Cjrorn 'wartsjexelsin het harL, WOENSDAG GROOT TIENERDANSFEEST IN DE WEZENTUIN Asfaltmolenveroorzaakt Bijna zeker topdrukte in bouwvakweken Oudeschild overlast GRATIS Conny van BergenTrea Dobbs9 Rob de Nijs en Herman Stok Omwonenden protesteerden bij gemeente Koelkasten? Gebr.Schoorl! NA SLECHT VOORSEIZOEN Marsdiepvaart vannacht door Schade aan verf en groente chMxdadetfacm/c VRIJDAG 16 JULI 1965 TEXELSE 78e JAARGANG No. 7981 Uitgave N.V. v/h Langeveld de Rooü Postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2058 Redaktie: Harry de Graaf, Wilhelniiuuluao 33, Deo Burg, tel. 2058, 's avonds 2382. COURANT Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Nedcrl. Middenstandsbank; Coöp. Boe renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,65 p. kw. -j- 30 ct incasso. Advert: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert 12 ct. p. mm. Voor woensdagavond 21 juli heeft de redactie van de Texelse Courant een groot aantal prominente Nederlandse tiener-sterren bereid gevonden om een groot „Tiener-dansfeest" te verzorgen in de Wezentuin te Den Burg. Er zal aan worden meegewerkt door Rob de Nijs en zijn „Lords", Trea Dobbs en Conny van Bergen. De dansmuziek zal worden verzorgd door de befaamde Neder landse dixielandband „The New Orleans Syncopators". Het geheel wordt ge presenteerd door de van radio en televisie bekende Herman Stok. Het pro gramma zal een geïmproviseerd karakter krijgen, waarbij instrumentale en vocale nummers van de sterren worden afgewisseld met dans. Onrlfr nn<tniriön direct vast stond, dat in juli alleen nog vim enkele woensdagavonden konden wor- rp 1 4. den vrijgemaakt. En wij durfden een 1 SXSISS \uOUTQJlt dergelijk ca. ƒ5000,kostend evene ment echt niet buiten de bouwvakpe riode te laten plaatsvinden. Het bestuur van de folklorestichting is van het een en ander zeer vroegtijdig op de hoogte gesteld Als voor het tienerdansfeest van woensdagavond voldoende belang stelling bestaat, zou een dergelijk eve nement voortaan ieder jaar kunnen worden gehouden. Dat de Texelse Cou rant zich bezig houdt met het organi seren van evenementen moge bevreem dend lijken; bladerend in oude jaargan gen hebben wij geconstateerd dat onze voorgangers hiermee zeer vertrouwd waren Met name de gebroeders Duin- ker waren op dit gebied zeer actief en Rob de Njjs Hiervoor hebben wij van de gemeente Texel de beschikking kunnen krijgen over de grote houten vloer, die vorig jaar werd gebruikt bij de opvoering van het klank- en lichtspel. Ook op andere manieren hebben wij bij de organisatie van dit kostbare, maar stel lig aantrekkelijke evenement medewer king ondei vonden van de gemeente. Dat het tienerdansfeest samenvalt met het avondprogramma van de folkloredag, was helaas een niet te vermijden feit. Vi,er maanden geleden werd met het nu geëngageerde gezelschap reeds on derhandelingen begonnen, waarbij al Trea Dobbs organiseerden evenementen die in de jaren dertig vele honderden belangstel lenden trokken. Gehoopt wordt, dat het woensdag avond niet zal regenen. Maar ook bij regen zal het tienerfeest beslist door gaan Men kan dus met een gerust hart nu al kaarten kopen bij de V.V.V-kan- toren. Het is wel zaak dat men dit zeer tijdig doet. In de praktijk (o.a. vorig jaar tijdens de stadsfeesten) is gebleken dat alleen al van de zijde van de Texel se jeugd op grote belangstelling moet worden gerekend. Zoals bekend werd toen in de veel minder drukke maand juni een tienershow gehouden, die een enorm succes werd. Verschillende van de toen meewer kende sterren kan men woensdagavond ook in de gezellig ingerichte Wezentuin horen en zien. Herman Stok zal er weer zijn, en ook Trea Dobbs, die des tijds nog Trea van der Schoot heette. Ook de New Orleans Syncopators heb ben