegen het stuiven NUTSSPAARBANK TEXEL COMMENTAAR: Vrijdag 1 oktober: „Dagboek van 'n gek'" top form TOP-FORM meubelexpositie bruining PiGmaderm f2.95 TWEEDE BLAD TEXELSE COURANT VRIJDAG 21 MEI 19«5 rubriek voor I rtn'l,'r Het blijkt telkens weer, dat het in voeren van nieuwe systemen tot gevolg heeft, dat er ook op ander gebied weer nieuwe mogelijkheden ontstaan. In deze rubriek hebben we enkele malen ge- scherven over het nieuwe systeem bij de afvoer van mest uit de stallen. De methode van de schop en de kruiwagen is op een aantal bedrijven eerst vervan gen door de getrokken mestbak. later door een systeem, waarbij de mest door een ketting met meenemers uit de stal werd geschoven en nog weer later door het zgn. dnjfmestsysteem. Het is zeker met zo, dat het laatstgenoemde systeem op het moment de andere methoden heeft verdrongen, maar een feit is wel, dat de drijfmestmethode op het moment sterk in de running is. Naast de twee originele drijf mest stallen, waarbij dus een zeer grote mestgrup aanwezig is, is er op het mo ment ook een nieuwe stal op ons eiland, waarbij het dnjfmestsysteem wordt toe gepast met een normale grup. In dit ge val is de grup ook met bedekt met een ijzeren rooster. Hoewel de afvoer van de mest hier zeker niet onbevredigend verloopt, durven we deze inrichting voor het dnjfmestsysteem zeker nog met aanbevelen. Nieuw soort mest met nieuwe mogelijkheden De drijfmest verschilt duidelijk van de stalmest, zoals we die van ouds op ons eiland kennen. Het is een zuiver mengsel van vloeibare en „vaste" mest. Deze mest geeft goede kansen voor me chanische verwerking. Zoals reeds eer der werd verteld, kan de drijfmest met een speciale inrichting op de tank uit de kelder worden gezogen. Onder flin ke druk wordt de mest dan over het land verspreid, waarbij een spreid- breedte van plm. 13 meier kan worden bereikt. Het zal duidelijk zijn, dat op deze wijze het verwerken van de mest een minimale hoeveelheid arbeid ver eist. In bepaalde gebieden van ons land is deze mestsoort al enkele jaren gebruikt als middel om het stuiven van zand grond tegen te gaan. Speciaal bij bol- lenkwekers heeft de methode al enige ingang gevonden. In initiatief van de Streekontwikkelingscommissie werd be sloten op ons eiland enkele proeven aan te leggen. Dit is gebeurd op een perceel bloem bollen van de heer M. Bakker Pzn., ge legen op duingrond nabij Texels Mu seum en op percelen bouwland van de heren Gebr. Trap in polder het Noor den. Op het laatste bedrijf is de drijf mest direct na het zaaien van een per ceel zomergerst en bieten over het land gespoten. In beide gevallen betreft het zeer lichte zandgrond, waar al bij wind kracht 7 gevaar voor stuiven optreedt. Wijze van toepassing De hoeveelheid drijfmest was niet steeds gelijk. In de meeste gevallen werd de drijfmest aangemengd met een ongeveer gelijke hoeveelheid water. Uiteraard zou hiervoor ook gebruik ge maakt kunnen worden van gier. Op grond van de verkregen resultaten me nen we op dit moment te kunnen zeg gen. dat een hoeveelheid van 10 m3 drijfmest, aangevuld met een gelijke hoeveelheid water voldoende veiligheid geeft. Wil men alle risico's voorkomen, dan zou men speciaal voor bieten tot een hoeveelheid van 14 a 15 m3 drijf mest, aangemengd met bijv. 10 m3 wa ter kunnen gaan. In bieten is nl. het gevaar van stuiven wel heel groot en ook de periode, waarin het kan stuiven is zeer groot. De heren Bakker en Trap zijn over