Iencotop Demonstratie hooiwinning Folklore doet een beroep op V FILMNIÈÜWS Visser haalde vliegtuigmotor op Aan onze adverteerders Een rijk bezit ROESTVRIJSTAAL rubriekvoor I On^-rednUic LANDBOUW en VEETEELT Bakker's Ijzerhandel KARAAT BAKKER'S IJZERHANDEL A« van (.tHHitnjjfil In verband met Hemelvaarts dag is het noodzakelijk, dat adver tenties, bestemd voor de krant van vrijdag a.s. uiterlijk dinsdag avond 6 uur in ons bezit zijn. Van later ontvangen opdrachten kan plaatsing niet worden gegaran deerd. Directie Texelse Courant Naar verluid doen onze Noordzee vissers de laatste tijd goede vangsten. Aan boord van de TX 10 „Pieter Cor nells", schipper P Vlaming, Oosterend, was men dan ook niet direct verbaasd toen vorige week in een trek het net bijzonder zwaar bleek te zijn. Ditmaal betrof het geen vis maar een vliegtuig motor met een gewicht van maar liefst 1500 kg. Het gevaarte werd gevangen" op ongeveer tien mijn ten zuiden van het lichtschip Texel. Het koste veel moeite om de motor aan boord te krij gen. Voor het laatste (extra zware) stukje boven water moesten er touwen aan te pas komen. De vangst was even wel de moeite van het meenemen wéard. want schroothandelaar J. W. Schagen uit Oudeschild betaalde er een goede prijs voor. Het is vaker voorge komen dat vissers een vliegtuigmotor in hun netten kregen, maar dit exemplaar was zeer zwaar en bovendien geheel compleet. De propellor zat er nog aan en zelfs de bougieskabels waren intact. De stermotor was geheel begroeid met zeeannemonen. Op de foto ziet men de heer J. W. Schagen naast zijn vracht auto waarop de motor is geladen. conserveringsverf voor hout dringt in, hecht vast, dekt goed, conserveert geeft fleur, in div. kleuren. BAKKERIJ SNIK VERGROOTTE WINKELPAND De heer G. Snikt heeft zijn winkel in de Molenstraat te Den Burg na een ver bouwing vrijdag heropend. Bij de win kelruimte is een kamer getrokken, waardoor de vloeroppervlakte tot 25 m2 toenam. Zowel in- als exterieur zijn nu bijzonder fraai uitgevoerd. In de hout betimmering. die door de fa. Koning uit Haarlem werd aangebracht, zijn vier houtsoorten verwerkt. Ook de inventa ris van de winkel is geheel vernieuwd. Het metselwerk werd uitgevoerd door de fa. G. Witte; het timmerwerk door de Gebr. Schoenmaker, voor de fraaie tegelpui zorgde de heer Th. van Heer- waarden, het schilderewrk nam de fa. J. J Vonk voor zijn rekening, J. Agter legde de elektrische apparatuur aan en voor de vloerbedekking tekent de fa. Lunter. Het ontwerp voor de verbou wing werd gemaakt door de architect B. Zijm. BEJAARDENTOCHT UITGESTELD OOSTEREND De bejaardentocht van Oosterend. die dinsdag 1 juni zou worden gehouden, is uitgesteld. Dit in verband met het feit, dat op dezelfde datum de Reisveremging Oosterend, waar een aantal bejaarden lid van is, haar jaarlijkse trip organiseert. De be jaardentocht is daarom verschoven naar dinsdag 15 juni. Van Reclamebureau „Utrecht" TEXEL KRIJGT GRATIS ADRESBOEK Een beetje ontdaan kwamen gisteren twee vertegenwoordigers van de Uitge verij en reclamebureau „Utrecht" ons redactiekantoor binnen. Het bureau is voornemens voor Texel een adresboek uit te geven waar de namen en adressen van alle gezinnen in staan. Het boek kan als nandige telefoongids worden gebruikt, want ook de telefoonnummers worden erbij vermeld. Deze gids, waar aan stellig op Texel behoefte bestaat, kan echter alleen uitgegeven worden, wanneer voldoende Texelse zakenlie den bereid zijn er een advertentie in te plaatsen. Dit laatste, zo vertelde de vertegenwoordigers, stuit op enorme weerstand. Bijna overal kreeg men „neen" op het rekest. Dat was wel enigszins begrijpelijk, want men hield het tweetal voor een afvaardiging van de uitgever, die in 1963 een zakengids uitgaf, die zo meldden wij indertijd in een recensie onbruikbaar was en derhalve alleen maar als een „adver tentiefuik" kon worden