Cjrocn kwartsJexels in het harL, De houtrijke woningen W TOSTI Koelkasten? Gehr. Schoorl! Hoornder echtpaar herdenkt diamanten huwelijksjubileum: Uitbreiding éénrichtingsverkeer en bromfietsverbod in Den Burg Totale afsluiting van dorpskern uitgesteld COMMENTAAR: 4EEF MIJ MAAR cfwccüuktfacmfa §5* „Black en Decker" Bakker's Ijzerhandel Kerkedag in Den Helder DINSDAG 25 MEI 1965 TEXELSE 78e JAARGANG No. 79*7 Uitgave N.V. r/b Langeveld de Rooö Postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2058 Redaktie: Harry de Graaf, Wilhelminalaan 33, Den Burg, tel. 2058, 's avonds 2382. COURANT Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Nederl. Middcnstandsbank; Coöp. Boe renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,65 p. kw. -f- 30 ct. incasso. Advert: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 ct. p. mm. Voorts voor het gedeelte van de We verstraat tussen Warmoesstraat en Ju- lianastraat en het stuk tussen Keesom- straat en Julianastraat. Het bestaande wachtverbod in De Koog zal voortaan alleen voor de zo mermaanden gelden. Te De Waal zal voor het straatje tussen Sommeltjesweg en Hogereind éénrichtingverkeer gelden in de rich ting Hogereind Zoals gezegd worden bovenstaande bepalingen per 3 juni van kracht. Op 1 en 2 juni zullen de borden worden ge plaatst, die tot het moment van inwer kingtreding met een zak zullen worden afgeschermd. Van het oorspronkelijke voornemen om voor dit seizoen een gedeelte van de dorpskern van Den Burg geheel voor verkeer af te sluiten heelt de gemeente Texel voorlopig afgezien, mede naar aanleiding van de ernstige bezwaren die van de zijde van de middenstand daar tegen werden ingebracht. Om nu toch een zo goed mogelijke doorstroming van het verkeer te krijgen zullen per 3 juni enkele andere maatregelen van kracht worden. Het aantal straten met één richtingverkeer zal worden uitgebreid en het bromfietsverbod in de avonduren van 1 mei tot 1 oktober zal eveneens met ingang van die datum voor meer straten gaan gelden. Het éénrichtingverkeer zal nu ook worden ingesteld voor de Hogerstraat, Gravenstraat en Warmoesstraat (straat namen genoemd in de volgorde van de wél toegestane rijrichting). Eenrich tingverkeer geldt voorts voor de Julia nastraat in de richting Schilderend. In diverse straten zal voor één zijde een wachtverbod worden ingesteld om het verkeer meer vrijheid te geven. In de Hogerstraat zal het wachtverbod aan één zijde vervallen. Het verbod om met bromfietsen te rijden van 19.00-01.00 uur van 1 mei tot 1 oktober en gedurende het hele jaar van zaterdag op zondag van 2.00 - 01.00 uur. gaat nu ook in voor Hogestraat, Gravenstraat, Warmoesstraat en het ge deelte van de Zwaanstraat bi] „Casino". BROMFIETSER BRAK BEEN OOSTEREND Zondagavond deed zich op de Achtertune te Oosterend om kwart over acht een aanrijding voor, waarbij de 18-jarige bromfietser Jan van der Hoek uit Den Burg zijn rech terbeen brak. De jongeman werd met een extra boot naar het ziekenhuis te Den Helder vervoerd. De beenbreuk is van gecompliceerde aard. Het ongeluk gebeurde toen de brom fietser uit de richting Zevenhuizen het dorp inreed. In de vrij scherpe onover zichtelijke bocht in de Achtertune hield hij onvoldoende rechts toen de Volkswagen van de heer C. Witte, ,,De Bemes" uit tegengestelde richting na derde. Ondanks hevig remmen slaagde de Volkswagenbestuurder er niet in de jongeman te ontwijken. Eerste hulp werd verleend door dokter L. Barnard. Een compliment aan het adres van de chauffeur van de ziekenauto is stellig op zijn plaats Deze was in uiterst korte tijd ter plaatse. Van het ongeluk maakte de politic proces verbaal op. BROMFIETSER BOTSTE