Voedsel uit aardolie Algemene rekenkamer 2 flinke meisjes Engeland wil ander geld Botsing in Molenstraat Bollenpellers gevraagd. Bollenpellers meisje of jongen Belangrijke aanvulling voor arme landen Huidige stelsel te ingewikkeld DrD.R.Ubbens bollenpellen H.H. Bollenkwekers huishoudster Ch. W. v. Waveren Ir. praktijk hervat 5-jarige stermerrie CHEMISCH REINIGEN STOOMWASSERIJ „TEXEL" Wakend oog op de schatkist NNP De lange reeks produkten, welke uit het zwarte, vloeibare goud, de aardolie, kan worden gemaakt, is opnieuw uitgebreid. Franse geleerden hebben een revolutionaire methode ont dekt om uit ruwe olie een vocdselpro- dukt te maken, dat een bijzonder wel kome aanvulling kan betekenen op het arme dieet van vele volkeren, die nog in zeer povere omstandigheden leven. Het mag een vreemd idee zijn, olie te eten, maar de Fransen geloven, dat hun vinding een grote toekomst tege moet gaat. Het consumeren van olie is overigens niet helemaal een juiste omschrijving. 'De Franse vinding berust op een merk waardige combinatie van levende orga nismen en de rijke voedingsbodem, die bepaalde samenstellingen van de olie voor deze (micro)-orgamsmen bieden. Alfred Champagnat, wetenschappelijk leider van een Franse oliemaatschappij, ontdekte namelijk, dat bepaalde gist- soorten in feite micro-organismen buitengewoon goed gedijen op oliebe standdelen, die ontstaan als ruwe olie tot een temperatuur van 350 tot 400 graden Celcius wordt verhit. Deze „kweek op olie" van de voor het blote oog onzichtbare, zeer kleine levende wezentjes, kan heel goed een voedsel- preparaat opleveren, dat vooral rijk is aan eiwitten en het eveneens voor het menselijk lichaam onmisbare lysine, een aminozuur. De vinding van Champangat dateert uit 1957. Sindsdien zijn de laborato riumproeven afgesloten. Met dusdanige resultaten, dat bij Marseille een proef project is ingericht, dat per dag dui zend kilo van het gevonden proteïne- vitamineconcentraat kan produceren. Wanneer men de eetgewoonten be kijkt van de talrijke mensen, die nog op het randje van een bestaansmini mum leven, wordt de betekenis van de vinding duidelijk. De bevolking van de arme landen leeft voornamelijk op plantaardig voedsel. Het vlees is te schaars en te duur. Ziekten zijn dan vrijwel onvermijdelijk, doordat het plantaardig voedsel alleen niet vol doende bouwstoffen voor het menselijk lichaam kan leveren. Met name ont breken de nodige eiwitten om aan de behoeften van het lichaam te kunnen voldoen. Eiwitten zijn hier komt de scheikunde weer even om de hoek kij ken opgebouwd uit moleculen van verschillende aminozuren. De geleerden hebben tot nu toe zo'n twintig verschil lende aminozuren ontdekt, welke on misbaar zijn om de functies van het menselijk lichaam in stand te houden. Enkele van deze zuren komen echter vrijwel niet in plantaardig voedsel voor. Tarwe bijvoorbeeld in vele lan den vrijwel het enige voedsel bevat slechts 13% eiwitten, gedroogd rund vlees daarentegen al 59 procent. Alleen al om het nodige lysine te verkrijgen zou men voor dezelfde hoeveelheid 22 maal zoveel tarwemeel moeten eten als gedroogd rundvlees. Het uit aardolie gewonnen proteïne-vitamineconcen- traat bevat vijftig tot zestig procent eiwit, vooral het percentage lysine is hoog. Wel mist het concentraat sommi ge andere essentiële voedingsstoffen, maar die komen weer in voldoende mate voor in het gewone plantaardige menu. Vooral belangrijk is, dat het voe dingsconcentraat op zeer goedkope wij ze kan worden verkregen. Naar schat- RUMOER IN DE KOOG DE KOOG In De Koog begint men deze dagen op een wat onaangename manier iets te merken van de