het resultaat van deze proef zeer tevre den en ook de landbouwvoorlichters menen, dat deze wijze van stuifbestrij- ding zeer goede mogelijkheden geeft We mogen wel aannemen, dat de daar voor tot nu toe gebruikte methode, nl het spreiden van stro of ruigte steeds meer bezwaren zal gaan geven in ver band met de benodigde arbeid. Met be langstelling wachten we daarom af of de praktijk bij het toenemen van het aantal drijfmeststallen de drijfmest zal gaan gebruiken als een middel om het stuiven tegen te gaan Onder de vele manieren waar op U kunt sparen is er zeker een, die voor U het meest ge schikt en voordelig is. Wij ge ven U gaarne advies in Uw be lang. Want het spaardersbe- lang is richtsnoer voor de Binnenburg 9 Den Burg ZON, MAAN EN HOOG WATER Dc zon komt 23 mei op om 4.35 uur cn gaat onder om 20.39 uur: 26 mei op om 4 32 uur en onder om 20.43 uur Maan: 24 mei L K.; 30 mei N M. Hoog water ter rede van Oudeschild. 21 mei 11.35 en 23.45; 22 mei 12.11 en 23 mei 0 21 en 12 55; 24 mei 1.12 en 13.54; 25 mei 2.21 en 15.10; 26 mei 3 41 en 16.29; 27 mei 5.00 en 17.44; 28 mei 6.13 en 18.47; 29 mei 7.14 en 19.44. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water TEXELSE MARKT Maandag werden 487 lammeren aan gevoerd. die 90,tot ƒ115,— per stuk opbrachten Voorts 1 koe J 950,29 schapen f 170,— tot 185,—; 9 nuchtere kalveren ƒ170— tot 220,—; 1 pony ƒ450,en 1 geit. KOMEN EN GAAN IN 1963 In 1963 vestigden zich op Texel van uit een andere gemeente in ons land 39 gezinnen. Afzonderlijk, dus niet in ge zinsverband, vestigden zich 158 mannen en 89 vrouwen. Het totale aantal zich vestigenden bedroeg 224 mannen en 163 vrouwen. Naar een andere gemeente in ons land vertrokken van Texel 49 gezinnen. Afzonderlijk vertrokken 143 mannen en 112 vrouwen, zodat in totaal 246 m. en 220 vr. vertrokken Het vertrekover- schot bedroeg dus 22 mannen en 57 vrouwen. Het bestuur van de Kunstkring Texel heeft aan haar leden het programma voor de serie 1965-1966 bekendgemaakt. Opgemerkt zij dat hierbij vooral met betrekking tot de genoemde tijden en plaatsen enig voorbehoud moet worden betracht. Met enkele gezelschappen worden nog onderhandelingen gevoerd. Aangenomen kan worden dat alle hier onder genoemde evenementen doorgang zullen vinden. Op zaterdag 12 juni zal in de N.H kerk te Den Burg waarschijnlijk een concert worden gegeven door het Utrechts Byzantijns koor. Dinsdag 21 september zal in samenwerking met de Kunstkring Den Helder een uitvoering worden georganiseerd van het Noord hollands Philharmonisch Orkest. Het concert zal worden gegeven in de nieu we schouwburg van Den Helder. De kosten van bootvervoer zijn bij de prijs van het abonnement inbegrepen. Op vriidag 1 oktober zal het mono drama „Dagboek van een gek" worden gebracht, met de bekende meesterlijke creatie van Henk van Ulsen van de to neelgroep „Studio". Dit stuk beleefde een dezer dagen zijn première in Am sterdam. Eind november of begin okto ber zal door de gebroeders Röntgen fviool en piano) een sonate-avond wor den verzorgd In februari of maart zal een nog nader te bepalen toneelevene ment plaatsvinden. Abonnement duurder Het bestuur van de kunstkring heeft zich genoodzaakt gezien het abonne mentstarief te verhogen tot ƒ12,per vol abonnement. Een toneelabonne ment, omvattende de uitvoeringen „Dagboek van een gek" en de nog na der te bepalen voorstelling in februari of maart 1966. gaat I)6,50 kosten Een muziekabonnement, omvattende