(jroen ^warL-Jexels in het harL, GRATIS Iedere nacht tentencontröle Kogerstrand op camping Texelse kleermaker krijgt order van overkant Vermeende storm campings teisteren zou onze Koelkasten? Gebr.Schoorl! 4 uren durende patrouille 1100 tenten in Koger duinen Voorlopig 25 uniformen Rijkspolitie gewaarschuwd cjufroladecluink VRIJDAG 6 AUGUSTUS 1965 TEXELSE 78e JAARGANG No. 7987 Uitgave N.V. v/h Langere ld de Root) Postbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2058 Redaktic: Harry de Graaf, Wilhelm ina la an 33. Den Burg, tel. 2058, 's avonds 2382. COURANT Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Boe renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,65 p. kw. -f- 30 et incasso. Advert: familieberichten 14 ct p. mm.; andere advert 12 ct p. ma DE KOOG „Ja, natuurlijk alles oké, je komt om half elf maar bij me langs. Ik woon op de Boodtlaan". Dit was het antwoord van de heer Stam op mijn verzoek met de nachtelijke pa trouille over het kampeerterrein Ko gerstrand mee te gaan. Maandagavond het was niet koud toen ik om half elf op het afgesproken adres aankwam. Een uur geleden regende het nog, nu was het droog. „Nog even mijn collega Daalder ophalen1", zei de heer Stam; even later liepen we op het pad dat leidde naar Camping Kogerstrand We hadden nog maar nauwelijks de duinen betreden of het begon weer een beetje te regenen. Op de camping wa ren maar weinig tenten verlicht. De meeste kampeerders waren er nog niet. Andere tenten staken dreigend donker af tegen de nog lichte duisternis. Al lereerst ging onze tocht naar het huis van de heer Veldman, kampbeheerder van het terrein, dat hoog boven de tent- en automassa uitsteekt. Hier wer den nog enkele woorden gewisseld over verdachte tenten. Buiten was het in middels harder gaan regenen. Er woei een straffe wind, die de regen in het gezicht blies en het uitzicht tot een mi nimum beperkte. Het was ongeveer kwart voor twaalf toen we op pad gin gen Wat als men „gesnapt" wordt. Na half elf mogen jongens en meisjes niet meer in één tent worden gezien. Wanneer dit toch gebeurt en een koele controleur een warme minnaar onder de dekens vandaan haalt in een meis jestent, dan.... ja. Wat gaat er dan gebeuren? Meestal wordt de betreffen de persoon verzocht naar zijn eigen tent terug te gaan, en de volgende mor gen om negen uur bij de heer Veldman op het kantoor te verschijnen. Hier krijgt 'hij dan zijn in het begin van de vakantie ingeleverde kampkaart terug (soms ook wordt deze wel enkele we ken ingehouden, zodat hij of zij haast nergens meer kan kamperen) en is ge noodzaakt het kampeerterrein te ver laten. Vaak gebeurt het ook dat de „ge snapte" helemaal niet op het kampeer terrein verblijft, of klandestien ergens tussen de vele tenten zijn slaapplaats heeft. Is dat het geval, dan wordt hij meteen meegenomen naar het „hoofd bureau". Jongenskamp Het zal even voor twaalf zijn geweest toen we op het jongenskamp aankwa men. Door het natte duinzand zochten we onze weg van tent tot tent. Het was stil, veel stiller dan op andere nachten; geen lawaaierige, brooddronken jonge lui, waarschijnlijk een gevolg van het slechte weer. „Het is wel eens anders geweest", verklaart de heer Daalder, terwijl we langzaam verder ploegen. „Kijk, weet je wat het is; op die mooie avonden blijven ze lang door die duinen zwer ven. meestal in grote groepen, en altijd zeer luidruchtig. Als je er dan als con trole aankomt, en wij zijn altijd maar met zijn tweeën, dan voelen ze zich iets machtiger en begroeten ze je met een grote bek. Maar dat is heel gauw afge lopen, als je even je tanden laat zien. Dan worden ze zo mak als een lam metje", voegt hij er grinnikend aan toe. We zullen nu zo ongeveer een kwar tier door het kamp gelopen hebben. Tot nog toe geen enkele moeilijkheid, al leen misschien het weer (water in mijn klompen). De heer Stam loopt op een tent toe, waaraan het kaartje