Cjrom TwartrJexeU in het harL, Vluchtende coaster door kotters ingesloten Koelkasten? Gebr.Schoorl! Texelaar ontvreemdde f1300.-- „Excelsior" behaalde eerste prijs tijdens concours te Sneek NA AANVARING MET TX 16 Romantisch samenzijn wreed verstoord Direct na ontdekking dader gegrepen Kroon op vijf jaren knokken DINSDAG 1 JUNI 1965 TEXELSE 78e JAARGANG No. 79«t Uitgave N.V. v/h Langeveld de Rooft Postbus 11 - Deu Burg, Texel - Tel. 2058 Redaktfe: Harry de Graaf, Wilhelminalaan 33, Den Burg, tel. 2058, 's avonds 2382. COURANT Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Boe renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,65 p. kw. -f 30 ct incasso. Advert: familieberichten 14 ct p. mm.; andere advert 12 ct. p. mm. Donderdagochtend omstreeks 5 uur deed zich op korte afstand ten zuid westen van het lichtschip Texel een aan varing voor tussen de Spaanse coaster „Canton Pequeno" uit La Coruna en de kotter TX 16 van de heer C. Boekei Czn. uit Oudeschild. Het ongeluk liep betrekkelijk goed af, maar het gebeuren kreeg intussen landelijke bekendheid door de sensatie die ontstond, toen de coaster direct na de aanvaring wilde wegvluchten. Drie Texelse kotters, ge holpen door een collega uit Den Helder, kwamen echter te hulp en wisten de vluchteling na een korte jacht in te sluiten en aan te houden. Na een mistige nacht was het zicht donderdagochtend verbeterd tot onge veer één mijl. Met brandende lichten lag de TX 16 buiten de vaarroute te vissen, toen de Spanjaard opdoemde en met een hevige klap tegen een der gie ken van het „bokkentuig" voer. De giek werd verbogen en schoot later los. Tus sen het bevestigingspunt van de giek en het dek werd de mast verbogen en het dek werd ontzet. Bijzonder gelukkig was het dat de romp van de kotter niet werd geraakt. In dat geval zou het schip waarschijnlijk zijn gezonken. Nu bleef de schade beperkt tot mast en gieken. Niemand van de vijf-koppige beman ning van de kotter werd gewond. Jacht De kustvaarder voer na de botsing evenwel onmiddellijk door. Schipper Boekei riep dit onmiddellijk door de radio, zodat de in de buurt vissende kot ters TX 10. TX 49 en TX 11 werden gewaarschuwd. Met behulp van hun radar hadden zij de vluchtende coaster snel opgemerkt en voeren hem tege moet. Na korte tijd kwam de Spanjaard in zicht. De kapitein bleef hardnekkig pogen te ontsnappen, maar dit mislukte. Even later kan de coaster worden ingesloten. Later kwam ook de TX 16 langszij. Door de taalbarrière was het vrijwel De romance tussen de 20-jarige Marinemachinist W. G. M. van Uden uit Tilburg en een tot op heden onbe kend gebleven Texels meisje, werd in de nacht van donderdag op vrijdag omstreeks halt één wreed beëindigd. De jongen had de avond met het meis je doorgebracht in Casinoen bracht haar een eindje weg. In de Waalder- straat, ongeveer tegenover het gebouw van de Coöp. Aankoopvereniging nam hij afscheid. De jongen stond in de rechterberm; het meisje nog juist op de rijweg. Uit de richting Den Burg na derde op zijn brommer de 21-jarige H. J. Boon uit Nieuweschild, die uiterst rechts reed, omdat hij juist door een auto was gepasseerd. Hij zag het tweetal te laat om voldoende te kun nen uitwijken. Het meisje werd bij de arm geraakt, maar was niet ernstig gewond. De schrik was evenwel hevig, want toen de politie een onderzoek wilde instellen, was zij in geen velden of wegen meer te bekennen. Ook de jongeman kon geen inlichtingen geven want hij had nog niet naar de naam van zijn partner geïnformeerd