de uit voeringen van het Byzantijns koor, het Noordhollands Philharmonische Orkest en de gebroeders Röntgen kost nu ƒ7,50. Ook de prijzen van losse kaarten voor dc verschillende evenementen zullen worden verhoogd Het bestuur van de kunstkring wijst in haar schrijven aan de leden op de dringende noodzaak dat het aantal abonnees wordt vergroot om meer financiële armslag te krijgen. Een beroep wordt op hen gedaan belang stelling voor de inspanningen van het Kunstkringbestuur bij anderen te wek ken "et bestuur van de Vereniging van hotel- en pensionhouders der vijf Waddeneilanden heeft zich tot de Minister van Ver keer en Waterstaat gewend in een brief, waarin lagere tarieven voor de verbindingen met de Waddeneilanden worden bepleit. Het heeft daarbij lijs ten van deze tarieven gemaakt en een vergelijking getrokken met de tarieven van de Zeeuwse pontveren, die zoveel lager zouden zijn. Gelijkschakeling wordt geëist. Het bericht, dat wij dien aangaande in de krant van vrijdag plaatsten was afkomstig van het ANP en is in meerdere landelijke en regio nale dagbladen opgenomen. Wij me nen er enkele opmerkingen over te moeten maken. Ons lijkt de vergelijking met de ta rieven in Zeeland niet bijzonder ge lukkig. Ieder weet dat enkele diensten daar zwaar worden gesubsidiëerd, niet zozeer omdat de overheid graag hoge subsidies geeft, maar wel omdat het de landsregering iets waard is, dat Zeeuws-Vlaanderen Nederlands blijft. Na de eerste wereldoorlog, waarin Nederland neutraal bleef, maar waar in België veel van het Duitse geweld te lijden had, hebben invloedrijke Bel gen getracht Zeeuws-Vlaanderen te doen annexeren. De besprekingen voor het vredesverdrag van Versailles bo den daartoe alle gelegenheid. In ons land volqde daarop een actie om Zeeuws-Vlaanderen Nederlands te la ten blijven, wat zoals bekend met succes is bekroond. Maar het ge vaar Zeeuws-Vlaanderen, waar veel grond in Belgische handen is en waar enkele van de voornaamste fabrieken geheel Belgisch zijn te verliezen, was zeer reëel. Daarom heeft de Neder landse regering de belangrijkste veren, b.v. dat tussen Vlissinqen en Breskens, op een ongekende wijze verbeterd. De bevolking van Zeeuws-Vlaanderen moest zoveel als mogelijk was, op Ne derland georiënteerd worden. Men wilde de verbinding zo gemakkelijk, zo qoedkoop en zo qoed maken, dat de trek van velen, die hun inkopen deden in Gent, Brugge enz., erdoor gekeerd zou worden. Ten koste van grote in vesteringen en hoge subsidies zijn en kele veren geworden tot wat ze thans zijn. Hier golden dus in de eerste plaats politieke overwegingen; hier gold een lands belang. Het verzoek van de briefschrijvers is gericht op het eigen belang van hotel-, café- en restauranthouders. Men was er klaarblijkelijk niet van op de hoog te, dat sommige veren in Zeeland het land sbelcmg raken. Minister Suur- hoff zal beter op de hoogte zijn dan de Horeca-mensen en het is daarom on waarschijnlijk dat laatstgenoemden hun zin zullen krijgen. Er is nog iets anders waar we hier op willen wijzen. Weten de horeca- mensen niet, dat de diensten op Vlie- f De bijzondere chocolade en de uitzonderlijk frisse mint maken Trim tot JL Hl f r een ongewone versnapering, tot een verfijnde verfrissing voor jong en oud. CHOC FEUILLETON DOOR J. DE VRIES 44. Uit Dreumel hadden de kinderen nog vóór Nieuwjaar bericht. De prijs viel flink tegen, maar als de familie Laan bereid was om de woning in Dreu mel over