Cjrocn Twartsjexels in het harL, Hannie Krugers is weer terug uit Amerika Wat U deze week nog kunt doen Koelkasten? Gebr. Sclioorl! Herman Boekei eerste Texelaar Eindsprint bracht beslissing Duitse hegemonie gebroken Na een jaar in de States IN ZUIDEMA-RACE: Zaaien van stoppelgewassen Inzaai van nieuw grasland Bestrijden van stekels Ook bossen maaien kan nog DINSDAG 10 AUGUSTUS 1965 TEXELSE 78e JAARGANG No. 7988 Uitgave N.V. r/b Langere ld de Roo|J Postbus 11 Den Burg, Texel - Tel. 2058 Redaktie: Harry de Graaf, Wilhelmlnalaan 33, Den Burg, tel. 2058, avonds 2382. COURANT Verschijnt dinsdags en vrijdags. Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coöp. Boe* renleenbank. Postgiro 652. Abonn.pr. ƒ2,65 p. kw. -f- 30 ct. incasso. Advert.: familieberichten 14 cl p. dus: andere advert 12 ct p. nun. DE COCKSDORP Achttien renners stonden zaterdagavond om zeven uur aan de start van de jaarlijks door de V.V.V.-De Cocksdorp georganiseerde Zuidema-race. Het was een beetje rommelig voor hotel Kikkert; wat zenuw achtig rondlopende renners, een enkele trainer, die zijn laatste instructies gaf, en wat andere mensen, die er zuiver uit belangstelling rondliepen. Over het weer kon helemaal niemand klagen: het was niet te koud voor het publiek en niet te warm voor de renners: een echt wielerweertje. Ook de winnaar van het vorige jaar, de Duitser Walter Beckmeier, was weer aanwezig. Speciaal voor de Zuidema-race was hij in gezelschap van zijn trainer en een andere Duitse coureur naar Texel gekomen. Voorts reden er en kele renners van de overkant mee, en waren in het rennersveld vele Texelaars te onderscheiden. Zeven uur. De kaarten waren geschud, het spel kon be ginnen Eerste kilometers Ln de eerste kilometers ging het al bijzonder snel. 'De eerste ronde (Molen laan, Vuurtorenweg, Langeveldstraat en Kikkertstraat), ongeveer 2600 meter, werd afgelegd in een tijd van 3 minu ten en 36 sec. Als eerste ging N. A. 'Bakker over de streep. De beide Duit sers zaten voor in het peloton; het hele rennersveld was op dat moment nog bij elkaar. Verandering Hier zou echter heel gauw verande ring in komen. Al spoedig werden en kele renners gelost. Het tempo werd door de kleine kopgroep opgejaagd tot 39 kilometer per uur. De 2e, 3e en 4e ronde gingen respectievelijk in tijden van 3 min. 33, 3 min. 46 en 3 min. 48 sec. Tot de tiende ronde bleef deze kop groep de strijd beheersen, maar in de elfde ronde ging de Duitser Peeters er vandoor. Eerst nam hij vijftien, daarna zo ongeveer dertig meter voorsprong op zijn naaste concurrenten. Elke ronde ging hij als eerste over de streep, daar bij vele premies in de wacht slepend. Tot vlak voor de finish kon hij deze solovlucht volhouden. In de laatste ron de wisten N. A. Bakker en v.d. Schoot de eenzame vluchter te bereiken. Er volgde een spurt, waarbij N. A. Bakker zich als eerste klasseerde. Op de tweede plaats nestelde zich Van der Schoot uit Den (Helder, en pas derde werd de Duitser Peeters. Na afloop verklaarde een enigszins verbitterde trainer, dat zijn pupil niet had gehoord dat de laatste ronde was ingegaan. Hij was van mening, dat er nog een ronde verreden moest worden, en gaf dan ook niet al zijn kracht in de spurt. Het was een beetje vervelend, dat de ronde met een dergelijk misver stand moest eindigen. De wedstrijdlei ding kon natuurlijk geen rekening hou den met de argumenten van de trainer en kende Bakker de wisselbeker toe. Wel verklaarde zij dat het volgend jaar beslist een bel voor de laatste ronde en borden, waarop de renners duidelijk het aantal nog te rijden rondes kunnen aflezen, aanwezig zouden zijn, zodat dit misverstand niet meer voor zou kunnen komen. Maar dit jaar waren de bloe- LICHT GEWOND BIJ AANRIJDING DE KOOG In de nacht van vrijdag op zaterdag om ongeveer kwart voor één gebeurde op de Dorpsstraat even voorbij de Bosweg een ongeluk, dat tot gevolg had dat de 19-jarige mej. A. A. Nefkens uit Eindhoven met een rechter- scheenbeenbreuk naar het ziekenhuis vervoerd moest