Cjrom 2 rwarL-Jexelsin het harL, Zaterdag weer boeiend concours hippique te Den Burg AGENDA Kaarten Recreatieconsulent houdt schooljeugd van de straat Koelkasten?Gebr. Schoort! Klapstuk: Optreden Amsterdamse bereden politie ■*3 Samenwerking met Soc. Toerisme en „Schuilhut" Strijd tegen de verveling DINSDAG 20 JULI 1965 TEXELSE 78e JAARGANG No. 7982 Uitgave N.V. v/h Laogeveld de Roofy Postbus 11 Den Burg, Texel - Tel. 2058 Redaktic: Harry de Graaf, Wilhelmlnalaan 33, Den Burg, tel. 2058, 's avonds 2382. COURANT Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Ncdcrl. Middenstandsbaak; Coöp. Boe renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,65 p. kw. 30 ct. incasso. Advert.: familieberichten 14 ct. p. mm.; andere advert. 12 ct. p. mm. togrr ■- GERINGE SCHADE BIJ AANRIJDING KEESOMLAAN DOORGETROKKEN Voor de zesde maal in haar bestaan organiseert de Vereniging voor Vrien den van het Paard een groot concours hippique te Den Burg. Zoals steeds het geval was, heeft het bestuur ook voor de „paardendag" van zaterdag een aan trekkelijk en spectaculair programma weten samen te stellen, waardoor onge twijfeld vele Texelaars en vakantiegan gers zich naar de speelweide zullen la ten lokken. Dit jaar is het „klapstuk" het optreden van de Amsterdamse bere den politie onder leiding van hoofd inspecteur A. J. Knijff. De zestien rui ters van de groep nemen drie program mapunten voor hun rekening, 's Mid dags om half vier b.v. „voltige", waar bij paarden en ruiters voor enkele sen sationele demonstraties zullen zorgen. Overigens: ook de andere program ma-onderdelen zijn aantrekkelijk ge noeg om een bezoek aan de speelweide te brengen. En zou men niet voor de paarden komen, dan is er veel interes sants te zien op de tentoonstelling van auto's, huishoudelijke artikelen, koel kasten, tractoren enz. Uit het keurig verzorgde programmaboekje, dat wij gisteren ter inzage kregen, blijkt dat Cefbeco, L.T.B., C.A.V., Dros' Autocen trale, B. Dros, C. Dros, Paagman, Ren tenaar, Gebr. Schoorl en G. de Wit de exposanten zijn. Die tentoonstelling wordt reeds om 9.15 uur 's morgens ge opend, gelijk met de officiële opening van het concours-hippique. Om 9.30 uur beginnen de keuringen. Enkele grepen uit het programma: Om 125 uur 's middags begint het handicap springconcours, waaraan naast de Waddenruiters ook „burger"- ruiters deelnemen. Om 1.40 uur ver zorgt de bekende „Margaretha Sinclair- band een optreden met show op het ter rein. Onmiddellijk daarna volgt een groot défilé, waarin alle ca. 100 paar den, die bij het concours betrokken zijn, meelopen. Ook de ponyclub „De Klep- pertjes" zal present zijn, alsmede de keuringspaarden van het V.L.N. Om vijf over twee zorgen „De Klop pertjes" onder leiding van mevrouw M. van Maldegem-Benit voor een demon stratie. waarna om 2.15 uur het con cours van éénspannen landbouwtuig- paarden (luxe open klasse) begint. De winnaar hiervan zal de door de ge meente Texel beschikbaar gestelde be ker in ontvangst kunnen nemen. Waddenruiters Onder leiding van de heer R. Keijser Czn. zullen de jonge Waddenruiters een demonstratie geven, waarna om 2.45 uur het langverbeide optreden van de Amsterdamse beredenen volgt. Het programma vermeldt om 3.05 uur het concours van éénspannen landbouw- tuigpaarden voor luxe rijtuig, gereden door dames zonder assistentie van een heer. Voor deze rubriek hebben zich reeds 7 moedige dames opgegeven. Ook de andere rubrieken zijn goed bezet. Om 3.20 uur zorgt de meisjesdrum band .Margaretha Sinclair" onder lei ding van opperwachtmeester W. F. Stomp voor een showexercitie, gevolgd door het Voltigenummer van de Am sterdamse bereden politie. Kleine paarden Interessant is ook het concours van tweespannen „kleine" paarden voor de landbouwwagen Een groot aantal Fjor- denpaarden doet mee en een span Haf- li ngers. LAMPJONLICHT EN BENGAALS VUUR IN DE COCKSDORP DE COCKSDORP Een succes werd donderdagavond de door de V.V.V. in De Cocksdorp georganiseerde lampion- optocht. 