OP GEPARKEERDE VRACHTAUTO Donderdagmiddag om half twee werd de 59-jarige P. Cornelisse uit Den Burg vrij ernstig gewond toen hij met zijn Solex op de Nieuwlanderweg op een rechts geparkeerde vrachtauto botste. De bestuurder van de met glas geladen vrachtauto, de heer H. C. Filder, was even gestopt. De achteropkomende heer Cornelisse zag de wagen te laat. Hij liep een hoofdwond op en verschillende kwetsuren aan ledematen. De man, die over hevige pijn klaagde, werd door de chauffeur van de vrachtauto naar huis gebracht, waar hij zich onder dokters behandeling stelde. TEXELSE HOCRA-LEDEN ONDERSCHEIDEN MAASTRICHT Tijdens het lande lijk congres van de Nederlandse Bond van Horeca- en aanverwante bedrij ven „Hoera", dat dinsdag, woensdag en donderdag te Maastricht werd gehou den, werden twee Texelse deelnemers onderscheiden met de zilveren draag- medaille, omdat zij 25 jaar lid van de afdeling Texel van de Hoera waren. Het waren de heren J. Dernison en J. Bak ker, die de onderscheiding kregen opge speld. In het totaal 12 Texelaars be zochten het Hocra-congres. Zij trokken zeer de aandacht, want acht van hun waren gekleed in oud-Texels costuum Zowel tijdens de ontvangst op het stad huis van Maastricht als gedurende het congres bleek dat van deze kledij een opvallende propaganda uitging. Honder den Maastrichtenaren informeerden naar Texel, waar sommigen zelfs nau welijks van gehoord bleken te hebben. Mocht men onder de toeristen die de komende maanden naar Texel zullen stromen opvallend veel Zuiderlingen ontmoeten, dan weet men waar dat aan te danken is. Het Hocra-congres, dat ieder jaar in een andere plaats wordt gehouden, zal volgend jaar oo Texel worden georgani seerd. Texels enige koeltechn. bureau telefoon 2550 - Den Burg VOLKSWAGEN VERLEENDE GEEN VOORRANG Donderdagavond om ongeveer zes uur deed zich op de hoek Haffelderweg- Emmalaan te Den Burg een aanrijding voor, toen de bestuurder van een op de Emmalaar. rijdende Volkswagen ver zuimde voorrang te geven aan een Re nault Dauphine personenwagen, die van rechts uit de Haffelderweg kwam. De Renault Dauphine, die bestuurd werd door de 35-jarige heer J. Hopman uit Den Burg, werd in de flank geraakt en werd zwaar beschadigd De heer Hop man liep blessures op aan het hoofd; zijn medepassagier vertoonde lichte schaafwonden. Ook de bestuurder van de Volkswagen, de 46-jarige Th. v.d. H. uit Alkmaar werd aan het hoofd ge wond en liep bovendien een hersen schudding op. Proces verbaal werd op gemaakt door de politie. ij Texelaars vormen in de ogen van anderen een merkwaardig volkje. Niet ten onrechte merkt men bij ons eigenschappen op, die nogal verschillen van die van an dere Nederlanders. We hebben onge veer evenveel goede als slechte trek jes en reden voor een meerder- of min derwaardigheidsgevoel is er dus niet. Eén van die slechte eigenschappen is het kennelijk onvermogen om tijdig be paalde beslissingen te nemen die ons aanvankelijk voor lasten stellen, maar ons in de toekomst voordeel bezorgen. Nu gacm we geen opsomming geven van dingen die we hadden moeten doen (zoals het zich tijdig met geld en initiatief aaneensluiten om zelf meer van de baten van het toerisme te profi teren) maar willen wijzen op een uiterst merkwaardige toestand, die zich voordoet rond de gemeentelijke houtrijke woningen. Het is algemeen bekend dat de Texelse gemeenteraad heeft ingestemd met het voornemen van B. en W. om alle woningwetwoningen, die nu nog in bezit en exploitatie van de gemeen te zijn, over te dragen aan de Woning bouwvereniging Texel. Het gaat in to taal om 103 huizen, waarvan 96 „hout rijke". Dit betekent dat na de over dracht de bewoners van deze