dat uitge reikt wordt bij het betreden van de camping, ontbreekt. Zou deze kam peerder niet betaald hebben? Is het kaartje er af gewaaid? Had hij geen touwtje om de kaart aan zijn scheerlijn te bevestigen Het antwoord zullen we gauw genoeg weten. Onder het mompe len van „controle" opent de heer Stam de tent. „Goedenavond, controle, weet U dat Uw kaartje niet aan de tent hangt?" „Bitte?" „Ihre Karte nicht da". Nu volgt er 'n onbegrijpelijk verhaal vol tegenstrijdig heden. Hiermee probeert hij zich uit de REDACTEUR OP VAKANTIE Tot 15 augustus heeft onze re dacteur vakantie. Zijn taak wordt waargenomen door Jan Edward Craanen, die overdag op het re dactiekantoor in de Parkstraat bereikbaar is (tel. 2058) en 's avonds op zijn huisadres Schil derend 93, tel 2328, Den Burg. netelige situatie te kletsen, hetgeen hem moeilijk lukt. Uiteindelijk besluit de heer Stam de man maar te noteren, zodat hij de volgende morgen op het kantoor moet verschijnen. „Zulke gevalletjes krijg je elke avond wel mee te maken; het is anders van avond behoorlijk wat rustiger dan an dere avonden". We lopen nu al weer op de verharde weg in de richting van het meisjeskamp. Mensen van de justitie Er komen enkele niet geheel nuch tere jongelui in onze richting. Aan onze kleding zien ze dat we van de controle dienst zijn „Zijn jullie van de justitie?" vraagt er één brutaal. „Ik hou anders helemaal niet van mensen van de justi tie. Ik wil hier op Texel alleen maar lol hebben en dat willen jullie beletten". We raken met de beide jongens in ge sprek en de branie-achtige toon is gauw verdwenen. Op een gegeven ogenblik deelt één van hen ineens sigaretten uit. Hij biedt er niet één aan, maar duwt er ons zo vier, vijf in de handen. Na een poosje nemen ze, gedreven door de kou, afscheid. „Je maakt soms wat rare snijbonen mee", stelde de heer Daalder vast, „En kele dagen geleden zag ik er hier nog een lopen die op de achterkant van zijn spijkerbroek de woorden „Dag schat" had staan. O man, wat zijn ze toch gek tegenwoordig" Meisjeskamp Van de meisjes, die op het Koger strand kamperen, wordt verwacht dat zij om één uur in de tent zijn Deze regeling is tot stand gekomen mede door de aandrang die van ouderszijde werd uitgeoefend. De heer Stam: „Het is altijd bijzon der leuk als je om even voor enen op dat kamp bent Je ziet ze dan als kip pen die op stok gaan naar de tenten -ennen, om maar beslist niet de tijds limiet te overschrijden, want wordt ontdekt, dat ze na een uur niet in de tent zijn, dan vliegen ze gegarandeerd van het kampeerterrein af. Hier wordt streng op gelet". We liepen het terrein op.... in de meeste tenten werd nog wat nagegie- cheld over de belevenissen van de afgelopen dag. Het was de stilte die de toon aangaf, af en toe onderbroken door het geluid van stemmen in de tenten. In de verte ruiste de zee. Op dit moment heerste er een vredige sfeer op decamping.... er viel geen kwaad woord in het hele meisjeskamp. Alles was praktisch nog nooit zo rustig ver lopen. Het zal zo ongeveer twee uur zijn ge weest toen we het hek uitliepen. Het was afgelopen, het zat er weer op. Doornat namen we afscheid, en ging ieder zijnsweegs. ZATERDAG ZUIDEMA-RACE VAN START Zaterdagavond om 7 uur gaat de jaarlijks door de VVV-De Cocksdorp georganiseerde Zuidema-race weer van start. Profs, nieuwelingen, onafhanke- lijken, amateurs en mensen die zich he lemaal niets voelen, kortom: iedereen kan aan dit populaire Texelse wieler spektakel deelnemen. In ieder geval zullen de renners die aan de start verschijnen niet alleen uit Nederland komen; de winnaar van het vorige jaar, de Duitser Walter Beek- meier uit Essen heeft al te kennen ge geven dat hij beslist weer mee wil rij den en zal trachten zijn titel te prolon geren. Speciaal voor de Zuidema-race is hij naar Texel gekomen in gezelschap van zijn trainor en een andere Duitse coureur. Om en nabij de 45 kilometer zullen