Cjroen ZwartsJexels in het N.H. Kerk Oudeschild nu in fraai gerestaureerd gebouw AGENDA Vele autoriteiten bij officiële overdracht Koelkasten? Gebr. Schoori! Cadeautje van de soos Nieuwe straatnamen COMMENTAAR: Beledigingen in ingezonden stukken DINSDAG 29 JUNI 1965 TEXELSE 78e JAARGANG No. 7976 COURANT Uitgave N.V. r/h Langere ld de RooU Postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2058 Redaktie: Harry de Graaf, Wilhelminalaan 33, Den Burg, tel. 2058, 's avonds 2382. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Nedcrl. Middenstandsbank; Coöp. Boe renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,65 p. kw. -f 30 cL incasso. Advert.: familieberichten 14 cL p. mm.; andere advert 12 ct. p. mm. Sinds zondag maakt de Nederlands Hervormde Gemeente van Oudeschild weer gebruik van haar historische bedehuis: het zeemanskerkje. Het gebouw werd na een ruim twee jaar durende restauratie vrijdagmiddag overgedragen tijdens een bijeenkomst, die door talrijke genodigden, waaronder verschillende autoriteiten, werd bijgewoond. De heer J. Visser, president-kerkvoogd van de N.H. gemeente verwelkomde onder meer de burgemeester van Den Helder, mr. G. D. Rehorst en zijn Texelse collega, burgemeester De Koning met wethou ders, architect C. W. Royaards, vlootpredikant Ds. C. M. M. Ferguson, de ver tegenwoordiger van de generale synode ds. M. Groenenberg, ds. P. C. Klijns- ma uit Harlingen en de heer S. Agema van de vereniging voor kerkvoogdijen. Na het zingen van drie verzen van kerk deel heeft gehad en verklaarde het Psalm 85 door de aanwezigen, nam de gebouw bij deze te hebben overgeno- heer C. W. Royaards het woord. Hij toonde zich dankbaar jegens de kerk voogdij, die hem indertijd opdracht gaf de restauratie te ontwerpen. Ondanks de grote moeilijkheden, die zich vlak voor en tijdens de herstelwerkzaam heden voordeden voornamelijk be trekking hebbend op de aanvankelijk niet toereikende financiële middelen bewaarde hij toch goede herinneringen. De samenwerking met kerkvoogdij, aan nemer en anderen die bij het werk wa ren betrokken, was voortreffelijk ge weest. De heer Royaards besloot zijn toespraak met de oproep het simpele doch stijlvolle interieur van de kerk on aangetast te laten. Geschiedenis De heer J. Visser riep de geschiedenis van de afgelopen tien jaar in herinne ring. Op 6 november 1955 werd de laat ste dienst in het kerkje gehouden om dat het zo bouwvallig werd, dat langer gebruik onverantwoord was. Zo slecht was de toestand en zo ver was het ver val gevorderd, dat het er lange tijd naar uitzag, dat slopen niet te vermijden was. Toen dit laatste werd geopperd, hebben velen protest aangetekend. Het kerkje was van grote historische waar de en er dienden stappen te worden on dernomen om tot herstel te komen. De langdurige pogingen o.a. van ds. Wol- fensberger hadden tot resultaat dat in het voorjaar van 1963 met het werk kon worden begonnen door de fa. Aber- son uit Steenwijk. Het oorspronkelijk geraamde restauratiebedrag van ƒ135.772.steeg door extra kosten aan kap en toren tot ƒ175.710,Gelukkig was het rijk bereid om de helft van de kosten voor haar rekening te nemen; de gemeente Texel betaalde 35°/o. de pro vincie 10% en de resterende 5% kwam uit giften van TESO (ƒ1000,Stich ting Sociaal Toerisme (ƒ500,en ver schillende gemeenteleden, die boven dien verschillende acties hebben ge voerd. De N.H. Gemeente wist een aan zienlijk bedrag bijeen te brengen, het geen bewonderenswaardig is, daar slechts een deel van de ca. 100 lidmaten kerkelijk meelevend is. Van grote