worden. De in de richting van Den Burg rij dende 20-jarige automobilist W. G. J. uit Den Burg was genoodzaakt de snel heid van zijn Volkswagen iets te ma tigen toen een tegenligger met vol licht De Koog binnenreed. Totaal ver blind 'kon de chauffeur niet de aan de rechterkant van de weg lopende meis jes onderscheiden. Een van hen werd door de niet hard rijdende Volkswagen aangereden met het bovengenoemde gevolg. De auto werd beschadigd aan het kofferdeksel; voorts werd de voor ruit verbrijzeld. De politie raadt de voetgangers aan op dit donkere gedeelte van de Dorps straat zoveel mogelijk tegen het ver keer in te lopen, dus aan de linkerkant van de weg, gerekend als men uit De Koog komt. Het liften 's avonds op de Pontweg is niet geheel van gevaar ontbloot. HOOG WATER Hoog water ter rede van Oudeschild: 10 aug. 7.00 en 19.21; 11 aug. 7.55 en 20 09; 12 aug. 8.41 en 20.53; 13 aug. 9.22 en 21.32; 14 aug. 9.59 en 22.06. Aan het strand ongeveer een uur eerder hoog water. men en de kus van de Ronde-miss voor N. A. Bakker uit de Wieringermeer. Beste Texelaar Herman Boekei uit Den Burg wist de wisselbeker te veroveren, die de orga nisatoren beschikbaar hadden gesteld voor de best geklasseerde Texelaar. In dit zeer sterke veld zat Herman door lopend vooraan in de kopgroep en me nige ronde kwam hij als eerste over de streep. De winnaar van het vorige jaar, Wal ter Beckmeier. die de gehele wedstrijd niet zoveel strijdlust had geopenbaard, eindigde in het voorste gedeelte van het peloton. De prijs voor de grootste pechvogeil ging dit jaar naar de Texe laar Kees de Graaf. Tot slot de uitslag in het kort 1. N. A. Bakker, Wieringermeer; 2. v.d. Schoot, Den Helder; 3. Peeters, Essen, Duitsland. AUTO TOTAAL VERNIELD Op de Pontweg nabij Hotel Tubantia vloog donderdag om ongeveer half zes het Volkswagenbusje, eigendom van de heer M. H. Bakker uit Den Burg, van de weg af. De wagen werd bestuurd door de heer D. M. Alderlieste. Het ongeluk werd veroorzaakt doordat een andere auto, bestuurd door de heer J. Plaatsman te De Waal, die voor de Volkswagenbus uitreed, ineens de inrit van Hotel Tubantia in wilde slaan, juist op het moment dat de heer Alder lieste deze wagen wilde passeren. Het was een dilemma: of recht doorrijden en een botsing forceren, of ineens het stuur omgooien en aan de rechterkant van de weg in de greppel belandden. De chauffeur koos het laatste De wa gen werd totaal vernield. De politie maakte proces verbaal op. AUTO DE SLOOT IN EIERLAND Op de Postweg nabij het vliegveld ging donderdagavond om ongeveer half zes een Duitse Opel Re- kord de sloot in. Door een onhandige manoeuvre van twee jongens, die in eens op de Postweg naar links zwenk ten op het moment dat de 'Duitser wilde passeren, is het ongeluk veroorzaakt. Om hen nog te kunnen ontwijken, moest hij ineens het stuur omkeren met het gevolg, dat zijn wagen in de naast de weg lopende sloot terecht kwam. LAMPIONOPTOCHT IN DE KOOG DE KOOG Donderdagavond wa ren er veel lichtjes in de Koger duinen te zien. lichtjes van de lampionootocht, die georganiseerd werd door de Stich ting Sociaal Toerisme. Er was zeer veel belangstelling Men verzamelde zich op het parkeerterrein onder aan de Bad- weg, vanwaar men. voorafgegaan door het Koninklijk Texels Fanfarekorps, het kampeerterrein over trok; eerst het noordelijke daarna het zuidelijke ge deelte. Als U deze week nog in de gelegen heid bent om stoppelgewassen te zaaien, dan hebt U nog een vrij ruime keuze. Tot aan het eind van deze week is er nl. de mogelijkheid om gebruik te maken van stoppelknollen als voeder- of groenbemestmgsgewas. In de meeste gevallen stelt men als uiterste datum 10 augustus en hoewel dit voor een deel afhankelijk is van de weersomstandig heden in de herfst is dit inderdaad wel een datum, waaraan men houvast heeft. Voor een goede opkomst is machinale zaai zeer gewenst. Verder is het van het grootste belang, dat er direct een hoe veelheid stikstof wordt meegegeven. In de meeste gevallen moeten we