beschouwd. Begrijpelijk dus dat men voor een twee de keer bedankte. We hebben evenwel reden om aan te nemen dat het recla mebureau Utrecht in staat is om een zeer bruikbaar en handig gidsje uit te geven. De namen van de mensen wor den in alfabetische volgorde genoemd en zijn beschikbaar gesteld door de af deling Bevolking van de gemeente Texel. Alle gezinshoofden worden in de gids een tweede keer genoemd, maar dan onder de naam van de straat waar in zij wonen. Men kan dus op twee ma nieren een adres of telefoonnummer opzoeken. De adreslijst komt medio juli van de pers. Over heel Texel zullen de boekjes gratis huis-aan-huis worden bezorgd. Men is voornemens iedere twee jaar voor een gecorrigeerde druk te zorgen. De advertentietarieven zijn niet bijzon der hoog. Volgende week zullen de ver tegenwoordigers het nog eens proberen. Pinksterdruktc. In verband met de te verwachten drukte tijdens de Pinksterdagen verzoe ken wij onze leden dringend, ons de nog beschikbare akkommodatie op te geven en ons tevens op de hoogte te houden van iedere wijziging. Dit kan telefo nisch. mondeling of schriftelijk gebeu ren op de kantoren te Den Burg. De Koog, Den Hoorn en De Cocksdorp Informaticpost Den Helder. Op donderdag 27 mei (Hemelvaarts dag) zal de informatiepost te Den Hel der weer in gebruik worden genomen. Ter vereenvoudiging van het werk wordt er in Den Heider uitsluitend ge werkt met de door bovenstaande op- roèp verkregen gegevens, die door de bureaus op Texel aan de post te Den Helder worden doorgegeven. Logies Informatie Dienst. Er zal dit seizoen door onze kantoren zoveel mogelijk met logiesbonnen wor den gewerkt. D.w.z. dat zodra er een gast aan onze balie verschijnt die logies zoekt, er voor deze gast een kamer ge reserveerd wordt in één van de bedrij ven, waarvan wij een opgave kregen. Door de gast wordt aan ons kantoor de eerste nacht betaald, welk bedrag door de VW met het betreffende be drijf wordt verrekend. Binnen afzienbare tijd zullen vele gasten uit binnen- en buitenland ons eiland weer bezoeken om er te genieten van de natuur, vogels, duinen, Dennen en de weiden met de schapen. De Stich ting Folklore Texel wil hier gaarne iets aan toevoegen: iets laten zien van de oude Texelse klederdrachten, van oude beroepen, van volksdansen door jong en oud. Uit reacties van gasten weet men, dat een en ander door hen buitenge woon wordt gewaardeerd. Dit blijkt trouwens wel uit het aantal mensen, dat jaarlijks op woensdagmiddag op de Groeneplaats aanwezig is. Ongetwijfeld moeten wij doorgaan met het op ac tieve wijze onze gasten iets te bieden. Echter, voor het realiseren van een programma is helaas geld nodig. Het ligt in de bedoeling gedurende negen woensdagen een programma te brengen. Het daarvoor benodigde geld is nog niet voldoende. Velen op Texel hebben een schrijven ontvangen met het verzoek een bijdrage te willen storten op de rekening van Folklore bij de Neder landse Middenstands Bank (giro no. 17392). Wellicht door drukte in zaak of bedrijf is hierop nog geen reactie ge komen, maar misschien wil men er de zer dagen even de tijd voor nemen? Ook Uw gasten zullen genieten van het ge- bodene op woensdag. Het bestuur twijfelt er niet aan, dat de goede wil aanwezig is. Dit is duide lijk gebleken uit de bijdragen, die het bestuur mocht ontvangen, speciaal voor de dag naar Keukenhof. Men heeft be grip gehad voor de grote propagandis tische waarde die van zo'n evenement uitgaat. Duizenden foto's werden er ge maakt en deze zullen thuis in den vreemde worden vertoond aan kennis sen, zodat vele malen de naam „Texel" zal worden genoemd. Dit kan ons alleen In voorname, matzilver gesatineerde uitvoering van diamanthard, edel materiaal. maar ten goede komen. Gelukkig kun nen de uitgaven van deze dag worden gedekt door de vrijwillige bijdragen. Het bestuur hoopt, dat dit ook gezegd zal kunnen worden