Cjrocn "Zwarts Jexels in het harL, Potasch en Perlemoer naar Texel AGENDA Koninklijk Texels Fanfarekorps organiseert bliksemloterij Bij voldoende De Hemel Bejaardentocht Den Burg weer voortrejjelijk geslaagd Koelbslen?Gebr. Schoor!! A Gedwongen door financiële nood l&WAf ik ïmèm belangstelling Nu reeds plaatsbespreken Thomas Medaillon Perfecte organisatie dor rpscoinmissie FRANS ZEGEL ML'- „Black en Decker" Bakker's Ijzerhandel VRIJDAG 28 MEI 1965 TEXELSE 78e JAARGANG No. 798» Uitgave N.V. v/h Langeveld dc Rooü Postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2058 Rednktie: Harry dc Graaf, Wilbelmlnalaao 33, Den Burg, tel. 2058, 's avonds 2382. COURANT Verschijnt dinsdags en rrijdags. Bank: Nederl. Middcnstandsbank; Coöp. Boe renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,65 p. kw. 30 ct. incasso. Advert.: familieberichten 14 ct p. mm^ andere advert 12 ct p. mm. Om spoedig te kunnen voorzien in de financiële nood zal ons Koninklijk Texels Fanfarekorps een bliksemloterij houden. In zo kort mogelijke tijd zal ge tracht worden tienduizend loten aan de man te brengen. Dit lijkt een enorm ge tal, maar men hoopt dat zoveel mogelijk Texelaars, die hun fanfare uit de nood willen helpen, bereid zijn meerdere loten te kopen. Zeer bezwaarlijk is dat niet, wani ze kosten slechts een kwartje per stuk. Er is een groot aantal aantrek kelijke prijzen beschikbaar gesteld. De hoofdprijs is een Candy wasautomaat, de tweede prijs een pick-up, derde prijs een broodrooster, vierde prijs een haar- droogkap en de vijfde prijs een tuinstoel met tafel. Verder een zonnebcd, elektri sche koffiemolen, tuinparasol en tien tallen andere waardevolle prijzen en troostprijzen. Met de verkoop van de loten wordt op dinsdagavond 2 juni begonnen. Op za terdagavond 5 juni zal de trekking van lata., - bulten va/eM-oefdatilLbald van da redablle ,T=:CV DE DOOD VAN LOLADZE Naar aanleiding van de vraag van de heer H. C. J. Koning, gesteld in zijn ingezonden schrijven in Uw blad van 14 mei, zou ik graag het volgende wil len opmerken met de bedoeling voor goed een eind te maken aan de twijfel of Loladze werkelijk dood is of niet. Toen de Russen in april 1945 het ge organiseerde verzet tegen de Duitsers moesten opgeven, besloten zij in kleine groepjes him vijand te gaan bestoken. Loladze en zes anderen verscholen zich in de boerderij „Plassendaal". Deze hoeve werd na verraad 's avonds door de Duitsers in 'brand geschoten. Loladze en zijn kameraden redden zich door in de kelder van het gebouw te kruipen. De volgende morgen trachtten zij in de omgeving een beter heenkomen te vin den en vluchtten door een graanveld. Zij werden door een paar Duitsers, die over de dijk fietsten, opgemerkt en neergeknald Wij hoorden tot de eersten die de lijken hebben gezien. Wie die andere Loladze is, weten we niet. Wat we wel heel zeker weten is dus dat de opstandelingenleider Loladze met zes anderen sneuvelde in april 1945 in een graanveld in de polder Waalenburg. Oud-verzetsstrijder Den Burg. NASCHRIFT REDACTIE: „Wij vermoeden", aldus de pers- attaché van de ambassade van de USSR te Den Haag, die wij telefonisch over deze zaak om opheldering vroegen, „dat de ondertekenaar van de brief en de opstandelingenleider in het geheel geen familie van elkaar waren. Dat zij waar schijnlijk geen verwanten zijn, blijkt uit de spelling van de volledige namen van de twee!" Onze zegsman voerde er aan toe dat Loladze een naam is, die in Georgië veel voorkomt, zoals in Neder land Jansen en op Texel de naam Keij- ser. Wij zijn naar aanleiding van het in gezonden stuk van de heer Koning door maar liefst twaalf abonnées opgebeld, die er allen vast van overtuigd waren, precies te weten in welke familie relatie de ondertekenaar van de brief met de leider van de opstand stond. Hun meningen liepen echter