CjTocii 2tmrL- Jéxels in het harL, Weer alle drukterecords gebroken 67,6 pet. Kartingtrekt veel belangstelling DE PINKSTERDAGEN OP TEXEL: „Marsdiep" voer vele extra diensten met drie motoren Koelkasten? Gebr.Schoorl! TESO vervoerde méér auto's dan vorig jaar 99 n'jfcrtliiïï» Veel rijders tijdens de Pinksterdagen GEEF MIJ MAAR cfocoladethcmfa Uitrusten VRIJDAG 11 JUNI 1965 TEXELSE 78e JAARGANG No. 7971 Uitgave N.V. r/h Lange veld Sc de Roo|j Poetbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2058 Redaktie: Harry de Graaf, Wilhelminalaan 33, Den Burg, tel. 2058, 's avonds 2382. COURANT Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Nederl. Middenstandsbaak; Coëp. Boe renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,65 p. kw. 30 ct. incasso. AdverL: familieberichten 14 et p. mm.; andere advert. 12 ct. p. nun. Wij zijn er intussen aan gewend geraakt, dat het aantal toeristen dat in voorjaar en zomer Texel bezoekt, steeds groter wordt. Dat dit de laatste jaren niet met enkele, maar met tientallen procenten tegelijk gaat is ook geen nieuws. Maar zelfs de meest hooggespannen verwachtingen zijn in het afgelo pen Pinksterweekend overtroffen. De toeristen hebben zich als een lawine over het eiland uitgestort; in enkele uren tij ets had de voorjaarsrust op de wegen plaatsgemaakt voor een bedrijvigheid die aan het topseizoen deed denken. Gis teren kregen wij van de N.V. TESO de vervoerscijfers ter inzage, die meer dan enkele oppervlakkige indrukken aantonen, hoe bar het deze keer is ge weest. Met de „Marsdiep" werden van donderdag 3 juni tot en met dinsdag 8 juni 6.322 auto's vervoerd tegen vorig jaar Pinksteren 3.772. Een toename dus van 2550 auto's oftewel 67,6°/o! grootste aanvoer van auto's was tussen 10 en 1 uur zaterdag. Veel automobilis ten hebben vijf uren geduld moeten hebben voordat zij aan boord konden worden genomen. Op eerste Pinksterdag was het weer rustig en kon op normale sneiheid, vol gens de dienstregeling worden gevaren. Er werden 387 auto's overgezet in de richting Den Helder-Texel (vorig jaar 220) en in de richting Texel-Den Helder 283 (119). Rustig terug De terugkeer van de toeristen naar het vasteland was aanmerkelijk minder stormachtig, omdat zeer velen besloten Deze enorme toename doet velen met angst in het hart het seizoen tegemoet zien. Of men er de komende zomer maanden in zal slagen iedere toerist onder dak te brengen, is zeer de vraag. Meer dan ooit wordt de noodzaak dui delijk, dat de beschikbare accommoda tie drastisch wordt uitgebreid. In het afgelopen Pinksterweekend is het overi gens nog gelukt iedere vakantieganger een plaatsje te geven, zij het met veel hoofdbrekens. De informatrices van de VVV-Texel zijn weer vele uren achter een in touw geweest, o.a. in de informa tiecaravan op het haventerrein van Den Helder. De drukte bij de caravan, die thans in de onmiddellijke nabijheid van de fuikhaven staat opgesteld, was groter dan ooit tevoren. Vele duizenden ad viezen zijn verstrekt en er werden hon derden telefoongesprekken gevoerd om vast te stellen waar nog ruimte was. Overigens hebben de VVV-dames weinig reden om tevreden te zijn over de medewerking van de leden. Op het herhaaldelijk gepubliceerde verzoek aan de exploitanten om toch vooral de WV voortdurend op de hoogte te houden van de be schikbare plaatsruimte in het be drijf, is nauwelijks gereageerd. Het gevolg was dat de informatrices willekeurige adressen hebben moe ten afbellen in de hoop op deze tijd rovende en kostbare manier adres sen te vinden Dit getuigt van een onbegrijpelijke laksheid waar ook de exploitant zelf het slachtoffer van kan zijn. Bijna zeker krijgt de WV-directeur in de komende weken naar aanleiding van de .publikaties over de Pinkster- drukte te horen dat het best meeviel. „Bij ons waren nog bedden zat De WV-directeur zal dan vriendelijk glimlachend wijzen op het nut van