aan het eind van het seizoen, wat betreft het zomerpro- gramma. Stichting Texels Folklore ROUTE VOGELWANDELTOCHT OP 27 MEI 1965 Start van 13 tot 14 uur in de Wezen- tuin. 20 km.: Wezentuin linksaf Parkstraat, bij Weverstraat rechtsaf, Julianastraat, b\] Wilhelminalaan linksaf; Hallerweg, einde weg linksaf Schilderweg op (rij wielpad); eerste weg links (Middelland- seweg) tot Laagwaalderweg, hier rechtsaf; eerste weg linksaf tot aan de dijk; hier rechtsaf; steeds de dijk hou den tot aan Ceres; hier rechtsaf langs Westergeestweg; bij Schansweg linksaf; eerste weg links; langs Russenkerkhof; eerste slag rechte naar Den Burg; bij Leemkuilweg links; eerste weg rechte; Haffelderweg; Keesomlaan, Schilder end; Weverstraat; Parkstraat naar We zentuin. 10 km.: Wezentuin linksaf, Parkstraat; bij Weverstraat rechtsaf; Julianastraat; bij Wilhelminalaan linksaf; Hallerweg; Schilderweg oversteken; achter zuivel fabriek langs 't Sandershuis via Schille- paadje naar het Buurtje in Oudeschild; hier rechtsaf naar het gemaal De Schans; voor de Schans rechtsaf2de weg links voorbij het Russenkerkhof; dan eerste slag rechte naar Den Burg; bij Leemkuilweg linksaf; eerste weg rechts; Haffelderweg; Keesomlaan; Schilderend; Weverstraat; Parkstraat naar Wezentuin. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 26 mei a.s. worden de moeders van de buitendorpen verwacht op de volgende uren Den Hoorn: 13.3014.00 uur; Oostcrend en De Waal: 14.0014.45 uur; De Cocksdorp en Eicrland: 14.4515.30 uur; De Koog: 15.30—16.00 uur. SUCCES VOOR PADVINDERSGROEP BERGEN Tijdens de in het afge lopen weekend te Bergen gehouden patrouillewedstrijden werd de Hout- duivenpatrouille van de Texelse pad- vindersgroep „De Zwalkers" eerste van het distirct Den Helder en achtste in het regionale klassement. Dit is een felicitatie waard 1 SUCCES VOOR JUDO-CLUB In het zaterdag te Den Helder gehou den judo-toernooi, waaraan twee Texel se teams van zes man deelnamen, slaag den de Texelaars erin de tweede prijs te behalen. Den Helder werd eerste en Nieuw Den Helder derde. De Texelaars kregen een fraaie herinneringsmedaille uitgereikt. Een paar weken geleden vroegen wij Uw aandacht voor nieuwe methoden bij de hooiwinning. We wezen toen op het werk van de maaikneuzer, of klepel maaier en de zgn. stengelkneuzer. In het eerste geval wordt het maaien en kneuzen in één bewerking uitgevoerd, in het tweede geval volgt er op het nor male maaien een bewerking, die de stengels kneust. Binnenkort demonstratie De Commissie voor Streekontwikke- ling heeft in haar laatste vergadering besloten deze methoden op één van de Texelse bedrijven te demonstreren in vergelijking met de normale wijze van hooien'. Er komen drie hoofdobjecten, die we als volgt kunnen aanduiden, a. Normaal maaien en daarna schudden en/of keren, b Maaien met de maaimachine en het materiaal daarna door de stengel kneuzer laten bewerken, c. Maaien en kneuzen in één bewer king met de klepelmaaier. Het maaien onder a. genoemd zal vier en twee dagen vóór de demonstra tie worden uitgevoerd. In de dagen tus sen het maaien en de demonstratie zullen er gedeelten van dit object inten sief worden geschud. Een ander deel zal in deze periode slechts weinig worden bewerkt. Wij ervaren nl. ieder jaar, dat nog een flink gedeelte van de veehou ders niet overtuigd is van het belang van intensief schudden. Op de dag van de demonstratie kunnen de bezoekers het verschil zien tussen het hooi, dat vier dagen lang intensief is bewerkt en ander hooi. waar weinig in gebeurd is. Twee dagen vóór de demonstratie zal object b. worden aangelegd. Het gras wordt dus gemaaid en bewerkt met de stengelkneuzer van de fa. Gebr. Kunst. In de twee dagen vóór de demonstratie wordt er flink in het hooi gewerkt en het resultaat van deze bewerking is derhalve te zien op de demonstratie dag. Als de weersomstandigheden gun