rekenen op een stikstofbemesting van 400 kg. kalkammonsalpeter. Voor Siletta zijn bij late zaai de kan sen nog iets beter. U moet er echter rekening mee houden, dat Siletta als voedergewas minder gewaardeerd wordt. Als groenbemestingsgewas vol doet het goed. De bovengrondse massa kan zeer groot worden. Ondergronds valt het wat tegen. De kansen voor een goed ontwikkeld gewas Westerwolds raaigras of Ita liaans raaigras zijn deze week zeker nog aanwezig. In tegenstelling met Si letta is de ondergrondse ontwikkeling zeer goed. U krijgt door gras een enorm wortelnet in de grond, waardoor de structuur belangrijk kan worden ver beterd. Dit jaar hebben we op enkele bedrijven kunnen constateren, dat zo- mergerst, gevolgd door W.W. raaigras aan het daarna volgende gewas betere kansen bood dan een voorvrucht van 'bieten. Profiteer van deze wetenschap. Voor omzetting van slecht, oud gras land in nieuw grasland wordt het nu de hoogste tijd. Zie ons artikel van vorige week. Als U het nu direct doet, hebt U alle kans, dat U kunt profiteren van een prachtige herfstwei. Vooral voor de schapenhouders is zo'n nieuwe wei in oktober van groot belang, omdat Texels enige koeltechn. bureau telefoon 2550 - Den Burg REDACTEUR OP VAKANTIE Tot 15 augustus heeft onze re dacteur vakantie. Zijn taak wordt waargenomen door Jan Edward Craanen, die overdag op het re dactiekantoor in de Parkstraat bereikbaar is (tel. 2058) en 's avonds op zijn huisadres Schil derend 93, tel 2328, Den Burg. de kans op een maximaal aantal lam meren in het volgend voorjaar hierdoor wordt vergroot. Ook voor aanleg van grasland op bouwland, dat aan een rustperiode toe is, is het nu nog een geschikte tijd. Wel iswaar zijn ons voorbeelden bekend, waarbij inzaai in de tweede helft van september nog een goed resultaat gaf, maar neemt U rustig van ons aan, dat het inzaaien van nieuw grasland om streeks half augustus veel betere 'kan sen geeft. Op heel wat percelen steken ze de kop weer op. Als U tot nu toe de gele genheid om een bestrijding uit te voe ren nog niet hebt gehad, dan geeft de maand augustus U nog een goede kans. De voorwaarden voor de groei van het gras en de stekels zijn op het moment gunstig. Dat betekent, dat er goede kansen voor een effectieve bestrijding zijn. Hoe beter de stekels groeien, hoe groter de kans, dat ze zich door een groeistofbespuiting dood groeien. Voor al op percelen, die bestemd zijn om kuilgras te winnen, 'kan een bestrijding in deze tijd succes opleveren. De ver nietiging van dit hinderlijke onkruid wordt dan n.l. mede bewerkt door het overgroeien van het gras. Hoewel van oorsprong geen onkruid kunnen we de ruige massa, die op het ogenblik op heel wat weiden aanwezig is, ook rustig „ontuig" noemen. Geen beest, dat de bek er nog op zet. En toch blijft dit waardeloze spul op heel wat percelen week aan week staan. Met het gevolg, dat de produktie van deze wei den in de tweede helft van het groei seizoen minimaal is. En dan te weten, dat door 'het afmaaien en opruimen van deze „ruigte" en het geven van een paar baal kalkammonsalpeter de moge lijkheid aanwezig is om over enkele weken weer te beschikken over gras, dat doet denken aan meigras. Je zou zeggen: „Daar moet iedere veehouder zo op afvliegen". We wachten het met belangstelling af. SCHIETOEFENINGEN Vandaag, dinsdag 10 augustus, zal worden geschoten te Oude Zeug tussen 11.00 en 18.00 uur met de 105 mm. houwitser. Plaats vuurmond: Wierin germeer; richting: 335° - 25°. Hoogte; 5 km; afstand 12 km; 52°51'30" N.Br.; 05°06'00" O.L. Op donderdag 12 augustus a.s. zal worden geschoten te Breezanddijk van 11.00- 18.00 uur, met de 105 mm hou witser; richting Oude Zeug, 170 - 230°, afstand 20 km., hoogte 21.000 voet. Na een jaar in de Verenigde Staten te zijn geweest, is zondagochtend Han nie Krugers uit Den Burg weer op Texel teruggekeerd. Vroeg in de mor gen, om half zes, kwam haar trein in Rotterdam aan. Negen dagen geleden was ze met het Italiaanse schip „Aure lia" uit New York