huizen niet meer in de gelegenheid worden gesteld hun woning te kopen. De wo ningbouwvereniging verkoopt in prin cipe nl. niets van haar huizenbezit en het ziet er niet naar uit dat daarin verandering komt, niettegenstaande de kooppogingen van een aantal leden vcm die vereniging. De gemeenteraad heeft dit ingezien en heeft zich met de overdracht ak koord verklaard op voorwaarde dat de bewoners van de huizen nog tot 1 juni de gelegenheid zullen hebben, zich bij de gemeente als koper te melden. Toen wij het bovenstaande publi ceerden, was onze stelliqe overtuiqinq, dat het qemeentehuis prompt na het verschijnen van de krant zou worden bestormd door kooplustiqen, want de prijs die de qemeente bedinqt is uiterst laaq, terwijl de financierinqsmoqelijk- heden zo qunstiq zijn, dat het moqelijk is aan rente, aflossinq en onderhoud per week niets of weiniq meer te beta len, dan nu per week aan normale huur moet worden opqebracht. Maar de heer P. Blankevoort, die deze zaken op het gemeentehuis be hartigt, kreeg het niet druk. Tot op dit ogenblik hebben zich slechts drie ge gegadigden gemeld!! Een vijftal perso nen informeerde wel, maar liet niets meer van zich horen. Dit is onbegrijpelijk en ook tragisch, want het staat vrijwel vast, dat de Een verrukkelijke chocoladedronk met slechts 1% vet. Fris en pittig van smook Tosti lest de dorst, is lekker luchtig en eerbiedigt de slanke lijnl mensen die de woningen niet kopen, zich over enkele jaren de haren uit het hoofd zullen trekken van spijt. Volle digheidshalve dienen we op te merken dat aan de verkoop van woningwet woningen aan de bewoners enkele voorwaarden zijn verbonden. Zo mag het huis de eerste tien jaar niet wor den doorverkocht (om speculatie te voorkomen) en moet de koper een jaarinkomen hebben, dat een bepaald bedrag niet teboven gaat. Dit laatste om te bevorderen, dat mensen met hogere inkomens hun goedkope huizen op den duur aan de lagere inkomens klasse overlaten. Wij zullen dit bedrag niet noemen, aangezien het aan schommelingen onderhevig is, maar wij durven veronderstellen, dat de meerderheid van de bewoners van houtrijke woningen een inkomen heeft, dat ruim onder deze grens blijft. Het is bijzonder jammer dat het niet mogelijk is met exacte cijfers op tafel te komen. De prijs, waarvoor de ge meente een woning van de hand doet, staat niet geheel vast. Bij verkoop ko men er drie taxateurs, waarvan er een door de koper moet worden uitgeno digd en bekostigd. Deze brengen een advies uit en de beslissing ligt ten slotte bij de Minister. De praktijk heeft geleerd, dat als koopsom een bedrag wordt bepaald, dat meestal bene den de ƒ15.000,ligt, waarbij het ver schil maakt of het om een midden wo ning of een hoekhuis gaat. Alle (meest al overdreven) narigheid die men over de houtrijke woningen hoort verkondi gen ten spijt, kan gezegd worden, dat de huizen dit bedrag ook werkelijk minstens waard zijn. Men dient daarbij te bedenken dat de woningen elk ge middeld op 250 m2 grond staan en te genwoordig is een bouwgrondprijs van ƒ25,per m2 een heel schappelijk be drag. Alléén de grond is dus al de helft van de koopprijs waard Er is geen enkele reden om een houtrijke woning niet te kopen. Of men zou geloof moeten hechten aan de hier en daar geponeerde belachelijke stel ling, dat de gemeente haar woning- bezit afstoot omdat gevreesd wordt dat de woningen elk ogenblik in elkaar kunnen zakken, waardoor de onder houdskosten enorm zullen stijgen. Toe gegeven: een houtrijke woning is geen voorbeeld van topkwaliteit. Maar men betaalt er dan ook geen topprijs voor. En wie belet het om er zelf verbeterin gen in aan te brengen? Zolang de uiter lijke