AGENDA Geheim agent 007 overal rage JBÊÊÊÊÊBKÊBMEffl Niet alle mannen zijn egoïsten Zo is het en niet toevallig! ROESTVRIJSTAAL Het moderne sprookje James Bond Uitbreiding éénrichtingsverkeer en bromfietsverbod in Den Burg rubriek voor LANDBOUW en Donderdag demonstratie hooibewerking Jfp* KARAAT BAKKER'S IJZERHANDEL TWEEDE BLAD TEXELSE COURANT DINSDAG 1 JUNI 1965 Hoewel zijn schepper, Fleming, al een jaar dood is, viert James Bond, agent 007 van een van Engelands meest ge heime diensten, steeds grotere triomfen. De jongste film, naar een van de boeken van Ian Fleming gemaakt, ,,GoldfingerM („De man met de gouden vingers"), brak alle records in New York, Londen, Pa rijs en Bonn en is nu hard bezig ook in Nederland een ongekend kassucces te worden. Aan minstens drie nieuwe James Bond films wordt nu gewerkt na de successen van „Dr. No" en „Veel liefs uit Moskou". De boeken van Ian Fle ming worden steeds weer herdrukt. En dit is nog niet voldoende. Kledingfabri kanten, mode-keizers, autofabrieken, restaurants, hotels, zjj allen doen mee aan de nieuwste rage, de imitatie van meester-spion James Bond, die van alle goede dingen van het leven uitvoerig weet te genieten, ja, zelfs als een ware snob overal het beste van het beste van moet hebben. Een groot hotel in de Verenigde Sta ten stichtte de „Goldfinger-club". Al leen toegankelijk voor leden, die het zich kunnen veroorloven het „legitima tiebewijs" een onversneden gouden plaat aan te schaffen. De Engelse Aston Martin autofabriek zag haar om zet met aanzienlijke percentages uitge breid doordat de fabriek zo gelukkig was de met alle mogelijke technische foefjes uitgeruste sportwagen te mogen leveren aan James Bond voor diens strijd tegen de al schatrijke, maar nog altijd naar goud dorstende mister Gold- finger. De rage is zo groot geworden, dat, zoals bij rages gebruikelijk, alle moge lijke psychologen en vooraanstaande denkers zich ermee gaan bemoeien. Er schijnt in het fenomeem James Bond meer te schuilen dan alleen maar sex, sadisme en snobisme, daar is men wel van overtuigd. Wat er nog meer in is verborgen? De Franse criticus Claude Mauriac meent: „Van alle legendes in de wereld is die over de held de oudste. Hij is een van de grondtypes, die de psycholoog Jung ontdekte in het onder bewuste van elke man de sterke ke rel. de almachige die triomfeert over het kwade, dat de vorm heeft aangeno men van draken en monsters". Alleen de monsters zijn nu veranderd, meent Mauriac. Draken maken de mens niet meer bang. Zij vrezen nu de Bom Een van die afgrijselijke zaken, die James Bond in de Goldfingerfilm moet overwinnen, is inderdaad een atoom bom, waaraan hij is vastgeketend. „De bioscoop is onze hedendaagse mytholo gie geworden, James Bond is een van de helden", aldus Mauriac. Een Ameri kaans filosoof schreef: „De ziel van de spion is een model van die van elk van ons. Zijn acties en passies vervullen onze onvoldane verlangens". Het span nende, door niets geremde leven van James Bond vervult onze verlangens (heimelijk dan) naar het loslaten van al die zich uitbreidende maatschappelijke regels, naar een verlaten van de dage lijkse sleur. Dit alles in een sprookjes sfeer, die voor onze moderne ogen is aangepast. De tovertuin is een tuin ge worden vol giftige planten en bomen, de tovenaar is vervangen door een ge niale maniak zoals Goldfinger, de heks door een vrouwelijke meesterspion, die niets vrouwelijks heeft De werken van Ian Fleming, de Brit se schrijver die James Bond schiep, be horen zonder enige twijfel tot de meest verkochte spionageboeken ook in Nederland Hij behaalde miljoenen omzetten. Zijn grote roem kwam vooral nadat President Kennedy zich liet ont vallen, dat hij niets liever deed dan zich ontspannen met een James