te nemen, alsmede een deel van de huisraad, dan kon men het mis schien toch wel met elkaar eens wor den. Wanneer men nog een honderd Pond wilde laten vallen van het totaal bedrag, zouden er waarschijnlijk geen beletselen meer zijn. Tenslotte wilde men zelf ook graag wat geld overhou den om alle eventualiteiten het hoofd te bieden Na dit schrijven was er opnieuw fa milieraad. Harrie had wel bedenkelijk gekeken, want honderd Pond was ten slotte altijd nog zoiets als een kleine duizend gulden en om die maar zo in één keer cadeau te geven. „Per slot van rekening zijn we geen Sinterklaas", be sloot hij Doch op aandringen van de anderen, gaf hij toe. Ze zouden nog een vrij redelijk bedrag overhouden en, wat niet bepaald onbelangrijk was. er stond in Dreumel meteen een huisje voor hen klaar. De familie Hendrikse had een foto bijgesloten en iedereen had ver schillende malen naar het vriendelijke huisje gekeken. Zodat Marrie opdracht kreeg om de volgende morgen maar weer een brief te schrijven, waarin werd meegedeeld, dat de familie Laan akkoord ging met honderd Pond min der. Ook Jan Wouterse had ze een harte lijke brief geschreven, waarin ze hem enkele malen had bedankt voor zijn spontaan aangeboden en daadwerke lijke hulp. Ze had de aankomst van het geld bevestigd en hem verzekerd, dat hij het natuurlijk tot de laatste cent te rug zou krijgen. Met een behoorlijke rente. Verder had ze Jan medegedeeld, dat het kontakt met de familie Hendrik- se was gelegd en dat ze hem verder op de hoogte zou houden. Januari verstreek en begin februari kreeg men in Australië bericht, dat de familie Hendrikse de 19e scheep zou gaan „Binnen de maand kunnen we dan op de plaats van bestemming zijn en we hopen, dat jullie ons in Laverton aan het station zullen ophalen voor de laatste etappe" Die avond heerste er een blijde, opge wekte stemming in de bungalow De kleintjes mochten een uurtje langer op blijven. Bij de tonen van vrolijke radio- muiziek maakten broers en zusters een dansje, waarna Marrie één van haar heerlijkheden op culinair gebied te voorschijn toverde en waarvan ieder een smulde. Er braken voor het vertrek naar Hol land nog drukke dagen aan. Hoewel al les niet bepaald nieuw was, wilden de kinderen hun bezittingen zo voordelig mogelijk uit laten komen, zodat dat jaar al vroeg met de grote schoonmaak be gonnen werd. Klaas, die handig was met de verfkwast, zorgde voor een fléu- rige kleur. Alles, wat gerepareerd moest worden, werd onderhanden genomen en na het einde van elke dagtaak, inspec teerde men gezamenlijk de verandering, die in ieder opzicht ook een verbete ring en verfraaiing betekende, 's Avonds viel men doodmoe in bed, maar 's mor gens was men gelijk met de zon weer op. onder de onbarmhartige leiding van Marrie. „Straks, op de boot, kunnen we allemaal luieren. Nu moeten de han den uit de mouwen gestoken worden Vooruit, jongens, aan de slag". De jon gens lachten wel eens als een boer, die kiespijn heeft, maar het resultaat war toch altijd, dat men met nieuwe moed aanpakte. Half maart zag alles er heel behoor lijk uit. Men bekeek het resultaat van enkele weken hard werken en dat was wel de moeite waard geweest. Het mocht dan allemaal niet nieuw zijn, het was nu in ieder geval weer het aan zien waard. Tenslotte: het oog wil ook wat hebben. Dat viel niet te loochenen De laatste dagen van hun verblijf in Australië pakte Marrie met Bep datge ne in koffers en kisten, wat men