vertrokken. Aan boord bevonden zich 500 studenten, af komstig uit bijna alle landen van West- Europa. Fantastische tijd Vorig jaar om deze tijd vertrok Han nie naar Snoover in de staat Michegan. Ze was erin geslaagd uitgezonden te worden door de „Youth for Under standing", een organisatie op oecume nische grondslag, die jonge mensen in staat stelt een bezoek te brengen aan Almerika. Een jaar heeft ze geleefd in een Amerikaans gezin, bezocht ze de highschool en maakte vele reizen in het land, onder andere naar Washington. „Ik heb er een fantastische tijd ge had". verklaarde Hannie, „een tijd om nooit te vergeten. De vriendelijkheid en de hartelijkheid waarmee de men sen me omringden, hebben een diepe indruk op me gemaakt. Maar toch moest eens de dag komen dat ik weer terug zou gaan. Die dag brak enkele weken geleden aan. De „International Student Travel" had een Italiaans schip voor de reis over de Oceaan gecharterd. Ik heb 'bijzonder leuke herinneringen aan deze overtocht. Aan boord werd veel gediscussiëerd over actuele politie ke en economische problemen. Zo spra- kij we bijvoorbeeld ovér de verhouding Amerika-Europa. Vreemd Het is wiel weer een beetje vreemd als je na een jaar in een heel ander land geleefd te hebben, ineens weer in je vaderland terugkomt. Je merkt het HOUDT UW KALVEREN IN DE GATEN Er zijn van die dingen, waaraan tel kens weer moet worden herinnerd. Eén van die zaken is de zorg voor de kalveren Hoeveel malen zou in dit verband in de landbouwbladen de „leus": Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst, al zijn aangeheven. Op dit moment denken we niet in de eerste plaats aan de voeding van dit jongvee, hoewel die uiteraard ook zeer belangrijk is. Zie ons artikel van vorige week over het belang van goede uit wendige omstandigheden. Het gaat ons echter op het ogenblik om de besmet ting met parasieten en wel speciaal om de maag- en darmwormen. Door de assistenten zijn de laatste weken op een aantal bedrijven mestmonsters ge nomen van de kalveren. Daaruit blijkt, dat op de meeste bedrijven de voor noemde parasieten aanwezig zijn. Wel iswaar is de aantasting niet altijd zo ernstig, dat dit tot uitmg komt in een slechte conditie van de dieren. Maar wel moeten we er rekening mee hou den, dat op veel bedrijven het sein op onveilig staat. Wat er aan gedaan kan worden? Evenals bij alle „kwaad" is voorkomen beter dan genezen. Dit voorkomen is vooral een kwestie van beweiding. Als gezonde kalveren in het voorjaar op nieuw ingezaaide weiden komen, die in het voorjaar ook niet besmet zijn met verse mest is besmetting praktisch uit gesloten. De beste methode is dan om deze weide in een aantal kleine perce len te verdelen, waardoor U de moge lijkheid krijgt van omweiding. Als de kalveren niet langer dan een week op een zelfde perceeltje lopen en hierop pas na ongeveer vier weken terugkeren is het vrijwel zeker, dat de kalveren gezond 'blijven. In deze vier weken mag er oog geen ander vee op het perceel komen. Uiteraard zijn percelen, die gehooid zijn en waar nu een mooie naweide staat, waarop nog geen ander vee heeft geweid, zeer geschikt. Wat kan er gedaan worden als de dieren op het moment flink besmet zijn? In veel gevallen zal het opstallen van de kalveren dan de enige goede mogelijkheid zijn. Heel veel veehouders willen hier maar slecht aan. We kun nen dit ook wel begrijpen. Het is echter de enige mogelijkheid om de kalveren van de besmetting af te helpen en er iets goeds van te maken. Vooral de laatste maanden van het groeiseizoen zijn berucht door het grote risico, dat de kalveren in de weide lopen. In gevallen, waarbij de aantasting met maag- of darmparasieten vrij ern stig 'blijkt te zijn, dient de hulp van de dierenarts ingeroepen te worden. Deze heeft de middelen om op korte termijn een duidelijke verbetering te bewerken. Wij zijn echter van oordeel, dat de be strijding van de ziekte vooral een kwestie van bedrijfsvoering is. Deze hebt U voor een groot deel zelf in de hand. aan de taal. De