RANG RANG RANG VIEL LIEFS VAN RONNIE In 1966 winterkoolzaad verbouwen? rubriek voor «-•<«- LANDBOUW en VEÉtEELT c...«J." Nogmaals: De zorg voor kalveren is alleen als er op staat Fruitdrops en diverse andere smaken Zoals bekend is heeft de regering op aandrang van de landbouworganisaties besloten voor winterkoolzaad een ga rantieprijs vast te stellen. De achter grond van de aandrang door de organi saties is vooral te zoeken in het feit, dat in diverse akkerbouwgebieden de vruchtwisseling te wensen overlaat. In gebieden, waar de teelt van aardappe len en suikerbieten bepaalde moeilijkhe den ondervindt, is het gevaar van te eenzijdige graanbouw aanwezig. De schade, die hiervan het gevolg kan zijn, zien we o.m. geïllustreerd in de aan tasting van de tarwestcngelgalmug. Vooral vorig jaar was de schade in Noord-Groningen zeer groot. Dit jaar zien in diverse gebieden een vrij ernstige aantasting van voetziekte in de tarwe en ook deze afwijking kan iets te maken hebben met een onjuiste vrucht wisseling. Ook op ons eiland komt deze ziekte in een aantal percelen voor. Geen nieuw gewas voor ons eiland Evenals in de meeste akkerbouwstre- ken werd er ook op Texel in de jaren tussen 1940 en 1945 flink wat koolzaad verbouwd. Ook het feit, dat er de laat ste jaren op ons eiland heel wat stop- peiknollenzaad wordt verbouwd bete kent, dat we niet behoeven te spreken van een nieuwe teelt. We nemen daar om aan, dat er zeker bedrijven zullen zijn, waai we dit gewas in 1966 zullen zien bloeien. We denken hierbij speciaal aan de bedrijven, die tot nu toe regel matig stoppelknollenzaad verbouwen. Ik meen te mogen zeggen, dat we dit gewas echt niet kunnen beschouwen als een teelt met zeer goede financiële re sultaten. Gemiddeld zullen de uitkom sten o i niet veel beter zijn dan van de graanteelt. Als reden waarom dit gewas wordt verbouwd, noemt men dan ook heel vaak de kwestie van de vrucht- wisseling. En zo bekeken geloof ik, dat het goed is, dat we dit gewas op diverse bedrijven hebben Thans een ruimere keuze Nu door de prijsgarantie de teelt van koolzaad weer aantrekkelijker wordt, meen ik, dat er reden is om te overwe gen of we in 1966 koolzaal zullen ver bouwen. Hetzij door stoppelknollen zaad te vervangen door koolzaad, of op bedrijven, waar dit gewas niet werd verbouwd door de oppervlakte graan in te krimpen en hiervoor koolzaad te nemen. Het komt ons voor, dat bij de toegezegde prijs de verbouw van kool zaad even aantrekkelijk kan zijn als die van stoppelknollenzaad bij de prijzen, die de laatste jaren gelden De invloed van dc zaaitijd Van de heer C. Zijdewind te Schagen ontvingen we een aantal gegevens over de invloed van cle zaaitijd op de op brengst van koolzaad. Hierbij wordt niet de zaadopbrengst in kilogrammen gegeven, maar in verhoudingscijfers. Tussen haakjes het aantal proefvelden, waarop de gegevens betrekking hebben. Ras Zaaitijd Zaaitijd 26 - 29 aug. 12-14 sept. Rapol 106 (6) 103 (2) Mansholt's Hamburger 92 (5i Forto 103 i(6) 88 (2) Lembke's 100 (7) 97 (2) Polluc 98 (3) 115 (2) Bij de eerste zaaitijd geeft Rapol de hoogste opbrengst, nl. 6°'o boven Lemb ke's, het ras, dat voorheen het meest werd verbouwd. Ook Forto komt bij de eerste zaaitijd een paar procent boven Lembke's. Bij de late zaai