sterk uit een. Van iemand die het gezien zijn bemoeiingen met de opstand weten kon, vernamen we dat de beide Lolad- zes broers waren. Door een minstens zo betrouwbare zegsman werd ons evenwel verzekerd dat het geen broers maar ne ven waren! En alsof de daardoor ont stane verwarring nog niet groot genoeg was, kregen we gisteren alweer uit welingelichte bron te horen dat het om achterneven ging! Nu is het door de taalbarrière zeer wel mogelijk geweest, dat misverstanden zijn ontstaan. Zowel voor „neef" als „achterneef" schijnt in Georgië hetzelfde woord te worden ge bruikt. Overigens is het heel goed mo gelijk dat de beide Loladzes van elkaar hebben gezegd dat zij broers waren; zij hebben dat niet bedoeld als familie relatie, maar broeders in de strijd voor hetzelfde doel. Het een en ander over wegende, zijn wij geneigd het er voor lopig op te houden, dat de onderteke naar van de brief in geen enkele fami lierelatie stond met de opstandelingen leider. Dat de leider Loladze indertijd in Waalenburg is gedood, was al lang algemeen bekend en de bovenstaande brief van de oud-verzetsman bevat dus geen nieuws. worden gehouden door burgemeester C. De Koning en dan hoopt men alle loten kwijt te zijn in zoveel mogelijk dorpen. Iedere avond zal minstens één dorp worden bezocht Uiteraard eerst die, waar het korps de meeste donateurs heeft. Getracht zal worden ook Ooster end en Den Hoorn te bezoeken. Terwijl in de dorpen de loten worden verkocht, kunnen de kopers zelf zien welke prij zen ze kunnen winnen. Alle hoofdprij zen worden nl. op een aanhangwagen gezet, die voorzien van propagandabor- den door de straten wordt voortgetrok ken. De trekkingsavond op zaterdag 5 juni krijgt een feestelijk karakter. De plechtigheid zal door de burgemeester worden verricht in de muzieknis in De Wezentuin. De prijswinnaars zullen on middellijk daarna worden bekend ge maakt. Zoals bekend heeft het korps in de afgelopen tijd nogal wat kosten moeten maken om het instrumentarium op peil te houden. Zo heeft de drumband vijf tien nieuwe troms gekregen, omdat de oude beslist niet langer bruikbaar wa ren. Nu is een fraai uniform effect be reikt De majorettes hebben nieuwe stokjes gehad van Amerikaans model. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 19 tot en met 25 mei 1965 Geboren: Bart, zv. Dirk Roeper en Margaretha Kuip; Diana Janine, dv. Simon Lakeman en Antje E. Blom; Helena, dv. Sijbrand Keijser en Benja- mintje J. de Ridder; Franciscus Joan nes, zv. Mattheus H. Schraag en Eliza beth J. M. Smit. Ondertrouwd. Wullem Goënga en Bernarda Tini Dros Overleden: Anna Catharina Knijn, weduwe van Schrama, oud 71 jaar Gerrit Weijdt, oud 85 jaar ZONDAGSDIENST DOKTOREN ingaande vrijdag 24 uur tot en met maandag 13 uur Dokter COUTINHO, tel. (02220) 2023 (voor praktijken doktoren Coutinho, Elias en Van Loon) Dokter BARNARD, tel. (02220) 234 (voor praktijken doktoren Barnard en Siebinga) DIERENARTSEN ingaande zaterdagmiddag 12 uur: II. DE BOER, tel. (02220) 2527 WITTE KRUIS van zaterdagmorgen 8 uur tot maandagmorgen 8 uur: Zr. HOL. Den Burg, tel (02220) 2414 CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 2 juni a.s. worden de moeders van Oudeschild en Den Burg verwacht: Oudeschild van 1.30-2 uur; Den Burg van 2-4 uur. Het vermaarde toneel-duo Potasch en Perlemoer, gespeeld door Johan Kaart en Johan Boskamp, zal op zaterdag en zondag, 29 en 30 oktober in „De Oranje boom" te Den Burg optreden. Opge voerd zal worden de klucht „Potasch en Perlemoer in textiel". Het initiatief gaat uit van de zaalhouder, de heer A. G. v.d. Berg, die van mening is dat een dergelijke evenement op Texel beslist in een behoefte voorziet. Dc uitnodiging van het tweetal, dat geassisteerd wordt door Ans Koppen, Marjo de Vries, Jeanine van Wely, Hans Boskamp, Bert v.d. Linden, Harry Bod a en