seizoen- drukte. Vrijdag- en zaterdagavond wa ren er veel luidruchtige, baldige jonge lui op straat, die het automobilisten bij zonder moeilijk maakten met hun wa gen door de Dorpsstraat te rijden. Dik wijls ontkwam een zich door de massa dringende automobilist niet aan ver schillende dreunen op zijn voertuig. De politie in De Koog heeft de drukte, zo als in de afgelopen weken duidelijk is gebleken, prima in de hand. RINGRIJDERIJ OP GROENF.PLAATS Morgenmiddag om half drie begint op de Groeneplaats de ringrijderij, ge organiseerd door de Folklorevereniging Deelnemers moeten m het bezit zijn van een pony met kar, maar ook kan men op de pony zelf naar de ring ste ken (pony onder de man). Er zijn enke le fraaie prijzen verbonden aan dit ou de volksspel, die alle gratis door ver schillende Texelse bedrijven ter be schikking zijn gesteld. Ook wordt een prijs toegekend voor de schoonste wa gen. De deelnemers dienen zich te verza melen op de Schoonoordsingel om kwart over twee. Na de ringrijderij is er volksdansen voor de jeugd. Woensdagavond wordt het normale folkloreprogramma afgewerkt. RINGSTEKEN IN DE KOOG DE KOOG Het bestuur van de Oranjevereniging te De Koog en „De Waddenruiters" organiseren op de speelweide in De Koog op vrijdag 13 augustus van 16 tot 18 uur ringsteken met paard en wagen voor iedereen. Bij voldoende animo voor ringsteken met paard en ruiter overwegen de or ganisatoren ook hier inschrijving voor open te stellen. In verband met de nummering is het zeer wenselijk als de deelnemers om kwart voor vier op de speelweide aan wezig zijn. Voor deze ringrijderij 'kan men zich opgeven bij J. de Graaf, De Westen en C. R. Keijser, Ruitersplaats B 204, te lefoon (02220) 2415. Het inleggeld bedraagt ƒ1, ting zal het kweken Slecht één vijftien de tot één dertigste van de prijs van vlees gaan kosten. Deze lage kosten zijn mogelijk geworden doordat het gis tingsproces, ook voor de bereiding van andere olieprodukten, grote voordelen oplevert. De microben hebben alleen maar belangstelling voor de koolwater stoffen in de olie. en dat zijn juist de stoffen, welke bij de bereiding van allerlei olieprodukten moeten worden verwijderd. De olie-etende giststoffen maken dus ook het raffineringsproces gemakkelijker. Bij invoering op grote schaal van het Franse procédé en alles wijst in die richting zou per jaar, op basis van de huidige olieproduktie, 3,5 miljoen kilo van het vitamineconcentraat kun nen worden geproduceerd. Dit zou wel heel welkom zijn, gezien de schaarste aan dierlijke eiwitten in de wereld. Geen wonder, dat de wereldgezond heidsorganisatie, de voedsel- en land bouworganisatie van de Verenigde Na ties en de UNICEF grote belangstelling hebben voor de Franse vorderingen. Men zoekt nu naar wegen om het rijke voedsel in een aanvaardbare vorm te kunnen aanbieden. Gedacht wordt aan een concentratie in een soort bouil lonblokjes, wélke dan in water kunnen worden opgelost. Eén ding is al bewe zen: het uit het gistingsproces van de olie gewonnen preparaat bevat geen enkel bestanddeel, dat schadelijk kan zijn voor het menselijk lichaam. Smaak heeft het ook niet. Maar daar weten de voedselspecialisten wel raad mee. Het is vrij gemakkelijk om het „bouillon blokje", gewonnen uit olie. de smaak van welk geliefd artikel dan ook te ge ven. NNP Ministers, zelfs de bewinds man van financiën, kunnen niet zo met hun guldens omspringen als zij zelf wel willen. Zij moeten zich nauwkeurig aan hun begroting houden en wee diegene, die langs slinkse omwegen probeert toch een extraatje in de wacht te sle pen. Dat geldt trouwens niet alleen voor ministers, maar voor elke ambte naar, die