wint Polluc het dui delijk, gevolgd door Rapol. Het ras Polluc komt bij laat zaaien ook het best door de winter. Andere eigenschappen De wintervastheid was bij de vroege zaaitijd het beste bij de rassen Rapol, Polluc en Lembke's. Bij de late zaai- datum is de wintervastheid van Polluc duidelijk beter dan van de andere ras sen. Wat di geschiktheid voor machinale oogst, nl. het zwad maaien en uit het zwad dorsen betreft, lenen de rassen, die de hauwen op ongelijke hoogte heb ben zich hiervoor het beste. Rapol en Lembke's vormen een beter zwad dan Mansholt's Hamburger en Forto. Bij de twee laatstgenoemde rassen valt het zwad te veel uiteen, terwijl ze ook ge voeliger zijn voor zaaduitval. Van het nieuwe ras Polluc is nog te weinig be kend. maar het gewas is van dien aard, dat geen goed zwad kan worden ver wacht. De prijs, die het zaad van de diverse rassen opbrengst ligt ongeveer gelijk. Voor Mansholt's Hamburger wordt de laatste jaren door het kleine aanbod 'n belangrijk hogere pnjs betaald. In het vorige nummer van de Texel se Courant schreven we over 'het ge vaar, dat de kalveren lopen door aan tasting van maag- en darmparasieten. Daaruit hebt U kunnen vernemen, dat een goed beweidingsschema één van de belangrijkste middelen is om het risico van de maag- en darmparasieten te voorkomen. Mogelijk verdient het aanbeveling ook nog op het volgende te wijzen. De vatbaarheid om ziekten op te lopen wordt in het algemeen vergroot door onvölkomendheden in de voeding. De oud-landbouwconsulent Ir. Cleveringa zei het indertijd als volgt: ,,Bij een ziek dier of zieke plant staan de poorten in de huid open. De parasieten kunnen zo naar binnen wandelen". I'k geloof, dat dit een waarheid is, die we ons voor ge zegd kunnen houden. Wat de vatbaarheid voor een aantas ting met maag- en darmwormen be treft, is duidelijk gebleken, dat deze groter wordt als de mineralenvoeding te wensen overlaat. Door de ziekte zelf wordt dit tekort aan mineralen en spo renelementen nog weer vergroot. Daar om kan het zeer belangrijk zijn om te gelijk met directe maatregelen tegen de ziekte, hetzij door een betere beweiding of opstallen, hetzij door ingrijpen van de dierenarts, ook bijzondere aandacht aan toediening van sporenelementen te besteden. Een andere zeer belangrijke ziekte Naast de hiervoor besproken para sieten is er de long wormziekte, die grote schade kan doen bij de opfok van de kalveren. Waarschijnlijk treedt deze ziekte in een kleiner aantal gevallen op, maar de schade is mogelijk nog gro ter. Ook op het moment zijn er weer enkele bedrijven op ons eiland, die met deze ziekte kampen. Het duidelijkste verschijnsel, naast een slechte ontwik keling, is het hoesten van de kalveren. Dit wordt veroorzaakt door de aanwe zigheid van de larven van de long worm. Door dit hoesten komen de lar ven in de darmen en met de ontlasting komen ze op het gras, waarna nieuwe besmetting kan volgen. Wat de maatregelen tot bestrijding betreft, geldt voor de beweiding het zelfde advies als voor de maag- en darmparasieten. Inscharen op onbe smette weiden en regelmatig om wei den. Nadat de dieren een week op een perceeltje hebben gelopen, moet een rustperiode van minstens 3 weken vol gen. Men moet dus minstens vier per ceeltjes ter beschikking