Rudy West, is echter een zeer kostbare zaak en het plan is dan ook niet te verwezenlijken als niet op tenminste 350 bezoekers per avond kan worden gerekend. Aangezien dc heer v.d. Berg het gezelschap op uiterlijk 16 juni moet laten weten of de voorstelling op Texel kan doorgaan, staat hij voor de kwellende vraag of op het eiland van Potasch en Perlemoer voldoende belangsteling bestaat. Het financiële risico is vrij groot, want al leen Kaart en Boskamp ontvangen sa men al ƒ1700,voor de twee avonden. Teneinde na te gaan of in oktober minstens 700 mensen zullen komen, zal vanaf heden gelegenheid bestaan om plaatsen te bespreken. Adspirant-bezoe- kers kunnen dit doen in „De Oranje boom" niet telefonisch en krijgen daar tegen betaling van ƒ0,25 een voor- lopig plaatsbewijs. Dit bewijs kan in oktober tegen een toegangsbewijs wor den ingewisseld. Eerst dan betaalt men de entreeprijs: ƒ5,per persoon. Door het plaatsbespreken verplicht men zich dus om te zijner tijd de entreeprijs te betalen Gelegenheid om zich als be zoeker van de avond te melden bestaat uiterlijk tot en met 14 juni. Als zich dan een belangrijk deel van het benodigde minimum aantal bezoekers heeft ge meld, kunnen de avonden definitief doorgaan. Anders moet er van worden afgezien en kan men het kwartje terug halen. Beslist nodig De heer v.d. Berg vindt dat in de wintermaanden nodig iets op touw moet worden gezet, naast de traditionele uit voeringen van de toneelverenigingen. Hoewel voor deze avonden altijd grote belangstelling bestaat, is de toeloop voor het ,.bal na" meestal nóg groter. Texel krijgt niet vaak topartiesten te zien en het is de moeite waard het ex periment eens te wagen Wanneer het slaagt, en dat is uiteraard geheel afhan kelijk van de gebleken belangstelling, kunnen de avonden in oktober het be gin worden van een traditie. De heer v.d. Berg zegt in de theateiwereld vele goede relaties te hebben, waardoor de mogelijkheden in de toekomst zeer gun stig zijn. Eerst dient een begint gemaakt te worden Op het verlanglijstje staan figuren als Rudy Carrel, Toon Hermans en Rita Corrita, de allen persoonlijke kennissen van de zaalhouder zijn. UITSLAG SPORTVISWEDSTRIJD Tijdens de zondagmiddag aan de dijk bij Dijkmanshuizen gehouden sportvis wedstrijd werd bijzonder weinig gevan gen. Het weer was dan ook zeer on gunstig. Maar deze door de sportvisclub „Texel" georganiseerde wedstrijd telde mee voor het clubkampioenschap, zodat toch nog 28 leden present waren. Eer ste werd L. Heerschap, die voor het kampioenschap aan de kop staat; 2. Piet Hartog, 3. Van Elten. 4. M. Heerschap, 5 Van Kooten Voor het kampioenschap moet nu nog één wedstrijd worden ge speeld: aan het strand bij paal 17. De sportvissers organiseren dit seizoen drie viswedstrijden, waaraan ook gasten kunnen deelnemen. A.s. zondag zullen de clubleden in open zee gaan vissen vanuit de kotter van de heer KI. Vlas te Oudeschild. GESLAAGD Voor het praktische examen imker slaagde te Wageningen de heer G Wes- terlaken, Eierland. Texels enige koeltechn. bureau telefoon 2550 - Den Burg Vrijdag 28 mei Den Burg, Hotel Texel, Holl. Mij. van Landbouw, afd. Texel, voorjaarsvergadering Om plm 9.15 uur lezing door Dr. P. Wens- voort over „Schapcnziekten en hun bestrijding" Dinsdag 1 juni Den Burg, De Oranjeboom, Kunstkring Texel, dc afd. Texel van de NATU met het stuk Tussen eb en vloed" van Ben van Eysselstein. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 30 mei op om 4.28 uur en gaat onder om 20.48 uur; 2 juni op om 4.26 uur en onder om 20.51 uur. Maan 30 mei N.M.; 6 juni E.K. Hoog water ter rede van Oudeschild 28 mei 6.13 en 18.47; 29 mei 7.14 en 19.44; 30 mei 8.09 en 20.34; 31 mei 9.00 en 21.21, 1 juni 9.47 en 22 06; 2 juni 10.30 en 22.50; 3 juni 11.09 en 23.34; 4 juni 11.53 en 5 juni 0.20 en 12.32. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water GESLAAGDE BUITENSPELMIDDAG VAN C.J.O.T. Zaterdagmiddag hebben twaalf groe pen van diverse jeugdverenigingen van ons eiland met hun leiders deelgenomen aan de buitenspelmiddag, die georgani seerd was door het C.J.O.T. (Centraal Jeugd Overleg Texel). Er was in de Dennen in de omgeving van het Museum een speurtocht uitge zet. Tijdens deze tocht moesten de groe pen vijftien opdrachten uitvoeren, die varieerden van het herkennen van een foto van de Beatles, het beantwoorden van vragen over Texel tot het maken van een rijmpje, het bedenken van spreekwoorden en gezegden met dieren namen erin en het klimmen langs tou wen. Om de vijf minuten ging op twee ver schillende punten van de route een ploeg van start, zodat binnen een half uur alle ploegen op weg waren. Er werd met zeer veel enthousiasme aan de opdrachten gewerkt. Na afloop van de twee uur durende tocht zou de uitslag bekend gemaakt worden, maar dit bleek niet mogelijk, daar het berekenen van de uitslag ter plaatse veel tijd zou gaan vergen. De uitslag van de buitenspelmiddag wordt daarom langs deze weg bekend ge maakt: 1 Zwalkers kabouters, groep 10 2. Sint Jeroen welpen, groep 1 3. Sinclair III. groep 6 4 Sinclair II, groep 5 5. Hervormde meisjesclub Den Burg, groep 12 en Sinclair IV, groep 7 7. Sinclair I, groep 4 8. Zwalkers welpen I, groep 2 9. Zwalkers welpen II, groep 3 10 Oudeschild I, groep 8 11. De Waal, groep 11 12 Oudeschild II, groep 9. Het verschil tussen de groepen was uiterst gering, omdat de meeste op drachten door alle groepen zeer goed waren uitgevoerd Dat de 120 meisjes en jongens zich deze middag in de Den nen vermaakt hebben, blijkt wel uit het rijmpje, dat door één der groepen werd gemaakt ,,Uit alle dorpen kwamen velen Om samen in het bos te spelen De opdrachten vielen reuze mee We zongen met de Beatles Yea, Yea Ook zagen we Barend de Beer We hopen van volgend jaar weer". OVERDENKING: Waar is de hemel7 Daar, waar God is. En God is toch overal? Ja, maar er zijn bepaalde plaatsen, waar Hij in het bij zonder aanwezig is. De belofte van Christus luidt: „Waar twee of drie in Mijn naam vergaderd zijn. daar ben Ik in het midden". Waar Hij gezocht, aan geroepen, erkend en geprezen wordt, daar is Hij present. Een voorproefje van de hemel kan reeds op aarde gesmaakt worden. De hemel is de volkomen zalig heid. het intense geluk, de diepe vrede, die alle verstand te boven gaat, de heerlijke vreugde van het bij-de-Heer- zijn. De hemel kan pas volkomen be leefd worden in het leven na dit leven. De hemel is er voor allen, die van Christus zijn. Wij mensen mogen en kunnen niet uitmaken wie er wel en wie er niet komt. Wij geloven, dat God lief de is, maar dat houdt ook in dat Hij niet met zich laat spotten. De hemel kunnen wij niet geografisch bepalen, wij kunnen de hemel niet aanwijzen, zoals wij de zon en de maan kunnen aanwijzen. Maar de hoogste werkelijk heid is niet gelegen in de zichtbaarheid. God is onzichtbaar, de hemel is onzicht baar Niet zien en toch geloven: dat is het wachtwoord van een christen. Ge loven is niet slechts iets voor waarheid aannemen, maar het is een vast ver trouwen op Hem, die hemel en aarde gemaakt heeft. „Het geloof is de zeker heid der dingen, die men hoopt, en het bewijs der dingen, die men niet ziet" (Hebreeën 11 vers 1). Een christen kan er zeker van zijn, dat niets hem kan scheiden van de liefde van God. Leven en dood liggen in Zijn hand. Christus heeft de macht van de dood gebroken. Hemelvaart be tekent dat Christus tot koning gekroond wordt. Hij is overwinnaar. Hij wil ons ook in deze overwinning doen delen. Wanneer wij ons open stellen voor Hem. krijgen wij deel van zijn goede gaven. Wie onverschillig aan Hem voorbijleeft, wie denkt dat hij God niet nodig heeft, zal bedrogen uitkomen. Het komt er op