vorig jaar een uitstekende indruk gemaakt op het Texelse publiek. Een veelbelovende nieuweling op Texel is Conny van Bergen. Het is een snel stij gend sterretje aan de tiener-hemel. Zij maakt op het ogenblik een uitstekende indruk op het Songfestival van Knokke. Rob dc Nijs cn zijn Lords BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 7 tot en met 14 juli 1965 Geboren: Maria Hendrika. dv. Jan C. Zijm en Francina van Uden; Maria Gelina, dv Willem J. Grisnigt en Sebas- tiana van der Beek; Wiebren Nicolaas, zv. Nicolaas Luiken en Tjitsche Kete laar; Trijntje Janine, dv Arie Vonk en Johanna A. van Velzen. Ondertrouwd: Leendert Zwan en Alida Cornelia Renout. Overleden: Sij'brand Pieter Koning, oud 66 jaar. GESLAAGD Te Amsterdam slaagde voor de nij verheidsakte N J. de heer P. B. J. Riteco uit Den Burg. GESLAAGD DE COCKSDORP Dinsdag slaagde te Arnhem onze vroegere plaatsgenoot, de heer Louis van Hoorn voor het exa men Hoger Radiotechnicus. GESLAAGD De heer Jacob Keijser, Hogeberg B 28, is onlangs geslaagd voor het examen Boekhouden en Bedrijfsleer. Hij ont ving zowel het diploma A als B. Dit examen ging uit van de Stichting Exa mens van de Georganiseerde Landbouw. GESLAAGD DEN HOORN Mej. Gerda Bakker slaagde te Utrecht voor het diploma wijkverpleegster (Groene Kruis). In het komende bouwvakweekend beloven alle drukterekords weer te wor den geslagen, hoewel men mag aannemen dat de stijging minder spectaculair zal zijn dan vorig jaar. Nauwkeurige prognoses vallen beslist niet te maken. VW-directeur J. W. Dekker vertelde ons: „Zelfs aan de hand van de binnen gekomen aanvragen durven we geen voorspelling meer te doen. Het aantal verzoeken om inlichtingen is voor de bouwvakweek wel belangrijk groter ge weest dan vorig jaar, maar welk gedeelte daarvan wordt gevolgd door een werkelijk bezoek aan Texel is niet te zeggen!" Terugblikkend op het afgelopen voorseizoen, moet met teleurstelling worden geconstateerd, dat dit uitgespro ken slecht was, terwijl het aantal aanvragen voor deze periode toch enorm was. Het gastenbezoek was belangrijk minder dan vorig jaar in dezelfde periode. De exploitanten van de meeste logicsverstrekkende bedrijven zijn er bijster slecht over te spreken. Naar de oorzaak kan men raden: het slechte weer?; de data waarop dit jaar de Pinksterdagen vielen? Het is nooit met zekerheid te zeggen. Het beruchte „gat" tussen het vroege voorseizoen en het topseizoen was dit jaar wel heel erg diep. De heer A. v.d. Meer, wonende aan de Barendszstraat te Oudeschild klaagt steen en been. En met hem vijf tien buren, die elkaar in hun veront waardiging hebben gevonden en een gezamenlijk schrijven aan het gemeen tebestuur hebben gericht. De oorzaak van deze onrust is de asfaltmolen, die sedert enkele maanden is gestatio neerd op het industrieterrein aan de Barendszstraat. De grote installatie, die op onregelmatige tijden in werking wordt gezet, braakt uit zijn schoor steen grote hoeveelheden zwarte vette roet. Die roet wordt door de wind mee gevoerd en enkele tientallen meters verder afgezet opde slaplanten, bonen en kool in de tuinen van de huizen aan de overzijde. Maar ook op de huizen zelf. We moesten zelf maar eens gaan kijken, had men ons gezegd. Zo spraken we een verontwaardigde heer A v.d. Meer, die ons de grote achtertuin inleidde en zijn kostelijke groenteoogst toonde. Inderdaad bleken vele planten sporen van het zwarte goedje te vertonen. Oppervlakkig beke ken leek het niet zo erg, want de regen wist de bladen aan de buitenzijde wel schoon, maar wanneer de planten een beetje uiteen worden getrokken, is dui delijk dat ze niet voor consumptie ge schikt zijn. Dat het roet uit de schoor steen van de asfaltmolen niet alleen uit onschuldige koolstof bestaat, blijkt