Cjrocn 'wartsj'exels in het harL, Botenverhuur voortaan gebonden aan vergunning van B en W Koelkasten?Bebr.Schoorl! J. K. P. Zwan: Veiligheidsmaatregelen NIET volledig Oosterend krijgt Bogaerswoningen clwecladetfacmfa ZWERVEND Liefdt <SEEF MIJ MAAR VRIJDAG 2 JUU 1965 TEXELSE 78e JAARGANG No. 7977 COURANT Uitgave N.Y. v/b Lange veld de Roofl Postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2058 Redaktie: Harry de Graaf, Wilhclminalaan 33. Den Burg, tel. 2058, 's avonds 2382. Het voorstel van Burgemeester en Wethouders om per 1 juli 1965 het ver huren van boten aan sportvissers op zee te verbieden, tenzij de betrokken ex ploitant een vergunning van de gemeente kan tonen, heeft in de raadsverga dering van dinsdagmiddag aanleiding gegeven tot een vrij langdurige discussie. De heer J. K. P. Zwan (PvdA) vond dat nog heel wat ontbrak aan de voor waarden, waaronder B. en W. aan de botenverhuurders een vergunning willen verstrekken. „Het lijkt of in geval van ongelukken het behoud van de boten belangrijker is dan de mensenlevens", zo meende hij. Hij stelde voor dat ook wordt verlangd, dat de huurboten zijn voorzien van grijplijnen langs de boorden en dat de inzittenden worden verplicht opblaasbare zwemvesten te dragen. Bovendien vond hij de voorgestelde overgangsperiode van 5 jaar, waarin een deel van de maatregelen moet zijn uitgevoerd, veel te lang. De voorzitter, burgemeester De Ko- in Oosterend beschikbaar komt, is nog ning, vertelde dat de reeks eisen was opgesteld in nauwe samenwerking met Scheepvaartinspectie, ongetwijfeld een deskundig lichaam. Hij had evenwel begrip voor de opmerkingen van de heer Zwan en stelde voor de wijziging in de Politieverordening vast te stellen en later, aan de hand van de praktijk, de eisen eventueel aan te vullen. De heer Zwan vond het overigens onjuist, dat alleen Scheepvaartinspectie met de controle op de naleving van de bepa lingen is belast. Scheepvaartinspectie laat enkele dagen tevoren schriftelijk weten, dat zij de vaartuigen gaat con troleren en in die tijd bestaat het ge vaar dat de exploitanten snel de beno digde vereiste attributen lenen en deze weer aan de kant gooien zodra de in specteurs hun werk hebben gedaan. Hij vond dat de politie onaangekondigd streng moet toezien op naleving van de vergunningsvoorwaarden. De voorzitter kon de heer Zwan gerust stellen: zoals bij elke politieverordening is politie controle altijd mogelijk. Bogaerswoningen Belangrijk was de mededeling van burgemeester De Koning naar aanlei- leiding van de vraag van de heer J. Daalder (AR) of de pogingen van het gemeentebestuur om in Oosterend bouwgrond te vinden voor Bogaerswo ningen, al resultaat hadden gehad. Achter de Schoolstraat in Oosterend ligt een stuk waarop, na een kleine on dergeschikte wijziging in het uitbrei dingsplan. zes tot acht goedkope wonin gen mogen worden gebouwd. De aan wijzing daartoe wacht nog op enkele formaliteiten, maar B. en VV. zullen meewerken om de Bogaerswoningen in Oostcrend zo spoedig mogelijk te ver wezenlijken. Zoals bekend moest onlangs te Oos terend van de bouw van vijf Bogaers woningen worden afgezien, omdat GS dit op een terrein aan de Kotterstraat niet wilden toestaan. Dit was een grote teleurstelling voor de vijf bouwlustigen, waarvan er drie reeds een aanzienlijk bedrag hadden betaald aan de man die het initiatief tot dit bouwplan had ge nomen: de heer S. Vlaming te Den Haag. Bij de ingezonden brieven, die aan het