VOGELWANDELTOCHT TROK 472 DEELNEMERS Hoewel niet zo talrijk als vorig jaar, was toch een grote schare wandellusti- gen donderdag naar de startplaats in de Wezentuin gekomen om deel te nemen aan de Vogelwandeltocht. Deze tradi tionele wandeltrip over 10 en 20 km. langs diverse broedgebieden trok 472 deelnemers, waarvan er velen afkom stig waren van buiten Texel. Er werden groepen gezien uit Den Helder, Amster dam, Julianadorp, Hoorn, Heerhugo- waard, Castricum en zelfs Amersfoort. Opmerkelijk was ook de grote deelname van pension- en hotelhouders, die hun gasten gedurende deze interessante tocht vergezelden. Het weer was uitste kend wat mede tot gevolg had, dat geen der deelnemers de tocht voortijdig moest beëindigen. De EHBO- en Rode Kruis-mensen hebben het dus makkelijk gehad. De organisatie van de tocht be rustte weer bij „Het „Gouden Boltje", de Texelse Wandelsportvereniging. Bij de finish bleek dat het aantal beschik bare herinneringsmedailles te klein was. Aan acht deelnemers zal het keinood alsnog worden otegezonden gezonden. onmogelijk met de Spaanse kapitein te onderhandelen, zodat men het liet bij het noteren van naam en thuishaven van het schip. Men meldde het geval voorts aan de Koninklijke Marine, die toestond dat het Spaanse schip zijn reis vervolgde. De volgende ochtend liep de TX 16 de haven van Oudeschild binnen om korte tijd later koers te zetten naar Den Helder. Daar werd het schip naar de werf van de fa. Visser gebracht om te worden gerepareerd. Met de reparatie is nog niet begonnen, omdat eerst met de Spaanse rederij moet worden onder handeld Daartoe moet vanuit Spanje een expert overkomen en tal van ande re administratieve zaken worden afge daan. Al met al ziet het er naar uit, dat schipper Eoekel zijn kotter voorlopig niet kan gebruiken. LEERLINGEN O.L. SCHOOL GAVEN SUCCESVOLLE UITVOERINGEN OOSTEREND Woensdag- en zater dagavond j.l. hebben de leerlingen van de o.l, school te Oosterend voor gezel lige toneelvoorstellingen gezorgd. Het door de leerlingen zelf vervaardigde programmablad vermeldde een groce reeks van sketches en zangstukjes, die allen zeer in de smaak vielen. Voor de muzikale begeleiding zorgde de heer T. Witte. Beide avonden trokken zeer veel publiek. In zijn openingswoord vestigde het hoofd der school, de heer Wieringa de aandacht op de verloting, waaruit de hoognodige baten van de avond moes ten voortkomen. Het geld zal straks worden gebruikt voor de schoolreisjes. Gezegd mag worden dat de leerlingen zich bijzonder enthousiast inspanden en hun beste beentje voorzetten om de avonden tot een succes te maken. On der leiding van de al even enthousiaste leerkrachten van de school en de heer T. Witte slaagden ze volkomen in hun opzet. Hierover toonde mevrouw Heer- schap-Berkenbosch zich in haar dank woord aan het slot van beide avonden zeer erkentelijk. Texels enige koeltechn. bureau telefoon 2550 - Den Burg In de nacht van maandag 24 op dins dag 25 mei omstreeks half één werd uit de woning van de 81-jarige weduwe Van Heerwaarden in de Molenstraat te Den Burg een bedrag van ƒ1300,ont vreemd. Kort nadat de diefstal de vol gende dag was ontdekt, kon de Rijks politie de dader in de kraag grijpen. Het was de 23-jarige VV. v.d. K. uit Den Burg, die vrijdag voor de officier van justitie te Alkmaar is geleid. De diefstal werd woensdagochtend ontdekt door de heer J. P. van Heer- waarden, die bij zijn moeder woont en het geld nodig had voor zijn vakantie. In de nacht dat de dader het huis bin nendrong was