bete kenis waren het stoelenfonds, de speld jesactie, fancy fair, luciferactie enz. De heer Visser noemde met waardering de naam van mevrouw Heiligenberg, die bij de meeste van deze acties intensief was betrokken. Ook kerkvoogd J. Wit vliet heeft zich enorm ingespannen en veel van zijn tijd beschikbaar gesteld. Dit alles heeft er toe geleid dat men niet langer genoodzaakt is, het zaaltje in de pastorie te gebruiken voor de kerkdiensten. De onmiddellijke omge ving van het kerkgebouw is geëgali seerd en zal worden beplant door de gemeente Texel. Tal van meubelen en ornamenten in de kerk werden ge schonken: doopvont, gordijnen, verlich ting, avondmaalstafel, stofzuiger, mat ten. adventskandelaar, touwwerk en klapramen. Aan het slot van zijn toe spraak dankte de heer Visser ieder die in het herstel en de inrichting van de Woensdag 30 juni Den Burg, Groeneplaats, 15.00 uur, Program ma Stichting Texels Folklore met vele aan trekkelijke evenementen. Donderdag 1 juli Den Burg, City-theater, 20.00 uur, Texelfilm Donderdag 1 tot en met zondag 4 juli Den Burg, Parkeerterrein nabij SVT sport terreinen, kermis Lb.v. de Sportvereniging Texel. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 30 juni a.s. worden de moeders van Oudeschild en Den Burg verwacht: Oudeschild van 1.30 - 2 uur; Den Burg van 2-4 uur. Texels enige koeltechn. bureau telefoon 2550 - Den Burg men. De voorzitter van de restauratiecom missie. burgemeester C. De Koning, keek nog iets dieper in de geschiedenis van het verval van de kerk en consta teerde dat reeds in 1937 functionarissen van de regering naar Oudeschild waren gekomen om een onderzoek in te stellen naar het verzakken van de kerkekamer. In 1949 gebeurde dit nog eens, maar het zou nog vele jaren duren voordat maat regelen werden getroffen, met het ge volg dat deze maatregelen toen extra kostbaar waren. De burgemeester zei met veel genoegen in de commissie te hebben gewerkt. Hij liet zich waarde rend uit over ds. Van Rhijn en ds. Wol- fensberger, die erin geslaagd waren, de instanties voor de restauratie te interes seren. Speciale dank bracht hij aan de heer J. Witvliet, die hij tijdens de re stauratie als een bijzondere vriend had leren waarderen. De burgemeester wen ste Oudeschild geluk met de nieuwe kerk. Veel veranderd Ds. M. Groenenberg, vertegenwoordi ger van de Generale Synode van de Ned. Herv Kerk, had de bijzondere er varing beleefd om in de kerk, kort voor deze moest worden gesloten, te preken. ,,Bij het openslaan van de bijbel zag ik de papiertorren wegrennen en de spin- newebben hingen bij de kansel neer. Er is wel wat veranderd!" Ds. P. C. Klijnsma uit Harlingen had omstreeks diezelfde periode zijn collega Ds. Soesan in de kerk eens horen pre ken over de muren van Jericho, die vie len door het gebed. Bij die gelegenheid was hem de gedachte bekropen, dat de kerkemuren ook wel eens zonder gebed konden vallen. Het was dan ook voor lopig de laatste dienst in het gebouw. „Maar het gaat niet alleen om het ge bouw, het gaat vooral om het functio neren ervan" aldus ds. Klijnsma, die de hoop uitsprak dat velen telkens zouden komen om de verkondiging van het Evangelie te beluisteren. Verder werd het woord gevoerd door ds. Waardenburg namens de ring Texel van de Ned. Herv. Kerk, ds. Beerthuis en de heer S. Agema uit Hoorn, ver tegenwoordiger van de vereniging van kerkvoogdijen. Aan het slot van dit officiële gedeelte van de middag, over handigde toegevoegd kerkvoogd J. Wit vliet aan burgemeester De Koning een uit metaal gesneden model van een vogel-anker. Met