ENC0T0P Achter het bord Mineralenonderzoek Een rijk bezit l:l:< KARAAT ROESTVRIJSTAAL Verzorging en produktie van rundvee rubriek voor 0n"" rra"MI'- LANDBOUW en VEETEELT >«n (.roningn» conserveringsverf voor hout Bakker's Ijzerhandel BAKKER'S IJZERHANDEL Op gevaar af. dat een enkele veehou der de opmerking maakt: „Daar heb je hem weer met z'n stokpaardje", ga ik iets schrijven over dit onderwerp. In derdaad heb ik hier de laatste tijd wel iets over gezegd. De reden, dat ik er nu weer mee naar voren kom is de vol gende. Vorige week mochten we als mensen van de landbouwvoorlichting een inleiding over deze kwestie beluis teren, die ons nog weer eens goed met de neus op dit onderwerp drukte. En dat van een terzake zeer deskundig man. Deze spreker ging nl. zo ver. dat hij durfde zeggen, dat de veestapel op ieder bedrijf de erfelijke eigenschappen bezat om gemiddeld tot een produktie van 5.000 kg. melk per koe per lactatie- periode te komen. Als dat niet het ge val is, dan mankeert er iets of heel veel aan de „uitwendige omstandigheden". Uiteraard speelt bij die uitwendige om standigheden de voeding een zeer grote rol. Wat betekent dit voor de praktijk? Op grond van het bovenstaande me nen wij, dat het voor bedrijven, die met de produktie aan het ondereind zitten in de eerste plaats zaak is volle aan dacht te geven aan de uitwendige om standigheden Natuurlijk betekent dit niet, dat aan de kwestie van de fokkerij geen aandacht besteed behoeft te wor den. Ook hier geldt het: „Het ene doen en het andere niet nalaten". Maar het is op z'n zachtst gezegd „onlogisch" als bedrijven met een slechte produktie er in de eerste plaats op uit zijn om hoge bedragen uit te geven voor aankoop van fokmateriaal of het gebruik van hoogwaardige stieren. Vooral als men sen van de landbouwvoorlichting moe ten we het er bij U inhameren: ,,Be- Te dringt in hecht vast dekt goed conserveert geeft fleur in div kleuren steed toch zorg aan Uw dieren!" Op dit moment betekent dat vooral, dat U aandacht moet schenken aan de voederwinning. De weersomstandighe den zijn dit voorjaar voor Texel zeker niet slecht geweest. Het grasland staat er heel goed voor. Het is nu zaak van dit waardevolle voorjaarsgras goed wintervoer te maken. Hoe U dit doen moet? Bij het kuilen is het maaikneuzen 'n zeer goede methode. Voor veehouders, die het in de vingers hebben, komt ook de methode van het voordrogen in aan merking. Een eerste voorwaarde is jong, bladrijk gras zonder stengels. Daarbij moet het gras voldoende voor- gedroogd worden en vervolgens in één dag bij elkaar worden gebracht. Denk tenslotte om een voldoende zware be lasting, die op elke plaats van de kuil- hoop of silo voldoende druk geeft. Wat het hooien betreft is het streven een korte veldperiode. Zolang het hooi op het land ligt is er het risico van slecht weer met grote verliezen. Hooi- ventilatie kan U daarbij helpen. Daar naast komt doit jaar de methode van het knikken of kneuzen van het gras de aandacht vragen. Zowel bij het ven tileren als bij het knikken en kneuzen gaat het om het aantal dagen tussen maaien en het naar binnen halen zo klein mogelijk te maken. Natuurlijk kosten deze bewerkingen een paar centen. Maar ook hier is nog altijd de oude waarheid, dat de kost voor de baat uit gaat volledig van toe passing. BESTRIJDING BIETENVLIEG In het begin van deze week werden de eerste eieren van de bietevlieg af gezet Dit insect wordt zo langzamer hand een jaarlijkse „gast", zij het een ongewenste. In het stadium van de groei, waarin de eieren nu afgezet zijn, is het zaak een bestrijding qjt te voeren. De jonge bieteplanten, die^het weer dit voorjaar toch al niet mee hebben gehad, kunnen niet veel tegenslag meer hebben. De bestrijding kan worden uitge voerd, zodra de eerste mineergangen in het blad zichtbaar zijn. Dat is meest al zo'n dag of vijf tot zes na het af zetten van de eieren. Voor de bespui ting kunnen