Bond avon tuur. James Bond kreeg zelfs een poli tieke betekenis. De mensen, die menen dat „het erop slaan" de beste oplossing is voor het Oost-West geschil, konden hun verlangens afreageren op de ver halen over de keiharde overwinningen die James Bond als agent 007 behaalde op de Russische spionagediensten. Ze worden er in het dagelijks leven wat kalmer door. Ze vergeten gelukkig, dax in de realiteit sprookjesfiguren als agent Ó07 niet bestaan. (Herhaalde aankondiging) Van het oorspronkelijke voornemen om voor dit seizoen een gedeelte van de dorpskern van Den Burg geheel voor verkeer af te sluiten heeft de gemeente Texel voorlopig afgezien, mede naar aanleiding van de ernstige bezwaren die van de zijde van de middenstand daar tegen werden ingebracht. Om nu toch een zo goed mogelijke doorstroming van het verkeer te krijgen zullen per 3 juni enkele andere maatregelen van kracht worden. Het aantal straten met een richtingverkeer zal worden uitgebreid en het bromfiets verbod in de avonduren van 1 mei tot 1 oktober zal eveneens met ingang van die datum voor meer straten gaan gelden. Het éénrichtingverkeer zal nu ook worden ingesteld voor de Hogerstraat, Gravenstraat en Warmoesstraat (straat- De reeds eerder aangekondigde de monstratie hooibewerking wordt gehou den op donderdag 3 juni a.s. des namid dags half twee op het bedrijf van de hoor f T rlo T.nöt FiorlanH Hot Ho- dan ook een stencil uitgereikt, waar door U een en ander nog beier kunt be oordelen. namen genoemd in de volgorde van de wél toegestane rijrichting). Éénrich tingverkeer geldt voorts voor de Julia- nastraat in de richting Schilderend. In diverse straten zal voor één zijde een wachtverbod worden ingesteld om het verkeer meer vrijheid te geven. In de Hogerstraat zal het wachtverbod aan één zijde vervallen. Het verbod om met bromfietsen te rijden van 19.00-01.00 uur van 1 mei tot 1 oktober en gedurende het hele jaar van zaterdag op zondag van 2.00 - 01.00 uur. gaat nu ook in voor Hogestraat, Gravenstraat, Warmoesstraat en het ge deelte van de Zwaanstraat bij „Casino". Voorts voor het gedeelte van de We verstraat tussen Warmoesstraat en Ju- lianastraat en het stuk tussen Keesom- straat en Julianastraat. Het bestaande wachtverbod in De Koog zal voortaan alleen voor de zo mermaanden gelden. Te De Waal zal voor het straatje tussen Sommeltjesweg en Hogereind éénrichtingverkeer gelden in de rich ting Hogereind. Zoals gezegd worden bovenstaande bepalingen per 3 juni van kracht. Op 1 en 2 juni zullen de borden worden ge plaatst, die tot het moment van inwer kingtreding met een zak zullert worden afgeschermd. In voorname, matzilver gesatineerde uitvoering van diamanthard, edel materiaal. FEUILLETON DOOR J. DE VRIES tot juni wordt eveneens op de normale wijze gemaaid, maar bovendien met de maaibalk plus stengelkneuzer van de Gebr. Kunst en de klepelmaaier van het Loonbedrijf „Texel". Er wordt op deze dag ook al geschud en gekeerd. Op dinsdag 2 juni wordt ook weer met maaibalk plus stengelkneuzer en de klepelmaaier gewerkt. Het op de vorige dagen gemaaide gras wordt verder be werkt. Sommige velden worden inten sief geschud en gekeerd, andere velden krijgen een bewerking, zoals de prak tijk het vooral in het verleden deed. Op de demonstratiedag kunt U alle werktuigen aan het werk zien en ver der kunt U beoordelen welk resultaat de bewerkingen van de vorige dagen heeft gehad. We hopen op deze demonstratie heel wat Texelse boeren te zien. Er wordt 47. Doch enkele dagen later, toen Harrie naar de keuring was. zag ze het toch niet meer zo optimistisch in. Gelukkig bracht een onverwachte bezoeker aflei ding, want toen ze in de keuken met de koffie bezig was, werd er gebeld. Ze liep naar voren en opende de deur. „Nee