het opgeven van de beschikbare plaats ruimte en zelfs niet boos worden als diezelfde exploitant met het overbeken de verhaal aankomt, dat hij van de VW „nooit mensen krijgt". Wachttijden Van de „Marsdiep" is tijdens de Pink sterdagen vee] van het vermogen ge vergd. Donderdag werd nog normaal ge varen volgens de dienstregeling. Toen werden in de richting Den Helder-Texel 439 auto's overgezet (vorig jaar 269). Vrijdag wies de stroom snel aan. Gedu rende de middag werd doorgevaren en 's avonds werden vier extra diensten onderhouden; de laatste boot vertrok om 12 uui 's nachts van Den Helder. Zo werden 968 (vorig jaar 610) auto's naar Texel gebracht. Beangstigend groot werd de drukte echter eerst zaterdag. Toen kreeg Texel er 1207 auto's bij (vorig jaar 680) wat mogelijk werd doordat 's morgens om half zes een ex tra vroege dienst werd gevaren. (Voor een nog vroegere dienst, om half vijf van Den Helder, bleek geen belangstel ling te bestaan), terwijl gedurende de middag werd doorgevaren, waarna om half vijf de dienstregeling werd losge laten Vanaf dat moment werd gepen deld en werden alle drie motoren van de Marsdiep op volle kracht bijgezet. Dit betekende dat het schip veel sneller liep en de oversteek in nauwelijks tien minuten maakte. Die maatregel was bij zonder welkom voor een groot aantal automobilisten, dat al urenlang op het havenplein van Den Helder wachtte. De een korte of lange vakantie aan het Pinksterweekend te koppelen. Maandag werden 860 auto's naar Den Helder overgezet (540) Daarvoor werd tussen de middag doorgevaren en 's avonds werden drie extra diensten onderhou den. Ook dinsdag toen 873 (584) auto's werden teruggebracht, werd tussen de middag een extra dienst gevaren en werd 's avonds één extra reis gemaakt voor welke laatste dienst zich overigens maar 25 auto's aandienden. In het totaal werden gedurende de zes dagen in de richting Texel-Den Helder 2.716 auto's vervoerd, in de richting Den Helder- Texel 3.606. Bijna 900 auto's bleven dus. Vorig jaai bleven 538 auto's. Bij dit alles dient men wel te beden ken, dat het gehele beeld iets is geflat teerd, omdat Pinksteren vorig jaar bij na drie weken vroeger viel. terwijl de vervoersmogelijkheden door het nog niet in de vaart zijn van de veerboot met koplading veel ongunstiger waren. Het feit. dat Texel thans veel makke lijker per auto bereikbaar is, is intussen algemeen bekend. Op grond van het een en ander mag worden verwacht, dat de stijgingspercentages in de volgende ja ren niet zo enorm meer zullen zijn. En dat is te hopen, want het staat nu vast. dat het onmogelijk is dat de uitbreiding van de accommodatie met deze storm achtige ontwikkeling gelijke tred houdt. OOSTERENDER MET AUTO IN DE SLOOT OOSTEREND Dinsdagmiddag kwam de heer A. Heerschap uit Ooster end met zijn Trabant auto in de sloot terecht Het ongeluk gebeurde op de Lagerveldsweg. De heer Heerschap schrok van een andere, van links ko mende, automobilist en begon te slinge ren, waarna hij in de rechts gelegen bermsloot reed. De auto was slechts licht beschadigd. De chauffeur kwam met de schrik vrij. JONGE FIETSER LETTE NIET OP OOSTEREND Zaterdagochtend om kwart voor twaalf deed zich op de Achtertune te Oosterend een aanrijding voor, waarbij een automobilist uit Haar lem en de 10-jarige Jan Dogger uit Oosterend waren betrokken. De auto mobilist kwam met een Fiat uit de Achtertune en wilde Spang inrijden. De jongen kwam op zijn fiets uit de Oester- straat en lette niet op, waardoor hij op de wagen botste De auto werd licht beschadigd. Niemand werd ernstig ge wond. De schade werd onderling gere geld. YV1ELRIJDSTER DOOR AUTOMOBILIST GERAAKT Woensdagochtend omstreeks negen uur reed de heer KI. du Porto uit Den Burg met zijn Volkswagen een wiel- rijdster aan op het Schilderend. De heer Du Porto kwam uit de richting Den Burg en wilde de inrit van het pension van de familie