250 kinderen verzamelden zich om half negen bij de dijk aan het einde van het dorp om, voorafgegaan door de Margaretha Sinclair drumband, met hun lichtjes door de straten te trekken. Jammer was het dat de weergoden deze lampionoptocht niet gunstig gestemd waren, met het nare gevolg dat vele lampions uitgingen of zelfs in brand vlogen. Maar dat mocht de pret niet drukken, men had het grootste plezier. De vreugde steeg ten top, toen aan het einde van de route zakken vol snoep werden uitgedeeld. Smullend en vol daan keerden de kinderen, waaronder vele niet-Cocksdorpers. huiswaarts. voor het tienerdansfeest van morgenavond zijn a ƒ3, verkrijgbaar bij alle V.V.V.- kantoren op Texel en bij de winkels van Langeveld De Rooij, Den Burg en De Koog. De Amsterdamse bereden politie neemt ook deel aan het springconcours om vier uur. Dit onderdeel wordt ge volgd door het concours voor éénspan nen pony's. Om 4.35 uur komen de tweespannen landbouwtuigpaarden voor luxe rijtuig, waarbij het gaat om de be faamde „Swartbeker". Om 4.45 uur wordt het sprinconcours vervolgd. Om 5.15 uur demonstreren ,.De Klepper- jes", nu onder leiding van de heer L. Brouwer. Om 5.25 uur nemen de man nen van de Amsterdamse politie en de meisjes van de Gidendrumband met een passend nummer afscheid. Om 5.35 uur tenslotte ziet men het concours voor tweespannen landbouwwagen. Stuntwerk van dc Amsterdamse bereden politie in het nummer „Voltige". Best getuigde fokmerrie Aan het slot van de middag zal de jury de best in tuig gaande L.T.P. fok merrie (een veulen geworpen) van het hele middagprogramma hebben aange wezen. Bij alle nummers zal voor des kundig commentaar worden gezorgd buiten de jury om door de bekende heer W. Spoelstra uit Leeuwarden. Oip het terrein is gezorgd voor een grote consumptietent met 1000 zitplaatsen. Zeer vele prijzen zijn beschikbaar ge steld door de Texelse middenstand. Een deel van de Texelse jeugd ver veelt zich tijdens de schoolvakantie. Niet alle kinderen zijn bereid of in staat te gaan werken en het is voor hen niet eenvoudig dc zee van vrije tyd, die hen ter beschikking staat, zinvol te besteden. Vooral in De Koog heeft dit probleem ernstige vormen aangenomen, omdat het daar in veel gevallen niet mogelijk is thuis vermaak te vinden. De ouders kunnen aan hen geen aandacht besteden omdat men de handen vol heeft aan de verzorging van de gasten De kinderen moeten dus zien in de om geving amusement te vinden. Zolang het zonnig en warm is, levert dat geen moeilijkheden op maar als de hemel we kenlang bewolkt blijft, doemt het spook van de verveling op plus de daaraan verbonden risico's van het kattekwaad en overlast. Dan worden de Texelaartjes lastig voor hun omgeving en kan het bijvoor beeld gebeuren dat plaatsnaamborden langs de wegen worden vernield en dat gasten worden lastig gevallen. Er worden op het ogenblik echter daadwerkelijke stappen ondernomen om de Texelse kinderen, maar ook vele jonge gasten op prettige wijze bezig te houden. De man achter deze plannen is de jeugd- en