hebben en deze uitsluitend voor de kalveren houden. Wordt het gras te lang, dan is uit- maaien gewenst. Enting is mogelijk De laatste jaren heeft men ervarin gen opgedaan met het enten van kal veren. Dit gebeurt op een leeftijd van twee maanden. Een her-enting na en kele weken is gewenst. De „entstof" bestaat in dit geval uit verzwakte lar ven van de longworm. Hierdoor wordt een weerstand gekweekt, die de dieren tegen nieuwe besmetting beschermt. Er moet voor gewaakt worden, dat de kalveren vóór de enting reeds besmet zijn. Deze besmetting kunnen de dieren in het voorjaar ook in het kalverhok oplopen als ze bijv. in aanraking komen met mest van de oudere koeien, die vrijwel altijd een besmetting met long worm bij zich hebben. Het is dus nodig de jonge kalveren streng gescheiden te houden van de melkkoeien. Aangenomen wordt, dat de dieren twee weken na de enting voldoende weerstand hebben. Een fout, die bij de enting dikwijls wordt gemaakt is, dat wel de eerstgeboren kalveren worden geënt, maar dat dit verzuimd wordt bij de later geboren kalveren. Men vindt 'het nl. een bezwaar om de laat in het voorjaar geboren kalveren eerst nog minstens 2 maanden binnen te houden. Op deze wijze bereikt men geen volle dig resultaat, omdat deze dieren toch weer besmet kunnen raken en in on gunstige gevallen zoveel larven afschei den, dat bij de geënte dieren het resul taat van de vaccinatie doorbroken wordt. Hier geldt dus ook, dat half werk geen zin heeft. Als de dieren flink besmet zijn Zoals wij hiervoor meedeelden zijn op een aantal bedrijven de kalveren duide lijk door de longwormziekte aangetast. Er is dan maar één middel, nl. de hulp inroepen van de dierenarts. Naast di recte maatregelen zal deze waarschijn lijk ook wel wegen aangeven om ver dere besmetting zoveel mogelijk te voorkomen. We kunnen er in komen, dat U de kosten op Uw bedrijf zoveel mogelijk wilt drukken en uit dat oog punt niet altijd direct klaar staat om de hulp van de dierenarts te vragen. In dit geval zou dit echter getuigen van verkeerde zuinigheid. U houdt uw kal veren niet voor Uw plezier, maar om later een koe te hebben, die U voordeel geeft. En daarom kunt U in dit geval de dierenarts niet missen. HANDELSREGISTER In „Handelsbelangen" lezen wij on der nieuwe inschrijvingen in het Han delsregister: Café-Pension „De Worsteltent", Texel, Den Burg, Westermient B 141 E.: J. J. van den Busken (h.v.). KLEUTERSCHOOL BEGINT Dinsdag 17 augustus zal de kleuter school „De Woelige Hoek" 's morgens om 9 uur zijn deuren weer openen voor vele Texelse kleuters. INGEKOMEN PERSONEN Johannes J. F. Duin. van Bergen op Zoom, Antwerpsestraatweg 125 naar Den Burg, Reijer Keijserstraat 8; Pie- ter M. Bakker, van Bergen op Zoom, Antwerpsestraatweg 125 naar Den Burg, Weverstraat 13; Jacobus J. van den Busken, van Amsterdam, van T. v. Serooskerkenweg 69IH naar B 141; Wiebe Ipenburg. van Ede, Verlengde Maanderweg 129 naar Den Burg, Schoonoordsingel 27. BOTSING OP PONTWEG Op de kruising van de Gasthuisstraat en de Pontweg gebeurde woensdag avond om ongeveer tien uur een vrij ernstig ongeluk, waarbij een Duitse Volkswagen totaal werd vernield en één van de inzittenden uit de auto werd geslingerd. De chauffeur, de 19-jarige R. D. G., wilde met z'n auto de