KNZHRM behaalde record aantal diensten in 1964 Tencotop VEEL LIEFS VAN RONNIE Worden tuinwalweggetjes opgeruimd? Frans Zegel Ook lexelse redders kjn.z.h.r.m. hadden het druk ™dingb0°' ",da Marï" in DOve,,,bcr rubriek voor ,,n'l''r LANDBOUW en VEETEELT van 6tN>ningru *t ÊflO&ÊSfoö bimn Pigmaderm.Tube f 2,95 ElflCBH en darmscoornissen- HOUT geeft fleur lil TWEEDE BLAD TEXELSE COURANT VRIJDAG 25 JUNI 1985 Door de Koninklijke Noord- en Zuidhollandse Reddingmaatschappij werd in 1964 een record aantal diensten uitgevoerd. 137 maal kwamen de stations in actie, waarbij 106 mensen aan wal werden gebracht of uit gevaar bevrijd. Opvallend is het, dat in tegenstelling tot vroeger de hulp van de reddingsta tions gedurende het gehele jaar wordt ingeroepen. Vroeger kon men spreken van slappe en drukke perioden. Vooral in de maanden februari, april, okto ber en december moesten de reddingboten herhaaldelijk uitvaren. Deze ver schuiving is vooral veroorzaakt door de pleziervaartuigen, waaraan de KNZHRM dit jaar een kwart van haar diensten moest verlenen. - Een belangrijk ogenblik in de geschiedenis van de ingebruikneming van de nieuwe motor- Ook in 1964 had de organisatie weer met ernstige financiële moeilijkheden te kampen. Het exploitatietekort be droeg maar liefst 63.659,93; ruim ƒ12.000,meer dan over 1963. Ener zijds is dit het gevolg geweest van ge stegen kosten; anderzijds van een ver mindering van het aantal ontvangen giften. Evenals in vorige jaren moet de KNZHRM dan ook nu weer een drin gend beroep doen op alle Nederlanders om dit onmisbare werk te steunen. Een en ander blijkt uit het jaarver slag van de maatschappij, dat ons een dezer dagen werd toegezonden en waar uit voorts bleek, dat ook de Texelse redders meerdere malen actief zijn ge weest. Aan het jaarverslag ontleenden wij de volgende verslagen, die allen be trekking hadden op activiteiten bij Texel. Vermiste tjalk Op 9 februari voer de „Joan Hodshon" uit om te zoeken naar de met hout geladen tjalk „Lis", die de vorige dag van het Horntje was vertrokken naar Harlingen en ver over en beschermt tegen zonnebrand FEUILLETON: niiiiiiiuit iiiMiiiiiiiiiHiiiiiii mui in ui tiiiiu in iiiitui li minimi minimi hi in minimi hui iiiiiiiiiiiiiiiiiiniiii iiiiiiiiiiiiiiiiiniiiii door Maartje Zeldenrijk 4. Bij Oegstgeest verliet de wagen de grote weg om de richting Leiden in te slaan. Daar werd de dikke afgezet voor zijn kamers, nadat hij mopperend was uitgestapt. Vervolgens werd de andere man van het gezelschap, die ook student bleék te zijn in een ander deel van de stad naar huis gebracht, waarna de man achter het stuur eveneens uitstap te. „De rest loop ik wel, Yo. Ik wil nog wat frisse lucht happen". Ze knikte hem toe en wuifde. „Tot ziens, Han. Ik bel je morgen wel". „Welterusten, Yo". Twintig minuten later reed de vrouw de grote wagen in een garage, sloot de deuren en liep met het meisje naar de woning. In het lamplicht keek Yolanda naar de ander. „Je moet overdag eens wat meer buiten gaan zitten, Bep. Je ziet de laatste dagen erg bleek. Voel je je wel goed?" „M'n maag", was het antwoord. „Ik zal me meer aan m'n diëet moeten hou den". „Morgen zal ik de dokter eens laten komen", besliste de ander, haar onder zoekend aankijkend. „En ik zal wat be ter op je gaan letten". In haar kamer kleedde ze zich