dit gedenktekentje wilde hij de openhartige en prettige samenwerking tijdens de restauratie onderstrepen. BOEK OVER WADDENZEE Ter recensie ontvingen wij van de uitgeverij W. J. Thieme Cie N.V. te Zutphen „Het Waddenboek", een fraai uitgevoerd, rijk geïllustreerd naslag werk, dat alle facetten van de Wadden zee tot onderwerp heeft. Het zijn dan ook meerdere schrijvers, allen specialis ten, die artikelen voor hun rekening hebben genomen. O.a.: Drs. J. Abra- hamse, sociaal geograaf; G. J. Borghuis, functionaris van de N.A.M.; Ir. Van der Burgt. hoofdingenieur Rijkswaterstaat; Ir. T. Edelman, hoofd kustonderzoek bij de directie waterhuishouding van Rijks waterstaat; Drs. H. Halbertsma. conser vator van het R.O.B. en prof. L. van Straten, buitengewoon hoogleraar in de maritieme geologie en petrologie aan de Rijksuniversiteit van Groningen. Uitvoerige aandacht m besteed aan de invloed van het telkens terugkerend vloedwater in de gedeeltelijk droog vallende Waddenzee. Mensen, die op de hoogte dienen te zijn van de ligging van de vele geulen en prielen zijn de wad- lopers. Aan hun sport is een fors hoofd stuk gewijd, evenals aan het ontstaan van de Waddenzee en de rol, die zij ge speeld heeft in de geschiedenis. Ook kan men lezen over de mogelijke aanwezig heid van aardolie onder de Waddenzee en het daarmee verband houdende seis mische onderzoek. Interessant zijn de hoofdstulcken over de toekomstige in dijking en het leven van planten en dieren in en op de onafzienbare slibvel- den. Het Waddenboek kost ƒ18,50. De leden van de Bejaardensociëteit Den Burg hebben het bestuur verrast met een kostbaar en nuttig cadeau: een versterker met microfoon en luidspre kers. Het was bedoeld als blijk van waardering voor de inspanningen, die de bestuursleden zich ten behoeve van de bejaarden getroosten. Donderdag middag werd in het dorpshuis het klaverjassen en biljarten even onder broken om twee soos-leden. mevr. J. M. Zijm-van Heerwaarden (73) en mevr. G. v.d. Berg-Bakker (81) gelegenheid te geven het geschenk officieel te overhan digen aan de voorzitster van het be stuur, mevrouw J. Koopmans-Kingma. De heer C A. Kaczor (72) wees in een gloedvolle toespraak op de grote ver diensten van het bestuur en betreurde het, dat het soos-werk maar weinig in de publiciteit komt. Misschien daardoor is het aantal leden wat gezakt en zelfs beneden de honderd gekomen. „De be- jaardensoos Den Burg moet sterk en groot blijven. Als meer bekend was hoe gezellig het hier iedere donderdagmid dag is en hoe prettig het is elkaar op deze wijze te ontmoeten, zou de op komst veel groter zijn!" aldus de heer Kaczor. Hij vertelde dat een geluids installatie een zeer bruikbaar geschenk zou zijn. Vele leden van de bejaarden- soos zijn hardhorend en kunnen daar door niet ten volle genieten van de vele attracties die in soos-verband worden georganiseerd. Vooral tijdens de kerst- samenkomst en bij lezingen zal de ge luidsversterking worden gewaardeerd. Met nadruk wees de heer Kaczor erop, Het bovenstaande plaatje ontvingen wij van mej. Hannie Krugers, die zoals bekend, al bijna een jaar in Amerika verblijft, waar zij lessen volgt aan de highschool van Sandusky. Onlangs be haalde zij het diploma en bij die gele genheid werd deze foto gemaakt. De uitreiking gaat met veel meer plechtigheid gepaard dan bij ons in Holland. Verschijnt men hier in het ge wone nette pak, in de Verenigde Staten is het de gewoonte dat men in toga met baert het diploma in ontvangst neemt. Na de uitreiking werd een kerkdienst gehouden, waarbij vertegenwoordigers van alle geloofsrichtingen het woord voerden. 