Gasthuisstraat in draaien. maar dit werd hem op het laatste moment belet door een achter opkomende Mercedes, bestuurd door de 49-jarige L. J. v.d. D., uit Nieuwkoop, die met een vrij grote snelheid uit de _richting van De Koog kwam aanrijden, en niet in de gaten had dat zijn voor ganger van plan was linksaf te slaan. Hij probeerde, om een botsing te voor komen, de Volkswagen links te passe ren, maar greep op deze manier de reeds in de bocht zijnde Volkswagen in de linker achterflank. Deze maakte een pirouette, sloeg over de kop en kwam in de berm naast de Gasthuisstraat te recht. Hierbij werd een van de inzit tenden van de Volkswagen, de achttien jarige D. S., uit de auto geslingerd, maar kwam ongedeerd op het gras te recht. De Mercedes liep enige schade op aan de reohter voorkant, de Volks wagen werd totaal vernield en moest worden weggesleept door Garage Kac- zor uit Den Burg. De politie maakte proces verbaal op. GOUDEN PRIESTERFEEST J. P. A. BRINKMAN EMERITUS-DEKEN Zondag 15 augustus zal de hoogeer waarde heer, emeritus-deken J. P. A. Brinkman herdenken, dat hij vijftig jaar geleden de Heilige Priesterwijding mocht ontvangen. Stellig zullen op dit gouden priesterfeest ook verschillende Texelaars aanwezig zijn. daar Z. Eerw. van november 1935 tot Kerstmis 1941 als pastoor in de parochie in Den Burg en het gedeelte van Texel dat hieron der ressorteert, zijn herderlijke arbeid heeft verricht. Deken Brinkman werd op 1 februari 1889 te Amsterdam geboren. Nadat 'hij zijn studie aan het Klein-Seminarie Hageveld en daarna aan het Groot- Seminarie Warmond had voltooid, werd hij 15 augustus 1915 tot priester gewijd. Na eerst als kapelaan in Hoek van Hol land, Haarlem en Amsterdam gediend te hebben, werd hij in november 1935 als pastoor in Den Burg aangesteld. Op velerlei gebied was hij hier werkzaam. Zo onwierp hij een plan voor de Stich ting van een R.K. Bejaardenhuis, dat stellig in zijn Texelse tijd al gereed zou zijn gekomen, ware het niet dat de oor log deze plannen wreed verstoorde. Ook werd de kerk onder zijn leiding in wendig gerestaureerd. Omstreeks Kerstmis 1941 kwam er een einde aan zijn Texelse periode en verliet pastoor Brinkman een hier in zes jaar opgebouwde grote vrienden kring, waar hij overigens nog steeds contact mee onderhoudt. De grote groep Texelaars, die nauw met hem hebben mogen samenwerken zijn z'n behulp zaamheid, z'n belangstelling en opge wektheid, ondanks de lange tijd dat hij reeds van ons eiland af is, nog niet vergeten. De plechtige H. Mis van dankbaar heid is om half tien in de parochiekerk van St. Jeroen te Noordwijk. S.V. TEXEL Zaterdag, 21 augustus komt HCSC op bezoek; 28 aug. Oosterend en op 5 september H.S.V. Later, we op een succesvol seizoen hopen. Daarvoor is een prima voorbe reiding noQdzakelijk. Allemaal trainen dus voor een zo goed mogelijke plaats. Volgende week begint ook de „Toto" weer te draaien. Heeft U zich al weer opgegeven? Doe het dan spoedig! BRIDGEN Aan de drive van dinsdag j.l. werd deelgenomen door 17 paren. De prijswinnaars waren A.: 1. Echtpaar Wilmink 93 pnt 2. Echtpaar Steria 91 pnt. 3. v.d. Vecht-Wessels 78 pnt B.; U/2. Echtpaar Heytbrinlk 91 pnt. IV2. Dam-Dros 91 pnt. 3V2. dames v.d. Horst-Wesner 85 pnt. 3V2. dames Bolk-v.d. Vecht 85 