begin van de raadsvergadering van dinsdagmiddag werden voorgelezen, bevond zich overigens een schrijven van de heer Vlaming, waarin hij mee deelde dat dit gestorte bedrag aan de betrokkenen wordt terugbetaald, als mede het grootste deel van de archi- tectkosten. De strop is dus nogal mee gevallen. Een der bouwlustigen heeft inmiddels grond gekocht in Oudeschild. In hoeverre de anderen gebruik kunnen maken van de „Bogaersgrond", die nu BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 23 tot en met 30 juni 1965 Geboren: Cornelia Wilhelmina Mar- garetha, dv. Pieter B. van der Vis en Benjamina M. de Ridder; Celine Cor- nelina Anna, dv. Martinus M. de Graaf en Maartje Slaman; Teuna Maria, dv. Teunis Huisman en Maria E. Bakker; Caroline, dv. Dirk Lap en Hinke van den Berg; Catharina, dv. Adrianus Langendam en Geertje Kooiman; Eliza beth Jeltje, dv. Cornelis J. de Wolf en Maria S van Velzen; Yvonne, dv. Aris J Eelman en Johanna J. Kamminga; Catharina Cornelia Maria, dv. Gerardus J. Schraag en Martha J. Boogaard; Jansje Martina, dv. Willem J. M. Kru- gers en Janna J. van Tatenhove. Ondertrouwd: Jan Pieter Krotje en Marianne Bakker; Jacob Sijbrand Keij- ser en Margaretha Dros; Egbert Simon Boekei en Duadora Maria Bakker. Texels enige koeltechn. bureau telefoon 2550 - Den Burg niet duidelijk. Straatnamen Zeer langdurig werd gediscussiëerd over een aanzienlijk minder gewichtige kwestie: de nieuwe straatnamen te Den Burg en in de nieuwe woonkern bij Het Homtje. Een aantal raadsleden kon zich niet verenigen met de keus die B. en W. hadden gedaan. De discussie re sulteerde tenslotte in de wijziging van twee namen. Op voorstel van mevrouw G. Vrijdag-Keijser (WD) werd de nieu we verbindingsweg tussen Kogerweg en Waalderstraat, die Texla-weg genoemd zou worden, herdoopt in Jan Drijver- weg. De geplande Jan Drijverstraat wordt Wagemakerstraat. (Naar dokter Adr. Wagemaker, die TESO oprichtte en veel ander belangrijk werk voor Texel heeft gedaan). Andere raadsleden waren matig ingenomen met de namen van 't Horntje, vooral „De Dageraad" voor een der wegen vonden zij niet lo gisch. Het verzet hiertegen was evenwel niet sterk genoeg om ook daar veran dering in te brengen. „Irene" Na het van kracht worden van de Algemene Bijstandwet en de verande ringen, die zich op grond daarvan bij de Sociale Dienst hebben voorgedaan, heeft het College van Bijstand geen be moeiingen met het beheer van het be jaardentehuis „Irene". Hier werd door de heer Westdorp tijdens een vorige vergadering op gewezen en hij stelde voor daarom een adviescommissie in te stellen, welk idee in enigszins gewijzig de vorm door B. en W. werd overge nomen. Tot leden van deze adviescom missie werden met algemene stemmen benoemd mej. A. G. Luysterburg, de heer P. Smit en de heer J. J. Westdorp. B. en W. zijn van mening dat deze commissie doeltreffend werk zal kun nen verrichten en een grote steun kan betekenen voor zowel burgemeester en wethouders als de directeur van de Sociale Dienst. Als de leden bereid zijn op het beheer van „Irene" toezicht te houden en ook meewerken aan het zoeken van oplossingen bij eventuele moeilijkheden, zullen haar adviezen stellig waardevol zijn. Mevrouw J. Koning-Bruin had een aanmerking op de verordening betreffende de bevoegd heden van deze commissie. Zij zou graag zien dat bij de vergaderingen steeds de directrice van „Irene" aanwezig zou zijn. Maa*- de voorzitter vond dat de commissie vrij moest zijn en