onder de wielen doorgereden moeten worden; 28 keer zullen de deel nemende coureurs de vastgestelde ron de om het dorp moeben afleggen. Een half uur voor de aanvang, om half zeven dus, kan men zich voor deze ronde laten inschrijven in Hotel Kik kert. vanwaar tevens gestart zal wor den. BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL OVERDENKING: van 28 juli tot en met 4 augustus 1965 Geboren: Maarten Cornel is, zv, Cor nells de Bruijn en Ybeltje Veenstra; Niels Martin, zv. Hendrik P. Kooger en Janneke S M. Zegers; Marcellinus Hermanus Gerardus, zv A G. H. Wijt- ten en H. M. Ruiter. Ondertrouwd: Roelof de Waard en Trijntje P. van der Slakke. Overleden: Jacobus Comelis Rijk, oud 58 jaar; Jan Kloosterman, oud 79 jaar. BLESSURE BIJ VOETBALWEDSTRIJD DE KOOG Op het Koger voetbal veld bij een wedstrijd tussen een Texel se combinatie en een elftal samenge steld uit mariniers van het Amphibisch Opleidingskamp „De Mok", deed zich maandagavond een ernstig ongeval voor. De linksbuiten van de mariniers probeerde de rechtsback van de Texe laars te passeren, maar met een sliding wist de laatste dit te verhinderen Bij deze manoeuvre raakte het rechterbeen van de marinier bekneld. Hij moest met een scheenbeenbreuk van het veld afgedragen worden. Onlangs heeft de heer M. J. de Krijger, kleermaker uit Den Burg, opdracht gekregen tot het maken van 25 uniformen voor de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten. Enkele zijn inmiddels afgeleverd en zo goed ontvan gen, dat deze eerste levering waarschijnlijk leidt tot een vast contract tussen de vereniging en de heer De Krijger. Dit zou dan betekenen dat hij al de ver tegenwoordigers van de vereniging, verspreid over heel Nederland, zou gaan kleden. Lange tijd heerste er al ontevreden heid over de slechte staat, waarin de uniformen soms verkeerden. Eenheid was er in het geheel niet. Alle werden in verschillende bedrijven gemaakt. De behoefte aan een eenheidskostuum werd wel gevoeld, alleen de directie zocht naar de juiste prijs en de juiste vakman. Order naar Texel Ook op Texel stak men zijn ontevre denheid niet onder stoelen of banken. De opzichter Boot uit De Waal nam op advies van de vroegere kapitein van TESO. de heer Vlas, contact op met de heer De Krijger. Het stoffelijk resul taat van het gesprek was een prachtig uniform van Kam garen, waar de heer Boot in de zomer van badgasten dik wijls een complimentje over krijgt. Reis door Nederland Als een sneeuwbal ging het verder. De vertegenwoordiger van de vereni ging in Heiloo, de heer Werkmans, drong er bij de directie in Amsterdam op aan contact op te nemen met deze Texelaar. Dit gebeurde. Het resultaat: een grote order tot het maken van 25 costuums. Morgen gaat de Texelse In de nacht van maandag op dinsdag om ongeveer half 3 rinkelde de telefoon op het bureau van de Rijkspolitie te Den Burg. Aan de lijn was de vuur torenwachter van De Cocksdorp. Hij was door het K.N.IVLI. te De Bilt ge waarschuwd voor een storm, die een windkracht van omstreeks 9 zou heb ben, en die om half zes het eiland Texel met zijn honderden kampeerders zou bereiken. TIJDELIJK PRACHTIG SPELDJE bij 2 gezins- flessen (3/4 liter) Een vcrrukkeli|ke chocoladedrank met slechts 1% vet. Fris en pittig van smook. Tosti lest de dorst, is lekker luchtig en eerbiedigt de slanke !i|nl Nadat op het bureau alarm was ge slagen en ook burgemeester C. De Ko ning op de hoogte was gebracht, pro beerde men alle Texelse campings aan de lijn te krijgen. Dit was echter een vergeefse poging; geen enkele kamp beheerder kon gewaarschuwd worden. Men besloot daarop met een surveil lance-wagen naar de verschillende kampeerterreinen toe te rijden en daar met een megafoon het dreigende 'be richt om te roepen. Dit betekende wel een verstoring van de nachtelijke rust, maar verzwijgen van het bericht zou rampzalige gevolgen kunnen hebben. Het resultaat was dat geen kampeerder