uit, terugdenkend aan de pianist, die zo'n gave zangstem had. De jongen had bo vendien geen onaardig gezicht. De tekst van het liedje, dat hij zelf geschreven had, was natuurlijk brandhout. Maar die stem had haar gefascineerd. tijd was. De reddingboot voer naar de Driesprong en de Vlakte van Kerken. Later kwam het bericht dat de tjalk behouden Harlingen was binnengelopen en werd de reddingboot teruggeroepen. Pools schip uitgebrand Naar aan leiding van de brand, die uitgebroken was aan boord van de Poolse kustvaar der Drawa, voer de Joan Hodshon op 3 maart uit. Toen de kustwacht meldde dat de Carlot (Terschelling) al bij het schip lag werd de Joan Hodshon terug geroepen. Twee sportvissers verdronken Op 26 april vertrokken de Dorus Rijkers on de Christiaen Huygens naar zee op het bericht dat een vlet met twee sportvissers werd vermist. De Chris tiaen Huygens zocht langs het z.w.- strand van Texel en keerde terug via de Haaksgronden; de Dorus Rijkers voer via de Stuifdijk naar het Westgat. Toen de vloed doorkwam werd het zoeken voortgezet in de richting van het Horntje en het Wad. Bewesten de Stuifdijk in het Marsdiep werd de vlet gevonden. Het vaartuig was gekapseisd, zodat vrijwel zeker kon worden aange nomen. dat de beide inzittenden waren verdronken. De Christiaen Huygens vond voorbij Oudeschild een tweetal De volgende morgen werd ze vroeger wakker dan gewoonlijk. Ze keek op het wekkertje naast zich om te constateren, dat het pas half negen was. Desondanks stapte ze uit bed en ging een bad ne men. Opnieuw dacht ze aan die zanger in de Amsterdamse kroeg, waar ze de vorige avond geweest waren. Hoe heette die zaak ook alweer? Waar was het precies? Wacht. ze had de licht reclame gezien. Was het niet in de buurt van het Leidseplein? In een van de zijstraten had Han een hoekje ge vonden voor de wagen. Aan de over kant was die lichtreclame geweest en daarom waren ze daar maar op goed geluk af naar binnen gegaan. Chez. oja: Chez Volland. Terwijl ze zich afdroogde, had ze haar plan al klaar. Ze trok een kimono aan en liep naar het vertrek, waar de tele foon stond. Op de tafel lag een pakje sigaretten. Ze nam er een uit en stak die op. In het huis was alles nog rustig. De werkster kwam vandaag pas om één uur en Bep zou nog wel slapen. Ze ging zitten en begon te zoeken onder Amsterdam. Kijk, daar had je het, dus de naam klopte: Chez Volland. Rustig begon ze de cijfers te draaien. Ze hoorde aan de andere kant de bel overgaan. Het duurde even, voor ze antwoord kreeg. Met de eigenaar? Goe den morgen, al zo vroeg bij de hand? U spreekt met mevrouw Van Gaanderen, met Yolanda Zolban, als die naam u beter bekend is. Ja. ik hoor het al: me neer Volland zelf? O juist. Wij waren gisteravond in uw gelegenheid. Dat hebt u opgemerkt. Ik zag u tenminste staan praten met uw pianist. Meneer Volland, het gaat om uw pianist-zanger. Mag roeiriemen, een termosfles en een paar planken van de vlet. Na de vlet te hebben afgegeven aan de verhuurder, zijn de reddingboten op hun station teruggekeerd. Zoektocht naar jacht Op 31 mei vertrok de Dorus Rijkers naar zee op het bericht dat bezuiden De Koog uit de kust een jacht in moeilijkheden ver keerde. In het Molengat werd een Duits jachtje, de Loana, aangetroffen met averij aan zeil en tuig. Aan boord wa ren een echtpaar