recreatieconsulent, de heer J. M. de Vries, die sinds korte tijd nauw samenwerkt met de Stichting Sociaal Toerisme en het kerkelijk informatie centrum „De Schuilhut" te De Koog. Vooral ten behoeve van de recreatie van haar gasten heeft de Stichting So ciaal Toerisme de heer F. Leeflang aan geworven, een student aan de Haagse Academie voor Lichamelijke Opvoeding. Samen met de recreatieconsulent orga niseert hij in alle dorpen, maar vooral in De Koog, allerlei evenementen voor kinderen van verschillende leeftijden. Herhaaldelijk worden op het kampeer terrein Kogerstrand en op „Loodsmans duin" te Den Hoorn volleybalwedstrij den gehouden. Ook op de speelweide te De Koog kan men zich vermaken. On der deskundige leiding kan men er al lerlei sporten en spelen beoefenen, waaronder het populaire kastie-bal. Iedere dindag- en donderdagochtend kunnen de kinderen er vanaf tien uur terecht. Vanuit de speelweide aan de Boodtelaan worden ook speurtochten gehouden. De deelnemers worden langs een uitgebreide genummerde route ge leid, waarbij zij tal van opdrachten hebben te vervullen. De kinderen beta len een dubbeltje inschrijfgeld, waar voor prijzen worden gekocht. Hoe gro ter de deelname, hoe kostbaarder de- prijzen. Dinsdag- en donderdagmiddag wor den kinderspelen gehouden: slagbal, es tafettes, enz. Alles geschiedt onder des kundige leiding. Daar de heren De Vries en Leeflang het niet alleen afkunnen, kan gerekend worden op spontane steun van de me dewerkers van ,,De Schuilhut" en oude re gasten die zich als enthousiaste lei ders opwerpen. Elke dinsdagavond wordt op het Koger sportveld een groot volleybal- tournooi gehouden, waaraan iedereen mee kan doen. Tussen de vaste pro grammapunten door, worden veel ande re aantrekkelijke stunts op poten gezet. Zo wordt a.s. vnj dag avond op 't strand van De Koog een hengehvedstnjd ge houden. Nauw wordt samengewerkt met de sportvissersclub „Texel". Men is voorts bereid op verzoek over al op Texel soortgelijke en andere eve nementen te helpen organiseren. Tot op heden bestaat voor de activiteiten grote belangstelling. De heer De Vries: „Het gaat goed! We gaan er zolang mo gelijk mee door en waarschijnlijk vol gend jaar ook. De mogelijkheden zijn dan nog gunstiger want dan wordt de drumband van De Koog actief. Ook met muziek kan heel wat bereikt worden. We zitten nu al boordevol plannen!" FLINKE SCHADE BIJ AANRIJDING Zaterdagochtend omstreeks half ne gen deed zich bij de hoek Pontweg- Californiëweg een aanrijding voor, waarbij twee personenauto's flink wer den beschadigd. Uit de richting van de Ponthaven kwam de 20-jarige T. Groe- neveld uit Sliedrecht in de Opel van zijn toekomstige schoonvader. Hij wilde linksaf de Californiëweg oprijden, gaf richting aan en sorteerde voor. De ach teropkomende Texelse kampcontroleur W. van Egmond in zijn van een gast geleende personenwagen, zag dit te laat en ramde de Opel van achteren. Beide wagens werden vrij ernstig beschadigd, maar konden nog wel op eigen kracht een garage bereiken. Texels enige koeltechn. bureau telefoon 2550 - Den Burg Krijtstrepen markeren nog de plaats, waar de nieuwe Ford van de heer H. de Vries uit Den Burg in botsing kwam met een eveneens gloednieuwe Opel Rekord van een Duitse toerist. Het ge val speelde zich af op de Schilderweg, ter hoogte van pension Craanen. De heer De Vries was daar aan het werk met enkele andere mensen en had zijn auto aan de kant van de weg gezet. Toen hij achteruit wilde rijden, raakte hij de Duitse Opel. De achterlichten