de direc trice alleen moet uitnodigen als bijzon dere redenen daartoe aanleiding geven. Aan de heer Jac. Douma werd eer vol ontslag verleend als hoofd van de openbare lagere school te Midden- Eierland. Zonder discussie ging men akkoord met de intrekking van de ver ordening die de vakantie van de Texel se bakkers regelde. Ook de regeling van het ziekenvervoer en de overname van Een verrukkcli|ke chocolodedronk met slechts 1% vet. Fris en pittig von smook Tosti lest de dorst, is lekker luchtig en eerbiedigt de slonke lijnl ziekenwagens van TESO, bleek een hamerstuk te zijn, evenals de opheffing van de schoolgrenzen. (Over de drie laatstgenoemde agendapunten schreven wij reeds in vorige nummers) Scholengemeenschappen In principe werd met algemene stem men besloten tot instelling van twee scholengemeenschappen, zoals deze mo gelijk worden op grond van de wet op het voortgezet onderwijs (Mammoetwet). Alleen de heer J. Daalder moest zich even bedenken voordat hij instemde. „Ik kan deze materie op dit ogenblik nog niet overzien. Het is mogelijk dat ik te zijner tijd bezwaren heb als alle plannen in details worden voorgelegd. Ik wil dan niet voor de voeten gegooid krijgen dat ik indertijd ,,ja" heb gezegd en dus niet meer terug kan. De voor zitter wees erop dat het hier om het principe gaat. Als men nu instemt, houdt dat in dat later alleen over de tailkwesties, waarbij meningsvorming mogelijk is, van mening met B. en W. kan worden verschild. Besloten werd medewerking te ver lenen bij de aanschaf van enkele beno digdheden voor de Chr. Kleuterschool te Oosterend Tussen een reeks voor stellen tot aan- en verkoop van stuk ken grond, waarmee men zonder meer akkoord ging, was ook de grondruil met de heer Westdorp, waarover wij reeds uitvoerig schreven. De heer F. L. de Grave (KVP) meende, dat hij wel na mens de bewoners van De Cocksdorp sprak als hij het gemeentebestuur en de heer Westdor.p dankte voor de vlotte wijze waarop deze zaak is afgewerkt. Zoals bekend, betekent de grondruil dat de ontsierende kolenopslag aan het begin van De Cocksdorp gaat verhuizen naar het industrieterrein. Grond te goedkoop? De verkoop van een stuk bouwterrein in Zuid-Eierland aan de heer A. C. Kui ken te Velsen, stuitte op weerstand van de heer J. Zwan. Deze vond de prijs 5,50 per m2 veel te laag in vergelij king met het drie of vier maal zo hoge bedrag, dat in andere woonkernen per m2 wordt gevraagd. De voorzitter en de andere raadsleden waren het daar evenwel niet mee eens. De prijs is de inkoopprijs van de grond plus de ge maakte kosten en het heeft geen zin om meer te vragen dan nodig is. Als dat wel gebeurde zou terecht kritiek gele verd kunnen worden. De grond in Eier- land wordt nu eenmaal minder 'ge vraagd dan in de dorpen en is daarom goedkoper verkregen. De heer Zwan stemde evenwel tegen. De vermakelijkheidsbelasting voor amateuristische evenementen werd af geschaft. De gemeentelijke subsidie voor de VW Texel werd met een aan zienlijk bedrag verhoogd, zó aanzienlijk dat enkele raadsleden even bedenkelijk met de ogen knipperden. Vooral de heer F. L. de Grave vond dat de gemeente wel heel erg ver heeft willen gaan en meende dat men net hier beslist bij moest laten. Van belang is dat de subsidieregeling zodanig is opgesteld, dat een vermeerdering van inkomsten van de leden ook een subsi dievergroting tot gevolg heeft. Dit sti muleert voldoende het aanboren van eigen bronnen. De heev Westdorp verzocht