wel uit de schade die buitendeuren en kozijnen van het huis hebben opgelo pen. Verf bedorven Het vorig jaar geschilderde huis is nu al ontoonbaar geworden. Overal waar de stof heeft gezeten, heeft de verf zijn glans verloren of is ernstig afgeblad derd, zodat het onderliggende blanke I bout zichbaar is geworden. De heer v.d. I Meer heeft al herhaaldelijk van zijn ontstemming over de aanwezigheid van de molen blijk gegeven. Protesteren bij het personeel van de molen had weinig effekt. „Ze zeiden dat ze opdracht had den om er mee te werken. Later lachten ze me gewoon uit, als ik kwam klagen", vertelde v.d. Meer. „Ik weet bijna ze ker dat die molen daar niet mag staan, want hij veroorzaakt hinder. Dat heeft een kennis van mij, die bij de Alk? maarse politie werkt, gezegd. Daarom heb ik ook gesproken met mevrouw J. Koning-Bruin en wethouder Hin, maar er worden geen maatregelen genomen". Omdat hij officieel nooit in de gele genheid is gesteld, tegen de plaatsing van de asfaltmolen bezwaren in te die nen, vermoedt v.d. Meer dat men hem niet rechtvaardig behandelt. „Wat ze tegen me hebben begrijp ik niet, maar toen de molen dit voorjaar werd ge plaatst, heeft de gemeente aan veel mensen in de omgeving formulieren gestuurd, waarop ze konden schrijven of ze het er mee eens waren. Maar dat waren allemaal mensen, die een heel stuk verderop wonen en weinig last hebben van dat geval. Wij zitten pre cies in de ongunstige windrichting en kregen géén formulier. Ook onze buren, de families Meedendorp en Gemaat, konden niet protesteren. Het was dan ook geen wonder dat er bij de gemeente geen bezwaren binnenkwamen en de molen dus bleef staan. Daarom hebben we nu samen een protest geschreven!" Moeilijke zaak Van gemeentelijke zijde werd ons verzekerd, dat de moeilijkheden aan de Barendszstraat wel degelijk de aan dacht hebben. Het is echter een moei lijke zaak, zoals met zovele kwesties, die aan de Hinderwet moeten worden getoetst. Een feit is dat de fa. Daalder te Alkmaar, de eigenaar van de molen, over een Hinderwetvergunning moet 'beschikken om de molen op het be treffende terrein te gebruiken. Op het ogenblik wordt nauwkeurig nagegaan of deze vergunning kan worden ver strekt en daarbij zullen de door de 15 Oudeschilders ingediende bezwaren ze ker meetellen. Men hoopt evenwel dat de vergunning kan worden verstrekt, echter zullen dan zodanige maatregelen getroffen moeten worden, dat overlast voor de omgeving v/ordt vermeden. Waarschijnlijk is het technisch uitvoer baar dat het roet uit de schoorsteen wordt opgevangen of op een andere manier wordt afgevoerd dan via de nogal korte schoorsteen. Niet aangrenzend Het door de heer v.d. Meer bedoelde formulier is een schriftelijke medede ling. zoals die op grond van artikel 9 van de Hinderwet aan de eigenaars van de direct aangrenzende percelen wordt toegezonden. Het is een oproep om eventuele bezwaren voor een bepaalde datum schriftelijk of mondeling bij de gemeente kenbaar te maken. In de zin van de wet zijn de huizen van de fami lies v.d. Meer. Meedendorp en Gernaat niet direct aangrenzend, omdat er een sloot en een weg tussen loopt. Toegege ven moet worden, dat in de praktijk juist deze families overlast ondervin den, nog afgezien van het mogelijk gevaar voor hun gezondheid. Een feit is evenwel dat de fa. Daalder getracht heeft de overlast zoveel mogelijk te beperken. Na de eerste klachten werd vrijwel alleen bij een gunstige wind richting gewerkt. In de laatste weken moest evenwel continu gedraaid wor den in verband met een dringend be nodigde grote hoeveelheid asfalt voor de aanleg van een fietspad. De wind was toen juist zeer ongunstig en dat is waarschijnlijk de aanleiding geweest tot de gezamenlijke actie. Dat de gemeente „iets" tegen