Craanen inrijden. Te laat zag hij de wielrijdster, die met een kind achterop uit de richting Oude- schild kwam. De botsing kwam niet hard aan. De fiets werd beschadigd Ernstig lichamelijk letsel deed zich niet OVERDENKING: Texels enige koeltechn. bureau telefoon 2550 - Den Burg De kartingbaan, die door de N.V. Karting Texel is ingericht nabij de boerderij „Akenbuurt" heeft sinds de openings plechtigheid, zaterdag voor Pinksteren, grote drommen bezoekers ge trokken. Zeer velen heb ben achter het stuur van een kart plaatsgenomen en dc merkwaardige sen satie van deze betrekke lijk veilige race-sport on dergaan. Het bestuur van de N.V. heeft met voldoe ning kunnen vaststellen, dat de tien karts bijna voortdurend in gebruik waren. De eerste, die op het asfalt van het voormalige boorplateau een rondje reed, was burgemeester C. de Koning, die met deze handeling de baan zaterdag officieel in ge bruik stelde. Na afloop van de plech tigheid kwamen de geno digden bijeen in het res taurant dat op het terrein is geplaatst. De directeur van de N.V., de heer C. N. de Wit vertelde, hoe men naar aanleiding van een skelterwedstrijd, die ter van de viering van het 550-jarig stads recht werd gehouden, op het idee kwam om op Texel een dergelijke baan in te richten. Een gelukkige omstandigheid was dat het asfaltplateau, dat door de NAM bij Akenbuurt was gelegd, hier voor op weinig kostbare wijze geschikt was te maken. Het terrein moest echter een flinke huur opbrengen en de aan koop van tien skelters alsmede andere voorzieningen betekenden een hoge in vestering. Het grote gebrek aan een dergelijke recreatievorm maakte een en ander evenwel verantwoord. De baan .achend nam burgemeester C. de Koning zaterdag plaats in een der karts om door hel rijden van een officieel eerste rondje de baan officieel in gebruik te stellen. gelegenheid vergrootte voorts de mogelijkheden voor de plaatselijke MAB-club, die nu kon worden uitgebreid met een skelterafde ling, die twee dagen per week onder gunstige voorwaarden van de baan ge bruik kan maken. Burgemeester De Koning roemde dit initiatief van de oprichters der N.V. en zei te hopen, dat men goede zaken zou doen. De heer C J. v.d Kooi die o.a. sprak namens de VW Texel wees op de grote recreatiemogelijkheid die nu is ont- Een verrukkelijke chocoladedrank met slechts 1% vet. Fris en pittig van smaak. Tosti lest do dorst, is lekker luchtig en eerbiedigt de slonke lijnl Een overzicht van de kartingbaan by „Aken buurt". Het circuit is afgezet met autobanden. Op de achtergrond bet restaurant, dat in zeer korte tyd werd gebouwd. Rechts het bord, waarop de deelnemers kunnen zien of de toe gestane tijd voorbij is. staan. „Vooral jeugdige personen zullen door deze sport worden getrokken, waardoor zij andere, door ons minder gewenste race-activiteiten in de dorpen achterwege zullen laten", aldus de heer v.d Kooi. VOETBAL OP LUILAK DEN HOORN Den Hoorn heeft het Luilakrumoer van zaterdag enigszins kunnen beperken door een groot deel van de Hoornder jeugd te betrekken bij een voetbalwedstrijd die om vijf uur 's morgens werd gehouden. Het initia tief daartoe ging uit van het school hoofd, de heer Van Wolferen. De wed strijd viel zeer goed in de smaak. „Rust maar eens lekker uit. Na ge dane arbeid is het zoet rusten", zo zul len we als goed gastheer in deze ko mende zomertijd onze gasten toespre ken. Voor de meesten, die deze courant lezen, is het er voor henzelf niet bij. dat uitrusten, integendeel, vele gastheren zullen er achteraan denken: „wij zullen ons wel uitsloven!" Velen krijgen inderdaad de drukste tijd van het jaar, maar het is nu ook weer met zo. dat ze er zich erg over kunnen oi willen beklagen. Ze hebben het vaak zelf gewild: hoe drukker, hoe beter! Dan gaan de zaken immers goed en dat geeft een bevrediging, die ver uit de voorkeur heeft boven uitrusten zonder iets te verdienen en