(fro en "ZwarLrJexels in het harL, TESO zet fraai havengebouw op Concours hippique trok zeer vele bezoekers naar de speelweide AGENDA Horntje t Plaatskaartenkantoor annex wachtgelegenheid en Pluvius had op tijd erbarmen Koelkasten? Gebr. Schoorl restaurant Texel eivol met kampeerders kampeertent Terreinen in Koog tijdelijk uitgebreid zich niet tegenhouden - 00 jgj^uinii) Bakkers Ijzerhandel Jongens laten DINSDAG 27 JULI 1965 78e JAARGANG No. 7984 Uitgave N.V. v/h Lange veld de Roo|j Postbus 11 - Deo Borg, Texel - Tel. 2058 Redaktic: Harry de Graaf, Wilhelmlnalaan 33, Den Burg, tel. 2058, 's avonds 2382. COURANT Van het architectenbureau C. R. Alkema te De Koog is het ontwerp voor het gebouw, dat de N.V. TESO wil realiseren op het haventerrein van Het Homtje. De tekeningen hebben de eerste barrières op weg naar de goedkeuring reeds met succes ge nomen, zodat kan worden aangenomen, dat er geen belangrijke wijzigingen in zullen worden aange bracht. Zoals uit de hiernaast afgedrukte perspec tief-tekening blijkt, wordt het havengebouw een ruim en licht geheel, dat vooral door de tien meter hoge glazen toren een duidelijk middelpunt zal worden in de nu nog weinig fraaie omgeving. Bij ihet bezien van de plattegrond is het gebouw te onderscheiden in twee afdelingen. Allereerst het deel waarin het kaartverkoopkantoor en het wacht lokaal zijn ondergebracht. Deze ruimte heeft een oppervlakte van 5 x 11 meter. Men betreedt het zeer ruime wachtlokaal door een draaideur. Links en rechts daarvan zijn gewone deuren gemaakt, die ibij grote drukte in gebruik kunnen worden ge nomen. Er zijn vier loketten. Ook bij slecht weer kan men het wachtlokaal vanuit de bus volkomen „droog" bereiken, want het aan het gebouw grenzende trottoir krijgt een vier meter brede overkap ping. Restaurant Vanuit de hal bij de loketten is het 13 x 15 meter grote restaurant te berei ken via een twee meter hoge trap. Twee gevels van dit restaurant zijn rijkelijk van glas voorzien en zien juist over de duinen uit op zee. Er is plaats voor on geveer 100 personen. Wachtende passa giers kunnen dus de boot zien aanko men. Overigens is het restaurant ook voor niet-passagiers toegankelijk. Van uit de hal kan men via een kleine trap naar beneden een gang bereiken, waar aan de toiletten zijn geprojecteerd. Er komen 4 wc's voor dames, 2 Wc's voor heren en 5 urinoirs. De toiletten zijn zowel voor de bezoekers van het restau rant als voor de wachtenden in de kaartverkoophal bestemd en bereik baar. Automatiek In dezelfde verdieping is ook een automatiek geprojecteerd alsmede een verkoopruimte voor patates frites, war me worst e.d. Het is de bedoeling, dat deze afdeling door de pachter van het restaurant wordt geëxploiteerd. De verkoopruimte en het automatiek wor den bevoorraad vanuit de zeer ruime keuken, 5 x 12 meter, waarin ook de eetbare zaken voor het eihoven gelegen restaurant worden klaargemaakt. Daar bij wordt gebruik gemaakt van een spijslift. Dan is er een magazijn van 5x9 me ter en een bergruimte-werkplaats van 15,5 x 5 meter voor TESO. Voor TESO- personeel sluit op de ruimte een dag verblijf aan. Vanuit de benedenverdieping is via een trap de beheerderswoning te berei ken. die achter het restaurant ligt en bestaat uit woonkamer, drie slaapka mers, douche en wc. De beheerder moet van de keuken in de benedenverdieping gebruik maken. Een monumentaal accent aan het complex wordt gegeven door de glazen