meer op zijn bed bleef; in aller ijl wer den tentharingen vaster in de grond geslagen, werd bagage in de auto ge zet en zochten velen een onderkomen in de kantine. Nog niets Om half zes was er nog helemaal niets gebeurd. De storm kwam niet: de depressie waarin hij zich bevond had een zuidelijker richting gekozen. Om kwart over zes kreeg de kustwacht in de vuurtoren van De Cocksdorp het be richt dat de waarschuwing was inge trokken: een storm in een glas water. Vele kampeerders, <iie door de mega- foonstem uit hun slaap en tent waren verdreven, zullen de volgende morgen wel niet zo best te spreken zijn ge weest. Aan minder mooie woorden zal het op de terreinen niet ontbroken heb ben. Burgemeester De Koning en de Rijkspolitie bekeken het geval van de positieve kant, en stelden het zeer op prijs dat zij door het K.N.M.I. waren gewaarschuwd. kleermaker een reis ondernemen door Nederland, die hem in vele plaatsen, waar de vereniging haar vertegenwoor digers heeft, zal brengen- Paterswolde in Groningen, Mook in Limburg, Acht maal bij Roosendaal in Brabant, en ga zo maar door, een twintigtal plaatsen in totaal De vier Texelse opzichters, de heer Boot. diens beide zoons en de heer Roe per, zijn al in het nieuwe pak getooid, dat groen van kleur is en als decoratie schouderpassanten heeft. Opvallend mooi aan dit nieuwe kostuum zijn de Herzhoornenknopen. Bewijs „I'k geloof wel dat ze tevreden zijn", aldus de heer De Krijger, toen we hem in zijn atelier spraken, en hij ons een schrijven liet zien van een opzichter, waarin deze zijn tevredenheid in woorden weergaf. „En juist dat vind ik leuk, als je ziet dat de mensen blij zijn met je werk". Op onze vraag of hij de vorige uni formen ook gezien heeft, antwoordde de heer De Krijger: „Ja, inderdaad, i'k heb ze gezien. Ze waren slecht, en hele maal verkleurd. Ik durf U te beweren dat mijn uniformen beslist niet ver kleuren, zelfs niet op Texel, waar het zeewaber een zeer verderfelijke invloed uitoefent op de kleur. Ik heb ze ge maakt van kamgaren, een stof die heel wat hebben 'kan. Daarvan waren de vorige echt niet gemaakt, dat was een doubléstof, alhoewel ze toch voor kam garen moesten uitgaan. Zo snijd je je als leverancier in je eigen vingers. Mijn principe is. als je een opdracht krijgt tot het maken van kwaliteit, ga dan niet met een stof knoeien, maar maak dan ook kwaliteit; zo houd je je klan ten". VAN DE VERDRINKINGSDOOD GERED DEN HOORN Maandagavond om ongeveer half negen raakte de Utrecht se student P. van Gielen op het Hoom- derslag in moeilijkheden. Helemaal niet ver in zee kon hij zich niet meer staan de houden en schreeuwde om hulp. De Texelaar Arie Drijver zwom onmiddel lijk naar de in nood verkerende jongen toe. Na veel moeite kon hij hem nog 'juist op tijd op de kant brengen, daarbij in laatste instantie geholpen door een Duitse jongen, die met de reddingslijn kwam aandragen. De student was nog even met een groep jongens, die allen in Den Hoorn hun geld verdienen met bollenrapen, gaan zwemmen. Misschien was het een gevolg van de lange ar beidsdag, dat hij niet over voldoende kracht beschikte zichzelf in veiligheid te brengen. Inmiddels was een dokter gewaar schuwd, die de eerste hulp verleende. Het was de eerste keer dit jaar dat de reddingslijn bij Paal 9 moest worden gebruikt. Texels enige koeltechn. bureau telefoon 2550 - Den Burg ZOMER Ja, volgens de kalender is het thans zomer. En vul nu maar in, wat door ons alzo gezegd wordt over wat wij in deze beleven en ondergaan. Het kan bevrijdend werken er een grap mee te maken, zoals b.v. de car toontekenaar in „Trouw", die een bouwvakker na zijn vaikantie laat zeg gen, dat hij slechts „regenverlet" gehad heeft; en een van kamperen terugge keerde familie op handen en voeten eigen 'huis binnenkruipen met de op merking: „he, het is hier droog". Maar al met al blijft het weer Ifwant hierom gaat het nu toch wel voorna