van beide wagens werden vernield. De chauffeurs konden het over de schade regeling onderling niet eens worden. De politie werd er daarom bijgehaald. „EXCELSIOR" BOEKTE SUCCES OP CONCOURS OOSTEREND De muziekvereni ging en de drumband „Excelsior" heb ben donderdag deelgenomen aan het door de Oude Bond van Chr. Harmonie- en Fanfarekorpsen in Friesland georga niseerde concours te Wommels. Zij boekten goede resultaten. Op het con cours waren 26 korpsen. De jury oor deelde bijzonder kritisch; slechts één eerste prijs werd toegekend. „Excel sior" presteerde het toch nog driemaal een tweede iprijs in de wacht te slepen met slechts enkele punten verschil. In de ereafdeling behaalde de drumband 124 punten, slechts 4 tekort voor een eerste prijs. De marswedstrijd van mu ziekkorps en drumband leverde 58Va punt; voor de eerste prijs een tekort van lVs punt. Het concert werd ge waardeerd met 134V2 punt, wat ook niet ver van de hoogste waardering af was. Natuurlijk was er wel enige teleurstel ling over het feit, dat het „net" niet is gelukt een of meer eerste prijzen te be halen, maar anderzijds wordt dit resul taat als een stimulans besohouwd om vooral door te zetten. Directeur A. Kuik en tamboermaïtre P. Daalder denken er ook zo over. Zij zullen hun muzikanten tot een zo hoog mogelijke prestatie brengen, waarmee zij stellig de naam „Excelsior" omhoog) eer aandoen. Op Texel begraven LIJK VAN ZEEMAN AANGESPOELD DE COCKSDORP Een Wieringer kotter ontdekte op de Noordzee ter hoogte van Texel een lijk, dat in verre gaande staat van ontbinding verkeerde, liet was gekleed in blauwe wollen trui en blauwe broek. Hoofd, armen en voe ten ontbraken. De schipper van de kot ter waarschuwde de reddingsdienst te Den Helder, die daarop de reddingboot „Prins Hendrik" uitstuurde om het lijk op te halen. De boot moest evenwel on- verrichterzakc terugkeren, want het lichaam was reeds naar ondiep water bij het strand van paal 22 gedreven. Daarom werd de politie op Texel verzocht het lijk te bergen. In samen werking met de gemeente Texel ge beurde dit onmiddellijk. Vrijdagochtend is het na schouwing op de begraafplaats te Den Burg ter aarde besteld. Aange nomen wordt dat het lichaam afkomstig is van oen zeeman, waarschijnlijk een visser. De identiteit heeft men nog niet kunnen vaststellen- IN EERST HALFJAAR BELANGRIJKE STIJGING VAN T.E.S.O.-VERVOERCIJFERS De vervoerscijfers van TESO in het eerste halfjaar van 1965 zijn weer sterk gestegen in vergelijking met dezelfde periode in 1964. Het aantal personen auto's steeg met 25,4en het aantal vrachtwagens zelfs met 36,l°/oHet personenvervoer nam met 18,5°/o toe. Zoals kon worden verwacht liep het vervoer van vooral rijwielen verder terug. De vervoerde rijwielen en brom fietsen verminderden met 8,l°/o. De cijfers: (van 1964 tussen haakjes). Personen 374.163 (315.822); personen auto's 60.023 (47.869); vrachtwagens 10.429 (7.665) en rijwielen 18.538 (20.177) Dinsdag 20 juli De Koog, terrein bij R.K kerk, Kermis. Den Burg, De Lindeboom-Texel, bridge-drive. Woensdag 21 juli Den Burg, 's middags op de Groeneplaats Folkloreprogramma, o.a. optreden van de jeugddansgroep. Den Burg, Wezentuin, 8 uur Ticnerdansfecst m.m.v. Conny van Bergen, Rob de Nijs en zijn Lords, Trea Dobbs en dc New Orleans Synco- pators, presentatie Herman Stok. Donderdag 22 juli Den Burg, City Theater, Texelfilm. Den Hoorn, N.H. kerk, 8-9 uur, samenzang en orgelspel. Dc Koog, N.H. kerk, 8.30 uur, samenzang Vrgdag 23 juli Oudeschild. 