stig zijn moet dit materiaal op die dag al flink gevorderd zijn op de weg naar het hooi worden. Ook het Object c. zal twee dagen vóór de demonstratie worden aangelegd. De klepelmaaier maait en kneust het gras derhalve. Ook in dit materiaal zal flink gewerkt worden met schudder en keer- der. Gezien de ervaringen in andere delen van ons land moet dit hooi op de dag van de demonstratie kort aan het inschuren toe zijn. Wat er op de demonstratiedag te zien is In de eerste plaats kunnen de bezoe kers zich dus een oordeel vormen over de snelheid, waarmee meer of minder intensief bewerkt gras verandert in hooi. Ik geloof, dat dit het punt is bij de hooiwinning. Iedere dag, die men eerder kan inschuren betekent een gro te vermindering van het risico bij de voederwinning. Op de demonstratiedag kan men ech ter ook de diverse machines aan het weik zien. De Commissie hoopt, dat het mogelijk zal zijn op deze dag ook het werk van de zgn. tonnenmaaier te laten zien. Het maaien van gras berust hier bij op een heel ander systeem dan het al vele jaren toegepaste van maaibalk met het mes. Controle op de snelheid van hooi worden Door de landbouwvoorlichters zullen in de dagen vóór de demonstratie regel matig monsters van het bewerkte gras worden onderzocht op het droge stof- gehalte. Het resultaat van het onder zoek zal op de dag van de demonstratie bekend worden gemaakt. Men zal dus geen genoegen behoeven te nemen met en beoordeling, die door schatting is vastgesteld, maar concrete cijfers krij gen. Plaats en tijd De plaats, waar U dit alles kunt zien kunnen we al mededelen. Het is een perceel op het bedrijf van de heer De Lugt. Bedoeld perceel ligt aan de zgn. Limietweg. Dit is de groene weg, die geheel in het zuidwesten van polder Eierland de Hoofdweg en de Postweg verbindt. De datum van de demonstratie kun nen we U helaas nog niet mededelen. We hadden ons voorgesteld dit te doen S.V. TEXEL Onze Adspirantendag behoort weer tot het verleden. Het was bijzonder prettig op en langs de beide velden; vooral ook door het prima weer. Er is met veel overgave gespeeld, zo wel zaterdag als zondag. Er kwam nog een club, JVC, buiten het programma opdagen en kon toch nog worden inge last. Uitslagen zaterdagmiddag: 1. Beverwijk, 2. Oosterend, na spannen de strijd door strafschoppen beslist, no. 3 Beverwijk c. Zondagtoernooi, 13 deelnemende elf tallen. Ook nu prima wedstrijden, jeug dig enthousiasme en dikwijls veel span ning. Ie. werd weer Beverwij 1 a; 2e WiGW a; 3e Helder a. Door voorzitter Ten Cate werden de prijzen uitgereikt en werd dank ge bracht aan alle medewerkers en jeugd commissie Zaterdag kwamen de pupillen met een 3e prijs uit Wieringen van het Succes-toernooi. Zondag a.s. speelt Texel 1 de eerste wedstrijd voor de districtsbeker tegen onze oude tegenstander Flevo, aanvang 14.30 uur. Zondag komen 3 juniorenelftallen van „Lijnden" uit Flevoland S.V.T. bezoe ken. ken. D- D- in de week van Hemelvaartsdag. Op de dag vóór Hemelvaartsdag is er echter de grote demonstratie in de Wogmeer en daardoor is deze week minder ge schikt. Mogelijk zal de demonstratie daarom gehouden worden in de eerste helft van de week vóór Pinksteren. We hopen U dit zo spoedig mogelijk mee te delen. Maar neem nu reeds het besluit deze mogelijkheid om iets meer van de nieuwe mogelijkheden van hooiwinning aan de weet te komen, waar te nemen. GRONDONDERZOEK PARTICULIERE TUINEN Het Bedrijfslaboratorium voor grond en gewasonderzoek houdt zich ook be zig met het onderzoek van grond van particuliere tuinen. Omdat dit nog wei nig bekend is, wordt van deze mogelijk heid om de kwaliteit van de eigen tuingrond vast te stellen, weimg ge bruik gemaakt. Het gevolg is dat velen ieder jaar hun tuin bemesten zonder te weten hoe groot de behoefte aan be paalde meststoffen is. Daardoor wordt veelal te weinig of te veel meststof ge geven. Als men door