„Gezelligheid kent geen end bij Ko in De Worsteltent" lil mi na M ml pi BIJ DE IS HET GOED SPAREN TERMIJNBOEKJES VAN 4°/o TOT NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK AMSTERDAMSE EX-BOKSER BRENGT LIJFSPREUK IN PRAKTIJK: in FILMNIEÜWS - - Isr: mtiïsBi Oude boerderij werd uniek eethuis Op 16 juni is de rente verhoogd voor ID De bank waar u zich thuis voelt! TWEEDE BLAD TEXELSE COURANT VRIJDAG 18 JUNI 1965 HEB ik je die mop cd verteld van dat paard, dat ze in de grond verf hadden gezet. Nee? Moet je horen. Een Amsterdamse schilleman met paard en kar stopt bij een huis van een weduwe en gaat naar binnen. Na een tijdje komt hij terug en zietDe man die ons deze zeer nette anecdote vertelt, twee minuten nadat we met hem hebben kennis gemaakt, is J. van den Busken 140), een zeer fors gebouwde rasechte Amsterdammer, die hard op weg is Texelaar te worden. Hij heeft daar geen moeite mee, want Van den Bus ken, die zelf graag wil dat iedereen hem tutoyeert en „Ko" noemt, houdt niet van „kapsones" en speelt het klaar met vertegenwoordigers uit alle maatschappelijke lagen urenlang ver hit te discussieren over alle mogelijke onderwerpen. Soms gaat het er heel vertrouwelijk toe en wordt met begrip gesproken over de vele moeilijkheden des levens waarbij welgemeende ad viezen worden uitgewisseld. „Dat is mijn sociale taak. Een barkeeper moet kunnen praten en klankbord zijn voor zijn klanten, die echt niet alleen naar me toekomen om te drinken. Sterke drank is er trouwens hele maal niet bij. Daar pas ik voor op. Het moet leuk en gezellig blijven. Ik moet zorgen dat ik op Texel een goede repu tatie krijg. Dat lukt al aardig, want on danks dat we nog niet eens officieel open zijn, lopen ze de deur bij me plat!" Ko had geen woord teveel gezegd, want toen we 's avonds weer naar „De Worsteltent" gmgen, zagen we ze zit ten: evenveel Texelaars als gasten, bijna allemaal bezig kip te eten. Ko was er natuurlijk weer. Achter zijn bar tegenover een Duitse gast filisoferend over de minder goede kanten van het Wirtschaftswunder. Toen wendde hij zich tot ons en stelde voor een wande ling te maken door „De Worsteltent", deze oude boerderij die door Van den Busken tot een uniek hotel is omge bouwd, annex eetgelegenheid. De bepa lingen van de Monumentenwet hebben voorkomen, dat dit ging ten koste van het exterieur van het geheel. De Wor steltent heeft zijn oorspronkelijke lang gerekte vorm behouden, maar is van binnen totaal anders ingedeeld. Het schuurgedeelte rechts, achter de wagen deuren heeft een glaspui gekregen. 'Daar achter bevindt zich de eetzaal met bar. Er is niet gestreefd naar strakke moderne vormen. De ruimte is betim merd met gebrand hout en er zijn geen pogingen gedaan om de dikke halfver- molmde hanebalken aan het oog te ont trekken Aan kettingen hangen wagen wielen waarop verlichtingsornamenten zijn bevestigd. Rechts achterin is een bar gemaakt, waar Ko onafgebroken spreekuur heeft. Gasten en introducées zullen niet op een droogje zitten; een rek met een sortering wijnen biedt vol doende keus. Niet de bedoeling „Hardstikke leuk, he?" vroeg Ko. ..En toch is het niet mijn oorspronke lijke bedoeling. Weet je dat ik van de hele Worsteltent één groot eethuis heb willen maken? In Denemarken bestaat iets dergelijks. Daar waren in een ge restaureerde boerderij op de plaatsen waar vroeger de koeien stonden, hok ken afgeschut, waar je fijn privé kon zitten. Maar dat kon met de Worstel tent niet. want je moet toch ook een wijntje kunnen schenken bij het eten? En een vergunning kon ik niet krijgen. Daarom werd het een hotel, waar dus alleen voor gasten mag worden ge schonken. Een góed hotel. Moet je de kamers eens zien?" We volgen Ko naar de plaats waar vroeger het hooivak was. Hier is een