't Skiltjc, 8 uur, klaverjasdrive. De Koog, 's avonds viswedstrijd Zaterdag 24 juli Den Burg. Speelweide, Concours Hippique m.m.v. de Amsterdamse bereden politie, de drumband Marg. Sinclair, de ponyclub De Kleppcrtjes en De Waddenruiters. Op het ogenblik wordt de laatste hand geleegd aan het straatgedeelte dat de Keesomlaan en de Verlengde Kees- omlaan te Den Burg met elkaar ver bindt. De nieuwe straat is over de grond gelegd, die indertijd door de gemeente van de familie Keesom werd gekocht. De Keesomlaan is nu een belangrijke nieuwe aanvoerweg van de Pont weg naar Den Burg geworden. Aan het ni,euwe straatgedeelte zijn intussen reeds twee woningen verrezen. Ook op de resterende stukken grond aan de straat zullen woningen worden ge bouwd, allen bungalows. In de toekomst zal de straat een bijzonder fraai beeld te zien geven. Nabij de hoek met de Beatrixlaan zal een klein plantsoen worden aangelegd Een gedeelte van de aangrenzende grond wordt nog bezet door de boerderij en het erf van de fa milie Keesom. Plannen voor de bouw van een nieuwe boerderij van de fami lie aan de Hoornderweg bij Den Burg, zijn in vergevorderd stadium, zodat binnen afzienbare tijd nog meer grond kan worden vrijgemaakt. Het uitbreidingsplan Den Burg voor ziet in een aftakking van het nieuw aangelegde weggedeelte naar de Holle- walsweg. Het zal echter geruime tijd duren voordat dit kan worden verwe zenlijkt, aangezien de gemeente nog niet in het bezit is van alle percelen waarover deze zijweg zal lopen. AANRIJDING OP MOK WEG DEN HOORN In één van de boch ten van de nogal kronkelende Mokweg, kwam een auto van een Duitse toerist in botsing met een scooter. Deze laatste werd bestuurd door een marinier van het Amphibisch Opleidingskamp „De Mok". Over de schaderegeling kon men het bijzonder snel eens worden. De Duitse toerist gaf zijn fout onmiddellijk toe en wilde de toch nog aanzienlijke schade, die de scooter aan het achter- spatbord had opgelopen vergoeden. OOK TEXELSE KLEDERDRACHT AANWEZIG OP EEUWFEEST VAN LEGER DES HEILS Twee oud-Texelaars, Siem en Joeke Dros-Postmus, vertegenwoordigden op het eeuwfeest van het Leger des Heils in Londen ons eiland. Zij ver schenen in Texelse klederdracht en het succes dat zij ermee oogstten, blijkt wel uit de onderstaande brief, die we van hen ontvingen Als kind van ons mooie eiland Texel vond ik het een voorrecht met mijn vrouw op het eeuwfeest van het Leger des Heils in Londen te verschijnen in Texelse klederdracht. Op een Europese avond in één van de grote zalen in Oost- Londen, waar de stichter van het Leger des Heils, William Booth, het werk be gon, zongen wij een Hollands lied en vertegenwoordigden wij Nederland en het eiland Texel- Wij hadden heel wat bekijks in onze mooie kleren en de Lon- denaars vonden de klederdracht zeer stijlvol. Met ruim 50.000 mensen uit de gehele wereld waren wij bijeen in Lon den, allen soldaten en officieren van het Leger des Heils, om het 100-jarig be staan van het Internationale Leger des Heils te vieren. Zo is ook onze kleder dracht de wijde wereld ingegaan, o.a. China, Korea, Zuid-Amerika, Japan enz. Na 30 jaar van Texel weg te zijn, is het „gouden boltje" ons nog dierbaar. Hartelijk dank aan Mevr. Sok-Moer beek, voor ons beter bekend als Ida, en ook Jan Agter voor het afstaan van deze prachtige kleding. Mogen wij door dit stukje alle be kende Texelaren hartelijk groeten. Uw oud-Texelaars, Siem en Joeke Dros-Postmus, Off. Leger des Heils te Deventer.

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 1