het bedrijfslabora torium een grondmonster laat nemen, krijgt men een rapport waarin wordt aangetekend aan welke stoffen de grond behoefte heeft en welke hoeveel heid meststof per m2 moet worden ge strooid om een zo hoog mogelijk op brengst te verkrijgen. Zij, die voor dit grondonderzoek belangstelling hebben, kunnen zich voor nadere inlichtingen wenden tot de monsternemer J. Kik kert. Beatrixlaan 148 te Den Burg. tel. 1(02220) 2104. TEXELSE MARKT Op de gisteren gehouden tweede lam- merenmarkt werden 1675 lammeren aangevoerd, die 95.tot ƒ120,op brachten De handel was vlot. Verder 10 schapen ƒ150,tot ƒ175,en 16 nuchtere kalveren ƒ150,tot 225, INGEKOMEN PERSONEN Sies van den Berg, van Wonseradeel, Wons Terpweg 26 naar K 90; Eleonore Schijff ev. Douma, van Bussum, Ver- steeghstraat 24 naar De Koog, Kamer- straat 2; Jannetje Stark, van Barneveld, Valkseweg 55 naar O 1; Pieter H. van der Heide met gezin, van Rheden, De Steeg, Havikkerwaard 52 naar O 154; Johan K. A. Schreuder, met gezin, van Amsterdam, Lindengracht 85 bov. naar H 44; Marja T. Croes, van Sneek, Anna Paulownastraat 45 naar De Koog, Dorpsstr. 42; Elisabeth M. Bartels ev. Goorhuis, van Nijmegen, St. Annastr. 604 naar Den Burg, Groeneplaats 14. VOORTGANG RUILVERKAVELING De uitvoering van de werkzaamheden in de ruilverkaveling Texel (8100 ha.) werd, aldus het jaarverslag 1964 van de Cultuurtechnische Dienst, afgeremd in verband met de beperkte geldmiddelen. Een oppervlakte van ongeveer 300 ha. werd ingezaaid en begreppeld. Voorts werden kavelinrichtingswerken uitgevoerd in een blok ter grootte van 550 ha, waarvan nog 100 ha. werd in gezaaid en begreppeld. De bestekken voor het nog resterende kavelinrich tingswerk kwamen gereed. Het voor lopig plan van toedeling is bijna geheel gereedgekomen Donderdagmiddag en -avond wordt in de bioscoop de befaamde Walt Disney- film „De wonderbaarlijke belevenissen van de Robinsons" vertoond. Uit angst dat haar zonen Frits en Ernst ingelijft zullen worden bij de steeds meer oprukkende legers van Na poleon, besluit een Zwitserse familie, bestaande uit vader, moeder en drie jongens, het land te verlaten om in Nieuw Guinea een nieuw leven te be ginnen. Tijdens de overtocht wordt hun schip geschaduwd door een piratenschip dat rustig zijn tijd afwacht om het te kapen. Een hevige storm, die uren aan houdt, steekt op en met een hevige klap wordt het schip op de rotsen geslin gerd. Als de storm afneemt, gaat de familie een kijkje nemen aan dek. Groot is de verbazing als ze bemerkt dat de gehele bemanning het schip heeft ver laten met achterlating van al hun be zittingen. Het schip heeft zich diep in de rotsen geboord en moet als verloren worden beschouwd. Het ligt slechts en kele mijlen uit de kust van een eiland. Vader en de twee oudste jongens gaan in een zelfgemaakt vlot naar het eiland om poolshoogte te nemen. Het eiland blijkt onbewoond te zijn. Zij besluiten het voedsel, de dieren en het hout van het schip naar het eiland over te bren gen om daar af te wachten tot zij door een schip worden opgepikt. Er leven veel wilde dieren op het eiland en om zich veilig te stellen bouwen ze een huis in de bomen. Daarna gaan ze terug naar het wrak om kanonnen te halen, waarmee zij zich willen verdedigen te gen mogelijke aanvallen van de piraten. Zij plaatsen de kanonnen op een steile rots. waar zij zich kunnen terugtrekken als zij aangevallen mochten worden. Het leven gaat zeer rustig zijn gang op dit paradijseiland. De twee oudste jon gens gaan op onderzoek uit rond het eiland. Tot hun grote schrik komen zij tot de ontdekking dat de piraten aan de andere kant van het eiland aan land zijn gegaan. Na vele avonturen komt alles op zijn pootjes terecht en kan worden besloten op het eiland te blijven om er een kolo nie te stichten. Toegang alle leeftijden.

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 2