maar.... meneer Verdugt. komt u verder". Hij stak zijn hand uit. „Zo, Marrie, ik kom eens kijken, hoe je het maakt. Al les goed?" Ze ging hem voor naar de kamer. „Best, zoals u ziet. Gezond en wel terug in het vaderland. U hebt toch het geld ontvangen?" De man ging zitten en keek haar aan. „Daarvoor ben ik juist hier. Waar om heb je me dat geld gestuurd? Heb ik er om gevraagd? Ik heb het je toch gegeven?" Ze zakte langzaam in een stoel en keek hem met grote ogen aan. „Maar, dat kan toch niet? U wilt toch niet be weren, dat u me dat geld gegeven heeft geschonken, bedoel ik?" „Natuurlijk. Mag dat soms niet?" De verbazing werd nog steeds groter op haar gezicht. „Maardat kan ik toch niet aannemen?" „Waarom niet?" „Ja maar, meneer Verdugt. „Ben je m'n voornaam vergeten?" Ze begon te blozen. Doch energiek schudde ze haar hoofd. „Dat gaat niet, Matthieu. Een boek of een doos bon bons is nog iets anders, maar 2500 gul denDat kan ik niet aannemen". „Je weet dat je veel meer van me kunt krijgen, als je wilt. Ik heb nog steeds geen antwoord gehad op mijn vraag aan jou. of je met me wilt trou wen". „Dat is onmogelijk, Matthieu. Nu m'n ouders beiden dood zijn, is het mijn plicht om de kleintjes te evrzorgen en op te voeden. Ik kan hier niet weg. Ik heb een broertje van zes en nog twee jonge zusjes. Hoe zou ik die in de steek kunnen laten?" Hij haalde zijn schouders op. „Je hebt toch nog meer familie? Indertijd was je toch bij een oom en tante in de kost?" Ze keek hem doordringend aan. „Mat thieu, als oudste van het gezin is het mijn taak voor mijn broertje en zusje te zorgen tot ze groot genoeg zijn om op eigen benen te staan". Hij kwam overeind en liep naar haar toe. „Marrie", vroeg hij. zijn handen op haar schouders leggend, „houd je van me?" Ze keek hem aan en las de liefde in zijn gezicht. „Als ik „ja" zeg. moet ik dan in Sprang wonen?" Hij begon te lachen. „Allicht". „Dat is een groot huis, he?" „En of En we zullen het voor ons bei den hebben, want vader gaat dan ergens anders wonen". „Een groot huis", herhaalde het meis je. terwijl ze voor zich uitkeek. „Hoe veel kamers Matthieu?" „Hoeveel kamers?" Hij keek haar ver wonderd aan. „Kind, dat weet ik zo niet. Laat eens kijkenboven een stuk of zesof zijn het er meer? En bene den. „Groot genoeg voor een compleet ge zin?" „Natuurlijk", antwoordde hij lachend. „We zijn er allemaal geboren en groot geworden. Ik heb nog vijf zusters", „Dus ook groot genoeg voor mijn broertje en zusjes?" Plotseling begreep hij haar. Zijn han den vielen van haar schouder en hij draaide zich om. Hij deed een paar pas sen naar het raam en bleef daar staan met zijn rug naar haar toe. „Marrie, als ik met je trouw, wil ik je alleen heb ben. Natuurlijk mag je net zo vaak naar je broers en zusjes gaan als je zelf wilt. Je krijgt een wagentje van me en als je geld nodig hebt, krijgt je het ook. Mijn vrouw mag het aan niets mankeren. Maar je kunt van mij toch niet ver wachten, dat ik behalve mijn vrouw, haar hele familie in huis neem? Dit zou niemand willen, geen man". „Als je echt van me hield, zou je daar zelfs niet over redeneren. Het spijt me, Matthieu. maar ik kan je aanzoek niet aannemen Ik mag je wel en ik vond het ontzettend lief van je, dat je me toen dadelijk hielp aan geld en alles voor de reis in orde maakte. Dat vergeet ik na tuurlijk nooit. Maar dit is niet voldoen de om te zeggen: nu ga ik met je trou wen. Het spijt me echt, Matthieu, maar ik geloof, dat we niet bij elkaar passen. Ik kan bovendien de kleintjes niet aan hun lot overlaten. En dét geld. je krijgt nog duizend gulden. We zullen dit zo spoedig mogelijk terugbetalen. Des noods met rente". Met een ruk draaide hij zich naar haar toe. Dat je niet met me wilt trou wen. dat is je goed recht. Maar