diverse middelen worden gebruikt. Is het aantal mineergangen in het blad al groot, dan gebruikt men in het algemeen sterkere middelen dan op het moment, dat de eerste gangen zicht baar zijn. Wij stellen ons voor, dat de bespuiting vrijwel in alle gevallen door loonspuiters wordt uitgevoerd en zij zijn volledig op de hoogte van de meest gewenste middelen DEMONSTRATIE HOOIWINNING De in het nummer van de Texelse Courant van 25 mei aangekondigde de monstratie zal waarschijnlijk worden gehouden op donderdag 3 juni a.s. Uiteraard hangt dit vooral af van de weersomstandigheden. Het is zeker geen demonstratie met een grootse opzet. Toch belangrijk ge noeg voor een kort bezoek. U maakt nl. kennis met enkele nieuwe methoden van hooiwinning En omdat de kosten van het voer en de voederwinning nog altijd een vrij belangrijk gedeelte van de kosten op een veehouderijbedrijf uit maken is iedere voorlichting op dit on derdeel de moeite waard Zoals al eerder werd vermeld, wordt deze demonstratie gehouden op het be drijf van de heer De Lugt, op een per ceel aan de zgn. Limietweg. Liefhebbers van een met spanning ge laden Western kunnen zondag- en dins dagavond in de bioscoop terecht. Daar wordt „Rio Bravo" vertoond, de ge schiedenis van de sheriff John T. Chance, die in een stadje bij de Mexi caanse grens de gangster Burdette ar resteert wegens het neerschieten van een ongewapende tegenstander. Maar Burdette's broer Nathan, die een mach tige ranger in die streek is laat zijn mannen de stad omsingelen, zodat Chance zijn gevangene niet naar de officier van justitie kan brengen en ook geen hulp van buitenaf kan ontvangen Burdette huurt beroepsvechters om de stad binnen te sluipen. Zij houden Chance's bewegingen in de gaten en wachten slechts op een sein van hun werkgever om toe te slaan. Als hulp in deze gevaarlijke situatie heeft Chance alleen de kreupele Stumpy en een pas aangenomen kracht- Dude. Ondanks de numerieke overmacht weten de twee hun doel te bereiken en het recht te laten zegevieren. De film is evenwel toch niet zo keihard, dat geen ruimte is gelaten voor de liefde; Onder dege nen, die in het ingesloten dorp verblij ven is de knappe Feathers, die al spoe dig in een meer dan vriendschappelijke verhouding met de sheriff komt te staan. De film is toegankelijk voor per sonen van veertien jaar en ouder De nog steeds populaire Elvis Presley kan men in zijn zoveelste film zien als zingende vechtersbaas In de rol van de piloot Mike Edwards speelt hij in „Elvis op zijn best", die zaterdagavond en zon dagmiddag in het City-theater draait Mike is een vurig verzamelaar van vrouwenharten en zijn kameraad Danny heeft een al even dure hobby: dobbelen. De twee zitten dus voortdurend in geldnood. Op een gegeven moment wordt hun vliegtuig in beslag genomen wegens wanbetaling en moeten zij ergens werk gaan zoeken. Temidden van de avonturen die zij dan beleven, vinden zij het knappe verpleegstertje Diana Warren. Mike doet alles om bij haar in de buurt te blijven en het gelukkige slot is dan ook dat zij elkaar voorgoed in de armen sluiten Tussen de bedrijven door zingt Elvis een aantal van zijn bekende songs, zodat deze film voor de liefhebbers on getwijfeld de moeite waard is. Beide keuringen alle leeftijden. Het zou me niet verwonderen als „vroege" Texelaars zich de laatste we ken verwonderd hebben over de gedra gingen van de landbouwvoorlichters. Je kon ze nl. al op een heel vroeg uur op Texels wegen en veehouderijbedrijven vinden. Een enkele keer gebeurde dit al voor half vijf. Weliswaar is het de tijd van planten ziekten. maar men kan toch niet aanne men, dat het hier om zulke dringende zaken gaat, dat ze hiervoor al op zo'n vroeg uur op pad gaan. Wat is het ge val? Deze vroege bezoeken hebben iets te maken met het onderzoek, dat in de kop van dit artikel is vermeld. In de afgelopen winter is op diverse verga deringen gesproken over de mineralen- voeding