melijk) beneden hetgeen wij er van ver wachten en (ik heb het iemand eens met zoveel woorden horen zeggen) waar wij 'recht op hebben. Dit laatste blijve voor het ogenblik rusten; voor reke ning van wie het gezegd heeft en van hen, die in deze tijd misschien hetzelfde zeggen. Echter: de teleurstelling in die ge koesterde verwachting is een wel zeer pijnlijke zaak en de consequenties er van zijn het niet minder. En niemand ontkomt er aan. Vakantiegangers keren voortijdig naar hun woningen terug; maar ook voor wie thuis blijven is het niet moge lijk, op hun wijze vakantie te gemeten. Exploitanten van re creatie-oorden en horeca-bednjven zien de inkomsten, waarvan sommigen hunner een heel jaar moeten leven, beduidend inkrim pen. Boeren zijn in zorg over de op brengst van het land en het onderhoud van het vee. En ga zo meer verder. Zo is er ruimschoots plaats voor de klacht (Jeremia 8 20): „Voorbij is de oogst, ten einde de zo mer, en wij zijn niet verlost". Boven de pericoop, waarin deze klacht voorkomt, staat bij wijze van titel „Zonde en gericht". Hieruit mogen wij niet afleiden, dat de hierboven ge noemde en ongenoemd gebleven „te leurstellingen" moeten worden gezien als straf op de zonde, veel minder aLs straffen op even zo vele bepaaldelijk aanwijsbare door ieder van ons bedre ven zonden. Wel moeten ze ons aansporen, onder de genade van God de Here, van Wie alle omstandigneden te vertrouwen op Paulus schrijft (Romeinen 11 36), dat uit Hem en door Hem en tot Hem alle dingen zijn. Immens: „Zo zegt de Here:" (lezen wij verder bij Jeremia in dezelfde pericoop 9 23-24) „De wijze roeme niet op zijn wijsheid, en de sterke roeme niet op zijn kracht, de rijke roeme niet op zijn rijkdom, maar wie roemen wil, roeme hierin, dat hij verstand heeft en Mij kent, dat Ik de Here ben. die goeder tierenheid, recht en gerechtigheid op aarde doe; want in zodanigen heb Ik behagen". O. B. DINSDAG A S. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Dinsdag 10 augustus a.s. worden de moeders van Oudeschild en 'Den Burg verwacht: Oudeschild van 1.30 - 2 uur; Den Burg van 2-4 uur. UITBREIDINGSPLAN OOSTEREND OOSTEREND Onder auspiciën van de Dorpscommissie Oosterend werd in het gebouw voor Christelijke Belangen een voorlichtingsavond georganiseerd i.v.m. het uitbreidingsplan van Ooster end. De heer Joh. C Roeper, die op deze avond sprak namens de Dorps- commissie, kon een bijzonder grote groep belangstellenden welkom heten, alsook de heer Bosma (gemeentewer ken) en de heer Van Agteren (directeur Grondbedrijf), die de toelichting zouden verzorgen. De heer Bosma legde er de nadruk op dat op deze avond niet op persoonlijke problemen zou worden in gegaan: daarvoor heeft men de gele genheid op het raadhuis. Vele Oosterenders waren ontstemd over het uitbreidingsplan doordat geen speelweide was geprojecteerd. Men vraagt zich af waarom Den Burg al aan een tweede speelweide denkt, terwijl Oosterend nog helemaal niets heeft en ook nu in het nieuwe uitbrei dingsplan op de plaats, waar zij graag deze speelweide had gezien, volkstuin tjes ziet geprojecteerd. Van een industrieterrein zag men nog niet de noodzaak. Indien er zich in Oosterend toch een industrie zou vesti gen. dan zou er altijd nog overleg ge pleegd kunnen worden. In het nieuwe plan zijn ook Bogaers- woningen geprojecteerd. Men zal met de uitbreiding een aanvang nemen daar waar men de beschikking heeft over de benodigde grond. Waar initiatief tot particulier bouwen ontbreekt, zal de Gemeente ingrijpen en zelf bouwen. Een gebouw, dat in het uitbreidings plan ligt. mag niet ingrijpend veran derd worden. Men was zeer benieuwd wanneer dit uitbreidingsplan in de Gemeenteraad zou worden behandeld Door de vele be zwaarschriften, die zijn ingediend en die nog aan een onderzoek onderwer pen moeten worden, kan dit nog wel 8 weken duren.

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 1