dat je 't geld niet van me wilt aannemen. heb je zo'n hekel aan me, omdat ik je familie niet wil accepteren in mijn huis?" Ze schudde haar hoofd. „Je weet wel beter, Matthieu. Ik vind je een fijne vent. al vanaf die avond, toen we samen Dat ondervonden ook de zakenlieden, die met hun wagen op dezelfde dag van Maasstricht naar een afspraak in Zwol le moesten, Leeuwarden aandeden en tot slot in Zandvoort uitbliezen van de vermoeienissen van die dag. Een af stand van zo'n 450 km. De drie automo bilisten hadden dezelfde wagens, maar een verschillende manier van rijden Meneer Albert jakkerde er op los( pro beerde zo'n 120 km. per uur te halen), de heer Bernhard reed met aangepaste snelheid en op snelwegen in een fors tempo en meneer Cornelis had geen haast; hij reed maximum 90 km. per uur. Het spreekt vanzelf dat de laatste correct de 50, 70, 80 en 90 km. snel heidsbeperkingen in acht nam even als de hardrijder maar meneer A „scheurde" maar door, trok zich van de ,,50" niets aan. behalve dan dat hij om zijn eigen hachje dacht. aan het boemelen zijn geweest. Zelfs toen bleef je een heer en dat heeft me getroffen. Bijvoorbeeld bij Fons verge leken, bezit jij innerlijke beschaving. Dacht je soms, dat ik daar als vrouw ongevoelig voor kon blijven? Je hebt toen iets in me aangeraakt en als je me op weg naar het vliegtuig opnieuw ge vraagd had, je vrouw te worden, zou ik er misschien in hebben toegestemd. Maar daarna toen wij na vaders dood in Gibson in de narigheid zaten toen we naar Holland terug wilden en geen geld hadden voor de terugreis. toen wilde je wel voor mij de reis be talen, maar niet voor mijn broers en zusjes. Die moesten zichzelf maar red den. Het is bij alle mannen hetzelfde: op een gegeven ogenblik is de grens bereikt en houdt de beschaving, de hoffelijk heid op. Dan komt het egoïsme naar bo ven. de bezittingsdrang voor jezelf. Eventuele konsekwenties, die aan een huwelijk tussen jou en mij in dit geval vastzitten, wil je niet aanvaarden. Het lot van mijn zusjes en broertje Wimmie, die in alles nog van mij afhankelijk is, deert je niet. Je beschouwt hen als een lastig blok aan het been, terwijl je een huis hebt, waarin desnoods wel drie ge zinnen zouden kunnen wonen. Als je toegestemd had, zou ik er wel voor ge zorgd hebben, dat jij niets tekort kwam. Dat je je vrouw voor jezelf alleen zoudt hebben. Ik zou er voor zorgen, dat wij tweeën zoveel mogelijk een zelfstandig, eigen leven konden hebben. Aan die mogelijkheid heb jij natuurlijk niet ge dacht. Dat Wimmie. Lien en Bep stuk voor stuk schatten zijn, die ontzettend veel liefde nodig hebben, omdat ze een vader en een moeder moeten missen, dat komt niet eens in je op. Want jij hebt alleen maar oog voor de vrouw, die je wilt bezitten. Omdat je gewend bent te heersen en in zaken probeert te krijgen, Dinsdag 1 juni Den Burg. De Oranjeboom, Kunstkring Texel, de afd. Texel van de NATU met het stuk ..Tussen eb en vloed" van Ben van Eysselstein. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 2 juni a.s. worden de moeders van Oudeschild en Den Burg verwacht: Oudeschild van 1.30 - 2 uur; Den Burg van 2-4 uur. HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild: 1 juni 9.47 en 22.06; 2 juni 10.30 en 22.50; 3 juni 11.09 en 23.34; 4 juni 11.53 en 5 juni 0.20 en 12.32. Aan het strand ongeveer een uur eerder boog water alles wat je wilt hebben, denk je dat dit ook op het terrein der liefde mogelijk is. Maar hierin vergis je je, Matthieu. Daarom zeg ik ,.nee". Ons huwelijk zou een volslagen mislukking worden. Laten we allebei dankbaar zijn, dat we tijdig dit gevaar hebben onderkend. En het geld krijg je natuurlijk terug". Ze keken elkaar enige tijd aan, tot hij antwoordde: „Veel dankbaarheid is er bij jou