de heer Van Heerwaar den niet thuis. Zijn moeder had gestom mel gehoord, maar was niet argwanend geworden, omdat zij dacht dat het haar zoon was die laat was thuisgekomen. Achteraf is gebleken dat v.d. K. van deze omstandigheid op de hoogte was en ook precies wist, dat het geld in een bureau in een kamer op de bovenver dieping in een portefeuille zat. Het was Aarzeling bij kruispunt JONGE YVIELRIJDSTER LICHT GEWOND Woensdagmiddag deed zich op de hoek Warmoesstraat-Weverstraat te Den Burg een aanrijding voor, waarbij de 12-jarige wielrijdster Mariene van den Heerik licht werd gewond. Zij werd aangereden door de 24-jarige C. Veul uit Oude Niedorp, die met zijn Skoda personenwagen uit de Warmoesstraat kwam Beide betrokken weggebruikers bereikten de hoek op hetzelfde moment Zowel het meisje als de heer Veul min derden vaart en stonden vrijwel stil, zich afvragend wie er voorrang zou ne men Na deze aarzeling wilden beiden doorrijden met het gevolg dat ze elkaar raakten. Het meisje viel en liep ontvel lingen op aan een been. Haar fiets werd aan de voorzijde verbogen. De auto vertoonde lichte beschadigingen. PERSONENAUTO'S BOTSTEN In de nacht van donderdag op vrijdag wilde de heer A Heemskerk uit Rotter dam in zijn nieuwe Ford Taunus de Groeneplaats in Den Burg verlaten en de Parkstraat inrijden. Hij. reed de rij baan op tegenover Slagerij Eijk en bleef daar even wachten op een kennis, die voor hem uit zou gaan rijden. Eerder dan deze collega-automobilist naderde van rechts de 24-jarige kottervisser J. Barends in zijn Renault Ondine. Door de bocht ter plaatse zag hij de wachtende Ford te laat om nog tot stilstand te kunnen komen. De linkervoorkant van de Renault raakte de rechtervoorkant van de Ford. Beide wagens werden op deze plaatsen beschadigd, maar konden hun reis op eigen kracht voortzetten. De inzittenden werden niet gewond. ONOPLETTENDE BROMFIETSER RIJDT DAME AAN DE KOOG Onoplettendheid van een bromfietser was er de oorzaak van dat de 62-jarige mevrouw A. C. Sleeu- wenhoek woensdagmiddag in de Dorps straat te De Koog. ter hoogte van het WV-kantoor werd aangereden. Om streeks half vijf wandelde zij daar en werd voorbij ge reden door een viertal bromfietsen. De bestuurder van de laat ste bromfiets, de 19-jarige A. Krom uit Wormerveer, keek op dat moment om en reed mevrouw Sleeuwenhoek daar door van achteren aan. Zij klaagde over hevige pijn in de rug. Eerste hulp werd verleend door dokter Barnard, die haar daarop naar huis bracht. De brom fietser bleef ongedeerd; zijn voertuig werd licht beschadigd De politie maak te proces verbaal op. dus niet moeilijk om de dertien biljet ten van ƒ100,mee te nemen, vooral ook omdat de achterdeur van het huis niet gesloten was. Toen Van Heerwaar- den het geld miste, vatte hij onmiddel lijk verdenking op tegen v.d. K., waar mee hij tot voor kort samenwerkte in een installatiebedrijf voor centrale ver warming. Woensdagmiddag werd v.d. K door de politie aangehouden. Op het bureau werd hij aan een verhoor onder worpen. Na aanvankelijk ontkent te hebben, gaf hij de feiten toe, waarna hij in afwachting van zijn voorgeleiding werd ingesloten. Van het geld had hij nog ƒ800,over. Van de ƒ500,had hij goede sier gemaakt op het vasteland. Koninklijk Texels Fanfarekorps GOEDE RESULTATEN OP CONCOURS Op het door de Algemene Neder landse Unie van Muziekverenigingen uitgeschreven concours, dat te Breda werd gehouden, heeft ons Koninklijk Texels Fanfarekorps een behoorlijk re sultaat geboekt. De leden slaagden