mee wilde nemen naar Holland. Ieder had zo zijn persoonlijke eigendommen, waarvan men geen afstand wilde doen, op onze permanente de nieuwe mogelijkheden voor gezellig en stijlvol wonen. U bent van harte welkom bij Spoorstraal 30 Koningstraat 43 - 45 Den Helder officieel erkend TOP-FORM adviseur land en Terschelling door een particu liere onderneming worden onderhou den? Weten ze niet dat de dienst op Texel nog altijd Texels eigen stoom - bootondememinq is? Weten zij niet dat de diensten op Vlieland en Terschel ling niet in de schaduw van TESO kun nen staan? Dat de Texelaars met el kaar deze dienst hebben opgericht en onderhouden en dat de TESO-winsten niet aan enkele particulieren ten goede komen, maar aan de qehele Texelse gemeenschap? Weten zij niet dat de Minister de laatst vastgestelde tarieven van TESO heeft goedgekeurd? En den ken zij misschien dat de tariefsveran- derinq toegestaan zou zijn, zonder dat men de exploitatierekening van TESO had gezien? De brief aan Minister Suurhoff doet vermoeden, dat de Horeca-schrijvers ook hier slecht georiënteerd zijn. En ten laatste: TESO heeft de tweede veer boot in bestelling. Waarom? Alleen maar om de verkeersstroom bij te houden en om zijn taak indachtig te zorgen voor het beste vervoer, dat men zich denken kan. Zulks nog steeds volgens de opvattingen die dokter Wagemaker en zijn medestan ders destijds verkondigd hebben. Twaalf keer per daq vaart de pont heen en weer en het ziet er naar uit dat volqend jaar een halfuursdienst zal worden onderhouden. Men behoeft ons verslag van de laatstgehouden aandeelhoudersvergadering maar te lezen om te weten, dat TESO een ver standige politiek heeft gevoerd. Door en bescherming het in de vaart brengen van de nieuwe pont is een spectaculaire toeneming van het vervoer waar te nemen. Het ligt niet aan TESO of aan de tarieven als de Horeca-mensen onvoldoende bezoekers krijgen. Daarvoor zijn wel licht andere oorzaken aan te wijzen. De horeca-leden schrijven hun brief omdat zij van mening zijn, dat de veer- tarieven te hoog liqqen en omdat daar door te weiniq bezoekers naar de Waddeneilanden gaan. Men wil de stroom van bezoekers tot een zond vloed doen uitdijen. Dat worden dan daqjesmensen. Het is de vraag of dit wenselijk is en of het niet heel ver standiger is ander publiek te zoeken dan dat. Maar afgezien daarvan ko men de Horeca-leden aan him trekken, want reeds thans is in het seizoen de vraaq naar logiesgelegenheid, naar restaurants en café's in alle soorten reeds zo groot, dat men er dikwijls niet aan kan voldoen. Nu al moet de VW Texel haar aanvragers laten weten, dat men met de meeste vormen van accommodatie in het topseizoen is uit verkocht. Het komt ons voor dat de briet beter achterweqe had kunnen blijven. Laten de Horeca-leden de bestaande hotels, café's en restaurants op peil houden of verbeteren en laten zij zich afvragen welke diensten zij de bezoekers nog zouden kunnen verlenen, wat men nog zou kunnen doen om Texel aantrekke lijk te laten blijven. Niet uitsluitend voor daqjesmensen maar ook voor an deren. Zaken doen is niet alleen ne men. maar ook qeven. Wij kunnen ons niet onttrekken aan de indruk, dat de brief lichtvaardig, alleen maar ingege ven door eng eigenbelang geschreven is. Dat is jammer en ten nadele van de Horeca-mensen die ruimer van blik zijn. wat heel begrijpelijk was. Per slot van rekening betekende een kist meer of minder ook niet veel. Vanuit de haven