pnt. Dinsdag a.s. de laatste zomerdrive van 1965. Aanvang 20.15 uur in hotel „De Lindeboom-Texel", Den Burg. CONSULTATIEBUREAU VOOR ZUIGELINGEN Woensdag 18 augustus worden de moeders van de buitendorpen verwacht op de volgende uren Den Hoorn: 13.3014.00 uur; Oosterend en De Waal: 14.0014.45 uur; De Cocksdorp en Eierland: 14.4515.30 uur; De Koog: 15.30—16.00 uur. ZONDAGSDIENST DOKTOREN van zaterdagmorgen 8 uur tot maandagmorgen 8 uur: Dokter COUTINHO. tel. (02220) 2023 (voor praktijken doktoren Coutinho. Elias en Van Loon) Dokter SIEBINGA, tel. (02222) 234 (voor praktijken doktoren Barnard en Siebinga) DIERENARTSEN ingaande zaterdagmiddag 12 uur: H. DE BOER, tel. (02220) 2527 WITTE KRUIS ingaande vrijdag 24 uur tot en met maandag 13 uur Zr. HOL, Den Burg, telef. (02220) 2414 PROTESTANTSE KERKDIENSTEN Zondag 15 augustus 1965 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10 uur ds. Froentjes De Cocksdorp 10 uur ds. Giethoorn Extra collecte kerkvoogdij Den Hoorn 9.00 en 10.30 uur ds. Oskamp Alleen om 10.30 uur H. Doop Na afloop van dc tweede dienst (om plm. half twaalf) gezamenlijk koffiedrinken in „Ons Huis". 10.30 uur Kinderdienst in „Ons Huis" De Koog 9 00 uur ds. Waardenburg 10.30 uur ds. Van der Ende 10.30 uur Kinderdienst in „De Schuilhut" 19.30 uur mej. Van Zetten, jeugddienst De Waal 10.30 uur ds. Waardenburg Oosterend 9.30 uur ds. Beerthuis extra collecte Jan Ligtharthuis Oudeschild 11.00 uur ds. Beerthuis collecte vormingscentrum „De Haaf" DUITSE DIENST De Koog 10.30 uur ds. Martin in de „Kleine Vermaning" GEREFORMEERDE KERK Den Burg 10 en 19.30 uur ds. Uidarn Oosterend 9.00, 10.30 en 19.30 uur Ds. W. F. Bolt, van Tilburg GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde Kerk te Den Burg Den Burg 11.00 en 15.30 uur Dienst GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10.00 en 15.00 uur Dienst in het Gebouw voor Chr. Belangen. SAMENKOMST VAN GELOVIGEN Den Burg 10 uur in het Fanfaregebouw aan de Wittekruislaan. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 9.30 uur ds. M J. v.d. Ende De Koog 19.30 uur mevr da. Reinhold-Schcuermann Den Hoorn 10 uur de heer C. Inja ROOMS-KATH. KERKDIENSTEN Parochie St. Joannes de Doper Den Burg Missen: Den Burg 7.30; 9.30 (hoogmis) en 11 uur. Den Hoorn; 7.30, 9.00 en avondmis om 19.30 uur; De Koog: 9.00, 10.30 en avondmis om 19.30 uur; Oosterend: 9.30 uur. Lof: Den Burg 19.00 uur. FEUILLETON: mmmmmimimmmmmiimimimmimmmmimmmmmiimiiiiimiiiiiimm iMiiiiimiiiiMiiiiii.il III mimimmhimimmmmimmmmmmimmmiimmmmmmmiimmmmmmiimmmiiimmmimm door Maartje Zeldenrijk 17. „O nee. helemaal niet. Ik beschouw de het altijd nog als een mop. Ik dacht: Ja, die is daar crazy en zal me zo maar tweeduizend gulden geven. Ik lachte zo'n beetje en antwoordde: Een cheque uitschrijven is geen kunst. Wie garan deert me, dat ik het geld krijg? Je houdt me voor de gek". „En toen?" Hij werd een beetje nijdig, greep me bij m'n pols en zei: „Ga mee, kabouter tje, dan zal ik er persoonlijk op toezien, dat het geld je uitbetaald wordt. Enfin, we gingen naar een bank op het Rokin en daar telden ze me inderdaad twintig briefjes van honderd gulden uit". „En van pure dankbaarheid viel je hem toen om zijn hals". „Dacht je? Ik vertrouwde het nog steeds maar half. Hij zei: Vooruit, steek