vloer van 60 m2 ont staan, die nog geen bestemming heeft. „Ik weet nog niet wat ik er mee ga doen. Misschien dat we er een danszaal- tje van maken. Geen openbare dans gelegenheid, want daar moet je ver gunning voor hebben. Meer een moge lijkheid voor een sociëteit van Texe laars". Rond deze met rood linoleum be legde vloer liggen de zeven ruime slaapkamers die in tegenstelling tot de rest van het gebouw modern en licht zijn ingericht. In het andere eind van de boerderij is de ruime huiskamer ge maakt, die extra werd vergroot door er een kleine opkamer, met „melkkamer tje" bij te trekken. Van hieruit voert een eikenhouten wenteltrap naar twee privé-slaapkamers voor het uit zes le den bestaande gezin Van den Busken. Tot het woongedeelte hoort tenslotte een grote keuken en een kelder met een oude plavuizenvloer. In ruime mate zijn in het gebouw douches, toiletten etc. aangebracht. De enige veranderingen, die Monumentenzorg aan de buiten zijde heeft toegestaan, zijn 12 dakramen, zonder welke de ventilatiemogelijkhe- den ontoereikend zouden zijn. Ondanks zijn korte bestaan en het feit dat in het geheel geen reclame is gemaakt, „loopt" het hotel uitstekend. Met Pinksteren Het echtpaar Van den Busken voor hun >crnieu»dc „Worsteltent" was het geheel volgeboekt en ook nu is het merendeel der kamers bezet. Rust gevonden Ko van den Busken en zijn vrouw kwamen acht jaar geleden voor het eerst op het eiland. Van den Busken had het in zijn Amsterdamse horeca bedrijf, een theehuis in het Vondelpark, druk. Tè druk, zodat hij er op een gege ven ogenblik met de auto op uit ging om ergens in Nederland een rustig plekje te zoeken. Dat plekje vond hij tenslotte, nadat zij in de kop van Noord holland terecht waren gekomen en zijn vrouw hem gekscherend had voorge steld om eens met' de veerboot mee te gaan. Van den Busken zag meer in Texel dan de Texelaars zelf. Een nor maal verschijnsel, zoals hij intussen bij voortduring heeft kunnen constateren Hij trachtte een zaak te beginnen in De Koog, wat op moeilijkheden stuitte, maar kreeg eenmaal terug in Am sterdam van een zakenrelatie de tip dat de boerderij „De Worsteltent" te koop was Van den Busken ging kijken en aarzelde geen ogenblik. Hij telde er twintigduizend gulden voor neer en ging naar mogelijkheden uitzien om het vervallen geheel op te knappen. Bijzon der vlot ging het niet, maar tenslotte ging hij met de fa. Aberson en Zonen uit Steenwijk in zee, die met de restau ratie begon volgens aanwijzingen van Ir. Dijkstra van Monumentenzorg. Er ging een flink bedrag inzitten, maar Monumentenzorg nam een belangrijk deel daarvan voor haar rekening. De restauratie en inrichting heeft veel lan ger geduurd dan voorzien was. Zelfs nu is alles nog niet klaar, waardoor de officiële opening op zich laat wachten. „Van die opening zullen we iets specta culairs trachten te maken", zegt Ko. „Ik zit te broeden op een stunt". In Amsterdam genoot Ko van den Busken grote populariteit. Niet alleen voor zijn vermogen om met letterlijk iedereen op goede en zelfs vertrouwe lijke voet te kunnen leven, maar ook door de roem die hij vergaarde als bok ser. Van den Busken was van 1942 tot 1955 zelfs bokskampioen van Neder land. Nog altijd is hij sportman en zint op een mogelijkheid om in de winter maanden in De Worsteltent samen met anderen iets aan training te doen. Mo gelijk zal dan de merkwaardige naam van de boerderij aan de Dennenrand meer toepasselijk worden dan nu het geval is. Het is duidelijk: Ko van den Busken en zijn vrouw zitten boordevol initia tief. Wij zullen ongetwijfeld nog veel van hen horen. Een film, die velen het bloed in de aderen zal doen stollen is „De maagd van Neurenberg", die zondag- en maan dagavond 8 uur wordt vertoond. Het schrikwekkende mysterie