erin met de concertwedstrijd in de cre-afde- ling 28S punten te behalen, wat juist ge noeg was voor een eerste prijs. De Marswedstrijd in de afdeling uitmun tendheid leverde 87 punten op; een tweede prijs. Een eerste prijs (192 pun ten) werd tenslotte behaald met de tamboerwedstrijd in de tweede afde ling. Ongeveer vijftig korpsleden maakten de lange reis in gezelschap van een aantal supporters. Voor het eerst in de geschiedenis van het Fanfare werd aan een concours buiten Noordholland deel genomen Dat deze wedstrijd nu in Breda werd gehouden, is een gevolg van het feit dat de Westfriese Bond inder tijd is opgegaan in de Algemene Neder landse Unie, waardoor de concoursen in alle plaatsen van Nederland kunnen worden gehouden. Omdat het concours op Hemelvaarts dag tamelijk laat was afgelopen, was het voor de Texelaars niet mogelijk om met de normale vervoersmogelijkheden het eiland dezelfde avond nog te berei ken. Daarom werd gebruik gemaakt van de TX 66 van de heer J. Th. Boom uit Oudeschild, die het gezelschap om elf uur 's avonds uit Den Helder afhaalde. GDS PROMOVEERDE NAAR OVERGANGSKLASSE HAARLEM Zaterdag speelde de Texelse volleybalclub GDS te Haarlem twee promotiewedstrijden. Gespeeld werd tegen Spisa (kampioen eerste klasse van de Zaanstreek) en Allways Forward (kampioen eerste klasse van het district Hoorn). Hoewel GDS enkele maanden geleden kampioen werd in de eerste klasse, betekende dit niet dat het naar de overgangsklasse zou promove ren. Voor promotie was het nodig dat GDS de eerste of de tweede plaats in de promotiecompetitie zou behalen. De wedstrijd tegen Spisa had een zeer spannend verloop. De eerste set werd een 17-15 overwinning voor de Texe laars. De tweede set won Spisa met 1512. GDS stootte in deze set bijzon der goed door met een 92 voorsprong uit te lopen. Door pech en zenuwen lukte het evenwel niet te overwinnen Spisa viel nu fel aan en in een omme zien wonnen de Zaankanters. Een der de set was nodig om te beslissen wie de overwinnaars zouden worden. Nu was Spisa echt wel de meerdere. GDS ver weerde zich uitstekend maar het kon toch niet verhinderen dat Spisa met 1512 won. In de wedstrijd tegen Allways For ward toonde GDS eindelijk haar klasse; de Hoornders hadden weinig in te brengen. De setstanden waren 1511 en 152 in het voordeel van de Texelaars. De competitieuitslag luidt dus: 1. Spisa 24; 2. GDS 22; 3. Allways Forward 2—0. BAKKER S JUWELIERS- EN OPTISCHE BEDRIJVEN HEROPENDE FRAAI VERBOUWD WINKELPAND Door het optrekken van een rolluik voor de etalageramen heeft burge meester C. De Koning vrijdagochtend om 11 uur de geheel verbouwde en vernieuwde zaak van Bakker's Juwe liers- en Optische Bedrijven N.V. te Den Burg officieel geopend. De verbou wing is van zeer ingrijpende aard ge weest. Naar achteren werd het pand met ruim 60 m2 uitgebreid en eigenlijk is slechts het dak en de bovenkant van de voorgevel aan de Groeneplaats onaangeroerd gebleven. De winkelpui heeft een „grotestads"karakter gekre gen, niet in het minst door de rolluiken, die 's avonds kunnen worden neerge laten. De pui is van aluminium en werd aangebracht door de fa. Damko te Amersfoort. Met de uitvoering van het ontwerp van het architectenbureau Wieger Bruijn, Vinke en v.d Kuyle, is aannemer Daalder te De Cocksdorp sinds Kerstmis vorig jaar in touw ge weest. Het door architectenbureau v.d. Snor ontworpen winkelinterieur dwingt respect af door zijn stijlvolle strakke uiterlijk. Toch bleef de typisch besloten sfeer, zoals deze in het oude