in overheidsdienst is en met overheidsgeld te maken heeft. De Alge mene Rekenkamer, een van de merk waardigste, maar daarom niet minder noodzakelijke overheidsinstellingen in Nederland, kijkt als een overal aanwe zige geest op de vingers van hen die 's rijks guldens verdienen of uitgeven. Geen enkele misstap of misrekening ontgaat de nijvere rekenaars. Het kan jaren duren, maar de Algemene Reken kamer weet toch altijd de boze aap uit de mouw te voorschijn te halen Dat kunnen er per jaar nog heel wat zijn. Het jongste jaarverslag (over 1964) van de Algemene Rekenkamer, 'n met klei ne letters bedrukt officieel stuk rond zestig pagina's, geeft weer een reeks van vooibeelden hoe ambtenaren en zelfs ministers opzettelijk of per onge luk overheidsgelden verkeerd kunnen beheren. Wat te zeggen van die ene school, waar de volgende onregelmatigheden bleken toen de Aigemene Rekenkamer een onderzoek instelde. Een firma had de school een rekening gestuurd voor rond 6800 gulden, terwijl zij helemaal niets had geleverd. De firma gaf het bedrag, na inhouding van provisie van meer dan ƒ500,door aan een ander bedrijf, dat heel andere goederen had geleverd dan op de rekening vermeld stonden. Bedoeling van deze „dubbele leverantie" was via een omweg de goe deren uit de subsidiekas te kunnen be talen Een N.V. leverde dezelfde school diverse goederen onder één algemene benaming, zodat controle op het gele verde bemoeilijkt werd. Aan de hand van de expeditienota's kwam men er achter dat een fototoestel, een verrekij ker, een gereedschapskist en kleding waren „verdwenen". Volgens een fac tuur waren aan de school twintig stoe len en tafels geleverd voor ruim 43 dui zend gulden. Bij nader onderzoek bleek dat in werkelijkheid de stoelen van de aula opnieuw waren bekleed (een uit gave, die niet voor subsidie in aanmer king komt). Eigendom van het school fonds bleek ook verkocht, terwijl de bestemming van de opbrengst niet bleek na te gaan. De directeur is na het onderzoek eerst geschorst en later ont slagen. De directeur van een technische school had een manier gevonden om voor een lage prijs geen weekendhuisje te krijgen; hij liet het zijn leerlingen maken. Later deed hij er een bod op. De directeur wilde het wat al te slim doen en vroeg zelfs advies aan de ac countantsdienst van de rekenkamer. Deze kwam aanvankelijk uit op een kostprijs van 900 gulden, verhoogd met de gebruikelijke tien percent opslag. De directeur wilde maar 750 gulden geven. Bij verder onderzoek bleek de accountantsdienst echter, dat de gege vens onjuist waren en dat wel voor tweeduizend gulden materiaal in het weekendhuisje was verwerkt. Het huis je is daarop aan de hoogste bieder ver kocht, personeel en relaties van de school mochten niet meebieden. Op alle mogelijke manieren probeert de rekenkamer de zuinigheid te bevor deren. Zo wees zij heel wat stichtings besturen, die de beschikking hadden ge kregen over een groot bedrag (bijvoor beeld via een loterij of een schenking) op de mogelijkheid dit geld korte tijd te beleggen. In vele gevallen kan het toch niet direct worden uitgegeven en wordt het op een bankrekening (tegen een PLOTSELING OVERSTEKENDE JONGEN DOOR BROMFIETS GEGREPEN OUDESCHILD Zaterdagavond om ongeveer 6 uur stak de 7-jarige Melle Zegel uit Den Burg zonder goed uit te kijken ineens het fietspad langs de Schilderweg nabij de Zuivelfabriek over en werd door een naderende bromfiets gegrepen. Hij moest met een linkerdijbeenbreuk naar het ziekenhuis worden vervoerd. De jongen was met zijn vader meegegaan, die hier enkele fietsen moest afleveren. De bromfiets liep lichte schade op aan het voorspat