de betrokken families zou hebben is natuurlijk een volkomen on juiste conclusie. Zo snel mogelijk De behandeling van een dergelijke kwestie is echter zeer tijdrovend en moeilijk. De hinderwet was aanvanke lijk nl. niet van toepassing op de asfalt molen, aangezien deze niet permanent was gevestigd. Nu de molen er voor- Texels enige koeltechn. bureau telefoon 2550 - Den Burg Alleen de bungalows waren vrijwel allen voortdurend geheel bezet. Met de hotels was het minder gunstig gesteld en in de sectoren gemeubileerd ver huur en logies-met-ontbijt was het uit gesproken slecht. Ook bij de allergroot ste drukte in de komende dagen, zal het niet mogelijk zijn de geleden schade in te halen. Alle instanties, die direct of zijdelings met het toeristenverkeer hebben te ma ken. maken zich nu op om de lawine van toeristen zo goed mogelijk te ver werken. De N.V. TESO heeft besloten de „Marsdiep" van vandaag op morgen de gehele nacht te laten doorvaren, ten minste als er voldoende belangstelling voor is. Exploitaten dienen dus ge durende de gehele nacht nog op gasten te rekenen. lopig blijft staan, wordt de hinderwet vergunning wél nodig. De firma Daal der heeft geheel te goeder trouw ge handeld toen zij de molen zonder ver gunning van de duinen overbracht naar het industrieterrein. Bevreemdend is het wel dat onder het gezamenlijk protest vele handtekeningen staan van mensen, die indertijd geen gebruik hebben gemaakt van de gelegenheid om na toezehding van de officiële mede deling schriftelijk of mondeling bezwa ren in te dienen. Tenslotte werd ons verzekerd, dat naar een zo snel moge lijke oplossing wordt gestreefd, waarbij zowel de belangen van de firma Daal der als de belangen van de omwonen den in het oog zullen worden gehouden. Ander geval De „hinderkwestie" te Oudeschild zal dus wel tot genoegen van alle partijen geregeld worden. Minder eenvoudig is het gesteld te De Waal, waar de heer Bob Kuiper moet toelaten dat op het weiland naast zijn huis een graskuil wordt aangelegd. Op enkele meters af stand van het venster, dat voorheen een fraai onbelemmerd uitzicht bood in de richting Den Burg ligt nu een grote zandhoop, waaronder de onwelriekende grasmassa schuilgaat. Twee vormen van hindering dus: belemmering van het uitzicht en het ongerief van de stank, die ontstaat als de kuil dagelijks wordt o»penge9pit. De heer Kuiper is er van overtuigd, dat de graskuil makkelijk er- (Zie vervolg pagina 2) De data, waarop resip. de Duitse en Nederlandse bouwvakvakanties begin nen, zijn dit jaar weer niet zeer gunstig. De Duitse bouwvakkers krijgen precies één week na hun Hollandse collega's vakantie: op 24 juli. Dat rond 31 juli op Texel topdrukte zal heersen, mag dus zekerworden aangenomen. GESLAAGD In Amsterdam slaagden voor het Praktijkdiploma machineschrijven, uit gaande van de Vereniging van Staats- gedLplomeerde Leraren Machineschrij ven, de dames F. Timmer uit Oosterend en T. Kooiman uit De Koog. Beide da mes werden opgeleid door de heer A. C. Peetoom. TIJDELIJK PRACHTIG SPELDJE bij 2 gezins- flessen (3/4 liter) Een verrukkelijke chocolodedrank met slechts 1% vet Fris en pittig van smaak Tosti lost de dorst, is lokker luchtig en eerbiedigt de slanke li|n! ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 18 juli op om 4.42 uur en gaat onder om 20.50 uur; 21 juli op om 4.46 uur cn onder om 20.46 uur. Maan: 21 juli L.K.; 28 juli N.M. Hoog water ter rede van Oudeschild: 16 juli 10.12 en 22.21; 17 juli 10.48 en 22.52; 18 juli 11 19 en 23.20; 19 juli 11.48 en 23.48; 20 juli 12.16 cn 21 juli 0.17 en 12.47; 22 aug. 0.52 en 13.31; 23 aug. 1.45 en 14.33; 24 aug. 2.58 en 15.51. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water.

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 1