winkeltje heerste, behouden. Hetgeen van enorm belang is in een bedrijf, dat zich veelal bezig houdt met het geven van persoon lijke en vertrouwelijke adviezen. Aan de bescherming van de „privacy" van de klant werkt ook een aparte ruimte mee. bestemd om een verkoopsgesprek te voeren buiten gezicht en gehoor van andere klanten. In de winkel staan zo wel de brilmonteuren als de klokken, horloges en sieraden overzichtelijk op gesteld in wandvitrines. Achter de win kel hebben de werkplaatsen voor het optische en horloge-gedeelte van de zaak een ruim onderkomen gevonden. De heer G. Bakker, die ons na de ope ning door het gebouw leidde, toonde ons met trots de verschillende machines die hier staan opgesteld. Interessant is de volledig automatische centrifugeren de schoonmaakmachine voor horloges. Van technich vernuft getuigt ook de „Tickograaf", een soort cardiograaf, die de werking van een horloge op papier registreert en waaruit b.v. kan worden opgemaakt of een horloge enkele se conden per dag achter- of voorloopt. FRAAI RESULTAAT VOOR WELPEN ZDH DEN HELDER in het welpentoer- nooi, dat donderdag te Den Helder werd gehouden, hebben de welpen van de sportvereniging ZDH te Den Hoorn een uitstekend resultaat geboekt. Ze behaal den na drie wedstrijden tegen hun Hel- derse sportvrienden de eerste prijs: een zilveren lauwertak TEXELSE MARKT Op de maandag gehouden derde lam- merenmarkt werden -850 lammeren aangevoerd, die ƒ90,tot ƒ120,op brachten. Voorts 9 kalveren van 170, tot ƒ230,en 15 schapen van ƒ130, tot ƒ170,—. OP DINSDAG NA PINKSTEREN GEEN KRANT Wij delen onze abonnees en ad verteerders mee dat, in verband met het feit dat het maandag 7 juni ajs. tweede Pinksterdag is, de krant van dinsdag 8 juni NIET zal verschijnen. Directie Texelse Courant „Het is tijdsbesparend en dat is in dit zeer arbeidsintensieve bedrijf van het hoogste belang", zo rechtvaardigde de heer Bakker deze aankopen. De man, die in deze omgeving zijn werk verricht is de heer A. de Haan In de aangren zende ruimte werkt de heer R Bakker in de optische sector.. Bij de verbouwing is ook de persoon lijke huisvesting van de familie Bakker niet vergeten. Er is een ruime woon kamer met keuken en alle andere beno digde vertrekken. De woonkamer zit aan de achterzijde en kijkt uit op de Warmoesstraat Te zijner tijd zal het pand van Bakker aan de doorbraak naar Plan-Zuid komen te liggen. Het woon huis kan vanuit deze doorbraak worden bereikt Vooral voor de 75-jange heer R. Bak ker was de openingsplechtigheid een glorieus ogenblik. De heer Bakker sr. werkt weliswaar alléén nog 's morgens en doet dan slechts het „grove" werk in verband met zijn verminderend ge zichtsvermogen maar hij voelt zich nog met hart en ziel verbonden met dit bedrijf, dat thans op zeer representa tieve wijze is gehuisvest. Naast de reeds genoemde firma's werkten aan de verbouwing mee: Fa. J. J. Vonk (schilderwerk), Verstegen (loodgieterswerk), M Bakker N.V. (elektra), fa. Bekker, Rotterdam (For mica winkelbetimmering), fa. Bonset en Co. te Amsterdam (rolluiken), fa. Lun- ter (stoffering) en J. Schoo (centrale verwarming). FLINKE SCHADE BIJ BOTSING Op Hemelvaartsdag, 's morgens om ongeveer kwart voor acht, deed zich op de Kadijksweg nabij Den Burg een aan rijding voor, waarbij twee personen auto's zeer ernstig werden beschadigd. In zijn Ford-Taunus reed de heer J. Grisnigt in de richting van Den Burg. Hij wilde naar „Nieuw Leven", maar reed de inrit per ongeluk voorbij Toen hij dit bemerkte, stopte hij en