hele tijd heb ik in Amerika niets anders dan „Engels" kunnen spreken. Nu ik weer op Hol lands overschakelen moet, overkomt het me dikwijls dat ik een Amerikaans woord ga vernederlandsen. Zelf heb je het dan niet eens in de gaten. Toch ge loof ik niet dat het aanpassen zo heel veel tijd zal vergen". Toekomst Op onze vraag over eventuele toe komstplannen, zei Hannie het volgende: „De eerste paar dagen ga ik alleen maar heerlijk uitrusten, lekker hele maal niets doen. Dan vertrek ik in sep tember naar Groningen, waar in aan de Rijksuniversiteit Engels wil studeren. Die studie zal ongeveer 4 jaar duren en daarnaja, dat is eigenlijk nog zo'n eind weg, hè!" Tenslotte nog dit: voor hen die inte resse hebben voor deze organisatie, volgt hier het adres: „Youth for Under standing", Netherlands Committee, Warmoesstraat 123-129, Amsterdam-C. PONYFEEST OP SPEELWEIDE Zaterdagmiddag om twee uur begon op de speelweide in Den Burg de show van de Ponyclub „De Kleppertjes". Het was een fantastisch gezicht al de dieren in een lange rij het terrein te zien op komen. Duidelijk bleek dat men goed had getramd: iedereen hield de voorge schreven afstand van één pony lengte tot zijn voorganger en reageerde direct op de aanwijzingen van de heer Y. Brouwer. De verrichtingen ontlokten het publiek menig open doekje. Bijzon der leuk werd het spel „De Markies van Karabas" opgevoerd. De weergoden waren de gehele mid dag in een uitermate goed humeur, wat de pret alleen nog maar verhoogde. Daarbij kwam dan ook nog dat iedere deelnemer zo maar gratis een ijsje van ,,'t Ijsbeert je" kon krijgen. Het was een werkelijk prachtige ponyshow, die „De Kleppertjes", onder de bezielende leiding van mevrouw Van Maldegem deze middag brachten. OUDESCHILD EN DE COCKSDORP OP DE FILM Vrijdag en zaterdag zijn Oudeschild en De Cocksdorp op de film gegaan. Deze film werd vervaardigd door de Nederlandse Blindenbond, die haar in komsten op deze manier probeert te verkrijgen en niet door een beroep te doen op de liefdadigheid Uit het feit, dat de Bond al sinds 1961 door heel Nederland in kleine plaatsen, dorpen en buurtschappen films van het leven van alledag laat opnemen, blijkt dat de actie een groot succes is. In Oudeschild en De Cocksdorp wer den de inwoners gefilmd bij hun 'huis, op de boerderij, op straat of bij hun werk. Ook probeerde men in de film een beeld van het verenigingsleven te geven en wel door het houden van een optocht. In Oudeschild verzamelde men zich bij de lagere school en in De Cocks dorp bij de dijk, en trok men door het dorp. Iedere inwoner zal nu wel met spanning uitkijken naar de dag, waarop de film vertoond zal worden. Men kan dan familie, bekenden, kinderen en. zichzelf op het witte doek aanschou wen. CONTROLE BEVOLKINGSREGISTER Gisteren heeft het Gemeentebestuur aan iedere (hoofd)bewoner van een perceel in de Gemeente Texel een kaart gestuurd, die dient ter controle van het bevolkingsregister. Op de kaart staan namen vermeld van Texelaars, van wie zij vermoedt dat deze in het betreffen de perceel verblijven. Het kan voorkomen, dat op deze kaart personen worden vermeld, die niet meer op het betreffende adres wo men. Men dient dan het nieuwe adres van deze ten onrechte vermelde perso nen bij te schrijven. Ook kan het voor komen, dat er personen op de kaart ontbreken en die toch op het adres ver blijven waar de kaart naar toe is ge zonden In dat geval dient men deze bij te schrijven onder vermelding van het vorige adres. Het Gemeentebestuur hoopt op deze manier een beter inzicht te krijgen in de verdeling van de Texelse bevolking over de verschillende percelen. Drin gend wordt verzocht de kaarten binnen veertien dagen terug te zenden aan de Secretarie Afdeling Bevolking der Gemeente Texel. DINSDAG A.S. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Dinsdag 10 augustus a.s. worden de moeders van Oudeschild en Den Burg verwacht: Oudeschild van 1.30 - 2 uur; Den Burg van 2-4 uur.

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 1