dat geld in je tas. Dat is nu van jou. En, nu we toch onderweg zijn, kunnen we meteen ringen kopen. We gingen naar buiten en bij een juwelier in de Kalverstraat kocht hij de ringen". Ze stak een hand uit. „Ik draag hem nog steeds". Ze zuchtte. Hij keerde zich naar haar toe en be keek de ring en daarna de vrouw aan dachtig. „Dus toen was je plotseling verloofd7" Ze knikte. „Ja. Die zes weken, voor we trouwden, waren net een droom. Hij kocht m'n contract af en nam me overal mee heen. Als hij naar de fabrieken moest er was er één in Enschede, waar hij vaak heen ging liet hij me in de stad winkelen. Hij leerde me autorijden en ik maakte kennis met zijn familie, voornamelijk ooms en tantes, zijn ouders waren al jaren dood. En een broer ontmoette ik. die ook in de zaak zit. Ze waren allemaal erg vriendelijk. In die dagen leerde ik ook Augie ken nen. Die was zijn speciale vriend. En we gingen natuurlijk ook naar mijn fa milie. Daar heb ik wel tegenop gezien, omdat mijn vader gewoon arbeider is. Maar Bernard vond het heel gewoon en was tegen mijn vader en moeder net zo aardig als tegen iedereen. Mijn moeder was al dadelijk weg van 'm. En hij mocht haar ook graag. Ja, hij was nog uitgekookt op zijn manier. We zijn heel wat keertjes in Purmerend geweest en Hij kwam met een ruk overeind. „In Purmerend, zeg je?" Ze begon te glimlachen. „Dat vind je gek, he, Yolanda Zolban is natuurlijk mijn artiestennaam. In werkelijkheid heet ik gewoon Jopie, Johanna Peters. Ik ben van mijn leven nog nooit in Hongarije geweest". HOOFDSTUK 9 Zijn gedachten werkten bliksemsnel. Jopie Peters. Wacht eens.nu wist hij het: Peters, allicht. Hij begon te lachen. „Jeetje, Yo, wat is de wereld verschrikkelijk klein! Hier liggen we nu, meer dan duizend kilometers van Purmerend, en we zijn er beiden gebo- boren en getogen. Joop, kleine katte- kop, je wieg heeft gestaan in de Voor- ui tstraat en later zijn jullie verhuisd naar de Kanaalkade, vlak bij de sluis!" Ze keek hem met grote ogen aan. „Nee.prevelde ze. „Ja, malle meid! Jij met je Hongaarse naam! Je kwam me die eerste avond bij Volland al zo bekend voor, maar toen de baas zei. wie je was, dacht ik: dat kan natuurlijk niet. Een Hongaars vluchtedingetje waarschijnlijk. Als je me nou tochJe vader werkt in Amsterdam op een scheepswerf. Je zus ter Truus is getrouwd met een graan handelaar in Wormerveer en je broer is ergens in Friesland onderwijzer". Ze zat overeind met haar handen in de zij en keek nog steeds verbaasd naar de lachende jongeman. „Wie ben jij dan?" „Nou, dat weet je: Ronnie Beelen. Ronald. M'n broer Arie woont nog steeds in Purmerend. Werkt op een drukkerij. En m'n moeder woont sinds een paar jaar in bij m'n zus. Die woont in een dorp bij ZwolleBerkum, maar daar zul je wel nooit van gehoord hebben". Ze dacht na. „Wacht eens, ergens komt het me bekend voor. Beelen. Was je vader vroeger niet bij 't spoor?" „Klopt. Herinner je je mij niet meer?" Ze dacht opnieuw na, maar schudde na enige tijd 'haar hoofd „Niet bij mijn weten. Je vader wel. Je broer kan ik me ook nog wel herinneren. Waar was jij op school?' „Singeltje. En jij? Op de openbare school?" Ze knikte. „O. Ronnie, ik moet lachen.Ze schaterde het uit. Ken nen we elkaar al meer dan een jaar en komen nu