niet, he?" Hij voelt zich gekwetst en met dit gezegde kwetst hij me eveneens, dacht ze. Ze fronste haar wenkbrauwen en kwam overeind Terwijl ze naar hem toe liep en vlak voor hem bleef staan, was het als of de vlammen uit haar ogen sloegen, doch ze beheerste zich zo goed mogelijk,, toen ze antwoordde: „Wat wil je voor rente hebben van je geld? Je zegt het maar, meneer Mat thieu Verdugt. Wat moet ik er voor doen? Nou? Je zegt het maar" En toen hij, enigszins verschrikt door haar heftige uitval bleef zwijgen, ver volgde ze; „Nou? Waarom zeg je niets? Ik ben alleen thuis! Eis je rente op. dan zal ik je betalen". Hij keek nog steeds naar haar ge zicht, waarop nu twee vuurrode plek ken gekomen waren. Een diepe zucht slakend, schudde hij zijn hoofd. „Waar zie je me voor aan, Marrie? Voor een schoft?" Ze ontspande en zuchtte eveneens. .Sorry Matthieu, dat was lelijk van me. Neem me niet kwalijk, ik ben mezelf niet". Ze legde haar hand op zijn arm, „Sorry, dit had ik niet mogen zeggen. Ik weet natuurlijk, dat je zo niet bent". Ze greep hem nu steviger beet. „Ga zitten ik maak een kop koffie klaar. alsjeblieft, Matthieu, vergeef me...." (Wordt vervolgd) Tijd is geld. Als U op zaterdagmorgen in Uw auto van de hoofdstad naar de hofstad rijdt, kunt U lekker opschieten. Plankgas op een snelweg waar weinig verkeer is, geeft U een voorsprong op langzame rijders van vele (kostbare) minuten. Maar dan hebt U ook geen last van bebouwde kommen, dorpskernen met snelheidsbeperkingen en is er vol doende ruimte om vlot te kunnen pas seren. Maar U weet, als ieder ervaren auto mobilist, dat in ons kleine landje hard rijden vaak weinig zin heeft, U komt misschien een seconde eerder aan dan de rustige rijder. Samen staat U stil voor ovenvegbomen. een geopende brug of stoplichten en weg is de voorsprong. Om van het vastlopen in de grote ste den maar niet te spreken Als U op tijd op een belangrijke ver gadering moet zijn, is het verstandig ruim de tijd te nemen en niet te gaan „jakkeren", want dat helpt U toch wei nig. Het trachten zo hard mogelijk te rijden levert geen enkel voordeel op ten opzichte van het rijden met een aange paste snelheid. Dat laatste is bijvoor beeld nodig bij onvoldoende zicht, slecht wegdek en bij bepaalde weg- of ver keerssituaties. Hard rijden is niet alleen vele malen gevaarlijker, maar levert nagenoeg geen tijdwinst op, is duurder in benzineverbruik en geeft een hoger sl i j tagepercentage In Zandvoort troffen ze elkaar aan het eind van de dag, bij het circuit! Toen bleek dat het onderling tijdsver schil nog geringer was dan U denkt. Op het traject Leeuwarden-Zand- voort kwam B precies vijf minuten la ter dan A en C elf minuten na B aan, over een afstand dus van plm 145 km. Dezelfde verhoudingen bleken ook op bijvoorbeeld het traject Nijmegen- Zwolle (89 km.); B kwam 4 minuten na A en C twee minuten na B! De heren concludeerden dat het toch weinig zin heeft te gaan jakkeren en zodoende de verkeersveiligheid onnodig in gevaar te brengen. Bovendien ont dekten ze naderhand in de garage, dat het benzine- en olieverbruik van me neer A veel hoger was dan dat van B en dat van B weer veel hoger dan dat van C. De drie automobilisten besloten voortaan maar in één wagen te kruipen: bij de heer Cornelis, vanwege de veilig heid, het economisch verbruik en omdat hij de tijd nam en toch op tijd kwam' Mocht U nu toch bang zijn om die zakelijke bespreking niet op tijd te ha len, dan mag U gerust hard rijden, d.w.z. met aangepaste snelheid. Maar houdt U altijd aan die roodomrande 50 km. of 80 km. Zo'n bord staat er niet zonder meer. En het maakt U maar vijf minuten uit op 150 km. En het maakt mensenlevens uit. Misschien wel het Uwe. k

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 3