aan onze knieën te buigen voor Koning Jezus, Hem te erkennen, te dienen, te loven en te prijzen. J. G. Beerthuis verkrijgbaar bij Parkstraat 26-30 De jaarlijkse bejaardentocht Den Burg, die dinsdag werd gehouden, is een groot succes geworden. Driehon derd bejaarden maakten in 56 auto's, één autobus en enkele Volkswagen busjes een 70 km. lange tocht over het eiland. De natuur gaf de best moge lijke medewerking; het was bijna voort durend zonnig en beslist niet te warm. Ook nu weer kwam dit bejaardenevene ment tot stand door de inspanningen van de dorpscommissie, die op prettige wijze met tal van anderen samenwerkte. De belangstelling voor de tocht was bijzondei groot en zoals gewoonlijk meldden zich nog deelnemers aan, lang nadat de officiële opgavetermijn was verstreken. Het waren er maar liefst vijftig, maar de planning kwam er toch niet door in gevaar. Iets moeilijker lag het dit jaar met de auto's. Men slaagde er nauwelijks in voldoende auto's en chauffeurs bereid te vinden om hun dinsdagmiddag op te offeren. Het is om deze reden, dat de volgende bejaarden tocht waarschijnlijk op zondag zal wor den gehouden, niettegenstaande de be zwaren die van de zijde van een aantal deelnemers tegen deze dag bestaan. Na het vertrek van de Wilhelmina- laan te Den Burg ging het op Oude schild aan. vanwaar via Ceres, Pontweg via het licht van Troost naar Den Hoorn werd gereden. Vandaar ging het over de Jan Ayeweg door de Dennen naar de Gerritslanderdijk en via Pont- weg, Pelikaanweg en Schumakersweg naar De Koog. Vervolgens naar De Cocksdorp, waar werd gepauzeerd. De deelnemers werden naar De Slufter- vallei, „De Molen" en Kikkerts restau rant gebracht, waar ze werden getrac- teerd. Keurig op tijd werd weer ver trokken en ging het via het Noorden naar Oosterend en door Spang en De Waal terug naar Den Burg. In „De Oranjeboom" wachtten de ge dekte tafels. Voor ruim 800 broodjes hadden de leerlingen van de Landbouw- huishoudschool gezorgd. Tijdens de maaltijd heerste een bijzonder opge ruimde stemming. Uit alles bleek dat de autotocht weer als een kostelijke verfrissing van lichaam en geest was ondergaan. Voor een muziekje zorgden de gebroeders Kok, en de heren Kievits en Maas. Op verschillende leden van vrouwenorganisaties was een beroep ge daan om als serveerster te fungeren Daaraan was in ruime mate een gehoor gegeven. Bestuursleden van vrouwen verenigingen hadden zich ook belast met de lijstcollecte ten bate van de tocht. Aan het slot van de maaltijd sprak de heer J. C Ra'o namens de bejaarden dankwoorden tot het dorpsbestuur en de anderen, die zich voor deze gelegen heid hadden ingezet. Hij sprak zijn spe ciale erkentelijkheid uit over de service van „De Oranjeboom" en de vele chauffeurs, die hun diensten belange loos hadden aangeboden INGEKOMEN PERSONEN Jantje Schuurman, van Deventer, Bloemstraat 13 naar De Koog, Badweg 2, Johannes C. Hoen. van Den Helder, Buienhaven 5 naar Den Burg, Schoon- oordsingel 17; Pieter Meijer, van Am sterdam, KI. Kattenburgerstraat 106 III naar Oosterend, Schoolstraat 5; Anto- nius G H Wijtten met echtgenote, van N.O.P., Mammouthweg 34b naar C 84; Herm Beuzepol, van Den Helder, Bui tenhaven 5 naar H 131; Evert H. Schot man. van Den Helder. Buitenhaven 5 naar H 131; Leonardus C. G. Rijken, van Amsterdam, Marinewerfkade 9 naar H 131. VERTROKKEN PERSONEN Hendrik Keuning, van H 131 naar Den Helder, Buitenhaven 5; An toon M. de Bruijn, van W 3 naar Amsterdam, Nicolaas Beetsstraat 61 II; Franciscus G. P. Kassenaar, van Den Burg, Koger- straat 31 naar Laren, Gld. G 58; Eduard Harding met gezin, van De Koog, Dorpsstraat 1 naar Den Haag, Aster- straat 53; Cornelis Witte, van Den Burg, Kogerstraat 55 naar Brits Afrika, Kenya, P.O. Kisii, Box 509. electr. heggeschaar f 98.-

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 1