vorm en kleur van het huis er niet door verandert, is dit toegestaan. Van welke kant men de zaak ook be kijkt: het blijft onbegrijpelijk dat de tientallen mensen waarom het hier gaat, deze kans om een eigen huis te bemachtigen, laten glippen. Liever blij ven zij huren en betalen over enige tijd een huurbedrag dat wellicht hoger is dan het bedrag aan rente en aflos sing dat zij moeten opbrengen als zij tot aankoop besluiten. Laat hen bedenken dat er een huur verhoging van twee maal tien procent voor de deur staat! Over het bovenstaande is al heel wat qepubliceerd. Onlanqs werden de bewoners van qemeentelijke woninq- wetwoninqen officieel schriftelijk door de qemeente op de hooqte qesteld van de koopmoqelijkheid tot 1 juni. Wij verbeelden ons niet, dat we zoveel in vloed hebben, dat door onze zoveelste publikatie méér huurders tot aankoop besluiten. Maar wij willen hen wel de verzekerinq qeven, dat zij hun qebrek aan initiatief al over enkele jaren zul len betreuren. Over 8 daqen is het 1 juni. HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild- 25 mei 2.21 en 15.10; 26 mei 3.41 en 16.29; 27 mei 5.00 en 17.44; 28 mei 6.13 en 18.47; 29 mei 7.14 en 19.44. Aan het strand ongeveer een uur eerder boog water. DEN HOORN Het is meer om het gemoedelijke karakter van ons blad te handhaven, dan om de nieuwswaarde, dat wij vooral in deze tijd van het jaar herhaaldelijk melding maken van 50- en 55-jarige huwelijksjubilea. Bij een diamanten feest, een 60-jarig huwelijk dus, is het een ander geval, want dat is een gebeurtenis, die zich hoogstens twee maal per jaar voordoet. De heer D. Drijver en mevrouw N Drijver-Kok zijn zich daar terdege van bewust en bijzonder dankbaar gestemd dat ze deze dag in goede gezondheid mogen beleven. „Tot mijn 83e jaar is er bij mij nooit een dokter in huis ge weest!" vertelt de 87-jarige heer Drij ver vol trots. „Maar toen werd ik ziek en heb zeven weken in het ziekenhuis van Alkmaar gelegen. Ze dachten alle maal dat ik de pijp uit zou gaan, maar niks hoor Ik ben weer zo gezond als een vis". De heer Drijver werkt nog elke dag, meestal in de boerderij van zijn zoon. Hij is altijd duinboer geweest en weidde zijn schapen en koeien in de buurt van Den Hoorn. „Dat was arm maar gezond buitenleven. We zijn nooit verwend en daar profiteer ik nu van1" zegt hij. „Vader" blijkt nog uitstekend OUD VVV-KANTOOR IN WINKEL HERSCHAPEN He gebouw in de Parkstraat, waarin tot voor kort het hoofdkantoor van de VVV Texel was gevestigd, is vorige week herschapen in een winkel. De fa. J. M. Moerbeek heeft er zijn toch al aanzienlijke reeks winkelpanden mee uitgebreid In de winkel vindt men uit sluitend damesmode en dan nog in de sportieve en vrijetijdssector, zoals bad kleding, shorts, jumpers etc. De heer L. Sok huurt het pand van de gemeente Texel totdat het gesloopt wordt om plaats te maken voor de doorbraak naar de Elemert. Dat kan echter nog lange tijd op zich laten wachten. De winkel zal te zijner tijd definitief ge huisvest worden in een der winkel panden, die de gemeente aan de door braak gaat bouwen en verhuren. BIJZONDERE ONDERSCHEIDINGEN De heer J K. A. Schreuder, thans wonende in de Prins Hendrikpolder op Texel, heeft tijdens de receptie, die ter gelegenheid van zijn afscheid van Am sterdam werd gegeven, enkele hoge on derscheidingen in ontvangst mogen ne men. De Schreuder, die zich vooral voor het jeugdwerk in de Jordaan bijzonder verdienstelijk heeft gemaakt, kreeg de Eremedaille in goud. verbonden aan de Orde van Oranje Nassau en de Ereleg- penning van het Anjerfonds Amster dam. Vooral de erelegpenning van het Anjerfonds is een bijzondere onder scheiding. Slechts een