pas tot de ontdekking, dat we allebei uit Purmereutel komen. Ons dierbare stadje". Hij schudde zijn hoofd. „Je bent er zeker een hele poos niet meer geweest, he? Moet je toch eens doen Je kent de stad niet meer. Ze zijn een hele nieuwe woonwijk aan het bouwen in Over- where. Over enkele jaren is die groter dan de oude stad". „Ik kom er nooit meer. Vader is erg oud geworden. Hij woont nu bij Truus in, in Wormerveer. Moeder is drie jaar geleden gestorven. Dusik heb geen banden meer met Purmerend, zie je?" Ze kwamen bijna gelijktijdig over eind. „Allemensen, zeg.ik kan er nog niet over uit, Yo. Maar.... hoe ging het verder met je Croesus?" Samen liepen ze terug in de richting van de bungalow. „O, we trouwden in mei. Heel deftig natuurlijk, dat wilde Bernard zo. In Wassenaar. En hij hield zijn woord. Die dag gaf hij me acht en negentigduizend gulden, maar ik wilde het natuurlijk niet. Zoveel geld. Hij heeft het toen op een boekje gezet en maakte er de bepaling bij, dat alleen ik het geld er af kon halen. Zo begonnen we ons huwelijk". Ze zuchtte en zweeg en toen ze bleef zwijgen, vroeg hij: „Was je dan niet ge lukkig? Mij dunkt, het moet voor jou toch een hele overgang geweest zijn. Zo maar ineens midden in de luxe. Een ge fortuneerde vrouw. Ze haalde haar schouders op. „Wat is geluk? Kun jij het definiëren? Ik weet het' niet. Lach me niet uit, maar ik weet het vandaag de dag nog niet, wat geluk is. Natuurlijk was hij geweldig lief voor me. Dat ontroerde me en wat gebeurt er dan? Je ziet alleen de goede eigenschappen en je begint hem sympa thiek te vinden. Aardig. En ook lief. Maar ik weet nu, dat dit toch niet vol doende is. Wat ik achteraf eigenlijk al tijd al verwacht had, gebeurde. Na een half jaar had hij genoeg van me. Och, ik wil geen kwaad van hem zeggen. Hij had beslist vele goede eigenschappen en hij kon alles missen. Zijn laatste cent zou hij je geven. Zo was hij. Maar hij was geen man voor één vrouw. Die types heb je. Ik kan het hem nu nog niet kwalijk nemen. Ons huwelijk was natuurlijk een komedie, een stommiteit. Na een half jaar beseften we dit allebei. Enfin, we bleven gelukkig beiden nuch ter en met beide benen stevig op de grond staan. Geen scènes of iets derge lijks. In onderling goedvinden besloten we ieder onze eigen gang te gaan. Scheiden wilde hij niet, want dat zou de naam van de zaak geen goed doen. Hij was bovendien nog optimistisch en zei; O, ik word wel weer een keer gek op je en dan beginnen we van voren af aan". „En gebeurde dat?" Ze schudde haar hoofd. „Welnee. Ik was gedegradeerd tot één van zijn vriendinnen. Met wie hij zich vermaak te, als dat zo in zijn kraam te pas kwam. Ik genoot alleen in tegenstel ling dus tot de anderen het twijfel achtige voordeel, dat ik zijn echtgenote was. Maar ergens bleef hij een heer. We hadden sedertdien onze eigen slaap kamers en geloof maar niet, dat hij zonder mijn toestemming binnenkwam. Al was hij stomdronken.... Ja, dat kon hij: drinken". Ze zuchtte. „Nu ja, je zult wel vernomen hebben, hoe het eindigde. Spaar me biezonderheden. Er gens mocht ik hem natuurlijk. Als hij zo'n bui had, kon hij ontzettend inne mend zijn. Zo, dat je eenvoudig voor hem bezweek. (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1965 | | pagina 2