en een hond. De red dingboot nam de Loana op sleeptouw en keerde te middernacht in Den Hel der terug. Vermiste motorvlet Op 25 juni werd de Joan Hodshon gelanceerd om te zoeken naar een motorvlet van de Duitse firma Seismos, die in de Wad denzee seismografisch onderzoek ver richt; 24 juni vertrokken enkele vletten met aan boord technici en arbeiders om op de zandplaten hun dagelijkse taak te verrichten 's Avonds kwamen ze terug bij het moederschip Condor, behalve een motorvlet met 9 man aan boord. In de ochtend van de 25e juni werd een grote zoekactie begonnen, waaraan behalve de Joan Hodshon ook een patrouille boot van de Rijkspolitie te Water, een pohtievliegtuig, een helekopter van de 3.P. en militaire straalvliegtuigen deel namen. Laat in de middag kwam het bericht dat het pohtievliegtuig de vermiste vlet had zien liggen naast de Hannover, het tweede moederschip van de firma Seis mos, dat ten anker lag dwars van Oude schild. De opvarenden van de vlet had den, toen zij 24 juni van hun werk zaamheden terugkeerden de Condor BPBPBy CARBOVtT tegen maag- MUGOLIN (reukloos) I ter voorkoming van muggebeten. niet aangetroffen, omdat dit schip naar een noordelijker gelegen ligplaats was gevaren. Ze besloten toen naar het moederschip Hannover te gaan, maar verzuimden d:t door te geven aan de Condor, aan boord waarvan men dus in grote onrust verkeerde. Visser verdronken Bij het Horntje werd op 25 juli een lege vlet met aan- hangmotor gesignaleerd. Onmiddellijk voer de Christiaen Huygens uit. De vlet werd gevonden en naar Den Helder ge bracht Bij navraag bleek hij toe te be horen aan een 57-jarige inwoner uit Den Helder, die sinds de vorige avond al werd vermist. Vermoedelijk is de man overboord geslagen. Onbemande motorsloep Op 5 de cember kreeg station Texel bericht van de kustwacht Eierland, dat op de Vlak te van Kerken een sloep was waarge nomen. De bemanning van de Ida Mary werd gealarmeerd. Toen zij bij de sloep was aangekomen zag men dat er geen mens aan boord was. Nadat de vloed was doorgekomen, is de sloep naar De Cocksdorp gesleept. CONSERVERINGS- VOOR IN DE WONINGBOUW BUNGALOWBOUW LUXERE HOUTBOUW ik zijn adres van u hebben? En zijn naam?' Ze luisterde enige tijd naar de stem aan de andere kant. „O, we hebben ons heel goed vermaakt, meneer Volland. Mijn compliment voor uw zanger. En uw bandje was in zijn geheel goed. An ders waren wij niet de gehele avond gebleven, dat begrijpt u. Waarom ik het adres wil weten? Och, misschien een vrouwengril. Bent u soms bang, dat ik hem bij u weghaal?" Ze lachte. „Heeft hij thuis telefoon? Nee? Jam mer, dat zou het gemakkelijker maken. Geeft u me dan maar zijn adres, of wilt u dat niet? Kijk, als ik die jongeman wil spréken, kan ik vanavond weer ko men, nietwaar? Waarom zoudt u het weigeren? Of heeft hij zoveel fans? Of is er soms een jaloerse echtgenote? Niet? O, dan valt het me mee. Onge trouwd dus. Ik vind het maar gevaar lijk om dergelijke knappe jongelieden los te laten lopen, vindt u ook niet? O, bent u zo'n beetje zijn beschermer. Mag ik wel bijzonder oppassen. Zeg. meneer Volland, hoe kent u mij eigenlijk? Ik begreep best, dat die pianist zijn weten schap van u had. Hebt u me vroeger wel eens zien dansen op het Plein? Dat dacht ik wel, dat kon niet anders. En? Deed ik het een beetje naar