toren. Het wordt een staalconstructie met een hangende betonvloer. Vanuit de toren zou op drukke dagen het ver keer geregeld kunnen worden. Boven de toren uit steekt nog de 11,5 meter lange schoorsteen, die van een vlaggen- standaard is voorzien. Hoe lang het zal duren, voordat met de bouw kan worden begonnen, is niet te zeggen. Het plan is aan goedkeuring van het rijk onderhevig, zodat er nog wel enkele jaren mee heen kunnen gaan. Heel wat eerder dan het havenge bouw op Texel zal het veel kleinere plaatskaartenkantoor op het haventer rein te Den Helder gereed komen. Di rect na afloop van de bouwvakvakantie -zal het aannemersbedrijf H. de Wit uit Den Helder ermee beginnen. Op het industrieterrein te Den Burg bouwt de fa. J. Drijver voor TESO een garage voor autobussen. Er zal een reparatie- en onderhoudsafdeling bij worden gemaakt. De ruimte zal aan acht bussen plaats kunnen bieden. In Gebouw voor Chr. Belangen TOELICHTING OP UITBREIDINGSPLANNEN OOSTEREND Het uitbreidings plan voor Oosterend, dat in het ge meentehuis ter inzage heeft gelegen, zal vrijdagavond om acht uur in het Ge bouw voor Christelijke Belangen mon deling worden toegelicht. De avond is georganiseerd door de dorpscommissie van Oosterend. die enkele gemeente ambtenaren bereid heeft gevonden een uitvoerige toelichting te geven. Er be staat gelegenheid vragen te stellen. Aanleiding voor het houden van deze avond is de kritiek, die verschillende Oosterenders op het plan hebben geuit. Inmiddels zijn bij de 'gemeente reeds enige bezwaarschriften ingediend. Het Concours Hippique van de Vereniging voor Vrienden van het Paard is weer een groot succes geworden, al zag het daar aanvankelijk niet naar uit. Gedurende de nacht voor het jaarlijkse gebeuren regende het onophoudelijk, waardoor de laaggelegen speelweide 's morgen bijna blank stond. Er moesten afvoergoten worden gegraven naar de ringsloot rond het terrein en op de meest betreden plaatsen moest een laag stro worden aangebracht. Met behulp van de gemeentelijke puttenzuiger werd zoveel mogelijk water van het drassige gras veld verwijderd, waardoor het terrein tenslotte weer redelijk bruikbaar werd. Hoop dat zeer vele bezoekers naar de speelweide zouden komen, hadden de or ganisatoren echter niet, want het weer liet zich aanvankelijk nog zeer somber aanzien. Maar zoals reeds zo vaak is gebeurd, had Pluvius erbarmen voor het jaarlijkse hoogtepunt van de paardensportactiviteiten en hield zich voorlopig op de achtergrond. 2-persoons met ingenaaid kuipgrondzeil 2.60 x 1.40 meter hoogte 1.20 meter geheel compleet 59,75 Dinsdag 27 juli Den Burg, De Lindeboom-Texel, bridgedrive. Woensdag 28 juli Den Burg, Groeneplaats, 's middags en 's avonds folkloreprogramma. 's Avonds opvoe ring van de Strooppot. Donderdag 29 juli Den Burg, City Theater, Texel film. Den Hoom, Ned. Herv. kerk, samenzang en orgelspel, van 8 tot 9 uur. De Koog, Ned. Herv. kerk, samenzang. Vrjjdag 30 juli Oudeschild, 't Skiltje, kJaverjasdrive. Zondag 1 augustus Den Hoom. viswedstrijd bij paal 9, van 9.00 - 11.30 uur. De Cocksdorp, Noordbatterij, strandfeest van af 14.00 uur. Zo kon het gebeuren dat met het blauw worden van de hemel, de bezoe kers in grote drommen kwamen opzet ten en daarmee voorkwamen dat de paardendag een financiële strop werd. Naar schatting waren er 1300 be langstellenden. Geen wonder dat voor zitter Joh. C. Roeper vanaf dat ogenblik zijn grimmige houding liet