reed achteruit terug. In zijn spiegel zag hij de andere wagen naderen en om deze gelegenheid te geven te passeren, wilde nij zijn auto de rechter berm indraaien. Maar op het moment dat de wagen schuin de weg overstak, werd deze ge ramd door de heer P. G. Kuip uit Oos terend, die in zijn Opel Rekord op weg was naar de kerk. De wagen van de heer Kuip werd aan de voorzijde ern stig beschadigd en moest door de fa. Kaczor worden weggesleept. De Ford vertoonde flinke schade aan de achter zijde. De inzittenden kwamen met de schrik vrij. De politie maakte proces verbaal op. OOSTEREND Op Hemelvaartsdag bestond de drumband van het Oostcrcn- der muziekkorps „Excelsior" 5 jaar. De herdenking van dit eerste lustrum kreeg een extra feestelijk karakter, omdat op deze zelfde dag een bijzonder goed re sultaat werd geboekt op het door de Unie van Ned. Chr. Tamboer-, Pijpers en Trompettersvereniging georgani seerde concours te Sneek. Voor tamboer- maitre, voorkomen en leidinggevend werd de waardering 8,5 verkregen. Dit cijfer werd verwerkt in de algemene beoordeling, die een gemiddelde van 8,6 opleverde. Dit betekent dat door de band in de afdeling F, de ere-afdeling dus, een eerste prijs werd behaald. Dit resultaat overtrof de meest opti mistische verwachtingen en is voor de leden van de band stellig een stimulans om op de ingeslagen weg voort te gaan. Veel lof komt toe aan de tamboer- maïtre, de heer P. Daalder Szn., die door zijn leiding en enthousiasme zeker voor een belangrijk deel van het -ucces verantwoordelijk is. De heer Daalder vertelde ons er van overtuigd te zijn, dat het de uitstekende geest onder de bandleden is, die tot dit resultaat heeft geleid „Ze hebben er vijf jaar lang voor geknokt. De jury, bestaande uit de heren Smits uit Assen en Peters uit Den Haag. oor deelde bijzonder streng en rekende fou ten en ononvolkomenheden zwaar aan. Van de twintig deelnemende korpsen uit alle delen van het land, kregen er zes een le prijs, waaronder dus ook „Excelsior De trotse drumband maakte zaterdag avond een rondgang door Oosterend. Een spontaan georganiseerde collecte onder de burgerij bracht ƒ185,21 op, plus enkele giften met een totaal van ƒ50,van verschillende verenigingen. Met dit bedrag kan de drumband haar lopende schulden aflossen. De leiding van „Excelsior" verzocht ons alle Oos- terenders door hun spontane giften te danken. Tegenover deze hulpvaardig heid en stimulerende belangstelling zal men zorgen dat „Excelsior" zijn naam eer blijft aandoen. Bestuurder aan groot gevaar ontsnapt VOLKSWAGEN OVER DE KOP DE SLOOT IN De 18-jarige visser W. Keijzer uit Oudeschild kan stellig van geluk spre ken na het ongeval, dat hem donderdag avond om half twaalf overkwam. De jongeman kwam uit De Koog en reed in zijn Volkswagen over de Pontweg. Het regenachtige weer was er mede de oorzaak van, dat hij ter hoogte van de Californiëweg begon te slippen. Het abrupte remmen als reactie hierop, had tot gevolg, dat de wagen opzij schoot, over de kop sloeg en in de sloot terecht kwam. De op zijn kop liggende wagen zat in vrij diep water. De jongeman wist zich naar buiten te werken door met veel moeite een der portieren te openen en uit het water te klimmen. Afgezien van het natte pak had hij geen enkel nadeel opgelopen. De auto was evenwel ernstig beschadigd en moest door de fa. Kaczor op het droge worden getrokken. Bij een onderzoek door de politie bleek, dat de wagen technisch perfect in orde was.

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 1