ontving men een telegram, waarna Harrie de jeep gereed maakte en de volgende dag naar het station reed. Marrie zorgde met Bep er voor, dat de familie Hendrikse in ieder opzicht een goede indruk zou krijgen. Er was een bordje kunstig beschilderd door de handige Klaas, opgehangen voor de deur, waarop vermeld stond; „Wel kom". Die dag keek Marrie wel tien keer in alle vertrekken van het huis, of alles er nog netjes uitzag, verschikte hier en daar wat en veegde nog wat stof weg, dat voor negenennegentig procent denkbeeldig was. Ze had een cake gebakken, er zou een uitgebreide maaltijd gereed staan met fruit van eigen bomen en groenten uit eigen tuin Het straatje rondom de woning was geschrobt en het zand bijgeharkt. Er stonden bloemen op de tafels, er hing nieuw behang aan de wanden en alles glansde van de verf. Tenslotte ging ze maar op de waran da zitten en stak een sigaret aan. Zo, nu ga je voor de tweede keer terug naar Holland, Marrie, zei ze tegen zich zelf. Maar nu voorgoed. En ik zal echt geen traan achterlaten in Australië. Ik heb geen pioniersbloed. ik hang teveel aan datgene, wat de moderne bescha- vind aan comfort biedt. Hier zou ik op de duur wegkniezen en verpieteren. Er is maar één Nederland. En dat is Bra bant, zou oom Piet zeggen. Natuurlijk zouden ze het de eerste ja ren niet gemakkelijk krijgen. Matthieu moest zijn 2500 gulden hebben Dat zou ook niet in één keer gaan, maar de jongens wisten, wat hun te wachten stond. Per slot van rekening kwam men niet zonder geld aan en misschien was er wel zoveel, dat Jan Wouterse het grootste deel van het door hem gegeven geld kon terugkrijgen. En als Matthieu genoegen wilde nemen met maande lijkse bedragen, dan zouden de zorgen niet al te groot zijn. Overigens. Dreumel lag vlak bij Tiel en ze was er van overtuigd, dat ze aan Jan Wouterse een grote steun zou hebben. Hij is een reuze vent, dacht ze Ik ben blij met zijn vriendschap. Half zes draaide de volgeladen Jeep kreunend het erf op en voor de deur stonden vijf kinderen de nieuwe bewo ners op te wachten. Er werden handen gedrukt, het bordje boven de deur werd bewonderd, iedereen was vriendelijk en hartelijk. De Hendriksen waren getrof fen door de grootse, spontane ontvangst. Binnen deed men zich te goed aan koffie met cake, terwijl Hendrikse Hol landse sigaren en sigaretten uitdeelde aan de groten en. snoep aan de kleintjes. De duisternis viel spoedig in, maar de uitgebreide maaltijd werd ondanks de primitieve verlichting in het grote ver trek, alle eer aan gedaan. De heer Hen drikse verklaarde na de maaltijd, diep getroffen te zijn door de zeldzaam har telijke ontvangst. „Het spijt mij en zeker ook mijn vrouw dat wij jullie, wanneer je straks terug zult zijn in het vaderland, niet zo'n prettige ontvangst kunnen bereiden, maar onze vriend Wouterse heeft beloofd, dat hij de hon neurs zal waarnemen en wij kennen hem allen dus dat zal best in orde ko men. O ja, juffrouw Laan, ik heb nog een brief voor u van hem bij me". Ondanks dat de nieuwe bewoners moe waren van de lange reis, werd het toch nog laat, doch middernacht was iedereen ter ruste, behalve Marrie, die nu pas gelegenheid had om de brief van Jan Wouterse te lezen, die als altijd overvloeide van „lieve Marrie's", harte lijkheid en optimisme. Ze verwarmde er zich aan en terwijl ze zich uitkleedde betrapte ze er zich op. dat ze naar de jongen verlangde (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 3