's Avonds werd er een feest georgani seerd, maar weer helemaal anders dan wij dat zouden doen. Men kwam bij el kaar. Verschillenden hadden een mu ziekinstrument meegebracht, en samen werden oude Amerikaanse volksliedjes gezongen. Op dergelijke avonden wor den ook leraren uitgenodigd, waardoor langs deze informele weg een beter con tact tussen docent en leerling kan ont staan. Bij vele scholen is het de ge woonte dat men aan het eind van het schooljaar een reis onderneemt. De school van Hannie ging dit jaar naar Washington, waar vele bezienswaardig heden werden bezocht. De voortgaande verwerkelijking van de uitbreidingsplannen op Texel brengt met zich mee dat van tijd tot tijd namen moeten worden gegeven aan nieuwe straten. B. en VV. stellen de raad voor akkoord te gaan met de vol gende namen te Burg: Texlaweg voor de nieuw aangelegde verbindingsweg tussen Kogerstraat en Waalderstraat. De naam herinnert aan het bunkercomplex „Texla", dat een belangrijke rol speelde in de Georgische opstand van 1945. Maricoweg voor de geprojecteerde weg over het industrieterrein tussen de Waalderstraat en de bovengenoemde Texlaweg. De naam is afgeleid van hoeve „Marico", die aan deze weg komt te liggen. Jan Drijverstraat voor de geprojecteerde weg tussen de Wittekruislaan en de Bernhardlaan, alsmede voor het circuit rond het aan deze straat ge projecteerde „openbaar groen". De naam herinnert aan de in 1963 over leden secretaris van „Natuurmonumenten", de heer J. Drijver, die zich zeer verdienstelijk heeft gemaakt voor de vogelbescherming. De heer Drijver zelf Texelaar schreef o.a. het boek „Texel, het vogeleiland". Bernhardlaan voor de weg, die in het uitbreidingsplan Noord-Oost even wijdig aan de Wilhelminalaan loopt, tevens voor 12 daarbij geprojecteerde zijstraatjes. Genoemd naar Prins Bemhard als logisch vervolg op Wilhel minalaan, Emmalaan, Julianastraat, Beatrixlaan. Jac. P. Thijsselaan voor de tussen de Bernhardlaan en de Wilhelminalaan geprojecteerde woonstraat en twee aftakkingen daarvan. Naar Dr. Jac. P. Thijsse, wiens naam eerder was verbonden aan de straat, die nu De Zes heet en later aan het voetpad tussen Keesomlaan en Emmlaan. B. en W. menen dat aan de naam van Thijsse meer recht wordt gedaan als deze wordt verbonden aan een waardiger straat. Het bedoelde voetpad zal tot de Emma laan worden gerekend. Burdetstraat voor het gedeelte van de huidige Hallerweg te Den Burg vanaf de Wilhelminalaan tot de woning B 2. De naam herinnert aan de heer Aldophe Burdet, die een op Texel veel geziene vogelcineast was. Hij was bevriend met Jac. P. Thijsse en overleed in 1940 te Bloemendaal. De naam werd gesuggereerd door de Oranjevereniging te De Koog op voorstel van mevrouw F. F. Kraai-Bouman, de weduwe van de stichter van het Texels Museum. Ook het „nieuwe dorp", dat bij Het Horntje verrijst, krijgt straatnamen. De namen herinneren voor een deel aan zeenamen, die werden ontleend aan oude kaarten. Ze werden voorgesteld door de directeur van het NIVOZ en de heer J. A. v.d. Vlis te Blaricum. Noorder Haaks voor de voormalige toegangsweg tot Het Horntje. Zuider Haaks voor de weg langs de havenkom, binnenlangs de buitenzee- wering van de P.H. Polder lopende tot aan de NIVOZ-haven. Landsdiep voor de huidige toegangsweg vanaf het haventerrein tot aan het geprojecteerde NIVOZ-laboratorium, en van hier binnenlangs de slaper dijk van de polder Het Horntje tot aan de grens van het uitbreidingsplan. De Dageraad voor de hoofdstraat van het dorp