van het rundvee. Bepaalde af wijkingen bij het vee maakten het nl. waarschijnlijk, dat er iets mankeerde aan deze voeding. De Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting besloot voor onder zoek op dit terrein een bedrag van /T000,beschikbaar te stellen. Later zijn ook bedragen toegezegd door leve ranciers van krachtvoeder Ook de vee houders, die met moeilijkheden onder de rundveestapel te maken hebben ble ken bereid een bijdrage aan dit onder zoek te geven. Tenslotte bleek ook een provinciale instantie voor dit onderzoek een bedrag over te hebben. Daarmee zat de financiële kant „rond" De eerste werkzaamheden Het allereerste werk bestond uit het kiezen van de bedrijven met moeilijk heden Hiervan zijn er 13 gekozen. Daarnaast wordt ook onderzoek ver richt op een vijftal bedrijven, waar wei nig of geen moeilijkheden voorkomen. Op deze wijze hopen we vergelijkings materiaal te krijgen. Een paar weken geleden zijn we be gonnen met het nemen van grasmon sters van de eerste koeienweiden. De dag daarop gebeurde het werk. waar we in het begin van dit artikel op doel den. Tot het onderzoek behoort nl. ook het analyseren van de urine van vijf koeien van elk van de 18 bedrijven. En omdat het hier speciaal gaat om het „ochtendplasje" dienden we vóór het melken van de koeien aanwezig te zijn. DE LENGTE VAN HET WEGENNET Per 1 januari 1964 heeft het C.B.S. voor het eerst een enquête gehouden naar de lengte van het gehele Neder landse wegennet. De voorlopige uit komsten doen volgens het overzicht, gepubliceerd in het Maandschrift van april j.l., zien dat de lengte van wegen en straten binnen de bebouwde kom 22.000 km. en buiten de bebouwde kom 68.000 km. bedraagt. Dit laatste aantal is te onderscheiden in 24.000 km. onver harde en 44.000 km. verharde wegen. Het totale aantal km. verharde wegen bedraagt dus 22.000 binnen en 24.000 buiten de bebouwde kom of in totaal 66.000. Dit is, aldus het C.B.S. een af stand waar de gemiddelde Nederlandse automobilist 3Vt jaar over doet om deze af te leggen. De bij het CJB.S. ter beschikking liggende cijfers over Texel hebben slechts betrekking op de verharde we gen buiten de bebouwde kom. Over het aantal km. wegen en straten binnen de bebouwde kom en het aantal km. on verharde wegen buiten de bebouwde kom staan dus geen cijfers ter beschik king. Het totale aantal km. verharde wegen op Texel buiten de bebouwde kom be draagt 109. Daarvan heeft 80 km. een breedte kleiner dan 5 m., 11 km. is 1 - 5.99 m. breed, 15 km. 6 - 6.99 m. en 3 km. 7 - 8.99 m. Naar verhardingssoort is de verde ling als volgt: klinkers 3 km., bitumen 100 km. en cementbeton 6 km. De monsters urine worden nog dezelfde dag te Alkmaar onderzocht. Verder onderzoek in de loop van het jaar Tot het onderzoek behoort verder het onderzoek van hooi- en kuilmonsters, onderzoek van bloedmonsters en een voortdurend waarnemen van de vee stapel. Ook aan de voederwinning wordt aandacht geschonken. We zijn er van overtuigd, dat we hier met een zeer moeilijk vraagstuk hebben te maken. Het is zeker niet zo, dat we ons voor stellen, dat we met één jaar onderzoek op deze 18 bedrijven dit vraagstuk tot een oplossing hebben gebracht. Het feit, dat we de medewerking hebben van diverse deskundigen geeft ons toch wel het vertrouwen, dat op den duur waar devolle resultaten kunnen worden ver kregen. AUTO IN BERMSLOOT De heer S. v.d. K. uit Den Burg reed maandagochtend om half zeven tussen de kop van de Afsluitdijk en Zurich mei zijn VW de bermsloot in. De wagen werd zwaar beschadigd. Het ongeval ontstond doordat Van der K. de macht over het stuur verloor toen een vracht wagen hem passeerde. E.H.B.O.