vijftal andere Nederlanders is er mee geëerd Onder de vele geschenken die het echtpaar Schreuder kreeg aangeboden, was een reis naar Israël. Voor de afscheids bijeenkomst bestond enorme belang stelling. LEIDSE MARKT Op de Leidse markt werden 220 Texelse lammeren aangevoerd met prijzen van ƒ90,ƒ115,en ƒ125, De handel was zeer rustig. eiectr. heggeschaar f 98 - op de hoogte te zijn van het wereldge beuren. Dat is het gevolg van zijn leer gierig karakter. Dagelijks worden vele uren achter dagbladen en tijdschriften doorgebracht. De 84-jarige mevrouw Drijver leest niet veel meer, want haar gezichtsvermogen gaat wat achteruit. Maar ze straalt van strijdvaardige le venslust als ze zegt: „Maar mijn oren zijn nog prima en dat kan vader niet zeggen!" Beide echtelieden zijn in Den Hoorn geboren en opgegroeid. Ook hun drie kinderen, twee dochters en een zoon, bleven er wonen en trouwden met Hoornder ingezetenen. Officieel is het vandaag de dag, maar het diamanten feest wordt morgen ge vierd. Van 16.30 tot 18.00 uur wordt in „Happy Days" een receptie gehouden Ongetwijfeld zullen velen van de gele genheid gebruik maken om het krasse stel te feliciteren. Op Hemelvaartsdag Op Hemelvaartsdag, 27 mei a.s. zal in de sporthal te Den Helder een Kerke dag gehouden worden. Het is er één van de 5, die op de zelfde dag en met het zelfde thema in Noordholland plaats vinden. Aan de voorbereiding ervan werken mensen van zeer uiteenlopende kerken mee; enkele predikanten en priesters, maar vooral veel „gewone" kerkgangers. Terwijl de formele kontakten tussen de kerken doorgaans niet veel verder gaan dan het afleggen van verklaringen en het aanvangen van studies, blijkt op het informele vlak van alles mogelijk. Gesprekskringen, adventsvieringen en nu dan als jongste loot aan de boom van de Noordhollandse oecumene: de Kerkedag. Voor protestanten bestaat in bepaalde kringen een traditie om elkaar op He melvaartsdag op te zoeken, voor rooms- katholieken geldt dit niet, en voor bei den is het een primeur. Het programma volgt in grote trekken dat van de vier andere plaatsen, Heiloo, Nieuwe Nie- dorp, Noord-Scharwoude en Schagen Om 11 uur is de liturgische opening, waarin admiraal L. E. H. Reeser voor gaat, Als eerste spreker over het hoofd thema komt pater Alexius Wils o.f.m. cap., van het opbouwcentrum Kenne- merland. Hij spreekt over de toekomst waar de kerk naar uit ziet, en waar heen de mens zich op weg mag weten, de nieuwe aarde waar geen rouw zal zijn, geen klacht en geen leugen. De kerk mag uitzien naar de wederkomst van haar Heer. De middagtoespraak, door ds. G. Toornvliet van radio Bloe- mendaal, spreekt over de tegenwoordig heid van Christus Niet alleen voor de toekomst heeft de kerk haar hoop op Hem gesteld, maar ook voor het heden „Zie, ik ben met u alle dagen". Tussen deze toespraken in wordt een agapè gevierd, een oudkerkelijk-broe- derschapsmaal. Dit wordt geleid door de gastheer van de dag, ds. J. B. Smit. Bij goed weer volgt een samenzangpro- gramma in de Opstandingskerk en een licht programma van jiddische liederen en voordracht in de Sporthal. De dag wordt besloten met een verklaring door ds. Koeman namens het centrale ker kedag comité, dat de regionale voorbe reidingen heeft begeleid. Naar verluidt hebben verschillende Texelse predikanten hun gemeente leden opgewekt deze dag in Den Helder mee te beleven. Zij zijn welkom, even tueel met hun kinderen van 5-14 jaar. Voor de kinderen is 'n speciaal boeiend programma samengesteld. De dag sluit omstreeks 16 uur. Voor de maaltijd is gezorgd door de commis sie; men hoeft dus geen brood mee te nemen.

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 1