vanaf het Landsdiep tot aan deze weg ter hoogte van de slapersdijk van Het Horntje. De naam houdt een stukje TESO-geschiedenis in herinnering. dat de installatie uitsluitend door en voor de bejaardensoos Den Burg mag worden gebruikt. Het voor de aankoop van de versterker benodigde bedrag ƒ345,werd door de Soos-leden bij eengebracht. Een der leden gaf zelfs ƒ100,ineens. Mevrouw Koopmans toonde zich voor het kostbare geschenk bijzonder dank baar en meende dat de leden geen bete re keus hadden kunnen doen. Meer dan vroeger het geval was, vindt Uw redacteur in zijn post brieven van abonnees, die be stemd zijn om onder de rubriek „Wat ik zeggen wou.opgenomen te worden. Ingezonden stukken dus. Veelal is de inhoud van deze brieven voldoende interessant om ze inder daad een plaatsje te geven in een der eerstvolgende edities, maar enkele ma len hebben wij van plaatsing moeten afzien, omdat de inhoud van het stuk beledigend was voor de persoon, wiens gedrag men in het openbaar wilde be- critiseren. Wij deelden het besluit om de brief niet te plaatsen direct aan de schrijver mee, maar men bracht daar voor weinig begrip op. „Jullie zetten er toch zelf bij dat de inhoud van inge zonden brieven buiten verantwoorde lijkheid van de redactie is? Als ik er mijn naam onder zet, is de verant woordelijkheid voor mij en moet de betrokkene tegen mij maar een aan klacht indienen als hij dat wil!", zo kregen wij onlangs eens te horen. Het lijkt ons goed om het volgende naar voren te brengen, dat bedoeld is om lezers die mogelijk met plannen rondlopen om die-of-die „eens goed de waarheid te zeggen" te bewegen dit in een fatsoenlijke vorm te doen. De mo gelijkheid tot vrije meningsuiting wordt daardoor beslist niet beknot. Wij redeneren bij de beoordeling van een dergelijk stuk als volgt: In ons huis laten wij niet toe dat iemand een ander beledigt. Zouden we dat wel doen en er ons huis zelfs speciaal voor beschikbaar stellen (want die stukjes worden niet gelezen maar gevréten!) dan zouden wij ons aan medeplichtigheid schuldig maken. Zo denkt ook de justitie er over. Wij zouden ons wel degelijk moeten ver antwoorden voor de plaatsing van een dergelijk stuk. Als dat niet zo was zou den de schrijvers zelfs kunnen menen, het recht te hebben, dat him stuk wordt opgenomen, al is het nog zo krenkend, als de naam er maar onder staat. Die veronderstelling is onjuist. De redacteur is baas in eigen huis, voor „huis" gelieve men dan „krant" te lezen. Hij mag eenvoudig niet toelaten dat het huis wordt gebruikt om er an deren in te beledigen. Dat onder het kopje „Wat ik zeggen wou.staat: „buiten verantwoordelijkheid van de redactie", betekent dat de redacteur niet kan instaan voor bepaalde feiten in het stuk genoemd. Ook kan het be tekenen, dat ze als neutraal wenst te worden beschouwd ten aanzien van de inhoud en de strekking van de door haar opgenomen ingezonden stukken. Maar wanneer het de kennelijke be doeling van de schrijver is, te beledi gen, is de redactie medeplichtig als ze haar kolommen ter beschikking stelt. En daar voelen we weinig voor. ONDER DE POMP Hèèw jee ok hóórt, dót het Achterom in De Burreg aans Claus von Amsberg- laan gaat hete? UITSLAG VISWEDSTRIJD Onder auspiciën van de Texelse sportvissersclub werd zondag bij paal 9 (Hoornder slag) een viswedstrijd ge houden. Uitslag: 1. De heer 't Veld (36 punten), 2. L. Heerschap (35 punten), 3. L. Sok (33 punten), 4. P. Hartog (33 punten), 5. Hr v. d. Star (30 punten), 6. De heer Hin (23 punten).

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 1