varen en weer met rijn breedste glimlach overal tegelijk kon zijn, om het concours vlot te laten verlopen. Na de officiële opening van de dag, 's morgens in de consumptietent, werd aangevangen met de keuringen. De jury wees als de beste 1- t/m 3-jarige Gel derse merrie van dit jaar Ediena aan van de heer C. J. Swaerts uit Oude schild. De heer Sw;aerts kreeg uit han den van Dr. D. Rempt, voorzitter van het VLN de door de fa. Jan Agter be schikbaar gestelde wisselbeker uitge reikt. Het beste veulen werd „Gracia" van de heer Joh. C. Roeper. De 'beste 3- jarige merrie werd „Diana" van Jac. de Graaf, De Westen, en als de beste oudere merrie werd „Corrie" van Joh. C. Roeper aangewezen. Gelet werd ook op het toilet van het paard en het tenue van de monsterknecht. De prijs voor het be9t voorgebrachte paard ging naar „Corrie" van Joh. C. Roeper. De eige naars van de genoemde dieren kregen prijzen uitgereikt, die beschikbaar wa ren gesteld door de Holl. Maatschappij van Landbouw. De jury toonde zich over de kwaliteit van het aangevoerde materiaal zeer te vreden. Vooral onder de jonge paarden bleken zeer goede dieren te zitten. On der de oudere paarden blonken de die ren van de heren C. J. Swaerts en Jac. de Graaf uit. Verdere uitslag keuringen: Hengstveulens: Giraf, fokker-eigenaar Jac. de Graaf, de Westen, premiewaar- dig. Texels enige koeltechn. bureau telefoon 2550 - Den Burg Merrieveulens, gelders type: Gea, fok ker/eigenaar C. J. Swaerts, Oudeschild, Off. I; Gracia, fokker/eigenaar W. H. Zijm te Den Burg, Lok. II; Goldheart, fokker/eigenaar A. J. Goeman te De Waal. premiewaardig; Gondine. fokker/ eigenaar N. A. Swaerts, Oudeschild, premiewaardig; Gracia, fokker/eigenaar Joh. C Roeper, Oosterend, Off. I uit zending naar de Centrale Keuringen te Opmeer. 4 - 7-jarige stamboekmerriën met veu len (Gelders type): Bolina, eigenaar W. H. Zijm, Den Burg, lok. II; Beatrix, eigenaar N A Swaerts, Oudeschild, Off I sterpredikaat. Gronings type: Connie, fokker''eigenaar Jac. de Graaf, De Westen, Off. II; Caro line, fokker-eigenaar Joh. C. Roeper, lok. II Stermerriën, Gelders type: Bea eige naar C. J. Swaerts, Off. II. 4-7-jarige stermerriën met veulen( Gro nings); Corrie, fokker/eigenaar Joh. C. Roeper, Off. I aanwijzing voor de Centrale Keuring te Opmeer. 1-jarige merriën (Gelders) Fretrix, fokker/eigenaar N. A. Swaerts, Off II; Fediena, fokker/eigenaar C. J. Swaerts, Off. I aanwijzing Centrale Keuring; Fodiena, fokker/eigenaar C. J. Swaerts. Off. I aanwijzing Centrale Keuring. 2-jarige merriën (Gelders): Ebrita, eige naar A. M Langeveld, Eierland, Off. I aanwijzing Centrale Keuring; Ediena fokker/eigenaar C. J. Swaerts, Off. I aanwijzing Centrale Keuring. 2-jarige merriën (Gronings): Eveline, fokker/eigenaar Joh. C. Roeper, Off. II. 3-jarige merriën (Gelders): Diewina, eigenaar Jac. de Graaf, De Westen, Off. aanwijzing Centrale Keuring; Diana, eigenaar Jac. de Graaf, De Westen, Off. aanwijzing Centrale Keuring. 3-jarige merriën (Gronings); Dauwe- lineke, fokker/eigenaar N. A. Swaerts, Off. H. Bij de keuringen bleven twee veelbe lovende paarden weg: de driejarige Diana en de stermerrie Colina van de heer W. F. van Waveren te Emmeloord. Zoals bekend zijn beide paarden vorige week door blikseminslag bij „Rio Grande" om het leven gekomen. 