uw zin? Wat zegt u? Kan ik bij u komen dansen? Dat vind ik geweldig en ik ben zeer vereerd, maar in mijn kwaliteit als mevrouw Van Gaanderen is dat na tuurlijk niet meer mogelijk. Mijn schoonfamilie is toch al niet zo opgeto gen met meVindt u dat dwaas? Hoe? O, meneer Volland, u bent een vleier. Ik weet niet, of ik nu nog een tweede keer in uw gelegenheid durf te komen. Is dat een gewoonte van u, om In de Texelse Courant van 22 juni gaat de heer Blok van der Velden in op een artikel in deze rubriek, waarin gespróken wordt over „goede vorderin gen van de ruilverkaveling". De heer B. v.d. V. meent de Texelaars te moe ten oproepen waakzaam te zijn ten op zichte van de „heimelijke" plannen van de Plaatselijke Commissie. Hij doet dit naar mijn smaak op een wat demago gische manier. Als onderkop van zijn artikel neemt hij „Tuinwalweggetjes worden opgeruimd". Dit kan de indruk wekken, dat de Plaatselijke Commissie de snode plannen heeft alle tuinwal- weggetjes te laten verdwijnen. Welis waar schrijft de heer B. v.d. V. verder in het artikel: „Alleen de weggetjes, die van Den Burg naar Zuid-Haffel lopen schijnen behouden te blijven, maar het is duidelijk, dat de heer B. v.d. V de zaak in een zo ongunstig mogelijk daglicht wil plaatsen. Wat is er in werkelijkheid aan de hand? De dwarsweggetjes Volgens de heer B. v.d. V. is het de bedoeling „alle" dwarsweggetjes, die van oost naar west lopen op te ruimen. De indruk wordt gewekt, dat er meer dere weggetjes in deze richting lopen. Het is de heer B. v.d. V. toch wel be kend, dat vanaf de Schilderweg slechts één weggetje in de richting van de Leemkuil loopt. Dit is de zg.n. Hoge Kruuske Weg, die ongeveer tegenover de boerderij voorheen Th. Smit in wes telijke richting loopt. En het is niet eens ten volle juist, dat dit weggetje wordt opgeruimd. Het grootste ge deelte. en wel vanaf de zijde van de Schilderweg blijft bestaan. Plm. één derde deel wordt opgeruimd, maar het gedeelte, dat blijft bestaan, geeft aan sluiting op de zgn. Slingerweg, zodat men de wandeling in de richting van Den Burg of de Hogeberg ongestoord kan voortzetten. Op de Hogeberg verdwijnt een klein stukje weg tussen Middelweg en Haf- felderweg, dat zo dicht bij <ie nieuwe weg over de Hogeberg ligt, dat het niet tc handhaven is. Hetzelfde is het geval met een weggedeelte vanaf Haffelder- w.dat via boerderij C. G. Zijm naar het woonhuis van H. Barhorst hep. Het zgn. Lage Kruuskewegje, ook één van de door de heer B. v.d V. be doelde dwarsweggetjes, blijft echter geheel bestaan. De Noord-Zuid-wcggetjes Wel heer B. v.d. V., het is niet zo, dat deze weggetjes behouden s c h i j - n e n te blijven, maar ze ^lijven behou den. Aan de Middelweg vanaf het voetbal veld tot Zuid-Haffel gebeurt niets. Het zelfde is het geval met de Slingerweg, die vanaf het Industrieterrein bij Den Burg naar het Russenkerkhof loopt. Uit agrarisch oogpunt is het beslist een offer, dat dit laatste weggetje blijft ge handhaafd, want het gevolg is een groot aantal schuine kavels. Uit agrarische gezichtshoek was het veel aannemelij ker geweest de Beille weg. die vanaf de Zuidhaffelderweg, iets ten westen van het Russenkerkhof in noordelijke rich ting loopt, te handhaven. De aan de Commissie verbonden landschapsdes- kundige van het Staatsbosbeheer achtte de landschappelijke