bord. Chauffeur gaf geen voorrang DEN BURG Op de zeer gevaar lijke kruising Molenstraat-Keesomlaan gebeurde maandagmorgen om ongeveer half twaalf een vnj ernstig ongeluk, waarbij iemand in het gezicht werd gewond en een ander een shock opliep. Een in de Molenstraat rijdende Duitse Volkswagen, bestuurd door de 22-jarige Duitser H. H. Axer, verzuim de voorrang te verlenen aan een op de Verlengde Keesomlaan naderende Duitse Opel Rekord, die door de 40- jarige M. Schinke werd bestuurd. Op de splitsing greep de Volkswagen de an dere auto in de flank die door deze bot sing m omgekeerde toestand op het naast de weg gelegen grasveldje te rechtkwam. Een inzittende van de Volkswagen liep hierbij enkele ver wondingen op in het gezicht. Beide auto's werden ernstig beschadigd: de Volkswagen liep flinke schade op aan de voorkant en de Opel Rekord werd totaal vernield De wagen werd ver sleept door Garage J. Reij uit Den Burg. De politie maakte proces verbaal op. hoge rente) geplaatst. Zonder veel moeite kan men vele tienduizenden ex tra krijgen door het te beleggen, bere kende de Algemene Rekenkamer. Onjuiste bestedingen staan ook bloot aan de kritiek van het hoogwaardige college uit Den Haag. Zo bleek de land macht voor 1,6 miljoen gulden tien duizend veldtelefoons te hebben ge kocht. Na twee jaren was het grootste aantal al defect. UITSLAG KLAVERJASDRIVE OUDESCHILD De uitslag van de vierde klaverjasdrive in ,,'t Skiltje" luidt als volgt 1. kopper Grootj en-Groot jen 7094 pnt. 3. D. West dorp-C. J. Backer 7055 pnt. 3. Koomen-G. v.d. Meer 6812 pnt. TER VISIELEGGING PLAN VAN TOEDELING Tot en met vrijdag a.s. kunnen recht hebbenden nog in de aula van de J. P. Thijsseschool terecht om kennis te ne men van het Plan van Toedeling voor de Ruilverkaveling „Texel" De eerste twee weken heeft het zeker niet storm gelopen. Zoals wij al eerder onder de aandacht brachten is het be slist niet noodzakelijk, dat iedere recht hebbende de reis naar de J. P. Thijsse school maakt. Met name geldt dit voor de eigenaren van huispercelen, waar door het werk van de ruilverkaveling niets gewijzigd is. Zij worden door een bezoek aan de aula niets wijzer. Het is ons wel gebleken, dat een aan tal eigenaren en pachters, die geen „di recte boodschap" hadden toch geen spijt hadden van hun bezoek aan de aula, omdat bepaalde zaken hen toch duidelijker waren geworden. Puntsge wijs noemen we enkele zaken, die U bij de ter visielegging aan de weet kunt komen. a. Oppervlakte en schattingswaarde van Uw eigendommen. b. De grootte van een eventuele over- of onderbedeling. c. De oppervlakte en schattingswaarde van de pachtgronden en de eindda tum van de pachttermijn. d. Gegevens over het al of niet be zwaard zijn met hypotheek. e. Het recht van overpaden of andere zakelijke rechten. Zij die van oordeel zijn, dat het voor hen van belang is over één van de bo venstaande punten informaties te ont vangen worden daarvoor deze week in Den Burg verwacht GESLAAGD Bij de in juli gehouden examens slaagden 11 leerlingen van de Visserij- school te Den Helder. Hiervan komen 4 leerlingen van Texel: D. Krijnen Dzn., A. v.d. Schans, P. v.d Star en M. Visser allen te Ou- des child. Dirk Krijnen slaagde als no. 2 van de school. Hij kreeg een vulpen als prijs voor de ijverigste leerling. Bij de op 4 augustus te 's-Gravenha- ge gehouden examens slaagde de heer Jn v. d. Vis P.A.zn, Oosterend voor het diploma stuurman voor de zeevisvaart. Hij werd opgeleid door de heer D. M Vlas. ZONDER COMMENTAAR De Londense rioolwerkers hebben een loonsverhoging van twee pond sterling gevraagd om hun gebrek aan sociale status te verzoeten. Als