pogingen te ondernemen om het hoofd van de o.l. school van Oosterend spoedig aan een woning bij de school te helpen Enige tijd werd gesproken over de mo gelijkheid om in een der te bouwen wo ningwetwoningen een zodanige voorzie ning te treffen dat deze geschikt wordt voor dit doel. Maar de voorzitter stelde tenslotte voor te streven naar een sys teembungalow van het Bouwfonds Ne derlandse Gemeenten. Een dergelijke huis zou in zeer korte tijd gereed kun nen zijn. Hiermede gingen de raadsle den akkoord. Strandweg wordt verhoogd De strandweg naar paal 9. die gedeel telijk door het waterwinninggebied loopt, zal over dit gedeelte worden verhoogd, zodat a.h.w. een dijk ontstaat. Deze voorziening is noodzakelijk om in regenrijke maanden meer water te kun nen opstuwen. De voorraad voor het leidingwaternet is anders niet voldoen de groot. De gemeente Texel was reeds voornemens deze strandweg van drie tot vijf meter te verbreden. De voorzit ter deelde dit mee en stelde voor de plannen van gemeente en PWN te com bineren Gebleken is dat het prijsver schil tussen het PWN-plan en het ge meente-plan ƒ17.000,bedraagt, een som die voor rekening van de gemeente komt. Aan de o.l. school van Midden- Eierland werd mej. M. van Eist be noemd. Aan dezelfde school werd per 1 oktober als hoofd de heer A. MULO-EXAMENS Bij de MULO-examens, die dinsdag in „Het Wapen van Heemskerk" te Alkmaar werden gehouden, slaagden voor het diploma A de dames G. Bake- laar en G E. van den Berg. Zij be haalden tevens het middenstands diploma. GESLAAGD Aan de Rijks HBS en MMS te Den Helder slaagde voor het eindexamen HBS-A de heer J. Vonk te Den Burg. Studulski uit Rotterdam benoemd. De heer Studulski volgt de heer Douma op Dit agendapunt werd achter gesloten deuren toegelicht. Voor de functie bestond zeer grote belangstelling. Maar liefst 12 on derwijzers hebben gesolliciteerd, hetgeen gezien de minder aan trekkelijke standplaats en het alge mene onderwijzerstekort een zeer opmerkelijk verschijnsel kan worden genoeirfd. Tijdens de rondvraag verzocht de heer Westdorp de stop- en wachtver- boden, die voor één zijde van de Gra venstraat en Warmoesstraat te Den Burg gelden, voor de andere zijde te doen gelden. Deze straten hellen nl. sterk naar de linkerzijde, zodat hoge vrachtauto's de linksgelegen gevels ra ken. Ook verzocht hij het ANWB-bord voor het huis van mej. Haakman, waar op men via de Molenstraat naar de Pontweg wordt verwezen, te wijzigen. Het is eenvoudiger om via de Gast huisstraat naar de Pontweg te rijden. Niet consequent? De heer J. K. P. Zwan herinnerde zich, dat indertijd een verzoek van de familie W. Smit in De Dennen om een kampeerexploitatievergunning is afge wezen, omdat de gemeente de Dennen- strook aldaar vrij van recreatieobjecten wil houden. De heer Zwan vond dat niet consequent is gehandeld, want in de zelfde omgeving staan nu dergelijke objecten in de vorm van de tot hotel verbouwde „Worsteltent" en het eethuis „Catharina-hoeve". Bovendien is een derde recreatieobject, het „Pandion" van H. Peeters. in aanbouw. De voor zitter wees erop, dat kampeerterreinen en objecten als door de heer Zwan ge noemd, niet vergeleken kunnen worden. In de genoemde gevallen is alleen een bestaand gebouw anders ingericht. De omgeving wordt hierdoor niet aange tast. De heer A. Welboren (PvdA) vond dat vooral in de omgeving van de Worsteltent een kampeerprobleem zal ontstaan. De auto's kunnen bij regen weer niet in de smalle