-ERS DEDEN EXAMEN OUDESCHILD De EHBO-afdelmg Oudeschild heeft op 18 en 20 mei exa men gedaan. Van de 28 candidaten slaagden er 26. Examinator was dokter Coutinho. Zoals bekend werden de EHBO-lessen gegeven door Dokter Barnard; de verbandlessen werden ge geven door de heer Van Beek. De feestelijke afsluiting van de EHBO-cursus zal op donderdag 3 juni in het dorpshuis 't Skiltje worden ge vierd. Bij die gelegenheid zullen enkele interessante films worden vertoond. Het bestuur van de afdeling hoopt tijdens deze avond ook vele belangstellenden uit Den Burg te kunnen verwelkomen. De verloting, die werd gehouden om een EHBO-post te Oudeschild te kun nen inrichten, leverde de volgende uit slag op: 1. scheerapparaat, J. Zuidewind. Schil - derweg S 20; 2. koffiemolen, P. Kaan, De Ruyterstraat; 3. rolbezem, M. Witte, „Julia"; 4. taart, Puyzelaar, Loodssin- gel 4; 5. taart, A. Kreeft, S 21; 6. cake, mevr. Bakker, Schilderend 82; 7. cake, B. C. Hin, Spang W 24; 8. cake, Rutten, Schilderend 140, 9. cake, van Wijland, Hallerweg; 10. cake, W. D. Eelman, Schilderend 90 Ergert U zich aan de vele 50 en 70 km borden in ons land? Vindt U ook dat de logica vaak zoek is bij de plaatsing van de maximum snelheidsborden? Rijdt U daarom maar 90 in plaats van 70 of 50? Het nuttigheidseffect van zo'n bord kunt U ook van een andere kant be kijken. Een kant die minder erger nis, meer voldoening en dus meer vei ligheid biedt! Stap er eens uit bij zo'n bord. In de meeste gevallen ontdekt U al gauw het „waarom". Het „waarom" dat U al rijdende vaak ontgaat. Zoals bij de snelheidsbeperkingen in Vree land. Net wanneer U hier vlot kunt op schieten zit er in de weg een obstakel. U moet gas terug nemen tot 70, dan zelfs een stuk 50 rijden. Vervelend, maar wel doelmatig. Want U ziet hier waarom: een brug, die zodanig in de weg ligt, dat het overstekend plaatse lijk verkeer bijna niet te zien is: links over de brug lopen drie mensen! Een dergelijke situatie met ook nog een bushalte en onduidelijke zijwegen komt niet altijd voor. Maar onzichtbaar DINSDAGAVOND N.A.T.U.-VOORSTELLING Dinsdagavond zal in de zaal van „De Oranjeboom" te Den Burg het in de Franse tijd spelende stuk „Eb en vloed" worden opgevoerd. Het stuk zal door leden van verschillende Texelse toneel verenigingen onder auspiciën van de afdeling Texel van de N.A.T.U. voor het voetlicht worden gebracht. De regie voert de heer Hennephof Het stuk geldt voor leden van de Kunstkring Texel als laatste evenement in de serie 1964-'65. Anderen betalen ƒ3, DRUMBAND NAAR MEDEMBLIK Gisteren hebben 76 meisjes van de Gidsendrumband „Margaretha Sinclair" deelgenomen aan een groot concours te Medemblik. Het concours was georga niseerd door de plaatselijke WV en er werd aan deelgenomen door 31 bands. De Texelse meisjes sloegen geen gek figuur. De uitslag was bij het ter perse gaan van ons blad evenwel nog niet bekend. Zeer waarschijnlijk zal de gidsen drumband op 13 juni naar Heemstede gaan om op uitnodiging van het Gid- senhoofdkwartier aldaar op te treden. JALOERS OP VERBINDING (Ingezonden) In Uw krant las ik het commentaar op „De brief aan de Minister" en ik heb daar alleen aan toe te voegen dat ik, als geregeld bezoeker van Ameland, jaloers ben op de prima verbinding die Texel heeft. Bijgaand zend ik U een dienst regeling van de rijksbootdienst op Ame land Het stemt tot nadenken als U de tarieven bekijkt, vooral die voor de auto's. En dan de „kwalitiet". Ik ging er deze week nog heen in een afgeladen oude boot zonder zitplaatsen. Eigenlijk moest men geld toe hebben inplaats van te betalen. De Texelaars hebben reden om tevreden te zijn met hun uitsteken de bootverbinding. H. Kingma, Leeuwarden. Naschrift Redactie: In de door de heer Kingma toegezon den dienstregeling worden de volgende tarieven genoemd voor de bootdienst Holwerd-Nes of omgekeerd: Volwasse nen ƒ1,50, kinderen van 4-10 jaar half geld. Rijwielen ƒ0,50. Motor- en brom fietsen ƒ1,Auto's ƒ10,tot 25, In voorname, matzilver gesatineerde uitvoering van diamanthard, edel materiaal. staan achter ieder roodomrand 50. 