's Middags begon het concours voor éénspannen landbouwtuigpaarden voor tweewielig voertuig. Nummer één werd Don Quichot, berijder-eigenaar J. Kil- jan; tweede werd Cöby, eig. H. Zoete lief, berijder P. Bakker Jzn.; derde werd Beatrix, eigenaar-berijder N. J. Swaerts. Een eervolle vermelding ging naar Irma, eigenaar C. R. Keijser Dzn., 'berijder R. Keijser. Muziek erbij Niet alleen de zon en de door de har de wind wapperende vlaggen zorgden op het concoursterrein voor een feeste lijke sfeer. Ook de muziek droeg daar aan bij. Niet alleen uit de krachtige versterkerinstallatie, die in heel Den Burg hoorbaar was, maar ook uit het draaiorgel „De Gouden Engel" van J. K. P. Zwan. Aangenaam voor oog èn oor was de Gidsendrumband „Marga- retha Sinclair", die enkele marsen liet ■horen en halverwege de middag voor een showexercitie zorgde. Een indrukwekkend défilé met de po nyclub, de Waddenruiters. de Amster damse bereden politie en de keurings paarden werd gevolgd door een boei ende demonstratie van de ponyclub „De Kleppertjes" onder leiding van mevr. M. van Maldegem-de Wit. In het daar op volgende concours van eenspannen landbouwtuigpaarden voor luxe rijtui gen ging het om de wisselbeker van de gemeente Texel. De beker werd defini tief bezit van de heer P. Dros Nzn., die winnaar werd met Zatopek (eigenaar N Witte); 2. Goudster, berijder K. du Por to; 3. Vossie. berijder M. C. Bakker; 4. Caroline, berijder H. Spigt; 5. Don Qui chot, eig.-berijder J. Kiljan; 6. Sjalotte, berijder A. Goeman; 7. Bolina, berijder A. Zijm; 8. Nora, berijder Th. Koom, 9. Coby. berijder P. Bakkar Jzn.; 10 Carlos, berijder H. Spigt Jr. Vcrsch(jnt dinsdags en vrijdags. Bank: Ncdcrl. Middenstandsbank; Coöp. Boe renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,65 p. kw. -f 30 ct. incasso. Advert: familieberichten 14 cl p. atui.; andere advert 12 ct p. mm. Het door Nico Bakker van het architecten bureau Alkema getekende exterieur van het toekomstige havengebouw aan het Homtje. Het gebouw komt op de plaats, waar nu nog het voorlopige houten gebouwtje staat. Het stenen wachtlokaal op de duinen zal worden afgebroken. VOLKSWAGEN NA SLIPPARTIJ VERNIELD Op de Hoornderweg, in de bocht na bij de boerderij „De Kamp" begon de door de 19-jarige H. J de Ruiter uit Den Hoorn bestuurde Volkswagen te slippen, botste tegen een bermpaal en sloeg over de kop. Het ongeluk gebeur de zaterdagmiddag om half vijf. De auto bleef in omgekeerde toestand op de weg liggen, maar was door de buite ling onherstelbaar beschadigd. De chauffeur, zijn vriend en diens verloofde konden het wrak zonder ern stige kwetsuren verlaten. LECTUURBOX SLACHTOFFER VAN VERNIELZUCHT Jeugdigé(?) vandalen hebben zich tot driemaal toe schuldig gemaakt aan het omgooien of vernielen van de houten lectuurbox van het rode kruis voor het oude kantoor van gemeentewerken aan de Parkstraat te Den Burg. De kast is nu weer gerepareerd en men hoopt dat hij nu langer gespaard mag blijven. Ou ders worden verzocht er bij hun sprui ten op aan te dringen vernielingen ach terwege te laten. Mogelijk willen om wonenden, wanneer zij merken dat de lectuurbox wordt belaagd, de namen van de daders te bestemder plaatse be kend maken, opdat kan worden opge treden. PERSONENAUTO BOTSTE OP HEK Het 7-jarig jongetje P. J. Tromp reed op zijn fiets op de Hoornderweg ter hoogte van „De Witte Engel" toen hij door een rukwind het evenwicht ver loor en viel Op dat moment naderde uit de andere richting de Amsterdam mer H. A Kalte in zijn Citroën perso nenwagen, die zo sterk voor de gevallen jongen