zachte berm worden gezet. De voorzitter vond dat de exploitant van de Worsteltent zelf voor •parkeerruimte dient te zorgen. Nage gaan zal worden of voor de weg een parkeerverbod kan worden ingesteld. Vuilnisprobleem De heer J. Daalder vertelde dat 7 ge zinnen, die aan een weg in de polder Het Noorden wonen, de gemeente heb ben verzocht om in de route van de vuilnisophaaldienst te worden opgeno men. Op dit schriftelijke verzoek was na vier weken nog geen antwoord ont vangen Hij vroeg dit te willen bespoe digen, aangezien gesproken kan worden van een naar probleem. Mej. A G. Luysterburg verzocht de reddingsloep op het strand van De Koog van een motor te voorzien. Bij harde wind kan de schuit anders niet door de branding worden gebracht. De voorzit ter beloofde de mogelijkheden te zullen onderzoeken. Mej. Luysterburg vond ook dat de maximumsnelheid op Texel onvoldoende duidelijk wordt aangege ven. Vooral buitenlanders begrijpen niet dat deze bepaling voor het hele eiland geldt omdat zij het kleine bordje dat onder het verkeersbord zit, niet kunnen lezen. De mogelijkheid zal wor den onderzocht of bij de haven een spandoek boven de Pontweg kan wor den aangebracht, waarop in verschillen de talen deze bepaling wordt aangekon digd. Tenslotte verzocht mej. Luyster burg op de smalle weg bij de vuurtoren éénrichtingverkeer in te stellen. Dit laatste is een kwestie waarover Rijks waterstaat alleen kan beslissen. Met dit lichaam beloofde de voorzitter con tact te zullen opnemen. De heer P. Smit (KVP) vroeg of de gemeente de grond aan de Sommeitjes- weg, die in het uitbreidingsplan van De Waal voor woningbouw is bestemd, met spoed in bezit kan krijgen. Er zijn ver schillende gegadigden voor. Wethouder C. H. Roeper vertelde dat eerst de ruil verkaveling moet zijn afgewerkt. Po gingen om met de eigenaar vóór die tijd tot een regeling te komen, zijn mislukt. De heer F. L. de Grave wilde graag nadere informaties hebben over de mo gelijkheid om op Texel een woonforen- senbelasting in te stellen. De heer S. Keijser (WD) had tenslotte vernomen dat zich moeilijkheden hadden voorge daan bij de bouw van de toneelzaal aan de LTS (Cultureel centrum). De voor zitter vertelde dat er inderdaad proble men zijn gerezen; de toneelakkommo- datie zou niet toereikend zijn. Deze kwestie is evenwel zonder kosten voor de gemeente opgelost. Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Boe renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,65 p. kw. 30 ct. incasso. Advert.: familieberichten 14 cl p. mm.; andere advert. 12 ct. p. mm. over Texel, kan men op elk willekeuriq plekje terecht komen, waaronder de Mokbaai in de buurt van het Horntje. En wanneer men dan het geluk heeft, verscholen achter een luwe duintop, de zon op het water te zien spelen, kan men zich een gelukkig mens noemen, die bevoorrecht is zo'n schouwspel van water, licht en wad in de volle natuur te mogen beleven. Het is zo'n zwerftocht dan ook ten volle waard. Genietend laat je je blik dwalen over de kleine bootjes, waarin sport vissers hun spannende sport geboeid aan het beoefenen zijn en je komt, al meimerend, al gauw op de nieuwe Politie-verordening, het verhuren van deze bootjes aan sportvissers betref fende. Als Texelaar het gevaar van de Waddenzee kennende, ben je er van overtuigd, dat er inderdaad iets gebeu ren moest teneinde die ongelukken te voorkomen, althans dat te proberen. Je komt zo ver, dat je je afvraagt hoe die ongelukken