doet zich voor in het oude kasteel, waar de vrouw van een Duits edelman enige tijd door brengt. Het middeleeuwse gebouw met zijn vele kamers maakt op haar een geheimzinnige indruk. Op een nacht wordt Mary verstijfd van schrik wak ker bij het horen van afschuwelijke kre ten. Als zij op onderzoek uitgaat, be landt zij in een kamer, waarin zich al lerlei folterwerktuigen bevinden Van een van deze werktuigen, de maagd van Neurenberg genaamd, sijpelt bloed. Mary doet een vreselijke ontdekking en valt flauw Als zij weer tot bewustzijn komt, vertelt zij aan haar man dat zij in de bewuste kamer het verminkte lichaam heeft gevonden van een jong meisje, dat koelbloedig is vermoord. Haar man gelooft het niet. Ook Martha, de raadselachtige huishoudster, Fritz, de majordomus en Erich, een vreemde fi guur met allemaal littekens op zijn ge zicht, die toezicht heeft over de folter kamer, beweren noch iets gehoord of gezien te hebben, noch een iijk te heb ben gevonden Mary is wanhopig en leeft als in een nachtmerrie. Nadat een .weede moord is gepleegd wederom is het slachtoffer een jonge onbekende vrouw, die vreselijk verminkt is en een spookachtige verschijning, gekleed in rode pij, die zichzelf de straffende hand noemt en 's nachts probeert haar kamer binnen te dringen, staat Mary op het punt ineen te storten. Na een paar 'dagen ontdekt Mary de ontzielde licha men van Fritz en Martha. Dan komt on verwachte hulp van een detective, die allang hei vermoeden heeft, dat het op het kasteel niet pluis is. Gedurende een vreselijke nacht, waarin haar man spoorloos verdwijnt, krijgt Mary ant- woorfd op al haar vragen, maar niet na dat zij bijna zelf het slachtoffer is ge worden van de moordzuchtige waanzin van de mysteiieuze gemaskerde ver schijning in de rode mantel. Voor men sen met sterke zenuwen is de leeftijds grens voor deze film achttien jaar. Een film, waarin men kan zien hoe een jonge vrouw het willoze werktuig wordt van een koel berekenende min naar is Denn das YVeib ist schwach", die men vrijdag- en dinsdag- 417, Voor bedragen t/m 10.000.- 3 maanden opzegging, daarboven 6 maanden opzegging. Alle gewenste inlichtingen krijgt u bij elk van onze 185 vestigingen, verspreid over heel Nederland. TEXEL-JUNIOREN KAMPIOEN Zaterdagmiddag werd de gestaakte wedstrijd Texel-Oudesluis (junioren) uitgespeeld. De penalty werd gemist en de uitslag bleef 32 in het voordeel van Oudesluis. Hierna volgde de be slissingswedstrijd en dit werd een groot succes voor onze junioren. Al spoedig was het 20 door twee fraaie doelpun ten van Douwe en Peter, met de rust was het nog steeds 20 in ons voordeel. Na de rust zette Oudesluis een groot offensief in en binnen vijf minuten was de stand gelijk 22, door 2 mooie goals van de Oudesluis-midvoor. Tot een kwartier voor het einde bleef de stand 22 en was Oudesluis door elkaar meer in de aanval en eenmaal moest Jan de bal uit het reeds door Udo verlaten doel trappen, toen heel Oudesluis al juichte. Bij een aanval over links kwam een voorzet bij Gert en die deed z'n plicht: 32. Oudesluis zakte in en door Peter en Douwe werd het nog 62 voor Texel. Onze jongens zijn hierdoor kam pioen geworden in hun juniorenafdeling en we wensen ze dan ook hartelijk ge luk met dit prachtige resultaat. Na afloop kreeg onze aanvoerder Maarten, bloemen van de jeugdleider van Oudesluis en deze werden door hem namens al de jongens aan de leider van ons elftal, de heer W. Geus, overgedra gen. Al met al een prachtig einde van een goed seizoen. Rekening houden met afsluiting VERHOGING WADDENDIJKEN Naar aanleiding van vragen merkt de Minister van Verkeer en Water staat in zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer o.a. het vol gende op: Alhoewel in het algemeen zoals ook het eindrapport