70, 80, of 90 km. bord mensen. Mensen die U niet verwachten en die U niet ver wacht. Daarom: stap er eens uit bij zo'n „on logisch" bord. Goed voor U ook, om er eens „uit" te zijn na een lange rit Ook daarmee is de verkeersveiligheid ge diend. S.V. TEXEL Texel-Flevo, half 3, voor de KNVB- beker. De winnaar moet op 2e Pinkster dag naar Alkmaar of naar Uitgeest, nl. tegen de winnaar van Alemaria-USVU. De junioren spelen om 3 uur in Oos terend tegen de junioren van „Lijnden". De adspiranten a en b gaan naar Beverwijk. Zie verder in kastje. TEXELSE BOYS-NIEUWS De junioren spelen zondag a.s. niet om half één in Den Burg, doch om 4 uur in Oosterend tegen een juniorenelftal van S.V. „Lijnden" uit Flevoland. Vrijdagavond trainen om kwart voor acht voor junioren en senioren. Ook de adspiranten. die voor 1 september a.s., 15 jaar, en dus junior worden, worden dan verwacht. AW. BIJ INVOERING TV-RECLAME KRIJGEN DE NIEUWSBLADEN EN DE KLEINE DAGBLADEN DE GROOTSTE KLAPPEN Vorige week woensdag begon in Hotel Noord-Brabant te Utrecht de algemene ledenvergadering van de Vereniging ,De Nederlandse Nieuwsbladpers". De voorzitter, de heer A. M. Banda, hield in zijn openingswoord een beschouwing over de positie en de taak van de nieuwsbladen, onder welke worden ver staan de niet dagelijks verschijnende kranten, die in het algemeen in de pro vincie uitkomen. (Daartoe hoort dus ook de Texelse Courant). Hij wees op de ontsluiting van het platteland door de ontwikkeling van industriekernen, waardoor steden en dorpen groeien en het nieuwsblad aan betekenis wint. Spreker noemde de grote loonkosten- stijging een probleem voor het klein- en middenbedrijf der nieuwsbladen, waar in de loonfactor ten gevolge van de arbeidsintensiteit een zeer groot deel van de totale kosten uitmaakt. Spreker meende, dat een verhoging van de ad vertentie- en abonnementsprijs niet kan uitblijven, gezien ook de hoge kos ten, welke gepaard gaan aan de huidige nieuwsvoorziening. Wat de invoering van reclame op de beide televisie- en radionetten betreft, zei de heer Banda, dat meer tijd be schikbaar wordt gesteld dan waaraan het bedrijfsleven behoefte heeft Ook is het de vraag of het publiek het zal waarderen, dat straks geen enkel ka naal meer vrij zal zijn van reclame boodschappen. Indien de opzet beperk ter zou worden gehouden zouden met de natuurlijke toename van het alge meen reclamebudget de kosten van het gebruik van het nieuwe medium gro tendeels kunnen worden opgevangen. Bij de voorgestelde rigoureuze invoe ring van ether-reclame zullen gelden aan andere media moeten worden ont trokken, waardoor de pers in moeilijk heden zal komen te verkeren. In andere landen, waar de reclame in de ether al eerder is ingevoerd, is ge bleken. dat de grote kranten minder schade lijden dan de kleine. Verwacht mag dan ook worden, dat de kleine dagbladen en de nieuwsbladen hier te lande straks de grootste klappen zullen krijgen. De heer Banda acht het dan ook billijk, dat aan de pers een finan ciële compensatie wordt gegeven PROTESTANTSE KERKDIENSTEN Zondag 30 mei 1965 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10 uur ds. Froenljes Bediening van de heilige Doop 19,30 uur ds. L. Koopmans, jeugddienst. Onderwerp: De wonderen zijn de wereld jj nog niet uit. Den Hoorn 9.30 uur ds. Oskamp De Cocksdorp 10 uur ds. Soesan Maandcollecte voor de kerkvoogdij De Koog 10 uur ds. Waardenburg Opcnb. Geloofsbelijdenis en H. Doop De Waal 19.30 uur ds. Waardenburg Oosterend 10 uur ds. Beerthuis Maandcollecte kerkvoogdij 19.30 uur ds. Beerthuis, icugddienst Oudeschild 11 uur ds. Oskamp Maandcollecte kerkvoogdij GEREFORMEERDE KERK Den Burg 10 en 17.00 uur Dienst H. Avondmaal Oosterend 10 en 19.30 uur ds. Van Leeuwen GEREF. KERK (Vrijgemaakt) Dorpshuis te Den Burg, Burgwal 20 Den Burg 10.15 en 15.15 uur ds. Vreugdenhi van Zwolle DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10 uur mej van Zetten Oosterend 11 15 uur mej. Van Zetten

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 2