eigenlijk konden ge beuren, wat de oorzaak ervan was. Volgens de uiteenzettingen van vele insiders moet dat in de eerste plaats de onkunde geweest zijn van de betref fende mensen, dus niet het materiaal in de hoofdzaak. De bootjes sloegen om door onoordeelkundig omspringen met het ankertouw en verkeerde ge wichtsverdeling in het bootje zelf. Van het beruchte en zeer gevaarlijke snij den of scheren, hebben de meesten niet het minste begrip. Nu kun je een hele serie verplichte spullen aan boord gaan nemen, zoals die omschreven staan in het artikel in onze Texelaar, maar bedacht ik, als je bootje omslaat, heb je daar verduveld weinig, zo niet helemaal niets aan, terwijl de aanschaf van al die dingen, nog heus de moeite zal zijn. Resultaat: Weg mensen, weg spullen, weg alles.En ondanks alle voorschriften en verplichtingen hebben we weer een nieuw ongeval. Waarom, zo bedacht ik, schrijven ze nou geen zwemvest voor? Dat drijft in ieder ge val met je mee en is nog bereiken en waarom nou geen verplichte bevesti ging van het anker, zodat je het wel op de goede manier MOET ophalen. Er zouden nog vele suggesties gedaan kunnen worden, maar dat ligt op de weg van de gezamenlijke verhuurders en sportvissers. Laten die samen eens overleggen en dan met onze overheid gaan praten. Veel mooie dagen heb ben we nog niet gehad, we hebben er dus nog vele te wachten en het ware misschien niet zo gek, om op zo'n mooie dag, onze vroede vaderen eens een qezamenlijke visdag te laten ma ken. Ik zou ze die dag van harte gun nen, want naast het voor hen onge kende genot zouden ze ook een prak tijk-dag beleven, waar ze, ik ben er van overtuigd, beslist geen spijt van zouden hebben of krijgen. Zwerver. OVERDENKING: Hét grote gebeuren is deze week wel geweest; de verloving van prinses Beatrix met Claus von Amsberg, Voor bijna iedereen heeft dit indruk ge maakt. of men er nu gevoelens tégen had, of dat men alleen maar blij was, omdat die twee mensen blij waren. Wij zijn met ons neus weer op het feit ge drukt, dat de liefde gelukkig kan ma ken, dat het iets moois is. Er wordt ontzettend veel over de liefde gepraat en gezongen; luister maar naar de radio en getuigen de liefdes romans en de liefdesfilms. Maar wordt daarin nu over echte liefde gesproken? Is dat werkelijk aan trekkelijk en mooi? Meestal krijgen we een heel klein onderdeeltje van de eigenlijke liefde te zien en dan wordt die mooie liefde verschrikkelijk verte kend m allerlei uiterlijke „uitingen" van de liefde. Grégoire Brainin en zijn vrouw Micheline Bert vonden, dat er veel te veel films en romans waren over lief deshistories met deuken en breuken. Zij waren gelukkig met elkaar, al tien jaar lang. En nu wilden zij déarvan ge tuigen. Met alle mogelijke middelen hebben zij een film in elkaar gezet: „Als alle gelieven van de wereld....", die in Frankrijk, Canada, Griekenland, enz. gaat draaien. Zo zijn er vele mensen, die hun best doen, aan anderen te laten zien, hoeveel moois er nog op de wereld te vinden is. „Het geluid van de vogeltjes in de na tuur kunnen wij bijna niet meer horen door het geluid van Veronica...." zei Toon Hermans. Laten wij in deze mooie vakantietijd attent zijn voor al het mooie, dat wij mogen ondervinden en dat anderen, door ons toedoen, blijer en gelukkiger mogen worden. J. de Boer. GESLAAGD De heer Fr. Langeveld te Den Burg slaagde woensdag voor het vakdiploma Horeca.

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 1