men tegen een vreemde zegt dat men rioolwerker is, trekt de ander onmiddellijk de neus op, zo betogen zij. NNP Het ingewikkelde Engelse stelsel voor het doen van betalingen 1 pond is 20 shilling is 240 penny staat op de helling. Tot grote vreugde van de vele buitenlanders, die een deci maal stelsel (één standaardmunt ver deeld in honderd kleine) gewend zijn en het financiële spoor in Engeland steeds bijster geraken. Het zal een nog groter genoegen zijn voor de vele leer lingen op het Europese vasteland, die almaar ingewikkelde sommen krijgen voorgeschoteld over de werking van het Britse geldsysteem. De Engelsen zelf vinden het zo lang zamerhand ook welletjes. Vooral de za kenwereld, die de contacten met de Euromarkt niet wil verliezen, klaagt steen en been over de klachten, die zij op haar beurt uit Europa krijgt over de ingewikkelde berekeningen die nodig zijn om een transactie financieel af te wikkelen. De Engelse regering is bezig met het doorhakken van de knoop. In principe is al de beslissing genomen ook in Engeland over te stappen op een de cimaal stelsel. De voorwaarde is alleen 'gesteld, dat he,t allemaal niet te duur mag worden. Wat er allemaal aan vast zit als een natie van geldsysteem verandert, is nu in Engeland precies nagegaan door een speciale regeringscommissie. De conclu sie van de commissie is overigens, dat, als Engeland wil overstappen, dit niet vóór 1967 kan. Veel later mag het ech ter ook niet worden. Want in 1967 zul len de overgangskosten 1.000 miljoen gulden zijn, maar een jaar later al 1.140 miljoen en in 1980 1,28 miljard. De kos ten omvatten een uitgebreide voorlich ting, de aanmaak van nieuw geld en de vervanging of aanpassing van duizen den kasregisters, rekenmachines, geld automaten en muntmeters. De meerderheid van de commissie is in ieder geval vóór handhaving van het traditionele Engelse pond. De meerder heid voelt verder voor een verdeling in honderd centen, met dan als kleinste munt de halve cent. Het voordeel is dat de bankbiljetten van 1 en 5 pond ge handhaafd kunnen blijven. Wel zou het bankbiljet van 10 shilling veranderd moeten worden, eventueel in een van 50 cent. (In Nederlandse waarde nog altijd een bedrag van rond vijf gulden). Het grootste probleem zijn de mun- Zendt vroegtijdig Uw advertenties in TEXELAARTJES Speciaal voor gelegen heidsaanbiedingen. 3 regels ƒ1,elke regel méér ƒ0.25. Onder adres te bevr. (niet eerder dan 11 u. m Boekh.) en onder nummer ƒ0,25 meer (N.B. voor in deze kolom - geplaatste zaakadverten ties geldt het normale millimetertarief). Rijschool „Groot", eig. K. H. Boon, Vamor ge- dipl. Opel Kadett ƒ8, Taunus 17 M, Lambretta scooter. vrachtwagen. Telefoon (02230) 3252 Te koop prima Doré. M. Huisman. De Veen, tel. 2203 Nu volop rode bessen. M. Huisman. „De Veen", telefoon 2203 Te k. Muvero waska- chel, ketel inh. 85 1. i.g.st. P. Smit. Noordhaffel, tel. 2820 Te schommelstoel, or geltje en traploper. G. Westerlaken, Hoofdweg 21, Eierland Bollenpellers gevraagd S. Ran, Schilderend 36 Te k. goed onderhou den kinderwagen. Telef. 2178, Gasthuisstr. 26 Met vreugde en dank baarheid geven wij ken nis van de geboorte van onze zoon Johannes Frederik Wij noemen hem Johnny. J. Halsema M. Halsema-Wit te Peperstraat 10, Oosterend, Texel, 8 augustus 1965. Tijdelijk adres Sint Lidwinaziekenhuis, Den Helder. In dankbaarheid aan de Here die leven gaf en le ven spaarde geven wij kennis van de geboorte van een welgeschapen zoon en broertje André Comelis P. Brouwer A. C. Brouwer- Hooimeyer Jan, Joost, Rien en Geb Texel, 5 augustus 1965, Kerkstraat 1, Oosterend ten, die nieuw moeten worden geslagen. De commissie