van de Delta commissie vermeldt de gedachten uitgaan naar werken aan de zeegaten en in het Waddengebied in het noorden des lands, na voltooimg der Delta- en Zui derzeewerken, hebben deze nog in geen enkel opzicht een concrete vorm aange nomen. Het hydraulische regime van de Waddenzee wordt intussen aan een uit voerige studie onderworpen, opdat t.z.L op een betrouwbare basis eventule plan nen kunnen worden gemaakt. inderdaad wordt bij het uitvoeren van dijkverhogingen in het bewuste ge bied rekening gehouden met de omstan digheid, dat bepaalde dijkvakken, wel ke thans nog het buitenwater keren, wellicht binnen min of meer afzienbare tijd als binnendijken zullen moeten worden aangemerkt. LJit de plannen voor de verhoging van de Eierlandse dijk, blijkt met dat met een mogelijke spoedige indijking van de Waddenzee ten oosten van Texel reke ning is gehouden. De gehele dijk wordt nl. op DeJta-hoogte gebracht, wat wel licht niet noodzakelijk zou zijn als de dijk bmnnen afzienbare tijd aan land of binnenwater zou liggen. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 10 tot en met 16 juni 1965 Geboren: Johannes Leonardus, zv. Hendrikus A. van der Meer en Anna Barhorst; Agnes Anna Alberdina Wit jes, dv. Reinirus G. Witjes en Janna H. C. van Sweeden; Ronald, zv. Jan van Beusekom en Grietje Mast. Ondertrouwd: Sietse A. Visser en Trientje H. de Boer; Leonard C. Boekei en Helena Kooijman. Overleden: Neeltje Zijm, wv. S. Keij- zer, oud 89 jaar. VERTROKKEN PERSONEN Margaretha H. Tegeler, van Wever- str. 4Z, Den Burg, naar Almelo, Grote- str. 49, Johannes Bosma, van H 131, naar Amsterdam, Marinewerfkade 9. avond kan zien. De jonge advocaat Gebhardt is in moeilijkheden gekomen. ZjO snel mogelijk moet hij 70.000 mark bijeen zien te Jtnjgen om een schuld te kunnen aflossen. Het toeval helpt, want hij krijgt opdracht om in Duitsland een miljoenenertgename op te sporen. Het is de jonge Hanna Schalerkamp, een ge scheiden vrouw, die samenwoont met haar dochtertje. Voordat zij weet dat zij miljonaire is, wil Gebhardt haar ten hu welijk vragen. Het plan schijnt te gaan lukken tot er een kink in de kabel komt. Hij wordt werkelijk op Hanna verliefd en besluit een nieuw leven met haar te gaan beginnen op een plaats waar zijn schuldeisers hem met kunnen vinden. Dat mislukt want men weet hem te vmden. Gebhardt schiet er ten slotte het leven bij in als hij tracht te voorkomen dat de misdadige schuld eisers het kind als gijzelaar gebruiken om tot betaling te dwingen. Toegang boven achttien jaar. Een muziekfilm, die vooral de teeners naar het City-theater zal trekken is „Wonderful life", die zaterdagavond en zondagmiddag is te zien. We zien Johnnie (Cliff Richard) en zijn vrien den Henk. Bruce, Brian en John (The Shadows) vermaken de bezoekers van de eetzaal aan boord van een luxueus schip met ballades uit de Victoriaanse tijd. Zij zijn goed bevriend met twee kellners; Jerru (Mevyn Hayes) en Ed ward (Richard O'Sullivan). 's Avonds laat, als de passagiers naar bed zijn, halen de jongens hun gitaren tevoor schijn en ondanks de waarschuwingen van Jerry, dat zij de lichtleiding over belasten, gebruiken zij teveel stroom met het gevolg dat het schip stil komt te liggen. Uit deze situatie komt een reeks avonturen voort, waarbij men maar liefst twaalf bekende hits te horen knjgt. Toegang alle leeftijden. Aan dit programma van City-theater wordt tenslotte woensdagavond toege voegd „Der Zigeunerbaron", die werd vervaardigd naar de gelijknamige ope rette van Johann Strauss. Gezongen wordt o.a. door Fritz Wunderlich, Her- tha Talmar en Heidi Brühl. Het Joego- slavisch Nationaal Ballet danst onder leiding van Branko Krasmanovic. Toe gang alle leeftijden.

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 3