uitweek, dat hij het hek van de boerderij aan de rechterzijde van de weg ramde. De auto werd aan de voor zijde flink beschadigd. De paal van het hek werd uit de grond gerukt. Niemand werd gewond. De politie maakte proces verbaal op. De demonstratie „Jonge Waddenrui ters" werd perfect geleid door R. Keij ser Czn. Amsterdamse politie Zeer vele belangstellenden waren omstreeks kwart voor drie op de speel weide om het optreden van de Amster damse bereden politie gade te slaan, on der leiding van commandant hoofdin specteur A. J. Knijff. De kleurig uitge doste paarden en ruiters verwekten bij hun demonstraties „a la flèohe" en „Hongaarse Post" een spontaan applaus Uitgelegd werd dat het hier een demon stratie carousselrijden betrof. Dit is voor de Amsterdamse paarden een be langrijke oefening waarbij het z.g. kle ven wordt afgeleerd. Het kleven is een eigenschap die het paard als kuddedier is aangeboren. In de stad moet een paard als dat in het belang is van de orde, zonder bezwaar de rij uit kunnen zwenken. Getoond werd hoe de paarden na een training van een half jaar vol ledig bruikbaar zijn geworden. Op be vel kunnen ze ook „doodliggen" en op de achterhand zitten. De uitslag van het concours van een spannen landbouwtuigpaarden voor luxe rijtuig, gereden door dames zon der assistent van een heer leverde de volgende uitslag op: 1. Vossie. berijd ster mevr. Luyckx-Bakker, 2. Goudster, ber. mevr. Du Porto-Dros; 3. Caroline, ber. mevr Roeper-Keijser; 4. Nora, ber. mej S. Lap; 5. Zita, ber. mevr Van Maldegem-Benit; 6 Bolina, ber. mej. Marian Zijm. Een a&rdig kijkspel was het concours voor eenspanpony's, waarbij kinderen tot en mei 14 jaar toonden wat ze met hun dieren konden doen. Uitslag: 1. Ans de Graaf; 2. Marjan Witte; 3 Nico Roe per; 4 Sieb van Maldegem; 5. Annema- rie Keijser; 6. Marlies du Porto; 7. An- nelies Rommel; 8. Nelly Dijkshoorn; 9. Douwelien Roeper. (zie vervolg pagina 2) Voor het eerst in de geschiedenis kan worden gemeld, dat de drukte op de kampeerterreinen van Texel zo groot is geworden, dat voor jongens en meisjes, die niet in gezinsverband kamperen voorlopig geen plaats meer is. Reeds in de loop van de vorige week was de drukte op de kampeerterreinen enorm en moest de VVV op het haventerrein van Den Helder bekend maken, dat alleen voor gezinnen op enkele terrei nen nog mogelijkheden waren. Wie echter denkt dat de toestromen de jongens en meisjes zich hierdoor hebben laten weerhouden naar Texel te gaan, heeft het mis. Vooral de jongens UP lieten tegenover het WVnpersoneel on omwonden blijken dat zij er niets voor voelden terug te keren en er vast wel in zouden slagen ergens een onderkomen te vinden. Zeer bedenkelijk werd daar om de toestand in het afgelopen drukke weëkend, waarin de tweede (Duitse) bouwvakgolf moest worden opgenomen. Wetende dat 29 miljoen Duitsers zich opmaakten om op vakantie te gaan, werden door gemeente en VW reeds vorige week maatregelen overwogen om het deel kampeerders daarvan dat ondanks het plaatstekort naar Texel wilde, op te vangen. Besloten werd enkele kampeerterreinen te De Koog toe te staan hun terrein uit te breiden. Aangewezen werden „De Luwe Bos- hoek" en „Om de Noord", die over zo danige sanitaire voorzieningen beschik ken, dat een tijdelijke extra belasting verantwoord is. Naar schatting zijn op dit ogenblik meer dan 12 000 kampeer ders op Texel.

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 1