adviseert een reeks van waarden volgens het systeem- V», 1, 2, 3, 4, 5, 10 en 20. Brons zijn het halfje, de cent en de twee cent; de andere munten moeten uit nikkel worden ge maakt. Toen de maten bekend werden gemaakt, protesteerde al half Engeland. De grootste munt, het 20 cents stuk, zou nog groter en zwaarder moeten zijn dan onze Nederlandse rijksdaalder, met zijn 15V2 gram toch al een reus in de Europese muntgelederen. De munten zijn niet ontworpen voor het publiek, dat toch al zo lang met zware geld stukken heeft moeten slepen, maar voor het gemak van bankbedienden en geld automaten, klaagde de Economist, een vooraanstaand Brits zakenblad. Belangrijk is hoe de prijzen in Enge land op de nieuwe munten zullen rea geren. Gewaakt moet worden voor het misbruik maken van mogelijke misver standen. bijvoorbeeld het berekenen van zeven cent voor een artikel dat nu 7 pence kost. Een actieve voorlichtings campagne zal hier echter veel kunnen voorkomen, meent de commissie. Met de hervorming van het geld systeem loopt Engeland nog aardig achterop, gezien de activiteiten in lan den, die vroeger het Britse pondensys teem kenden. Plannen om een decimaal stelsel in te voeren hebben bijvoor beeld: Australië (waar de nieuwe mun ten al worden geslagen), Aden, Cyprus, India, Pakistan, Nieuw Zeeland en Zuid-Afrika. In ieder geval toont Engeland nu de bereidheid het uit de middeleeuwen stammende pondensysteem te laten vallen. De commissie had niet tot taak na te gaan of overschakeling nodig was, maar om te kijken hoe het het beste kon. En dat is al vast een flinke stap vooruit. TEXELSE MARKT Gisteren zijn op de Texelse markt 68 lammeren (ƒ70,ƒ90,—) aangevoerd. Voorts 9 schapen (ƒ90,ƒ110,2 koeien (ƒ1000,ƒ1200,—), 5 biggen (ƒ50,ƒ60,—), 3 geiten (ƒ30,— - ƒ40,en 1 nuchter kalf '(ƒ250,De handel was deze keer vrij vlot. Met vreugde geven we kennis van de geboorte van een zoon en broertje Bemardus Jacobus We noemen hem Bennie. G. Boersen-Schraag J. Boer sen en kinderen 't Noorden, 8 aug. 1965. Met dank aan God ho pen wij met onze ge liefde ouders, groot- en overgrootouders D. Medema en J. Medema-Trap op D.V. 11 augustus a.s. te gedenken, dat zij 50 jaar geleden in het hu welijk werden verbon den. Hun dankbare kinde ren, klein- en achter kleinkinderen Oosterenjd, Texel, Koetebuurt 4. Gelegenheid tot felicite ren van 8-9 uur n.m. in Jatry. Jong van geest? Dan ook jong van uiterlijk Ons nieuwe schoonheids middel Marchal rimpel- corrector bevrijdt u ogen blikkelijk van alle rim pels. Werkingsduur 8 uur 8,75. Voldoende voor maanden. Gratis rfolder bij drog. A. v. d. Slikke, Parkstraat 20. Den Burg. neus-, keel- en oorarts donderdag 12 augustus alleen spreekuur voor spoedgevallen. Wie komt ons helpen Van der Berg, Vuurtorenweg C 87, telefoon 285 D. Eelman, Hogereind 14, De Waal of schuur Kadijksweg Den Burg A.s. woensdag 11 augus tus vanaf 14 uur, is er gelegenheid tot het ijken van thermometers op het bedrijf van de heer M. Bakker. „Astrid". gevraagd F. HUISMAN Ongeren B 198 Biedt zich aan 58 jaar, P.G., in klein ge zin. Brieven onder nr 811 aan bureau Texelse Courant. oogarts GEVRAAGD zo spoedig mogelijk voor de 'boek- en kan toorboekhandel. Schriftelijke sollicitaties 'T BOEKHUIS Binnenburg TE KOOP een waarschijnlijk drachtig van ,,Amor". C. J. SWAERTS Kerkeplaats S 32, Oude- schild, telefoon 2923 HOTEL „DE HOOP" De Cocksdorp - Texel Telefoon (02222) 252 vraagt voor spoedige, in tijdelijke dienst voor huishoudelijke werkzaamheden. Goede krachten, hoog loon. Telefoon 02220 - 2634 Oudeschild Maandags gehaald, vrijdags klaar

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 2