waarde van deze weg minder groot en daarom werd be sloten dit vrij onbelangrijke wegge deelte op te ruimen. De Haffelderweg, die vanaf Den Burg tot de Hogeberg een normale weg is, blijft zijn aansluiting behouden op het zuidelijk van de weg over de Hogeberg gelegen oorspronkelijke Haffelderwegje. Ook dit weggedeelte is uit agrarisch oogpunt beslist schadelijk, maar het „vandalisme" van de leden van de zo vroeg in de morgen al te flirten? Foei, meneer Volland. Maar we dwalen van ons onderwerp af. Ja, juist.ik had van een heer als u niet anders verwacht. Maakt u zich geen zorgen: ik zal niets aan hem bescha digen en als u het niet wilt, zal ik hem zelfs niet aanraken. Zo naar uw zin? Fijn. Hoe zegt u? Ronnie Beelen. O. Roland. Typische voornaam. En zijn adres? Juist. Nee, ik ken die straat niet, maar ik vind hem wel. Hoe laat begint hij bij u te werken? Om zes uur? Dus tot die tijd is hij vrij. Fijn, en veel dank, meneer Volland. We komen uw zaak nog wel eens bezoeken, dus.... tot ziens". Nadenkend legde ze de hoorn op het toestel. Ronnie Beelen, zei ze tot zich zelf, ik kom je vanmorgen een bezoek brengen. Om een uur of half elf zul je toch wel bij de hand zijn, neem ik aan. Tegen die tijd kun je me verwachten. Nu me eerst maar eens aankleden. O ja, laat ik de dokter bellen voor Bep. Ik toen er niet gerust op. Maar om half elf kwam Yolanda tot de zekerheid, dat ze een vergeefse reis naar Amsterdam gemaakt had. De vrouw, die in de deuropening haar te woord stond en klaarblijkelijk de ka merverhuurster was, zei: „Ronnie is vanmorgen al vroeg de deur uit gegaan. Doorgaans blijft hij dan de hele dag weg". Zodat Yolanda Zolban onverrichter- zake naar Wassenaar terugreed. Dat mag 'm niet hinderen, dacht ze. Er ko men nog meer dagen. HOOFDSTUK 3 Ronnie Beelen werd die morgen ge wekt dooi de guitarist Antoon, die om Plaatselijke Commissie is minder groot dan de heer B. v.d. V. meent te moeten suggereren. Als we de balans opmaken, meen ik te mogen zeggen, dat er geen reden is om de alarmklok te luiden. En er is dan ook geen sprake van, dat o.g. in zijn artikel over de vorderingen van de ruilverkaveling'de opzet had om de om vang van de werkzaamheden op de Ho geberg te camoufleren. Het werk be staat inderdaad in hoofdzaak uit het opruimen van oude tuinwallen en het plaatsen van nieuwe. Wat aan weg getjes opgeruimd wordt is zo onbete kenend. dat o.g. er bij het schrijven van zijn artikel niet eens aan dacht. Tenslotte Men krijgt wel eens de indruk, dat sommige personen van mening zijn, dat agrariërs niets liever doen dan het aantrekkelijke en het typische van het landschap te vernietigen. De „anderen" zijn dan de mensen, die oog hebben voor wat schoon en mooi is. Niets is minder waar! Wanneer ik in het drukst van het sei zoen de omgeving van de Hogeberg be zoek, dan is het aantal toeristen, dat hier ontspanning zoekt maar heel klein. Wel kan je er zo nu en dan een oudere Texelaar aantreffen, die hier de rust van de weggetjes, de tuinwallen en de schapenboeten zoekt. En die er dank zij de medewerking van de Plaatselijke Commissie ook na de ruilverkaveling nog zullen zijn. Verder ben ik van mening, dat na het ontsluiten van de Hogeberg door het aanleggen van een goede weg meer mensen van dit landschap genieten dan daarvoor. O.g zal nooit nalaten om de excursies, die hij over het eiland mag -iden via de nieuwe weg over de Hoge berg van dit landschap te laten genie ten. En bij iedere excursie zeg ik het opnieuw: ,De toeristen komen naar het eiland voor strand, duin en bossen. Maar geef mij dit stukje Texel maar". En o.g. is van mening, dat dit ook nog zo zal zijn na het beëindigen van de ruilverkavelingswerkzaamheden. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 27 juni op om 4.22 uur en gaal onder om 21.04 uur; 30 juni op om 4.23 uur en onder om 21.04 uur. Maan- 29 juni N.M.; 6 juli E K. Hoog water ter rede van Oudeschild: 25 juni 3.58 en 16.48; 26 juni 5.23 en 18.05; 27 juni 6.38 en 19.12; 28 juni 7.44 en 20.13; 29 juni 8.43 en 21 09; 30 juni 9.37 en 22.02; 1 juli 10.25 en 22.53; 2 juli ll.il en 23.40; 3 juli 11.53 en Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN Gevonden te Den Burgbumper CV peli kaan; 1 manchetknoop met „steen"; bovendeel van bikini zwempak, groen; 1 sleutel; karton- nendoos inh 12 pakjes Eijssen kaas; heren- polshorloge merk Kienzle met fixoflex arm band; portemonnee met apart vakje inhoud ƒ3.knipmodel, kl. bruin; dameshoofddoek kl. groen met bruin; 1 tennisracket. Verloren in Den BurgAdox kleinbeeld fo totoestel autom. met bruin led. tas en hand- riem; damesporlemonncc, drukknoopsluiting, lichtbruin inh. bootkaartjes en ƒ2,14; - perso- nalsausweis t.n.v. Manfred Stakcl; overtocht- kaart boot; kristal halsketting, 3 snoeren, klei ne kralen; portemonnee bruin met ritssluiting inh. ƒ1,11; 320 st. Centra zegels; rode dames- portemonnee met knipsluiting inh. ƒ20,en cheque van ƒ309,triplexdoos met opgeplak te koekjes; herenrijwiel Gazelle, zwart bijzon der zadel, bagagedrager en snelbinder. Het bureau der rijkspolitie te Den Burg is voor het aangeven van gevonden en/of verlo ren voorwerpen geopend op werkdagen van 16.00 tot 18.00 uur. half negen zijn kamer betrad en een blad muziek op zijn bed gooide. „De nieuwste Duitse hit", zei hij. „Zat van morgen bij m'n post. 't Lijkt me een aardig ding. De melodie ligt vrij goed. Hoor maar; tom-tom-tom, tiedele, tom- tom-tom, toe-tom-tom tiedeliedelie. Ronnie draaide zich om. „Hou op, Toon, je weet, dat ik óp m'n nuchtere maag geen muziek kan verdragen. Ik zal het stra'ks wel eens rustig bekijken". „Zo je wilt. We zouden het samen kunen doornemen". „Vandaag niet. Ik ga de stad uit van morgen". De man in bed hees zich lang zaam een eindje omhoog en zat met zijn rug tegen het kussen. „Geef me eens een sigaret". „Heb je wat op de kop getikt ergens?" Ronnie stak de gekregen sigaret op en schudde zijn hoofd. „Ik ben een idioot, maar dat weet jij natuurlijk al. Heb je wel eens van de Beemster ge hoord?" Antoon knikte. „Nou, en of. Ik heb er vaak gevist. Aan de ringvaart en in het Noordhollands kanaal. Vroeger, als kind, ging ik met mijn vader mee. Met de tram. Die reed toen nog". „Weet ik niks meer van. Nou. daar ligt een kind, dat nooit meer kan lopen". „Zo?" Het interesseerde de ander maar matig. „Aangereden?" Ronnie schudde zijn hoofd. „Een half jaar geleden.het kan ook wel een jaar zijn. vond ik in het restaurant, waar ik altijd eet, een tijdschrift. Daar zat zo'n ziekenrubriekje in, of hoe dat heet. Van chronische zieken. (Wordt vervolgd) VERF

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 3