in een ver velende stemming Ja, wat wil een mens eigenlijk met plezier werken, verdienen en verder ko men, of met plezier uitrusten, vakantie geld opmaken en zijn gemak zoeken. Alles op zijn tijd, is natuurlijk het weerwoord Toch kan iemand soms be ter uitrusten, d.w.z. tot rust komen door hard te werken (denk aan psychia trische therapieën).dan door niets te doen. Men kan soms beter uitrusten in zijn werk dan van zijn werk. Dat hangt van zijn geestelijke gezondheid af, min stens zoveel als van de mate van in spanning, die zijn werk vraagt. Men werkt ook geestelijk het pret tigst. als men het materiaal ervoor heeft, dat nodig is, als men er de ge schikte „uitrusting" voor heeft. Daar komt een andere betekenis van uitrus ten in. Een vakantie vraagt evenzeer een de gelijke uitrusting om je niet in je va kantie-oord onthand, onrustig en onge makkelijk te voelen. Ook geestelijk. Met een gebrekkige mentaliteit, met zorgen en een onrustige levenshouding wordt een vakantietijd ook een temp tatie en een wanhoop. Ter overweging dan dit: het is net Pinksteren geweest, het feest van de Heilige Geest, die een mens leert „Vader" zeggen tot God In diezelfde dagen kon men op straat en om huis haast tastbaar een bepaalde geest, in nerlijke gedrevenheid bemerken Al die mensen, die druk met of druk in de vakantie waren De een werkte koorts achtig aan d'e bevoorrading en uitrus ting voor zijn bedrijf of zijn onderdak, enkele anderen even koortsachtig aan de christelijke en kerkelijke viering. Kerkelijk en als Christen ontvingen de mensen met Pinksteren de comple- ?ring van hun uitrusting God de Va der heeft zich aan hen gegeven in Zoon en in de Heilige Geest. Zijn gave is vol ledig geworden De geloofsuitrusting voor het leven van deze dag is com pleet. Nu mag men zien. wat men ermee doen kan Het hele bestaan op aarde is immers een zekere strijd, alleen niet zozeer tussen het „vlees en bloed" van de mensen als wel tussen de geesten. In de Bijbel helpt de apostel Paulus ons mensen in zijn brief Efezièrs 6 om de in het geloof in de Christus Jezus ge geven wapenrusting te hanteren, om stand te houden tussen de geesten. Als een mens beseft daarmee te zijn uitgerust door God en zijn uitrusting aantrekt en hanteert, wordt de zaak van het uitrusten in de eerste betekenis, die door de geest en door de Geest be paalde zaak, zowel in ons werk als van ons werk een onthulling en een ont dekking, waardoor men alleen maar dieper verblijd wordt om de waarheid van Jezus Christus als de Redder van de wereld en de Redder van een mens als wij zijn. „Komt tot Mij, allen, die vermoeid en belast zijt, en Ik zal u rust geven". (Matth. 11 28) A W F. W. jr. DRAAIORGELS OP TOERNEE De draaiorgels van de heer J. K. P. Zwan laten zich overal zien en horen, zowel op als buiten Texel. Dinsdag speelden de Gouden Engel en De Tiet te Venhuizen bij de harddraverij op de avondmarkt aldaar. Op het programma staat op 26 juni een bezoek van De Tiet aan Woerden, waar zal worden gespeeld ten bate van een revalidatiebad voor spastische kinderen. Luister zal voorts worden bijgezet aan de kaasmarktda gen te Alkmaar in juli en augustus en op 7 augustus zal te Haarlem een actie worden ondersteund ten bate van im beciele kinderen Op 27 augustus zal worden deelgenomen aan een orgelcon cours te Tiel. samen met 12 andere Ne derlandse orgels. In Den Helder speelde De Tiet twee dagen lang ter gelegen heid van de openmg van de nieuwe ga rage van J Bruin. Zoals bekend zullen de orgels hun klanken ook laten horen tijdens de woensdagse folkloredagen te Den Burg. DEN HOORN KRIJGT LUNCHROOM DEN HOORN De heer C. J. Vis- man uit De Cocksdorp, is voornemens morgen in Den Hoorn een lunchroom- vestiging te openen De lunchroom is gevestigd in een gebouw aan het Klif, dat wordt gehuurd van de heer J. Nauta te Den Burg.

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 1